Wetsontwerp tot coördinatie op het wetenschappelijk arbeidsterrein Eerste K.LM.-passagier weer op Schiphol RADIO Een slachtoffervan 1920 ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Vrijdag 7 October 1949 Magister Stokman op zijn stokpaard Het Goudse bioscoop-conflict programma De roofoverval op de spaarbank Nieuwe satelliet van het Kremlin Werkloosheid nam af in September WEK DE CAL IN UW LEVER OP (Van onze parlementaire redacteur) Nederland is arm aan grondstoffen, echter niet aan hersenen. Conclusie: die hersenen zullen dus grondig moeten worden uit gebuit. Tot zover was de heer Terpstra (A.R.), een van de woordvoerders bij de behandeling van het wetsontwerp dat de bevordering van het zuiver-wetenschappelijk onderwijs tot doel heeft, het met de regering eens. Of ter bereiking van dit doel nu echter ook een speciale organisatie nodig was? De heer Terp stra meende van niet en de heren Tilanus (C.H.) en Hoogcarspel (Com.) vielen hem hierin bij. Ook mej. Tendeloo (P.v.d.A.) week van het standpunt van haar fractie af en schaarde zich aan de kant van de tegenstanders van het ontwerp. standers. Het was dan ook reeds vijf uur geworden voordat de Ka mer aan de ingediende amende menten kon beginnen, allen van de hand van Mag. Stokman. Op de eerste plaats werd hierbij een poging gedaan om de vertegen woordiger van de minister van financiën de gelegenheid te geven om verzet aan te tekenen tegen besluiten van de geprojecteerde organisatie. Een nogal vreemde figuur, vooral omdat men in an dere gevallen nooit zo geporteerd is voor overheidsinvloed, noch voor inmenging speciaal van die zijde! De desbetreffende amende menten ontmoetten dan ook wei nig bijval. De minister bleek in deze wel een zeer scherpe pijl op zijn boog te hebben. Dit amende ment, aldus minister Rutten, tast te de ministeriële verantwoorde lijkheid aan. Niet minister Lief- tinck, maar hij had het wetsont werp ondertekend. De pijl trof doel. Mag. Stokman trok de amen dementen die hierop betrekking hadden, in. Met enkele andere amendementen was de magister gelukkiger. Het ontwerp bepaalde al, dat de raad van de organisatie commissies zou kunnen instellen. Magister Stokman wilde zulks dwingend voorschrijven. De be windsman nam dit amendement over, evenals een ander waarbij bepaald werd, dat bedoelde com missies tenminste voor tweederde uit hoogleraren en andere docen ten zullen bestaan. Tenslotte was er nog een amendement waarbij magister Stokman bepaald wilde zien, dat de Rekenkamer controle Wil het ontwerp een fonds, be heerd door een Raad, een bestuur en een directeur, de tegenstanders waren van mening dat de verde ling van de voor dit doel uit te trekken gelden, voor 't komende jaar een en een derde millioen, evengoed rechtstreeks door de minister van O.K. en W. zou kun nen geschieden. Bijval kreeg mi nister Rutten van Mag. Stokman (K.V.P.) en de heren de Kadt (P.v.d.A.) en Ritmeester (V.V.D.). Ook Mag. Stokman had intussen nog wel enkele bemerkingen. In zijn verdediging zei minister Rutten dat hij de geprojecteerde organisatie, die overigens al een tijdje werkt, wel degelijk nodig had. Thans was het zo dat er drie groepen, ieder op hun eigen houtje, werkten, nl. de zelfstan dige geleerden, de universiteiten en de laboratoria van het bedrijfs leven. Het wetsontwerp schiep de mogelijkheid om deze afzonder lijke werkzaamheden te coördi neren. Wilde men dit wetsontwerp niet dan betekende dat in feite, dat men niet bereid was om de Neder landse wetenschap vooruit te brengen, een opmerking, die de tegenstanders van het ontwerp, en terecht, levendige protesten ontlokte. Het ging immers niet om de middelen, maar om de vorm, waarin deze gedistribueerd zou den moeten worden. Met