De huldiging van onze 70-jarige directeur Massale opkomst van de Noordelijke Katholieken te Dokkum Een interessant boek met lezenswaardige historische achtergrond Maandag 26 September 1949 PAG. 3 Bronzen plaquette in het bedrijf onthuld m %mm Veel belangstelling uit brede kringen In het Heilig Jaar naar Rome Amerikaanse basis op Gurzola? Toespraak van Mgr. Hansen Monsieur Vincent Henri de Greeve dringt aan op standvastigheid in geloof Naar wij vernemen: iVERWACHTINC door het K.N.M.I. te Idig van Maandagavond avond. LIJK OCHTENDMIST ht en ochtend op vele vel of mist, overigens net overdag opklaringen, te wind en weinig ver- temperatuur. DINGEN BISDOM de Bisschop van eeft benoemd: laan te Wieringer- eleerw. heer P. J. de 3 opdracht de oprich- en nieuwe parochie siden te Middenmeer; laan te den Helder Onbevl. Ontv.) de eer G. W. Lemmers; 'g (H. Martinus) de heer W. Oostveen, pelaan te Enkhuizen. won in de laatste minuut JER. Door de kracht npartij te ondersehat- ,C. bijna een verloren De twee doelpunten, tste 7 minuten geseoord n „presentjes" van de r doordat deze een 1 te zwaar strafte en ie in de laatste minuut n doel schoot, ijd zelf stond niet op >g peil en vooral aan de •C. wgrd herhaaldelijk de helft had H.R.C. wat 'en midvoor G. de Vries Knijff feilloos inkop- mistrap van De Jong it een goede kans, die terdege benutte (11). opte midvoor Veen een de linksbuiten schitte- H.R.C. kwam nu ge- ;n en slaagde erin via een ongelukkige trap och nog te winnen toch nog getroffen DER. In de nacht g op Zondag is om- uur de bliksem in- het café van de heer it, Hoogstraat 82. Ter- de lampen uit en op ïer ontstond brand, eigen middelen kon brandweer was intus- t, maar behoefde ver- e grijpen. et bleef niet bij de alhoewel daarop de hirlijk geconcentreerd straten zelf waren in j gestoken, euwseeg en de Kerk- beiden uiteraard bui- or versiering lenen, aar Zondags uit en elfsprekend de aan- 1 de Nieudsteeg rij- ggen en bloemenman- ost, is deze winkel- lijk des avonds op omdat zij dan, zoals rne uitdrukt „baadt" an licht en letterlijk lumineuze gedachte iefnemers. Men wan- een dak van licht en en wil of niet in een mming. de bedoeling van de van de Westfrlese nsen in stad en ge- Ich In deze week an- n gewoon en zij moe- aarom, als zij Hoorn gunnen. Iets goeds wscheidenheid, die de n die week weten .te «teeg is present met edachte en harmoni- siering. Ja die nauwe binnenstad weten de buiten, 'n Versiering huis is altijd mooier, voor palen moeten kt. Bravo Kerksteeg! in ook enkele gro- uet achtergebleven, hier en daar zijn oog kost geven, dan zal ens getroffen worden van ware artistiei- rijkheid. draalde natuurlijk rn wordt wel erg wfl. Nauwelijks is niet minder dan ne- rbg, of een nieuwe er niet zulk een uit- al weer voor de de hele Turfhaven gebouwd, men kan weer heerlijk wafels len, men kan schom- zich laten rond de ketting-caroussel aardje rijden in een aimolen. dan toch vooral de eerste dag niet ver- cale rondgang van Ike muziekcorpsen, ido en Kunst na Ar- aterdagavond uren 'ol muziek en lichte zen. Een waarlijk rture. die onmis- ie mede dank zjj het imerweer buitenge- eslaagd. En nu, na aar Hoorn voor de ring. Want er staat heel wat te gebeu- Idag de grappige irn" en vanavond de Tentoonstelling in it zien! W? 'V'' - 191 P aasÈii li- ■->' life' ZATERDAGMIDDAG is de heer E. M. Stumpel, directeur van de Drukkerij Noord-Holland, ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag, door het voltallig personeel in de versierde zetterij van het bedrijf op hartelijke wijze gehuldigd. Nadat de heer Luttikhuizen met enkele woorden de betekenis van het feest had toegelicht en een welkom toegeroepen had aan de talrijke aanwezigen, waaronder wij opmerkten de Hoog Eerwr Heer P. C. L. v. d. Meer, deken van Hoorn, de censor, rector j. N. Smulders, de Hoornse kunstenaar C. Kerkmeijer, en vertegenwoordigers