Senta Roos, 'n eenvoudig meisje en uitverkorene van O.L. Vrouw Vergroting van de werkgelegenheid moet dreigende werkloosheid voorkomen Drukkerij van valse zegels in de hoofdstad ontdekt Waarom geen gelden voor godsdienstige verzorging? 't Is BLUE BAND dat meer eetlust geeft! smaakt het best! PAG. 4 Vrijdag 30 September 1949 Productie-verhoging noodzakelijk Naar wij vernemen Verschijningen in Duitsland? Aan de waarheid van het gebeurde wordt niet getwijfeld BLUE BAND Politieke delinquenten spanden samen Landelijke collecte militaire fondsen „Hakkie" Holdert voor Bijz. Hof Het standpunt van Katholiek Thuisfront UIT DE INDUSTRIALISATIE-NOTA Aan de bij de Tweede Kamer ingediende begroting voor het departement van Economische Zaken heeft de minister een zeer uitvoerige nota inzake de industrialisatie van Nederland gevoegd. In de inleiding schrijft de minister o.m., dat de industrialisatie een der eerste plaatsen inneemt van de belangrijkste vraag stukken op economisch gebied, waarvoor Nederland zich nu en in de komende jaren ziet gesteld. Ondanks de verbetering, die ter zake werd bereikt, wijst het beta lingsverkeer met het buitenland 'n ernstig deficit aan. De voortgaan de snelle bevolkingsgroei noopt tot ernstige bezinning op de vraag, hoe voor het toenemende arbeidsaan bod op den duur voldoende werk gelegenheid kan worden gevonden. Een bevredigende oplossing is slechts denkbaar, indien zij in be langrijke zo niet overwegende ma te steunt op een krachtige verdere ontwikkeling van de Nederlandse industrie. De minister heeft reeds gewaar schuwd tegen overschatting van de betekenis van een industrialisatie schema. Hij herhaalt de waarschu wing thans in de nota. De zo noodzakelijke industriali satie zal uiteindelijk vooral de vrucht moeten zijn van private economische beslissingen. Industrialisatie In het tweede hoofdstuk schrijft de minister o.m.: dat de voortdu rende bevolkingstoêneming een daarop afgestemde vergroting van de werkgelegenheid noodzakelijk maakt. Zonder deze laatste dreigt voor ons land het ontstaan van een blijvende massale werkloosheid, die slechts door een geforceerde emi gratie op grote schaal van de jon gere generatie werkzoekenden zou kunnen worden voorkomen. De mogelijkheid van dit laatste is evenwel onzeker, evenals de nei ging van de bevolking tot emigra tie. Op grond hiervan is de minis ter van mening, dat de oplossing van het werkgelegenheidsvraagstuk door middel van emigratie niet het in de eerste plaats na te streven doel dient te zijn. Het sluitend maken van de be talingsbalans met vermijding van een ingrijpende verlaging van het algemene welvaartspeil is slechts mogelijk door een aanzien lijke vergroting van het nationaal product. Beide doelstellingen grotere werkgelegenheid en opvoering van de productie zijn slechts te ver wezenlijken, indien de industrie daarin een zeer belangrijke bijdra ge levert. De minister schat eerst de be tekenis van de toekomstige ont wikkeling der beroepsbevolking. Deze ontwikkeling is door het Centraal Plan Bureau als volgt geraamd 1 Juli 1948 3.743.000 1 Jan. 1953 3.900.000 157.000 1 Jan. 1960 4.241.000 341.000 Opgemerkt wordt, dat bij deze cijfers al rekening is gehouden met een zekere te verwachten emi gratie. Nieuwe werkgelegenheid Onderzoekingen hebben aange toond, dat de mogelijkheid aanwe zig is, dat in 1952-53 de arbeidspro ductiviteit in de industrie ongeveer op het vooroorlogse peil zal zijn teruggekeerd. De vereende krachten van over heid en bedrijfsleven zullen er op moeten zijn gericht tussen 1 Juli 1948 en 1 Januari 1953 voor 215.000 arbeiders nieuwe werkgelegenheid in de industrie te scheppen, hoewel voor de personeelsbezetting der industrie in feite slechts een stij ging van 1.395.000 tot 1,490.000 per sonen is geraamd. Een dergelijk groot aantal nieu we arbeidsplaatsen sevzreieter