West-Frisia zag zich winst kans ontnomen door O.S.V. Courses te Alkmaar Draverijen te Joure Schooltandheelkundige Dienst in District Den Helder opgericht Kampioensrit Noordholland-Nrd W.G.W. heeft een tweede veld PAG. 4 Dinsdag 27 September 1949 Kinderen moeten mondverzorging Jeren" Het nieuwe spoorboekje De komende mechanisatie-dag Waterkering of spermuur? Grote belangstelling bij de inzegening Het nieuwe Sparta- huis geopend Lichtaansluitingen op het eiland Noordermarktbond Paardensport Sinds 1945 zijn door de Centrale Raad voor Sociale Tandheel kunde en vertegenwoordigers der ziekenfondsorganisaties be sprekingen gevoerd om te komen tot een betere regeling van de tandheelkundige zorg van het Nederlandse volk. De meest ideale manier werd geacht een goed georganiseerde school- tandverzorging, waarmee beoogd wordt, door middel van de school de kinderen de juiste begrippen omtrent mondverzorging bij te brengen! Daartoe werd Nederland verdeeld in elf rayons, die weer werden onderverdeeld in districten. De grenzen van het district Den Helder omvatten de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen, Callantsoog, Zijpe, Schagen, Wieringermeer, Wieringerwaard, Sint Maarten en Barsinger- horn. In het District Den Helder is men overgegaan tot de oprichting van een Stichting voor Schooltand- verzorging, waarin de aangesloten gemeenten, ziekenfondsen, kruis verenigingen en schoolbesturen zit ting hebben. Het Dagelijks Bestuur van de Stichting wordt gevormd door bur gemeester G. Ritmeester van Den Helder, voorzitter en burgemeester W. J. Wognum van Schagen; aan 't bestuur werd de heer L. J. Daalder als secr.-penningmeester toegevoegd. Voor de tandartsen hebben zitting genomen de heren F. W. Schreuder, Den Helder en Elema. Schagen; voor de ziekenfondsen de heer P. Bakker van de Maatschappij Ziekenfonds Den Helder en de heer A. L. van der Sluis te Schagen van het Alk- maars Ziekenfonds. Tenslotte dhr. K. Keuris namens „Ziekenzorg" te Anna Paulowna. De schooltandverzorging berust bij de tandartsen A. H. van Riel en mej. G. Hendriks, die daartoe door het algemeen bestuur van de stichting op een Woensdagmiddag ten raad- huize gehouden vergadering be noemd zijn. Vervolgens werden als helpsters benoemd mej. M. G. van Zoonen, Den Helder en mej. M. Her der. Lemmer. Voor de behandeling van de leer lingen van de plattelandsscholen (dokter van Riel) wordt gebruik ge maakt van een speciale auto, waar in het instrumentarium voor de be handeling gemonteerd is, 'n rijden de kliniek dus. Dit is de eerste wa gen in Nederland, welke daartoe in gereedheid is gebracht. Dit pronk juweel van het district Den Helder is tot dit doel omgebouwd door de fa. Leeflang en is van alle technische hulpmiddelen voor zien. die een waarborg zijn voor een medische behandeling, die in alle opzichten voortreffelijk zal kunnen worden uitgevoerd. Dokter Hendriks zal de behande ling van Helderse schoolkinderen op zich nemen. Het onderzoek zal op de scholen plaats hebben en de behan deling in een localiteit van hot ge bouw der G.G. en G.D. aan de Mid denweg. De dienst begint waarschijnlijk reeds a.s. Maandag, te beginnen bij de leerlingen van de eerste klassen, dan bij die van de tweede klassen en zo vervolgens. De kosten van be handeling worden voor hen, die aan gesloten zijn bij een ziekenfonds, door dat fonds gedragen. Voor hen die niet bij een fonds zijn aangeslo- SLECHTS ENKELE WIJZIGINGEN Op 2 October a.s. zal de winter- dienstregeling van de N.S. van kracht worden. Er zijn enige wijzi gingen van regionale betekenis in deze dienstregeling aangebracht. In Noordholland Het wederom dubbelsporige traject HeerhugowaardBroek op Langen- dijkAlkmaar laat verbeteringen in de treinenloop toe. De laatste avondtrein op Zon- en feestdagen, Alkmaar v. 22.48 (wordt 22.47) naar Hoorn wordt nu ook op werkdagen ingelegd (aansluiting naar Enkhui zen). Exprestreinen Noorden-Westen Van de van Maandag tot en met Vrijdag lopende Diesel-electrische exprestreinen Den HaagRotterdam GroningenLeeuwarden zal het Leeuwarder treindeel van de trei nen 13DE en 12DE te Meppel stop pen. De beperkende bepalingen inzake toelating tot DE-exprestreinen wer den, waar dit mogelijk was, ver minderd. Zo vervalt bijv. de bepa ling, dat de DE-trein naar Gronin genLeeuwarden niet toegankelijk is voor reizigers uit Zwolle en Hee renveen. Voor verdere bijzonderhe den raadplege men de bepalingen, die onder de betreffende tabel in het nieuwe