Nieuw Mark devalueert met slechts 20,67 procent Het wapenleveringsprogram is wet geworden Churchill verwijt aan de regering financieel wanbeheer Telefotodienst in Nederland Eén milliard dollar voor de landen van Atlantisch Pact Brutale roofoverval op een Amsterdamse spaarbank Gouden thee- en eetservies veroorzaakt veel narigheid 31 Zestien milliard uitgegeven in vier vette jaren end gulden De uitzending van troepen at der draverij Zns Donderdag 29 September 1949 45e Jaargang No. 11679 Voor de kinderen Nederlands crediet aan West-Duitsland Indonesië kan gerust zijn Auto ramt bakkers wagen: één dode Devaluatie stagneert de vleesvoorziening Een slag voor de Duitse economie Amerika maakt meer atoombommen Labour-nederlaag in het Hogerhuis In October textiel zonder punten? Cripps: man met verzwakte reputatie 2 ritten tegen Limbus, had 7 jarige al zijn 3de prijs bin- Akron B werd kansloos afge- doch Dutch Hannover en ire vochten verbeten om fina- e worden, terwijl ook Edelman pas na een kamprit aan Ab- h Scott gewonnen moest geven, te voorzien was had Harold schijn van kans tegen de stoe- imbus, en later, toen Laetare lijk na drie adembenemende Abdullah tot de vierde prijs veroordeeld, evenmin tegen J. v. Leeuwen kon Johannes strijd tegen Limbus niet goed rat houden, doch voorkwam mede, dat hij om de eerste prijs nzichzelf en Laetare zou en rijden. Met bijzondere span. werd tenslotte de strijd tussen >ikeurs Wagenaar en v. Leeu- tegemoet gezien, want hun den waren absoluut tegen el- opgewassen. In beide ritten Wagenaar of zijn paard ze- achtig, want in het midden van laan bestond beide keren een t tastbaar gevaar dat het geval >aan uit zou vliegen. Zij ver- Iden daardoor 600 piek kwam Laetare A, tegen de /achting van velen in, als nphator uit de slag (Eigenaar A. Botman). Hiermede werd paard kampioen van Noordhol- De tweede prijs (f400) voor Limbus, berijder J. Wage- eigenaar W. Dompeling, 3de l) Johannes, eveneens van Stal nan, berijder eveneens J. van twen en 4 (f50) Abdullah Scott den door de eigenaar K. Hart. >to-uitKeringen: 1ste omloop ;are Winnend f4.80 en plaats Johannes plaats f3.20, Limbus '1.80. Tweede omloop Laetare nend f8 en pl. f2.70, Johannes 2.Limbus pl. fl.50. Derde dop Laetare win. fl.20, plaats I, Johannes pl. fl.20 en Limbus 1.40. Omzet toto f4.328. rtwortel iets grof; Nico Jan, i gelijnde stier, vierkant kruis, inzicht iets lang. ibriek 3: Truman, fraaie, even- g gebouwde stier met veel adel; ra's Adema, een geblokte stier iets zware horens; Maurits Jan, fraai type, adel, benen kunnen sterker; Skylger XII, sterk ge le stier, zitbenen iets laagge- tst; Hiltje's Jan, een mooi type -, benen kunnen iets krachtiger, ubriek 3b: Thomas Jan, een so- e diepe stier met zeer fraaie p- Rudolf Jan, een fraai type 'met veel adel, benen kunnen krachtiger; Jan Wytside, stier fraaie romp, achterbenen iets Hein, goed type stier met iets aag geplaatste zitbenen. ubriek 4a: Zijlstra XXXXVH, best sort stier, fraaie kop en sns- President, een diepe, solie- stier, fraai zijaanzicht; Roosje's leet, een stier met adel, voor- d iets licht; Murk, best type stier adel, vierkant kruis en beste en; Jelsummer Jan IV, een ster- evénredig gebouwde stier met zware horens; Achlummer Piet, sterke gesloten stier met brede enbouw, kan iets ruimer in de tenen. pbriek 4c: Prins, een evenredig t gebouwde stier met fraai kruis, i en horens iets onedel; Keres, soliede platte, gestopte stier, g kan vlotter. ubriek 4d: Kitty's Anne's Adema stier van fraai type, achterbe- iets fijn- Tinus, een goedsoor- stier, achterbenen kunnen iets •ker; Arend, stier van gewenst e, fraaie kop, middenhand iets ;k. .ubriek 4e: Harkerzijl s Zeester, fraaie gesloten stier met adel; terda Paul, een stier van best rt, bovenbouw iets minder sterk. JNKENOORD 103 STENENBRUG 63 - ALKMAAR Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noofderbank; NederL Credietbank Kantoren; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Er is goed nieuws voor de kinderen van onze lezers. Vanaf a.s. Zaterdag, 