Nieuw Italië gaat opnieuw bewapenen Bouw van nieuwe vloot Leger op toegestane sterkte China klaagt Rusland aan bij de Verenigde Naties Palar in ons land om zich op de hoogte te stellen Cripps kondigt hogere belastingen aan op de uitgekeerde winsten Wat te Namen is besproken is nog geen overeenkomst Waarde goudvoorraad steeg met ruim 186 millioen Oog om oog Treinramp in Japan EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd s Italianen gaan weer soldaatje spelen Woensdag 28 September 1949* 45e Jaargang No. 11678 40 milliard lire meer voor defensie Geen paniek Regering-Queuille in gevaar Derde massagraf in Dachau gevonden Wegens steun aan de rode legers Koningin zal Putten bezoeken Hij wil op alles voorbereid zijn Critiek van conservatieve zijde Winston Churchill heden aan het woord Sukarno's mening: Sjahrir wil meer weten Joego-Slavië eist vertrek Hongaren Gevolg van de devaluatie Ook Tito-isten in Tsjecho-Slowakije Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. Vondel Af» H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel G9, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 Innen), K .2200DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 De Italiaanse minister van Defensie, Randolfo Pacciardi, heeft Dinsdagavond in de Kamer van Afgevaardigden medegedeeld, dat Italië zijn leger tot 250.000 man, dat is tot volledige, volgens het vredesverdrag toegestane sterkte, zal uitbreiden en op 1 Januari a.s. zal beginnen met het bouwen van een nieuwe vloot. De clausules in het vredesverdrag, waarin Italië militaire beperkingen worden opgelegd, vervallen het volgende jaar. Pacciardi verklaarde in de Ka mer, dat de nieuwe vloot kruisers, torpedoboot jagers en kleinere schepen zou tellen en dat Italië van plan is het laatste type straal- gevechtsvliegtuigen te kopen om zijn' luchtmacht te moderniseren. (Van onze bijzondere medewerker) I. IN DE Sovjet-Unie heeft een atoomontploffing plaats gehad. De bekendmaking daarvan sloeg op zichzelf in als een bom. Het ver klaart veel van wat tot nu toe nog duister leek. De mededeling over die atoom-ontploffing was opvallend vaag. Wanneer had de explosie plaats? Was zij heviger dan de ontploffingen die de Ame rikanen tot nu toe hadden teweeg gebracht? Voor zichzelf zeide Acheson ervan overtuigd te zijn, dat de Russen „een atoomwapen" hadden. Daaruit kan men afleiden, dat het maar niet een onbedui dend klapje is geweest, dat waar genomen werd met behulp van de meetinstrumenten, die elke atoom ontploffing kunnen aanwijzen, waar ter wereld die ook plaats heeft. Merkwaardiger is, dat een nauwkeurige tijdsaanduiding ont breekt. Daardoor is men geneigd te veronderstellen, dat dit feit al enige tijd bekend was vóór het wereldkundig werd gemaakt. Zou dit zo zijn, dan komen gebeurte nissen van de laatste weken in een ander licht. WIJ DOELEN hier op plannen en beschouwingen over nauwere Engels-Amerikaanse samenwer king, die zouden steken achter de besprekingen in Washington van enige weken terug. De Ameri kaanse politiek in China is in een ramp geëindigd. In het Ameri kaanse Witboek over die politiek betoogt Acheson wel: wij konden niet anders, maar daar zou nog wel het een en ander over te zeg gen zijn. Hoe dat echter ook moge zijn, het verandert niets aan dit ene feit, dat Rusland in het Oosten een geweldige overwinning heeft behaald op het Westen, dat daar in een benarde positie raakt. En geland moest zich al, op enige punten na, politiek uit Zuid-Oost- Azië terugtrekken. Het heeft er nog economische banden mee, al was het slechts, omdat het schul denaar is van landen als India en Pakistan. Wil men met name in India het communisme de baas blijven, dan zullen belangrijke kapitalen daar en elders nodig zijn. De Britten kunnen die niet meer beschikbaar stellen. Amerika zal dat moeten doen. Dit zal even wel niet betekenen, dat de V. S. daar in de plaats treden van Groot-Brittannië. De Engelsen wij zagen het enige weken gele den hebben de Amerikanen duidelijk laten voelen, dat zij nog genoeg macht hebben om „dwars" te zijn. Vandaar ook, dat men nu in Washington iiverig propaganda maakt voor de idee van nauwe '„samenwerking" met de Britten en hun partners in het Gemene best. om tot één gezamenlijke po litiek in Z.O.