Rechten en plichten van boeren tuinder Keur van fokvee bijeen S. Krom N.V. te Alkmaar bestaat veertig jaar Nieuw licht op de kerkgeschiedenis van de negentiende eeuw Bekroningen Goed geslaagde landbouwdag Een modern grootbedrijf Dré de Wolf verlaat de K.A.B. Pastoor Drost spreekt voor de L.T.B. Belangrijke rede van profRogier \G. 4 L>ur<OeiCtafe ZV September TV^ i Het was gisteren de gloriedag van Noordhollandse fokkers, die met t beste, wat er in Holland te vln- n is, het rijke vee, naar Alkmaar wen gekomen. Prachtig najaars- ,'er bewoog duizenden om naar de i pte landbouwdag te komen en de langstelling dit jaar zowel voor het i ntoongestelde vee als voor de an- :re attracties, aan deze traditioneel iworden dag verbonden, heeft die in vorige jaren zeker overtroffen, iet alleen wat de keur van inzen- ngen betrof, mag de Landbouwdag 149 zeker in alle opzichten geslaagd orden genoemd. Al vroeg in de morgen bood de ,ad een bijzondere aanblik door de jlloze af en aan rijdende vee-wa- ens, de vele marktkooplieden, die it alle streken van het land naar e lappendag togen en later op de ag waren het de velen van buiten e stad, die Alkmaar altijd wel we en te vinden als er iets bijzonders e doen is. Mooie fokresultaten. Hebben wij over de Korenbeurs eeds een en ander gemeld, hier villen wij speciaal de aandacht ves- igen op de keus van fokmateriaal, lat on deze dag in Alkmaar was amengebracht. Naast een goede in- lending van paarden, die een plaats tad gekregen op het Doelenveld. vas er vooral een goed geselecteerde 'roep rundvee, die terecht de aan dacht van kenners trok. Dat hier dan ook, naast de gouden medaille, gewonnen door J.M. Groot uit Alkmaar voor het beste vijftal vette koeien, vele andere fokkers met prijzen en eervolle vermeldingen naar huis gingen, stemt allerwege tof tevredenheid over de bereikte resultaten. Op het Waagplein en in de Markt straat was een keurcollectie schapen bijeengebracht, groter en beter dan ooit te voren. Er waren ook hier verscheidene inzendingen die de aan dacht trokken van de kenners. De Gebr. Ruyter te Oosterbloker en de Wed. D. Ruyter te Nibbixwoud, kwamen met dieren, die ver boven de anderen uitstaken. De varkens, flinke beren en zeugen waren wat in de minderheid wat hun aantal betrof, alleen het York- shire-ras schijnt hier nog te gedijen. De inzendingen waren weliswaar beter dan de vorige keer maar nu meriek minder. De afdeling geiten, waarvan de meeste fokkers uit de Zaanstreek afkomstig bleken, was tweemaal zo groot als vorig jaar. Al met al heeft deze fokdag be wezen, dathet de Noordhollandse fokker ernst is om te trachten van zijn dieren het beste te maken en tevens, dat bleek ook uit de grote belangstelling uit deskundige kringen en uit de rijen der handelaars van heinde en ver, dat Noordholland wat betreft vee een uitstekende naam heeft. Dat daarbij geconsta teerd kan worden, dat de schapen- fok zijn oude plaats weer gaat in nemen, kan niet anders dan tot voldoening stemmen. Rubriek paarden: Venlens: 1. W. Baltus, Alkmaar, 2 C. Blankendaal, Bergen, 3 Wed. Roskma, Sijbecar- spel. Eenjarige paarden: 1 Jaap Hel der, Egmond a. d. Hoef, 2 M. Kap- tein. idem, 3 D. Kramer Glijnis, Stompetoren. Twee-jarige paarden: 1 H. Wes- sels, Weere-Abbekerk, 2 C. Rotte veel, Oudorp; 3 C. Blankendaal, Bergen, Eerv. vermelding W. Bal tus, Alkmaar. Drie-jarige paarden: 1 Wed. Ros kam, Sijbecarspel en G. Franzen, Bergen. Vier-jarige paarden en ouder: L. W. Baltus, Alkmaar, 2 G. Franzen, Bergen, 3 M. Kaptein. Egm. a.d. H., Eerv. verm. P. Wonder, Bergen, H. Rotteveel, Alkmaar en Jaap Hel der, Egm. a.d. Hoef. Slachtpaarden: 1 K. Admiraal, Uitgeest. Rubriek Rundvee: Vette koeien: 5-tal van één eigenaar (afgewis seld): le, 2e en 3e pr. J. M. Groot, Alkmaar (gouden en verg. zilveren medaille), Eerv. vermelm. J. Groot Mz, Zuid-Schermer en C. Butter, Oudorp. Vette koeien, niet afgewisseld: 1 R. Visser, Beemster. 2 C. Stam, Hoorn, 3. P. Bakker, de Rijp. Eerv. verm. J. M. Groot, Alkmaar. No. 1 tevens zilv. medaille. Vette schotten: 1 en 2 en E.V.: C. Stam, Hoorn (zilv. medaille), 3 KI. Govers, SijbecarEpel, E.V. J. Jonker, Alkmaar. Kalfkoeicn: (Afgewisseld): 1 en 3 W. Schoen, Schagerbrug; 2. C. Smit, Alkmaar. Kalfkoeien (niet afgewisseld): 1 en 3 Jaap en L. Vetkaak, Alkmaar, 2 E. Asjes. Bergen (no. 1 zilv. med.) Kalfschotten: 1 en 2 bronzen med. C. Smit, Alkmaar, 3 C. S. Swaag, Bergen. Vette schapen: 3 P. den Langen, Heerhugowaard. Rubriek Schapen: Rammen, geb. in '46 of vroeger: la Gebr. Hoogen- toorn, Beemster, lb P. Pijper, Twisk, 2a J. Helder Jbz., Berkhout, 2b P. Marrees Dz., Beemster, 3a C. Langendijlc Jz., de Weere, 3b F. Blaauw, Beemster. Rammen, geb. in 1947: la G. C. Kikkert, Texel, (Res. kampioen), lb P. Deken. Hoogwoud, 2a Gebr. D. M. P. Donker, Schagen-Twisk, 2b W. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn, 3a A. Wit, Opmeer, 3b F. Koele- mey, Sijbecarspel, 3c J. Goesinnen, Opperdoes. Rammen, geb. voor 10 Maart '48: 1 (tevens kamp.) J. P. Schipper, Abbekerk, 2a N. Ruyter. Beemster, 2b C. Wijdenes Pz„ Sijbecarspel, 3e D. M. P. Donker, Schagen-Twisk, 3b R. Bakker, Venhuizen. E.V. D. Schoen, Benningbroek, G. Kant, Weere-Winkel, W. Koelemay, Mid- denbeemster. Rammen, geb. na 9 Maart '48: 1 L. Laan, Bobeldijk, 3a A. Koop- mans, Jb. Reynen, Barsingerhorn, 3b Jac. Broers, Benningbroek, 3c P. Wartenhorst, Oterleek, E.V. K. Spaan, Twisk en P. Wijnker, Op meer. Ramlammeren (drietallen van een vader, geb. in 1949): la Gebr. Ruy ter Oosterblokker, A. Groot idem, lb Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud, R Bakker, Venhuizen, 2a N. Ruy ter, Beemster, P, Pijper, Twisk, 2b Gebr. Hogetoren, Beemster, Gebr. Donker, Schagen-Twisk, 2c L, Laan Bobeldijk J. de Goede, Purmer, 3a P. Waal. Beemster, P. Wijnker, Op meer, 3b J. Langendijk Hz., de Weere. J. Jongert, Westwoud, 3c D. Olio, Beemster, Gebr. Donker, Schagen-Twisk, 3d G. Stapel, Sijbe carspel, J. Jongert, Westwoud, E.V. W. Helder Beets, C, Wijdenes Pz., Sijbecorspel, P. Marrees Dz., Beem ster, P Waal .idem, P. Wartenhorst Oterleek, Wed. D. Ruijter, Nibbix woud, P. J. Koster. Hoogkarspel, P. Pijper. Twisk, P. Kistemaker, Beemster, A. Brak Jr., Schagerbr., N. J. de Vries, Spanbroek, K. Paarlberg, Schagerwaard, C. Borst Pz., Heerhugowaard (2x). Ooien (met in 1949 geboren lam meren, w.o. minstens 1 ooi- en 1 ramlam): la Gebr. Hogetooren, Beemster. lb F. Blauw, Beemster, 2a G. Kant, Weere-Winkel, 2b C. Wijdenes Pz., Sijbecarspel, 3a P. Korver, Ursem, 3b idem. 3c Jac. Reijne, Barsingerhorn, E.V. P. Kis temaker, Abbekerk, J. C. Borst, H. H.waard, P. Pijper, Twisk. Ooien (met in 1949 geboren lam meren, w.o. geen ooilammeren): la (tevens zilv. wisselbeker) van het Texels Schapenstamboek in Nrd.-' Holland) W. Koelemay, Beemster, lb K. Reijne, Schagen, 2a idem, 2b W. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn, 3a K. Korver, Oterleek, 3b D. Ha remaker, Beemster, E.V. J. Reijne, Barsingerhorn, D. Oostwouder, Beemster. Ooien (met in 1949 gebpren lam meren): 1 P. Korver, ursem, 2a Jn. Langedijk Hz., de Weere. 2b K. Reijne, Schagen, 3a G. Kant, Weere- Winkel. 3b Wed. J. Wagenmaker, de Weere, N. Ruyter, Beemster, E.V. N. Ruyter, Beemster en A. Brak Sr., St. Maarten. Ooien (viertallen, geb. in 1947 of vroeger) la (tevens kamp.) Gebr. Donker Schagen-Twisk, lb Jac. Reijne, Barsingerhorn, 2a W. V. d. Oord Cz., Barsingerhorn, 2b J. de Jonge Wz„ Beemster, 3a D. Appel, H.H.waard, E.V. W. v. d. Oord, Bar singerhorn en Gebr. Hogetooren, Beemster. Ooien (viertallen geb. in 1948): la, tevens r.-kamp., A. Smit.Beem- ster, lb W. v. d. Oord Cz., Barsin gerhorn, 2a K. en Jac. Reijne, Scha- gen-Barsingerhorn, 2b Gebr. Hoge tooren, Beemster, 2c W. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn, 3a P. Pijper, Twisk, 3b H. v. Hoorn, W.waard 3c Joh. Stam, Berkhout, E.V. P. Mar rees Dz., Beémster, Wed. J. Wagen maker, De Weere "en G. Kant, id. Ooilammeren (viertallen van een vader, geb. in 1949): la F. A. Bak ker, Beemster, lb W. v. d. Oord Cz., Barsingerhorn, 2b W. v. d. Oord, idem, 3a Gebr. Hogetooren, Beem ster, 3b P. Marrees Dz., Beemster, 3c Gebr. Donker, Hoogwoud en D. Kaan Uz„ W.waard, E.V. G. Kant, de Weere, J. Koopman, Hoogwoud, A. Dekker, Oterleek en K. Paarl berg, Schagerwaard. Geiten en bokken: Melkgeiten, geb in 1946 of vroeger: 1 Thea, eig. D. Haine, Assendelft, 2 Gretha, eig. P. Zonneveld, Krommenie, 3 Ali, eig. dezelfde, 4 Marie, eig. Jb. Veldt, Castricum, 5 Dina, eig. S. Groentjes, Castricum. Melkgeiten, geb. in 1947: 1 Gre tha, P. Kok, Castricum; 2 Ans, G. van Roode, Assendelft; 3 Corrie, J. Wildeboer, Assendelft; 4 Ans, P. de Vries, Castricum. Melkgeiten, geboren in 1948: 1 Gretha, P. Kok, Castricum, 2 Ina, K. de Boer, Zaandam: 3 Maartje, N. Bos, Krommenie; 4 Leippie, Jb. Veldt, Castricum. Geitenlammeren: 1 Nelly, P. Zon neveld, Krommenie, 2 Hilda, Ger. Dekker, Westzaan, 3 Marie, P. Zon neveld, Krommenie. Bokken, geb. in 1947 en vroeger: 1 Huibert, afd. Bergen; van 1948: 1 Jacobus. Kring Zaanstreek; 