ESCH Nieuw SOVJET-UNIE PROTESTEERT bij Westelijke geallieerden uw Sovjet-Unie erkent Chinese communistische regering Moeilijkheden verwacht in de Veiligheidsraad Frans kabinet bereikt overeen stemming over lonen en prijzen Tegen vorming van West-Duitse regering Opnieuw een mysterieuze 4 roofoverval in de hoofdstad Joego-Slavië protesteert tegen opzegging vriendschapsverdrag Meubelen en nssruN Kunstatelier JOH. PLAS Glasbrillen f 9.80 Adr. v. d. Kuip bel: 4237 in in een wip zijn we er GARAGE CHR.DE VRIES 3-45 angevend EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD] s Communistische diplo matieke bedrijvigheid Maandag 3 October 1949 45e Jaargang No. 11682 Koningin onthulde monument van Putten Nederlands- Republikeins bestuur Communistische internationale f.,vredes"-dag R.T.C. vergaderde op „Hooge Vuurse" Dieven drongen een particulier huis binnen Chinese communistische regering gevormd Komt het geschil voor Verenigde Naties? Botsing tussen trein en autobus van de slaap- Wij brengen neublementen, i solide eiken licht gestof- st U een meer Onze vele J hierop het len bevredigt... ft. Reparatie uurwerken goud en zilver Ook nieuw naar uw eigen ontwerp HEKELSTRAAT 7 Verende monturen voor met moderne glazen, geëtaleerd bij MIENT21 ALKMAAR st. Was het hem nu r te genezen? Het zag .ij, dat er iets gedaan in handen op en riep um compactumü" En „Heren, laat ik toe- >egrijp. Wilt dan ook e zal zijn, die ze wens ,w kant rekening mee tantium van een lang de nodige rust moet lar nu met haar vader Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd., inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aüe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 Koningin Juliana onthulde te Putten een eenvoudig monument ter herinnering aan de bijna vijf honderd mannen van deze gemeente die niet uit Duitse gevangenschap terugkeerden. Na het vallen van de driekleur, die rond het standbeeld gedrapeerd was zag men een Put- ten's vrouwtje, gekleed in de dracht van de streek met een knipmuts op, die voortaan in versteende aandacht en weemoed door en over het dorp zal staren, door en over het Veluws dorp Putten, dat met het Tsjechi sche Lidice en het Franse Cradour tot de ernstigste wonden behoren, die de Duitse terreur in Europa achterliet. De Koningin legde een krans aan de voeten van dit vrouw tje. IN SOLO, MADIUN EN BANJUMAS BATAVIA (Reuter). Mr. Sjamsuddin, de republikeinse mi nister van voorlichting, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat binnenkort de bekendmaking kan worden verwacht van het in stellen van een gemeenschappe lijk Nederlands-republikeins be stuur over bepaalde gebieden, welke republikeins waren*tot aan het begin van de tweede politiële actie van December 1948, de z.g. „T.B.A.-gebieden". Dit gezamenlijk bestuur zou het karakter dragen van een over gangsmaatregel gedurende de tijd voor de overdracht der souverei- niteit en zou worden gehandhaafd voor de duur van de R.T.C., aldus mr. Sjamsuddin. Volgens een mededeling uit Nederlandse politieke kringen kon een officiële bekendmaking hier omtrent Maandag worden tege moet gezien. Van welingelichte Indonesische zijde vernam Reuter, dat deze overeenkomst volgens het plan- s'Jacob een gemengd bestuur zou omvatten in de residenties Solo, Madiun en Banjnmas. Het zon een aanmerkelijke „hergroepering met zich brengen van de Nederlandse troepen in deze gebieden". IJZEREN GORDIJN OP EEN KIER MOSKOU, 2 Oct. (Reuter). De voornaamste conclusie in hoofdartikelen en redevoeringen op talloze bijeenkomsten in alle delen van de Sovjet-Unie ter ge legenheid van de viering van de „internationale vredesdag" is, dat de atoombom zich in de „veilige handen" van Rusland bevindt. Geallieerde