hoor en wederhoor vulden Kamer en mi nister een hele middag, zonder dat er overigens verandering kwam in de verhouding voor- en tegen- ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 VARA,, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19 30 VPRÓ, 19.45—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas- tiek, 7.30 gramofoonmuziek, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.18 gra- mofoonmuziek, 8.40 orgelspel, 9.05 gramofoonmuziek, 10.00 medische causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 radiofeuilleton, 10.35 voor de arbei ders in de continubedrijven, 11.15 gramofoonmuziek, 12.30 mededelin gen, 12.33 kwartet, 12.55 kalender, 13.00 voor de strijdkrachten, 13.30 dansmuziek, 14.00 voor de jeugd, 14.20 gramofoonmuziek, 15.00 boek bespreking, 15.15 kamerorkest en so list. 16.00 NW-uitzending, 16.15 gra mofoonmuziek, 16.45 sportpraatje, 17.00 gramofoonmuziek, 17,30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18,15 gramo foonmuziek, 18.30 voor de strijd krachten, 19.00 artistieke staalkaart, 19.30 „lezen in de bijbel", 19.45 voor de Nederlanders in Duitsland, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.12 VA- RA-varia, 20.15 promenade-orkest, 20.45 gevarieerd programma, 21.45 social, commentaar, 22.00 sextet, 22.45 „onder de pannen", hoorspel, 22.45 dansmuziek, 23.00 nieuws, 23.15 24.00 gramofoonmuziek. HILVERSUM II 416 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 gramofoonmu ziek, 7.45 morgengebed en liturgi sche kalender, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 gramofoonmu ziek, 9.30 waterstanden, 9-j.j koor, orkest en solisten, 10.00 voor de kinderen, 10.15 gramofoonmuziek, 11.00 voor de zieken, 11.45 gramo foonmuziek, 12.00 Angelus, 12.03 zang en orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 amusementsmuziek, 12.55 zon newijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 metrop^le orkest, 14.00 orgelspel, 14.20 Engelse les, 14.40 koorconcert, 15.10 kroniek van let teren en kunsten, 15.45 viool en piano, 16,20 luchtvaartcauserie, 16.30 „de schoonheid van het gre goriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 amusmentsmuziek, 18.15 jour nalistiek weekoverzicht, 18.30 amu sementsmuziek, 19.50 Amerikaans commentaar, 20.00 nieuws, 20.05 „de gewone man zegt er het zijne van" 20.12 gramofoonmuz., 20.15 „licht baken", causerie, 20.40 gramofoon muziek, 21.00 gevarieerd program ma, 21.45 puzzle, 21,55 populair concert, 22.30 „wij luiden de Zon dag in", 23.00 nieuws, 23.1524.00 Rotterd. philharm. orkest en koor. BRUSSEL 322 M: 12.00 salonor kest, 12.30 weerber., 12.30 licht or kest, 13.00 nieuws, 13.15 gramofoon muziek. 14.00 causerie over de Europese Raad, 14.10 en 15.00 gra mofoonmuziek, 16,12 accordeon- spel, 16.27 omroeporkest, 17.05 nieuws, 17.15 omroeporkest, 17.39 accordeonspel, 17.54 gramofoonmu ziek. 17.55 economisch overzicht, 18.00 jazzcauserie, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gra mofoonmuziek, 19.50 vrije politieke tribune, 20.00 Omroep symphonie- orkest en solist, 22.00 nieuws, 22.15 dansmuziek, 23.00 nieuws. 23.05 en 23.1524.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M: 12.05 gramo foonmuziek, 12.30 omroeporkest, 13.00 nieuws, 13.15 omroeporkest, 13.32 verzoekprogramma, 14.30 gra mofoonmuziek, 15.30 verzoekpro gramma, 16.30 ensemble Bill Alexan dre; 17.10 idem; 18.30 accordeon- spel, 19.00 twee piano's, 19.40 gra mofoonmuziek. 