Middenstands-oorlog in Roosendaal Belangrijke Studiedagen te Brugge 1 Floralia- ugowaard t/God laat Zich niet vervangen RADIO Zilveren priesterfeest aalmoezenier Helmer Schuldenregeling voornaamste financieel-economisch probleem Haagse politie deelde rake klappen uit bij studentenveldslag ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Dinsdog 4 October T949 PAG. 3 Hoe het beslist niet moet De conferentie op de Hooge Vuur se" China in Ruslands klauwen SVERWACHTINC eld door het K.N.M.I. geldig van Dinsdag- N oensdagavond. USTIG WEER cht en ochtend op vele Jst. Overigens weinig en droog weer. Zwakke wind, hoofdzakelijk tus- Zuid. Weinig verande- iperatuur. JFTIEN JAAR IEBAHN EN RUHL ROAM, 4 Oct. Het ierechtshof te Amster- r praesidium van prof. an Hamel, veroordeelde ;n de 45-jarige Emil de 39-jarige Friedrich 'iebahn, die gedurende gstijd werkzaam waren lal Sekretaer bjj de Amsterdam van de Si- rist tot 15 jaar gevan- met aftrek van de tjjd fe hechtenis in Neder- (bracht. caat-fiscaal, mr. M. H. te veertien dagen gele- «eiden de doodstraf. ENOEMING OM HAARLEM :c. de Bisschop van eft benoemd tot. Kape- lazerswoude-Dorp, de eer P. J. Roessen, vroe- an te 's-Gravenhage ordus). nende Middenstand sane afdeling Haarlem erknemende Midden- ft in den Haag een gehouden, waar o.a. reerw. heer rector Kla- icipiële inleiding is ge- ,r vergadering bleek, 1. zich in gunstige zin Met de K.A.B. zijn n gevoerd, welke zich ng van een betere ver- ïg ontplooien. Tot an de diocegane W.M. m Haarlem is gekozen 5. Tel, te Heemstede. form de behoefte van dan kan ze dat ook chtingen. r dit laatste werd weer st gedebatteerd, tuinbouwscholen niet 2-jarigen kunnen wor- vindt zijn oorzaak in de minister zich heeft npelen door het perso- van de industrie. De iken storm zal hem er rhouden eenzelfde fa- and- en tuinbouwscho len. e gewirwar van sociale sommige werkgevers n mensen in dienst te voort uit het feit, dat g in opbouw is en an- róle maar al te nood- bleken. In de toekomst ker geboden. De aan- allen van nog steeds eTing wachtende en elasting-aanslagen ge- airen is een hemelter- van ambtenarij, waar r plaatse op geatten- worden. Overigens zal .loosstelling voor inva- zijn. al vertrouwen wij KVP-fractie alles zal zo hoog mogelijk te VERDRONKEN P. Het 8-jarig Steen uit Antwerpen, ouders in Nw. Nie- is Zondagavond bij de Westerweg van de eden en verdronken, ïetje dat haar uit het iter wilde helpen, kon d door voorbijgangers l. Wel werd het Ant- e spoedig daarop bo- ïaald, maar de levens- toen reeds geweken. rectificatie out op de ANP-téïëx g van de wedstrijd men vermeld: 31 informatie is ons ge- t moet zjjn: Limmen 15. ut. De heren G. K. oorn en S. Nooy uit zeker geen gemak- ij het beoordelen van ingen. Voor de even- tentoonstelling had- lgende goede raad: het fruit op, 2. pluk maar knip het, 3. g met eventuele be- gevolge van het ver- Nuycns uit Alkmaar d van de bloemen en tevreden over de in- wel het aantal inzen- r groter had kunnen e aandacht had hij iding van een jonge- nding van gemeente- bijzondere lof. woord sprak de bur- i bewondering over uit. Hij bracht dank ir en in het bijzonder Hoogland en noemde van de belangrijkste r Heerhugowaard. eid van de tentoon- heer v. d. Heiligen- irt-wedstrijd in zijn :erd tussen de pro eer Koehof uit Ara- onze plaatsgenoot en prachtig idee van r met een schitterend t onze Jan wist zo- n. Koehof moest 500 >0 caramboles maken, at ons een revanche nentsgedeelte werd ons versterkt dub- 'tet o.l.v. de heer 3iet Beers met zijn dames Dekker speel- ijzondere waardering ;t programma dat de Slenderbroek ons Ie wens uitspreken, [eslaagde tentoonstel- )e zal over halen lid de Huisvlijtvereni- jaar krijgen wij ze- grote kinderfloralia? CHRISTELIJK GEZINSLEVEN Brugge, Zaterdagmiddag 1 Oct. 1949 (Van een speciale verslaggever) Tussen de vele, zeer mooie, an tieke geveltjes, waar Brugge rijk aan is, ligt de Maegdenstraat. Daar ligt het Derde Orde-gebouw van buiten foei-lelijk 't lijkt meer ■n fabriek, maar van binnen valt het nog al mee. Vlaams „Familie-leven", met de medewerking van de Ned. Kath. Bond voor het Gezin, organiseert