Gaan de melkhandelaren hun ondergang tegemoet? Najaarstentoonstelling voor vet weidevee, varkens en schapen Oude Niedorp gaat een nieuw gemeentehuis bouwen MODE-RUBRIEK Grote verbouwing - verkoop J. G. Engeln Alkmaar DRAINEERBUIZEN S T OEL'S Ongekende drukte op de Lappenmarkt De derde pont aan de Hembrug Nieuwe cursussen in Tsjecho-Slowakije De nieuwe burge meester van Assen Uitbreiding van Scheveningen-Radio Congres Kunst en Christendom Middenstandsoorlog Protestvergadering te Utrecht 1.86 2.23 1.49 6.09 4 vingerdoekjes cadeau Zaterdag 8 October GESLOTEN En nuFEESTEN Telef. aangesloten onder no. 4805 P. OVERMAN Ensemble Willy Doggenaar In de bar van restaurant- „Schuyt" is men het gezelligst uit NOORS' HOLLA KD Nieuw Noordhollands Dagblad SUBSlDIE-aanvrage PEUKAAN" daa>ikahktta/tifii i/ooïdeÜq&i Schagen, 7 October Met een enkel woord gewaagden wü reeds van de stroom van be zoekers, die Donderdag over Scha gen losbarstte. Als er ooit een suc cesvol initiatief genomen is, dan is dat toch wei deze stunt, die in één slag Schagens naam als centrum plaats heeft heroverd. Vooral de drukte op de Ged. Gracht, Laan, Molenstraat en N. Laagzljde was ongekend en vele malen heviger dan tijdens de traditionele Faas- tentoonstelling. Het is nooit in iemands hoofd op gekomen, dat één plaats van een beperkte omvang als Schagen, zo'n menigte textiel van zulk een rijke verscheidenheid zou kunnen herber gen. Wat een weelde aan tapijten en alle mogelijke matten, tafelkleden, ondergoed en japonstoffen viel er nu te bewonderen. Maar het gekke van het geval was, dat sommige kooplustige dames zelfs aan deze meer dan 100 stalletjes niet genoeg hadden en haar heil nog zochten in de winkels van plaatselijke zaken lieden. Dit heeft de middenstanders blijk baar voor ogen gestaan, toen zij deze lappendag organiseerden. Zij gunnen niet alleen de kooplieden van elders, maar vanzelfsprekend ook zichzelf een goede boterham. En naar het ons voorkomt, is het nog een vrij goed belegde boterham geworden. Al was de Lappenmarkt dan het succes van de dag, de veetentoon stelling en -markt mocht er ook zijn. Hoeveel dieren er deze gedenkwaar dige 6e October verhandeld zijn, is met geen benadering te zeggen, want het aantal kopers had geluk kig gelijke tred gehouden met het overweldigende aanbod van het over het algemeen extra goed vee. Dientengevolge ontwikkelde er zich een zeer levendige handel met uit stekende prijzen, vooral voor verse en tijdkoeien, fokschapen en -ram men. Geen kampioenskoe Hoewel zo half en half door de inzenders werd verwacht, dat op deze eerste Schager Najaarsten toonstelling ook kampioenskoeien zouden worden aangewezen, bleek dit niet het geval te zijn. Welke motieven daaraan ten grondslag liggen, is ons niet bekend.^Wel we ten we, dat er uitzonderlijk goed vet vee was aangevoerd, dat met recht een levende reclame voor Ne derland als vleesproducerend land mag worden genoemd. De juryleden zetten van het aanvangsuur af spoed achter de keuringen, zodat kort na het middaguur alle prijzen reeds be kend waren. Hier zijn ze dan: VET WEIDEVEE Fijnst gemeste koe, afgewisseld 1. Schmal, Bussum, 2 S. de Jong, Wieringerwaard, 3. C. Keizer, Win kel; E.V. Jac. de Veer, Schagen en mevr. Hoek-Zwagerman, Hoogwoud. Fijnst gemeste koe met 6 brede tanden: 1. J. C. Stam, Hoorn, 2. Gebr. Berkhouwer, Schagen, 3. Idem. E.V. W. Kooijman, Haringhuizen. Fijnst gemeste koe m. 4 br. tanden: 1, 2 en E.V, J. C. Stam, Hoorn, 3, A, Blokker, Oudesluis. Fijnst gemeste koe m. 2 br. tanden: 1. C, Keizer, 2 Wed. J. Klerk, Wij- denes, 3. C. v. d. Oord, Wieringer waard, Beste Dikbil, niet afgewisseld: 1. G, Met, N.