Nieuw Felle aanval van Bevan op Churchill Nederlandse houding kan niet worden geduld Enorme vuurzee teisterde Finsterwolde Chinese klacht tegen Rusland komt op agenda Ver. Naties Rusland zegt vriendschaps verdrag met Joego-Slavië op EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD s Churchill's aanval gepareerd Vrijdag 30 September 1949* 45e Jaargang No. 11680 Geen paniek Lagerhuis verwerpt motie van afkeuring Marinier bedreigde taxichauffeur Luchtbrug wordt vannacht gestaakt India beschuldigt communisten Behandeling P.B.O. geschorst- Adenauer blaast hoog van de toren Twee boerderijen verbrand Slechte blussingsmogelijkheden Kroniek en Kritiek Twee jaar geëist tegen Albert Kuyle Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bh contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Neder). Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 (Van onze bijzondere medewerker) II (Slot.) Een beleid in het Verre Oosten moet allereerst zijn een politiek van het Verre Oosten. Maar dat deel der wereld is evenmin een eenheid als West-Europa. Amerika dreigt hier in dezelfde fout te ver vallen, die het ook maakt jegens het Westen: het rekent alleen maar met de groten en verwaar loost de kleinen, hoe waardevol die ook mogen zijn. In Z.O. Azië schijnt Amerika zo ongeveer uit sluitend op de kaart van India te spelen. Dat lijkt niet zo verstan dig. India zelf is allerminst een stabiele kracht. Er gisten in dat onmetelijke rijk, met zijn onme telijke armoede naast sprookjes achtige rijkdom en met een totale afwezigheid van een enigszins veerkrachtige middenstand, ge weldige spanningen. Engeland vindt dit wedden op India best; dat versterkt er zijn eigen macht en het weet van het Verre Oosten altijd nog wel tienmaal méér dan de Amerikanen. Er zijn echter, naast India, waardevolle „klein tjes", die heus niet te verwaar lozen zijn. Pakistan, Ceylon, Ma- lakka, Siam, Indonesië, de Philip- pijnen en Indo-China zijn even noodzakelijk voor een goede op bouw van veiligheid en welvaart in het Verre Oosten. Zij hebben bovendien 't voordeel, een tegen wicht te kunnen vormen tegen pogingen van een eerzuchtig maar niet innerlijk krachtig India, om een overheersende rol te gaan spelen. Het bezwaar tegen zuik een rol is tweeërlei: bij die ge noemde „kleinen" zou die over heersing slecht vallen; duidelijk Amerikaanse voorkeur voor India zou bij hen het tegendeel van voorkeur voor de V.S. teweeg brengen. Vervolgens: velen gelo ven nauwelijks, dat bij een con flict met de Sovjet-Unie India wat anders zou willen dan kijken hoe het uitvalt, om zich op het laatste moment bij de winnaar aan te sluiten, na eerst zoveel mogelijk voordelen aan weers kanten te hebben geplukt. Het in schakelen der z.g. kleinen zou ook betekenen het raadplegen van en samenwerken met andere Verre- Oosten-kenners dan alleen de Britten, die door hun hooghartig heid en zelfzucht nu niet de meest populaire Europeanen in Azië zijn. Niet enkel zouden aldus ook Franse, Portugese en Nederlandse medewerking en deskundigheid kunnen worden verkregen en be nut, maar voor de veiligheid en de welvaart èn van de wereld als geheel, èn van het Verre Oosten èn van Europa zou een dergelijke politiek veel vruchtbaarder zijn dan de te enge Anglo-Amerikaan se samenwerking. Wat West-Europa aangaat, op zichzelf is het denkbeeld van een muntunie geenszins onaantrekke lijk. Evenmin als devaluatie ech ter lost een muntunie de econo mische moeilijkheden in dit deel der wereld op. Als dan nog de Britten zich daarbuiten mogen houden, maar wel kunnen pogen, de „rest" van West-Europa, de vastelanders, buiten de zaken in het overige deel der wereld te houden, komt de oplossing dezer moeilijkheden zeker niet. Een Europees herstel is onmogelijk, als niet de landen van zo'n West- Europese muntunie opnieuw één der hoeken gaan vormen van de driehoek, die tussen het Verre Oosten, Europa en Amerika over de aardbol loopt. De goederen- en dienstenstromen langs die drie hoek zijn voor Europa onontbeer lijk. Het moge aanlokkelijk