I De slag op de Javazee I Unieke op Voorde Bijzondere Politierechter Trautwejn's glos-in-lood ramen Vrijdag 30 September 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Piet Bakker voor „Oost en West De fatale twee minuten J Bouwt mee aan een dierenasyl fN J Voor de uniformen van „St. Caecilia" Winterjassen Gerard Worm Verfraaiing van kloosterkapel Marktberichten J. ELEMA is afwezig tot 9 October flinke slagersbediende net R.K. meisje Pracht KACHELS ESSEVELD Snufjes Importeurs PAG 2 ALKMAAR. - Voor de afdeling Alkmaar van de Koninklijke Ver eniging „Oost en West" sprak de bekende schrijver en journalist Piet Bakker over de slag op de Java-zee, daarbij de verschillende omstandigheden beschouwende, die oorzaak waren van het voor Ne derland en de Geallieerden zo nood lottig verlopen oorlogsgebeuren. De weinige belangstellenden wer den door de voorzitter, de heer S. W. Arntz, welkom geheten waarbij de voorzitter er zijp teleurstelling over uitsprak, dat zo weinigen aan de uitnodiging van het bestuur ge volg hadden gegeven, vooral in een tijd, dat het probleem Indonesië juist ieders aandacht verdiende. Hij hoopte, dat de volgende avond, waaronder een filmvertoning zal plaats vinden, en die in December zal worden gehouden, beter be zocht zal worden. Piet Bakker, die in de Indische archipel heeft gereisd en van over levenden van de roemruchte slag j op de Java-zee vele bijzonderheden van dat krijgsgebeuren heeft mogen vernemen, begon zijn causerie met de vaststelling, dat de slag in de Java-zee nog bij velen een bron van i misverstand en wanbegrip is. Hy- zelf beziet een en ander niet als i deskundige, maar als schrijver, die de mens, by deze slag betrokken wil tekenen voor ons volk en de fi guur van de doodgewone marine man wil laten leven in de geest van het Nederlandse volk. De achtergrond van de slag was zeer belangrijk. Tot op het moment van de aanval van Japan rustte de gehele Oost-Aziatische Maatschap pij op de kracht van Singapore en de Amerikaanse Pacific-vloot, ex ponenten van de machtige Ameri kaanse en Engelse maritime - kracht. Het verloop van de oorlog in de Pacific echter is voor de Ne derlanders 'n Indië verbijsterend geweest, zoals de val van Pearl Harbour door een onvergetelijke en ontstellendeblunder van de Ame rikaanse autoriteiten die nog waar de hechtten aan Japanse beloften. Singapore viel en moest hulp vra gen aan het kleine Nederland waardoor onze strategische plannen te niet werden gedaan. De oorlog is een kansspel, maar hier werden, althans in het begin, de kansen door Amerika gemist. En dan komt Piet Bakker in de loop van zyn betoog aan de figuur van de Nederlandse marine-man toe, die in deze worsteling zo'n voorname plaats heeft bekleed. Al lereerst schetste hij de opperbevel hebber Luit-Admiraal Helfrich en de Schout-bij-Nacht Karei Doorman die later het bevel kreeg over een samengeraapt eskader, dat op het het beslissende moment met pech te kampen had. Zo vertelde Piet Bakker, dat een verkenningsvlieg tuig, dat de sterkte van de Japan se transport vloot op moest geven, juist op het beslissende moment werd afgeschoten, zodat de Neder landse vlootvoogd onkundig bleef van het feit dat deze transport- vloot slechts werd beschermd door 2 lichte kruisers en een paar tor pedo-boten. Toen had men, met deze wetenschap kunnen aanvallen en de transportschepen kunnen vernietigen. Maar men wist niets en moest wachten. Tot het te laat was en een sterk gevechtseskader zich bij de Japse transportschepen voegde en de strijd hopeloos werd. Uitvoerig belichtte de heer Bak ker de geest van de Nederlandse marine-man die uitmuntend was en gaf een inzicht op de geestesge steldheid van het personeel der vloot, dat gekenmerkt werd door Prijsuitreiking door de N.S. ALKMAAR. Reeds meer dan 1600 personen zijn door de propa gandist der Ned. Spoorwegen, de heer W. C. van Vliet, bij de aan trekkelijke test-maquette in het V. en D.