spoorboekje staan afge drukt. Te Groningen en Leeuwarden kon met het oog op de verwachte geringere bezetting in de winter- dienst, een aantal aansluitingen op en van deze DE-treinen worden gemaakt; zo zal trein 10DE (Gro ningen v. 6.46) nu ook aansluiting krijgen uit de richtingen Leeuwar den en Nieuwe Schans. In het Noorden Trein 2975 Groningen v. 23.15 naar Zuidbroek (Stadskanaal) en Nieuwe Schans zal op Zaterdag en Zon- en Feestdagen te 23.45 vertrekken en zodoende de aansluiting van trein 129 uit Holland (Groningen a. 23.37), welke op die dagen loopt, nog over nemen. Op het baanvak GroningenZuid broekStadskanaal kon de dienst op Zon- en feestdagen worden ver beterd. Trein 3904 (Groningen v. 7.16, wordt 7.14) vervalt op Zon- en feestdagen, doch ingelegd wordt 'n trein Groningen v. 9.00, die aan sluiting heeft uit de richtingen Leeuwarden, Roodeschool en Delf zijl. Kropswolde, Martenshoek en Sap- pemeer-Oost zien zich in het mid den van de dag beter bediend, door dat op het middaguur naar en van Groningen een trein is ingelegd. Tussen Leeuwarden en Harlingen v.v. zullen, ter verkorting van de reisduur enkele treinen niet te Dei- num resp. Dronrijp stoppen. Overjjsel Tussen Zwolle en Almelo v.v. kon de dienst op Zaterdag n.m. worden verbeterd, hetgeen eveneens het ge val is in de ochtenduren van Zon en feestdagen op het traject Zwolle- Emmen. ten bedragen de kosten f 2.50 per kind per jaar. Is men niet in staat deze kosten zelf te dragen, dan zul len deze voor rekening van de ge meente komen. 1687 ouders hebben zich reeds voor de^ schooltandheel kundige dienst opgegeven. 223 ouders betalen uit eigen middelen; slechts 12 gezinshoofden hebben zich niet aangesloten waarvan 9 uit Den Helder. Burgemeester G. Ritmeester prees dezer dagen de goede samenwerking tussen de Centrale Commissie voor Tandheelkunde, de ziekenfondsen, de bijz. schoolbesturen en de gemeente besturen en bracht dank aan al de genen die aan de voorspoedige op richting van de Stichting en de daadwerkelijke uitvoering van de plannen hebben medegearbeid. Het district Den Helder betekent hierin een voorbeeld voor de districten el ders in ons land. „Wij zullen er ze ker in slagen, de schooltandverzor ging in ons district te bevorderen, wanneer wij kunnen rekenen op de medewerking van de aangesloten gemeenten, de schoolbesturen en die van de ouders," zo zeide de burge meester. De geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, Sporeberg, sprekende namens de hoofdinspec teur B. Banning, zeide zeer verheugd te zijn, dat deze sociaal hygiënische dienst het werk nu zou kunnen aan vatten. Hij hoopte, dat de resulta ten mochten bewijzen, hoezeer deze dienst uiteindelijk ten goede komt aan de Nederlandse volksgezond heid. De heer de Wit, die sprak als vertegenwoordiger van de voorzitter der Ziekenfondsraad had bewonde ring voor de voortvarendheid, waar mee deze zaak is aangepakt. Hij was er zeer dankbaar voor, dat ook de Ziekenfondsen het werk wilden steunen. De heer A. van Riel dank te voor het vertrouwen dat men in hem stelde; hij zou zich met volle toewijding geven aan zijn nieuwe taak. Aldus sprak ook mej. Hendriks die „met hart en ziel de schooltand heelkundige dienst zou dienen". Het is niet de eerste keer dat. de mechanisatie-commissic Noordhol land in samenwerking met de Ne- derl. Fruitteelt Organisatie een de monstratie organiseert. Maar het is wel voor het eerst dat aan de opstelling en de indeling van de machines meer zorg wordt be steed. Bij vorige demonstraties kreeg elke firma een bepaalde hoek toegewezen, hetzij bouwland voor trekken en fresen. of grasland voor sproeimachines. Nu er echter een zeer gevarieerd terrein is, n.l. het Julianapark met omgeving te Hoorn, is het mogelijk om op het midden terrein, waar anders sportvelden zijn, de diverse machines op te stel len, Hier kan men dus evenals op de jaarbeurs, de machines rustig be zien. Ze kunnen hier echter niet werken, maar men heeft de gele genheid om met de handelaar rustig te praten. Van elk merk is daarom op een apart terrein een machine aan het werk. Heeft men dus op 't middenveld alles goed gezien, dan kan men de werkprestaties van de machine beoordelen. De trekkers zijn bij elkaar gegroepeerd op het werkveld terwijl sproeimachines aan de andere kant vlak bij de Hoornse haven zijn opgesteld. Stuif- machines, regeninstallaties en klei ne schoffelmachines, benevens de motormaaiers vinden hun plaats op de z.gn. heestervakken, die