-Beemster, 2 en E.V. Schmal, Bussum, 3. Renooij, Oost woud. Voor de beste collectieve inzending (4 stuks): J. C. Stam, Hoorn, Schmal, Bus sum en Gebr. Berkhouwer, Scha gen, elk een medaille, HANDELSVEE Hoogdrachtige koeien, afgewisseld: 1. en 2. W, Schoen, Schagerbrug, 3. Gebr. Baars, Schagen. Hoogdr. koeien, niet afgewisseld: 1. Gebr. Baars, Schagen, 2. idem, 3. Blokker, Oudesluis. Schotten: 1. Gebr, Baars, 2. W. Kooijman, 3. A. Blokker. Verse melkkoeien, afgewisseld: 2. Gebr. Baars, 3. D. Dekker, Waarland. Verse koeien, niet afgewisseld: 2. en 3 Gebr, Baars Kalfvaarzen: 1. en 2, D, Sleutel, Schagen, 3. A. Blokker, Oudesluis. Gelde Vaarzen: 3. D .Sleutel, Schagen. Graskalveren: 1. D. Sleutel, 1. (dikbil) Schmal, Bussum. PAARDEN Handelspaarden, warmbloed: 1. en 2 D. Dekker, Waarland, 3. Wed. A, Borst, Schagen, E.V. M. Blokdijk, St. Maarten. Slachtpaarden, warmbloed, 4 jaar en ouder: 1. J. Huiberts, Bakkum, 2. J. Goes Den Helder, 3. Broersen, Rotter dam, E.V. Simon Vet, Zaandam en J. Poppen, Wieringen, Slachtpaarden, warmbloed, beneden 4 jaar: 1. tevens kampioen Fa. Joh. de Ruyter, Schagen, 2. J. Huiberts, Bakkum, 3. Broersen, Rotterdam, E.V, Nic, Goes, Den Helder. Slachtpaarden, koudbloed, ouder dan 4 jaar: 1. tevens kampioen, 2 en 3. Broer sen, Rotterdam. E.V, Nic. Goes, Den Helder 2 x, J. Poppen, Wieringen en K, Kruijer, Heerhugowaard. Slachtpaarden, koudbloed, beneden 4 jaar: 1. K. Kruijer, H.Hugowaard, 2 en E.V. Simon Vet, Zaandam, 3. K. Kruyer, E.V, Broersen. VARKENS Vette varkens: 1. en 2, D. Hoedjes, Moerbeek, 3. J. Peetoom, Winkel. SCHAPEN Vette schapen: 1. C. Keizer, Winkel, 2 en 3 C. v. d. Oord, Wieringerwaard. Ovcrhouders: 1. S. Grootes, Schagen, 2. Gebr. Nierop, St. Maartensbrug, 3. H. J. de Veer, Schagen, Schapen van gereg, Texels ras: 1. Jn. Langedijk Hz., De Weere, Abbekerk, 2. A. Brak, Schagerbrug, 3a K. Reyne, Schagen, Sb A. Brak, St. Maarten, 4. Wed. J. Wagemaker, De Weere, Abbekerk. Viertallen ooilammeren van één va- derdier: 1. D .Donker, Schagen, 2. W. v. d. Oord, Barsingerhorn, 3. C. Brak, Barsingerhorn, E.V. G. Kant, Wee re, Winkel. Viertallen fokschapen ,geb. in 1948: 1 W, v. d. Oord, Barsingerhorn, 2 K. Reyné, Schagen, 3. G, Kant, Wee re, Winkel. Viertallen fokschapen, geb, in 1947 of vroeger: 1. en beker: D. Donker, 2. W. V. d. Oord, 3. Jac, Reyne, Barsinger horn. Rammen, geb. in 1948: 1. G. Kant, 2. Wed. J. Wagemaker, Weere, Abbekerk, 3. A. Brak, St. Maarten. Rammen, geb. in 1947: 1. W. v. d. Oord, 3. A. Francia, Schagen. Rammen geb. in 3946 of vroeger: 1. en beker P. Pijper, Twisk, 2. C. Hoedjes, Schagen, 3. A. Wit, Tolke, Schagen. KEURING VAN DEKBEREN 1. Wisselbeker en kampioen D. Oostwouder. Beren, geb. na 30 Sept. 1948. 1. Joh. Oostwouder, 2 P.N. Laan Opmeer, 2 W, Baken, Schagen, 2 C. Borst, Heerhugow. en 2 A. Jonker, N. Niedorp. Inzending 35 beren. ONHOUDBARE TOESTAND Meermalen bereikten ons klachten van de zijde van automobilisen over het lange wachten bij de Hembrug op de spitsuren. Het aantal auto's, dat uit de pro vincie op weg naar de hoofdstad deze pont moet passeren, neemt ge stadig toe en overtreft in belangrijke mate dat van vorig jaar. In de maand Augustus alleen al werden er 105.000 auto's over het kanaal gezet tegen plm. 87.000 in dezelfde maand van 't vorig jaar. Daar komt nog bij, dat de vrachtwagens ook in grootte zijn toegenomen. Zo komt het voor, dat automobi listen op de spitsuren soms drie kwartier moeten wachten, vóórdat aan hun door toeteren en claxonne ren kenbaar gemaakte vraag:,,Schip- mag ik overvaren?" wordt beant woord. Al speelt ook de toename van het scheepvaartverkeer