Nieuw Week van angst en tragiek voor honderden Tsjechische gezinnen Gerrit de Stotteraar opnieuw ontsnapt Amerika doet concessies op in- en uitvoertarieven Volkspartij en socialisten verliezen aan de Nazi-partij De wereld van vandaag Kapitalistische restanten naar de kampen Moordaanslaq te Rotterdam Wijzigingen 1 Januari 7950 van kracht Gasontploffing te Vaals Uit gevangenis te Utrecht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD\ G er rit de Stotteraar weer vrij man Maandag 10 October 1949 45e Jaargang No. 11688 Atlantisch Pact en atoombom Mist belemmerde debarkatie van de Zuiderkruis Gottwald verdacht van „Titoïsme"? Rapport ramp van de Franeker gereed Uk De verkiezingen in Oostenrijk Katholieke Jeugd per bus naar Rome Acht wagens met stro verbrand Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aHe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nedert. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 In de „correctieve werkkampen" van Tsjecho-Slowakije, aldus meldt Reuters correspondent te Praag, ko men nog steeds nieuwe gevangenen binnen. Voor honderden gezinnen te Praag was de afgelopen week er een van angst en tragiek, aldus de cor respondent. Velen uit de zakenwe- (Van onze bijzondere medewerker) II. (Slot). Deze week zal voor het eerst de verdedigingscommissie voor het Atlantische Pact in Washington bijeenkomen. Daartoe is onze Mi nister van Oorlog en Marine reeds daar. Deze commissie zal zich voor een totaal andere toestand geplaatst zien, dan die bestond toen het Pact werd gesloten en goedgekeurd. Nu de beide groot ste wereldmachten atoomwapens zouden kunnen gebruiken, is het geenszins onmogelijk, dat geen van beide hen zal aanwenden uit vrees voor vergelding. Voorlopig zou de Sovjet-Unie daarvoor het kwetsbaarst zijn, maar dat kan over enige tijd veranderen. Men zal goed doen, thans reeds met die veranderingsmogelijkheid re kening te houden. Zijn beide even kwetsbaar, dan kan het zijn, dat geen van beide dus atoomwapens aanwendt. De atoom-energie dwingt dan niet tot een totale omwenteling in de krijgskunde en een normale verdediging van West-Europa wordt niet al leen voor ons, maar ook voor Amerika, weer van zeer we zenlijke betekenis. De eis van één verdedigingssysteem is dan weer klemmender geworden dan ooit tevoren. Wil men tot één verde digingssysteem komen, dan zal men echter niet enkel op militair maar ook op economisch gebied tot samensmelting moeten dur ven overgaan, want een verdedi ging, die alleen maar militair en niet ook economisch is opge bouwd, is uit de tijd. Reeds nu blijkt, van hoeveel werkelijkheids zin William Clayton een oud onderminister van buitenlandse zaken der V.S. en toen collega van Acheson blijk gaf, toen hij een paar maanden geleden pleitte voor één economische, mi litaire en muntunie tussen alle landen van het Atlantisch Pact. Zijn echter beide grootste machten even kwetsbaar voor atoomwapenen, dan is ook mo gelijk de poging tot een zogen, „strategische atoomoverval", zón der" voorafgaande oorlogsverkla ring, van de een op de ander. Daar de democratie nooit zo licht tot zoiets komt, kan men zich voorstellen, dat sommigen den ken aan de mogelijkheid van een Sovjet atoom-„blitz" tegen Ame rika. Wil er na zo'n eerste, onge twijfeld harde klap nog sprake zijn van „vergelding", dan zou 't antwoord op zo'n „blitz" vermoe delijk van elders, dan van de V.S. uit, gegeven moeten worden. Ook dat dwingt echter tot een hecht samengaan op de terreinen van verdediging en economie, niet en kel tussen de landen van het At lantische Pact, maar zelfs in rui mer verband. Dacht Minister Schokkink daaraan, toen hij bij zijn aankomst in Amerika uit drukkelijk melding maakte van Indonesië? Wie n.l. nog over de Sovjet-Unie spreekt moet se dert 2 October van dit jaar, de dag waarop de Russen het com munistische bewind in China of ficieel erkenden niet enkel meer Rusland zien, maar óók het onmetelijke „Hemelse Rijk" en dus het Verre Oosten. Natuurlijk zijn daarmede de be schouwingen over atoombom en Atlantisch Pact nog geenszins uit geput. Nu reeds gaan er in de V.S. stemmen op, die pleiten voor „een overeenkomst met de Sov jet-Unie." Sommigen menen zelfs dat Truman al begin van dit jaar de mogelijkheden voorziende dat zulk een „regeling" ooit noodza kelijk zou kunnen zijn, juist Dean Acheson maakte tot zijn secreta ris van Staat. Het is niet onwaar schijnlijk, dat zulk een regeling b.v. over, maar zonder Europa tot stand zou komen. De huidige