om het sportveld heen gegroepeerd zijn. Op deze wijze kan elke machine geheel tot zijn recht komen. Voor iedere tak van tuinbouw zijn op deze demonstratie machines aan wezig. Vele grote firma's, die niet op de Utrechtse Jaarbeurs waren, komen wel in Hoorn. We zullen ho pen dat deze demonstratiedag even als vorige jaren goed weer zal tref fen, dan wordt het zeker voor de Noordhollandse tuinbouw een be langrijke dag. NOORD-AMERIKAANSE HYPOTHEEKBANK Waarschijnlijk in 1950 slotuitkering LEEUWARDEN Naar wij ver nemen ligt het in de bedoeling in het faillissement van de N.V. Noord- Amerikaanse Hypotheekbank te Leeuwarden, dat voor ongeveer 22 jaar werd uitgesproken, in 1950 de slotuitkering te doen plaats vinden. Van de z:jae van de curatoren in ecnoemd fa Uissement vernamen wij. dal de devaluatie van de gulden geen noemenswaardig verschil maakt voor de crediteuren. Er staat slechts nog een kleine vordering in dollars uit. SCHAGEN. Zaterdagmiddag Alkmaar, 5. S. Caro, Nieuwe Nie- werd onder auspiciën van de Auto en Motorclub „Schagen en Omstre ken" de kampioensrit Noordhol land-Noord verreden. Reeds om twee uur heerste er bij hotel Igesz te Schagen, waar de start zou plaatsvinden, een gezel lige drukte. Diverse soorten moto ren kwamen aanknetteren, bereden door diverse soorten motorrijders, al of niet vergezeld door een bij passende motorengel. Ook enkele auto's verschenen aan de start. Dat bij deze rit de tijd een voor name rol vervulde, bleek wel uit de tijdmeters, die door de rijders mee genomen waren. Naast fijne chro nometers zag men zelfs wekker klokjes, die met touwtjes en ket tinkjes om de halzen der bestuur ders bevestigd waren, hoewel er toch geen vrees voor behoefte te bestaan, dat de rijders tijdens de tocht in in slaap zouden sukkelen. Het parcours leende zich trouwens ook niet voor een dutje. Om kwart voor drie startte de eerste van de zesenvijftig deelne mers; de laatste begaf zich vijf voor vier op pad. Nauwelijks een uur nadat de laatste rijder vertrokken was, kwam de eerste alweer Schagen binnenstormen en om ongeveer half zeven waren de vijftig deel nemers, die het parcours uitgere den hadden, weer binnen de Mag- nusveste. Mocht men denken, dat dit be langrijke sportevenement hiermee achter de rug was, dan was men er glad naast. Het begon pas! In de toneelzaal van hotel Igesz was de jury ijverig in de weer om de rangorde te bepalen en dit scheen een heidenskarwei te zijn. De tijd draaide tenminste hard door, maar een uitslag kwam er niet. Al spoedig bleek uit twistge sprekken tussen jury en deelr> mers, dat er verschil van mening bestond over de kwestie is een waterkering een spermuur? Mis schien was het ook wel andersom. Op de routekaart was namelijk sprake van een spermuur, die ech ter helaas achter een waterkering lag met het uiterlijk van een muur. Gevolgen: heibel en straf punten! Of dit nu alleen de aanleiding was of dat er nog nieuwe kwes ties gerezen waren, een feit was het, dat twee der motorenthousias telingen zich in de haren vlogen, maar spoedig gescheiden konden worden. Na dit incident verklaarde een der bestuursleden, de voorzitter had helaas reeds moeten vertrek ken, dat de prijsuitreiking niet door zou gaan. De deelnemers, die al meer dan twee uur op de uitslag wachtten, protesteerden, waarna men toch maar weer doorging met de- bere keningen. Eindelijk om kwart over negen, na drie uur ingespannen reken werk volgde de uitslag. De teamprjjs was voor Nieuwe Niedorp met 81 strafpunten. De clubs uit Alkmaar en Schermerhorn behaalden resp. 195 en en 202 strafpunten. In de sportklasse werden de prij zen als volgt behaald: 1. M. Dek ker, Nieuwe Niedorp 17 strafpun ten, 2. C. J. Zoon Alkmaar, 18 strafpunten, 3. A. Smit, Nieuwe Niedorp, 4. Wachtmeester Coljé, dorp. In de 36 km. klasses behaalden na loting J. Bossen de le prijs, C. de Reus, Winkel; 2e prijs J. Bou- wes 3e prijs en J. Jansen de 4e pr. In de 32 km klasse was maar een deelnemer A. Wagenaar, die het parcours met 4 strafpunten uitreed. De volgende autorijders behaal den een prijs: le prijs G. v. d. Plaat, Alkmaar, twee strafpunten, 2e prijs Oene Koopman, Schager- brug, 5 strafpunten; 3e prijs J. Punt Alkmaar, 7 strafpunten. Als men om de uitslag van een dergelijke rit te bepalen drie uur nodig heeft, hoelang zullen de jury leden in de Tour de France dan wel werk hebben? Montgomery in België BRUSSEL, 26 Sept. (Reuter). Veldmaarschalk Montgomery, voorzitter van het defensiecomité