zen aanzienlijke kapitaalsinvesteringen. Naar het oordeel van de minis ter zal voor de onderhavige peri ode moeten worden overgegaan tot een intensiever gebruik van de be schikbare apparatuur dan onder narmale omstandigheden het geval zou zijn. Naast het zoveel mogelijk in ge bruik nemen van in de vorm van overcapaciteit aanwezige productie middelen behoort hiertoe vooral 'n uitbreiding van het meerploegen- stelsel. Het nadelig saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans over 1948 bedroeg rond een milliard gulden. Met alle kracht moet er naar worden gestreefd, dat het te kort op de lopende rekening in 19521953 is weggewerkt en zo mo gelijk omgezet in enig overschot ten behoeve van schuldaflossing aan het buitenland. Hiervoor is nodig een verbetering van de betalings balans met rond f 1.5 milliard. Van 1948 tot 1952-'53 zal de netto productie van goederen en diensten door Nederlandse bedrijven met ruim f2.8 milliard moeten toene men. Van deze totale toeneming zal ruim f 1.3 milliard door andere sectoren kunnen worden geleverd. Een verhoging van de industriële netto-productie met f 1.5 milliard is noodzakelijk om het nadelig saldo van de betalingsbalans te niet te doen. Het ligt in de bedoeling van de minister uitbrèiding van bestaande en stichting van nieuwe basisindu strieën te bevorderen. De kern van de ndustrie-uitbrei- De kern van de industrie-uitbrei- middelgrote bedrijven, waarover ons land beschikt. De minister stelt het op prijs reeds thans te verklaren, dat naar zijn gevoelens aan het wetenschap pelijk onderzoek op het gebied der metallurgische en metaalverwer kende industrie 'op korte termijn aanzienlijk grotere aandacht moet worden besteed. Immers, juist deze bedrijfstakken bieden een grote mogelijkheid tot het plaatsen van arbeidskrachten. Hij stelt zich voor terzake voe ling te nemen met het daarbij be trokken bedrijfsleven. overheersing van middelgrote en kleine ondernemingen. Naar de mening van de minister is iedere industrialisatiepolitiek. die de genoemde grondslagen miskent, onaanvaardbaar. In bepaalde gevallen behoort hot tot de taak van de overheid recht streeks en geheel of bijna geheel voor risico van de gemeenschap aan de industriële ontwikkeling deal te nemen. De indiening van het wetsont werp belastingherziening 1949 en de voorgestelde verlaging van de ondernemingsbelasting zijn een stap in de richting van de bevordering van de zo noodzakelijke particulie re investeringsactiviteit. Ten aanzien van de beperkingen aan de vestiging van nieuwe in dustriële bedrijven verbonden, is de minister voornemens, het thans geldende bedrüfsvergunningenbe- sluit door een nieuwe wet te be vorderen. Deze zal in tegenstelling tot de thans geldende regeling van het beginsel uitgaan dat vestiging vrij is, behalve in met name ge noemde bedrijfstakken. Als zodanige bedrijfstakken kun nen in aanmerking komen die, waarin de gevolgen van een mo gelijke overinvesteririg zeer ernstig zijn. In afwachting van deze her vorming wordt de werkingssfeer van het bedrijfsvergunningsbesluit steeds meer ingeperkt door het vrij laten van bepaalde bedrijfstakken. Aan de beschikbaarstelling van deviezen voor de invoer van essen tiële investeringsgoederen voor de industrie wordt een aanmerkelijk grote prioriteit toegekend. De regering is van mening, dat, gezien de absolute noodzakelijkheid der industrialisatie, aan industrie bouw een hoge prioriteit moet wor den verstrekt. Voor de toekomst moet rekening worden gehouden met een steenko- lenbehoefte, die aanmerkelijk hoger ligt dan uit eigen bodem kan wor den gedekt, ook al wordt de pro ductie tot het hoogst bereikbare peil opgevoerd. In verband hierme de doet de minister een onderzoek instellen naar de mogelijkheid om de steenkolenbasis van ons land te verbreden. Bij de voorziening met gas en