van alle rayons van de zaak, n.l. behalve uit Noordholland, ook die uit Groningen, Drente, Friesland en Overijsel. Als oudste in dienstjaren voer de de heer Jan Temme het woord. Spr. zeide het bedrijf aan de Draafsingel te hebben zien groeien van een kleine drukkerij (waarvan de eerste machine en letterkast als een symbool te midden der bloe men stond opgesteld), tot een be drijf van grote omvang. En dit alles is geschied dank zij het ini tiatief en de grote werklust van directeur Stumpel. In het bijzonder memoreerde de spreker de datum waarop de kS-ant voor het eerst als dagblad uitkwam, het aanschaffen van de rotatiepers en laatselijk de uitgave van ,,Ons Noorden" en het Overijsels Dagblad. Deze initiatie ven getuigen van durf en doorzet tingsvermogen. Gods zegen heeft zichtbaar op het leven van de thans 70-jarige directeur gerust. De ve lerlei moeilijkheden tijdens de oorlog konden worden overwonnen. De heer Temme bracht de direc teur vervolgens dank voor al het geen hij in de voorbije jaren voor de werknemers en hun gelzinnen heeft gedaan. Als dank voor dit alles bood spreker de heer Stumpel hierna een door de Hoornse kun stenaar Kerkmeijer ontworpen en door de Hoornse Metaalwarenfa- braek gegoten plaquette in brons aan, met de beeldenaar van de directeur en het onderschrift: ,,Het personeel huldigt zijn 70-jarige Directeur E. J. M. Stumpel. 1879- 24 Sept. 1949". Deze aan een der wanden van de drukkerij bevestigde plaquette werd onthuld door de kleinzoon van de directeur, Edward Stumpel. Spreker zegde de zoons van de directeur in de toekomst de steun van het gehele personeel toe. Hij maakte ook mevr. Stumpel deelge note in de hulde van haar echtge noot. Haar en alle andere gezinsleden wenste hij Gods beste zegen toe, en hij sprak de wens uit, dat zij nog lange jaren getuige zou mogen zijn van de successen van haar man. Namens alle werkers in het be drijf werd haar een fraaie bloe menmand aangeboden. Het uit het personeel geformeer de koor onder leiding van de heer S. Vlekke zong hierna (met een kleine variatie in de tekst) het vierstemmige „Domine Salvam fac" van Giesen. Ook de H.E. Heer Deken wenste van deze gelegenheid gebruik te maken de heer Stumpel zijn har telijkste gelukwensen aan te bie- GROTE BELANGSTELLING VOOR DE VEETENTOON STELLING Voor de 3-daagse veetentoon stelling, welke ter gelegenheid van het 70-jarig jubileum van het Fries Rundveestamboek op de Wilhel- minabaan te Leeuwarden zal wor den gehóuden, bestaat grote be langstelling. Niet minder dan 3000 buitenlanders hopen in de komen, de dagen een bezoek aan Fries land te brengen, zodat in de Frie se hoofdstad de hotelruimte over. bezet is. Donderdag zal het corps diplomatique een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Helaas zal een voorgenomen bezoek van mi nister Mansholt waarschijnlijk, wegens drukke ambtsbezigheden van de minister, geen doorgang kunnen vinden. den. Hij zeide de directeur reeds vele jaren te kennen en hij gaf de verzekering, dat deze na al die tijd nog dezelfde aanstekelijke werk lust en hetzelfde bewonderenswaar dige doorzettingsvermogen bezat als vroeger. Op de dag van vandaag kan directeur Stumpel merken, wat hij voor tientallen families bete kend heeft. De H.E. Heer Deken feliciteerde mede het gehele per soneel en besloot zijn toespraak met de wens, dat de goede God allen, directie en personeel, in hun veTdere leven zou mogen bijstaan. De ontroerde directeur nam hier na zelf het woord. Hij bracht dank aan God, omdat hij steeds een werktuig in Zijn hand mocht zijn. Wij hebben, aldus spr., alles uit God en onze arbeid is dus niet op losse grond gebouwd. Met Zijn hulp is het kleine begin uitgegroeid tot wat het thans is. Al hetgeen met zwakke menselijke krachten bereikt werd, was een geschenk van boven. Spr. wierp een kleine terugblik op de tijd, dat het bedrijf nog