-gebouw getest. Dat de test niet gemakkelijk was bleek wel uit het aantal vergissingen, dat steeds nog werd gemaakt. Toch waren er nóg genoeg uitgeslapen proefkonij nen, die de test met succes wisten te doorstaan. Aan de besten daar van zal Zaterdagmiddag tussen 2 en 6 uur een prijs worden uitge reikt, Dat overigens deze fraaie en leerzame propaganda van de Ned. Spoorwegen wel in het teken der belangstelling stond, blijkt wel uit het feit dat naast de geteste toe schouwers ongeveer een 30.000 mensen het miniatuur spoorweg bedrijf hebben gadegeslagen. De prijzen bestaan uit boeken: Het Boek der Spoorwegen van Tom Bouws, en de Veilige Weg door Cees v. d. Hoeven. Verder zijn er nog tal van troostprijzen, bestaan de uit foto's. De kortste tijd die gemaakt werd was 15 seconden. De prijswinnaars, die Zaterdag middag een prijs kunnen afhalen zijn: W. Hartenberg, Stuartstraat 31a, Moller, Lyeeumstraat 55, Au- kes, Snaarmanslaan 90; B. Sterken le Oosterstraat 6; Mej. M. Kooy, Dorpsstraat 51, Noord Scharwoude; Bakker, Achterom 6; A. de Vries, Eikelenbergstraat 78; F. Schnei ders, Emmastraat 23; Pels, Gast huissingel 6; C. Hoeben, Oude gracht 136; Reinders, Geelvink straat, Castrieum; Brandsma, Laat 108en A. Kist, Pontstraat 6. De maquette gaat nu naar Arn hem, vervolgens naar Deventer en Leiden. De prijswinnaars van Vrijdag en Zaterdag krijgen hun prijs thuisge stuurd. Vrijdag behaalden nog een prijs: H. Henneke, Geestweg 29, Bergen; J. de Boer. Dwarspad 4. Broek op Langedijk; H. Hilgeman, Zocher- straat 15. Alkmaar; J. Kieft, v. d. Helststraat 1, Alkmaar; Mevrouw Pisius-Hofman, Madelièfstraat 5, Alkmaar en K. Welkers, Gouw 33, Hoorn. het feit dat daags voor de slag, toen de mannen een dag mochten passagieren in Soerabaja, alle blanke marine-mannen op hun schepen terugkeerden, niet een de serteerde er! Van de bruine Mari niers bleef maar een enkeling weg, ook al had men de zekere dood voor ogen. Daarna sprak de heer Bakker nog over het onderzee-wapen, dat de Jappen zware klappen wist toe te brengen en over de vliegdienst. Tot slot van zijn zeer interessant be toog bracht hij enkele passages uit zijn boek Java-zee ten gehore, een werk, dat komend voorjaar zal verschijnen. Een interessante avond die niet alleen een beeld gaf van de gebeurtenissen in het verre Oosten, waaraan voor Nederland onsterfe lijke roem is verbonden, maar waarbij vooral de figuur van de Nederlandse marinier en matroos nader tot het gehoor werd ge bracht. A.M.H.C.-nieuws ALKMAAR In de dezer dagen gehouden algemene ledenvergade ring van de Alkm. Mixed Hockey- Club werd een nieuw bestuur geko zen, dat voor het volgend seizoen is samengesteld als volgt: Mr. H. Schuurman, voorz., Me]. J. v. Kes- teren, seer., H. Huibers, penn., J. Grondsma, H. Kirkenier en P. Beets, leden; G, v. Kesteren, wedstrijd secretaris. In de dameselftalcommis sie werden gekozen de dames L. Kirkenier, B. Rolff en M. Krak; in de herenelftaleommissie de heren P. Meurs. W. Burger en P. Beets. De heer W. Burger werd herkozen als commissaris-materiaal. Het programma voor Zondag 2 Oct. luidt als volgt: Dames: tweede klasse C. AlkmaarFit (12.30 u vierde klas D. Strawberries Hl- Alkmaar II (10.15 u.). Heren: Pro motieklasse C.: S.C.H.C.—Alkmaar (2 uur); Tweede klas D: Kraaien— Alkmaar II (2 uur). r En toen zei zeja en ze leefde nog lang en gelukkig. Einde. Maar als U éénmaal bij ROOS gekocht heeft, zegt U ook ja, maar dan is er nog lang geen einde. De enorme keus, de prijs en de bedie ning, zijn zó, dat het een Ja-woord is voor Eeuwig. (Adv.) De tegenwoordige bascherm- vrouwe van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, H.M. Ko ningin Juliana, heeft bij haar in huldiging deze diep religieuze woorden uitgesproken; „Hebt eer bied voor alles wat leeft en groeit". In de week van 3 t.e.m. 8 Octo- ber zal Alkmaar in het teken staan van de dierenbescherming. De actie wordt gevoerd onder het motto: Bouwt u mee aan het die renasyl. De fa. Vroom en Drees- mann heeft ten behoeve van de propaganda een etalage ter beschik king gesteld en het bestuur van de afd. Alkmaar en omstreken van de Dierenbescherming nodigt een ieder uit tot een bezoek aan haar stand, heneden in de zaak van V. en D., waar men o.a. een geponst indenti- teitsplaatje voor kat of hond zal kunnen verkrijgen. Men kan zich daar ook als lid van de afd. opge ven, hetgeen men eveneens kan doen bij de secretaresse mevr. M. C. van Rossem, Jul. v. Stolberglaan 16 te' Alkmaar (tel. 3708). Het lid maatschap kost minimaal f 2.50 per jaar en garandeert de gratis ont vangst van het maandblad. Ook de heer H. J. Wiegman op de Stenen- brug heeft zijn gehele etalage ter beschikking gesteld van de actie. Bovendien kan men daar door het kopen van een formulier a f 0.10 meedoen aan een niet te