schij nen voor Engeland, de Europese voordelen van dat economische wereldverkeer zelf aan zich te trekken een dergelijke gang van zaken zou fataal zijn. Het zou West-Europa blijvend tot een be- delaarsasyl maken, waar met de onherstelbaar geschokte wel vaart het communisme stij gende kansen zou krijgen. Het zou erop neerkomen, dat de Mars hall-milliarden verspild waren aan iets, dat geen blijvend herstel teweeg kan brengen. Immers, die geünieerde munt van het West- Europese vasteland zou niet in stabiele, koopkrachtige verhou ding tot de Amerikaanse dollar kunnen blijven. Het zou boven dien èn de V.S. èn het Verre Oos ten beroven van krachten, die op elk gebied zelfs financieel in staat zouden zijn, waardevolle bij dragen te leveren tot de organi satie van vrede, veiligheid en wel vaart rond de Atlantische èn rond de Grote Oceaan. Géén paniek is thans de bood schap. Terecht wees president Truman erop, dat het levenspeil in het Verre Oosten moest stijgen. Steeg het maar 2 pet., dan zou Amerika vermoedelijk de eerste honderd jaar geen werkloosheid kennen. Niet echter vanwege de werkloosheid in de V.S. moet het levenspeil in het Verre Oosten stijgen, maar omdat 't te laag is. Om dezelfde reden moeten daar toe niet alleen Anglo-Amerikaan- se, maar alle krachten worden in gespannen. Om dezelfde reden ook mag het levenspeil van West- Europa niet dalen. Andermaal heeft Churchill ver geefs gewaarschuwd. Men heeft niet zoals hij telkens bepleitte ten volle profijt getrokken uit het monopolie van dc atoombom, zolang de Sovjets die nog niet hadden. Men heeft het toen in tegendeel in het Verre Oosten tot een catastrophe laten komen. Daarom echter temeer: nu géén paniek, maar opbouwende samen werking, niet zo eng, maar zo ruim mogelijk, tussen allen die daartoe bekwaam en van wil zijn, groot en klein. 135 JAAR KONINKLIJKE MARECHAUSSEE Geheel links het uniform der kei zerlijke gendarmerie (1810—1813), tweede van links het uniform, zoals het van 1806—1810 werd gedragen, mid den en rechts het meest moderne ma rechaussee-uniform, dat van 1869 af in gebruik is, en vierde van links een mare chaussee uit de jaren van 1844—1869. LONDEN, 29 Sept. (Reuter). Na een debat van drie dagen heeft het Britse Lagerhuis een motie van de oppositie verworpen, waarin de economische politiek der regering wordt afgekeurd. De liberalen stemden met de oppositie mee. De regering ver kreeg ongeveer 40 stemmen minder dan gewoonlijk. De stem verhouding was 350 tegen 212. Met 342 tegen vijf stemmen werd een motie van vertrouwen in de politiek der regering met betrekking tot de devaluatie en haar economisch beleid aanvaard. De conservatieven onthielden zich van stemming. Bevan, de Britse minister van Volksgezondheid, die het devalua tiedebat voortzette, had tevoren een felle aanval gericht op Chur chill, die met gekruiste armen de woordenstroom zwijgend over zich heen liet gaan. Bevan noemde Churchill's rede van Woensdagavond „een opge blazen zak met leugens", die hij thans gaarne zou „doorprikken met de degen van de waarheid". Hij deed een beroep op Chur chill om zich uit het openbare le ven terug te trekken, daar het beter voor hem zou zijn, zijn re putatie niet nog meer te bevlek ken. Onder luid gejuich van de La- bourbanken verklaarde Bevan, dat Engeland in 1935 voor het laatst een gunstige betalingsbalans had genoten en dat de Labourregering „een bankroet land" geërfd bad. „De halve hongersnood op de Britse eilanden met twee millioen werklozen had de werkelijke fi nanciële toestand van het land onder de conservatieve regeringen gemasqueerd". Bevan besloot zijn aanval op Churchill met de verklaring, dat enige deining gaande was in de conservatieve partij over de vraag, of Churchill een voor- of nadeel is voor de conservatieve partij. Als de conservatieven aan de macht komen, zullen zij hem weg werpen als een vuile handschoen, aldus Bevan. Tot slot deed de minister een beroep op de georganiseerde ar beiders om de moeilijkheden van het land niet uit te buiten. Wij vertrouwen er