1 Octo ber zullen zij in ons blad iedere week een hoekje vin den dat helemaal en speciaal voor hen bestemd is. Het zal ook een beetje van hen zijn, want alle kinderen zullen er op de een of andere manier aan kunnen medewerken. Met het openen van deze kinderrubriek hopen wij ons blad nog meer te kun nen doen beantwoorden aan de wensen die in zo breed mogelijke lezerskring leven. Jonge lezers: let Zaterdag extra op! KEULEN, 28 Sept. (A.F.P.) Op een bijeenkomst van Economi sche deskundigen uit Duitsland en de landen van de Benelux, welke gisteren alhier werd gehouden op initiatief van de Nederlandse Ka mer van Koophandel, heeft prof. Gelissen, voorzitter van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Duitsland verklaard dat Nederland het voornemen heeft credieten te verstrekken aan West-Duitsland om de economische betrekkingen tussen beide landen te bevorderen België zou zich bereid hebben ver klaard om eveneens dergelijke cre dieten te verstrekken. Zoals bekend heeft het feit, dat in de oorlogsbegroting voor 1950 voorzien wordt in de uitzendin; van Nederlandse troepen in de loop van dat jaar naar Indonesië, in Indonesië een zekere verontrusting gewekt. Van gezaghebbende Nederlandse zijde wordt verklaard, dat voor 'n dergelijke verontrusting geen en kele grond bestaat. De ontwerp- oorlogsbegroting werd opgesteld Blang voor de Ronde Tafel-confe rentie, met de vooruitzichten, wel ke door deze conferentie worden geopend, kon en mocht daarbij geen rekening worden gehouden. Een herziening van de begroting ten aanzien van de uitzending van Nederlandse troepen naar Indone sië zal plaats hebben zodra de Ronde Tafel-conferentie is ge slaagd. Woensdagavond om ongeveer acht uur ramde een luxe auto op de Hëerlenerweg te Sittard een stil staande bakkerswagen van de fir ma Hoenen uit Munstergeleen. De 47-jarige mevrouw Meyers, die bij de bakkerswagen stond om gebak in ontvangst te nemen, werd daarbij op slag gedood. De bakker, de 45- jarige Van der Oudera uit Geleen werd eveneens door de auto ge grepen en moest in zorgwekkende toestad met 'n beenbreuk en een hersenschudding in het ziekenhuis te Sittard worden opgenomen. De beide inzittenden van de luxe auto werden licht gewond. ADMIRAAL PINKE ONTVING ZIJN ONDERSCHEIDING BATAVIA, 28 Sept. (Aneta.). De H.V.K. heeft hedenochtend op het terrein van de marinekazerne „Weltevreden" het commandeurs kruis in de orde van de Neder landse Leeuw uitgereikt aan vice- admiraal A. C. Pinke. Alle man schappen van de Koninklijke Ma rine, voorzover te Batavia en Tandjong Priok aanwezig en be schikbaar, stonden in carré aan getreden. Talrijke militaire auto riteiten ook buitenlandse burgerlijke autoriteiten en leden van de federale regering waren aanwezig. In een lange redevoe ring eerde de H.V.K. de binnen kort aftredende vice-admiraal, een afstammeling van het echte zee mansgeslacht, een zoon van ad miraal Pinke, die vlootvoogd was tijdens de eerste wereldoorlog. De H.V.K. sprak over zijn staat van dienst als marine-offciier en noem de in het bijzonder de thuisvaart van de „Van Galen" in Mei 1940, toen hij de aanval leidde te Rot terdam. Voorts memoreerde hij het werk van de vice-admiraal tijdens de twee politiële acties, zeggend, dat alles vlot liep ''met weinig middelen. De heer Lovink eindigde met er op te wijzen, hoe het marine-personeel de admiraal volgde en zeide: „Zij volgden de vlootvoogd in zijn goede voor beeld. De hoge onderscheiding van u, admiraal, is ook de onder scheiding van al uw ondergeschik ten". Aflossingstroepen naar Indonesië Woensdag is de „Volendam" met aflossingsdetachementen uit Rotterdam naar Indonesië ver trokken. In slagerskringen is men bevreesd dat er in de a.s. weken stagnatie in de vleesvoorziening zal optreden. Het wordt zelfs niet onmogelijk ge acht, dat de geldigheidsduur van de bonnen zal moeten worden ver lengd. Het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning acht, naar wij vernemen, de situatie niet zo critiek. Wel geeft men van deze zijde toe, dat door devaluatie er stagnatie