20.00 omroeporkest, 20.45, 21.00, 22 15, 23.00 en 23.30 gramofoonmuziek. op de financiën zou hebben. De minister was zijnerzijds van me ning, dat een dergelijke voor waarde direct aan het verlenen van de subsidie kon worden ver bonden, maar ook tegen het amen dement had hij geen bezwaar. Er zou dan echter nog een redactie wijziging moeten worden aange bracht. Heden zal het wetsont werp worden afgehandeld. Het bioscoopconflict Bij de aanvang van de vergade ring had de heer Nederhorst (P.v. d.A.) vragen gesteld over het bioscoopconflict in Gouda, aldus ook voor de heer Teulings de ge legenheid scheppende om voor het eerst zijn ministeriële neus te la ten zien. De regering heeft, zoals bekend, de gemeenten gedwongen om de vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen te verhogen. In Gouda heeft dat tot gevolg gehad, dat de bioscopen zijn gaan staken. De Bioscoopbond sprong de stakers bij en maakte door middel van uitkoop etc. ook andere vermakelijkheden ter plaatse onmogelijk. De vragen van de heer Nederhorst kwamen kort en goed hierop neer: Wat dacht de regering van dit alles en voor welke partij was zij bereid te opteren? Minister Teulings koos onvoorwaardelijk voor Gouda, maar hij zegde tegelijk toe dat een nader onderzoek over een moge lijke herziening van het percen tage zou kunnen plaats vinden, mits de actie werd gestaakt. Met andere woorden: de Bioscoopbond zal met haar actie waarschijnlijk toch succes hebben gehad Voor de heer Welter was het gisteren een grote dag. De Kamer voorzitter moest zich even ver wijderen en er was dus een ver vanger nodig. De eerste wnd. voorzitter was afwezig, de tweede nam aan de beraadslagingen deel. Het reglement bepaalt dat dan de oud-voorzitter moet optreden, maar deze is, zoals bekend, in middels tot de eer van het minis terschap verheven. Als laatste mogelijkheid wijst het reglement dan liet oudste lid aan, dat is ds. Zandt, maar ook die was er niet en zo geviel het dat dus de op een na de oudste, de heer Welter, dit voorrecht te beurt viel. Ove rigens was het maar een korte vreugde, maar de heer Weiter genoot er toch zichtbaar van. Op het emplacement van het station Oudewater zijn twee goe derentreinen op elkaar gebotst. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Personeel van de Spoorwegen bezig met het op ruimen van de ravage. WATERSCHAPPEN Bij K.B. zijn benoemd: met in gang van 1 October 1949 tot hoog heemraad van het Hoogheemraad schap Walenland J. Swart te Schellingwoude; met ingang van de eerste Zaterdag in October 1949 tot dijkgraaf van de Polder Oost- zaan G. Taams te Oostzaan; met ingang van 31 December 1949 tot dijkgraaf van de Polder Waal en Burg op Texel K. W. Roeper te Den Burg, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met in gang van 1 October 1949 tot heem raad van de Polder Wieringer- waard C. Boekei te Wieringer- waard. Ontvluchte regeringspupil gegrepen De 17-jarige regeringspupil W. S„ die ontvlucht was uit het Tehuis Valkenheide in Maarsbergen, werd door de Haagse recherche aange troffen in een kamer op de tweede etage van een perceel in de Wa genstraat. Bij het naar beneden- gaan ontglipte hij de rechercheur, waarna hij zich begaf op het bal- con van de tweede étage aan de achterzijde en daarna over de ba lustrade naar beneden sprong, door een glazen dak. Hij kwam terecht op de grond en vluchtte toen de Wagenstraat in, waar hij opnieuw werd gearresteerd. Hij werd aan het ziekenhuis aan de Zuidwal on derzocht. Het bleek, dat hij enkele snijwonden, schrammen en ontvel lingen had opgelopen. Hij zal op transport naar Maarsbergen worden gesteld. DE DOODSTRAF IN ENGELAND Veel animo voor beul LONDEN, 6 Oct. (Reuter) In een memorandum aan de koninklij ke commissie, die door de Engelse regering werd benoemd om alle aspecten van de kwestie van de wenselijkheid van de doodstraf te onderzoeken, spreken Britse gevan genisgeestelijken zich uit voor dé doodstraf wegens moord. Ook zeg gen zij voorstander te zijn van de strop als