2 Jackson, afd. Krommeniedijk; 3 Ja- pie, afd. Zaandijk. Boklammeron: 1 T954, K. de Boer Zaandam, 2 T 952, idem, 3. Karei, J. de Boer, Zaandijk, 4 58t idem. Productie-klasse: 1 Bertha, T. de Vries, Westzaan: 2 Francine, P. Lanser, Zaandam: 3 Coba, A. Borst lap, Krommeniedijk, Collectie van 5 melkgeiten uit 1 afdeling: 1 afd. Castricum 1: 2 afd. Zaandam 1: 3 afd. Krommenie. Kampioen melkgeit: Thea 844, D. Heine, Assendelft; Kampioen bok: Huibert, H 739, afd. Bergen. Rubriek Varkens: Beren, geboren in 1947 of vroeger: la (tevens kampioen) D. Oostwoud- der, Beemster; lb Joh. Oostwouder Beemster (tevens reservekampioen) 2a J. Bleker Cz., Assendelft; 2b S. Bakker Jz. Aartswoud; 3a J. Veth- mann, Moerbeek, N.Niedorp; 3b H. v. Wonderen, Oudorp; 3c K. Peldt, Bergen. Beren, geboren na 31 Dec. 1947: 1 C. Borst, H.H.waard, 2a C. Laan Dz., Berkhout; 2b P. Nooy Cz„ Mid- woud; 3a C. Borst, H.H.waard; 3b C. Borst Pz., H.H.waard. Beren geboren na 30 Sept. 1948: la Joh. Oostwoude, Beemster; lb C. Borst, H.H.waard, 2a S. Bakker, Aartswoud; 2b C. Borst, H.H.waard, Drachtige zeugen, geboren voor. 1 Sept. 1947: la tevens kampioen, S. Bakker, Jz., Aartswoud; lb Wed. Jb. Stuyt, Ursem; 2a S. Borst, H.H. waard; 2b idem; 3 D. Koning Cz., Spanbroek; E.V. Joh. Schot, Zuid en Noord-Schermer. Drachtige zeugen geboren na 31 Aug. 1947: la tevens res. kamp.: R. Bakker, Venhuizen; lb Joh. Oost woude, Beemster; 2a P. Donker Dz., Twisk; 2b S. Bakker Jz., Aarts woud; 3a Th. Veldt, Bergen; 3b J. Bleeker Cz., Asscndelft; 3c J. G. Paauw, H.H.waard. Zeugen, geboren voor 1 Sept. '47 met biggen: la C. Ligthart, Op meer; lb J. Schouten. Koedijk; 2a P. N. Bibo, Warder; 2b J. Schoorl, Akersloot; 3a Wed. Jb. Stuyt, Ur sem; 3b J. Schouten, Koedijk; 3c P. N. Bibo, Warder. Zeugen geboren na 31 Aug '47 met biggen: la R. Bakker, Venhui zen; lb J. de Heer, Beemster; 2 A. Rotteveel, Akersloot; 3a idem; 3b C. Klaver, H.H.waard; 3c A. Brak, Schagerbrug. Twee- of drietallen fokvarkens, 4 tot 6 maanden oud: 1 S. Borst, H.H waard N.; 2a Th. Veldt, Ber gen;' 2b S. Borst, H.H.waard; 3a joh. Schot, Zd. en Nrd. Schermer; 3b G. Kant, Weere-Winkel; E.V. S.. Borst H.H.waard en Joh. Schot, Zd. en Nrd. Schermer. Twee- of drietallen fokvarkens, 7 tot 10 maanden oud: la C. Borst PzH.H.waard; lb C. Maijer, St. Pancras; lc Th. C. Klaver, H.H. waard Z.; 2 Joh. Oostwoude, Beem ster; 3a R. Bakker, Venhuizen; 3b C. Borst Pz., H.H.waard; E.V. N. J. Blauw. H.H.waard N. BRITSE KLACHT OVER ZENDING SCHAPENVLEES LONDEN, 28 Sept. (Reuter). Het Britse ministerie van Voedsel voorziening heeft bij de Neder landse instanties een klacht inge diend over een zending schapen vlees afkomstig van 2000 scha pen die door het Nederlandse ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening volgens contract naar Engeland was ver scheept. Het vlees zou bij aan komst in Engeland ongeschikt voor consumptie bevonden zijn. De schapen werden Vrijdag ge slacht, Zaterdagochtend geladen en Maandag in Londen gelost. Een functionaris van het Britse minis terie verklaarde, dat mogelijk een deel van het vlees voor de indus trie kon worden gebruikt. De zegs man weet het bederven van het vlees aan het warme weer en de zware onweersbuien tijdens het vervoer. Naar hij had vernomen, zouden geen verdere verschepin gen plaats vinden voordat het weer koeler geworden was. Het is deze maand 40 jaar gele den, dat de in April '47 overle den heer S. Krom aan de Schcr- nierweg te Alkmaar 'n bescheiden bedrijfje stichtte en daarmee de grondslag legde van wat thans de in de hele provincie Noordholland en zelfs ver daarbuiten bekende Chemische Wasserij en Ververij S. Krom N.V. is. De preciese datum is niet meer bekend, want bij de grote brand op Vrijdagavond 2 Juli 1932, die in en kele uren het levenswerk van 'n energiek ondernemer vernietigde, ging mèt het grote fabrieksgebouw ook het archief verloren. Wij herinneren ons deze sensatio nele brand bij Krom nog als de dag van gisteren; en nóg zien wij de martiale figuur van de heer S. Krom voor de laaiende vuurzee, waarin de fabrieksgebouwen waren herschapen. Hij was 'n geslagen man, maar vèrslagen was hij niet. Met de hem eigen energie gaf hij zich aan de voortzetting van zijn bedrijf en de herbouw van zijn fa briek. De garage aan de overkaht van de Schermerweg was gespaard ge bleven en daarmee het wagenpark. Drie dagen na de brand reden de auto's met de opgehaalde wassen naar bevriende relaties in het was serijbedrijf; de zaak draaide door, al lag de fabriek in