in zijn kinderschoenen stond. Hoe hij zelf met handkracht een persje bedien de en hoe hij met primitieve mid delen jaar na jaar aan de verwe zenlijking van zijn ideaal arbeidde. Hij bracht dank aan al zijn mede werkers. Spr. zag In de onthulde gedenkplaat niet alleen zichzelf, maar ook zijn naaste familieleden en alle werkers in het bedrijf ge- eerd. Hij dankte de H.E. Heer Deken en Rector Smulders voor de eer welke ij hem door hun aan wezigheid bewezen en sprak waar derende woorden aan het adres van de heer Kerkmeijer voor zijn werk. Nadat hij de op handen zijnde zilveren jubileumviering van twee leden van het personeel had aan gekondigd, besloot hij zijn toespraak met een algemeen dankwoord aan zijn kinderen, en alle werkers, zo wel van het eerste als het laatste uur. In de namiddag was er enige uren gelegenheid de jubilaris te zijnen huize persoonlijk geluk te wensen, waarvan velen uit stad en omtrek en uit het gehele land ge bruik hebben gemaakt, uit de kringen van drukkers, dagblad uitgevers, bonden en verenigingen. Een groot aantal bloemstukken en een omvangrijke serie telegrammen en brieven vertolkten verder veler medeleven met deze merkwaardige dag. In de namiddag en avond was 't gehele personeel van drukkerij en kantoren van Noordholland, Gro ningen, Friesland en Overijsel ver enigd op een gemeenschappelijk bedrijfsfeest, waar vele hartelijke woorden gesproken zijn en de di recteur, vooral in verband met de sinds 15 Februari werkende com binatie met de katholieke pers in de Noordelijke provincies en Ove rijsel, een beroep deed op aller blij vende medewerking, om de nog resterende technische moeilijkheden te helpen het hoofd te bieden. De Harmonie „Apollo" bracht de 70- jarige een serenade. Daze bijeen komst in het onlangs gerestaureer de van ouds bekende Hotel „Het Witte Paard" was een waardig slot van een dag, die op de eerste plaats voor de heer Stumpel en zijn familie, maar ook voor de uit gebreide staf van het personeel on vergetelijk zal blijven. SPECIALE FONDSEN VOOR NED. PELGRIMS 'S-GRAVENHAGE, 24 Sept. Het ligrt in het voornemen om ten be hoeve van pelgrims, die in het Hei lig Jaar 1950 naar Rome zullen trek ken, speciale fondsen in te stellen, die de Nederlandse deviezenpositie niet zullen aantasten. Tussen de Nederlandse en Italiaan se vertegenwoordigers zijn hierover voorbereidende besprekingen gaande en hoewel nog geen definitieve re sultaten bekend zijn, kan als vrij wel zeker worden aangenomen, dat de fondsen inderdaad gevormd zul len worden. De bedoeling is, in Li res luidende tegoeden van enkele maatschappijen, zonodig voor de dui zenden pelgrims beschikbaar te stel len. Daarnaast wordt overwogen, hoeveelheden Nederlandse producten die in Italië gewenst zijn, doch bui ten de normale handelsbeweging vallen, te exporteren en de daarvoor ontvangen lires eveneens in 't fonds voor de pelgrims te storten. Het kan alleszins waarschijnlijk worden ge acht, dat de thans opgeworpen denk beelden doorgang zullen vinden. TRIëST, 24 Sept. (A.F.P.). De mogelijkheid, een Amerikaan se militaire basis aan te leggen op het eiland Gurzola, 80 km ten zuidoosten van Spalato, zou door Amerikaanse ambtenaren met maarschalk Tito besproken zijn op een conferentie op het eiland Brioni, ter hoogte van de kust van Istrië, zo wordt gemeld in een mededeling van het bevrijdings- comité van Istrië. Reuter meldt uit Belgrado, dat het Joegoslavische persbureau Tanjoeg Zondag officieel deze be richten heeft ontkend. ENGELS VRACHTSCHIP LIEP OP MI)N Zaterdagavond om even over half acht is het 4157 b.r.t. metende Engelse vrachtschip „Empire Bal tic" op de Noordergronden bij Ter schelling op een mijn gelopen. Het schip zond S.O.S.