electriciteit is aanzienlijke uitbrei ding van de capaciteit nodig. De uitbreiding en modernisering van de electriciteitsvoorziening zal zich voltrekkon volgens een in gro te lijnen reeds vastgesteld plan. Na 1 Juli 1952 zal ca. f 200 millioen per jaar nodig zijn om de toenemende behoefte te kunnen dekken. Ook voor de modernisering en uitbreiding der gasvoorziening be- ntten zal krijgen staan plannen, hoewel in een min der vergevorderd stadium. Regionale spreiding De minister acht het om verschil lende redenen van belang, dat aan de regionale spreiding van de industrie bijzondere aandacht be steed wordt. In de eerste plaats is in bepaalde delen van het land de beweeglijkheid van de arbei ders veel geringer dan veelal wordt verondersteld. In de tweede plaats acht de minister het van belang, dat de grote bevokingsccntra niet meer uitbreiden dan strikt nood zakelijk is. Het sterkste bevolkings accres geschiedt op het platteland, zodat juist de bewoners daarvan voor opneming in de industrie in aanmerking komen. In de slotbeschouwing zegt de minister, dat de verwezenlijking van de vereiste industrialisatie van ons volk in al zijn geledingen offers zal yragen. Ons volk zal met name bereid moeten zijn de stijging van het nationale inkomen, welke uit de stijging der arbeidsproductiviteit en de opvoering der productie zal voortvloeien, niet voor consumptie vergrotingen te gebruiken, doch te bestemmen voor uitbreiding van de industriële investeringen. De op deze wijze cn voor dit doel te bren gen offers zullen slechts van tijde lijke aard zijn. Het bêtreft immers levpren van een krachtsinspanning het betrachten van soberheid cn het om een veel groter nadeel in de toekomst te vermijden. Indien ons volk hiertoe bereid is, dan is er naar do mening van de minister geen reden aan de Uit voerbaarheid van het uiteengezette industrialisatieprogramma te wan hopen. De electriciteitsvoorziening in 1952-1953 en volgende jaren is ge baseerd op een uitbreidingsplan, waarmede de berekende behoefte, zowel voor industriële als huishou delijke doeleinden, alsmede voor de electrificatie van de Spoorwegen nog juist kunnen worden bevredigd, zonder dat reeds van»cen voldoen de reservevermogen, zoals dit vóór de oorlog bestond, sprake zal zijn. Dit plan houdt in do verdere bouw van de ontbrekende gedeelten van het landelijk 150 KV koppelnet, be nevens de oprichting van enkele nieuwe en de uitbreiding van ver schillende bestaande centralen. Opheffing van kleinere gasfabrieken. Voor de openbare gasvoorziening wordt overwogen een nieuwe weg in te slaan. De gasproductie, welke tot dusverre, behalve in het Zuiden van het land, voor een" deel plaats vond in -een groot aantal kleine en verouderde gasfabrieken, zal daar bij worden geconcentreerd in en kele grote, gunstig gelegen kolen- vcredelingsbedrijven, na welker totstandkoming de kleinere oneco nomisch werkende fabrieken gelei delijk zullen kunnen worden opge heven. Voor het transport van het gas zal bij uitvoering dezer plannen een landelijk hogedrukgasnet wor den aangelegd, hetwelk verbindin gen met dergelijke buitenlandse heeft de 90-jarige schrijver Knut Hamsun, die in de oorlog met dè Duitsers collaboreerde, een nieuw boek geschreven „Begroeide pa den". Het boek bevat een scherpe critiek op de psychiatrische kliniek, waar Hamsun voor vijf maanden naar toe werd gezonden. heeft Dieren aan de Zuid-Ve luwezoom ernstig te lijden van een krekelplaag; werd een Amsterdams café houder tot een maand gevangenis straf veroodecld, omdat hij met oudejaar een klant, die het hem zeer lastig maakte, op dusdanige wijze uit zijn café verwijderd had, dat deze later aan de gevolgen hiervan is overleden; werd voor de Maastrichtse rechtbank oen jaar gevangenisstraf geëist tegen twee jongemannen, dié op 21 Juni 's nachts een ziekenauto hadden gestolen, waarmee zij naar Amsterdam zijn gereden om daar de wagen aan de Kloveniersburg wal achter te laten; veroordeelde het Amsterdams gerechtshof een 30-jarige boeren zoon tot f250.