Nieuw Nederland bereid schuldenlast Indonesië met een kwart te verminderen )PLATEN IDER's DE P.B.O. Generaal-majoor Toelpanof naar Moskou teruggeroepen Speedboat van smokkelkoning John Lie streek de vlag 100.000 gulden verduisterd bij Nederlandse Handelmij Vrijdag uitroeping Oost-Duitse staat verwacht KUNSTGEBIT s speciaal-inrichtmg Konstlakinrichting ,F - ALKMAAR AANBIEDINGEN 'jurken jurkjes URENHANDEL Alkmaar EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nederland maakte genereus gebaar Woensdag 5 October 1949 45e Jaargang No. 11684 Hoge Vuurse: vriendelijkmaar geen overeenstemming Aanbod betekent aftrek van een half milliard n (slot) HrMs. Boeroe slaat toe Opwindende jacht van anderhalf uur Bankbediende thans gearresteerd Russisch voorbeeld nagevolgd Grotewohl minister-president? Benelux-Voor-Unle is gereed Heel dorp zoekt 13-jarige jongen lert loden jasje is voor Uw ale dracht. I. 34.75 met kleine stijging its cape voorradig). ALKMAAR-OEN HELDER S AAN UW iese brug, tel. 3523. Alkmaar aangenomen tot 11 uur, binnen enkele uren gereed. strak-diepzwart en onafbrandbaar gemoffeld door Kooltuin Telefoon 2357 TALLEN HUISVROUWEN, na GESPAARD te hebben, een door, totdat ze geheel is he chtingen per brief en wij net U praten H. J. PIT, Oudesluis Tel. K 2242—229 donkerblauw vanaf 3-90 ten 50 - 52 - 54 4.48 vanaf 1-68 LS, zware keper - 17.45 LLLS, pracht kwal. S LEER BROEKEN EKEN. fijne rib kwal. Jeans, kort SSEN Jaeger tricot, vanaf 3.25 rollen tricot, vanaf 7.90 13.35 12.30 16.80 11-20 14-65 gewone kousenwinkel Ik wel verstand, maar dentins keek verbaasd hij ongelovig. „Een 2 wel w&t je me daar kan ik je gemakkelijk met die dingskes om- met een keurig lijstje oor een ridderorde in ig bij, dat een gouden in mee misschien zes kousenwinkel daar- iuizend ducaten. Dat Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, t 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNedert. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel S H VA Af HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De sfeer der besprekingen op de Hoge Vuurse was vriendelijk, maar de standpunten der partijen zijn niet nader tot elkaar gebracht, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. nader. Wat de schuldenkwestie betreft heeft men van Nederlandse zijde het bedrag van 6.3 milliard tot globale basis genomen. Hiervan is 3.3 milliard externe schuld en 3 milliard interne schuld. Over de interne schulden en overname daarvan door de R.I.S. is van Nederlandse zijde niet gediscussieerd. Men beschouwt het als geheel vanzelfsprekend dat deze worden overgenomen. Ten aanzien van de externe schul den heeft men de volgende tege moetkomingen voorgesteld: Hoe is deze opzet nu in de eerste aanleg door de Volksvertegen woordiging ontvangen? De geest van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie ondervond onverdeelde instemming bij de KVP, de PvdA en de Anti Revolutionairen. Bij de VVD viel innerlijke aarzeling te bespeuren, bij de C.H. eveneens, misschien geringer en meer ver deeld. De Communisten wezen uit politieke overwegingen en de St. Gereformeerden op grond van gods dienstige bezwaren het ontwerp af. De heer Weiter zal waarschijnlijk ook wel tegenstemmen. Mocht dat Inderdaad het geval zijn dan is er wel een zeer duidelijke klove geko men tussen zijn KNP en de KVP. De voorstanders van het ontwerp vielen echter weer uiteen wat de opzet betrof. De PvdA zou in de bedrijfs- en productschappen gaar ne staatsorganen zien, in deze op zet spreken de bedrijfsgenoten wel iswaar meer, maar ook de Over heid oefent rechtstreekse invloed op de te nemer) beslissingen uit. De KVP staat daarentegen op het standpunt, dat de Overheid slechts daar moet optreden waar dat nood zakelijk