middel tot executie, daar „het stigma dat aan de terechtstel ling door ophanging verbonden is het afschrikwekkend effect van de straf verhoogt." Gevangenisdirecteuren gaven als hun mening te kennen, dat de dood door de strop „snel en menselijk" was. Zij deelden mede, dat een „ge weldig aantal" sollicitaties voor de betrekking van beul waren ontvan gen. Gezouten haring naar Russische zóne De Nederlandse Bond van Ha ringhandelaren heeft een contract afgesloten voor levering van gezou ten haring aan do Russische zóne van Duitsland. Het gaat hier om de export van 90.000 vaten gezouten haring, die in de komende zes maan den zullen worden verzonden. Dit contract is gesloten op basis van het handelsverdrag tussen Neder land en de Russische zóne van Duitsland, in welk verdrag een post ad vier en een half millioen gulden voorkomt voor gezouten haring. De export wordt door Nederland se belanghebbenden als zeer belang rijk beschouwd. TWEE BROERS IN ARREST GESTELD Na een uitgebreid onderzoek in verband met de gewapende roof overval op het bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amster dam aan de Ceintuurbaan in de namiddag van Woensdag 28 Sept. heeft de recherche gisterennacht in het oostelijk deel der stad twee jeugdige broers, J. H. M. en H. M., aangehouden, tegen wie ernstige verdenkingen zijn gerezen. Verschillende goederen, welke in de woningen van de vermoede lijke daders werden aangetroffen, en die waarschijnlijk zijn aange schaft van het ontvreemde geld bedrag, benevens enige vuurwa penen en een bedrag aan geld, zijn in beslag genomen. Het on derzoek wordt voortgezet. Incasseerder stak geld in eigen zak Te Scheveningen is gearresteerd de 58-jarige A. van S„ belast met het incasseren van huren voor di verse huiseigenaren. In de loop van de laatste acht jaren is hij er toe gekomen voor rekening van ande ren geïncasseerde gelden in eigen zaak en voor privé doeleinden aan te wenden, lange tijd is hij in staat geweest de tekorten te dekken door het sluiten van leningen. De arres tatie geschiedde nadat twee huis eigenaren zich tot de recherche hadden gewend, omdat een bedrag van bijna f 6000,door van S. niet kon worden gefourneerd. New York's beroemdste haarkunstenaar, monsieur Louis, heeft als theorie verkondigd, dat de haarmode verband houdt met de politieke toestand. Voor een oorlog dragen de vrouwen het haar omhoog, in een poging vrolijk te zijn. Na die oorlog gaan de haren weer naar beneden en worden kort geknipt, aldus mon sieur Louis. Hier toont hij als bewijs de haarstijl van 1938 en de korte haardracht, die nu het modebeeld beheerst. BUITENLANDS OVERZICHT Terwijl Moskou met zlin trouwe vazallen een diplomatieke actie heeft ingezet, teneinde China als bondgenoot te krijgen, wordt ook in Lake Success, vandaag op het Europese front, het aantal weer loze bondgenoten van het Krem lin met één vermeerderd. Op de democratische wijze, zoals we dit van de communisten gewoon zijn, heeft Moskou verordonneerd, dat nu ook Oost-Duitsland een zelf standige Duitse staat zal worden, met een eigen bestuur en zelfs met een eigen diplomatieke dienst. Geheel volgens het Moskouse recept, speelde de wil van het Duitse volk hier geen enkele rol. Het Kremlin verordonneerde, dat de Oost-Duitse volksraad, die in dit voorjaar op de bekende Rus sische democratische wijze was gekozen, nl. met alle rechten van propaganda en verkiezingsvrij- heid alleen voor de communisten, zich zou constitueren tot een volksdag, aan welk instituut het gehele regeringsbeleid zou wor den overgedragen. Waarbij de Russen dan zo vriendelijk waren om hieraan toe te voegen, dat het Russische militaire bestuur zich geheel uit dit bezette gebied zal „Wie wil naar Amsterdam vlie