as. Naast de garage tegenover het verbrande fabrieksgebouw, waar de heer Krom met vooruitziende blik reeds tijdig grond had aangekocht, verrees in enkele maanden tijd 'n nieuw fabriekspand, dat 15 Nov. '32 in gebruik genomen kon worden; 31 Dec. d.a.v. was ook de verbrande fabriek uit haar as herrezen, groter en doelmatiger dan het oude fa briekspand. De burgemeester van Wagenin- gen mr. J. Klaasesz die met in gang van 1 October a.s. is benoemd tot gouverneur van Suriname. Hij zal 1 1 November met de boot vertrekken. Het was reeds onder directie van de grondlegger van dit grote be drijf, dat de Wasserij en Ververij S. Krom een grote vlucht nam tot ver» buiten de stad Alkmaar. Het bedrijf heeft behalve een groot aantal depóts, 'n 14-tal eigen filia- len, waarvan 4 in 's lands hoofdstad Amsterdam en één in Leeuwarden. Tot '45 was de wasserij wel de voornaamste afdeling; doch sinds dien is het bedrijf geheel omgescha keld tot chemische wasserij en ver verij. Het wagenpark was door de bezetter „in gebruik genomen"; de laatste wagen viel in handen van het M.G. De moeilijkheden met het vervoer waren voor de directie aanleiding, om de z.g. „witwasscrij" die veel rijmateriaal vergt aan kant te zetten en uitsluitend de Chemi sche Wasserij en Ververij ter hand te nemen. De wasmachines maakten plaats voor de strijktafels en andere apparaten, die de finishing touch aanbrengen aan de chemisch gerei nigde kleding. Wij waren dezer dagen in de ge legenheid onder leiding van de di rectie, die thans gevormd wordt door de heren P. S. Krom, S. Krom Jr. en J. G. van Kuyk, 'n rondgang door het mo derne bedrijf te maken. Het hart daarvan is ge> legen in de nieuwste Amerikaanse wasmachine, de Hoffman-Filpro waarin de kledingstukken 'n bad van „white spirit" ondergaan, ge centrifugeerd en gedroogd worden. Benzine wordt er in de chemische wasserij van Krom niet meer ge bruikt; de minder-vlucht "e „white- spint" is daarvoor in de plaats ge komen, die in de Hoffman-Filpro meteen gedistilleerd wordt. De droogtrommel wordt automa tisch geregeld en de grote verdien ste van deze meest-moderne Ameri kaanse machine is, dat de stoffen niets van hun soepelheid verliezen en dat de kwaliteit niet wordt aan getast. De mening, dat van 'n costuum, dat chemisch gereinigd is, het nieu we af is, kan als verouderd worden beschouwd; vooral wanneer bij de behandeling van deze moderne Amerikaanse machine gebruik wordt gemaakt. De eigenlijke reiniging van het goed geschiedt in de fabriek tegen over het hoofdgebouw; in dit laat ste, waarin voorheen de wasserij was ondergebracht, vindt de fi nishing touch plaats. Is er na het chemisch bad nog 'n vlekje hier of daar overgebleven, dan passeert het kledingstuk de de- tacheerafdeling, waar het met stoom of chemische preparaten ontvlekt wordt. Sinds kort heeft Krom ook z.g. „Airfinishing" van -offman in ge bruik; 'n apparaat in de vorm van 'n pas-model, zoals de kleermakers gebruiken, waarover het chemisch gereinigde en dus nog gekreukelde kledingstuk wordt gehangen, dat eerst met stoom en daarna met warme lucht vol-geblazen wordt; het stuk herkrijgt dan zijn coupe en behoeft nog slechts 'n korte nabe handeling aan de strijktafel voor de laatste finishing-touch, vanwaar het gaat naar de expeditie-afdeling, Daar hing bij ons bezoek 'n bonte verzameling dames- en herenkle ding, uniformen (van de K.L.M.) en toneelkleding. Het was weer als nieuw. Veer tien bestelauto's rijden dagelijks door heel Noordholland en over de Afsluitdijk, om de chemisch-gcrei- nigde kleding weer bij de klanten thuis te bezorgen. Steeds groeit het aantal mensen, dat inziet dat een costuum, evenals de onderkleding op z'n tijd gereinigd dient te wor den. Het gaat dan langer mee en valt ook minder-gauw ten offer aan de motten. De directie van S. Krom N.V. vond in het 40-jarig bestaan van dit moderne bedrijf geen aanleiding tot uiterlijk feestvertoon. Aan het per soneel van ruim 100 personen wordt echter morgen een feestavond aan geboden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de bekende pro pagandist en redenaar Dré de Wolf, met ingang van 1 October zijn ontslag gevraagd en gekre gen als functionaris van de KAB. De heer de Wolf zal worden be noemd tot directeur van een zie kenfonds in Breda. Dit heengaan van een uitstekende kracht bete kent voor de KAB ongetwijfeld een ernstig verlies. NOOIT MEER Op de „Kcrtosono" van de Rotterdamse Lloyd, die Woensdag te Rotterdam bin nenkwam met passagiers en een volle lading Indonesi