militaire patrouilles en Duitse grenspolitie hebben Zondag duizenden Duitsers uit de Russische zone, die tot een „inva sie" van West-Duitsland wilden overgaan ter gelegenheid van de viering van vredesdag terug gezonden. Op sommige plaatsen echter weigerden de Russische grenswachten de grens open te stellen. In het district Hof in Beieren wachtten 500 mensen en een lange rij auto's vergeefs op een teken om verder te mogen gaan. Op een andere plaats in Beieren werden honderden Duit sers, die „het er nog eens van wilden nemen", door de weste lijke grenswachten teruggestuurd. Zaterdag stroomden bij Lübeck 6000 Duitsers zonder vergunning de Britse zóne binnen toen de Russen de grensbomen openden. Duizenden anderen passeerden de grens in tegengestelde richting. Uit Berlijn meldt Reuter, dat Zaterdagavond vuurbakens aan de grenzen van de westelijke zo nes waren geplaatst om „het licht des vredes" over het West-Duif tse volk te doen schijnen. Zaterdag was het juist vijf jaar geleden, dat de Duitsers de gehele mannelijke bevolking van Putten wegvoerden en de huizen in brand staken als represaille voor een aanslag op een auto met Duitse officieren. Deze daad van de bezetters kostte aan 552 personen het leven. Ter nagedachtenis van deze slachtoffers heeft H.M. Koningin Juliana Zaterdagmiddag een gedenkteken, waarvoor de burgerij een bedrag van 10.000 gulden bijeen bracht, plechtig onthuld. Het monument, het beeld van een treurende weduwe in Veluwse dracht, werd vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Andriessen en is uitgevoerd in Franse kalksteen. Na de plechtige onthulling van het monument legt de vorstin een krans aan de voet ervan. MOSKOU, 2 Oct. (Reuter). Door Radio-Moskou is heden avond bekend gemaakt, dat diplomatieke betrekkingen tot stand zijn gekomen tussen de Sovjet-Russische en de Chinese commu nistische regeringen. De Sovjet-Russische regering heeft beslo ten haar diplomatieke betrekkingen met de Chinese natonalis- tische regering te Kanton te verbreken. Zij zal een ambassadeur vestigen bij de regering van de „Chinese volksrepubliek", die door een diplomaat van dezelfde rang te Moskou zal worden vertegenwoordigd. De erkenning van de regering der „Chinese volksrepubliek"werd door Andrei Gromyko bekendge maakt in een telegram aan de minister van buitenlandse zaken in de pas gevormde Chinese com munistische regering, Tsjoe En- Lai. De Sovjet-Russische zaakge lastigde te Kanton zal worden teruggeroepen. Volgens Radio-Moskou is de regering te Kanton nog slechts als „een provinciaal Chinees bewind" te beschouwen, dat derhalve door de Sovjet-Russiscl% regering niet meer als de regering van China kan worden erkend. Dit werd ook medegedeeld in de verklaring, die heden namens de Sovjet-Russi sche regering door Gromyko aan de zaakgelastigde van de Chinese nationalistische regering te Mos kou ter hand is gesteld. In deze verklaring wordt onder meer ge- PARIJS. Na een vergadering van 614 uur heeft het Franse ka binet Zaterdagavond overeenstem ming bereikt over Ionen en prijzen, een kwestie die de coalitieregering van Henri Qneuille in gevaar bracht. Onmiddellijk na de vergadering heeft het kabinet een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Frankrijk zal verzoeken om een internationale conferentie ter be spreking van monetaire en econo mische kwesties, teneinde tot een oplossing te komen van het gehele Europese probleem van de kosten van levensonderhoud. Na 10 dagen onderhandelingen hebben de socialistische ministers toegegeven en hun goedkeuring ge hecht aan handhaving van de loon stop, totdat na de bijeenkomst van het parlement op 18 Ocober de vrije collectieve onderhandelingen tussen arbeiders en werkgevers worden hervat. Een