gen?" Er was weinig animo voor dit aanbod, dat de hoofdredacteur van de Londense „Evening Stan dard" op een zonnige Meidag in 1920 aan zijn redacteuren deed. De „Evening Standard" was een goed blad en daarom keken de meeste redacteuren enigszins vreemd op van deze kennelijke poging tot liquidatie van een der journalisten. Een pijnlijke stilte viel op de redactie, die omsloeg tot een al gemene consternatie, toen een der jongste leden van de „Evening Standard", de 24-jarige verslag gever Rhodes, met nauwelijks hoorbare stem uitbracht: „Ik wil wel". Waarschijnlijk hebben de ove rige leden van de redactie zich daarop onmiddellijk met vereende krachten geworpen op de samen stelling van een goede biografie van Rhodes, wiens schuchter uit gebrachte woorden in wijde kring werden beschouwd als een uiting van levensmoeheid. Gezagvoerder Shaw, die op 17 Mei 1920 zijn Airco 16 G-EALU, een omgebouwd oorlogsvliegtuig, van de startbaan op Croydon los maakte, was echter vast besloten de sceptische collega's van Rhodes alsmede vele anderen te overtui gen van hun misplaatste wantrou wen in de jonge burgerluchtvaart en 135 minuten later zette hij zijn toestel vlot aan de grond op het Schiphol van die dagen. De camera van fotograaf de Haan richtte zich op Shaw, op Rhodes. Zo gebeurde dat in 1920, zo gebeurde dat Donderdagmiddag 6 October 1949. Rhodes, een paar jaar ouder, maar nog even vitaal en thans een der beste medewer kers van het Engelse blad „The News of the World", Shaw, die thans niet meer in, maar „van" de luchtvaart leeft, als sheil-man en fotograaf de Haan, toen een schriele jongeman met meer been dan vlees, nu de bollige oude routiné in het vak, die voor zo'n opdrachtje zijn hand niet meer omdraait. Shaw en Rhodes kwamen giste ren uit Londen met de Convair „Albert Cuyp" op Schiphol aan. Beiden als passagiers. Maar Shaw nam boven de Noordzee even de stuurknuppel in zijn knuisten en toen de C.onvair voor het stations gebouw taxiede, stak hij vanuit de stuurstoel trots zijn hoofd uit de cockpit. Fotograaf de Haan ontspande de sluiter van zijn ca mera anno 1949, maar de mond van Shaw viel van verbazing open. „Bent u die. „Die ben ik Het gebeurt maar zelden, dat fotografen elkander vereeuwigen, maar gisteren op Schiphol ge beurde het. De Haan moest op een plaatje tezamen met zijn „slacht offers"» van 1920 en hij onderwierp zich braaf aan de aanwijzingen van zijn collega's. Uit naam van dr. Plesman, die op het ogenblik buitenslands ver toeft, heette het hoofd van de K.L.M.-persdienst, de heer R. Vo gels, de eerste van de drie mil lioen passagiers, die de K.L.M. sindsdien heeft vervoerd, welkom op Schiphol en met hem ex-vlie ger Shaw en de heer Spry Lever ton, destijds lid van het grondper soneel van Croydon, die de eerste Londen-Amsterdam-machine op Croydon nawuifde. TH. E. SLOT t Bekend vliegtuigconstructeur Na een ziekte van ongeveer twee weken is onverwacht te zijnen hui ze te Voorburg overleden de be kende vliegtuigconstructeur Theo doras Egbert Slot. De heer Slot, die 54 jaar oud is geworden, verwierf grote bekendheid als constructeur van de Pander „postjager". Dit toe stel nam o.a. deel aan de Melbour- ne-race in Oct. 1934. Voorts was hij de ontwerper van de Pander-les- vliegtuigen, die voor de oorlog werden gebruikt voor de opleiding van vliegers en van de „Schelde- mus" en „Schelde-meeuw", kleine eenpersoonstoestellen, waarvan de eerstgenoemde was uitgerust met een neuswiel hetgeen voor die tijd tzeer bijzonder was. BUITENLANDERS NAAR ENGELAND Om gratis medische behandeling De Britse minister van gezond heid Bevan heeft Donderdag mede gedeeld, dat de Britse immigratie ambtenaren opdracht gekregen hebben buitenlandse bezoekers te weren, die