moeilijke prijsvraag, waarvoor fraaie prijsjes ter beschikking zijn gesteld. De Alkmaarse middenstand heeft haar medewerking toegezegd en een groot aantal prijzen ter beschikking gesteld, waarvan een deel zal wor den aangewend voor een later te houden loterij voor de bouw van het Alkmaarse dierenasyl. De ont vangen prijzen worden allen ver meld in een der etalagekastjes in de Van der Boschstraat. Ook in Bergen is grote belang stelling voor de actie. Daar heeft de juwelier, de heer K. M. Gerritsen, Kerkstraat 6, zijn bijzondere mede werking verleend en een wekker als hoofdprijs beschikbaar gesteld. Het bestuur van de Ver. tot Be scherming van Dieren verzoekt het publiek haar actie gul te willen ge denken bij haar collecte op Dieren dag, 4 October. Het publiek wordt op deze collecte opmerkzaam ge maakt door een artistiek uitgevoer de wagen, vervaardigd door enkele comitéleden. Paard en wagen wer den welwillend afgestaan door de heer Vis van de Hoeverweg. In Bergen zal de collecte, door om standigheden op 1 October worden gehouden. De vereniging hoopt, dat ook daar de collecte succesvol mag zijn. Ook de directies der Alkmaar se bioscopen hebbeh hun medewer king toegezegd. Het bestuur der afdeling dankt dan ook de velen die haar actie hebben helpen voorbereiden. Wie op de collectedag niet in Alkmaar aanwezig is en evenmin bij de stand der dierenbescherming kan komen kijken, kan zijn bijdrage storten op gironummer 424482 van de penn. meesteresse mevr. F. Vorstenburg te Alkmaar, met vermelding „bij drage dierenasyl", terwijl geldelijke offers ook gaarne in ontvangst wor den genomen door de inspecteur, de heer Verwer. Bouwt mee aan het Alkmaarse huis der dieren, het Alkmaarse die renasyl. ONZE ACENDA BIOSCOPEN- Harmonie: De grote Passie, 18 jr.; Victoria: Sensaties van 1948, 18 jr.; Cinema Ame- ricain: De laatste Etappe, 18 jr.; A.B.T.Colorado onder terreur, 14 jr. NACHTDIENST AFOTHE- KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43 telef. 3916. 't WAPEN VAN HEEMS KERK: 8 uur, Liederavond Henk Lansen. Esperanto-cursus ALKMAAR, De Eerwaarde Broeder Arzenius, hoofd der R.K. Mulo-school alhier, gaat een cur sus geven in de wereldtaal Espe ranto. Het Esperanto is een niet moeilijk te leren en een welluidend klinkkende kunsttaal, die zeker niet zonder waarde is in het inter nationale verkeer der volkeren. Het Esperanto telt zeer veel enthousiaste supporters. Wjj kun nen de studie van deze wereldtaal dan ook aan eenieder aanbevelen. En voor huwelijkscandidaten, mogen wij aan deze aanbeveling de ondeugende opmerking toevoegen, dat het zelfs mogelijk gebleken is om via het Esperanto op het stad huis te belanden, waar dan, zoals onlangs te Zaandam is geschied, het huwelijk in deze wereldtaal wordt voltrokken. Voor nadere bijzonderheden om trent de door Broeder Arzenius te geven cursus verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie, die he den in onze krant voorkomt. Geslaagd ALKMAAR. Onze plaatsge noot, de heer G. J. Hoijtink, slaag de aan de Vrye Universiteit te Am sterdam voor het Doctoraal Exa men Wis- en Natuurkunde (cum laude). Sluiting Gem. Bureaux op 8 October ALKMAAR. Op Zaterdag 8 October a.s. zullen de Gemeente lijke Diensten en Bureaux voorzo ver de dienst toelaat gesloten zijn. ALKMAAR. In 't Gulden Vlies werd gisteravond ten bate van het uniformenfonds van ,,St. Caecilia" een soirée dansante gehouden on der leiding van de heer Jack Smit. Hoewel de opkomst van de dans- lustige jongelui en daardoor de fi nanciële resultaten beneden de ver wachting bleven, werd het toch een genoeglijke avond. De Dolonans, die bereidwillig en belangeloos voor 'n pittig stukje dansmuziek zorgden, vielen zeer in de smaak. De heer Smit, die met zijn dochter, mej. Tiny Smit, op stijlvolle wijze enkele oude en nieu- ten bate van de t.b.c.