concessie aan de socia listische zienswijze is, dat voor de arbeiders met de laagste lonen de loonstop niet zal gelden en dat de controle op de winsten verscherpt zal worden. Het kabinet besloot voorts o.m. tot prijsverlaging van boter, maca roni, steenkolen, electriciteit, tex tiel, leder, schoenreparaties en verschillende industrieproducten, tot verscherping van de controle op voorraden van handelaren cn het beperken van credieten aan han delaren, die over zeer grote voor raden beschikken. Een decreet zal worden uitge vaardigd, dat de regering machtigt, bepaalde ondernemingsbelastingen van te voren te heffen. LONDEN, 2 Oct. (Reuter) De Sovjet-Russische regering heeft heden nota's doen overhandigen aan de-.ambassadeurs van de Verenigde Staten en Groot-Brittannïë en de zaakgelastigde van Frankrijk te Moskou, waarin wordt verklaard dat de Sovjet-Unie het vormen van een afzonderlijke Westduitse regering als een schending van de overeenkomst van Potsdam beschouwt. In de door de Sovjet-Russische onderminister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko overhandigde nota wordt verklaard, dat het tot standkomen van een West-Duitse regering niet slechts een schending is van de door deze drie mogendheden aangegane verplichting om de eenheid van Duitsland te bewaren, doch dat hierdoor ook de bepaling is overtreden, waarin werd vastgelegd, dat een vredesverdrag met Duitsland moet worden gesloten. De Sovjet-Russische regering is n.L van mening, dat hierdoor het tot stand komen van een dergelijk vredesverdrag wordt ver traagd. „De Sowjetrussische regering acht niet de minste grond aanwezig voor de poging der drie Westelijke regeringen haar optreden te recht vaardigen, door het te doen voor komen alsof dit ten doel heeft de belangen van de Duitse bevolking te behartigen. De drie Westelijke regeringen hebben er de voorkeur aan gegeven een afzonderlijke Westduitse rege ring te vormen, welke moet rege ren met behulp van de „^genaam de grondwet van Bonn". Deze rege ring is gevormd met medewerking van reactionaire politici, die in nauw contact staan met buiten landse financiële, kringen. De „grondwet van Bonn" werd opge steld onder druk van de Westelijke bezettingsautoriteiten, die de ele mentaire artikelen van het docu ment vrijwel hebben gedicteerd.. Het is niet waar, dat de meer derheid van het Duitse volk zich heeft uitgesproken voor een fede ratief Duits staatsverband. Deze staatsvorm is dit volk opgelegd. In de zogenaamde „grondwet van Bonn" komt niet alleen geen enkele bepaling voor, waardoor de over heersende rol van de Duitse mono polistische maatschappijen en der „Junkers", die tezamen de Duitse aanval inspireerden en organiseer den en die daadwerkelijke aanhan gers van het bewind van Hitter wa ren, wordt beperkt, doch deze lie den wordt ook de vrijheid gelaten opnieuw anti-democratisch te han delen. „West-Duitsland is thans een aBgd, dat „de regering te Kanton, onder leiding van de heer Jen Hsi-Sjan, geen gezag meer over het land uitoefent on dat zij daar om niet langer bij machte is na mens China betrekkingen met buitenlandse mogendheden te on derhouden". De Sovjet-Russische beslissing heeft volgens Londense diploma tieke kringen de datum van de reeds verwachte „Chinese crisis" in de Veiligheidsraad verhaast. Het is thans mogelijk dat twee afzonderlijke Chinese delegaties elk aanspraak zullen maken op de permanente zetel in de Veilig heidsraad, die voor China is ge reserveerd. Dit betekent dat, ten zij de organisatie der Verenigde Naties in haar geheel er in slaagt bindend vast te stellen welke Chinese delegatie als een officiële vertegenwoordiging van het Chi nese volk moet worden beschouwd er vrijwel geen andere oplossing