in de aan voer van vlees uit Argentinië kan worden verwacht. Voorshands neemt men aan. dat de -vleesvoorziening normaal doorgang zal blijven vin den. Militaire auto over de kop GOES, 29 Sept. Woensdag ochtend is op de rijksweg bij 's-Heer-Arenskerk (Zuid-Beve land) een militaire auto uit Al phen a. d. Rijn over de kop ge slagen. Een der inzittenden, af komstig uit Haarlem, werd op slag gedood. Een andere moest met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis te Goes worden opge nomen. De Geallieerde Hoge Commissa rissen voor Duitsland hebben gis teren, na een bijeenkomst, die bijna onafgebroken 18 uur had geduurd, bekend gemaakt, dat zij hebben besloten de mark te de valueren met 20.67 procent, het geen een compromis is tussen wat Frankrijk heeft gevraagd (15 pet.) en wat door zijn bondgenoten werd voorgesteld (25 pet.). De Duitsers zelf hadden aan de geal lieerden een grotere devaluatie gevraagd n.l. 22.5 pet.). Door de Geallieerde Hoge Com' missarissen is bepaald, dat de ex' portprijzen voor Duitse kolen en cokes in Duitse marken niet moe Sinds enkele maanden is Neder' land door de ingebruikneming van een telefoto-installatie door ANP- foto te Amsterdam aangesloten op het internationale telefoto-net, waardoor het mogelijk is telefoni sche foto's uit het buitenland over te brengen. In het binnenland wor den telefoto's overgebracht door middel van een draagbaar telefoto- toestel. Het overbrengen van foto's langs telefonische weg in het bin' nenland geschiedt uit de grotere steden naar Amsterdam en sinds enkele dagen ook naar Rotterdam zonder enige moeilijkheid.» Thans is de PTT-dienst in samenwerking met ANP-foto bezig proeven te nemen met het overzenden van foto's ook uit de kleinste plaatsen door aansluiting van de draagbare installatie direct op elke telefoon lijn. Onderzocht worden thans de resultaten verkregen met het over brengen via verschillende soorten van lijnen. Wij zien hier een proefneming uit het telefoonkantoor te Wad- dinxveen (Z.H.) Op de tafel de draagbare telefotozender. Links en rechts de heren H. Metman en H. A. Hendriks van de technische dienst van de PTT, in het midden de heer H. Mater van de technische dienst van ANP-foto te Amsterdam. DE ROOFMOORD TE NAALDWIJK Het Haagse Gerechtshof heeft de Duitser Stei uit Herzogenrath, die door de Haagse rechtbank schuldig werd bevonden aan de roofmoord op de Naaldwijkse tuin der A. 't Hoen, gepleegd op de avond van de 25ste April 1948, veroordeeld tot 12 jaar gevange nisstraf. De medeplichtige van S„ de Hagenaar A. Zeeman, kreeg 4 jaar met aftrek. WASHINGTON, 28 Sept. (Reuter). President Truman's program voor Amerikaanse wapenlevering aan het buitenland ten bedrage van 1.314.010.000 dollar, waarvan de bij het Atlan tisch Pact aangesloten landen een milliard dollar ontvangen, is hedenavond wet geworden, doordat het zowel door het Huis van Afgevaardigden (met 223 tegen 109 stemmen) als door de Senaat (bij mondelinge stemming) werd goedgekeurd. paald, dat de landen van het At lantisch Pact 500 millioen dollar in contanten znllen ontvangen en dat 500 millioen dollar zullen wor den gebruikt voor aankoopmachti gingen ter betaling van wapen' bestellingen. De wet behoeft alleen nog de handtekening van de president om officieel van kracht te worden Het bedrag, dat is vastgesteld voor de landen van het Noord- Atlantisch Pact en zes andere landen, moet nog door de com missies voor toewijzingen worden goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden had bij eerdere gelegenheid slechts 819.505.000 dollar voor het wapen program willen uittrekken. Het wapenprogram hee'ft thans de nieuwe naam „wet betreffende hulp voor wederzijdse verdedi ging" gekregen. Er wordt in be- Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf hebben twee, tot nog toe onbekende, mannen een uiterst brutale roofoverval gepleegd op het bijkantoor van de Spaarbank voor de stad Amsterdam, aan de Ceintuurbaan. In dit kantoor werd gisterenmiddag een z.g. Jeugdzit- ting gehouden. Tussen één uur en half zes