-Azië te komen. Die samenwerking scuijnt niet te wor den beraamd met andere West- Euro^es" landen, zelfs r>'°t met Frankrijk. Daarvoo, heeft men andere plannen. HET IS wel niet opwekkend, maar toch nodig die plannen nauwkeurie te bezien. D? Ameri kaanse politiek geeft geen blijk van grote vastheid van lijn en van klare, weldoordachte visie. Zij was gekant tegen datzelfde „Britse" Gemenebest, dat nu plotseling moet dienen als waardevolle bond genoot om er het communisme in Azië mede tegen te houden. En geland werd door de Amerikanen beschouwd als deel van West- Europa. Thans schijnt men deze beschouwingswijze in Washington los te gaan laten. Nu wil men het West-Ëuropese vasteland dwin gen tot het aangaan, vóór de zo mer van 1950, van een muntunie zónder de Britten. Intrekking van een aanzienlijk deel der Marshall hulp dient daarbij als stok achter de deur. U herinnert zich nog wel de Amerikaanse belofte, dat de Marshall-hulp nooit gebruikt zou worden als politiek drukmiddel. Alsof een West-Europese munt unie zonder Engeland niet een uiterst belangrijke politieke be slissing met vér reikende gevolgen zou zijn. Het heeft er alle schijn van, dat de Britten, die zich uitsluitend door hun eigenbelang laten leiden, goed profijt weten te trekken uit deze paniek-stemming in Washing- Wat het leger betreft zou het aan tal infanteriedivisies worden uit gebreid van acht tot twaalf, waar van sommige pantserwagens zou den hebben. De Italiaanse defensie zou in het belastingjaar 1949.950, naar schattim' 40 milliard lire meer kcsten d„n het vnriP iaar. Deze kosten waren het vorig- jaar 262.281 millioen lire. Pacciardi zei niet waar de straalvliegtuigen zouden worden gekocht, maar men gelooft alge meen, dat dit in Engeland zal ge schieden. Hij deelde mede, dat Italië ook onderhandelingen voert over vergunningen voor het bou wen van straalvliegtuigen in Ita lië en hij betoogde dat Italië tegen het einde van dit jaar enige vlieg tuigen van het laatste type zal hebben. Italië is van plan het volgend jaar twee kruisers te modernise ren en twee luchtafweerschepen en zes torpedobootjagers te bou wen. „Indien wij onze marine niet vernieuwen en de verdediging van onze zee en van onze kusten aan de geallieerde marines moeten toe vertrouwen, betekent dit, dat wij onze onafhankeli;kheid opgeven", aldus de minister. „Deze bewapening moet vol doende zijn om de vrede te ver zekeren". zo verklaarde Pacciardi. MENINGSVERSCHIL OVER LOONPOLITIEK DE Volgens betrouwbare bron is het Dinsdag tot een ernstig menings verschil gekomen in het Franse coalitie-kabinet van Henri Queuil- le over de loonpolitiek in verband met de devaluatie. De verdeeldheid over de vraag of men de arbeiders al of niet een compensatie zal geven voor de verminderde koopkracht sinds de devaluatie vormt de ernstige crisis die Queuille in zijn éénjarig be wind heeft moeten doorstaan. Queuille en zijn minister van Financiën, Petsche, zijn tegen een onmiddellijke verbreking van de loonstop. Daarentegen steunen de katholieke en socialistische leden van het kabinet de eis van de gro te vakbonden tot een onmiddel lijke bonus van 3 tot 5000 francs per maand als compensatie van de lager geworden koopkracht der salarissen. Het