-bestrijding, is goede stemming er spoedig in te brengen. Ter afwisseling van het dansprogramma zong mevr. Triest- Boots, sopraan, met begeleiding van de heer G. Kiebert enkele operette aria's, waarmee zij een welverdiend applaus oogstte. Ook het optreden van „De Zingende Zusjes", de da mes Beentjes droegen bij tot het welslagen van de avond; tot twee maal toe traden zij op met enkele vrolijke liedjes, door een harer be geleid op de guitaar. Namens het comité Jubileum St. Caecilia bracht de heer Fr. Otten alle medewerkers aan deze avond dank, waarbij hij de dames, die aan het programma hadden meegewerkt, bloemen aan bood. Op 13 October zal, met een ge heel nieuw programma wederom 'n soirée dansante worden gegeven; wij hopen voor het comité, dat nog voor een zware taak staat om de laatste loodjes, die het zwaarst we gen, bij elkaar te krijgen, dat de belangstelling die avond in verhou ding zal staan tot de moeite die het comité zich getroost om zijn doel te bereiken: „St. Caecilia" met haar jubileum in November in uniform GESLAAGD ALPENFEEST ALKMAAR. Het Alpenfeest van Zaterdag j.l., georganiseerd door en gehouden in 't Gulden Vlies we dansen demonstreerde, wit de een groot succes geworden. De op brengst was f400!! Het bestuur der Alkmaarse t.b.c.- vereniging dankt alle medewerken den, inzonderheid directie en perso neel van 't Gulden Vlies, de accor deonvereniging „Vita Nova"., de A.B.C.-band. de heer Jack Smit, bal leider en niet minder de Alkmaarse Middenstand. „WALSDROOM" ALKMAAR. Men verzoekt ons te willen mededelen, dat de uitvoering van de operette „Walsdroom", door Odéon op Zondag-avond in het Gul den Vlies, niet om half acht, maar om acht uur begint. Film over Auswitz in Alkmaar ALKMAAR. Onder auspiciën van de Ned. Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen (uit de be zettingstijd) zal de komende week in de Cinema Americain de ver- zetsfilm, gemaakt door twee Poolse vrouwen over het leven in het concentratie-kamp Auswitz, getiteld „De Laatste Etappe wordt ver toond". Wij komen op dit filmwerk dezer dagen nader terug. Dindua voor „St. Caecilia" ALKMAAR. Zoals wij reeds eerder berichtten, wordt op 4 en 5 October, Dinsdag en Woensdag van de volgende week door de R.K. To neelvereniging DINDUA in 't Wa pen van Heemskerk een tweetal opvoeringen gegeven van het to neelstuk in drie bedrijven „Storm- eiland", naar een gegeven van Bob Bertina. Programma's h f 1;(al les in begrepen) zijn vanaf heden verkrijgbaar bij Sigarenmagazijn „De Sport" van de heer Jb. Smit. Nieuwesloot en bij de leden van „St. Caecilia". Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Lauren- tius H. A. z. v. S. Dingerdis en M. Bleeker; Helena A. dochter van J. W. Randshuizen en H. A. de Vries; Agnes L. M. dochter van L. Riet veld en A. E. Roodt; Astrid dochter van W. J. Davidzon cn W. de Jong. Ondertrouwd: Aaron Polk 23 jr. en»Lena van der Eist 21 jr.; Johan D. Has 59 jr. en Maria C. Kapteijn 51 jr.; Arnoldus P. van der Velden 18 jr. en Wilhelmina V. Kingma 18 jr.; Willem Degenhart 22 jr. en Femmetje H. Douwma 20 jr.; Gernt van den Hooff 26 jr. en Nelly van Heerden 27 jr.; Joannes H. de Ruij- ter 29 jr. en Johanna Pronk 23 jr.; Marinus J. Vos 25 jr. en Willemijn- tje Dusseljee 23 jr. Overleden: Petrus Jurg oud 86 jr. wednr. van M. van Woesik; Anna J. de Groot oud 46 jr. geh. met J. G. Kemp. Gemeente Universiteit van Amsterdam ALKMAAR. Aan de Gemeen telijke Pniversiteit te Amsterdam werd bevorderd tot ar£s de heer L. J. Degenear, te Alkmaar. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Marcella A. R. M., dv Adriaan Chr. Doffer en Tecla D. Keizer, Leo Geselweg 11; Jozef M., zv Jozef Stam en Mar- garetha Admiraal, Kogendijk 8; Louise M, dv Theodorus J. P. Borst en Jacoba J. Heemskerk, Jan Ol- denburglaan 26; Maria U.. dv Wil lem Schotten en Maria M v. d. Vrande, Russenplein 4; Ernestine A. A., dv Johan Dekker en Ernes tine Dornmayr, Oosterweg 56, Pie- ter W„ zv Paulus Zorge en Maria Kooij, Dorpsstraat 41. Ondertrouwd: Adrianus v. Ewijk, Zuidlaan 9 te Bergen en Theodora P. Smits, Hooft Graaflandsweg 67 te Jutphaas; Pieter Vos, Beneden- weg 47 te St. Pancras en Aaltje Kuitwaard, Baakmeerdijk 1 te Ber gen; Jan Frans en Johanna Ekkel, beide Waldeck Pyrmontlaan 2 te Bergen. Gehuwd: Teunis W. Voorthuijzen en Catharina B, Swakman, St. An- toniusstraat 10 te Bergen. Overleden: Trijntje Kuijper, 90 jr. wed. v. Cornelis Houtenbos, Oos terweg 50; Elisabeth Molenaar, 72 jr., wed. v. Abraham Wit Kerked. 