vast op, dat zij hier aan gevolg zullen geven, zo zei- de hij. Lyttleton, minister voor de Pro ductie tijdens de oorlog, zeide, dat een der wegen om aan een crisis te ontkomen bestond, dat de arbei ders langere uren zouden maken. Anthony Eden, plaatsvervan gend leider van de oppositie, drong aan op een nauwere unie met bet gemenebest en een nog intiemere samenwerking in alle opzichten wat politiek en econo mie betrof met de landen van West-Europa. De deelnemers aan Europese samenwerking dienden geraadpleegd te worden bij het WORSTELING IN AUTO De Maastrichtse taxihouder H. J. Erkens reed Dinsdagmiddag van het Stationsplein een marinier op diens verzoek eerst naar een der buitenwijken van de stad en daar na naar Nijmegen. In deze stad was bij nog niet op zijn plaats en daarom moest de chauffeur de weg oprijden naar Arnhem. Ter hoogte van Eist liet de passagier de taxi chauffeur een stille zijweg inrij den en gebood hem toen balt te houden, De vrachtprijs bleek te zijn opgelopen tot f 78.80; De ma rinier trok een revolver en wilde de chauffeur dwingen zijn auto te verlaten, waarna hij met de nieu we Eord '49 alleen wilde doorrij den. De chauffeur wist het wapen te grijpen, waarna een worsteling in de auto ontstond. De marinier liet tenslotte het wapen vallen, waarna hij zich ijlings uit de voe ten maakte, achtervolgd door de chauffeur, die de revolver had opgeraapt en daarmede nog en kele schoten in de lucht loste. De marinier bleek hiervoor echter niet bang te zijn en verdween. De chauffeur kon onverrichterzake naar Maastricht terugkeren. Hij had echter de jas en muts van de militair in zijn wagen en met be hulp daarvan wist de marechaus see nog diezelfde avond het adres van de marinier op te sporen in Doorn. De man is direct aange houden en 's nachts nog naar Maastricht overgebracht, waar hij Woensdag met bet slachtoffer van zijn afpersing werd geconfron teerd. De man is in verzekerde be waring gehouden. Gedood door electrische stroom De 30-jarige bankwerker Klaas Westra uit Amersfoort, die bij de B.P.M. aan de Vondeliiïgenstraat te Rotterdam werkzaam was, is Woensdag door electrische stroom gedood. Westra was in een tank bezig gaten te boren met een elec trische boortol, toen hem op een gegeven moment de boor uit de handen viel op de bodem van de tank. Door de val was de boortol vermoedelijk onklaar geraakt, zo dat Westra onder stroom kwam te staan. Men paste direct kunstmatige goede ademhaling toe, maar de man bleek overleden. nemen van een zo belangrijk be sluit. Hij critiseerde Cripps in deze en wees er op, dat de Eranse regering de Britse kanselier het vorige jaar tijdig op de hoogte had gebracht van haar voorstellen tot devaluatie van de franc. Premier Attlee verweet Chur chill in de slotrede, dat deze een aanval had gedaan op de integri teit van kanselier Stafford Cripps. Churchill kon zeer groot doch ook zeer klein zijn en bet speet hem, Attlee, als bij zag, dat Churchill afdaalde tot gemeenheden zoals gisteren. Zulks kwetste niet de kanselier, doch deed Churchill in waarde dalen, aldus Attlee. De Berlijnse luchtbrug zal he den te middernacht officieel wor den stopgezet, na meer dan vijf tien maanden onafgebroken te hebben gefunctionneerd, aldus werd door het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden meegedeeld. De lucht brug zou tot 31 "October hebben geduurd, maar er zijn thans vol doende voorraden in Berlijn. LAKE SUCCESS, 29 Sept. (Reuter en A.P.) De algemene vergade ring der V.N. heeft met 45 tegen zes en vijf onthoudingen gestemd voor de opneming in de agenda van de Chinese klacht tegen de Sowjet-Unie. Slechts de landen die de Sowjet-Unie gewoonlijk steunen en de Sowjet-Unie zelf stemden tegen. Clementis (Tsjecho-Slowakije) en Bebler (Joego-Slavië) spraken zich beiden uit tegen opneming van de zaak. Bebler zeide, dat de strijd in China te vergelijken was met de Amerikaanse opstand in de achttiende en de Engelse revo lutie in de zeventiende eeuw. NEW DELHI, 29 Sept. (Reuter). Het ministerie van Binnenland se