hier enkele studiedagen onder het algemeen motto: ,,Godsdienstig-ze- delijk herstel van het gezinsleven ir. Vlaanderen en Nederland, 'n soort Bene-lux „zonder luxe". Bij de opening bracht de vicaris- generaal van het Bisdom Brugge een boodschap over van Z.H. Exc. Mgr. H. Lamirag, waarin de Bis schop Gods zegen afriep over de congreganisten en het bestuur ge lukwenste met de gelukkige keuze der onderwerpen. Inderdaad de onderwerpen hier besproken, zijn belangrijk, want ze betreffen het gezin en Mgr. Dr. K. Cruijs- bergs tekende in zijn inleiding de draagwijdte met 'n actueel pause lijk woord: „Ieder gezinsprobleem is een werelprobleem". Op treffend- eenvoudige wijze toonde Mgr. het belang van het gezin voor kind en gemeenschap, nu veel scherper ge accentueerd, omdat er zoveel ge varen dreigen. Prof. dr. v. Heutte, algemeen voorzitter van de Hoge Raad voor het Gezin in België, waarschuwde in zijn gedegen inleiding voor een overdreven staatsbemoeienis: te ver doorgedreven, is deze bemoeie nis in plaats van voordeel een groot gevaar voor de gezonde ontwikke ling in de gezinsverhoudingen. Inleider tekende de staatshouding tweevoudig: negatief: geen enkele maatregel mag tot gevolg hebben, dat het gezin er slechter op wordt; positief: door o.a. stoffelijke hulp te bieden voor ieders behoeften. Zeer nadrukkelijk moet vastgesteld wor den, dat hier geen sprake is van 'n „aalmoes" wilt u even denken aan de kinderbijslag en verdere sociale bepalingen. Tot dit alles is de staat verplicht uit verdelende rechtvaar digheid en uit erkentelijkheid. Vanmorgen was het programma druk bezet 'n beetje te druk. Prof. Roels, gemoedelijke Vla ming, tekende zo mooi de invloed van het gezin op de kinderen hier stond de man van de praktijk de echte pater-familias, die z'n kinde ren de wereld wil insturen met een flink gezond karakter. 'n Actieve zielzorger de Capu- cijnerpater Concordius trok een scherpe diagnose over de kwaal, waaraan het gezin ziek ligt: een zuiver materialistische levensopvat ting en 'n omkering van alle waar den, waardoor het onbehoorlijke normaal en het normale onbehoor lijk wordt. Eerlijk gezegd raken deze en an dere onderwerpen te veel proble- PROGRAMMA Donderdag 6 October HILVERSUM I 301,5 m.: 7 uur AVRO, 7.50 VPRO, 8—24 uur AVRO 7 uur nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 ochtendblad, 7.50 dagope ning, 8 uur nieuws- en weerberich ten. 8.15 ochtendblad, 8.40 gramo- foonmuziek, 8.55 voor de vrouw, 9 uur gramofoonmuziek, 9,30 dans muziek, 10 uur morgenwijding, 10.15 populaire muziek, 10.50 voor de kinderen, ll uur orgelconcert, 11.45 voordracht, 12 uur musette-orkest, 12.30 mededelingen, 12.33 „in 't spi onnetje',' 12.38 orgelspel. 13 uur nieuws, 13.15 lichte muziek, 13.45 gramofoonmuziek, 14 uur voor de vrouw 14.30 viool en piano, 15 uur voor de zieken, 16 uur gramofoon muziek, 17 uur kaleidoscoop, 17.50 ronde tafel conferentie, 18 u. nieuws 18.15 sportpraatje, 18.30 voor de strijdkrachten, 19 uur voor de kin deren, 19.05 avondschool, 19.30 cla- yichord-recital. 19.45 regeringsvoor lichtingsdienst antwoord, 20 uur nieuws, 21 uur „Claudia en David" hoorspel, 22.15 orkestconcert, 22.45 causerie over Nieuw Guinea, 23 u. nieuws, 23,15 dansmuziek, 23.4524 uur gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 416 m.: 7 uur KRO, 10 uur NCRV, 11 uur KRO, 14—24 uur NCRV: 7 uur nieuws. "15 gramofoonmuziek, 7.45 morgen gebed en liturgische kalender, 8 u. nieuws en weerberichten, 8.15 gra mofoonmuziek, (9.309.35 water standen), 9.40 schoolradio, 10 uur gramofoonmuziek, 10.15 morgen dienst, 10.45 koorconcert, 11 uurv. de zieken, 11.45 schoolradio, 12 uur nngalus, 12.03 gramofoonmuziek, 12.30 mededelingen, 12.33 septet, 12.55 zonnewijzer, 13 uur nieuws en katholiek nieuws, 13.20 lichte mu ziek, 13.45 voop dc vrouw, 14 uur Metropole orkest, 14.30 gramofoon muziek, 14.45 voor de vrouw, 15.45 gramofoonmuziek, 16 uur bijbelle zing, 16.45 gramofoonmuziek', 17 uur voor de jeugd, 17.30 populaire mu ziek, 17.50 rijk over zee, 18 uur gra mofoonmuziek, 18.15 CNV-kwar- tier. 18.30 zang en piano, 18.50 gra mofoonmuziek, 18.55 'n goed woord voor een goede zaak, 19 uur nieuws, 19.15 muzikale causerie, 19.40 radio krant, 20 uur nieuws, 20.05 gevari eerd programma, 21 uur familiecom petitie. 