op het Kanaal hierbij een rol, toch zou bij aanstel ling van meer personeel 'n grote verbetering kunnen worden bereikt. Om 6 uur 's avonds nl. als er vaak nog 'n lange file van auto's aan de Amsterdamse kant staat, met men sen, die nog graag vóór 't eten thuis zijn, gaat de derde pont uit de vaart, zoals ook tussen 12 en 3 uur. Wan neer deze pont nog 'n uurtje langer zou varen, Zou aan 't verlangen van n groot aantal automobilisten vol daan zijn. Het is dus slechts 'n kwestie van aanstelling van 'n paar man personeel meer envoor slechts enkele uren. Wij vertrouwen, dat Rijkswaterstaat deze urgente kwestie eens ernstig zal willen be. kijken en met de belangen van veie automobilisten rekening zal willen hóuden. De Gemeenteraad van Oude Nie dorp heeft de wielen omgedraaid. Inplaats dat nu de kapperszaak van P .Jaspers te Zijdewind tot raadhuis verbouwd zal worden ,is nu op dracht verstrekt aan de architect Reyendam te Alkmaar tot liet ver vaardigen van een ontwerp voor een nieuw gebouw. Zoals men zich zal herinneren werd het eerder genoemd raadsbe sluit door Ged. Staten afgewezen. Tijdens de openbare raadsvergade ring van Donderdagavond, deelde burgemeester S. H. J. Bosma mede dat B. en W. na diep beraad de voorkeur geven aan een nieuw ge bouw, omdat nu de materiaalpositie zoiets mogelijk maakt. Tijdens een bespreking met We deropbouw werd hem medegedeeld dat van rijkswege f 52 mill, is uit getrokken voor overheidsgebouwen en dat Oude Niedorp een goede kans maakt om daarvoor in aan merking te komen. Inmiddels heb ben B. en W. een urgentieverkla ring ingediend. Bestudering in ho gere regionen vraagt echter veel 'tijd, zodat het nog wel 1951 zal worden voor het gebouw er staat. De destijds door architect Reijen- dam vervaardigde ontwerp is te kostbaar. Daarom hebben B. en W. hem gevraagd of hij een nieuwe wil maken. Het is de bedoeling het nieuwe raadhuis aan De Weel te bouwen, zo mogelijk naast de ambtswoning van de burgemeester. Hierna besloot de raad met alge mene stemmen tot a. het intrekken van de raads besluiten tot aankoop van perceel Jaspes te Zijdewind en van de be sluiten tot het lenen van geld voor aankoop en verbouwing. De heer Jaspers zal hiervan in kennis wor den gesteld; b. in beginsel tot het bouwen van een nieuw raadhuis aan de Weel; c. architect opdracht te verlenen tot het maken van een ontwerp; d. f 1000 beschikbaar te stellen voor de voorbereidende werkzaam heden. De voorzitter was verheugd dat de raad zo volledig de plannen kon onderschrijven. Teneinde spoed te betrachten zal het raadsbesluit nog deze avond worden verzonden. De heer Tromp vestigde er nog de aandacht op, dat de raad met het plan-Jaspers maar „niet wat had gedaan". Men achtte het ech ter niet verantwoord om het secre tarie op de bestaande wijze gehuis vest te laten, en aanvaardde daar om in de (toen) gegeven omstan digheden de enig mogelijke uitweg, overigens bleef hij sceptisch ge stemd t.a.v. spoedige nieuwbouw en bepleitte verder met klem het bouwen van nieuwe woningen om dat de huisvesting van vele grote gezinnen geen langer uitstel ge doogt. Volgens de voorzitter zouden in 1950 zeker twee. maar misschien ook drie of vier woningen worden gebouwd. Aanvulling van 't bouw volume is bereids aangevraagd. Het besluit van Ged. Staten om de vergoeding voor de raadsleden te verhogen van f3 op f4 was aan- Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Neel- tje, dochter van Gorn, Demmers en Cath. Nelly v. Jaarsveld. Ondertrouwd: Barend Koeleman, 30 jaar (NieuWer-Amstei) en Neeltje Antje Kistemaker, 24 jaar; Jan de Wit, 24 jaar, en Froukje Oortman, 27 jaar. Getrouwd: Hein Nibbering. 