is. De Anti Rev. zijn voor standers van organen, die het in eigen kring volledig voor het zeg gen hebben. Bij de toch al aarze lende WD vindt men in afwezig heid van Overheidsinvloed de beste waarborg voor het behoud van een zo groot mogelijke vrijheid. De C.H. denkt er niet anders over. Al deze standpunten zullen nu in de komende dagen door middel van een grote reeks amendementen nog een poging doen om het ont werp zoveel mogelijk in hun rich ting om te buigen. De PvdA wil be paald zien dat de voorzitter van de Soc. Economische Raad, die het geheel overkoepelt en die uit werk gevers, werknemers en door de Overheid benoemde personen zal bestaan, in elk geval uit de derde groep zal gekozen worden. Ook zou de voorzitter van het product schap van buiten het bestuur moe ten komen. De benoeming van voorzitters van bedrijfsschappen, nu een aangelegenheid van de be sturen zelf, zou aan de Kroon moe ten komen. Bij de instelling van schappen adviseert in de huidige opzet de S.E.R. in „overeenstem ming" met de erkende organisaties de PvdA gaat echter „overleg" ver genoeg. Hetzelfde geldt voor de overdracht van taken. Deze amen dementen zullen echter wel geen meerderheid kunnen vinden. Intus sen kan de PvdA nog hoog spelen en van een en ander haar uiteinde lijke medewerking afhankelijk stel len. v Het verlangen om de bedrijfsge lederen te kunnen sluiten bespeurt men in een amendement-Schouten, dat de taakomschrijving van de commissie v. d. Ven weer in de wet wil terug brengen: niet het al gemeen maar het bedrijfsbelang voorop. Een ander amendement- Schouten wil de Overheid het recht ontnemen om zelfstandig aparte commissies in de Soc. Econ. Raad te kunnen benoemen. De Raad zelf zou deze commissies moeten instel len. Ook een amendement-Koersen gaat even in deze richting. De ad viezen, die genoemde commissies zullen uitbrengen, moeten niet rechtstreeks, maar via de Raad naar de minister gaan. Een amen- dement-Romme wil uitdrukkelijk bepaald zien, dat de verordeningen die de schappen maken, alleen dan niet door de Overheid zullen wor den goedgekeurd wanneer zij „in strijd zijn met de wet of het alge meen belang". En zo zijn er nog wel enkele amendementen meer, die de Overheidsinvloed nog verder willen terugdringen of nog duidelij ker willen begrenzen. Andere amendementen hebben geheel verschillende beweegrede nen. Het huidige ontwerp wil het mogelijk maken, dat bedrijfsschap pen ook bij algemene maatregel van bestuur kunnen worden inge steld, neen, zeggen vele anderen, uitsluitend bij de wet. De een laat zich hierbij leiden door zijn eerbied voor de Grondwet, de ander ver wacht er een vertragende en een derde juist een versnelde werking van. In elk geval zal de regering °P dit punt een harde dobber heb ben. Een interessant amendement 1) Teneinde de financiële last van de nieuwe regering in Indo nesië te verlichten stemmen de Nederlanders er in toe, dat de vlottende schuld van Indonesië met 25 procent wordt verminderd, hetgeen naar verluidt een aftrek van 500 millioen gulden zou be tekenen. 2) De Nederlandse delegatie zou voorts bereid zijn voor een periode van b.v. 2 jaren de regering van de R.I.S. verlichting te schenken in de noodzaak tot betalingen van rente en aflossingen aan Neder land. 3) Indien de regering van de R.I.S. dit wenst, zou de Neder landse regering bereid zijn de be staande credietregeling voor de leverantie van goederen aan Indo nesië te continueren. Het feit, dat van Nederlandse zijde eigener beweging en onver plicht aangeboden is- (zonder hier mede enig verband te willen zien gelegd met de afzonderlijke pos ten), een belangrijke reductie op het totale schuidenbedrag toe te passen, alsmede de bereidver klaring van deze zijde om voor eerst de Republiek Indonesia Seri- kat te ontlasten van verplichtin gen t.a.v. rente eri aflossing, wij zen er op, dat Nederland er ern stig naar streeft ook op deze wijze de jonge staat tegemoet te komen. Men is voorts van Nederlandse zijde bereid de navolgende for mule van de Interindonesische conferentie over te nemen: „Zo lang de R.I.S. schulden heeft, af komstig van het voormalige Ned.