21.35 orkestconcert, 22.05 gramofoonmuziek, 22.15 buitenlands overzicht, 22.35 gramofoonmuziek, 22.45 avondoverdenking, 23 uur nieuws, 23.1524 uur gramofoon muziek. BRUSSEL 322 m.: 12 uur lichte muziek. 12.30 weerberichten, 12.33 voor de landbouw, 12,40 gramo foonmuziek, 13 uur nieuws, 13.15 gramofoonmuziek, 1415 uur voor oo jeugd, 17 uur gramofoonmuziek, 17.05 nieuws 17.15 voor de kinderen. 18.15 gramofoonmuziek, 18.30 voor de soldaten, 19 uur nieuws, 19.30 zang, 19.50 radiofeuilleton, 20 uur verzoekprogramma, 21 uur klank beeld. 21.30 gramofoonmuziek, 21.45 actualiteiten, 22 uur nieuws, 22.15 strijkkwartet, 22.50 nieuws, 22.55—23 uur gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m,: 12.05 omroep- ojkest, 13 uur nieuws 13.15 en 14 430 gramofoonmuziek, 17.10 licht ensemble. 18.30 en 19 uur omroep orkest, 19.40 gramofoonmuziek, 20 uur hoorspel, 22.15 gramofoonmu ziek. men aan om ons er zo maar m een regeltje van af te maken. Hier groeit iets ook belangrijk voor ons land en ik moet er nog eens over nadenken. Voor ik weer ter vergadering trek, nog even dit éne puntje: een tijdje geleden sprak Mgr. Cruis- bergs in 'n dorpje van Zuid-Frank rijk met 'n oude man: „Monsieur l'abbé, ik ben jaloers op jullie. Jullie hebt jeugd." 't Mannetje zuchtte eens en sloeg met z'n stok: „Sterven is niets, maar uitsterven is ver schrikkelijk". De Staat geeft premies, toeslagen etc., maar: „Dieu ne se remplace pas" „God laat zich niet vervan gen". Ik hoop nog iets meer over deze studiedagen te vertellen, want het is interessant te zien, hoe de pro blemen hier in België voor gezin en zijn organisatie met die van Neder land parallel lopen MINISTER S. L. MANSHOLT NAAR LIMBURG De Ned. Landbouwgemeenschap houdt op 5 en 6 November een studieweekeinde in de Volkshoge school „Geerlingshof" te Valken- burg-Houthem (L.). De conferentie zal gewijd zijn aan het onderwerp: „De huidige positie van het platteland en de verwachtingen voor de toekomst". In dit kader zullen vier belang rijke inleidingen, met gelegenheid tot gedachtenwisseling, gehouden worden door: minister S. L. Mans- holt over: „De agrarische produc tie, nationaal-economisch bezien"; prof. ir. W. J. Dewez over: „De Nederlandse landbouw, technisch bezien"; prof. dr. E. W. Hofstee over: „Het platteland, sociaal be zien" en dr. H. v. d. Wielen over: „Het platteland, cultureel bezien". BURGEMEESTER D'AILLY NAAR DE WEST Het ligt in het voornemen van burgemeester d'Ailly om zich Vrij dag 8 October per K.L.M.-vlieg- tuig via de zuidelijke route naar Suriname te begeven. Vandaar zal hij tevens Curaqao bezoeken, evenzeer voor het voe ren van verschillende besprekin gen, teneinde de bestaande ban den tussen deze gebieden en Am sterdam te verstevigen. Na afloop van zijn verblijf al daar, dat op ongeveer twee weken wordt geschat, zal hij, via New York, over de noordelijke route terugkeren. Naar Suriname zal hij verge zeld worden door de heer J. A. W. Bergvelt, administrateur ter ge meentesecretarie, die via de zui delijke route zal terugkeren. SPORTCOMMISSIE KON. LANDMACHT INGESTELD De chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, heeft ingesteld een sportcommissie der Kon. Landmacht, die tot taak heeft de beoefening van sport in het leger te stimuleren en te coördineren. De commissie bestaat uit: luite nant-kolonel H. Mulder, hoofd R.A.O., majoor D. C. de Vries, chef wapenopleiding van de sectie opleidingen van de generale staf, kapitein H. A. van W&len, hoofd bureau lichamelijke opvoeding van de sectie opleidingen der g.s. en kapitein G. Storm, hoofd bu reau sport R.A.O. Als voorzitter treedt op luitenant-kolonel H. Mulder. 