- subsidiair 50 dagen hechtenrè, omdat deze bij een Mid denstandscxamen valsheid in ge schrifte had gepleegd. De boeren zoon had n.l.. nadat hij reeds twee maal voor dit examen gezakt was, de derde keer het nummer van zijn achterbuurman met zijn nummer op het in te leveren werk verwis seld; heeft een gepensionneerde En gelse scheepskapitein een recept gevonden om de tomatengroei sterk te bevorderen. Het recept bestaat uit bouillon van rundvlees en stout- bier. Hij heeft dit middel toege past, nadat hij zelf door genoemde ingrediënten van een lichte onge steldheid volkomen was opgeknapt Hij bereikte een recordoogst. Scep, tici zeggen echter, dat het komt door het vele water, dat bouillon en bier bevatten; Wally Butlcrworth, een expert in gramofoonplaten te New York, heeft een 33 jaar oude gramofoon plaat in bezit gekregen van de te nör Enrico Caruso. Caruso maakte deze opname op '10 Febr. 1916, lou ter voor zijn genoegen. Slechts een half dozijn copieën werd van deze plaa» voor Caruso's vrienden ge maakt. Daarna werd zij vernietigd Caruso zong bij deze opname de aria ..Vecchia Zimarra" uit Pucci ni-'s Bohème in de bassleutel. Minister Stikker grootkruis Legioen van Eer De heer Jean Riviere, ambassa deur van Frankrijk te 's-Graven hage, heeft Woensdag aan minister mr, D. U. Stikker de versierselen van het Grootkruis van het Legioen van eer overhandigd, welke onder scheiding aan mr. Stikker was ver leend door de president van de Franse republiek. DE TUCHTRECHTSPRAAK IN AUGUSTUS 1949 In Augustus 1949 deden de tuchtrechters voor de voedselvoor ziening in totaal 818 uitspraken en legden hierbij voor f 60.144.- aan boeten en voor f 5.720.aan waarborgsommen op. Voorts werd f 20.909.50 aan schikkingen be taald. In 10 gevallen (waarvan 8 voorwaardelijk) gingen de tucht rechters over tot sluiting van het bedrijf. In hoger beroep legde het centraal college voor f 9.482 aan boeten on. dinnetjes aan het hout sprokkelen in de bossen nabij het plaatsje. Senta had zich wat afgezonderd van het groepje en zag toen plot seling aan de rand van het bos tegen een rotswand een stralende verschijning; een vrouw in een wit kleed zonder gordel, dat tot op de voeten afhing, en met witte schoenen. In het haar schitterde een kroon van goud en het hoofd was van een stralenkrans omge ven. De vrouw zeide tot het meis je. „Ga zo door zoals ge tot nu toe hebt gedaan; ge staat onder mijn bescherming". Het meisje vroeg niet, wie de verschijning was, ze vroeg alleen, wanneer ze mocht terugkomen, waarop de vrouw zeide: „Ge moogt hier al tijd terugkomen". Het kind vertelde aan de twee vriendinnetjes, wat ze gezien had en ze kwamen overeen alles stil te houden. Maar op zekere dag werd het geheim voor een van de meisjes te zwaar en deze vertelde het aan haar moeder en zo kwam het in het dorp. Ondertussen wa ren de kinderen evenwel iedere dag teruggegaan naar de plaats en baden er de rozenkrans, zoals ze ook reeds deden voor de verschij ning kwam. Op aanraden van de pastoor, die nu ook was ingelicht, vroeg Senta nu aan de dame. wie ze was, waarop deze antwoordde: „Ik ben de reine en onbevlekte Ontvangenis". Het kind vroeg daarop verder: „Waarom komt Ge hier?" Waarop de Dame antwoordde: „Om vele zondaars te bekeren". Die avond vroeg Senta aan haar tante: „Dit begrijp ik niet, „zon daars bekeren" wat betekent dat?" Deze naieve vraag was voor velen een bev ';s, dat het kind niét loog of niet simuleerde. 