- Indië, zal de regering alvorens zij belangrijke veranderingen of ver- P.B.O. VRIJDAG IN TWEEDE KAMER Blijkens een mededeling aan de Tweede Kamer zal de voorzitter a.s. Donderdag aangezien de commis sie van voorbereiding voor het Wetsontwerp Bedrijfsorganisatie niet vóór Donderdag 6 Octóber a.s. in de gelegenheid zal zijn verslag uit te brengen omtrent de amendementen op dit ontwerp bij de regeling van werkzaamheden voorstellen de openbare behandeling van dit wets ontwerp eerst op Vrijdag 7 October te één uur te hervatten. De openbare behandeling van het wetsontwerp Bedrijfsorganisatie zal, indien zij op Vrijdag 7 October niet wordt beëindigd, worden voortgezet op Donderdag 13 October. nieuwingen aanbrengt op het ge bied van de financiële wetgeving, de wetten betreffende de Federale Bank en de koersverandering van de munt der R.I.S.". Het werd van Nederlandse zijde echter nodig geacht, dat Indone sië waarborgen verschaft, dat de financiële verplichtingen zullen worden nagekomen. Over de aard dezer waarborgen werden van Nederlandse zijde suggesties ge daan, die thans door de Indone sische delegaties bestudeerd wor den. Betreffende de militaire uitga ven stelt de Nederlandse delegatie zich op het standpunt, dat de mili taire schulden niet afzonderlijk in discussie moeten worden gebracht en men verwees hiervoor naar hetgeen reeds in de Renville-over- eenkomst was bepaald. Men kwam echter op de Hoge Vuurse tot de mening, dat er aan Indonesische zijde overdreven voorstellingen bestonden ten aanzien van de om vang van deze uitgaven. Daarom heeft men zich bereid verklaard informeel aan de Indonesische de legaties inzage te verschaffen in de militaire cijfers, hetgeen deze week zal geschieden. Hierbij wees men voorts op het feit, dat ver schillende belangrijke posten voor militaire uitgaven reeds door Ne derland zijn voldaan, aangezien zij als posten op de Nederlandse begrotingen zijn verschenen. Tenslotte heeft men van Neder landse zijde duidelijk en met na druk gesteld, dat de boven ont wikkelde plannen een ondeelbaar geheel vormen en dat verandering op een der onderdelen niet moge lijk is zonder het gehele plan op losse schroeven te zetten. Nederlander smokkelde nylonkousen TURNHOUT, 4 Oct. (Belga). De correctionele rechtbank te Turn hout heeft van D. uit Princenhage (Nederland) veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en tot terugbetaling van een bedrag van 28.800 frank wegens het over de Belgische-Nederlandse grens smok kelen van nylonkousen. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, reikte op het terrein van de marinekazerne „Welte vreden" te Batavia het commandeurskruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uit aan de commandant der Zeemacht in het Oosten, vice-admiraal A. S. Pinke. De H.V.K. Lovink (links) in gesprek met vice-admiraal Pinke na de uitreiking van het commandeurskruis. BERLIJN, 4 Oct. (Reuter). Door het met Sovjet-Russische vergunning werkende Duitse pers bureau A.D.N. is hedenavond be kend gemaakt, dat generaal-ma- joor Sergei Toelpanof, hoofd van het Bureau Inlichtingen van het Sovjet-Russische militaire bestuur In Oost-Duitsland, „enige tijd ge leden" van zijn post is ontheven en uit Berlijn naar Moskou is vertrokken. Deze bekendmaking van A.D.N. is bedoeld als een tegenspraak van berichten der in de westelijke sectoren van Berlijn