konden kinderen him spaargeld brengen. De zitting was nog in volle gang toen twee man nen, naar schatting omstreeks 22 jaar oud, het gebouw binnenstap ten op een ogenblik, dat geen en kel kind zich in de bank bevond en brutaalweg de deur achter zich sloten. Zij bedreigden daarop de twee dienstdoende employè's met hun vuurwapenen en bevalen hen de handen in de'hoogte te steken en met hun gezicht tegen de muur te gaan staan. De jongste van de rovers klom over de afrastering, welke de ruimte, waarin zich de kassiers bevonden en de hal voor het publiek afscheidt. De oudste rover vroeg hierop: waar is het geld? Een der employè's antwoordde daarop: „Jullie treffen het niet, want ik heb juist vandaag een groot bedrag naar het hoofdkan toor gebracht". De rovers gelastten een der be dienden de brandkast te openen, waar zij ook zelf reeds aan hadden gemorreld. Onder bedreiging der wapenen werd aan dit bevel vol daan. waarna de overvallers een bedrag aan pasmunt wegnamen. In een lade van een der bureaux vonden de dieven bovendien nog een aanzienlijk bedra" aan bank biljetten,dat zij eveneens mede namen. Zij sloten vervolgens de beide bankbedienden in de kolen kelder op. De deur werd afgeslo ten en na het bevel gegeven te hebben: „Jullie wachten tien mi nuten met alarm te maken" ver dwenen de rovers. Zij verlieten het gebouw door de voordeur en stapten op de fietsen welke zij te gen het gebouw hadden geplaatst, waarna zij in de richting van het Sarphatipark verdwenen. De beide employè's zagen kans door een raam aan de achterzijde van het gebouw de tuin te berei ken, waarna zij over een schutting klommen en zo bij de buren bin nen konden gaan. Hier werd on middellijk de politie gebeld, die per radio autodienst snel ter plaatse was en onmiddellijk, doch zonder succes, de omgeving af zocht. Het totaal bedrag, dat ge stolen werd was f 7817.93. Van de 500 millioen in contan ten zullen er honderd millioen on middellijk ter beschikking worden gesteld. De overige 400 millioen zouden worden gegeven, wanneer het defensie-comité van de Noord- Atlantische lénden samenhangen de defensieplannen hebben opge steld. De republikeinse afgevaardigde John Vorys verklaarde, dat de jongste atoomexplosie in de Sow- jet-Unie de mening van vele leden van het Huis met betrekking tot dit program had beïnvloed. Halve maatregelen in de V. S. en Europa zouden geen antwoord zijn op de Sowjet-Russische vorderingen op atoomgebied. De republikeinse afgevaardigde Lawrence Smith zei, dat president Truman's aankondiging van de Sowjet-Russische atoomexplosie de levering van wapenen aan Europa een „ijdel gevaar" had ge maakt. Knaapje raakte tussen brug bekneld Dinsdagavond is de vier-jarige Albert Boes uit Almelo, die, al spelende bij het dichtdraaien van een brug, zijn evenwicht verloor, met zijn hoofdje bekneld geraakt tussen hekwerk Amn de brug. Met een ernstige schedelbasisfr •- tuur werd het ventje naar zieken huis vervoerd, waar het gisteren nacht is overleden. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en de gemeenschap pelijke congrescommissie voor atoomenergie hebben in besloten zitting unaniem het standpunt aanvaard van de voorzitter van de congrescommissie, dat de Ver, Staten meer atoombommen moe ten maken als gevolg van de atoomexplosie in de Sovjet-Unie. Op de zitting werd overeenstem ming bereikt over een plan om de Amerikaanse voorraad atoombom men te vergroten en geleerden, die thans voor particuliere instel lingen werken, te verzoeken hun medewerking aan het atoombom project te verlenen. LONDEN, 28 Sept. (Reuter). De Britse regering is Woens dagavond in het overheersend conservatieve Hogerhuis met 93 tegen 24 stemmen verslagen ten aanzien van haar devalua tie-politiek. Een regeringsmotie waarin in feite om vertrouwen in haar financiële en economi sche politiek werd verzocht, werd namelijk verworpen. Deze nederlaag heeft geen invloed op de positie der rege ring, daar het Hogerhuis geen bevoegdheid heeft in financiële zaken. Deze zijn gereserveerd voor het Lagerhuis. Gevonden 1 