38 jn, (De Rijp) cn Alida B. M. Dekkers, 36 jaar. Overleden: Christiaan Joosten, 61 jaar, echtg. van Anna Barbara Kem pen, Burgerlijke Stand SCHOORL. Géboren: Cunera C. M. M„ d, v. Th. A. Meereboer en van E. C. Keijzer; Petronella A. C„ d. v. G. Rietveld en van C. Groot; Jan, z. v. V. V. Kossen en van A. F. Holst: Johannes P. M„ z. v. P. van Assem en van C. Roo- zendaal; Irene M„ d. v. J. de Hart en van G. Koelemeij. Gehuwd: J. Henneman en M. Keete. leiding tot teleurstelling. De raad had immers om f 5 per vergadering gevraagd. Wethouder v. Zonen vond de mo tivering van Ged. Staten: „naar 't aantal inwoners" tenminste zeer vreemd. Het dankschrijven van Zr, Kok voor de f 100 aanvulling op haar pensioen werd voor kennisgeving aanvaard, terwijl het verzoek van H. v. d. Eem te 't Veld om een reis- vergoeding voor zijn zoon Martin, die de ambachtschool te Alkmaar bezoekt, in handen werd gesteld van B. en W. om advies. DE LAATSTE HERINNERING AAN DE „KAS" VERDWEEN TUITJENHORN. Er is een tijd geweest, dat de tuinders door de omstandigheden gedwongen, graan, inplaats van grove tuinbouwproduc ten gingen verbouwen. Die massale graanbouw maakte de aanschaf van een grote dorsmachine noodzakelijk en de tuinders, in die dagen alle maal nog lid van de Coöperatieve Tuinbouwvereniging „Samenwer king", besloten tot aankoop over te gaan. Daardoor was men niet langer meer afhankelijk van de diensten van anderen en men was baas in eigen huis. Een grote moderne ,,Kas" verslond in enkele weken tijds ette lijke bunders zaad en leverde alles marktklaar af. De „Kas" stond dan op bepaalde plaatsen een week, of enige dagen, om na afloop van 't seizoen weer voor enkele maanden te worden opgeborgen. Dat verplaat sen van de duizenden kilo's Wegende onderdelen was altijd een heel kar wei en de sterkste paarden waren amper sterk genoeg. Het vervoer van het massale gevaarte leverde tenslotte zoveel moeilijkheden op, dat in 1926 aan de dorsmachine een vaste verblijfplaats werd gegeven in een daarvoor gebouwde schuur aan 't Tuitjenhornerlaantje. Naar dit centrale punt, aan breed vaarwater gelegen, kwamen de tuinders uit .de gehele omgeving per vaartuig, om hun graan te laten dorsen. De om standigheden veranderen echter steeds. De verbouw van granen nam steeds meer af, zodat tenslotte be. sloten werd de dorsmachine met toe behoren van de hand te doen. De „Kas" verdween een paar jaar ge leden en deze week viel de schuur onder slopers handen. Nu is er niets meer, dat nog aan het glorieuze tijd perk van de machtige dorsmachine der Tuinbouwvereniging „Samen werking" herinnert. LEDENVERGADERING L.T.B. TUITJEHORN. Voorziter Jac. Blokdijk heette allen welkom, in 't bijzonder de tuinbouwleraren Smit en Machielse. Hij deelde mede dat wanneer men witte kool wil veilen men dit moet opgeven bij de voor zitter der veiling. De aanvoer is momenteel groter dan de vraag, vandaar dat er nogal wat onver kocht blijft. Er werd medegedeeld dat het de bedoeling is om deze winter een motorcursus te geven. De kosten zijn 5 gulden. Minstens 12 leden moeten deelnemen wil de cursus dorgang vinden. Men kan zich tot 1 Nov. opgeven bij 't be stuur. Er zal worden aangedrongen op kinderbijslag voor zelfstandigen en vereenvoudiging van de sociale lasten. Het voorstel van Leidschcn- dam, tot afschaffing van de onder nemersbelasting zal worden ge steund. De oogstdankdag welke binnen kort zal worden gehouden, wordt begonnen met een H. Mis en alg. H, Comm. Daarna koffietafel in 't Patronaat. Voor de hierna te hou den bijeenkomst zal een spreker worden uitgenodigd. De geestelijk adviseur moedigt! de