sche producten, bevonden zich twee teleurgestelde passagiers. Een hunner, de heer H. J. van der Star, die van 1915 af tot begin 1946 onafgebroken in Indonesië was geweest, waar hij 20 ha. met vruchtbomen en een vruchtbcwerkingsbedriif, be nevens een boerderij bezat, was dit jaar uit Nederland naar zijn oorspronkelijk be zit teruggekeerd, maar hij vond er slechts het achter stuk van een auto en 10 m3 fundering. Met de „Kertoso- no" nam hij maar weer de wijk naar Nederland. Hier denkt hij een beverfokkerij te beginnen.. Op de vraag, of hij opnieuw naar Indone sië denkt te gaan, antwoord de hij: nooit meer. In soort gelijke bewoordingen liet zich mevr. Oosterbaan-Kraal uit, wier man over enige weken met de „Asturias" zal volgen. Zij hebben de fa briek verkocht en zullen zich beraden wat zij in Ne derland zullen aanvangen. SCHOORL. Het was een uit stekende gedachte van het Bestuur van de L.T.B., om op de eerste ver gadering van het Winterseizoen Pastoor Drost uit te nodigen de eerste spreekbeurt te vervullen, om daardoor het godsdienstige element in de taak van de Stands organisatie op de voorgrond te plaatsen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer N. Kaag, aan het feit, dat de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie thans by de Tweede .Kamer in behandeling is. „Wy, als boeren en tuinders, wy wachten op de P.B.O.", aldus spre ker. De overheidsorganen werken te stug. Al is er een groot verschil in opvatting over dit onderwerp tussen KVP en PvdA. Spreker hoopt dat onze kamerfractie er in zal slagen de meerderheid mee te krijgen, opdat de overheidsbemoei ingen tot het uiterste beperkt zul len blijven in deze nieuwe Bedrijfs organisatie. De mogelijkheid zal worden on derzocht om te komen tot oprich ting van een coöperatieve vereni ging tot aanschaffing van land bouwwerktuigen, dit in samenwer king met de Holl. Maatshcappjj voor Landbouw. Voor de Landbouw-wintercursus, die gehouden zou worden in sa menwerking met Bergen, gaven zich tot nu toe te weinig cursisten op. De voorzitter betreurt dit en Voor de St. Radboud-comité's in de drie noordelijke provinciën, die elk jaar een katholieke universiteitsavond organiseren, trad deze week in Groningen, Erica en Leeuwarden als spreker op, prof. Dr. L. Rogier van Nijmegen met als onderwerp: „Herzie ning van onze emancipatiegeschiedenis". Prof Rogier weester op, dat de emancipatiegeschiedenis eigenlijk is begonnen onmid dellijk na de Franse revolutie en dateert vanaf 1795 Het was in dit jaar, dat deze vrijheid van godsdienst bijv. hier in Neder land als een belangrijk en hoopgevend verschijnsel voor de heropbloei van de Kath. Kerk werd begroet, maar in andere bijv. kath. landen, op groot verzet van de kath. kerk stuitte. Deze emancipatieperiode begint wanneer met de oude conservatie ve machten, die ook de Kerk be heersten, gebroken wordt en de zg. derde stand haar boeien verbreekt en een woord mee wil spreken in de behartiging van haar eigen be langen. Het is de periode, waarin gebro ken wordt met de oude stelregel, dat het volk met de vorst, ook zyn godsdienst aanvaardt. Maar tegelijk wordt in die perio de de z.g. Ultramontaanse traditie geboren, die meer dan eens tot tra gische conflicten in de kerl? heeft geleid. Wanneer hij dan wil spre ken over een „herziening van de emancipatiegeschiedenis, zoals wij die tot nu toe hebben geleerd, dan doet hy dit, omdat het z.i. tot de taak van de Kath. Universiteit, be hoort, het scheef getrokken beeld der historie, hoe zeer wy daarmee ook vertrouwd geraakt zijn, weer recht te zetten, vooral omdat in deze periode de ware geschiedenis ons leert, hoe door tragische ver gissingen in de Kerk, welke niet nodig waren geweest, onnoemlijk veel schade aan het godsdienstig leven is gedaah. Het is langzamerhand een ge- eilcte term geworden in 'e geschie denis, dat de adel en de geeste lijkheid de vüanden waren van de z.g. derde stand. Voor de adel moge dit misschien gedeelteiyk juist zyn, hoewel ook daar warme verdedi gers onder waren van de derde stand, voor de geestelijkheid is dit zeker onwaar. Ontkend kan niet. worden, dat de hooggeplaatste geestelykheid en een aantal z.g. hofbisschoppen, die geheel leefden buiten het parochial- leven, weinig sociaal gevoel hadden, maar de pa- rochie-geesteiykheid, die dagelijks met het volk leefde, was zich vol komen bewust, hoe on-ehristelyk de sociale verhoudingen op het eind der 18e eeuw waren. En het merk waardige feit deed zich dan ook voor, dat toen na