-seinen uit waar op de sleepboten „Oceaan" en „Noord-Holland" alsmede de mo torreddingboot „Twenthe" van Terschelling vertrokken om hulp te bieden. Kort daarna seinde de kapitein van het Engelse schip, dat hij geen sleepbootassistentie nodig had. Alle boten keerden toen terug. Het Engelse schip liep machineschade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bemanning zou trachten de schade zelf te herstellen. Het Britse schip wordt thans door twee Duitse sleepboten naar Hamburg gesleept, zo meldt het Duitse persbureau D.P.A. Het handelsverdrag met Hongarije In de periode van 5 September t.m. 23 September zijn Jte 's-Gra- venhage handelsbesprekingen ge houden, tussen een Nederlandse en een Hongaarse handelsdelega tie, die geleid hebben tot onderte kening van een aanvullende over eenkomst tussen Nederland en Hongarije, welke 'onder voorbe houd van goedkeuring der beide regeringen op 23 September in werking zal treden en geldig zal zijn tot 1 Januari 1950. Opvallend was het, dat ditmaal oök vele jongeren aan de bede vaart deelnamen, wat bij andere gelegenheden meestal niet het ge val is. Ook de jeugd van het Noor den heeft de oproep van Pater De Greeve verstaan. Verheugend was het ook, dat on geveer een derde gedeelte van de pelgrims van buiten Friesland kwam. Het gehele Noorden was hierdoor op grootse wijze vertegen woordigd. De bedevaartgangers te voet ver zamelden zich reeds om 3.30 uur in de St. Bonifatiuskerk te Leeuwar den voor de gemeenschappelijke H. Communie. Half vijf vertrok deze groep vanaf de Groningerstraatweg naar Dokkum. Ruim honderd personen, waarbij verschillenden die eerst per fiets of te voet uit andere plaatsen wa ren gekomen, namen hieraan deel. De fietsbedevaartgangers, 900 in totaal, verzamelden zich om 6.15 uur in de St. Bonifatiuskerk en vertrokken om half acht van de Groninger straatweg. Evenals bij In de suikerfabrieken in ons land gaat de komende weken weer grote bedrijvigheid heersen. Met auto's en boten worden enorme hoeveelheden bieten aangevoerd om verwerkt te worden. Een kijkje aan de suikerfabriek fe Halfweg bij het uitladen der bieten. Hef is niet een geringe verdien ste van de huidige biografen onzer heiligen, dat zij ons deze uitver korenen Gods niet alleen weten voor te stellen als mensen van vlees en bloed met al hun zwak heden en gebreken, waardoor de mogelijkheid hen na te volgen, voor ons niet meer zo onwezen lijk lijkt, maar dat zij deze le vensbeschrijvingen ook weer weten te geven in een vorm, die in aan trekkelijkheid voor de meest mo derne roman niet meer onder det. Frans Werfel beeft in dit op zicht met zijn „Lied van Berna- dette" ongetwijfeld een meester stuk geleverd, doordat bij in dit lied in een sublieme romanvorm ons het leven van de H. Berna- dette schonk, dat niet alleen door millioenen katholieken maar_ ook dcror even vele niet-katholieken. niet alleen wordt gelezen, maar ook herlezen. Maar het is niet al leen deze Joodse romanschrijver, die onze vaak zo terecht als onlees baar gekwalificeerde levens der heiligen, plotseling op een zeer hoog peil bracht, er zijn gelukkig tegenwoordig ook tal van kath. auteurs, die het talent bezitten ons het leven van een heilige te be schrijven op een wiize. die voor de meest aantrekkelijke moderne ro man niet onder doet Onder hen behoort ook het boek van de zeer- eerw. heer N. de Roov. die ons reeds eerder vergastte op een boei ende en knappe historische be schrijving van de grote Frédéric Ozanam en die onze vaderlandse kath literatuur thans weer ver rijkte met een zeker niet minder boeiend en historisch leerzaam boek van de grote anostel der so ciale naastenliefde ..St. Vincentlus" door hem aangeduid als ..Monsieur Vincent" en waarvan de bekende kath uitgeversfirma ..Pax" in Den Haag een verzorgde uitgave maak te. In dit boek wordt ons niet al leen een Vincentius geschilderd, zo als wij hem als een geïdealiseerde heilige tot nu toe kenden, maar wij zien hier ook de mens. aan wien eigenlijk niets menselijks vreemd is en die desondanks toch