verschijnende dagbladen, die hadden gemeld dat generaal-majoor Toelpanof giste ren een persconferentie zou heb ben gehouden, waarop hij mede delingen zou hebben gedaan over BATAVIA, 4 Oct. (Aneta). De Koninklijke Marine is er in ge slaagd in de nacht van Zaterdag op Zondag beslag te leggen op de beruchte smokkelspeedboat van John Lie, de man, die volgens het artikel „guns and bibles" van de verslaggever Roy Rowan in „Life" jaren lang verboden handel tussen Atjeh en de overwal bedreef. De speedboat, die op weg was van de haven Phuket in Siam naar Atjeh, is na een opwindende jacht van anderhalf uur in beslag geno men door het korvet „Boeroe". Het smokkelschip van John Lie was niet alleen het meest beruchte, Woensdagavond is door de Haagse politie gearresteerd de 58-jarige bankbediende K. B., wo nende aan de Valkenboschkade te Den Haag. B. was de bankbedien de, van wie wij Zaterdag meld den, dat hij bij een bank in Den Haag in de loop van een twintig tal jaren 100.000 gulden had ver duisterd. Op deze bank (de Nederlandse Handel Mij. te Den Haag) was B. werkzaam als fiatteur, hetgeen o.m. inhoudt, dat hij de handtekeningen op cheques moest verifiëren. Hij ging echter verder dan het contro leren van deze handtekeningen. Op geraffineerde wijze fingeerde hij o.a. de opname van bepaalde bedragen ten name van rekeninghouders en is tenslotte dat van de heer Suur- hoff, waarbij in de wet zou worden vastgelegd dat ook de besturen van de productschappen evenveel arbeiders als werkgevers zullen moeten tellen. Ook van katholieke arbeiderszijde is in het verleden vaak gezegd, dat zulks wenselijk was. In dit verband zouden wij on ze bevreemding willen uiten over het feit, dat er geen enkele katho lieke arbeidersafgevaardigde aan de debatten heeft deelgenomen. Maar dat komt wellicht nog. wist te voorkomen dat de brieven, die uitgingen naar deze cliënten om hen van de opname in kennis te stellen, hen bereikten. De reke ning-houders bleven zodoende on kundig van zijn manipulaties. Toen zijn handelingen ontdekt dreigden te worden zoals gemeld gaf een onderzoek der fiscale recherche bij derden daartoe de stoot zocht B. een heenkomen bij relaties te Am sterdam. Toen hem duidelijk werd, dat hij aan een onderzoek niet meer kon ontkomen, heeft hij de bank van zijn manipulaties op de hoogte gesteld. Van de 100.000 gulden is niets meer over. Het geld ia op gebruikt in het huishouden van B. NA DE VELDSLAG Zoals wij reeds mededeelden, zijn Maandagavond bij de tradi tionele veldslag tussen Leidse en Delftse „groenen" verschillende studenten gewond geraakt. De meesten van hen konden na ver bonden te zijn weer naar huis terugkeren. Een medisch student echter is opgenomen in het zie kenhuis Zuidwal te Den Haag. In totaal heeft de politie vijf arres taties verricht. In Scheveningen zijn twee studenten en één HBS- dr gearresteerd, terwijl in de Haagse binnenstad ook nog een tweetal personen is aangehouden. doch bovendien voor zover be kend de laatste speedboat, waar over de smokkelaars in straat Ma- lakka beschikken. John Lie was zelf niet aan boord, volgens de Ja vaanse gezagvoerder, kusno, bleef Lie wegens ziekte te Phuket ach ter. De bemanning bestond uit 18 Indonesiërs, inclusief de gezag voerder. Het waren merendeels Ja vanen. De lading van het schip bestond uit twee auto's een truck, twee motorfietsen, een hoeveelheid binnen- buitenbanden en een hoe veelheid medicijnen, waaronder o.m. penicilline. Het korvet Boeroe patrouilleerde in de nacht van Za terdag op Zondag voor de kust van Atjeh, toen de speedboat door mid del van radar werd opgemerkt, waarna een signaal tot stoppen ge geven werd. De speedboat reageer de echter niet, integendeel, met volle kracht ging het schip er van door en de