de Franse revo lutie het volk zyn eigen vertegen woordigers in het parlement kon kiezen, daaronder vele parochie geestelijkheden waren. Daar staat echte*- tegenover, dat die hogere geestelykheid in het bestuur van -'e Kerk vaak een grote invloed had den en mede de verantwoordelijk heid draagt voor beslissingen, die voor het godsdienstig leven tragi sche gevolgen hebben gehad. Toen in 1795 de toenmalige Pau selijke Nuntius in Brussel uitweek naar Nederland, vaardigde hjj een vastenbrief uit, waarin de gelovigen werd voorgehouden, dat zy trouw moesten blijven aan het stadhou derlijk bewind en aan de Bataafse republiek geen steun mochten ver lenen. Verschillende geestelijken hadden grot~ bezwaren deze brief voor te lezen en enkele aartspries ters deelden deze bezwaren in Rome mede. Zy kregen toen ant woord van Paus Pius VI, dat de ge lovigen niet door de geestelykheid gedwongen mochten worden, be paalde staatkundige stelsels aan te hangen. Hoewel dit antwoord zui ver negatief was, kan de waarde er van toch niet ontkend worden. Het is in hoge mate te betreuren geweest, dat na de val van Napo leon de kerkelijke autoriteiten in Rome, bijna geheel afhankelijk zijn geworden van de sluwe en vaak gewetenloze politiek van de Oosten rijkse staatsman Metternich, die de Kerk wilde misbruiken, om de reac tionaire machten van vóór de Fran se revolutie, weer op het kussen te brengen. Het was niemand mlhder dan de grote staatsman Kardinaal Gonsalvi die dit gevaar doorzag c:i daarom de Kerk geheel los van Metternich wilde maken. Hy trok met enige andere kardinalen naar het Wener congres om daar te plei ten tegen een teruggave van de kerkeiyke staten aan de Paus. Gonsalvi betoogde, dat de Paus geen eigen Staat nodig had en meer dan voldoende had aan een kleine onafhankelijke Vaticaanse Staat, welke de souvereiniteit van de Paus waarborgde. Maar dit strook te allerminst met Metternich's be doelingen. De Pauselijke staat moest hersteld worden en Oosten- ryk zou dit bewerkstelligen. De sluwe diplomaat had daarbij twee bedoelingen n.l. de eenheid van Ita lië te verhinderen, waardoor Oos- tenryk de baas kon biy'ven spelen over die verschillende kleine Itali aanse staten en opdat de Paus met zijn staat afhankelijk zou zijn van Metternich, kreeg hij op die wyze grote invloed op het Vaticaan. Gonsalvi kreeg dan ook nul op zyn request en tegen zyn wil, jwerd de kerkeiyke Staat hersteld. Die Staat was echter een onding, de Paus als geestelijk opperhoofd, kon niet tegelijk wereldlijk vorst zyn, zeker niet meer in de 19e eeuw. Zelfs de zo bekwame staatssecreta ris Gonsalvi kon die dubbele taak niet aan en in het burgerlijk be stuur van zijn staat, schoot de Paus dan ook jammerlijk tekort. De ker kelijke staat was een broeinest van intriganten en rovers en was bij de technische vooruitgang ovc- -1 el ders bepaald achterlijk. Tegen het begrijpelijke eenheids- streven van de Italianen, moest de Paus zich verzetten op bevel van Metternich en toen diens macht in 1840 taande, moest de Paus hulp zoeken bij de niet minder sluwe en gewetenloze Napoleon III van Frankrijk, in wiens handen de Paus een willoze speelbal werd. Om de liberalen in Frankrijk vriendelijk te stemmen, verleende hij de avontu rier Garribaldi hulp om de Pause lijke staten te bezetten, terwijl hij a.nderzyds de Paus in Rome steun de in zjjn onafhankeiyke positie om de Franse katholieken gunstig voor zich te stemmen. Hoogstaande geestelijken en leken, wier katholiciteit onverdacht was, hebben meermalen by Pius IX stappen gedaan om vrijwillig af stand te doen van de kerkelijke staat en zich tevreden te stellen met een onafhankelijk klein gebied, waarvan hij souverein zou blijven. Inplaats daarvan ging de Paus er toe over, over heel de wereld vrij willigers op te roepen, om zijn wereldlijk gebied te verdedigen. Wij Nederlanders zijn trots op de dap porheid van onze zouaven, maar het is een tragisch besluit geweest, dat de Paus, tot deze oproep is overgegaan. De bisschop v_n Pisto- ja ging naar """ius IX en zeide tot de Paus, dat de plaatsbekleder van Christus, zpn wereldlijke belangen niet opnieuw met het zwaard zou mogen doen zegevieren" en hij voegde er aan toe, dat een vorst, die zijn land met vreemde hulp- troepe tegen zyn eigen volk moet verdedigen, daarmee zyn eigen vonnis velt. By het uitbreken van de Frans- Duitse oorlog, trok Napoleon zyn troepen ook uit Rome terug en kwam het ene Italië, tegen de wil van de Paus tot stand. Toen heb ber wy gekregen de banvloek