of misschien juist daardoor, een zo grote heilige werd. De Rooy schil dert ons de mens Vincentius, die niet alleen behept was met de niet bepaalde deugd van het nepotis me, een toenmaals overigens veel voorkomend verschijnsel, om door het verwerven van kerkelijke functies en beneficiën niet alleen zich zelf, maar ook zijn familie een goed leven te geven, maar ook als man. die in zijn later leven, toen hij reeds ver gevorderd was op de trap der heiligheid, bepaalde niet altijd even verheven trucjes ge bruikte ten eigen voordele Moedig en onverbloemd onthult Van Rooy ons dit alles van St. Vincentius, maar hij doet het in een vorm en met een liefde, die Vincentius voor ons niet alleen menselijker, maar ook sympathieker maakt De schrij ver heeft diep gegraven om ons een schildering van zijn heilige te geven, die de belichting van deze figuur zo helder mogelijk maakt. Hij heeft daarvoor niet alleen een minitieus onderzoek ingesteld in de briefwisseling van en naar de heilige, waarvan gelukkig heel wat is bewaard, maar hij vertelt ons ook op boeiende wijze van het Frankrijk van die dagen en voor al van het Parijse hofleven. En hij zet daarbij telkens een aantal zeer scheve voorstellingen recht, welke Dumas in zijn beroemd werk „De Drie Musketiers" ons van dit hof leven gaf. omdat hij meer de gees tige verteller, de interessante ont huller van een zekere „rubnque scandaleuze wilde zijn. dan een betrouwbare historicus. Een figuur als de Kardinaal Richelieu is van die zucht wel in hoge mate het slachtoffer geworden. Van Rooy constateert zelfs, dat Richelieu door vele van zijn biografen ernstig is verminkt en hij een van de his torische figuren is, die wel het meest belasterd is. Hij constateert dat er honderden onweerlegbare historische documenten zijn. die een edel beeld van deze grote mens rechtvaardigen, die heel zijn leven een trouw dienaar is ge weest van zijn Kerk en van zijn Koning en van Frankrijk en die zeker, welke doeleinden hij daar bij ook nastreefde, de grootste ker. kelijke onderneming van de con tra-reformatie nimmer heeft te gengewerkt Trouwens begint men in deze tijd ook niet het beeld te reconstrueren van een Philips II van Spanje? Deze is ons ook steeds voorgesteld als sadistisch wreed en zelfs als „onmenselijk onaangenaam", maar nu door ern stige historici, aan de hand van betrouwbare archiefstukken, een nieuw beeld van hem ontworpen was, rijst deze Spaanse figuur voor ons op als een geheel ander mens dan de historische wetenschap tot nu toe aannam. In dit opzicht ver. richt de moderne historicus onge twijfeld baanbrekend werk en krij gen we vaak een geheel gewijzigd beeld van het verleden, dat tot nu toe, wel wat al te oppervlak kig, als juist is aanvaard. Maar Vincentius. hoezeer verke rende, vooral in zijn later leven, in de kringen van deze gezagsdra gers, was toch anders dan zii Het feit overigens, dat deze heihgo in nauwe samenwerking arbeidde met eon Richelieu, mag reeds een afdoend bewijs zijn. dat Richelieu geen laag karakter had In dit ge val zou zeker Vincentius. die in dit opzicht zeker niet laf was. vaak niet zo nauw met hem hebben sa mengewerkt. terwijl ook het omge keerde bier als argument mag gelden. Richelieu was heerszuchtig, be lust op macht, in tegenstelling met Vincentius. maar Richelieu was geen heilige en zal als zodanig nimmer door de Kerk worden er kend Richelieu was soms wreed, hij bestreedt de Hugenoten fel. maar alleen om te beletten, dat zij door hun geloofsovertuiging, poli tieke macht uitoefenden. Maar hoe zeer Richelieu de schepper was van de moderne staaf en de macht van de Kerk aan die van de Staat paarde, hij eerde toch ook na drukkelijk. dat gewelddadige on derdrukking slavenzielen kweekt en het voor hem geen zin had. nrotestampo met 't zwaard te be keren In dit opzicht was een man als Richelieu in zijn tijd. Soaanse katholieken