17 Textiel Voor de bijzondere politierechter te Alkmaar, Mr. J. A. Markus, stond, op Woensdag 28 September, terecht: L. B. te Ursem, een manufacturen- handelaar, die, zonder vergunning van het Rijksbureau voor Textiel, zijn zoon textielartikelen had laten vervoeren en te koop aanbieden. Volgens verd. was er geen sprake geweest van venten; de jongen zou alleen bestelde textiel bij klanten hebben bezorgd. De officier van justitie, Mr. Dr. J. H. Vellinga, achtte het vervoer van textiel in eik geval bewezen en eiste omdat hij vond dat hier geen sprake was van een halsmisdrijf, f15.of 5 da gen. De politierechter maakte er f5.of 2 dagen van. Een vishandelaar met geld en een textielhandelaar met een vergun ning, P. M. en D. M. uit Alkmaar moesten zich vervolgens verant woorden omdat zij in A'dam tcx- tieltoewij zingen ter waarde van 1350 punten hadden gekocht, waar op zij voor f4000.— aan textielgoe- deren voor de verkoop hadden ge kocht, Omdat de een met deze affaire zijn geld was kwijtgeraakt terwijl de ander eraan verdiend had, maakte de officier onderscheid bij zijn eis. Bij P. M. was die f250.— of 2 maanden en bij D. M. f350. of 3 maanden. P, M. werd veroor deeld tot f200.of 2 maanden; D M. tot f350.of 3 maanden. Tabak Twee tabaksdetaillisten moesten terecht staan omdat zij, toen de tabak nog niet van de bon was, een bontekort hadden gehad. J. J. v. S. uit Heiloo had 278 rantsoenen te korf en E. v. d. H. uit Alkmaar 999 Beiden weten dit tekort aan de ge oorloofde verkoop, zonder bon, van Zuid-Amerikaanse sigaretten en Pax-tabak. Beiden hadden geen ge bruik gemaakt van de gelegenheid dit tekort bij het distributiebureau aan te zuiveren. Van S. werd con form de eis tot f25— of 15 dagen veroordeeld en v, d. H. tot f60.— of 20 dagen, na een eis van f100.— of 30 dagen. Tc lage lonen Naar aanleiding van een klacht van de R.K. Bond St. Deusdedit, als zou J. U. te H.H. Waard aan zijn enige arbeider een te laag loon heb ben uitbetaald, stond deze landbou wer thans terecht. Zijn knecht bleek echter een man te zijn, die tengevolge van een zwakke licha melijke constitutie, geen zwaar werk kon doen en de voorzitter van de sociale commissie van de stich ting voor de landbouw te H.H. Waard, kon zich volkomen met het uitgekeerde loon verenigen, al was het waar dat U, verzuimd had de toestemming van de commissie voor dit afwijkende loon te vragen. Voor dit verzuim werd hij dan ook con form de eis veroordeeld tot f25. of 15 dagen. K. U., eveneens uit H.H. Waard, die niet verschenen was, had een onzelfstandige oudere knecht een te laag loon uitgekeerd. Ook hier kon de sociale commissie zich, doch te laat, verenigen met het betaalde bedrag. De eis was f100.of 30 da gen en het vonnis: f80.of 20 da gen. De banketbakker G. S. uit Alk maar had aan zijn personeel óf te hoge, óf te lage lonen uitgekeerd, doch meer te lage dan te hoge. De officier nam het deze banketbakker, die niet verschenen was hoogst kwalijk, dat hij, die er allesbehalve een derderangszaakje op na houdt, zijn personeel op een zo nonchalante manier beloont. Conform de eis werd hij veroordeeld tot f500.of 3 maanden. A. J. K. uit Limmen had zonder vergunning 72,62 are tulpenbollen geteeld. Do eis tegen hem luidde flOOO.of 3 maanden met ver beurdverklaring van de in beslag genomen bollen. Na het pleidooi van Mr. v. d. Plas uit Den Haag, die de moeilijkheden van deze jongeman in het licht stelde en die meende dat het lofwaardige initiatief om iets van zijn spaargeld te beginnen niet moest worden gehonoreerd met gevangenisstraf, als de boete niet zou kunnen worden betaald, luidide de uitspraak na re- en dupliek: f60 of 1 maand. in exclusieve dessins in de Houttil Herenmodes - Herenhoeden - Herenkleding (Adv.) ALKMAAR. Zoals .wij onlangs berichtten is het klooster van de Zusters van O.L. Vrouw ter Eem, gelegen aan de Oudegracht te Alk maar, op een bijzonder artistieke wijze verrykt geworden met een drietal glas-in-lood ramen, ge plaatst in het priesterkoor der ka pel. Deze drie glasramen, het nieuwste werk van de reeds lang bekend geworden Haarlemse gla zenier Karei Trautwein, behoren tot diens beste werkstukken. Even als de glas-in-lood ramen, kortge leden geplaatst in het Zaandamse ziekenhuis en in de Abdij van Eg- mond, waarover wfj binnenkort uit voeriger hopen te schrijven, ademt dit werk een geest van rijpheid, ontsproten uit een gestadig voort gaande ontwikkeling. Wie ai reeds eerder werk van deze, ook technisch knappe glazenier heeft mogen be wonderen, zal het zeker zijn opge vallen, dat het oeuvre van deze kunstenaar zich snel tot een bij zonder hoog peil heeft weten te ontwikkelen. Met de drie ramen, nu in de kleine, doch onder de uitmuntende zorgen der kunstzinnige moeder overste