van de West-Europese Unie, heeft Maandag een onderhond gehad met de Belgische premier en de minister van defensie Albert De- veze. Montgomery bron et een tweedaags bezoek aan België. ZWIJNDRECHT HEEFT EEN DRIELING Op het gemeentehuis van Zwijn- drecht heeft Maandag de heer P. v. d. Heuvel aangifte gedaan dat hij vader is geworden van een drieling, de kinderen heten; Cor- nelis, Paulus en Gerrit Rokus. Moeder en kinderen maken het wel. „Jeugd van Nederland" gesloten De tentoonstelling „Jeugd van Nederland", welke gedurende 35 dagen voor het publiek in het RAI-gebouw te Amsterdam te be zichtigen was, is Zondagmiddag gesloten. Het totaal aantal bezoe kers bedroeg 104.500. „HET GAAT GOED MET W.G.W." I)EN HELDER. Dc Katho lieke Sportcentrale W.G.W. groeit! Het gaat goed met de W.G.W.! Daarom werd het noodzakelijk een tweede W.G.W. véld te doen iu\ - leggen, omdat het ene veld het om zo te zeggen, niet meer verstouwen kon! Zondagmiddag werd het door de Hoogeerwaarde Heer Deken A. II. Harst in tegenwoordigheid van het Bestuur van de Katholieke Sport Beweging, de G.A. do Wel- eerw. Heer Kapelaan Th. Dekker en de Geestelijkheid van de beide parochies, de Wethouder van Openbare Werken, de heer P. S. van der Vaart, de Consul van de K.N.V.B. de heer A. G. van der Undo, die tevens met do heer H. Maarse de Helderse Sportraad ver tegenwoordigde en de Consul van de N.H.V.B. de heer M. Huizing plechtig ingezegend, nadat hjj de toegang, versperd door een veel- klcurig lint, met een ferme bewe ging had doorgeknipt. „Het gaat goed met W.G.W. en dat verheugt ons" zo zeide de Hoogeerw. Heer Deken. „Wij moe ten alle takken van Sport hoog schatten voor onze jeugd, omdat door een goede sportbeoefening een in natuurlijk en bovennatuurlijk „gezonde ziel in een gezond li chaam" kan worden aange kweekt!" „De Katholieke Sport- beweging", zo zeide de Deken, ,„is in staat, de jeugd op te vangen in een milieu, waar eensgezindheid heerst en waar belangrijke eigen schappen kunnen worden aange kweekt en ontwikkeld, die in het latere leven zo noodzakelijk zijn om te bezitten". Hierna voerden de Wethouder, de heer van der Linden en de heer Huizing het woord, het bestuur van de W. G. W. geluk te wensen. De heer P. Th. Luyckx dankte hen na mens het bestuur. Hij dankte voor al de G.A. Kap. Th. Dekker, wiens alles bezielende kracht ook dit weer heeft weten te bereiken! W.G.WJ.V.C. De eerste aanvallen werden door de gasten ondernomen, maar door 't slechte schieten waren ze alle te vergeefs. Dan W.G.W.! Die ver stond de kunst van doelpunten heel wat beter! Ramler was de eerste die het J.V.C. doel doorboorde en daarmee aan W.G.W. de leiding gaf. (1—0). Bij een aanval van WGW raak te een der bezoekers aan het hoofd gewond en moest het spel voor een kwartier staken. Een schot van de linksbinnen der gasten maakte Bouma op keurige wijze onschade lijk. Na 25 minuten benutte v. d. Winkel keurig een pass van rechts (20). WGW kreeg een goede kans om de voorsprong te vergro ten, doch de vrije schop aan de rand van het strafschopgebied werd door Ramler juist overgeschoten. Ramler herstelde zich echter en bezorgde WGW 5 minuten voor de rust het derde doelpunt. Op het laatste moment kreeg JVC nog e vr(je schop doch deze leverde niets op. Na de thee bracht de keeper redding door een hard schot van v. d. Winkel te houden. Toch moest hij na 30 minuten voor een g weldig schot van Schilder zwichten (40). Door een misverstand in de WGW-achterhoede verkleinde de linksbinnen de achterstand tot 41. Beide teams kregen hierna nog verscheidene goede kansen, doch de stand werd niet meer ge wijzigd. Het nieuwe veld werd door een handbal-competitiewedstrijd tussen WGW I en VZV 3 „ingewijd", wcl- EEN MONUMENT VAN CLUBLIEFDE SCHAGEN. In aanwezigheid van B. en W. van Schagen, bonds- officials, afgevaardigden van om gevende clubs en een grote schare belangstellenden, is het nieuwe clubhuis* annex kleedlokaal van de Voetbalvereniging Sparta feestelijk in gebruik genomen. Burgemeester Wognum uitte zijn blijdschap over hetgeen hier na 4 maanden hard werken is tot stand gebracht. De heer A. L. Dorpmans van S.R.C. noemde dit prachtige nieuwe gebouw een monument van een dracht en clubliefde en eer, spre kend voorbeeld voor anderen. Des avonds vond in het nieuwe kleedlokaal de onthulling plaats van de plaquette ter ere van Jan van Strien, die sneuvelde in Indo nesië. West-Frisia heeft het tegen OSV niet verder kunnen brengen dan een 11 gelijk