van nu. reeds ver vooruit. In deze tegenstelling komt vooral een Vincentius sterk naar voren. Zijn Kerk en zijn geloof heeft hij hartstochtelijk lief: als hij een Hu genoot van zijn dwaling kon over tuigen. dan liet hij hem niet met rust. Maar hij verzette zich met alle kracht om geweld te gebrui ken tegen andersdenkenden Zelfs tegenover zijn grote vriend de Bé- rulle verzet Vincentius zich tel kens, wanneer deze de zaak van (Van onze redacteur) Te voet, per fiets, per auto en autobus, en zelfs per boot, trok ken bijna 3000 pelgrims gisteren in offervaardige stemming naar de noordelijke bedevaartplaats Dokkum, om daar, door de voor spraak van de H. Bonifatius, van God geloofsvrijheid af te smeken voor hen, die in de landen van Oost-Europa vervolgd eij onderdrukt worden. Dokkum heeft nog niet eerder een zo massale opkomst naar de St. Bonifatiuskapel gezien, als op deze warme, zonnige najaars-Zondag. Tot op de treden van het altaar moesten de deelnemers zich opstellen om nog een plaatsje te kunnen vinden. Het is inderdaad een grote boete- en bedetocht geworden, indrukwekkend en ontroerend voor allen die er aan deelnamen. de voetgangers, verliep de tocht zonder noemenswaardige tegenslag of oponthoud en zonder uitvallers. De fietsbedevaartgangers werden bij hun terugkeer in Leeuwarden met klokgelui v.f.i de St. Bonifa tiuskerk begroet. Pontificale Hoogmis. De pontificale Hoogmis werd op gedragen door Mgr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de Bisschop van Roermond. Als pressbyter as- sistens fungeerde de Hoogeerwaarde Deken Th. Holtmann van Leeuwar den, die de tekenen van zijn waar digheid als erekanunnik van het Bisdom Roermond droeg. De troondiaken was de Hoog- eerw. Deken J. Scholtens van Wol- vega, 2e troondiaken de Hoogeerw, Pater R. Staverman, gardiaan te Drachten. Diaken van de H. Mis was de Weleerw. kapelaan W. Dijkstra van Bakhuizen, subdiaken father L. v. d. Mey te Leuven. lste ceremoniaris was kapelaan Th. de Kruyf van Leeuwarden, 2e ceremoniaris pater Ch. Duverge OESA van Witmarsum. De gezangen onder de H. Mis werden uitgevoerd door een koor van de Fraters van Witmarsum. De door de gelovigen mee te zin gen gedeelten werden geleid door pater Duverge. De H. Mis werd opgedragen tot intentie van hen, die om hun ge loof worden vervolgd, alsmede voor hun vervolgers. Predicatie Pater de Greeve. Met grote aandacht en in diepe stilte luisterden de duizenden pel grims naar het machtige woord van de populaire radiopriester, de grote promotor van de Bond zonder Naam, Pater Henri de Greeve, die ais altijd ook nu wist te boeien en te ontroeren en met klare taal de aanwezigen de weg naar de vrede door deze wereld wees, een weg, die altijd weer moe. beginnen bij het eigen „ik". Waar ter wereld zullen de noordelijke gelovigen van ons land rustiger en beter kunnen nadenken en mediteren over al de anderen, die Bonifatius zijn nage volgd in gev-ngenschap en folte ring, dan hier in Dokkum? Alles wat wij de laatste jaren horen en lezen, aldus spr., moet ons wel veel te denken geven. „Dat gij niet afvalt in uw gelooF' zo waarschuwde de H. Paulus ons. Spr. zou geen woorden kunnen vinden, beter en actueler van in houd dan deze, in toepassing op dezn j(h Ze zouden in de mond gelegd kunnen worden van de H. Bonifa tius, maar ook in de mond van een kardinaal Mindszenty of een Mgr. Beran. De bedreiging levert martelaren en helden. Maar wanneer men jaar in jaar uit ongestraft en schijnbaar straffeloos, barbaren en dictatoren ziet moorden, zou men in opstand kunnen komen tegen God. De be koring is hier gevaarlijker, maar de vermaning van de H. Paulus krijgt hier een diepere betekenis Wij komen hier niet alleen om te protesteren, aldus spr., maar in de eerste plaats om te boeten en te bidden. Wij moeten eerst nederig beken nen dat wij en onze voorvaderen de geesten hebben