15.000 pelgrims. Ondertussen waren er bijna drie het land gekarakteriseerd door de I maanden verstreken. Het verhaal Voorwaarden voor de uitvoering Voor Nederland bestaan de maat- schappelijk-economische grondsla gen in zeer overwegende mate uit een ondernemingsgewijze organisa tie van de voortbrenging, waarbij de beslissingen tot investeren en tot aanvaarding van de daaraan verbonden risico's worden genomen en gedragen door private economi sche leiders. Voorts behoren de zeer grote ondernemingen in Nederland niet tot de kenmerkende type, doch wordt de industriële opbouw van (Van onze correspondent in Duitsland) Sinds enkele maanden gaat er een vreemd verhaal door de streek van de Duitse Pfaltz, ja men kan wel zeggen door geheel West- Duitsland. Op 12, 13 en 14 Mei en daarna nog driemaal, de laatste keer op 12 Augustus zou O. L. Vrouw zijn verschenen aan een Duits meisje van 12 jaar, een oorlogsweesje met name Senta Roos. Het kind woont in Fehrbach bij Pirmasens en is nadat ze tijdens de oorlog kort na elkaar haar beide ouders verloor, opgenomen door een tante, die eveneens haar man door de oorlog verloren heeft. In de namiddag van 12 Mei I van Fehrbach was door de Pfalz waren Senta Roos en twee vrien-1 gegaan en door West-Duitsland, de kranten schreven erover, de open baarheid maakte er zich van meester, zeer tot misnoegen van de pastoor van Fehrbach en van de familie van Senta Roos. Ze werden met vragen bestormd, ve len wilden genezingen en wonde ren van O. L. Vrouw verkrijgen. In een Duitse krant (Münchener Merkur) las ik, dat het meisje reeds meer dan vijftien verschij ningen gehad heeft, doch de pas toor van Fehrbach verzekerde mij persoonlijk, dat Senta zes maal O. L. Vrouw gezien zou hebben. Een der gevolgen van de publi caties in de pers, was dat er steeds meer mensen naar het dorp stroomden en op de plaats kwa men bidden. Het was bekend ge worden, dat op 12 Augustus Senta moest terugkomen volgens het verlangen van O. L. Vrouw. Op die dag waren er naar schatting 15.000 mensen verzameld rond de plaats en velen hadden met auto's en bussen hun zieken meege bracht. „Zijn er wonderen gebeurd?" zo vroeg ik bij mijn bezoek aan Fehrbach aan de pastoor. „Neen, tot nu toe geen enkele wonderbare genezing; wel enkele merkwaardige bekeringen; doch deze kan men niet als wonder kenmerken". Toen kwam mijn voornaamste vraag, of n.l. de pastoor aan de echtheid geloofde van de wonder lijke dingen, die hier zouden zijn gebeurd. De pastoor van Fehrbach, Karl Matheis, maakte op më de indruk van ...n rustige, nuchtere man: iemand, v>. alen na een eer ste onderhoud reeds weet, dat men te doen heeft net een knapne, heldere kop. Maar ook raakte hij de indruk van enigszins gebukt te gaan onder deze niet gewilde populariteit en deze 'ware ver antwoording in deze zaak. Zo ver ging het voor 90 jaar zijn collega Peyramale in Lourdes met de kleine Bernadette. De pastoor gaf als zijn oordeel, dat er niets is aan te wijzen, waar door men de gebeurtenissen als onmogelijk of als verzinsel of iets dergelijks zou moeten kenmerken. Het kind is heel normaal, geestig, eenvoudig, onbedorven; het is een arm weesje en leerde al vroeg van haar ouders de rozenkrans bidden en ging daar mee door toen de OMBAT HET 2a MEEftUJH SMAAKTt Op het brood, in de jus, bij de vis... die verse Blue Band geeft alles een extra-fijne smaak Bovendien is Blub Band doór-en-door voed zaam 't bevat de beste natuurlijke vetten, die van zeer hoge. calorische waarde zijn. Blue Band is een rijk, energie-gevend voedsel, altijd vers, altijd lekker 1 Geef het Uzelf en Uw kindeten iedereen heeft Blue BanO nodig. BE US-0144 De rijkspolitic van liet Gewest Amsterdam heeft Dinsdag een inval gedaan bjj de drukkerij van de Getrr H. aan de Keizersgracht te Amster dam en daar verscheidene werktui gen gevonden, die gebruikt werden voor het vervaardigen van elcr zegel». Deze zegels worden uitgc geven door het Bedrijfschap voor Pluimvee en eieren aan kippenhou ders, die hiervoor naar rato van hun geëxporteerde eieren kippenvoer ontvangen. Deze zegels hebben voor kippenhouders dus een belangrijke waarde. Tevens werd ln de drukkerij aan Sedert de bevrijding zijn reeds enkele duizenden Nederlandse militairen in Indonesië gevallen. Velen, van hen waren kostwinners en lieten familieleden achter. Zij vormen één groep, die door de gezamenlijke militaire fondsen G.M.F. gesteund wordt, maar er zijn ook andere. Er zijn nog altijd de nagelaten betrekkingen te ver zorgen van hen, die in de Mei dagen van 1940 vielen en ook van de B.S.