over het Huis van Savoye en het verbod aan alle katholieken van Italië op enigerlei wyze medewerking te verlenen aan de opbouw van de nieuwe Italiaanse staat, wat aan de Kath, Kerk in Italië tienduizen- de goede katholieken heeft gekost. De wrange vruchten van deze tragische vergissing plukt de Kerk nu nog in Italië. Een niet minder tragische ver gissing is geweest, de Pauseiyke veroordeling van de sociale priester Lamenais in 1830 in Frankryk, ook op aandrang' van Metternich. La menais moge grote gebreken heb ben gehad, zyn halsstarrigheid om zich aan de Pauseiyko beslissing te ondcrwerpei moge te veroordelen zijn, maar de veroordeling zelf van Lamenais is een tragische vergis sing geweest. Hij was een der eer ste priesters, die het voor de werk man opnam. Hij toonde aan, dat de moderne slavernij onder het kapi talistisch stelsel erger en onchris telijker was, dan de slaverny van de middeleeuwen en dat de Kerk zich hiertegen moest verzetten. Wat een Poels en Ariëns ruim een halve eeuw later hitft- zeiden, had Lamenais reeds in 1830 als de taak dei katholieken geschetst, zyn medewerkers, een Lacordaire en Montalembert, waren onverdachte katholieken, met een diep sociaal gevoel. Wy hebben diepe eerbied voor hun moed en karakter, om in tegenstelling met Lamenais, te bui gen voor het Pauseiyk woord, hoe wel zij wisten, dat het niet juist was. Algemeen wordt thans aangeno men, dat de eerste sociale hervor mers zijn geweest oen Marx en En gels. Daarbij wordt echter over het hoofd gezien, dat een van hen een katholieke renegaat, een leerling van Mgr. van Keppler was en in de Kolpingsbeweging het eerst de sociale kwestie had bestudeerd. Ook in Engeland was Kard. Manning reeds lang de opvolger van Lame nais. Maar had Rome in 1830 aan de zijde van Lamenaii gestaan, dan zou het geen 60 jaar meer heb ben geduurd, voor Leo XIII met Rerum Novarum kwam en zou menseiyker wyze gesproken het beeld van Europa op dit ogenblik voor de Kerk heel wat gunstiger zyn geweest, dan nu het geval is. Zo volkomen juist is, hetgeen de pas overleden Kardinaal Suhard van Parijs schreef in zyn magistra le vastenbrief van 1947, dat het niet de taak van de Kerk is de ont wikkeling der wereld tegen te hou den, maar deze ontwikkeling te zegenen. Het is tragisch te moeten consta teren, dat de 19de eeuw, die op technisch gebied zoveel vooruit gang boekte, dat in deze eeuw, werkeiyk het aanschijn der aarde geheel veranderd werd, cr een geesteiyke moeheid heerste, waar door deze eeuw in het diepste pes simisme eindigde. De f9e eeuw was de eeuw van het cultuur pessimis me, en do 20ste eeuw, waarvan nu de helft byna voltooid is, schynt de professiën van do wanhoop der 19e eeuw te verwezenlijken. Reeds twee wereldoorlogen hebben we in deze eeuw achter de rug en velen achten de derde onafwendbaar. Hoeveel krachten kennen en be heersen wy nu, waarvan we hon derd jaar geleden het bestaan zelfs nog niet vermoeden. Than- kan de mensheid deze krachten samen trekken ter eigen vernietiging. Maar deze vrees, dit cultuur pes simisme, past alleen de mens, die zich in deze wereld van God ver laten voelt. Maar de katholiek van deze tijd past een andere houding. Maar dan moeten wy ons katho liek geloof niet in een soort broei kas plaatsen, uit vrees, dat het an ders voor de aanstormende mach ten bezwijken zal. Want wat blijft er dan over van de Pinkstcrbood- schap? Wij moeten tot de wereld gaan en daar ook op cultureel en weten schappelijk terrein de boodschap van Christus brengen. In dit op zicht heeft onze eigen Kath. Uni versiteit juist een grote taak te vervullen, want zij zal het arsenaal moeten zijn, waaruit wy katholie ken onze wapens halen om ook op het terrein van cultuur en weten schap ons met anderen te meten. Er is wel eens gezegd, dat de kath. universiteit nodig is, om onze jongens en meisjes te beschermen tegen de gevaren, die hen aan een niet-kath. universiteit voor hun geloof bedreigen. De noodzaak hier van ziet hij niet en het gevaar hier acht hij in hoge mate denkbeeldig. Want anders zou er van onze ar beidersjongens, die op fabrieken en werkplaatsen aan veel grotere ge varen bloot staan, niemand voor het geloof behouden biyven. En onze meisjes dan op ateliers en winkels Neen, de taak van onze univer siteit is vooral een consf uctieve en positieve, zij zal ons een keurcorps moeten geven van mannen en vrou wen, die op cultureel en weten- schappelyk terrein ons kath. volks deel die plaats zullen geven, welke wij krachtens onze