spel, een uitslag waarmee de Enkhuizers zeer tevreden mogen wezen, want het spel der rood-gelen was verre van fraai. Vooral de voor hoede van W was deze middag raar aan het schutteren. De achterhoede kan echter op een uitstekende wed strijd terugzien. De uitblinker bij de Enkhuizers was de oudste speler Dirk Belier, die in het gelijke spel een groot aandeel heeft gehad, en zijn backplaats nog meer dan waard is. Ook doelman Post was goed op dreef, al moot gezegd worden, dat hij veel geluk had. Het opstellen van Posthumius als stopperspil was een goede verbete ring, alleen was het Jammer, dat hiermede de linker-vleugel zwaar verminkt was. W startte met enige goede aanvallen, die echter de juis te stootkracht misten. O liet de Enkhuizers niet in hun spel komen. Toch nam W in deze periode de lei ding, dank zij de O.-back S. Veen, die zich door Dangermond en Si mons in het nauw gedreven zag, en van plan was om op zijn keeper terug te spelen; hij plaa-tste de bal echter zo zuiver in de hoek, dat zijn doelman er niet bij kon, cn de Enkhuizers zodoende goedkoop aan hun eerste doelpunt kwamen. Na de rust waren de rollen omge draaid en was het O dat de toon aangaf. Gelukkig voor W was de achterhoede in zodanige vorm, dat zij voorlopig aan elke stormloop 'weerstand kon bieden. Pas een kwartier voor tijd, zag O kans om uit een kleine weifeling in de W.- achterhoede de overgens verdiende gelijkmaker te scoren. Het was hun rechtsbinnen die de bal kreeg toe gespeeld, en met een schuiver in de hoek de stand op 1-1 bracht, met welke stand de wedstrijd even later ook eindigde. ke door de Heidereen met 180 werd gewonnen! Zoals door de heer P. Th. Luyckx werd medegedeeld, zal het veld ook door andere clubs in gebruik kun nen worden genomen, dit, om in de „veldenschaarste" te voorzien! TEXEL. In de te Den Burg ge houden raadsvergadering maakte de voorzitter, burgemeester G. D. Re- horst bekend, dat het college van B. cn W. opnieuw contact wil opne men met het Prov. Waterleidingbe drijf inzake de watervoorziening van het eiland. Voorts deelde hij mede, dat naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe landbouwhuishoudschool op 1 November a.s. geopend zal worden. Er hebben zich reeds 80 leerlingen aangemeld. In de raadsvergadering van 8 Apri, j.l. werd besloten de verdere uit breiding van het net der N.V. Texelse Electriciteits Mij. stop te zetten in verband met de financiële positie van het bedrijf. Daar het toch zeer wenselijk is dat zekere gebieden toch worden aangesloten heeft de Raad van Commissarissen onderzocht in hoeverre het verant woord was dit te doen. Bij de ge houden besprekingen bleek dat in meerdere gevallen tot een bevredi gende oplossing kon worden geko men, zij het dan ook dat de door slag soms werd gegeven doordat de T.E.M. bereid was door een soepe le houding 't drukken van de kos ten mogelijk te maken. In de vol gende gebieden bleek het onderzoek naar de aansluitmogelijkheden suc ces te hebben: Vuurtorenweg: Hier zullen 21 per celen worden aangesloten. De aan- legkostcn bedragen f 24.320; Noordkaap nabij Oudeschild: Hier zullen 4 woningen worden aange sloten. Aanlegkostcn f 3680; Bargen: Aangesloten zullen wor den 5 percelen, waarvan de kosten bedragen f 9290; Micnterglop: Aangesloten zullen worden 7 percelen. De kosten zullen hier f9778 bedragen; Hoofdweg met aftakking naar Hollandsewcg: Aangesloten zullen worden 15 percelen voor een bedrag van f27.200. Hoeven „Oorsprong" en „Sebasto- pol". Aanlegkostcn f 9700. Spijkhuizen: Aangesloten zullen worden 5 percelen. Kosten f 10.100. In totaal is met dezo uitbreiding een bedrag gemoeid van f 94.000. Hierbij komen nog de kosten voor aankoop van enig materiaal. In to taal zal een bedrag nodig zijn van f 102.000. De raad heeft voorts besloten aan de Raad' van Commissarissen te ad viseren over te gaan tot het invoe ren van het zg. kooktarief voor alle afnemers volgens tarief F. (voor woonhuizen), met dien verstande dat bij het verhoogde vastrecht de stroomprijs zal worden bepaald op 5'/= cent per kWh. Met de verdere electrificatie van de gemeente kan in dat geval geleidelijk worden doorgegaan. Ook werd besloten tot het invoeren van een uniform tarief voor de grootverbruikers van krachtstroom. Tenslotte nam de raad het zeer belangrijke besluit in beginsel over te gaan tot de bouw van een te huis voor bejaarden. Dit tehuis zal plaats moeten bicden aan 30 perso- sonen, t.w. 3 echtparen, 14 mannen en 10 