is mogelijk, dat het kabinet heden zal aftreden. President Auriol heeft zijn vacantie onder- brok— om heden de Raad van Ministers te presideren DACHAU, 27 Sept, (Reuter). Heden is volgens aanwijzingen op een kaart der S.S. voor de derde maal binnen twee weken massa graf van het concentratiekamp Da chau gevonden. Het graf, dat 135 bij 9 M. is, bevat naar schatting 15.000 lijken. Dr. Tsiang, het Ijoofd van de Chinese delegatie bij de Ver. Naties, heeft Dinsdag een offi ciële klacht ingediend bij de assistent-secretaris van de Ver. Naties, Andrew Cordier, waar in China de Sovjet-Unie be schuldigd van hulpverlening aan de communistische legers in China. Tegenover de pers verklaarde Dr. Tsiang, dat China de Sovjet- Unie officieel zal beschuldigen het Chinees-Russische verdrag te heb ben geschonden en de politieke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van China te hebben bedreigd. Tsiang verklaarde, dat hij om opneming van deze beschuldiging op de agenda van de Algemene Vergadering en spoedige bespre king ervan verzocht heeft. Tsiang iWeigerde de essentie van zijn beschuldiging bekend te ma ken, zeggende, dat de volledige details te zijner tijd bij de be spreking in de politieke commissie aan het licht zouden komen. Op de vraag, of hij andere re geringen over deze stap had ge raadpleegd, zeide Tsiang, dat hij een „aanzienlijk aantal" regerin gen had geconsulteerd. Tsiang zei de, dat sommige der geraadplee"- de res,°ri"r,rf':'n van rv,nr,1'r,rt waren, dat het China's souverein recht was om over het doen van deze stap te beslissen, De algemene commissie van de Algemene Vergad"-' -- --1 beden Woensdap bijeenkomenom Chi na's verzoek in overweging te ne men. NED. „METEOR" VERONGELUKT Bestuurder ongedeerd 3 Maandagmiddag omstreeks zes uur is een der aan de „Operation Bulldog" deelnemende Nederland se gloster „Meteor" straalvliegtui gen, bestuurd door majoor-vlieger J. Mulder, bij de landing op het vliegveld van Thorney Island ver nield. Het vliegtuig is vermoede lijk met te hoge snelheid binnen gekomen en daardoor over het vliegveld heengeschoten. Het kwam terecht in land dat achter het vliegveld ligt en werd zwaar beschadigd. De romp is verwron gen, de start gebroken, de wielen zijn er afgerukt. Majoor-vlieger Mulder werd niet gewónd. Hij kon ongedeerd uit het wrak kruipen. ton, die tot nieuwe blunders dreigt te leiden. De ernstige bezwaren, die wij n.l. tegen heel deze opzet hebben, zijn voornamelijk deze twee: vooreerst, een verre-Oosten- politiek kan niet uitsluitend een Anglo-Amerikaanse basis hebben. Ten tweede: het is funest, het West-Europese vasteland te gaan behandelen als een van de rest der wereld afgesloten eenheid. H.M. de Koningin zal op Zaterdag 1 October te Putten een monument onthullen, dat is opgericht ter nage dachtenis van de weggevoerde man nelijke bevolking van deze plaats. Zaterdag is het juist vijf jaar gele den, dat de Duitsers de gehele man nelijke bevolking van Putten weg voerden en huizen in brand staken als represaille voor een aanslag op een auto met Duitse officieren. Deze daad van de bezetters heelt aan 552 personen het leven gekost. TROEPENSCHEPEN OP KOMST De troepenschepen „Kota in en „Sibajak" worden in de nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 Oc tober a.s. in de haven van Rotter dam verwacht. Aan boord van de „Kota Inten" bevinden zich enige technische onderdelen van de C- divisie „7 December",, terwijl aan boord van de „Sibajak" een aan tal militairen individueel wordt gerepatrieerd. De ontscheping der beide schepen vangt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, aan op Zondag 2 October a.s. te 8 uur. Na zijn aankomst op Schiphol stond Palar de journalisten te woord. Palar, de