-ers, die in dit opzicht als volwaardige militairen worden beschouwd en van wie er yelen tijdens de bezetting zijn omge komen. In grote lijnen is de hulpver lening als volgt gegroeid: G.M.F. verzorgt betrekkingen v'an ge sneuvelde of vermiste militaren, alsook verminkte militairen zelf de stichting 4045 trekt zich het lot aan van illegalen uit de bezet tingstijd en het Margrietfonds steunt de koopvaardij. Voor de eerste groep, de militairen bestaan in ons land niet minder dan 6 fondsen; het fonds 1815, „Stamil", „Ereschuld en dankbaarheid". Ka- rel Doormanfonds, Prins Bern- hardstichting en het van Weerden Poelman Fonds. Deze Zes hebben besloten gezamenlijk één grote landelijke collecte te houden in October a.s. Gezamenlijk hebben deze fondsen, verenigd in het co mité G.M.F., verleden jaar f 600.000.uitgekeerd. ouders waren gestorven. Er is niets gemaakts aan dit kind, ze is niet veranderd door de gebeurte nissen van de laatste maanden, doet even ijverig haar best op school als vroeger en is een even goed vriendinnetje als altijd. Na dat de pastoor nog enige tijd over Senta had verteld, vroegen we, of we naar haar pleegouders mochten gaan. De pastoor wees ons welwillend de weg en toen de pleegmoeder hoorde, dat we bij de pastoor waren geweest, was ze vriendelijk en tegemoetkomend. Toen Senta liet huis uitkwam, wil de ik een foto maken, maar in een oogwenk was ze wee- binnen; daar wilde ze nooit van wpten. Dat ik haar later overhaalde om zich met ons samen bij de auto te laten fotograferen, had ik enkel te danken eraan, dat ik zei, dat ze me een groot plezier kon doen daardoor. Mijn grote vraag op die middag, toen we de eenvoudige pleegmoe der (die door huisarbeid voorziet in het onderhoud van haar ouders en van twee kinderen) bezochten, het was of Senta mee wilde gaan met ons om op de plaats der ver schijning een rozenhoedje te bid den. Senta en een van de vrien dinnetjes, die juist bij haar was, stemden zonder tegenspreken toe en zo zjjn we samen naar buiten gegaan en hebben aan de rand van het bos op de plaats, waar zij de Lieve Vrouw zag, een rozen hoedje gebeden. Iedereen was het erover eens, dat hij nimmer zo intens mooi het rozenkransgebed had horen bidden. Zo rustig en gelijkmatig, zo mediterend en zan gerig, zo echt biddend. En dat van een kind van twaalf jaar. Ik on derwerp me graag aan de voor zichtigheid der Kerk, die geen wonderen erkend zonder degelijk onderzoek. Na hetgeen ik heb ge zien en gehoord ben ik het eens met de pastoor van Fehrbach: hier is niets wat ongezond of niet nor maal is of wat de echtheid van het gebeurde in de weg zou staan. Maar daarover maak ik me eerlijk gezegd niet druk. Ik bewaar als een kostbare herinnering dat ene rozenhoedje, dat daar zo intens mooi werd gebeden door dit getroffen een glasplaat met de beel tenis van bet allernieuwste bank biljet van f 25.Het onderzoek, dat nog voortduurt, heeft evenwel aan getoond, dat deze glasplaat mogelijk zou kunnen dienen om in de toe komst ook valse bankbiljetten te maken, maar dat tot nog toe in ieder geval niet is geschied. Ook bestaat er geen enkel verband tussen deze eventuele poging tot het maken van valse bankbiljetten en de aan één kant gedrukte valse biljetten, die enige tijd geleden in Amsterdam zijn gevonden. Deze laatste waren een vervalsing van reeds eerder uitgege ven biljetten. Bovendien