leden aan tot deelnoming aan 'n retraite. Namens de Middenstand, St. Deus Dedit en de LTB dankte de voorzitter de scheidende onder wijzer de heer Smit voor alles wat hij in 't belang van de land- en tuinbouw heeft gedaan. Hij bood de heer Smit 100 sigaren aan en sprak de hoop uit dat het hem in zijn nieuwe woonplaats goed mocht Igaari. De heer Smit dankte vóot de medewerking welke hij steeds van de LTB heeft ondervonden en raadde de'leden aan om toch voor al de jeugd zoveel mogelijk te la ten leren. In een mooie toespraak wees de heer Machielse op het grote nut van de LTB en spoorde allen aan trouwe leden te zijn. Mutaties Rijkspolitie Bij beschikking van de Gewest commandant Amsterdam der iRijkspolitie, wordt onder intrek king van de reeds bevolen ver plaatsing van wachtmeester I Ch. Broekhuijzen van de Parket- groep Alkmaar naar de Groep Heiloo, de wachtmeester I P. H. Kool van de Districtsstaf Alkmaar alwaar hij bij de Districtsrecher che werkzaam was, te rekenen m. i.v. I October 1949 naar de Groep Heiloo Post Limmen overgeplaatst cn aldaar met het postcommando belast. Gouden Kloosterjubileum BEEMSTER. Op Zaterdag 15 October a.s. viert de Eerw. Moeder Ernesta (van de Congregatie der Religieuzen penitenten der 3e Orde van de H. Vader Franciscus) over ste van het O. L. Vr. v. Lourdes- klooster alhier, haar gouden pro- fessiefeest. Op die dag zal de plech tige kroning volgens het ceremo nieel van „het St. Lucia-Gesticht" te Bennebroek, geschieden des mor gens te 7,45, waarna te 8 uur in de parochiekerk van St, Jan de Do per het plechtig dankoffer aan God zal worden opgedragen. De eerw. Moeder Ernesta was hier Overste eerst van Juni 1930 tot Mei 1935, was daarna 10 jaren Overste van het Liefdegesticht in Bolsward, en is nu sinds November 1945 weer Overste hier. Moge het de gouden jubilaresse gegeven worden nog vele jaren tot Gods meerdere eer en glorie hier te arbeiden zonder door de last der jaren gedrukt te worden. DE PRIJS WAS VELEN TE HOOG PRAAG, (K.N.P., 27-9-M9) Het Uitvoerend comité van de Commu nistische Partij in Tsjechoslowa- kijë is deze maand met zeer bij zondere cursussen begonnen. Deze cursussen zjjn bestemd voor de op leiding van provocateurs, die straks in de kerken en op godsdienstige bijeenkomsten hun werk zullen moeten doen. Voor dit werk zijn in het bijzonder universiteitsstu denten uitgezocht, die wegens hun „reactionnalre" houding van hun studie waren uitgesloten. De amb tenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben aan de nieuwe cursisten toegezegd, dat zij hun eigen studies zullen mogen voortzetten wanneer zy hun nieuwe opdrachten met succes zullen uit voeren. Van hen wordt tevens ver wacht, dat zij alles zullen rappor teren wat zij te weten kunnen ko men over de bezigheden van de priesters en van de gelovigen, Ook van de preken zullen zij verslag moeten uitbrengen en neerschreven op speciale formulieren, waarop hun geheime code nummer staat ver meld. Deze formulieren moeten juist ingevuld, worden doorgezon den aan de plaatseiyke politie, die op haar beurt een en ander verder expedieert naar de „sectie voor godsdienstige aangelegenheden" van het ministerie van Bin'nen- landsche Zaken. Het is duidelijk, dat deze rapporten zullen worden ge bruikt voor de toekomstige acties tegen de Kerk. Zeer vele studenten zjjn dan ook naar Duitsland gevlucht toen zij zich realiseerden, wat de werkelijke „prijs" was, die zij moesten betalen voor de toestemming om hun stu dies voort te mogen zetten. Nog Woensdagavond schreef het anti rev. Friese Dagblad naar aan leiding van vroegtijdige publicaties in de socialistische