Zaken van India heeft heden een boekje van 72 bladzijden het licht doen zien, getiteld „Commu nistisch geweld in India", dat een felle aanklacht is tegen de bedrij vigheid der communistische partij in India. In dit boekje worden talrijke uittreksels uit door de Indiase communistische partij uitgegeven circulaires gepubliceerd, terwijl citaten worden aangehaald om te bewijzen dat „dé communisten in India op uitgebreide schaal het toepassen van geweld hebben aan bevolen en voorbereidingen heb ben getroffen voor een geweld dadig optreden. Volgens het boekje concentre ren de communisten hun activiteit in hoofdzaak op West-Bengalen en Haiderabad. Sinds de Indiase troepen Haiderabad binnenkwa men, in September van het vorig jaar, „hebben de communisten 400 personen in koelen bloede ver- j moord", aldus het geschrift. 1 Doodstraf voor twee leden colonne Henneicke Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde Donderdag de Amsterdammers Hendricus C. Sastruebe en Hendricus Klinkenbijl, leden der beruchte colonne Hen neicke, conform de eis tot de dood straf. M. C. Baerts, een Amsterdamse vrouw, die met Branca Simons, de gefusilleerde Ans van Dijk en de beruchte rechcrceur Schaap samen werkte en joodse landgenoten had verraden, hoorde zich veroordelen tot 6 jaar gevangenisstraf met af trek en ontzetting uit alle openba re rechten voor de tijd van het le ven. 16 September was tegen haar tien jaar en ontzetting uit de rech ten voor- de -tijd van 20 jaar geëist. Wisjinsky noemde de Chinese beschuldiging een klucht en ver klaarde dat zij een leugen was, een provocatie en laster. Hij be klaagde zich erover, dat de Chi nese gedelegeerde dr. Tingfu Tsiang geen bijzonderheden had verstrekt. Zich rechtstreeks tot Tsiang wendend zei hij: „U bent niet de vertegenwoordiger van het Chi nese volk. U wilt handelen als een beleefde welopgevoede jonge man, maar u bent verjaagd door uw eigen volk". Wisjinsky verklaarde, dat de Chinese communisten grote hoe veelheden wapens hebben buitge maakt, die aan de regering Tsjang Kai Tsjek waren geleverd en zei: „Tsjang Kai Tsjek was de beste kwartiermeester, die de commu nisten in China hebben gehad". Volgens hem waren de 400 tanks, die tot het communistische leger behoren, niet door Rusland gele verd. Radio-Moskou heeft gisteren de tekst van een Sowjet-Russische nota aan de Joegoslavische regering omgeroepen, waarin wordt verklaard dat het tegen Lazlo Rajk c.s. te Boedapest gehouden proces heeft aangetoond, dat de regering te Belgrado een vijan dige politiek jegens de Sowjet-Unie voert. „Joego-Slavië", aldus de nota, „heeft zijn onafhankelijkheid verloren. Het treedt thans op als een agent voor buitenlandse imperialisten. Daarom acht de Sowjet-Russische regering zich, met ingang van heden, niet meer gebonden aan haar verplichtingen, overeenkomstig het in April 1945 tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië gesloten verdrag van vriendschap en samenwerking". De Sowjet-Russische nota is Woensdag door de Sowjet-Russi sche onderminister van Buiten landse Zaken Andrei Gromyko aan de Joegoslavische zaakgelas tigde te Moskou overhandigd. Het Sowjet-RussischeJoego slavische vriendschapsverdrag voorzag in het verlenen van we derkerige bijstand door de ver- dragsmogendheden, indien één der contracterende partijen in een oorlog met Duitsland of met eni ge staat of groep van staten, die zich rechtstreeks of indirect met Duitsland had verbonden in het kader van een mogelijke weder opleving van de Duitse aanvals- politiek, zou worden verwikkeld. De beide contracterende partijen verplichtten zich in het verdrag geen bondgenootschap te sluiten met een staat of deel te nemen aan een coalitie van andere mo gendheden, indien een dergelijk bondgenootschap of een zodanige coalitie tegen de andere partij ge richt zou zijn. Het verdrag voorzag verder in het onderhouden van vriend schappelijke betrekkingen tussen de beide landen, met het doel de wederzijdse economische en cul turele banden te ontwikkelen en j te versterken. Het