7 October a.s. zal H.M. Koningin Juliana de eerste steen leggen van het Studentensanatorium te Laren. De gelden voor dit sana torium, waar de studenten in kamertjes van één, twee of vier personen gelegenheid zullen hebben te studeren, zijn groten deels bijeengebracht door Curasao, Suriname en Aruba. Dit is gedaan uit eerbied voor de strijd van onze studenten voor de geestelijke vrijheid. Door middel van draadopnamen worden de colleges van de Amsterdamse Universiteit in het sanatorium weer gegeven. De maquette van het sanatorium, dat plaats zal bieden aan 83 patiënten. BATAVIA (K.N.P., 3 Oct. '49) Zaterdag 1 October heeft aalmoeze nier H. Helmer CssR. te Batavia zijn zilveren priesterfeest gevierd. Zondag werd hij door de militairen gehuldigd. Op 28 jarige leeftijd vertrok pa ter Helmer als missionaris naar Su riname, waar hij tien jaar lang werkte onder de Bosnegers, India nen en Creolen en de laatste jaren onder de ongeveer 100.000 Hindoes en Javanen. Na deze tien jaren van missiearbeid werd hij door herhaal de aanvallen van filaria gedwongen naar Nederland terug te keren. Zijn herinneringen aan Suriname vonden een vaste vorm in verscheidene boe ken. die hij schreef onder de schuil naam Hans van Amstel. Twaalf jaar lang doorkruiste 'hij Nederland voor het geven van re traites en missies, in het bijzonder voor de jeugd. Als vrucht van deze periode verschenen de volgende boeken: „Er is nog veel te doen..", een boek voor ouders, zielzorgers en andere opvoeders; „Beknopte Bij bel"; „Voortgezet Godsdienstonder richt", „Het leven van de H. Cle mens Maria Hofbauer"; „Het leven van Peerke Donders" en de kerk boeken voor jongens, meisjes en ouders: „Met Christus", „In Chris tus" en „Naar Christus". Daarnaast schreef hij nog enige brochures en talrijke artikelen in verschillende tijdschriften. Eind 1946 stelde pater Helmer zich beschikbaar als aalmoezenier. In 1947 kwam hij in deze functie naar Indonesië. Na enige maanden in gewoon troepenverband te heb ben gewerkt werd hij belast met BIJEENKOMST WEST-EUROPESE MINISTERS VAN FINANCIËN Naar aanleiding van het bericht omtrent een bijeenkomst van de ministers van financiën van Frankrijk, Italië, België en Neder land op 11 en 12 October a.s. ver neemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat deze bijeenkomst op initiatief van de Franse minister van financiën zal geschieden. Het ligt in het voornemen van minis ter Lieftinck aan deze bijeen komst te Parijs deel te nemen. Sedert enige dagen kent Roo- delen voor het publiek. Dit jaar sendaal een miniatuur-oorlog on der de winkeliers, die door het kopend publiek met onverholen pleizier wordt gadegeslagen. Het is in Roosendaal gebruikelijk, dat de middenstanders in het najaar gezamenlijk een z.g. winkelactie op touw zetten met extra voor- De luchtbrug naar Berlijn is opgeheven, maar zekerheids halve heeft men de 18 meter hoge radar-installatie op het dak van de I.G. Farben te Frankfort, dat het hoofdkwar tier is van de Amerikaanse Hoge Commissaris, laten staan. Deze installatie is een copy van die op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn. is het niet verder gekomen dan tot een vergadering over de te organiseren actie, want nog tij dens deze besprekingen startte een bepaalde winkelstraat een af zonderlijke actie. De winkeliers plaatsten op hun toonbanken een wekker, die in een verzegeld doosje was verpakt en wanneer het ding „afliep" kreeg de klant, die na het belsignaal het eerst be taalde, een geldprijs, variërend van f 25.tot f 2.50. Per dag worden in deze straat ongeveer negen geldprijzen beschikbaar ge steld, welke des avonds in de ge hele stad per bulletin bekend worden gemaakt. Een andere win kelstraat repliceerde hierop met het aankondigen van een alge mene prijsverlaging van 5 pet. Verscheidene afzonderlijke winke liers kwamen daarna weer met andere attracties voor de dag, tot dat de grootste bazar van de stad aankondigde een hele dag in de maand October alle goederen gra tis ter beschikking van de klanten te zullen stellen. De klanten moe ten nu de cassabons van de gehele maand bewaren, want in Novem ber wordt onder toezicht vastgesteld welke de „gratis-dag" is geweest. De cassabons worden dan volledig verzilverd, zelfs al zou men op de bewuste dag twee ameublementen hebben gekocht. Roosendaal wacht met spanning on het verdere verloop van deze „oorlog", die nog geenszins ten einde schijnt. H.M. de Koningin ontvangt nieuwe