openlijk verklaren naar Engeland gekomen te zijn om gra tis medische behandeling te krijgen in het kader van het Nationale Ge zondheidsprogram. Minister Bevan voegde er echter aan toe, dat het al snormale gast vrijheid moest worden beschouwd om te zorgen voor buitenlandse gasten, die tijdens hun verblijf in Engeland ziek werden. De Britse regering hoopte met andere landen tot wederzijdse regelingen te ko men en er werden reeds besprekin gen in Brussel gevoerd. Bevan sprak de hoop uit, dat het Britse program „een voorbeeld voor an dere naties" zou worden. 95 pet. van de Britse bevolking was in het program opgenomen. De adminis tratiekosten bedroegen minder dan 4 pet. van de totale uitgaven, daar 12.000 vrijwilligers hun medewer king verleenden. In het eerste jaar waren 187 millioen recepten uitge schreven, 5.250.000 brillen verstrekt en nog 3.000.000 besteld. Hoogoven locomotieven werken met mobilofoon Vijf van de 17 locomotiefjes, die dag in, dag uit, over het 271 ha. grote terrein van de K.N.H.F. dra ven, zijn bij wijze van proef van een mobilofoon-installatie voorzien cn wanneer dit experiment econo misch verantwoord blijkt te zijn, zullen in de toekomst ook de ande re 12 Jumbo's op te bellen zijn. De Hoogovens is het eerste bedrijf, dat de mobilofoon op het treinverkeer heeft toegepast. Het grote voordeel schuilt daar in het feit, dat de lo comotiefjes niet langer naar een centrale post behoeven te rijden om orders te halen, zodat er vele honderden onnutte locomotiefmeters worden voorkomen. De zenders/ont vangers ondervinden geen enkele hinder van de „massa" van het uit gestrekte fabriekscomplex, kort. Tijdrecord in de lucht gebroken YUMA ARIZONA, 6 Oct. (Reu ter). Twee voormalige piloten van de Amerikaanse marine, Bob Woodhouse en Woody Jongeward, hebben het tijdrecord in de lucht gebroken, dat op duizend uur stond. Zij zijn 24 Augustus opgestegen en zijn van plan nog tot 12 October in de lucht te blijven. Hun vliegtuig wordt in de lucht van brandstof voorzien. In September daalde het aan tal als werkloos geregistreerde mannen van 45.950 tot 41.236, t.w. 32.229 geheel werklozen (vorige maand 32.437), 8.831 DUW-arbei- ders (12.628) cn 176 wachtgelders (885). Deze verruiming van de werk gelegenheid was voornamelijk een gevolg van het oogstseizoen. In de landbouw daalde daardoor het aantal werklozen van 3.437 tot 1.927, in de veenderijen van 978 tot 260 en in de groep losse on geschoolde arbeiders van 6.985 tot 6.329. Door toegenomen activiteit in de bouwnijverheid nam de werkloosheid in deze bedrijfstak af van 5.549 tot 4.511. Zoals ge woonlijk nam ook dit jaar na de vacantietijd de werkgelegenheid in de- metaalnijverheid toe, waar door het aantal werklozen in deze bedrijfstak afnam van 4.210 tot 3.517. Benzine in Australië weer op de bon CANBERRA (Reuter) - Minister president Chifley heeft medegedeeld dat 15 November a.s. in Australië benzine weer zal worden gedistri bueerd, Het voornaamste dbel van de rantsoenering is te zorgen voor een juiste en evenredige verdeling met het oog op het acute dollarte- Moordenarcs veroordeeld De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde de 20-jarige dienstbode G. H. uit Schoonhoven tot een ge vangenisstraf van een jaar met af trek. De eis was twee jaar. H. had in de nacht van 4 Juni haar pasgeboren kind in het water ge worpen, hetgeen de dood tengevol ge heeft gehad. terugtrekken, althans belangrijk zal worden ingekrompen. Een concessie, welke Moskou zonder enig bezwaar kon doen, omdat men er wel voor gezorgd heeft, dat alle sleutelposities van het nieuwe bewind bij veilige en be trouwbare communisten zijn, die slechts mogen wijzen, wat vader tje Stalin zal gelieven te prijzen. Het lag