militaire Willemsorde De lijst van te 's-Graven- hage gevonden voorwerpen vermeldde Woensdag tussen de gebruikelijke tassen, jas sen en portefeuilles: 1 mili taire Willemsorde. ten worden verhoogd, hetgeen be tekent, dat de dollarprijs van de uitgevoerde Duitse cokes moet worden verlaagd met hetzelfde percentage, als de dollarwaarde van Duitse mark wordt vermin- werd. De Duitsers werden voor de keus gesteld dit laatste te doen of anders de binnenlandse prijs voor Duitse cokes en kolen te ver hogen met 25 pet. Duitse economische deskundigen beschouwen deze voorwaarden als een slag voor het Duitse bedrijfs leven en als een overwinning voor Frankrijk. Het besluit van de Hoge Com missarissen heeft heftige reacties gewekt in Duitse kringen. In de West-Duitse Bondsdag verklaarde de sociaal-democratische leider Schumacher, onder luid applaus, dat het geallieerde besluit was genomen in het voordeel van an dere belangen ten koste van de economie van Duitsland. Ook Bucerius, die sprak namens de Christen-Democraten, oefende critiek uit en zeide, dat de nieuwe koers onvoldoende was voor de Duitse exporteurs. Een woord voerder van de vrij-democratische partij verklaarde teleurgesteld te zijn in de verwachting, dat het Bezettingsstatuut in een eerlijke geest zou worden toegepast. Kanselier Adenauer zegt in een verklaring voor de pers, dat men nauwelijks zal kunnen zeggen, dat de Hoge Commissarissen een grote dienst aan hun eigen zaak in Duitsland en aan de zaak van de Europese federatie hebben bewe zen. Er zouden grote moeilijkhe den voor de Duitse uitvoer ont staan door de vastgestelde koers. Geen dumping. De Hoge Commissarissen heb ben in hun besluit tevens maat regelen bevolen tot beëindiging van alle rechtstreekse of indirecte subsidies, die worden verstrekt en dergelijke discriminerende metho den of dumping te steunen. In af- De opheffing van de textieldistri butie zal niet meer zo lang op zich laten wachten. Een datum is ech ter nog niet vastgesteld. Algemeen wordt echter verwacht, dat nog in October textiel zonder, punten kan worden gekocht. Een en ander houdt zeer nauw verband met de bepalingen van de Voor-Unie met België en Luxemburg, welke deze week waarschijnlijk Vrijdag a.s. bekend zullen worden gemaakt. Viermogendheden- onderhandelingen te Berlijn stopgezet De westelijke geallieerde com mandanten van Berlijn hebben hun Russische collega, generaal- majoor Kotikof, doen weten, dat zij de viermogendheden bespre kingen met hem niet kunnen voortzetten, zolang de Sowjet- autoriteiten in gebreke blijven de aangegane overeenkomsten na te komen. In een brief aan Kotikof ver klaren de commandanten, dat het geen nut heeft de besprekingen voort te zetten, daar de Russen de overeenkomst over de Berlijnse spoorwegstaking niet waren na gekomen en represaille-maatrege len hadden genomen tegen een groot aantal West-Berlijnse spoor wegarbeiders, die gestaakt hadden. wachting van een in te stellen on derzoek zullen binnen zeven da gen maatregelen worden genomen ten einde te verzekeren, dat de belangen van de kolen-importe rende landen niet worden bena deeld door de huidige wijziging van de pariteit der Duitse Mark. Adenauer heeft nog verklaard, dat zijn regering de binnenlandse kolenprijs zal verhogen. Het Duit se kabinet, dat later bijeen kwam, heeft hierover en over dumping beraadslaagd. Nieuwe besprekingen. Adenauer en zijn collega's zul len heden de kwestie van de de valuatie van de Mark met de Hoge Commissarissen verder be spreken. Zij voelen zich hierbij gesteund door de ernstige critiek, die van alle zijden in het Parle ment op het geallieerde besluit werd uitgeoefend. Churchill, de leider van de oppositie, heeft Woensdag, tijdens de voortgezette debatten in het Britse Lagerhuis, een felle aanvat gedaan op de Labour-regering, die hij verweet voortdurend financieel wanbeheer, dat de devaluatie van het Pond tengevolge had. Een amendement van deze strekking op de regeringsmotie werd door Churchill ingediend. om nog niet uiteengezette redenen, vóór de Engelsen hebben