Republikeinse woordvoerder bij de Ver. Naties is gistermorgen met de Constellation „Norway" van de American Overseas Airlines op Schiphol gearriveerd. Aan de journalisten verklaarde hij naar Nederland te zijn gekomen om persoonlijk contact op te nemen en zich zo volledig mogelijk op de hoogte te stellen van het verloop der Ronde Tafel Conferentie. Mocht er een „dead lock" drei gen in de conferentie, aldus Palar, dan ben ik zeker van plan het pro bleem Indonesië wederom in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties te brengen. Zolang alles goed verloopt heb ik daar aan geen behoefte. Maar ik wil in ieder geval volledig ingelicht zijn om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Een andere dringende factor is, dat de Aziatische landen zo spoe dig mogelijk tot een nauwe samen- Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, heeft Dinsdag het debat in het Lagerhuis over de devaluatie geopend met een verdediging van de algemene economische politiek van de Regering. Cripps deelde het goed bezette Lagerhuis o.a. mede, dat de belasting op uitgekeerde winsten van 25 tot 30 procent zal worden verhoogd. David Eccles, die eveneens sprak voor de conservatiever!, verklaar de, dat de regering de Dominions en de Eu ">«>se lac' had moe ten raadplegen in een gezamen lijke bestudering van de koers, welke e --te uitzichten op gro tere dollarverd.iunsten zou openen. In plaats daarvan is een unilate rale devaluatie „de ,:st-Europese landen in het gezicht gesmeten, o het Kprpict wa ren een unieke stap vooruit in economische samenwerking te doen". Het debat werd verdaagd tot he den Woensdag,, wanneer, naar men verwacht, Winston Churchill, de leider der oppositie, en Ha rold Wilson, de minister van Han del, zullen spreken. De minister zei zich vrij te ach ten in zijn volgende begroting de grootte van de dividenden wette lijk vast te stellen, indien de maatschappijen nog verder van de vrijwillige overeenkomst tot be perking van de dividenden af weken. Loonsverhogingen aan arbeiders zouden slechts in uitzonderings gevallen worden goedgekeurd. De minister doelde hier speciaal op de laatstbetaalde arbeiders. Sir Stafford zei verscheidene malen hatelijkheden aan het adres van de conservatieve oppositie, waarvan de leider, Winston Chur chill, om het speciale debat heeft verzocht. Maar Churchill bleef onverstoorbaar en liet zich niet uit zijn tent lokken. Cripps voorspelde, dat door de devaluatie de kosten van levens onderhoud tegen het einde van het jaar slechts met ongeveer een pro cent zullen zijn gestegen. Voor de conservatieve oppositie verklaarde Oliver Stanley, dat zijn partij geen vertrouwen in de re gering had. Hij achte het oneerlijk om de motie van de regering te aanvaarden. Hij noemde de deva luatie een lapmiddel meer in een reeks lapmiddelen. Stanley verklaarde, dat de op positie bezwaar maakte tegen „de oneerlijke en gevaarlijke" poging om het volk te doen geloven, dat het alternatief van devaluatie massa-werkloosheid en inkrim ping der sociale voorzieningen zou zijn. Het uit de Labourpartij gestoten parlementslid Pritt noemde als „een redelijke remedie, die de re gering niet wilde zien, handel met de Sowj et-Unie en China en be perking van de defensiebegroting". BATAVIA 27 Sept. (Aneta). Volgens radio Djogja heeft pre sident Sukarno, in een toespraak ter gelegenheid van het vierjarige bestaan van de republikeinse hoge adviesraad, verklaard: „Ik verzoek het Indonesische volk, de besprekingen in den Haag rustig en lankmoedig te volgen. Het is mij bekend, dat het accoord, dat in het vorige weekeinde te Namen werd bereikt, in Indonesi sche kringen allerlei vragen heeft doen rijzen. Ik kan u mededelen, dat hetgeen te Namen werd be sproken nog