vrouwen. bestuur van de veilingsvereniging „De Noordermarktbond" vergaderde Zaterdagmiddag in het bctaalkan- toor. De Voorzitter, de heer P. Duijves, opende met welkom. Speciaal wer den verwelkomd de heren J. Klif fen, Ere-Voorzitter en C. Amels, die van zijn ziekte hersteld weer in ons midden was. Er was, aldus Voor zitter, sinds de vorige vergadering wel wat veranderd aan de veiling. Speciaal de laatste dagen was het 'n zeer slappe gang van zaken. Het overgrote deel van de Rode kool bleef onverkoopbaar en moest wor den vernietigd. Met de witte kool ging het snel bergafwaarts en het gevolg was dat regelend moest worden ingegrepen, De notulen van de vorige verga dering werden door de secretaris, de heer K. v. Nunen. voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de Omzet over de periode van 1 tot 28 Aug. 1949 f521.000,— had bedragen. Op de veilingsgebouwen zal zo spoedig mogelijk 'n blikseminslagbeveiliging worden aangbracht. In de veiling zullen 9 lichtpunten voor de ver lichting worden aangebracht. Hier toe is opdracht verstrekt aan dc heer J. Posthumus. De kosten be dragen f1530, Witte kool Blijkens gehouden inventarisatie waren bij de leden van de Noorder marktbond 40 H.A. vroege witte kool (104 H.A.); 116 H.A, Herfst Witte kool (282 H.A.) cn 88 H.A. Succes Witte kool (177 H.A) uitge- plant. (De cijfers tussen haakjes geven de voorraden in de gehele provincie Nrd. Holland). De Witte kool werd tot het begin van deze week vlot verkocht voor goede, soms zeer beste prijzen. Hierin was thans verandering ge komen. De Export was gedaald en de fabrieken vinden het weer te mooi om voorraden op te slaan. Per dag kan slechts 'n gering kwantum worden afgezet. Dit bestaat uit het deel dat door de fabrieken per dag kan worden verwerkt en hetgeen de export nodig heeft. De verwachting is dat alle Witte kool gemakkelijk 'n plaats kan vinden en dat het niet nodig zal zijn om tot vernietiging over te gaan. De aanvoer zal echter geregeld moeten worden. De vei lingen te Broek op Langendijk, Warmenhuir en Noord-Scharwou- de hebben gemeenschappelijk be sloten om de aanvoer te stabilise ren. Thans waren er aanvoeren van 30 Wagons per dag. Dit zal niet meer gaan. De „Noordermarkt bond" zal per dag 7 wagons aan de fabrieken kunnen leveren terwijl ongeveer 3 wagons nodig zijn voor export. Totaal dus 10 wagons per dag. De prijs van de Witte Kool is in overleg met de zuurkoolfabri kanten vastgesteld op f6.per 100 kg. Als gevolg van bovenstaande is bepaald dat de aanvoer van Succes Witte kool tot 3 October is opge schort. Van 26 Sept. tot 1 October zullen de Witte kool verbouwers 50 kg. per Are van de Herfst-Witte kool mogen veilen. Te zijner tijd zal door de K.L.M. 'n luchtfoto van de veiling worden gemaakt. De kosten van n' waterkraan bij de paardenboet zullen f500 a f600 bedragen. Gezien de hoge kosten stelde het D. B. voor om hier niet op in te gaan. Wat betreft de handel op Duits land is op 7 Sept. 'n contract afge sloten van 15 millioen dollar. Daar het fruit hier buiten valt is dit voor onze groenten 'n verblijdend teken. I Footaardappclcn Op 13 Augustus is de garantie- De uitslagen van de draverijen te Alkmaar luiden: Onderduiker G.-prijs. Afstand 2040 m. Prij zendraverij voor paar den, die nog geen f 400.hebben gewonnen (le afdeling): 1. Master v. Vredenhof (E. Kruithof), tijd 3.14, km-tijd 1.37; 2. Nac de Major (R. v. Wieringen), tijd 3.19, km- tijd 1.39.5; 3. Napoleon (A. B. van der Veen), tijd 3.20, km-tijd 1.39; toto: winnend 6.90, plaats 1.50, 1.40, 1.20; koppel 16.90. Onderduiker G.-priis, afstand 2040 m. 2e afdeling: 1. Nanda O. (N. Oosting), tijd 3.09, km-tijd 1.45.5: 2. Nino Narvile (J. T. de Graaf), tijd 3.14, km-tijd 1.37; 3. Nero Major (W. H. Geerscn), tijd 3.14, km-tijd 1.37; toto: winnend 3.40, plaats 1.90, 3.10, 2.—. O. Nelly Zora-prijs, afstand 2380 m. Handicap-draverij voor paarden van 5 jaar en ouder. Ba sis 1.32. Voor amateurrijders: 1. Lucky Axvile (D. de Graaf), tijd 3.36.3, km-tijd ♦1.30.2; 2. Larus S. (P. J. Ruiter), tijd 3.36.6, km-tijd 1.28.7: 3. Fiat V. (A. A. Borst), tijd 3.36.8, km-tijd 1.30.3; toto: winnend 12.50; plaats 3.30, 2.30, Omar Spencer-prijs, afstand 1360 m. Prijzendraverij voor 2- jarige paarden: 1. Otella (J. Ham), tijd 2.13.8, km-tijd 1.38.4; 2. O. Do- rithy (W. H. Geersen), tijd 2.13.9, km-tijd 1.38.4; 3. Odylia O. (K. Kramer), tijd 2.15.7, km-tijd 1.41; toto:winnend 16.90, plaats 3.40, 2.90, 5.40; koppel 155.90. Overste van Fresena-prijs, af stand 1640 ml Heat prijzendraverij voor paarden die f 400.doch nog geen f 1600.hebben ge wonnen: 1. My Darling (K. Kra mer), tijd 2.27.4, km-tijd 1.28.8; 2. DE K.L.M. NA DE DEVALUATIE In verband met de devaluatie zal de K.L.M. krachtens interna tionale overeenkomst uitsluitend tariefsverhoging in guldens toe passen op transatlantische tra jecten. Een voorlopige I.A.T.A.