afstand tussen het kor vet en de speedboat werd vergroot van anderhalf tot drie mijl. Het korvet schoot voortdurend licht- granaten af om de boot niet uit 't oog te verliezen. Op een gegeven ogenblik draaide het schip af, aan gezien de smokkelaars vreesden in handen van andere schepen van de Marine te zullen vallen. Na dit afdraaien werd de afstand kleiner en was het korvet in staat de speedboat onder vuur te nemen met een oerlikon-mitrailleur. Na een jacht van anderhalf uur, om ongeveer vier uur, stak de boot plotseling alle lichten op en min derde haar vaart. Een van de mo toren was door de snelle vlucht over zijn toeren gedraaid en uitge- gevallen. Het korvet staakte het vuren en met de scheepsroeper werd de bemanning van het smok kelschip opgedragen zich op het voordek te verzamelen. Geen der smokkelaars verzette zich tegen arrestatie. Tevoren was een aantal papieren overboord gegooid en aan boord bevond zich geen enkel wa pen. De smokkelaars hadden ech ter alle tijd zich van eventuele wa pens te ontdoen. Het schip was 30 September van Phuket vertrokken en wachtte nabij het eiland Perak in straat Malakka tot het vallen van de avond, alvorens naar Atjeh over te steken. In Atjeh zou rub ber voor de terugtocht worden in genomen. Zondagmiddag drie uur kwam het korvet Boeroe met de speedboat in de haven van Bela- wan in Deli aan. de politiek der Sovjet-Russische autoriteiten in Duitsland. In Duitse kringen, die nauwe verbindingen onderhouden met het Sovjet-Russische militaire be stuur, werd hedenavond verklaard dat het ontslag van generaal-ma joor Toelpanof niets uitstaande heeft met de voorbereidingen, welke thans worden getroffen voor het tot stand komen van een Oost-Duitse regering. Men voegt hieraan toe, dat het ontslag van generaal-majoor Toelpanof het sluitstuk vormde van een lang durige worsteling tussen hem en ambassadeur Semeonof, politiek raadgever van de Sovjet-Russische militaire gouverneur, welke strijd door Semeonof werd gewonnen. Op 27 Januari j.l. is gemeld dat generaal-majoor Toelpanof aan de regering te Moskou om overplaat sing had verzocht, zulks als ge volg van een twist met ambassa deur Semeonof. Volgens de hiervoor genoemde Duitse kringen werd generaal- majoor Toelpanof beschouwd als 'n voorvechter van de op machts uitbreiding gerichte politiek van de Kominform, terwijl Semeonof zich een voorstander betoonde van het op vreedzame wijze veilig stellen van reeds behaalde win sten CHINESE COMMUNISTEN VERZOEKEN AMERIKA OM ERKENNING De nieuwe communistische re gering van Mao Tse-Toeng is thans ook erkend door de regeringen van Hongarije, Roemenië, Polen en Tsjecho-SIowakije. Beide laat ste landen hebben tevens hun diplomatieke betrekkingen met Kanton verbroken. Tsjecho-SIowakije heeft boven dien het verdrag met Joego-Slavië opgezegd. In een nota heet het, dat Joegoslavische diplomaten „industriële spionnage" in Tsje cho-SIowakije hebben verricht, terwijl „vele functionarissen" van de Joegoslavische ambassade te Praag worden beschuldigd van „systematische subversieve activi teit". Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat Tsjecho-SIowakije te vens de Joegoslavische regering heeft verzocht haar ambassadeur te Praag terug te roepen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Ameri kaanse regering van de Chinese communistische regering officieel het verzoek om erkenning heeft ontvangen. Een woordvoerder van het mi nisterie verklaarde, dat er geen onmiddellijke plannen waren voor een antwoord of een formele stap inzake het verzoek, dat was vervat in een persoonlijk schrijven aan Oliver Club, de Amerikaanse con sul-generaal in Peking, onderte kend door Tsjoe en Lai, premier en minister van buitenlandse za ken der communistische