bestaat dan de werkzaamheden van de Veiligheidsraad op te schorten. Dit zou zeker gebeuren indien het geruime tijd zou duren, alvo rens de Chinese communistische regering door Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zou worden erkend. Men is overigens te Londen al gemeen van mening, dat de Britse regering „realistisch" zal handelen en daarom geneigd zal zijn de Chinese communistische regering spoedig de jure te erkennen. Men verwacht echter dat deze Britse erkenning eerst na de communis tische verovering van Kanton zal plaats vinden. In de laatste weken heeft de opmars der communisti sche troepen in Zuid-China een onverwachte vertraging onder gaan, hetgeen het onwaarschijn lijk maakt dat de Britse regering reeds in de zeer nabije toekomst tot een erkenning zal overgaan. OOK ROEMENSEN BULGARIJE ZEGGEN VRIENDSCHAPSVERDRAG OP Het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken heeft de Joe goslavische regering gisteren een nota overhandigd, waarin haar wordt medegedeeld, dat Roemenië zich ontslagen acht van de ver plichtingen voortvloeiende uit het in 1947 ondertekende verdrag van vriendschap en wederzijdse bij stand. Ook Bulgarije heeft Zaterdag het vriendschapsverdrag met Joe- go-Slavië opgezegd, zo meldt Radio-Sofia. DE BENELUX-VOORUNIE De onderhandelingen, die van 14 Sept. 1949 af in Den Haag wor den gevoerd inzake de afsluiting van het prae-Unieverdrag tussen Nederland en de Belgisch-Luxem burgse economische unie verlopen gunstig. Over het merendeel der punten werd overeenstemming bereikt. Er blijven nog enige vraagstukken op te lossen, waar omtrent beide delegaties rugge spraak moeten houden met haar respectievelijke regeringen. Men hoopt, dat de regeling in de loop van deze week zal kunnen worden getekend. marionetten-staat geworden. Het vormt een gehoorzaam instrument in handen van de Westelijke be zettingsautoriteiten, dat zij willen gebruiken hij het uitvoeren van de aanvalszuchtige plannen,die ten doel hebben Europa aan hen te onderwerpen", aldus de Sowjet russische nota. BESPREKINGEN „IN GOEDE SFEER" 's-GRAVENHAGE. 2 Oct. De Centrale Commissie van de Ronde Tafel Conferentie heeft gedurende het weekeinde op de „Hoge Vuur.se" met leden van de commissie voor financiële en economische aange legenheden besprekingen gevoerd omtrent de stand en de vooruitgang van de werkzaamheden in de vier subcommissies alsmede betreffende de vraagstukken waartegenover deze zich op het economische en fi nanciële vlak zien gesteld. Gedurende deze besprekingen, welke in een goede sfeer plaats vonden, werden de meningen van de onderscheiden delegaties duide lijk naar voren gebracht en gepre ciseerd. Gedurende de komende week zul len de op de „Hoge Vuurse" afge legde verklaringen, alsmede de stukken welke als aanvulling daar bij zullen worden overgelegd in Den Haag nader worden bestu deerd, aldus het communiqué van het SecretariaatGeneraal. Zaterdagavond om kwart over tien is in de Alblasstraut te Am sterdam een vrouw in haar woning overvallen door twee onbe kende mannen, die met een buit onder andere bestaande uit een bedrag van I 1385.verdwenen. De vrouw was thuis met haar vier kinderen, die sliepen. De echt genoot, die werkzaam als kellner is, was naar zijn werk. Omstreeks kwart over tien werd aan de benedendeur gebeld op de wijze, die haar man altijd gebruikt- Aangezien de vrouw zich al gerui me tijd niet erg goed voelt, ver baasde het haar niet dat haar man vroeg thuis kwam. Hij had het trouwens in de afgelopen week al eerder gedaan. Zonder aarzelen drukte zij dan ook op de knop, waardoor de bui tendeur electrisch wordtgeopend en zij maakte ook de deur van haar woning open. Op haar roep „Wie is daar?" kreeg zij geen antwoord maar