- regeling houdt in, dat vluchten naar dollargebieden op U.S.-dol- larbasis berekend zullen worden. Voorbeelden van prijsverhoging in guldens zijn als volgt: van Am sterdam af gerekend steeg het passagierstarief naar Montreal van 1013 tot 1368. naar New York van 1016 tot 1422, naar Curagao van 1469 tot 2078; naar Rio de Janeiro van 1878 tot 2315 en naar Buenos Aires van 2103 tot 2628. Dezelfde prijzen gelden voor transatlanti sche vluchten met andere maat schappijen. Martine v. Axkit (W. H. Geersen), tijd 2.28, km-tijd 1.27.1; 3 Leander (A. B. v. d. Veen), tijd 2.29.8, km- tijd 1.30.2; toto: definitief: win nend 8.60, plaats 3.50, 6.30, 10.30. Ohoe S.-prijs, afstand 690800 m. Kortebaan-prijzendraverij A: 1. My Darling (K Kramer), tijd 1.00.4; 2. Klazina Axkit, eig L. J. v. Harlingen, afstand 7.30 m„ rij der M. Vergay; 3. Koningin Drai- sine, eig. S. Bouma, rijder J. Ver gay, afstand 710 m.; 4. Jim Wilkes, eig. Stal Hollandia, rijder J. van Leeuwen Jr., afstand 740 m. Toto: definitief: winnend f 42.50, plaats 4.40, 3.10, 1.80; toto: koppelwed strijd: 2.80. prijs voor verschillende rassen met 50 cent of fl.— per 100 kg. ver laagd. De Eerstelingen die via de veiling ten verkoop zijn aangeboden zijn verkocht voor 50 c. boven de B.E.A. prijs hetgeen 'n zeer gunstig resultaat is. Slechts in 'n enkel ge val is door de veiling 'n voorschot verleend. De tuinders die hun po ters via de veiling ten verkoop hebben aangeboden worden ver zocht zoveel mogelijk te sorteren. Afgezien n.l. van overeenkomst- moeilijkheden moeten de Eerstelin gen-sortering 2835 m.m. vóór 15 October en sortering 3550 m.m. vóór 1 Nov. weg zijn. Op Zaterdag 1 October zal door de Prov. Comm. 'n vergadering worden gehouden in het „Gulden Vlies" te Alkmaar ter behandeling van de statutenwijziging van deze organisatie. Het bestuur ging accoord met de voorgestelde wijzi gingen. De heer Kos, Veilingleider, deelde nog mede dat bij de leden in totaal 1136 wagons pootaardappelen in voorraad waren (vroege cn late). De heer G. Koopman was ont stemd dat de zuurkool - witte kool door 1 man werd gekocht voor alle 4 fabrieken. Spr. wilde hierte gen maatregelen nemen. De Voorzitter zeide dat hier wei nig tegen gedaan kon worden. De prijs is in onderling overleg be paald op 16.per 100 kg. Dit voor komt prijsbederf. Uit de voortgezette discussies kwam vast te staan dat men om sterk te staan 'n eigen zuurkoolfa- briek nodig zal hebben in de toe komst. Dan heeft men iets positiefs. Tenslotte werd nog gevraagd of alle groenten, geteeld op tuinbouw teeltvergunning, moesten worden geveild? Het antwoord luidde bevestigend. Benoeming ZIJPE. In de vacature van adjunct-commies ter secretarie de zer gemeente, ontstaan door het vertrek van de heer Boxmeer, is benoemd de heer F. W. M. Hen driks, ambtenaar ter secretarie der gemeente Warnsveld, UIT HET CON ZELO-KAMP Zowel het eerste als het tweede elftal kroeg een nederlaag te incas seren. Over de match van het eer ste het volgende. Potten is direct in de aanval en de keeper van Con Ze- lo moet terstond handelend optre den. Petten dat met de zon en wind meespeelt houdt het beste van het spel. Na 15 min. een mooie door braak van onze jongens; er wordt goed voorgezet naar de rechtsbui ten. Deze is echter te dicht bij het doel, wil de bal achteroverhalen, maar schiet in eigen gebied en deze kans is verloren. Na 25 min. weder om een zware druk op 't Waarlan- der doel, onze linksback wordt om speeld cn met oen harde schuiver neemt Petten de leiding waarmee de rust aanbreekt 10. Na de rust heeft Con Zelo wind en zon voordeel en er wordt dan ook veel beter gespeeld, zodat de Pettener keeper zeer veel werk krijgt, maar hij blijkt in goede vorm te zijn. Na 15 min. een mooie aanval van Con Zelo die wegens pech ech ter niets opleverde. Doordat de 1- back van Petten meerdere malen onnodig uitschiet, waarop hij zeer terecht door de scheidsrechter wordt gewezen, wordt wel wat afbreuk aan het spel gedaan. Na deze te rechtwijzing wordt het spelpeil weer beter hoe onze jongens ook zwoegen in de stand komt geen ver" andering