tot een waardig Godshuis herschapen, kapel gêplaatst, heeft de kunstenaar zich op een zeer de licate wijze van zijn moeilijke op dracht, het voorstellen van de Ca non der H. Mis, gekweten. Het zijn niet alleen de prachtige kleuren combinaties, op zich reeds een ver dienste, die aan de royale compo sitie van het geheel een zo sterke uitdrukking verlenen, het is ook de rijkdom aan gedachten, die ieder raam stuk voor stuk tot een warm brok religie, tot een waar vroom gebed maakt. Trautwein heeft het hier, naast een rijk kleuren-gam- biet, vooral gezocht in een waar dige soberheid zijner figuren, een soberheid, die hier een teken van kracht kan worden genoemd. Er spreekt uit dit werk, zoals slechts bij weinige glazeniers het geval is, een grote evenwichtigheid en een religieus gevoel, dat trouwens in dit weliswaar moeilijke, maar uiterst dankbare onderwerp een goede bron heeft gevonden. Het middelste raam stelt de H. Drie vuldigheid voor. Het is een be trekkelijk klein werkstuk, waarin een glazenier eigenlijk weinig ge legenheid heeft zijn kunnen te to nen. Toch heeft Trautwein ook hi deze beperkte oppervlakte iets sprekends kunnen toveren. In het linkerraam, dat wat rus tiger aandoet dan het rechter, is de Canon voor de Consecratie ver werkt, hoewel eenvoudiger van compositie, is dit stuk ongetwij- Eerlijke vinder W ARMENHUIZEN Onze plaatsgenoot de heer F. B„ ging per rijwiel eens een kijkje nemen op de luizeknipper kermis. Terugkerend vond hij op de weg tussen Oudkar spel en Warmenhuizen een tas. Had de vinder geweten wat er in zat, dan zou hij niet zo rustig zijn potje billardspel gespeeld hebben. Toen hij thuis gekomen was, werd de tas geïnspecteerd en men bemerkte dat er een tamelijk groot bedrag aan geld en sieraden in zat. De Politie werd er van op de hoogte gebracht. De eerlijke vinder mocht een goede beloning in ontvangst nemen. Artsendienst Hollands Noorderkwartier .Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 1 October te 14 uur, tot Maandag 3 October, te 8 u., alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: Veenis, Beker, Nau- ta, Hoogkamer, Verheul, van Wie- ringen, Koning, Schreuder en Bouw man. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 2 October hebben dienst de dierenartsen: N. D. M. Dekker, tel. 312 te 't Zand en P. van der Kolk, tel. 232 te Nieuwe Niedorp. feld het mooiste. Het toppunt, de bekroning van de boog, waarin een buitengewoon fraaie engel-figuur, heeft op de Amsterdamse tentoon stelling „Pro Arte Christiania" reeds de aandacht getrokken. In het rechterraam vinden wij voorstel lingen betrekking hebbende op de Mis-canon, na de Consecratie. In vele kleine, sprekende figuren heeft de glazenier alle gedachten in deze mooie gebeden gelegen, tot uiting weten te brengen. In vele opzichten voldoen deze ramen uitstekend. Zij dempen het te helle licht achter het priesterkoor en geven de kapel een innige gloed, die vooral bij zonnig weer, door de heldere, warme kleuren, waarin karmijn-rood, vermiljoen en diep' blauw domineren, weldadig aan doet. Met deze opdracht heeft n.o.i. dan ook de overste van het kloos ter, zowel als het bestuur der Con gregatie, een goede daad gedaan, die trouwens nog niet geheel vol voerd is. Er komen, naar wij ver namen, in de loop van het volgend jaar nog meer ramen van Traut wein in deze fraaie kapel. Ook het tabernakel, dat in een mooi altaar is opgesteld, wordt vernieuwd. De vele verenigingen, die gere geld van deze kapel een gastvrij gebruik mogen maken, doen goed, na hun geestelijke oefening nog even in de gloed dezer ramen te vertoeven. Men zal het als een weldaad ervaren. L.S. DIAMANTEN HUWELIJK HEERHUGOWAARD. „Wat is die tijd veranderd", aldus de 82-jarige bruidegom, de heer G. Bas, die j.l. Woensdag zijn 60-jarige echtvereni ging herdacht. Ook zijn vrouw, mevr. A,. Kuin-Bas, weet nog heel goed hoe het vroeger was. „Het ligt bij mij nog vers in mijn geheugen dat ik voor 63 sent een dag hard moest werken". Toen het echtpaar vóór 60 jaar in het huwelijk trad, vestigde het zich in Winkel (Winkelmecr). Als werkman bij de heer Boekei dee'd hij daar zijn intrede. Doch al spoedig ging het paar met alles wat het bezat naar Hoogwoud. Hier woonden zijn schoonouders, dus daar vond ik iets meer „eigen". „Twaalf jaar heb ik hier mijn boterham ver diend voor vrouw en kinderen, maar ze was karig. Maar al was de tijd slecht, we kwamen rond", 's Winters werden er dagen van 7 uur gemaakt, maar 's zomers werd deze achter stand ingelopen. 