pers over rege ringsbesluiten, dat „het kabmet lekt als een zeef". Nog Woensdagavond commentarieert de soc. pers de juistheid van deze opmerking. Het Parool weet n.l. te melden, dat het kabinet j.l. Maandag een meerder heid heeft opgeleverd voor de be noeming van de oud-minister Jonk. man tot burgemeester van Den Haag. En het „Vrije Volk" i eet nog voor de benoeming in de Staatscou rant heeft gestaan te melden dat een ander socialistisch senator de heer H. J. de Dreu is benoemd tot burgemeester van de Drentse hoofd stad. Het blad was daarover zo tij dig ingelicht dat het Woensdag reeds met een uitvoerig interview kwam dat het dezer dagen met de nieuw benoemde magistraat heeft gehad. Inderdaad schijnen er zeer loslippige ministers in het huidige kabinet te zitten. Excellenties die bovendien nauwe relaties onderhou den met de socialistische pers. EEN bUHEEPSZENDER IN NOORD FRIESLAND? De eisen die het Zich steeds meer uitbreidende radio-telefó- nie en telegrafieverkeer met de schepen op zee stelt aan de dienst van Scheveningen-Radio heeft het noodzakeiyk gemaakt in IJ- muiden een begin te maken met de bouw van een nieuw zendsta tion. Door de uitbreiding van het aantal golflengten zal de verbin ding met de zich op zee bevin dende schepen aanmerkelijk wor den vergemakkelijkt. Ook voor de visserij cn de kustvaart zullen meer golflengten ter beschikking komen en zelfs het verkeer op langere afstand de scheep vaart in de Middellandse Zee zal ten zeerste met deze verbete ringen gebaat zijn. Een der drukste gedeelten van de Noordzee namelijk de zee rond Delfzijl waar voooral 'n druk ver keer van kustvaarders heerst, is voor de zender van Schevenin gen-Radio zeer moeilijk te be reiken. Daarom heeft men nu bij de I'.T.T. plannen in de toekomst aan dit euvel een einde te maken door het plaatsen Van een extra zender in hét Noorden van Fries land. Deze zender zal dan vanuit IJmuiden bediend worden. TEVENS GEZELLE-HERDENKING De Algemene Katholieke Kunste naarsvereniging organiseert op 14, 15 enl6 October in het Casino te Den Bosch een landelijk congres, gewijd aan het thans zo actuele on derwerp Kunst en Christendom. Het congres, waarbij tevens onder auspi ciën van het Provinciaal Genoot schap van Kunsten enWetenschap- pen in Noord Brabant een Guido- Gezelle herdenking zal worden ge houden, richt zich tot de - beoefe naars der verschillende kunsten en tot hen, die een bijzondere taak in het culturele leven hebben. Het programma vermeldt op de openingsdag een toespraak door de Minister van O.K. en W„ Z.E. Dr. F. Rutten, alsmede een inleiding door Pater Tesser O.P., over de verhouding tussen Kunst en Chris tendom. Voorts is er in de middag een grootse Gczelle herdenking ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag van de sterfdag van de dichter terwijl er 's avonds een con cert wordt gegeven waarbij de 1ste uitvoering van Hiawadha's lied van Gezelie op muziek van M. de Jong zal plaats vinden. Dit concert zal door de K.R.O. worden uitgezonden. Op de tweede congresdag zullen verschillende kunstenaars het woord voeren o.a. Prof. Ir. Granpré Mo lière, Hendrik Andriessen, Joan Colette en M. Derks. De congres sisten worden door het gemeentebe stuur van Den Bosch ontvangen en Zondag, de sluitingsdag, vermeldt een plechtige H. Mis in de kathe draal, een gezamenlijke koffie maaltijd en een slotbijeenkomst, waarop de dichter Gabriël Smit het woord zal voeren. Tijdens de congresdagen worden in de stad nog verschillende ten toonstellingen gehouden en vindt er een declamatie-concours voor leer lingen van middelbare scholen, pla ats. Inlichtingen voor deelname ver