geen overeenkomst is. Ik herhaal: Wat er te Namen is besproken, is nog geen over eenkomst. Wij zouden het het beste kunnen kwalificeren als een „meeting of minds". Ik verzoek het volk, rustig de officiële bekend making af te wachten, welke mo gelijk in de komende week (pres. Sukarno sprak Zaterdag) of uiter lijk over twee weken zal afkomen. Laten wij in lijdzaamheid wach ten, dochi tevens op ons hoede blijven", aldus president Sukarno. Volgens sultan Sjahrir is de onf rust, die thans onder de politieke partijen in Indonesië heerst, een gevolg van het feit, dat men in Indonesië een te geringe kennis heeft van de juiste inhoud van wat te Namen is overeengekomen. Hij acht het het beste, dat thans officieel wordt bekend gemaakt, wat er precies is bereikt. In Indo nesië dienen de verantwoordelijke personen geduldig te zijn en er voor te waken dat zij geen han delingen verrichten die de sfeer zouden kunnen vertroebelen, zo lang een dergelijke officiële ver klaring van de republikeinse de legatie nog niet is ontvangen. Sjahrir zeide, persoonlijk niet te zijn geschrokken van de berichten over de te Namen bereikte over eenstemming omdat zijn partij, de Partai Socialis Indonesia, zo iets al eerder had verwacht. Vreemde vliegtuigen boven Finland HELSINKI. 27 Sept. (Reuter). Het Finse ministerie van Lucht vaart heeft meegedeeld, dat Maan dag twee niet-geïdentificeerde vliegtuigen boven Noord-Finland hebben gevlogen. Men gelooft, dat het Russische waren. Zij verdwe nen in de richting Zweden. BELGRADO, 27 Sept. (Reuter) Joego-Slavië heeft Dinsdag - geëist, dat negen leden van de Hongaarse legatie te Belgrado binnen 24 uur het land zullen verlaten, als repre saille tegen de Hongaarse eis van Maandag, dat negen leden van de Joegoslavische legatiestaf te Boeda pest zouden vertrekken. Tezelfdertijd heeft de Joegoslavi sche legatie te Boedapest een „zeer krachtig protest" tot Hongarije ge richt tegen de uitwijzing van de Joegosiaven. In een officiële -'erkla ring te Belgrado wordt de Hongaarse daad beschreven als een poging om de verbreking van de diplomatieke betrekkingen te bewerkstelligen. TOKIO. 27 Sept. (Reuter), Een overvolle wagon van een electrische trein is tussen Osak? en Kioto in Japan in brand geraakt, waardoor 140 personen zijn gewond, van wie 40 ernst' j. De macmnist, die niets van de ramp gemerkt had, bracht de trein tot 'Tstand, nadat "oorbijgangers hem door driftig wuiven beduid hadden te stoppen. Daarop sprongen passagiers met bran' uit deuren en ramn naar De belangrijke mutaties, die de verkorte balans per 2G Sept. 1949 te zien geeft, zijn voor het grootste ge deelte toe te schrijven aan de wij ziging, die op 21 Sept. 1949 in de goudpariteit van de Nederlandse gulden is gebracht. De post gouden munt en gouden muntmateriaal is door herwaardering van de goud voorraad met f 186.2 millioen ge stegen. In hoofdzaak door herwaardering van de vorderingen in die valuta's, welker goudpariteit niet of met een ander percentage dan de Neder landse gulden is gewijzigd, zijn de posten papier op het buitenland en tegoed bij correspondenten in het buitenland tezamen per saldo met f 25.2 millioen toegenomen. De stijging van f 17.8 millioen die de post vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken en soort gelijke instellingen te zien geeft, is voor het grootste gedeelte aan de verandering in de pariwaarde van de gulden toe te schrijven. De ver meerdering van f 48.3 millioen onder het credit-hoofd „vrije saldo's van vreemde circulatiebanken en soort gelijke instellingen" komt geheel voor rekening van deze factor. De stijging ad f 90.4 millioen van de post „diverse rekeningen" (credit) is voor omstreeks f 80 millioen aan Baby kreeg hele melk over zich heen