44 Jaar geleden kwam Bas naar de Heerhugowaard getogen. Hij werd op een landbouwbedrijf in de J. Gelij- nisweg geholpen. ,,Dat had ik te danken aan mijn ijverige plichtsver vulling. Langzamerhand kwam ik in betere doen en stukje voor stukje kocht ik er land bij. Het geheel is nu uitgegroeid tot een flink (bou- wersbedrijf", waarop mijn zoon Piet nu zijn brood verdient". Ook zijn andere twee kinderen zitten op een goed renderend bedrijf, zodat de heer Bas op een goed geslaagde levensloop kan terugzien. Reeds ruim 20 jaar ge leden heeft hij zijn bedrijf verlaten en nog steeds profiteert hij van een welverdiende rust. De beide oudjes zijn nog in een blakende toestand van gezondheid. „De Vrouwe Maria" in studie genomen HEERHUGOWAARD Naar wij vernemen heeft de R.K. Toneelver eniging „Pius XI" in studie geno men een stuk „De Vrouwe Maria", schrijver Arie v. d. Lugt. Dit stuk, dat op 6 en 8 November a.s. voor het voetlicht zal worden gebracht, geeft een tragedie uit het vissers leven. Het beschrijft de immer voortdurende strijd van de vissers tegen de armoede en de zee. Maar welke offers de zee ook vraagt, de visser blijft varen. En altijd voelt hij zich in Gods hand, of hij nu zit op een lekke schuit of op een nieu we stomer. Het is een spel dat de toeschouwer zal boeien en ontroe ren en de moeite zeker waard is. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. HIER EN DAAR ENIGE REGEN Veel bewolking met plaatse lijk enige regen of motregen. Slechts hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist. Weinl" verandering van temperatuur. Meest matige wind uit noordelijke richtin gen. TEtEFÖH-iSCH WE.6RBECICHT Morgen zal het voor het eerst mogelijk zijn voor sommige steden althans telefonisch het weerbericht bij het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt op te vragen. Onze teke naar heeft zich reeds een in druk gevormd van de wijze waarop dit zal geschieden Geslaagden voor het Politiediploma Aan het gedurende de maand September vanwege de (C)entrale (P)olitie (O)rganisatie gehouden mondeling examen ter verkrijging van het politiediploma werd ook door een belangrijk aantal Rijks politieambtenaren uit het District Alkmaar, die in het voorjaar van 1949 reeds waren geslaagd voor het "schriftelijk gedeelte, deelgeno men. Het politiediploma werd behaald door de wachtmeesters P. v. d. Jagt met lof, Anna Paulowna; A, D. Bals, Schoorl; B. W. Rol, Scher- merhorn; J. L. Dingier en K. de Boer Grootebroek; R. de Boer, Texel; J. Zorg en C. A. Roemer, Heiloo; P. Pruimboom, Bergen, de adspiranten J. A. Kuipers, Scha- gen; J. K. G. Lödel, Alkmaar en de wachtmeesters le kl. J. de Boer, Breezand; J. Splinter, Enkhuizen; J. de Jong, Tweewegen; S. A. Veldman, Schagerbrug; J. Blonk, Egmond a. d. Hoef en A. N. Th. Voets, Egmond aan Zee. Zowel deze week als ln de maand October zijn nog een aantal candidaten opgeroepen voor het examen, waarvan de uitslag nader zal worden gepubliceerd. ALKMAAR, 30 Sept. Aanvoer 32.000 kg; 7 stapels boerenkaas f 89 per kg: 8 stapels fabriekskaas f 88; handel 'vlot. WARMENHUIZEN, 30 Sept. 20000 kg uien 12.1012.40, grove 9.509.60, nep 12, 9000 kg gele kool 5, 1000 kg groene kool 5, 123000 kg witte kool 6, 800 kg peen 5.50 2500 kg slabonen 3037, 1500 kg bieten 55.20, 14000 kg aardappelen, bl. eigenh. 7.30—7.50, witte eigenh. 7.20 7.40, bevelanders 8.20,, bintjes 6.80, eerstelingen 8.10. N.-SCHARWOUDE, 30 Sept. 20000 kg aardappelen, bl. eigenh. 7.10—7.70, bevelanders 6.807.30, 10000 kg peen II 5.50—6.60, III 5.90 —6.20, 16000 kg uien 10.80—12.50, driel. 12.40—12.80, nep 11.70—12.80, 13000 kg rode kool 5.50—5.60, 11000 kg gele kool 5, 110000 kg witte kool 6, 2000 kg kroten I 55.10, 14000 kg slabonen 3145, afw. 2032. GROOTEBROEK. 29 Sept. 30000 aardappelen, bevelander 67.40, bh eigenh. 5.906.60, blauwe eigenh. 6.207.60, noorderling 6.80, bintje 6.208.50, ijselster 5.806, kriel 3.60 —3,70, 45000 kg uien 12.40—12.90, grof 11.50—11.70, driel. 12.40—12.60, nep 1013.50, rode uien 14.50, idem grof 10.80, 11000 kg slabonen 4248, afw. 3841, 6000 kg gele kool 5, 6000 kg rode kool 5.506.10, 2200 kg witte kool 45.20, 12000 kg bieten I 55.40. 