regering. PROTEST TEGEN NED. GRENSCORRECTIES BONN, 4 Oct. (Reuter) De Fe derale Duitse regering heeft bij de geallieerde hoge commissie gepro testeerd tegen dé jongste Neder landse grenscorrectie in het gebied van Kleef (Noord-Rijnland-West- falen), waarbij Nederland een strook land van 1 kilometer lengte kreeg toegewezen. BERLIJN, 4 Oct. (Reuter)Volgens gewoonlijk welingelichte Duitse kringen zal het onder communistische leiding staande Oost-Duitje „volkscongres" Vrijdag te Berlijn bijeenkomen om de vorming van een „regering voor geheel Duitsland" voor te bereiden. Het met Franse toestemming verschijnende blad Kurier meldt, dat de voornaamste partijen van de Sovjet-zóne reeds zijn overeengekomen dat de voormalige sociaal-democraat Grotewohl, die met de communist Pieck gezamenlijk voorzitter van de Socialistische Eenheidspartij is, minister-president in de nieuwe regering zal worden. een nieuwe poging om Berlijn onder controle van Rusland te stellen. Men is van oordeel, dat de vor ming van deze regering van diepe invloed zal zijn op de Westelijke sectoren van Berlijn. Gevreesd wordt, dat indien de politieke strijd tot een algemene strijd zou leiden, West-Berlijn weer even afhankelijk van de Westelijke mogendheden zal worden als in de dagen van de Rus sische blokkade. De vorming van een Oostduitse regering in de loop dezer week is officieel bevestigd door dr. Otto Nuschke, ondervoorzitter van de Volksraad en voorzitter van de Christelijk-Democratische partij m de Sowjetzöne. Berichten uit gewoonlijk be trouwbare Duitse bron bevatten de aanwijzing, dat de Oostduitse staat Vrijdag in het vroegere gebouw van het Nationaalsocialistische ministe rie van propaganda officieel zal worden uitgeroepen. Volgens deze berichten zal de volksraad, bestaan de uit vertegenwoordigers van alle legale partijen uit de Sowjet-zöne en massaorganisaties, zichzelf tot het voorlopige parlement van de „Duitse Democratische Republiek" verklaren en vervolgens een rege ring kiezen. Zeven van de 14 kabinetszetels zouden aan leden van de S.E.D. worden toegewezen en de overige onder de Christen-Democraten, Li beraal-Democraten en Nationaal. Demricraten verdeeld worden. De Russische actie om een Oost- Duitse regering te vormen wordt in hoge geallieerde kringen gezien als WELDRA PUBLICATIE LIJST VAN VRIJGEGEVEN GOEDEREN (Van onze Brusselse corres pondent) Dc besprekingen die te Den Haag over de Voor-Unie tussen België en Nederland en Luxemburg zijn ge voerd, hebben tot overeenstemming over vrijwel alle punten geleid. Zeer spoedig kan de publicatie worden verwacht van de lijst van goederen, die in het wederzijdse handelsver keer zullen worden vrijgegeven. Naar verluidt zal op deze lijst tex tiel niet voorkomen. Dit zal de Bel gische industrie wel ten zeerste be treuren, aangezien een grotere uit voer naar Nederland gewenst wordt in verband met dc werkloosheid, die in deze industrietak heerst. Wel zal, zo vernemen wij, het import- contingent Belgische textiel naar Nederland worden vergroot. Daar mede zijn vrijwel alle voorwaarden vervuld voor de opheffing van de textieldistributie in Nederland. Van welingelichte bron vernemen wij verder, dat ook niet alle land bouwproducten voorkomen op de lijst van goederen, die in het weder zijds handelsverkeer tussen de Be- neluxianden zullen worden vrijge geven. Hierdoor wordt de landbouw in België beschermd. Voor de Ne derlandse boeren betekent dit een tegenvaller. DIPLOMAAT SMOKKELDE GOUD De Nederlandse Rijkspolitie heeft onlangs in samenwerking met de Franse recherche te Parijs een be langrijke smokkelaffaire ontdekt, waar onder meer twee diplomaten bij betrokken waren. Een van hen, afkomstig uit Costa Rica, was werkzaam bij de UNO. De man uit Costa Rica kwam