getalsterkte, krachtens onze emancipatie en krachtens onze beginselen moeten innemen. Alleen voor deze grootse kath. taak zal de offervaardigheid van kath. Nederland voor zijn eigen universiteit, ten volle gemoti veerd zyn. Met stille aandacht was deze be langrijke rede aangehoord en een 1- en dankbaar applaus beloonde de spreker voor deze mooie en leer zame rede. dringt cr vooral by de jongelui op aan, zich nog deze week op te ge ven. Ook van boer en tuinder wor den aanstonds diploma's gevraagd. Ook kan men zich opgeven (vanaf 18 jaar) voor een cursus in Land- bouwwerktuigkunde. Voor de Kringvergadering te Alkmaar zullen enkele voorstellen worden ingediend. Tot afgevaar digde werd benoemd de heer A. Louter. Tot afgevaardigden naar de Vakbondsvergaderingen werden benoemd voor de tuinders de heren Jac Glorie en B. v. d. Ploeg, voor de veehouders de heren P. van Assem en N. P. Bijl; voor de kwe kers de heer M. J. Dongelmans. Rede Pastoor Drost. Hierna verkreeg Pastoor Drost het woord, die begon met er op te wyzen, dat in geen enkel beroep en zeker niet in de landbouw, de gods dienstige kant is los te maken van de techniek. Wij hebben onze plich ten als katholieken, maar ook als vakmensen, als boer, tuinder of kweker. Er is echter onder ons wel eens iets te constateren van een zekere „aydappelmoeheid". We werken wel hard, maar We zien vaak niet verder dan de dag van vandaag. Een zekere zorgeloosheid in christelijke zin is niet ongepast, wanneer dit maar gedragen wordt door Godsvertrouwen. Maar nooit mogen we denken dat God alléén voor alles zal zorgen. De boer is in sommige opzichten te passief, wanneer jui9t zijn activiteit wordt gevraagd. We moeten ons steeds afvragen: Wat verlangt God van me? Onze roeping, is te zorgen voor de voeding en daardoor voor de instandhouding van onze mede mensen. Wy moeten daarbij niet vragen of de mens, maar of God het waardeert. De christelyke op vatting van de arbeid, de intentie daarbij, is niet: Waaruit bestaat mijn arbeid, maar wat bereik ik door mijn arbeid De industrie werkt meestal met dode grondstof fen, maar de boer bewerkt de aarde en heerst over de dieren en staat daardoor het naast bij de Schepper. Maar door te zeggen dat de boer en tuinder hun roeping vervullen in dienst van God en gemeenschap, worden alle economische zorgen niet weggeredeneerd. Het is nood- zakelyk dat de boerenstand en daarmee de gehele plattelandsbe volking een zekere welstand ge niet, om hen te bewaren Voor zede lijk verval en voor de moderne huwelijksmoraal. Heel het Neder landse volk moet daarvoor wakker worden geschud. Daar heeft de boerenstand recht op, want zij is de enige stand en het enige beroep dat zichzelf bedruipt en zelfs de ge hele landseconomie in stand houdt. 47 pet. van de uitvoer komt voor rekening van de boer en tuinder, terwyl hen slechts 27 pet. van de totale invoer ten goede komt. Hier aan mag het recht worden ont leend, meer waardering te vragen voor de boerenstand. Voor deze rechten moeten wy massaal opko men. Wij kunnen en moeten een sterke macht vormen door onze or ganisatie. Het bodemvraagstuk moet worden bestudeerd. De in voer moet overbodig gemaakt worden en daarom moeten de be- dryven steeds trachten naar hoge re productie. En wanneer middelen daartoe worden beschikbaar ge steld, moet daarvan ook gebruik worden gemaakt. De landaanwin ning moet ter hand worden geno men en wij moeten ons toeleggen op vakkundige bedryfsvoering, want wy zyn verantwoordelyk voor onze jongens, voor de toekomst. Wy hebben een plicht te vervullen ook ten opzichte van ons nageslacht. Wij moeten als organisatie er op letten by de verdeling van aange wonnen land, dat niet alleen reke ning wordt gehouden met de eco nomische factor, maar ook de so ciale kant moet bij de verdeling een rol spelen en juist dit wordt wel eens verwaarloosd. Voor industrialisatie haalt de boer de schouders vaak op. Dat is verkeerd, want hoe groter de le vensmogelijkheden zyn, hoe groter dc afzet van de producten. Zelfs emigratie moet onze belangstelling hebben. Emigratie in katholiek ver band van personen die daarvoor geschikt zyn, is zeker toe te jui chen. Bij de beroepskeuze moet ge bruik worden gemaakt van onze eigen bureaux. Alle gelegenheden om ons in ons beroep te bekwa men, zoals landbouw-wintercursus- sen enz., moeten worden aangegre pen. Met de opwekking om alles te doen om onze toekomst te verzeke ren, besloot Pastoor Drost zijn gloedvol betoog.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4