100000 stuks bloemkool I 18—37, II 8—17, afw. 8—16, stek 2. AVENHORN, 29 Sept. 23.400 kg witte kool 66.10. 72.300 kg rode kool 5.507.20, 9500 kg gele kool 5 —6.40, 52.700 kg grove uien 11.40 11.70, gewone 12.3012.80, driel. 11.70—12.40, nep 13—13.60, 35.600 kg bieten I 6—7.50, II 44.20, rond 5 6.30, 45.500 kg peen II 6—6.80, III 5.806.60, 14.510 kg slabonen I pluk 50, I 41—44, II 38—40. III 31—32, stek 22. Familieberichten Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje TRIJNTJE die bij het H. Doopsel de namen heeft ontvangen Catharina, Afra T. Portegies-De Beurs J. A. Portegies Dina Schagen, Noord A 8 27 Sept. 1949 Hierdoor betuig ik mijn oprechte dank voor de vele blijken van deelne ming betoond bij het overlijden van mijn ge liefde echtgenoot, de heer p. C. overtoom C. Overtoom-Rozing Heiloo, Sept. 1949 Kenn.straatweg 408 Te koop of in pacht ge vraagd STUKJE GROND om houten zomerhuisje op te plaatsen. Omgeving Heiloo, Egmond, Bergen. Schoorl of Camperduin Br. onder no. 16117a, bur. van dit blad. tandarts te Bergen Spoedgevallen: DIJKSTRA Breelaan - Bergen Gevraagd: voor spoedige indiensttreding: GEBR. HUIJG - Laat 63 Alkmaar Gevraagd v. direct: R.K. MEISJE, voor 2 of 3 mid dagen p. week. Mej. M. Kühne, Oudegracht 172, Alkmaar, Gevr.: net R.K. DAG MEISJE, leeft. 2: 15 jaar. Brieven no. 16097. Bureau van dit blad. le dameskapper (ster) gevr., in- of extern, hoog loon. M. J. F. de Jonge, Zijdstr. 80 Aalsmeer, tel. 288 GEVRAAGD: in kl. gez. v.d.e.n., zelfst. kunn, wer- wen, v.g.g.v. Mevr. Schut, Surinamepl. 15, Amsterdam. Gevraagd: een MEISJEof WERKSTER, Slagerij Ko ning, Dorpstr. 52. Bergen Wegens sterfgeval tegen redelijke prijs aangeb.: traploper, wecktoestel m. flessen, lampen, ledikant m. toebeh., wringer met bok, wasstel, gordijnen en kachel met pijp. Sta- degaard, Laat 207, Alk maar. Aangeboden te Alkmaar voor jongeman ZIT- SLAAPKAMER met pen sion in R.K. milieu (geen beroep), met huiselijk verkeer. Br. onder no. 16115, bur. van dit blad. Gevraagd BINTJES, mt. 25—40, BEVELANDERS en BL. EIGENHEIMERS door J, Kouwenberg. Bar- singerhorn, tel. K 2243— 229 TE KOOP: Ronnie-loods, 30 x 11 m, in prima staat Nissenhutten, 5 x 11 m. en 6 x 5 m. Houten en ijzeren schuur- jes. in alle maten. Schuilketen Adres: P. BAKKER Rustenburg R 31, tlrscm Tel. 204 (K 2202) Godins 109, Godins 122- en 121, Tigers, Salaman ders, groot en kiem. Zaai- en boetkachels, vuurduvels en volledige kookketel 125 150 L. Voormeer 2 - Alkmaar stalt uw rijwiel in onze moderne RIJWIELSTALLING Keurig van rekken voor zien, Er kan mets bescha digen. Over de spoorbaan hoep. schagen Zondagsmiddags v. m. het voetballen, stalling voor de R.K. school. joh. ca8tkicum HOORN. V( alhier een mech voor de Noordh te weten de M N.F.O. Kring V* dienst te Hoorn er sinds 1946, werktuigen voo opwaartse lijn I ders en handela 1947 en 1948 voerde machine belangstelling beurt stelde al de ruime terrei was niet alleen teurs en fabrika Ge Het was een jaar de Mechanis te houden en te c met de z.g. West eveneens telkenj mité van Actie ui en het Grootbedr niseerd en well volk naar de sta boven leenden in de nabijheid park zich buiteng het houden van demonstratiedag immers kan aantal „stands" er viermaal zot geweest als gist was, dan had plaatsgebrek 7.00 VARA 10. 19.30 VPRO 7.00 Nieuws 7. 7.30 Gramofoonm en weerberichten ziek 8.40 Orgelsp muziek 10.00 Morgenwijding 10.35 Voor de tinubedrijven 12.00 Gramofo delingen 12.33 Voor de Nederl 13.30 Hawaiian Nederlandse liec muziek 14.50 Kamerorkest u binnen" 16.15 16.45 SportpraE muziek 17.30 Nieuws 18.10 Voor de Nederl 19.00 Artistieke bellezing 19.45 in Duitsland 20 tualiteiten 20 Propaganda nade-orkest en eerd programma commentaar 22. 22.25 Voordracht 23.00 Nieuws muziek. 7.0 7.00 Nieuws 7.45 Morgen) lender 8.00 ten 8.15 Gran de vrouw 9. Gramofoonmuziek deren 10.15 Voor de ziek lijk orkest, k gelus 12.03 Mededelingen 12.55 Zonnewi. Katholiek nic orkest 14.00 les 14.40 Or aan de wink fare-orkest 16.00 a Ca schoonheid 17.00 Voor mentsorkest weekoverzicht orkest 19.00 teiten 19.25 19.50 Amerik; Nieuws 20.05 er 't zijne va ziek 20.15 mofoonmuziek programma 21 lair concert Zondag in 23 Residentie Vlaams pre kest 12.32 L 13.15 Gram serie over mofoonmuziek Carillonspel 17.05 Nieuws ziek 17.30 cordeonmuziek ziek 18.30 Nieuws 1! 18.50 Politii roeporkest

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2