Tsjechische gezant H. M. de Kmnisgin heeft ten pa- leize Noordeinde de heer dr. Ja- roslav Mardinic ontvangen ter overhandiging van zijn geloofs brieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Tsje- cho-Slowakije. het geven van retraite, en bezin ningsdagen voor de militairen. Dit betekende wederom reizen en trek ken, maar nu door geheel Indonesië. Daar tussendoor vindt hij nog gele genheid mede te werken aan het enige Katholieke weekblad in Indo nesië „Katholiek Leven". Door zijn artikelen in dit blad, door zijn soldatenhoekje en vooral door zijn retraites en bezinningsda gen, die door de militairen graag worden bezocht, is deze priester een van de meest geziene aalmoeze niers in Indonesië. Hij is een van die priesters, van wie de legerlei ding in Indonesië zegt, dat zij meer doen voor de soldaten dan welke organisatie ook. „De weekeindconferentie op de „Hooge Vuurse" heeft aan haar doel bantwoord, in zoverre, dat de standpunten der drie delega ties thans klaar en düidelük en tot üi bijzonderheden zijn uit eengezet," aldus verneemt de speciale correspondent van het A. N. V. De delegaties hebben in mondelinge verklaringen hun op vattingen uiteengezet en hierbij bleek, dat zeer aanzienlijk ver schil van mening bestond in het bijzonder ten aanzien van het vraagstuk der schuldenregeling. Overeenstemming bestaat over overname van de schulden tot op het uitbreken van de oorlog met Japan. Over de schulden, welke in generlei verband staan met de uit gaven voor de militaire acties in Indonesië zal eveneens gemakkelijk overeenstemming kunnen worden bereikt. De moeilijkheden concentreren zich echter, naar wij van Republi keinse zijde vernemen, rondom de vraag, wat gebeuren moet met de schulden, die voortvloeien uit deze acties. Van Republikeinse zijde heeft men de gedachte ontwikkeld dat o°k de door de Nederlands-In dische regering gecreëerde interne schulden voor een groot deel voort komen uit de politionele acties. Immers, aldus deze Republikeinse redenering, allerlei uitgaven b.v. voor distributie van rijst e.d. in gebieden welke tot het de facto gebied van de Republiek behoor den en alleen als gevolg van de acties door de Nederlands-Indische regering geravitailleerd moesten worden, kunnen niet door de R. I. S. worden overgenomen aangezien EEN BOM ONTDEKT De waterstand in het Twente kanaal tussen Delden en Hengelo werd in verband met werkzaam heden aan de sluiswerken met zestig centimeter verlaagd. In een der bermen ontdekte men daar door een bom van 200 kg. De scheepvaart, die al jaren kans liep zware schade op te lopen, werd voor het projectiel gewaarschuwd. De „veldslag", die traditie ge trouw op de derde October in Den Haag tussen de „groenen" van Delft en Leiden gehouden wordt, is gisteravond niet verlopen als in vorige jaren. Reeds in de voormiddag werden de eerste Leidenaars in Scheve- ningen gesignaleerd. Zij bezetten een huis, waaruit zij echter spoe dig door de politie werden ver dreven. Tegen de avond verza melde zich een kleine groep stu denten op het Buitenhof. Van deze studenten had de po litie weinig last, des te meer ech ter van de duizenden opgeschoten jongelieden, die door hun uitda gende houding steeds meer char ges van de politie uitlokten. Tot tweemaal toe werd het publiek via een microfoon bevolen het Buitenhof te verlaten. De Hage naars, die onwillig bleken, liepen rake klappen op. De blote sabel, die voor het eerst op de derde October door de politie werd ge bruikt, maakte slachtoffers. Ver schillende personen moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht. Ondertussen woedde in Sche ningen op het Gevers Deynoot- plein en in de omliggende straten een ware veldslag. Om kwart over acht waren de Delftse „groenen" per speciale H.T.M.-tram op het plein gearriveerd, waar ze werden opgewacht door hun Leidse tegen standers. De twee partijen nestel den zich op en om het Kurhaus- terras, en de strijd begon. Nauwe lijks waren echter de eerste rotjes en zevenklappers ontploft, of een grote politiemacht, die in allerijl per auto uit de Haagse binnen stad was aangevoerd, trok op. De politie chargeerde onmiddellijk met de blanke sabel en in een Jacob D. Beam naar Nederland vertrokken Jacob D. Beam, die Charles A. Livengood zal opvolgen als con sul-generaal der V.S. in Batavia, is gisteren per K.L.M.