opgeroepen, welke wij zelf thans niet meer kun nen bezweren. De eerste kerkver volgingen hebben ons laten zien, hoe de Kerk Gods werk is en niet dat van mensen. Het „Ave Caesar" is geworden een „Ave Christi". Stofvergoding en materialisme moesten wijken voor de echtheid van het christendom, waarvan de inhoud het kruis was. En nu? Wat toen nodig was, om het christendom te vestigen, is nu niet meer nodig. Daar ligt onze schuld. Wanneer wij en onze vade ren van de laatste eeuwen werke lijk met hart en ziel christen waren geweest, zou er nu geen kerkver volging zijn. Wij moeten bidden, dat God Zijn .straffende hand zal terugtrekken. Wij moeten begrijpen de steeds op nieuw terugkerende boodschap van Lourdes, Fatima, Beaurang: „Bidt dat de zondaars zich bekeren." De zonde is iets dat alles ver nielt- Eerst in de mens al het bo- God met politieke middelen wilde dienen. Toch was De Bérulle een diep gelovig man, die op het gods dienstig leven van Vincentius een grote invloed heeft gehad en voor wien onze heilige grote verering had. En dan zegt Van Roov scherp en overtuigend: „dat Vincentius door de Kerk als een heilige wordt vereerd, is het bewijs dat- De Bé rullé's mystieke theologie volko men in de lijn ligt van de grote kath. traditie. De Bérulle zou on getwijfeld ook een heilige zijn geworden, indien hij aan de beko ring had kunnen weerstaan de zaak van God te dienen met po litieke middelen." En daarmee raakt De Rooy een zeer acuteel nrobleem. Ais wij onze tijd wijzen op de uitspraak van kath. voormannen, die de aan tasting van de geloofsvrijheid met politieke middelen veroordelen, dan voegt men ons toe: „Waar is d« officiële veroorwHio" wan dit op*rpdon door de Kerk?" De Rooy wijst er nu op in ziin boek. dat juist handelt in een tijd «-pur geloof „r> politieke macht telkens samenbofsten het was immers de tijd der Hugenoten en Contra-reformatie, dat de grote mannen die in deze tijden leefden en heilig zijn verklaard zich al tijd hebben verzet tegen elke onder drukking van de geloofsovertui ging met nolitieke machtsmiddelen Terwiil zit. die ou dit gebied min der afwiizend stonden, nooit tot de dienst der altaren ziin vereeuwigd hoe heilig zii overigens ook leef den Een duidelijker uitspraak van de Kerk. dan hier is neergelegd, kan men toch wel moeiliik wensen. Keren we nog evpn tot ..Mon sieur Vincent" terug die hier ir dit boek. in een prachtig beelden de taal en boeiende stijl ons ge schilderd wordt als een heroische mon mpqr rln»q nll^on H onoigp]i «rn door zijn naastenliofdo maar daarin dan ook zo nitffromde. dat hii oen der grootsten voor alle pnnwen werd Hii begon bii de Pagani's. zoals da dornalingen werden genoemd dia in deze tiid in Frankriik. af- gelagen woonden an daarom maar heel weinig van God en Ziin Kerk vernamen waarvan nof steeds da naam Paganist is afgeleid: hii klom steeds hoger op en leerde fanslotte da bisschoppen boa zii hnn diocaes moesten bestoren Zo heeft deze eenvoudige figuur, bet por» rrg»-7i/->'ht van "PVanlrT-ïiV in ziin tb"--' radicaal veranderd. Het is niet de minste bekoring van De Roov's werk dat hii deze ontwikkeling ons met zijn bekwa me pen. zo boeiend heeft geschetst J. H. vennatuurlijke, alle zedelijke deug den. Daarna zijn karakter, zijn aard zijn gezondheid. Maar de zonde werkt door, breekt de maatschappij af en veroorzaakt oorlogen, revo luties en ontzaggelijke rampen. Wij zijn hier, aldus spr., om te bidden en te boeien, maar wij moe ten protesteren tegen (ie misdaden, begaan aan de besten van de mens heid. Alleen al de naastenliefde verplicht ons, te doen wat wij kunnen. Wij moeten bidden voor de Kerk in Rusland en de satelietstaten, voor de martelaren als Mindszenty en Beran. voor de millioenen sla ven en ook voor de beulen. Adopteren wij in onze gebeden stuk voor stuk een stad en dorp in Rusland enwaarom niet, het hart van Stalin, die toch-een