ook dit verbaasde haar niet, want haar man geeft eveneens vaak geen antwoord als hij thuis komt. Toen zij het licht in de gang wil de op steken werd haar plotseling een hoed of een sok tegen het ge zicht gedrukt, waardoor zij niets meer kon zien. De aanvaller drukte haar tegen de muur en hield haar in bedwang. Inmiddels was een tweede man in de woning gekomen en deze heeft voorzover zij dat kon horen de woning doorzocht. Na ongeveer een kwartier zo te hebben gestaan werd plotseling de hoed of sok van haar gezicht weggetrokken, maar voor zij iets kon waarnemen, werd een deur dichtgeslagen en waren beide mannen verdwenen. Prof. Michels erelid Vlaamse Academie NIJMEGEN (KNP) Prof. dr. L C. Michels, hoogleraar in de Nederlandse en Indogermaanse taalkunde is benoemd tot buiten lands erelid van de Koninklijke Vlaamse Academie te Gent (Bel gië). Op Schiphol heeft Zaterdag de onthulling plaats gehad van het weder opgerichte gedenkteken ter herinnering aan de instelling in 1930 van de geregelde luchtdienst Amsterdam-Batavia. Het vorige monument, in 1931 opgericht, was in 1944 door de be zetter ernstig beschadigd. De onthulling geschiedde Zaterdag op de dag, dat het 25 jaar geleden was, dat de eerste vlucht van Amsterdam naar Batavia ondernomen werd. Overzicht na de onthulling van het monument, welke verricht werd door de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly. Na een snel onderzoek bleek haar dat de linnenkast, waarin zich, verborgen tussen lakens, een be drag van f 1385,bevond, was leeggehaald. Uit een bureau in de voorkamer waren drie horloges, waaronder een gouden dameshor loge en een vulpen gestolen. De kinderen zijn niet wakker ge worden. De politie staat voor een zeer mysterieus geval, aangezien de vrouw niet meer dan een bruine hoed heeft gezien. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, dat tot dus ver nog geen resultaat heeft opge leverd. HONKONG, 1 Oct. Reuter. Tsjoe en-Lai de deskundige op het gebied van buitenlandse zaken van de Chinese communisten, is tot premier en minister van Buiten landse Zaken benoemd van de deze week gevormde communistische regering, zo meldt Radio-Peiping. Mao Tse Toeng, president van de nieuwe regering, is tot voorzitter van de militaire raad van de Volks republiek gekozen. Mao heeft op een massa-bijeen komst te Peiping een proclamatie voorgelezen. Volgens Radio-Peiping waren 200.000 mensen aanwezig, die stormachtig applaudiseerden toen Mao verscheen. Na de voorle zing werd de nieuwe vlag rood. met vijf gouden sterren gehesen onder het spelen van, het nieuwe volkslied. Een grote parade volgde, jagers en bommenwerpers van de com munistische luchtmacht vlogen bo ven Peiping. Na het invallen van de duisternis waren er vuurwerk en lampionoptochten, waaraan hon derd duizenden deelnamen. Ook op de daken en in de straten van Sjanghai verzamelden zich grote menigten, die communistische liederen zongen. Nieuwe postzegels met de beeltenis van Mao Tse Toeng zullen worden uitgegeven. Commerciële en industriële organi saties zullen een standbeeld op richten voor de president van de nieuwe communistische Republiek bij het oorlogsgedenkteken in Sjanghai. JUBILEUM DIRECTEUR MAASBODE Zaterdag was het 30 jaar geleden dat de heer Joh. Kuijpers in dienst trad van de N.V. de courant De Maasbode te Rotterdam, 's Middags was het gezamenlijke personeel bij eengekomen om dit feit te herden ken. In de zaal, die met vele bloemstukken was versierd, werd de heer Kuijpers eerst toegespro ken door de heer J. Margry, pre sident-commissaris van De Maas bode. De hoofdredacteur, prof. dr. S. Tesser O.P., zette in een rede uiteen hoe zwaar de verantwoor delijkheid van de directeur was. Op de receptie, die volgde wa