strekt 't secretariaat, Postelstraat 50, Den Bosch. Vals bankbiljet achterhaald Een in dienst van een Heerlense firma staande juffrouw bood Woens dag op het kantoor van een der Heerlense banken te goeder trouw een vals briefje van honderd aan. De vervalsing werd dadelijk gecon stateerd door de kassier. Hoe lelijk staat die middenstand Van Roosendaal te kijk! Tot groot vermaak van Koning Klant, Woedt daar van wijk tot wijk Een woeste concurrentieslag: Elk heeft zijn eigen stunt En zo zal 't voortgaan, dag na dag, Als men elkaar niets gunt. Het wordt weer echt: de wildernis: Vecht mee of ga er aan! Het schijnt, dat dit veel beter is Dan samen sterk te staan Maar aan het eind van zulk gekijf Wacht hetfaillissement. Doch heus niet van het grootbedrijf: Dat trekt aan 't langste end! CHIEL Aan het begin var. de herfst le zen we in alle kranten en mode bladen, dat in Parijs door de kop- s'.ukken der „Haute Couture" de nieuwe collectie's japonnen, man tels, hoeden en avondtoiletten aan een zorgvuldig geselecteerd pu bliek getoond worden. En dan ho ren en lezen we van een omwente ling in de dracht van het hoofd deksel, van een ingrüpende wijzi ging in de lengte van de rokzoom, of van een verrassende verplaat sing van de taille-lijn. Zo ook weer dit najaar! Om te beginnen wil ik U dan nog eens het een en ander vertel len van wat er in de regionen van de „Haute Couture" weer omtrent onze kleding is uitgebroed, om daarna even te overwegen wat wp, en hiermee bedoel ik de eenvou dige hard werkende huisvrouw, die op haar tijd toch ook wel eens modieus voor de dag wil komen, nu eigenlijk te maken hebben met al deze grootscheeps aangekondigde modeverschijnselen. Wat de japonnen betreft zy'n er over het algemeen geen wereld schokkende veranderingen waar te nemen, al heeft men het hier en daar weer aangedurfd de chemise- jurk, versierd met tal van kralen, borduurwerk en rijke franje haar In verband met de voorgenomen nieuwe regeling van de marge ot> consumptiemelk, welke minister Mansholt voornemens is op 9 Dot, a.s. In te voeren, hield de R.K. Bond van handelaren in Melkpro ducten een druk bezochte verga dering te Utrecht. Zowel in de openingsrede van de voorzitter, de heer C. Huft, als in de daarop volgende langdurige en geanimeerde gedachtenwisse- ling werd er op gewezen, dat de Voorgenomen maatregel voor de detaillisten, speciaal in het Wes ten van het land (Utrecht, Zuid- Holland en een gedeelte van Nrd.- Holland) onoverkomelijke moei lijkheden zou opleveren. Men sprak over niet meer of minder dan de ondergang van een groot deel der bona-fide melkhan delaren. De schade werd geschat op f 10 per week per melkhandelaar, waarbij dan nog rekening moet gehouden worden met de de laat ste maanden sterk verminderde melkomzet, welke 10 a 12 procent bedraagt, hetgeen nog weer eens een schadepost van f 10 per week voor de betrokkenen oplevert. Verder moet nog rekening wor den gehouden met andere schade lijke factoren in de toekomst, zo als: de verhoogde huren per 1 Januari, de voorgenomen verho ging van de omzetbelasting, de stijging van de kosten van levens onderhoud en de verhoging van bedrijfsonkosten .tengevolge van de devaluatie. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de te nemen maat regelen om de dreigende marge verlaging te keren. Een voorstel van bestuurszijde om de lonen van de werknemers, welke thans i 47 per week bedragen, te ver lagen tot f 42.75, nl. door afschaf fing van de provisie, vond weinig instemming. Ook de ter vergade ring aanwezige vertegenwoordi gers ,van de drie transportarbei ders bonden verzetten zich met kracht tegen dit voorstel, waarin zij een uitvechten van het conflict met de minister op de ruggen van de arbeiders zagen. Het slot van de discussies was het besluit om te trachten de diverse organisaties in het melk en zuivelbedrijf te bewegen zich schriftelijk tot de minister van landbouw te wenden met het ver zoek van zijn plannen af te zien. Vervolgens zal het bestuur van de Bond van R.K. Melkhandela ren zich per telegram tot de mi nister wenden met verzoek om een nadere bespreking op korte termijn. Van de zijde van de samenwer kende transportarbeidersbonden zijn reeds en zullen opnieuw nog stappen worden gedaan om een bevredigende regeling van de melkprijs-marge te verkrijgen. rentrée joyeuse te laten beleven. Verder blijft het toch hij wat losse draperieën en loszittende plooien of een rok, die van achteren lager neerhangt dan van voren. Hier en daar ziet men ook wel een japon, waarvan de ene helft glad neer hangt, terwyi de andere helft ge drapeerd wordt. De mantels vallen los en recht neer, meest swaggermodel voorzien van een kimono-mouw, sommige zijn voorzien van een zysluiting zo dat het front ononderbroken blijft. We zien ze met of zonder ceintuur, met hoge kragen of geheel zonder kraag, met lange pelerine's en de schouders zyn steeds llchteiyk ge vuld. Bij de avondjaponnen handhaaft zich het schouderloze model, dat dan vaak gedragen wordt met oo- lerd of omgeslagen shawl. Het sil houette van de avond- zowel als van de namiddagjapon is smal ge houden, terwijl hierbij een uiterst klein hoekje gedragen wordt. De invloed dezer vindingen van buitenlandse modeontwerpers zal ook in ons land merkbaar zijn. En wel naast de invloed, die onze eigen modeontwerpers uitoefenen op de producten van de confectie- industrie. Dus ook op de allereen voudigste jurkjes en mantels voor het minder koopkrachtige publiek, vergeleken bij de clientèle van de grote modehuizen. Deze keer zal het dus niet zo heel zwaar vallen de gegeven lijnen naar eigen smaak en keuze toe te passen, terwijl tevens onze bestaan de garderobe gelukkig geenszins oud-modisch geworder is! Men zou met recht kunnen zeg gen, dat de grote Paryse móde- dictatoren het gróte publiek naar de ogen gezien hebben en er zich van bewust geweest zyn, dat hun modellen ook voor de confectie- industrie geschikt moesten zyn AnneMiekc in nog schaarse textiel-artikelen, o.a. BADDOEKEN. THEEDOEKEN, LAKENS, enz. PRACHTIGE WITTE MOLTON DEKENS SCHORTENKATOEN, per meter CRETONNE, per meter GEBL. BRABANTS BONT PRIMA DAMASTTAFELLAKEN ALS EXTRA RECLAME bij aankoop van een TAFELLAKEN In alle afdelingen extra aanbiedingen HET WORDT WEER EEN ENORM SUCCES LAAT 114—118 PAYGLOP 16—18 ■- Speciale zaak in: ZUIVELPRODUCTEN Jae. v. Hecmskcrkstr. 14 ALKMAAR Gevraagd te Langedijk: 'n R.K. BAKKERSBE- DIENDE. Br. no 16255, bureau v d. blad. Te huur aangeb.: NETTE BOVENWONING. (Ge- meubN. J. Venneker, Tel. 405, Groet (N.H.) Te koop: 3 goede H. RIJ WIELEN en NAAIMA CHINE. Moes, Nieuwps. laan 93, Alkmaar. ZATERDAG 8 OCTOBER MUZIEK vanaf 5 uur ZONDAG 9 OCTOBER MUZIEK vanaf 8 uur RECLAME IN Bfjna 5091! van de bevolking in ons uit gestrekte rayon leesi het Het enige en uitste-" kend verzorgde li K Dagblad In Nöordhol land bóven 't IJ Verschijnt tn 4 edities Losse mm.prijs gehele oplage 28 et. per m.m Kantoren: ALKMAAR: Laat 221. telefoon 2046 DEN HELDER: Kelzerstr 89. tel. 2800 HOORN: IJ.OUWMATERIAALBE DRIJF ALKMAAR LUTTIK-OUDORP 25 Ook- VAKKUNDIG gelegd compleet met behandeling Vraagt inlichtingen: LUTTIK ÖÜDORP 25 ALKMAAR Tel. 3541—K 2200 Draafsingel 59, tel, SCHAGEN: 4243 Molenstr 52, têl. 459

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5