verdrag was Bij de aanvang der vergadering gistermorgen van de Tweede Ka mer heeft de voorzitter medege deeld, dat hij met de commissie van voorbereiding en de ministers overlegd heeft over de verdere be handeling van het wetsontwerp in zake de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, zulks in verband met de motie-Stapelkamp en de vele amendementen, die reeds zijn inge diend. Als gevolg van dit overleg stel de de voorzitter voor de verdere beraadslagingen te schorsen om de commissie van voorbereiding in de gelegenheid te stellen zich nader te beraden over de motie en de amen dementen. De kamer heeft dienovereenkom stig besloten. Het wetsontwerp zal nu Donder- dag 6 October ter verdere behan- I gesloten voor de tijd van twintig deling aan de orde gesteld worden. jaar. BONN, 29 Sepf. (Reuter). Dr. Adenauer, de Duitse Bonds kanselier, heeft heden in de Bondsdag verklaard, dat Duitsland de „unilaterale Nederlandse grenscorrecties" niet kan toestaan. Hij noemde deze grenscorrecties „onverenigbaar met goede economische betrekkingen tussen Duitsland en Nederland". „De Nederlanders hebben een nieuwe zogenaamde grenscorrec tie tot stand gebracht zonder de regering van Noord-Rijnland Westfalen of de Federale regering hiervan in kennis te stellen. Een dergelijke houding is eenvoudig onmogelijk en kan niet door Duitsland worden geduld", z6 zeide Adenauer. Adenauer's ver klaring, die het debat over de beleidsverklaring van de Bondsdag sloot, werd door alle afgevaardigden met luid applaus begroet. De Bondskanselier waarschuwde de parlementsleden echter tegen het uiten van „romantische ideeën over Oostenrijk, Bohemen en Mo- ravië", die in het buitenland ern- stik genomen zouden worden en verdenking op Duitsland leden. Adenauer achtte het begrijpe lijk, dat de Sudeten-Duitsers „in ons midden" gaarne naar hun ge boortegrond terug wilden keren, doch zij moesten zich ervoor hoe den de zaak van Pangermanistisch of Nazistisch standpunt te bezien. Vóór Adenauer had prof. Carlo Schmid van de sociaal-democrati sche oppositie gesproken, die er (Van onze speciale verslaggever) FINSTERWOLDE. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond gistermiddag om kwart over vijf brand in de kapitale boerderij van de landbouwer W. ten Have te Finsterwolde. Gelukkig voor de gemeente Finsterwolde was er praetisch geen wind, want anders was de ramp niet te overzien geweest. Thans beperkte het vuur zich tot de modelboerderij van de heer ten Have en die van de heer O. H. Smith, die op ongeveer 20 meter afstand van de brandende boerderij stond. Toen de in allerijl gewaarschuw de Finsterwoldse brandweer met de blussingswerkzaamheden wilde beginnen, bleek, dat de aanwezige spuiten defect waren. Om half zes stond de boerderij van de heer Smith in lichter laaie, terwijl het gemeentehuis, dat op korte af stand van de brandende percelen stond, groot gevaar liep. Inmiddels waren ook de brandweercorpsen van Beerta en Midwolda gearri veerd, maar al spoedig openbaar de zich een nieuwe moeilijkheid, die minstens van zo grote beteke nis was. De watervoorraad in de Brandgracht bleek n.l. hard te slinken, waardoor men zuinig met het bluswater om moest gaan. De grote fout ligt hier bij de gemeente Finsterwolde. die, daar er nog geen waterleiding is, in ge breke is gebleven om een vol doend aantal waterreservoirs in de plaats aan te leggen. Door gebrek aan water kon te vens de Winschoter brandweer niet ter assistentie gevraagd wor den, gezien het feit dat ook de Winschoter brandweer afhankelijk was van de watervoorraad in de Finsterwoldse Brandgracht. Assis tentie was evenwel noodzakelijk. Gissingen omtrent dc oorzaak. Over het ontstaan van de brand doen allerlei gissingen de ronde. Daar echter de fam. ten Have reeds enige dagen in Zeeland ver toeft, staat men voor een zeer (Zie verder pag. 3, laatste kolom) eveneens voor gewaarschuwd had de Sudetenkwestie aan die der Oder-Neissgrens te verbinden. Prof. Schmid verklaarde, dat de Sudeten-Duitsers als gelijkgerech tigde burgers