ren onder meer dr. H. M. Hirsch- feld, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur, regeringscom missaris voor het Europees her stelprogramma, ir. E. H. A. Kraay- vanger, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de heer L. Hanekroot. voorzitter van de R.K. Journalistenvereniging, dr. C. Be- kenkamp, hoofd van de afdeling pers van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschap pen en de heer H. E. van den Brule, wethouder van bedrijven te Rotterdam. BELGRADO, 1 Oct. (Reuter). In een nota, welke heden aan de Sovjet-Russische zaakgelastigde te Belgrado is overhandigd, heeft de Joegoslavische regering het Kremlin ervan beschuldigd „de internationale beginselen, neergelegd in het Handvest der Verenigde Naties", te hebben geschonden. In de nota wordt protest aangetekend tegen het opzeggen door de Sovjet-Unie van het voor de tijd van twintig jaar gesloten Sovjet-Russisch- Joegoslavische vriendschapsverdrag. In de nota wordt onder meer verklaard, dat de vijandigheid der Sovjet-Unie jegens Joego-Slavië in strijd is met de beginselen der Sovjet-Russische buitenlandse po litiek, zoals deze in 1941 door Jo sef Stalin zijn uitgestippeld. Vol gens de nota verklaarde Stalin in 1941, dat de Sovjet-Unie zich nim mer zou inlaten met de binnen landse aangelegenheden van een klein land. De nota noemt het „welbekend, dat de Sovjet-regering heeft ge tracht haar agenten in de Joego slavische regering en het leger te plaatsen om de wettige Joego slavische regering omver te wer pen. De unilaterale en arbitraire op zegging kan slechts de meest reactionnaire landen bij hun oor logscampagne ten goede komen. Voorts beschuldigt de nota de Sovjet-Unie ervan, dat zij de Kominform heeft misbruikt als masker „voor onsocalistische doel einden", dat zij een bijna algehele economische blokkade rondom Joego-Slavië heeft gelegd, dat zij veelomvattende materiële en mo rele hulp heeft gegeven aan ver raders en deserteurs uit het socia listische Joego-Slavië en dat zij diplomatieke nota's „vol grove be ledigingen en bedreigingen, onder steund door troepenbewegingen in Joegoslavische buurlanden", heeft gezonden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Lake Success wordt ver klaard, dat Joego-Slavië waar schijnlijk zijn geschil met Rusland volgende week aan de V.N. zal voorleggen. In Joegoslavische kringen te Lake Success wordt verklaard, dat hoewel de Joegoslavische delegatie naar de Assemblee gekomen is zonder de bedoeling het geschil op deze zitting ter sprake te bren gen, de politieke omstandigheden zich sindsdien in ongunstige zin hebben gewijzigd. Men voorspelt, dat de kwestie aan de Assemblee zal worden voorgelegd en niet aan de Veilig heidsraad, omdat daar de Russen door hun veto plaatsing op de agenda kunnen verhinderen. BUSPASSAGIER GEDOOD Zondagochtend is op de bewaak te overweg aan de Zanddijk nabij het station Kruiningen—Yerseke de eerste trein van Vlissingen naar Roosendaal in botsing gekomen met een autobus. De spoorbomen waren niet ge sloten, vermoedelijk door onjuiste bediening. In de autobus van de N. V. Stoomtram Walcheren, die iedere morgen arbeiders van de Koninklijke maatschappij „De Schelde" naar Vlissingen brengt, zat nog slechts een passagier, de heer Nieuwenhuize uit Yerseke. De trein greep de bus aan de achter zijde. De heer N. die juist achterin zat, werd op slag gedood. De chauffeur werd licht gewond. De autobus is zwaar beschadigd. Dooi de botsing kantelde de locomotief en ontspoorde een der wagons. De machinist werd gewond. Onder de treinpassagiers hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, was eerst kort geleden uit In donesië gerepatrieerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1