werden in de drukkerij aangetroffen enkele jachtgeweren, die hier waren ver borgen en die eigendom bleken te zijn van een ontvlucht politiek de linquent, die echter inmiddels al door de rijkspolitie was gearresteerd en veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. De Gebrs. H. zijn des tijds door een Tribunaal in verband met hun politieke overtuiging ver oordeeld. De hele zaak was aan het rollen gekomen door de arrestatie van een zekere mr. G„ die eveneens in de oorlog fout is geweest en der halve bij beschikking van het Bijz. Hof tijdelijk de bevoegdheid om als advocaat en procureur op te treden, is ontnomen. Tegen deze G. waren later nog andere bezwarende feiten binnenge komen, welke tot de nieuwe arresta tie aanleiding gaven. De rijkspolitie wist, dat G. betrekkingen onderhield met de Gebrs. H., reden waarom men in de drukkerij een kijkje ging ne men en daar de verrassende ontdek king deed dat er valse eierzegelS werden gedrukt. Mr. G. en de beide H's zijn gearresteerd. Deskundigen, onder andere van de criminele voor lichtingsdienst in Den Haag, zetten het onderzoek voort. Het is niet ze ker of al valse eierbonnen zijn uit gegeven. Nadat hij in December 1946 in een woonschip was gearresteerd, waarin hij zich sedert de bevrij ding had schuil gehouden, stond gisteren de 42-jarige voormalige directeur van het dagblad „De Te legraaf" Hcnri Holdert Voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof terecht. „Hakkie" Holdert, zoals hij alge meen in de wandeling werd ge noemd, werkte mede aan de aan stelling van enkele zeer pro-Duitsè of natlonaal-socialistische redacteu ren aan de krant, onder wie de be ruchte Marinus. Voorts wordt hij èr van beschuldigd „goede" redacteu ren ontslagen te hebben en tenslotte wordt hem ten laste gelegd de ad ministrateur G. J. vah de Linde té hebben verraden, zodat deze door de Sichorheitspolizei werd gearre steerd en ruim een jaar in een con centratiekamp opgesloten. Als getuige werd o.m. gehoord de voormalige, thans J>2-jarige ge detineerde secretaris-generaal ir. C. J. Huygen, destijds een der voor aanstaande figuren uit de NSB, Het requisitoir zal op 17 Oct. worden gehouden. RIJKSAMBTENAREN ONTEVREDEN In de dezer dagen te Utrecht ge houden algemene bestuursvergade ring van de centrale van rijksper soneel werd door verscheidene sprekers uiting gegeven aan de te leurstelling over het resultaat van de technische herziening van het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren, welke naar werd gezegd, voor grote groepen gener lei verbetering heeft gebracht. Speciaal werd de aandacht geves tigd op de noodtoestand van de la ger gesalarieerden en ernstige be zorgdheid uitgesproken over de ge volgen van de devaluatie, de huur verhoging en de afschaffing van de subsidies op de levensmiddelen. Aan het dagelijks bestuur werd opdracht gegeven, die maatregelen te treffen, die er toe kunnen bij dragen aan het rijkspersoneel een behoorlijk levenspeil te waarbor gen. De beide kinderen, zoals wij hen fotografeerden op de bumpier van onze auto.Het meisje rechts is Senta Roos. Naast haar Ihr. I twaalfjarig weesje, dat ook zon- Pieter v d de Walcheren der verschyning aangenaam moet I zijn aan de Moeder Gods. (Van een onzer verslaggevers) Naar aanleiding van de perscon ferentie van het hoofdbestuur van de Niwin, hebben wij ons tot het bestuur van Katholiek Thuisfront, vertegenwoordigd in de persoon van haar voorzitter, de admiraal L. A. C. M. Doorman, en de aalmoezenier J. B. van Crooncnburg, gewend, die ons het standpunt van Katholiek Thuisfront hebben medegedeeld. Alvorens echter dit standpunt neer te schrijven, geven wij enige finan ciële bijzonderheden over de wcl- standsverzorging van onze jongens in Indonesië. In het totaal zal daar door allerlei instanties tezamen een bedrag van ongeveer 16 tot 