naar hun land dien den terug te keren, wat slechts mogelijk zou zijn in een nieuw Europa, dat, om president Masa- ryk te citeren, „een Zwitser op hoger niveau" zal zijn. Als oplossing voor de kwestie van het Saargebied zag prof. Schmid een samenvoeging van de economische hulpbronnen van Saar- en Ruhrgebied en Lotharin gen onder één economisch beheer. Schmid was van mening, dat Duitsland niet om het lidmaat schap van de Raad van Europa moest vragen, doch moest wach ten tot het zou worden uitgeno digd. Zelfs dan moest Duitsland slechts om de status van toege voegd lid verzoeken. „Onze weg naar onafhankelijkheid en gelijk heid zal vlugger worden begaan als wij niet trachten ons een fic tieve gelijkheid aan te meten", aldus Schmid. Film-puzzle (Sm.) De Centrale Commissie voor de Filmkeuring heeft thans nog enige mededelingen verstrekt over de kwestie van de film „Moeders op Vacantie", die verboden zou zijn. De commissie vertelt thans, dat er van een verbod geen sprake is! De film zou zijn -toegelaten voor alle leeftijden, maarzij is toch nog niet toegelaten „zonder enig voor behoud'". Want alvorens de keu- ringskaarten worden uitgereikt, de toelatingsbewijzen n.l., wil men het oordeel van enige katholieke gees telijken, leden en oud-leden van de commissie, vernemen. De film is dus goedgekeurd, maar nog niet goedgekeurd zonder voorbehoud enz. Trouwens, indien de geestelij ken bezwaar zouden hebben tegen enkele uitlatingen in de dialoog, dan zou de betrokken subcommis sie „nader moeten overwegen" of deze dialooggedeelten al dan niet gehandhaafd kunnen worden. Maar, zegt de commissie in deze merk waardige mededeling, de beslissing om de film toe te laten voor alle leeftijden, zonder voorbehoud dus, is genomen en zal niet veranderd worden. De kans bestaat echter, zo blijkt uit de mededeling, dat er in de film iets veranderd wordt. Dus geen voorbehoud, maar toch een voorbehoud, enz. Naar wij verne men wordt overwogen, de titel van de film te veranderen in „Moeders aan het puzzlen" Voor' de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof stond gisteren terecht de 45-jarige L. M. A. Kuitenbrouwer uit Bilthoven, bekend als de letter kundige Albert Kuyle. Hij wordt er van beschuldigd als medewerker aan de uitgaven van het voormalig Nationaal Front het weekblad „De Weg" en „Het Nederlands Dagblad' en later in het Algemeen Handels blad artikelen te hebben gepubli ceerd, waarin afbreuk werd gedaan aan het gezag van de Nederlandse regering te Londen en aan de ge allieerde oorlogvoering. Voorts werden de Duitsers in deze artike len verheerlijkt, werd anti-Joodse propaganda gevoerd en aangespoord aan de Duitse zijde te strijden tegen Rusland. Als getuige werd o.m. 'gehoord Arnold Meyer, voormalig leider van Nationaal Front, die als beroep championkwelier opgaf. Verdachte schreef volgens deze getuige nooit principiële artikelen, enkel losse gedachten die tot doel hadden het blad aantrekkelijker te maken. De behandeling van deze zaak nam des middags een abrupt einde. Tijdens het pleidooi deden zich al spoedig schermutselingen voor tus sen de verdediger mr. A. van Dal uit Den Haag en de president van het Hof prof. mr. A. L. W. G. Scholten. Reeds in de aanvang van het pleidooi werd de zitting tot tweemaal toe geschorst, waarna mr. van Dal mededeelde de verdedi ging neer te leggen. De zaak komt opnieuw voor op 3 November. Mr. Drabbe stelde verdachte vol ledig aansprakelijk voor hetgeen hij heeft geschreven en eiste twee jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. Als gevolg van de overeenkomst van de plaatselijk Gemengde Commissie te Purwokerto, werden te Bobotsari zes tot dusver vermiste Nederlandse militairen uitgewisseld tegen 39 gevan gen genomen T.N.I.-leden. De overdracht der Nederlandse mili tairen. Het zijn: J. Bos uit Hazerswoude, Tesselaar uit Heer Hugowaard, A. F. Burghouts uit Grave, M. L. Bartels uit Tienraay, K. Trinkwaard uit Hendrik Ido Ambacht en J. H. Dekker uit I Jmuiden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1