voor de hand, dat het Duitse volk zelf, in de vestiging van deze nieuwe staat, dan ook geen enkel aandeel mocht heb ben, want dan wist men in Mos kou veel te goed, dat er heel iets anders uit de bus zou komen dan de communisten wensen en nu het Duitse volk aanbieden. Van verkiezingen zal dan ook geen sprake zijn, deze worden voorlopig uitgesteld. De met het negeren van elk begrip van ge zonde democratie gekozen „volks raad", waarbij de communisten alle voorzorgsmaatregelen hadden genomen, om er een stevige meer derheid te verkrijgen, wordt zon der meer geproclameerd als de nieuwe volksvertegenwoordiging van de onafhankelijke Duitse staat. Maar zelfs dit parlement mag niet zijn eigen president en eigen ministers kiezen, neen, deze zijn door Moskou aangewezen. Com munistische Duitsers, wier trouw aan Moskou onverdacht is, krij gen de belangrijke ministeries in handen, zoals die van binnen landse zaken en politie, 'justitie, oorlog, onderwijs en propaganda. Enkele minder politiek belang rijke departementen zijn toever trouwd aan niet-communisten, die echter in de laatste maanden ge toond hebben, dat zij hetzij uit vrees, hetzij uit oprechte vriend schap, bereid zijn een heel eind in het communistische gareel mee te lopen. Dit geheide communis tische bewind, welks trouw aan Moskou beproefd is, zal tot taak hebben de constitutie van de nieuwe Duitse staat voor te be reiden en als deze communisti sche meerderheid dan volop de kans heeft gekregen om de poli tieke verhoudingen voor haar zo gunstig mogelijk te maken, dan kunnen over een jaar verkiezin gen gehouden worden. Het ge vaar, dat deze dan ongunstig zou den uitvallen, is op die wijze tot 't uiterste minimum gereduceerd. Het is begrijpelijk, dat, nu op deze wijze alle waarborgen ge troffen zijn, dat men van het marionetten-karakter van dit nieuwe bewind in Moskou volko men verzekerd is, men wat het geven van bevoegdheden betreft aan de Duitse staat, zonder enig risico met de West-Duitse staat in Bonn kan concurreren. Waar de geallieerden - voorlopig nog niet bereid waren aan de nieuwe West- Duitse republiek ook diplomatieke bevoegdheden te geven, daar heb ben de Russen er natuurlijk geen enkele bezwaar tegen, hun jong ste satellietstaat wel te begunsti gen met een departement voor buitenlandse zaken. En zo is er meer. Maar al is ook het Duitse volk, wat betreft de politieke scholing, nog niet erg ver gevor derd, dat de Duitsers hier de schijn van het wezen niet zouden onderscheiden en zich door deze Russische camouflage zouden la ten bedriegen, is niet aannemelijk. Zelfs de Duitsers begrijpen wel wat voor vlees zij in deze nieuw ste Russische kuip hebben. Intussen hebben de Amerika nen op deze nieuwste schepping van Moskou als bondgenoot op internationaal terrein al gerea geerd, door voor te stellen, dat ook West-Duitsland nu onmiddel lijk in de verschillende interna tionale organisaties zal worden toegelaten. Moskou zal daartegen wel zijn veto uitbrengen, maar dan komt ook Oost-Duitsland na tuurlijk nergens in en gaat deze Russische vlieger, van een nieu we bondgenoot in Lake Success, niet op. Brengt Moskou geen veto uit, om ook West-Duitsland toe te laten, dan staan de stukken weer 11. De vraag rijst alleen nog: wat komt er met deze onafhankelijke twee Duitse staten nu van Beriijn terecht? Dat wordt daar meer en meer een onhoudbare toestand. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stro men, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht mid del, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Lever pilletjes. (Adv.) FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 17 Ozei Karei, die niet goed wist, hoe hij zich houden moest. Maar op slot van zaken was dat misschien een voldoende grond slag voor een gelukkig huwelijk en ecu beter dan veel andere „Maar van Marie Trimbach ge sprokenhoe was ze als jong meisje?" „Heel mooi", zei Cor eenvoudig weg. „Ik kan me haar nog- goed voorstellen, toen ze achttien was pikzwarte haren, die tot op haar schouders vielen in prachtige krullen. En ze had zulke mooie, grote ogen, die je zozo on schuldig konden aankijken. Ja, echt onschuldig. Onschuldig en vertrouwelijk. En als ze verwacht te, dat je iets tegen haar zeggen zou, dan stond haar mond altijd even open, zodat je haar mooie tanden zien konEn wat haar figuur betreft.... heb u wel eens een rozeknop gezien, die op het punt stond open te gaan? Nou zo was ze precies. „Ja, ja....", zei Karei. „Zo was Marie Sanders toen ze achttien was." Met een plotseling, bijna bruusk gebaar legde Cor haar stoffer neer. Karei fronste de wenkbrauwen. „Maar dat zo'n meisje dan.... Er is me verteld, dat ze al in de dertig was, toen ze met Trimbach trouwdedat het hele dorp haar als een oude vrijster be schouwde Cor raapte de stoffer weer op. „Dat is ook zo, mijnheer.... ik begrijp wel, wat u denkt. Waar om zo'n meisje niet eerder ge trouwd was geraakt, nietwaar? Ik heb me dat ook wel afgevraagd. Ze had heel watik zal maar zeggenaanbidders. Maar ze wilde hen geen van allen.... ze hield zich afzijdig, totdat ze haar eerste fleur begon te verliezen; err toen kwam mijnheer Trimbach. „Denk je, dat ze nooit op iemand verliefd is geweest?" „Dat heb ik niet gezegd. Ik ge loof, dat ze wel degelijk van ie mand heeft gehouden." „En.wie was die man?" „Daar ben ik nooit achter kun nen komen. Misschien heeft nie mand het ooit gewetenbehal ve dan Marie en haar vader en moeder. Maar dat er iemand ge weest isnou .dat weet ik wel zeker. En dat is gebeurd, toen Marie ruim negentien was. Karei ging rechtop in bed zitten. „Toe, vertel eens verder." „We woonden toen hier in dit huis", vervolgde Cor langzaam. „Het was kort, nadat mijnheer Sanders zijn zaak verbouwd en uitgebreid had. De familie Sanders zat er toen goed bij. En ze wilden Marie naar kostschool doen. Er gens in Frankrijk. In het begin was ze er dolblij mee. Ze wilde er graag heen. Ik heb er weken lang aan besteed om alles bij el kaar te brengen, wat ze mee zou nemen. Schoolkleren en japon netjes om uit te gaan, sportkle- ding en twee avond japonnetjes. want het was een erg deftige kost school. Maar op een avond laat kwam Marie de huiskamer binnen de benedenvoorkamer, ziet u?waar haar vader en moe der zaten. Haar moeder leefde toen nog. Ik was in de kamer er gens mee bezig.waarmee weet ik niet meer. Ik keek op en zag Marie staan. Dat gezicht zal ik nooit vergeten. Ze was zo bleek als een vaatdoek...." Karei wachtte geduldig, of ze verder zou vertellen. En Cor vervolgde zachtjes: „Het eerste ogenblik zei ze geen woord. Ze keek alleen maar haar vader en moeder aan. Toen zei haar moeder: „En Marie, heb je prettig schaatsen gereden?" Het was in de winter, ziet u en ze had op een vennetje hier in de buurt gereden. Na de kerstvacantie zou ze naar die kostschool gaan. En ze bleef daar maar zo staan en keek naar haar ouders met iets in die grote ogen van haar, dat ik nooit ver geten zal. Ik had haar nog nooit zo zien kijken, maar ik kan niet zeggen, hoe het was. En toen zei ze: „Ik ga niet naar kostschool!" Meer niet." Cor leefde het geval weer mee. Dat kon Karei aan de ontroering, die in haar stem klonk, bemerken. „Meneer en mevrouw wilden haar eerst niet geloven. Ze had er ook zo naar verlangd, om naar kostschool te gaan. Ze dachten, dat ze ziek was geworden meer zenuwziek, begrijpt u? Wat ze daarna tegen hen gezegd heeft, weet ik niet. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4