20 millioen gulden per jaar beschikbaar voor zijn. De Niwin verzorgt volgens het werk program 1949 uit rijkssubsidie tot 'n bedrag *an ongeveer 3 millioen gul den de uitzending van artisten en orkesten, films, voorlichting, vor ming en nieuwsvoorziening, dus alle mogelijke vormen van lectuur, voor ziening met sportartikelen, sociale zorg en diversen. Bovendien ver zorgt de Niwin tot ongeveer een bedrag van ruim 2 millioen gulden uit particuliere bijdragen de buiten posten, .Kerstpakketten, en sport artikelenactie, de voorziening met radio's en radio-onderdelen, geeste lijke en sociale zorg. Deze laatstge noemde geestelijke en sociale zorg, waarvoor een bedrag van f 200.000 is opgevoerd, is o.m. bestemd om aan aalmoezeniers en veldpredikers ma teriële middelen te verschaffen voor hun godsdienstige verzorging. De particuliere inzamelingen, die voor dit laatste doel gehouden worden, geschieden in de katholieke provin. cies, in het bijzonder in de gemeen ten, waar de bevolking bijna voor 100 pet. katholiek is, door de comi- tê's van Katholiek Thuisfront. Katholiek Thuisfront neemt echter een groot aandeel van de welzljns- verzorging voor zijn rekening. Men mag dit schatten op een bedrag van 4 millioen. Dit bedrag wordt door de katholieken buiten activiteit van Niwin bijeengebracht en wordt be steed voor hun eigen blad, voor hun kerstviering, voor hun katholieke tehuizen en nog veel meer. Het Kath. Thuisfront stelt zich nu op het standpunt, dat het een godsdienstige organisatie is, die al zyn arbeid on- f„<h?êic=i'^lwa*ktuafn zijn aPostoli- I het godsdienstig en apostolisch sche doelstelling: hulporgaan te zyn onder de soldaten in Indonesië. bij de zielzorg. Toen het Thuisfront toetrad tot Niwin, verwachtte het, dat dazc algemene organisatie voor de welzijnsverzorging ook belang stelling zou hebben voor de gods dienstige verzorging der soldaten, dat zij alle organisaties in nationaal verband zou coördineren, maar niet alleen dat, doch dat Niwin eveneens deze organisaties zou steunen, stimu. leren en dus ook subsidiëren. Katholiek Thuisfront staat op het standpunt, dat de afzondering van 10 pet. van de regeringssubsidie, dus een bedrag van f 300.000, voor de katholieke godsdienstige verzorging een redelijk bedrag zou zijn. Het is daarbij natuurlijk van mening, dat eenzelfde bedrag voor de godsdien stige verzorging der protestanten be schikbaar gesteld zou kunnen wor den. Het heeft Katholiek Thuisfront teleurgesteld, dat het hoofdbestuur van de Niwin niet bereid was om een passend deel van de rijkssubsidie voor de godsdienstige zorg tc beste den. Om deze reden nu is het Katho. liek Thuisfront van mening, dat zijn deelname aan het werk van de Ni win niet langer nuttig of gewenst is. Het ligt echter geenszins in de be doeling van Katholiek Thuisfront om de acties, die Niwin voert uit de middelen, die door particuliere bijdragen bijeengebracht worden, nu buiten de Niwin om zelf te gaan ondernemen. Zo zullen de afdelingen van Katholiek Thuisfront ook dit jaar hun medewerking blijven ver lenen voor de kerstpakkettenactie. Uiteraard wordt de interesse voor deze actie bij de afdelingen van Katholiek Thuisfront niet versterkt door de houding van het Niwin- bestuur. Voor Katholiek Thuisfront is trouwens doze actie een onderge. schikte zaak. Het ligt geenszins in de bedoeling van Katholiek Thuis front om aan de overheid subsidie te vragen in mindering van de sub sidie voor de Niwin. De materiële en geestelijke verzorging, die door de Niwin aan de jongens in Indone sië wordt verstrekt, ziet het Katho liek Thuisfront liefst onverminderd voortgang vinden. Katholiek Thuis front verlangt echter alleen, dat van de zijde der Niwin en ook van over heidswege meer belangstelling en meer steun zal worden gegeven aan werk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4