per vliegtuig uit Amerika naar Schiphol. Daar viel de aandacht op zijn zware reiskoffer. Omdat hij doorvloog naar Parijs, werd de Franse recherche gewaarschuwd, die de diplomaat bij aankomst op het vliegveld Le Bourget aan de tand voelde. Zijn koffer werd ge opend en er kwam 18 kg goud te voorschijn. Thans is vastgesteld, dat het hier een goudsmokkel be trof tussen Amerika en Frankrijk. De Franse recherche verricht het verdere onderzoek, de Nederlandse Rijksrecherche heeft zich terugge trokken toen vast kwam te staan, dat deze smokkelaffaire geen ver takkingen in ons land had. Mr. Sjamsuddin naar Nederland BATAVIA. Mr. Sjamsuddin, de Republikeinse minister van voor lichting, zal Donderdag naar Ne derland vertrekken om zich bij de Republikeinse delegatie te voegen, aldus verneemt Aneta van Republi keinse zijde. Inval in nachthuis Dc politie van het bureau Sin gel te Amsterdam heeft gister morgen omstreeks half vijf een inval gedaan in een nachthuis aan de Reguliersgracht. Geconstateerd werd, dat hier drank werd ver kocht zonder de vereiste vergun ning. De gehele inventaris is in beslag genomen. Tegen de exploi tant is proces-verbaal opgemaakt. HELDERZIENDE LEIDT OPSPORINGSPOGINGEN Sedert veertien dagen wordt in Panningen het dertienjarige zoontje van de familie L. vermist. Nadat opVporingspogingen via poli tie, radio en pers niet tot het ge wenste resultaat hadden geleid, wendden de ouders zich tot een hel derziende te Eindhoven, die ver telde, dat de jongen zich in abnor male toestand binnen een afstand van vijftien kilometer in Noorde lijke richting van de woning zou bevinden. Naar aanleiding van deze verklaring hebben Zaterdag hon derden personen uit Panningen en omgeving in deze richting gezocht en ook Zondag werd van de vroege ochtend af wederom door honder den mensen, o.a. leden van een rui- terclub een terrein afgezocht, dat door de helderziende was opgege ven. Zondagmiddag had men nog steeds geen resultaat en men be sloot de helderziende er zelf bij te halen. Deze heeft toen aan de op- spöringspogingen deelgenomen. Verschillende stromijten werden ondersteboven gehaald en kreupel hout werd doorzocht, maar bij het invallen van de duisternis was er nog steeds geen spoor van de jon gen ontdekt. Tsjoe En Lai, minister van bui tenlandse zaken van de com munistische regering in China, die alleen door de communis tische landen is erkend. Door electrische stroom gedood Na met de electrische was machine de was te hebben gedaan- kwam de echtgenote van de heer Ros te Geertruidenberg in aan raking met de blijkbaar defecte rubber-verlengkabel. Zij kreeg de stroom door het lichaam en werd gedood. „NAT. KATH. KERK" IN TSJECHO-SLOWAKIJE? PRAAG, 4 Oct. (Reuter). Het Tsjechoslowaakse kabinet heeff een voorstel goedgekeurd, strek kend tot het instellen van een nieuw regeringsdepartement, on der leiding van een minister van staat, dat tot taak zal krijgen „eenheid" te brengen in de be moeienis door de staat met kerke lijke aangelegenheden. Ook werd de tekst van een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in rege- ringscontróle over de aangelegen heden van alle kerkelijke genoot schappen in Tsjecho-SIowakije zoals het benoemen van priesters en het vaststellen van hun sala rissen, ongeacht de kerkelijke waardigheid der geestelijken. Men verwacht dat de Tsjechoslowaakse nationale vergadering, die aan het eind van deze maand bijeen komt. het wetsontwerp in deze vorm zal goedkeuren. Te Praag is men van mening dat het tot wet verheffen van het wetsontwerp voor de regering de mogelijkheid zou openen in Tsje cho-SIowakije een „nationale ka tholieke kerk" te stichten, die on afhankelijk zou zijn van het Vati- caan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1