Terwijl de vader een buurpraat je maakte en de moeder met de was bezig was, heeft de elf maan den oudn babv van de familie J. a. de Kleine Heide te Venlo een kan kok' - non ouder zusje op de vloer was ge plaatst, omver getrokken, waarbij het kind de kokende melk over zich kreeg. Met ernstige brand wonden werd het kind naar het ziekenhuis gebracht, waar het na een week lijden is overleden. bedoelde monetaire maatregel toe te schrijven. Diverse rekeningen (de bet) stegen met f10.6 millioen. Ul- timo-mvloeden zijn in deze week staat nog niet te bespeuren. De geldmarkt is ruim en call- money noteert onveranderd 3/4 pro cent. Op de discontomarkt is papier op korte termijn gezocht. Voorschot ten in rekening-courant werden niet opgenomen. De biljettencirculatie bleef met f 2966 millioen practised onveranderd. werking willen komen en hierme de pas kan begonnen worden wan neer een beslissing inzake Indo nesië is gevallen. Er is dus ook van buiten af grote aandrang op een snel verloop van de confe rentie. Ik mag wel zeggen in het buitenland wordt men ongedul dig. Glimlachend vervolgde de heer Palar: „De positie van de re publiek is niet slecht in het bui tenland en dan drukt ik me nog heel voorzichtig uit. De financieel- economische besprekingen zullen de grootste moeilijkheden opleve ren". „Volgens mijn indruk streeft men van Nederlandse zijde er nog steeds naar een gecamoufleerde souvereiniteit voor Indonesië te bereiken door middel van het eco nomische en dat zullen wij volle dig afwijzen. Wij staan hierin ook internationaal sterk. Mijn vriend van Roy en legt u vooral nadruk op mijn vriend, want wij zijn inderdaad goede vrienden heeft in Lake Success gezegd, dat de overdracht com pleet zal zijn en dat betekent, dat er geen enkele restrictie zal zijn, dus ook niet op economisch ter rein. Nederland en Indonesië moeten twee volledi' j souvereine staten worden. Wij willen uezelfde souvereiniteit als Nederland en dan zal later beslist worden welk deel der souvereiniteit overgedra gen zal worden aan de Unie, die dus een orgaan, ondergeschikt aan de beide souvereine staten moet worden", Wat de besprekingen te Namen betreft, hierover kon de heer Pa lar zich geen oordeel vormen. „Wat ik er van weet", zo zeide hij, „is te weinig om er een dui delijk beeld van te hebben Wel kan ik zeggen, dat ik vóór Namen dodelijk ongerust ben geweest en alles klaar was om de Verenigde Naties in te schakelen. Naar mijn oordeel was er toen wel degelijk de dreiging van een „dead lock". Reuter meldt uit Praag, dat, volgens een betrouwbare zegsman, Dinsdag minstens twintig vooraan staande communisten in het Hra- dec Kralove-district in Bohemen zijn gearresteerd. De arrestaties vonden plaats nadat een geheime opslagplaats van wapens was ont dekt onder de vloer van een der bij de plaatselijke Sokol-organisa- ties in gebruik zijnde openbare gebouwen. Het vinden van een geheime op slagplaats voor wapens wordt in verband gebracht met een uitla ting van de Joego-Slavische be klaagde Lazar Brankof in het pro ces tegen Rajk c.s., waarin deze verklaarde dat de Tito-istische communisten in Tsjecho-Slowakije hun werk veel beter deden dan die in Hongarije. Men verwacht, „t ook in Tsje- chn-Slowakiie binnenkort een ge ruchtmakend proces zal beginnen tegen „van de partijlijn afgewe ken en". De gearresteerde commu nisten namen sleutelposities in in hun partij-organisatie. Het voormalige lichtschip Haaks" heeft thans onder de bena ming Hollands Glorie" de bestemming gekregen van internaat voor sociale jeugdzorg. Hier worden jongelui opgeleid tot varensgezel. Onder belangstelling van hun kameraden volgen enige jongens Ln een sloep hun commando's op

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1