semi narist is geweest. Met een ontroerende herinnering aan de moed en het Godsvertrou wen van een Kardinaal Mindzenty, toen hij de donkere nacht over Hongarije zag nederdalen en een bede aan de H. Maagd, besloot Pa ter de Greeve zijn predicatie. Pontificaal Lof. Des middags werd door Mgr. Hanssen een Pontificaal Lof gece lebreerd met als diaken de Z.Eerw. Heer Pastoor P. J. Wirtz van Har- lingen en als subdiaken de Z.Eerw. Zeergel. Heer dr. A. van Rijswijk, leraar aan het Bisschoppelijk Col lege te Roermond. Mgr. Hanssen hield nog een korte toespraak, waarin hij zijn dank baarheid uitsprak voor de massale opkomst bij deze boete- en bede tocht. Spr. noemde het bemoedigend, te zien hoe katholiek Nederland rea geert op de nood van de tijd. God laat de rampen toe, welke de mensen zichzelf aandoen als straf voor de zonden. Een macht van afgevallenen stort zich mo menteel op het christendom en God laat dit toe, om ons de gelegenheid te geven ons samen verantwoorde lijk te voelen. Gelukkig mogen wij zeggen, dat ons vaderland op de goede weg is. Wij moeten nu de hand in eigen boezem steken, de liefde weer laten leven en de chris telijke rechtvaardigheid tot uit drukking brengen in onze eigen maatschappij. Spr. besloot met de bede tot de H. Bonifatius om ons aller be schermer en diie van het gehele christelijke Westen te willen zijn. is Zaterdag de Nederlandse actrice Josephine van Gasteren te Londen in het huwelijk getreden met de Engelse groot-industrieel, Gordon, Th. Fillery. Mevrouw Fillery zal haar toneelcarrière opgeven.... is de 44-jarige H. Kaiser uit Hilver sum Vrijdagmiddag bij het zwemmen in de plassen te Kortenhoef, ver dronken vermoedelijk als gevolg van een hartverlamming, doordat hij, verhit van het roeien, in het koele water dook werd Zaterdagmiddag de woning van de heer K. Sikma, gemeente-referen daris te Zaandam, door uitslaande brand in de as gelegd zal Dinsdagmiddag de Nederlandse persbibliotheek, gevestigd in het ge bouw Keizersgracht 604 te Amster dam, worden geopend.... heeft schout bij nacht vlieger H. Schaper Zaterdagmorgen aan 28 le den van de Marine-luchtvaartdienst op de vliegbasis Gilze Rijen, vlieg brevetten uitgereikt komt op Zaterdag 29 October de Christelijk Historische Unie te Ut recht in buitengewone algemene ver gadering bijeen waarin de Indonesi sche kwestie zal worden behandeld. De vergadering wordt met gesloten deuren gehouden en is alleen voor leden toegankelijk was Zaterdagmorgen de 16-jarige boerenzoon J. Akkermans uit Oud- Gastel een kar bieten aan het lossen op de stortplaats van de coöp. Sui kerfabriek te Stampersgat. Toen hij op de wagenrem wilde trappen, gleed hij uit en viel van de wagen. Hij kreeg een der wielen van de zwaar beladen kar over zijn borstkas en overleed enkele ogenblikken later., is in de zalen van het Hof van Holland te Hilversum Zaterdag een nationale fototentoonstelling geopend die tot en met Dinsdag geopend blijft. zal op 1 October het 40- jarig be staan worden herdacht van de school voor reserveofficieren der infante rie Beveiliging van onbewaakte overwegen De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de K.N.A.C. in antwoord op een adres medege deeld, dat het in de bedoeling ligt, althans indien de nodige gelden daarvoor beschikbaar kunnen worden gesteld, het thans bestaan de 50-tal flikkerlichtinstallaties bij de onbewaakte overwegen in de eerstvolgende jaren ongeveer te verdubbelen en wel op de plaat sen, waar daaraan de meeste be hoefte bestaat. Daarti~ is een uit gebreid onderzoek ingesteld. T—nr-rr- Een rimboekist geschonken door de Utrechtse Asphaltfabriek, werd door de Niwin bij een detachement van 4-10 R. I. over gedragen. Tot groot genoegen van de jongens zullen nog zes kisten volgen. Nieuwsgierig bekijken de soldaten de inhoud der rimboekisten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3