en onze jongens moeten met lege handen huiswaarts keren. Het tweede verloor met 62, ter wijl het derde elftal zich wederom kranig hield door een overwinning met 41. Jongetje door bus overreden en gedood Maandagmorgen fietste in de Dr. Schaepmanlaan te Haarlem een dame met op de bagagedrager haar zevenjarig zoontje. Een autobus van de N.Z.H., die haar achterop reed, maakte haar blijk baar nerveus. Zij remde plotseling, waardoor de jongen van de baga gedrager viel en onder de wielen van de bus terecht kwam. Het kind was op slag dood. NIEUWE URANIUMLAGEN IN SAKSEN? BERLIJN, 26 Sept. (Reuter). Het met Franse vergunning ver schijnende blad „Kurier" meldt, dat te Eisleben in de provincie Saksen (Russische zóne) nieuwe lagen uraniumhoudend erts zijn ontdekt. Meer dan duizend arbei ders zouden hier onder toezicht van een Russisch ingenieur te werk zijn gesteld. De Jouster harddraverij en renver- eniging heeft het goed getroffen; veel paarden, veel publiek, mooi weer en goede sport. Wegens de grote opkomst der paarden moesten twee courses ge splitst worden. Voor de openings- prijs liepen in de eerste afd. 8 paar den, waarvan Lentebloempje b. bui ten weddenschappen. Norton Willi ams, die in deze course veel ver trouwen genoot, stelde niet teleur en wist gedecideerd te winnen met Nestor b. als goede tweede. 1 Norton Williams, eig. C. N. Silver rijder, P. A. Strooper. Tijd 3 15 4 Km. tijd 1.38 8 toto W. 2.— pl. 1.80 2 Nestor b. eig. J. Roggen, rijder K. Kramer toto pl. 2.10. Ook in de tweede afdeling, welke als laatste nummer werd gelopen, stelde de grote favoriet niet teleur. Majoor Scott b. nam spoedig de leiding om deze niet weer af te staan. 1 Ma joor Scott b. eig. js. Bijkerk. Rijder A. J. Siderius. Tijd 3 14 5 Km. tijd 1.35.3 toto w. 1.80 pl. 1.20 2 Morning star eig. en rijder H. de Vries Toto pl. 3.20 3 Lark s. eig. E. P. van der Veen. Rijder H. B. vavn der Veen. Toto pl. 3.20 Koppel 21.80 Als tweede nummer stond de ker- misprijs op het programma. Heat internationaal bases 1.28. Dit is een mooie heat geworden waaraan acht paarden deelnamen. 1 Janneke. Tijd 2.29 Km. tijd 1.28 toto innstalverb. met felolow 6.20 pl. 3.50 2 Holl. han. k. pl. 1.50 Ingenieur Scott 5.50 Tweede heat. 1 Jacob Diamant. Tijd 3.29 Km. tijd 1.30 1 toto w. 6.40 pl. 2.40 2 Hollandia han. k. pl. 4.60. Hollandia han. k. die niet als stayer bekend staat wist zowaar in de derde heat weer de kop te nemen en kon zonder „in elkaar te zakken" ook deze derde heat uitlopen, doch most ook nu weer op de laatste meters Fellow laten passeren. Jan neke werd in de derde heat gedis- tancieerd. 1 Fellow tijd. 2.32.6 Km. 1,29.8 toto w. 1.70 pl. 1.70 pl. 1.50 2 Hollandia han. k. pl. 2.40 In de finale starten slechts twee paarden^. Fellow wist ook hier te zegevieren, zij het met de grootste moeite. 1 Fellow eig. R. Wassanaar, rijder K. Kramer toto def. 2.60 pl. 1.60Toto finale w. 1.30 2 Jacob Diamant eig. en rijder van Goslinga toto def. 1.40 De September prijs was weer een groot veld paarden en daarom is ook hier in twee afdelingen gesplitst. In de eerste afd. wist Marten Si derius met veel kunst en vliegwerk een paar fouten in gehouden met de kop te bereiken en ondanks een straat te winnen. 1 Koning Axkit eig. O. de Haan. Rijder M. Siderius. Tijd 3.11 Km. tijd 1 33 6 toto w. 3.40 pl. 1.90 2 Lu- siennes b. eig. J. J. de Boer. Rijder T.A. van der Veen. Toto pl. 2.60 Koppel 5.60 In de tweede afdeling kon Lidwi- na bij de start geen benen vinden. Eenmaal in draf kon zij zich aan de kop handhaven en wist als eerste de finish te passeren, sterk bedreigd door King Scott. Bij de rechter kon zij echter geen genade vinden en moest worden gedisq. waardoor King Scott als eerste geplaatst werd, met- Marathonlooper op de tweede plaats. 1 King Scott. Eig. en rijder P. Kra mer. Tijd kemqwm 6 Km. 1 33 5 Toto w. 13.80 pl. 3.10 2 Marathon loper. Eig. en rijder C.P. Neijens Toto pl. 2.70, In de korte baan had den echter verschillende paarden verstek laten gaan. 24 van de 46 waren opgekomen. Er werd in vier serie's en een finale gelopen. In de eerste serie kon Marathonloper ze gevierend over de eindstreep gaan, terwijl Lidwina de tweede, Julius de derde en Kind van Cy de vierde serie won. Toto resp. 5.1.905.70 5.30. Uitslag finale: 1 Lidwina. Rij der K. Kramer toto def. 26.40 pl 4.70. Julius S. Bosch pl. 7.70 Kind van Cy H. B. van der Veen. 5.40 Toto finalë 2.40 Koppel 7.50

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4