-toestel naar Nederland vertrokken. Hij zal een paar dagen in Nederland blijven en Vrijdag of Zaterdag naar Indo nesië vliegen. oogwenk waren de studenten verspreid. De talloze klachten, die het vorige jaar naar aanleiding van de drie October-veldslag van de zijde der Haagse burgerij binnen gekomen waren, waren voor de wnd. burgemeester van Den Haag aanleiding geweest in te grijpen. De studentencorpora, zo verze kerde ons de politie, waren te voren mondeling en schriftelijk gewaarschuwd, dat zij bij het vér storen van de openbare orde ge straft zouden worden. De politiemacht, die de „groe nen" bestreed, bestond uit 100 agenten en 24 rechercheurs. Een deel van hen was belast met het bewaken van de Passage en het Binnenhof, die voor elk verkeer waren afgesloten. deze schulden rechtstreeks een ge volg zijn van militaire actie. Van Nederlandse zijde heeft men toegezegd in de komende da gen het exacte bedrag van de uit gaven voor militaire acties over te leggen. Naar men mag aannemen is dit het belangrijkste geschilpunt in de financieel-economische commissie en indien dit is opgelost, zullen de overige problemen vrij gemakkelijk worden overwonnen. DE RESULTATEN VAN DE NEDERLANDERS BIJ „OPERATION BULLDOG" Thans zijn bekend gemaakt de eindresultaten, geboekt door de Meteoor-vliegers tijdens de Bull- dog-oefeningen in Engeland. Onze vliegers, die zoals men weet, op Thorney Island gestationneerd waren, ondernamen in totaal 12 operaties, waaraan 69 vliegtuigen deelnamen. Hierbij wefden 19 vijandelijke vliegtuigen „vernie tigd" en vijf „waarschijnlijk ver nietigd". Voorts werden 8 vijan delijke toestellen opgegeven als „beschadigd". Monument1 voor Churchill Er zijn besprekingen gaande, o.a. met de beeldhouwer Hildo Krop, in verband met de plannen van particuliere zijde tot het op richten van een monument voor Churchill. Als plaats voor dit mo nument is Rotterdam gekozen. Het nationale comité, dat zich voor dit gedenkteken heeft ge ïnteresseerd, heeft vooral van Rotterdamse zijde zoveel finan ciële medewerking verkregen, dat een waardig monument verzekerd is. Het zal in overleg met de dienst van stadsontwikkeling een plaats krijgen in het midden van het Hofplein. „ONSITE SYSTEEM" GESTART Zaterdag 'is in Eijsden de eerste steen gelegd van een complex gemeentewoningen volgens het „Onsite-systeem". De muren wor den opgetrokken met een soort betonblokken van 26 cm hoog, die ter plaatse worden gemaakt. Het systeem is afkomstig uit En geland. Dit zijn de eerste wonin gen in Nederland, die volgens dit systeem worden gebouwd. SPIEGELRUIT VAN WISSELKANTOOR INGEGOOID Gistermorgen omstreeks kwart over vijf hebben onbekenden het grote spiegelruit van een der vier étalages van het wisselkantoor van een groot bankgebouw aan het Rokin in de hoofdstad ingegooid. Hoewel de ontstane opening be trekkelijk klein is. zagen de die ven kans buitenlandse bankbiljet ten voor een Nederlandse waarde van ca. 70 gulden en een aantal waardeloze travellercheques, die voor reclame in de étalage waren gelegd, er uit t® halen. Toen de nachtwaker op het glasgerinkel af kwam, waren de dieven reeds verdwenen. In het plaatsje Biggleswade (Engeland) bouwde de heer Frank Russell in zijn tuin een duikboot, met een lengte van 5 meter. Reeds vijftien jaar geleden tekende hij de onderzeeër en bouwde een model. Voor de bouw van zijn 5 meter lange duikboot had hij 14 maanden nodig. Het meeste van het benodigde materiaal kocht hij bij handelaren in oud ijzer. De heer Russell heeft grote plannen met zijn éénmans-duikboot, die volgens hem de kleinste duikboot ter wereld is. Hij wil 400 voet beneden de zeespiegel komen, en als dit goed gaat, zal hij zich op 1000 voet wagen. De heer Russell bij zijn duikboot in de tuin. BUITENLANDS OVERZICHT Terwijl men in Flushing Meadows, het nieuwe na-oorlogse Genève, net besloten heeft de klacht van China tegen Rusland, dat het de hand heeft in de veroveringen