kunnen maken, ofschoon gelukkig niet vóór de Amerikanen. Rustig glimlachend verliet Sir Stafford Cripps zijn woning om zich naar de opening van de driedaagse devaluafie-debatten in hef Lagerhuis te begeven. Churchill, die tijdens zijn rede verschillende malen met uitroe pen van de Labourbanken werd onderbroken, zeide het de hoogste tijd te achten, dat Engeland een ander Parlement zou krijgen, waarin alle moeilijkheden een grotere kans op oplossing zouden hebben. Over al onze moeilijkheden, al dus Churchill, hangt de schaduw van de atoombom, die de Russen, Churchill verweet de regering, dat zij meer dan 16 milliard pond sterling „in vier vette jaren" heeft uitgegeven, wat volgens hem vier maal zoveel is als de kosten om het land een zelfde tijd in de rijke dagen van voor de oorlog te be sturen. Hij critiseerde de nationa- lisatiepolitiek en de hoge directe belastingen. Churchill had het pond liever tot op zekere hoogte vrijgelaten in plaats van de huidige strakke methode om de koers op het aller laagste denkbare peil vast te zet ten. Dit is wat wij in 1931 heb ben gedaan, de laatste keer, dat wij de socialistische financiële wanorde moesten opruimen", zo zeide hij. Churchill zeide te geloven in de grote kracht, die nog in het ster- linggebied school. Deze kracht zou, wanneer zij vrij zou kunnen werken en zou worden gesteund door de produc tieve kracht van alle betrokken gemeenschappen, spoedig een veel betere koers ten opzichte van de dollar geschapen hebben dan die nu bestaat, zo zeide Churihill. Doelende op Cripps zeide Chur chill: „Gewone mensen kunnen moeilijk begrijpen hoe een minis ter met al zijn kennis en reputatie voor integriteit het met zijn ge weten in overeenstemming heeft kunnen brengen om volkomen rond te draaien als een eekhoorn in zijn kooi en al zijn vroegere overtuigde uitspraken te verge ten". Labourleden schreeuwden „neen" toen Churchill hieraan toevoegde: „Hij staat jammerlijk te kijk met zijn verzwakte reputatie". Churchill bracht in herinnering Een Maharadja uit India had on geveer een jaar geleden bij een goudsmid te Birmingham opdracht gegeven tot het vervaardigen van een gouden thee- en eetservies met een Indisch patroon ter waarde van 100.000 gulden. Nadat enige delen van het servies naar de opdracht gever waren gezonden, verbood de regering van India de import van het restant, omdat import van bui tenlandse goederen in India sterk beperkt diende te worden. Hiermee begon de narigheid. Eerst probeer de men het servies over Amerika naar de Maharadja te zenden. Toen dat mislukte, deed een 45-jarige hoteleigenaar een poging de delen van het servies per vliegtuig naar India te smokkelen. Deze poging kostte hem 500.- of drie maan den hechtenis. Thans probeert men voor de koppen, lepels, vorken enz. kopers te vinden. Als dit niet lukt (wat wel zo goed als zeker is, om dat de hoge prijs voor het 18 ka raats goud nog wordt verhoogd met 100 pet. belasting) zal het gouden servies in de smeltkroes een einde vinden. Enige delen van het ser vies; wat zal hun lot zijn, pronk stuk bij een Croesus of de smelt kroes? hoe sir Stafford Cripps negen maal ontkend heeft, dat het pond zou devalueren en hij zeide dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn nog langer te geloven in de verklaringen, die hij als minister van Financiën zal afleggen. „De iidele waan van het socia lisme",'aldus Churchill, is princi pieel tegenstrijdig met de mense lijke natuur en kan slechts in de onverkorte vorm van het commu nisme aan volken worden opge legd. slecht uitzag, dat Martyn daar binnenkomt? Het is je drankje. Zou je het heus iet een goed drankje zijn", znd het hoofd en lispelde: Geen drankjes meer. Het oning Prudentius schudde idje", zei hij. „Wat is dat »d naar je pappie. Van dit is het niet zo, dokter?" doen alsof hij dokter was, Hij schraapte zijn keel en Inderdaad, Uwe Majesteit, factum gehactum cum ap- ien wel heel geleerd, maar it het, dit dit drankje spe- te krijgen aan gehakt met

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1