der com munisten in China, op de agenda te plaatsen, heeft Moskou de knoop doorgehakt en zich duidelijk uitge sproken, dat het achter de Chinese communistische opstand staat. Immers Moskou heeft zijn diplo matieke vertegenwoordiging bij de nationalistische regering te Kanton opgeheven en de communistische rebellen generaal Ma Tsoeng. als het werkelijke staatshoofd in China erkend. Daarmee heeft het de U.N O. voor een buitengewoon moeilijke beslis sing gesteld. Immers China bekleedt een permanente zetel in de Veilig heidsraad. De Russische beslissing, welke inhoudt dat de nationalisti sche Chinese regering niet meer wordt erkend, betekent, dat Rusland een uitspraak van de U.N.O. zal. eisen over de vraag, aan welk China thans een vertegenwoordiging in de U.N.O. en Veiligheidsraad moet worden toegekend, aan het commu nistische China van Peking of hef nationalistische China in Kanton. En de U.N.O. ontkomt er niet aan hier een keuze te doen. Die wel heel moeilijk word't, want gezien de ge weldige betekenis van China door zijn hulpbronnen en arbeidskrach ten, zal men de toekomstige macht hebbers van China niet gaarne voor het hoofd stoten, en dat het ver molmde en corrupte China van Tsjang Kai Tsjek nog lang in staat is zich te handhaven, gelotfft nie mand. Wisjinsky betitelde de vo rige week de klacht van China tegen Rusland als „een klucht en een leugen", maar in werkelijkheid is dit Chinese geschil een der meest ernstige en grootste drama's van de na-oorlogse diplomatie. Dat Rusland achter de Chinese opstand zat, valt zelfs door Wisjinsky niet te looche nen. Nog op het deze zomer in Mos kou gehouden communistische vre descongres, bracht de Chinese com munist Ling openlijk hulde aan Rusland, voor de hulp aan het nieu we China verleend om zich te be vrijden uit de handen van de reac- tionnaire kliek van Tsjang Kai Tsjek. Zonder de grenzeloze morele steun van Rusland, zou onze over winning onmogelijk zijn geweest, aldus Ling. Maar als men de vraag dieper stelt en nagaat hoe het mogelijk is geweest, dat dit uitgestrekte land met zijn 475 millioen inwoners in zo'n korte tijd door de communisten kon veroverd worden, dan kan het antwoord moeilijk anders luiden, dan dat een kortzichtige Ameri kaanse politiek tijdens de oorlog, dit zeer belangrijke gebied, dat be slissend is voor heel Azië Moskou in handen heeft gespeeld. Op de U.N.O. bijeenkomst heeft de Chinese afge vaardigde Rusland verweten, dat het misbruik heeft gemaakt van het Chinees-Russische vriendschapsver drag van 1945 en dit door grove schendingen heeft verkracht. Ook deze beschuldiging is niet nieuw. Want met het verdrag van Potsdam en Yalta heei. Moskou precies hetzelfde gedaan. Het was tenslotte de krachtige reactie van Washington en Londen, waardoor de Russen belet werd, de gunstige po sitie van deze verdragen, in goed vertrouwen op Rusland door Roose velt gesloten, niet ten volle uit te buiten. Maar de zwakke regering van Tsjang Kai Tsjek, had die weer stand niet en is volledig het slacht offer geworden van Roosevelt's kortzichtigheid t.a.v. Stalin. Want het is aan deze Amerikaans-Russi sche overeenkomst te danken, dat China dit vriendschapsverdrag moest sluiten, waarbij aan Rusland, voor de hulp in de slotfase in de oorlog tegen Japan, de strategisch belangrijke Koerillen, het zuidelijke deel van Sachelin, en de vroegere rechten van de Czaristische regering in Mandsjoerije en Korea werden aangeboden. Daarmee kreeg Rus land vaste voet en belangrijke stra tegische posities, waarvoor net in ruil een vriendschapsverdrag moest sluiten met China. Roosevelt was zo naief te geloven, dat dit verdrag voldoende waarborg bood tegen de belangrijke concessies, welke hij Stalin deed. Maar deze heeft het hele vriendschapsverdrag aan zijn laars gelapt, maar de concessies van Roosevelt op de meest brutale wijze uitgebuit, om heel China in zijn macht te krijgen, wat hem ook vrij wel gelukt is. Het vriendschapsver drag waarop de Chinese afgevaar digde nu in de U.N.O. een beroep deed, is dan ook voor de Ver. Staten pijnlijker dan voor Moskou. De ex- Amerikaanse ambassadeur in Mos kou Bullitt schreef eind 1947: „Als dank zij de Amerikaanse concessies China in handen valt van Rusland, betekent dit een machtsversterking voor Moskou, zo groot, dat de onaf hankelijkheid van de Ver. Staten, de onafhankelijkheid van China geen eeuw zal overleven." Misschien is dit wat scherp uitgedrukt, maar het tekent de nieuwe situatie, nu binnen afzienbare tijd een half mil liard mensen en geweldige hulp bronnen de positie van Rusland aanzienlijk zullen versterken. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN „Ze willen heel graag hierheen komen", zei Emmy. „Ik heb hun al het een en ander over u ver teld. En het huis is niet zo groot, dat zij er niet voor zorgen kan. Denk je ook niet, Cor, dat je het kunt onderhouden?" Cornelia keek met haar pientere ogen de kamer rond. „O, dat zal wel gaan, juffrouw", zei Cornelia. „Het is altijd een ge makkelijk huis in onderhoud ge weest." „Kent u het huis dan?" vroeg Karei verwonderd. Cornelia glimlachte. „Ik heb hier zelf gewoond. Toen de oude mevrouw Sanders nog in leven was. Het hele gezin woonde hier, meneer en mevrouw en de jonge juffrouw Marie. Ik was hier in betrekking. Maar dat is lang geleden. Marie was toen nog een klein kind." „Ik heb nooit geweten, dat je hier in huis was geweest", zei Em my. „Ik weet wel, dat het van de familie Sanders was, maar ik heb altijd gedacht, dat het jarenlang onbewoond gestaan had, voordat mijnheer Sanders het aan Marie gaf bij haar huwelijk." Cornelia schudde het hoofd. „Neen, de familie woonde hier. Mijnheer en mevrouw Sanders, Marie enik." „Nou ja, als je het huis kent, des te beter", zei tante Dina levendig. „Juffrouw Graaf sprak van zestig gulden in de maand. Bent ge bei den daarmee tevreden?" „Ja, juffrouw", antwoordde Cor nelia. „We moeten ergens kunnen wonen. Jan zal niet veel kunnen uitvoeren, maar hij zal toch wel meehelpen, zoveel hij kan. Ik zal het meeste werk wel doen." Tante Dina keek even naar Ka- rel en hij knikte bijna onmerkbaar goedkeurend. „Dat is dan afgesproken", zei tante Dina. „De achterkamer op de eerste verdieping is voor jullie bestemd. Die weet je immers. Is die ruim genoeg?Ja.Goed, breng dan morgen jullie spullet jes maar. Wanneer kunnen jullie hier beginnen?" „Nu dadelijk, juffrouw", zei Cornelia. „Onze maand huur is net om en er zitten al anderen op on ze woning te wachten." „Dat is dan helemaal voor el kaar", zei Dina. „Ik .ben heel blij, dat jullie bij ons komt. En Emmy, je wordt wel bedankt voor je goe de zorgen." Emmy wuifde met haar hand het bedankje weg. „Graag tot je dienst! Zo zijn we nu eenmaal in Goirle. We helpen elkaar, waar we kunnen." „Zal ik met je terugrijden?" vroeg Karei. „Mij best, als je dat graag wilt. Maar hoe ga je terug?" „Met de laatste bus naar Til burg. Die stopt hier vlakbij. Weet je dat niet? „Och ja, mensen met een auto rijden met geen, bus." Ze zetten Cor en Jan bij hun huisje af en gingen in het hotel iets gebruiken. Karei trok een stoel onder een tafeltje voor Em my uit. „Dank je", zei ze. „Je moogt an ders wel oppassen...." „Waarvoor?" „Voor te veel lichaamsoefening. Weet je nog? Kasten versjouwen, gordijnen ophangen en voor de kinderen zorgenEen dame een stoel aanbieden is de eerste stap in die richting." „Ik zal er voor oppassen", grin nikte hij: „Ik doe geen stap ver der!" Terwijl hij daar tegenover Em my zat, voelde hij een vreemde lichtheid in zijn hoofd. Net of hij een beetje dronken was. Hij kreeg allerlei hoogdravende en roeke loze gedachten. Maar dat vind hij niet onaardig. Hij keek naar Em my. Naar de krulletjes aan haar slapen. Naar haar frisse mond. Hoe zou het zijn, als hij die eens kus te? Wat zou ze doen, als hij plot seling over tafel heenboog en haar een zoen gaf? Hij bemerkte, dat ook zij naar hem keek. „Waar zit je in vredesnaam aan te denken?" vroeg ze. „Weet 'je wel, dat je me al bijna een halve minuut hebt zitten fixeren?" „Toch waar?" Hij grinnikte nog eens. „Zie je, ik vroeg me af, wat je doen zou, als ik je eens. „Nou, wat dan?" „Een zoen gaf." Ze begon plotseling hevig te blozen. Wat stond 'haar dat aar dig! (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3