toestand, nu de Sovjet-Unie het Amerikaanse atoommonopolie heeft gebroken en in China een geweldige overwining behaalde, is voor de Russen, bij het onderhan delen over zo'n „overeenkomst" het gunstigste. Zoveel is wel ze ker, dat West-Europa voor de V.S. en voor Rusland niet aan belang heeft ingeboet door de Sovjet ontdekking op atoomgebied. Inte gendeel zouden wij willen zeggen. Ook van Europa wordt thans staatsmankunst gevorderd. Een „wij kunnen toch niets"-houding zou fataal zijn, juist nu. reld en het vrije beroep, als advo caten, dokters, slagers, drogisten en bakkers werden gearresteerd. In Praag alleen, zouden volgens mede delingen uit de eerste hand, vele honderden van deze „kapitalistische restanten" opgepakt en na een kort verhoor direct naar de kampen ge dirigeerd zijn. De zuivering zou, naar uit berich ten van buiten de hoofdstad geble ken was, in het gehele land zijn uitgevoerd. Te Brno, een industrie stad en hoofdstad van Moravië, kre gen de gezinnen van gearresteerde mannen opdracht, hun huizen te ver laten om plaats te maken voor ar beiders. De uitgewezenen kregen geen andere keus dan naar de ver laten grensgebieden, waaruit in 1945 en '46 drie millioen Duitsers ver dreven zijn, te verhuizen. In Praag zou eenzelfde proces gaande zijn. De door communisten beheerste ge meenteraad heeft voortdurend er op aangedrongen, de stad van niet-ar- beiders te zuiveren om de industrie arbeiders betere huisvesting te ver schaffen. De verwijzing naar de kampen, zo schrijft Reuters corres pondent verder, geschiedt op last van commissies van drie leden, gekozen uit communistische leden van plaat selijke besturen. Gelijktijdig met de zuivering van de middenstand zijn er zuiveringen geweest op de depar tementen en onder de plaatselijke autoriteiten en de communistische parij zelf. Communisten, die de ene dag nog belangrijke functies be kleedden in het openbare leven, wa ren de volgende dag, zonder dat hiervoor een verklaring gegeven werd, verdwenen. De partijpers heeft telkens weer de leden gewaarschuwd steeds meer op hun hoede te zijn voor ,,de vijand", zo besluit Reuters correspondent. Volgens communistische bronnen te Praag, hebben de arrestaties in Tsjechoslowakije plaats naar aanlei ding van de ontdekking van een uitgebreide ondergrondse organisatie het ernstigste, tot nu toe ontdekte complot. De autoriteiten en de plaat selijke pers hebben nog steeds ge zwegen. Somige waarnemers zijn van mening, dat meer dan duizend per sonen gearresteerd zijn. De vorige maand is te Hradec Kralove een wapenopslagplaats ontdekt en er hebben schietpartijen in het land plaats gehad. Mogelijk houden de ar restaties verband met Tito-sympa- thieën. Er zijn geen hoge commu nistische partij-functionarissen gear resteerd. Zaterdagavond is in de Zwarte Paardenstr. te Rotterdam 'n moord aanslag gepleegd op de 48-jarige classificeerder J. van S., door de 47- jarige havenarbeider H. J. Sch. De reden tot deze aanslag is een familietwist. De zoon van het slachtoffer was vijf weken geleden getrouwd met de dochter .van Sch., maar reeds nu bleek het huwelijk verkeerd te zijn gegaan. In het jonge gezin werd een baby verwacht, ten aanzien waarvan de jeugdige echtgenoot tegenover z'n familie volhield, dat het niet zijn naam zou moeten dragen. De onenig heid tussen de wederzijdse schoon ouders hierover was zo hoog geste gen, dat de vader van de dochter, na eerst wat moed te hebben inge dronken, Zaterdagavond bij de vader van de zoon aanbelde en zodra deze de deur geopend had, hem met een mes zwaar aan het onderlichaam verwondde. Hevig bloedend zeeg de man neer, terwijl de dader de vlucht nam, de toestromende buren op een afstand houdend met de bedreiging: ga weg, anders steek ik iedereen o- verhoop. Hij kon echter later door de politie worden ingerekend. Het slachtoffer werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis Coolsingel ver voerd, waar onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. De da der heeft een volledige bekentenis afgelegd. Mist was oorzaak, dat de de barkatie van het troepentransport schip „Zuiderkruis" Zondag geen doorgang kon vinden, hetgeen een teleurstelling was zowel voor de demobiliserende militairen, als voor de familieleden, waarvan ve len, ondanks het officiële verzoek om rustig thuis te blijven, naar de Lloydkade te Rotterdam waren gekomen. Er was Zondagmorgen geen mo gelijkheid voor het schip om de Nieuwe Waterweg binnen te ko men, zo potdicht zat de kust met een mieserige mist. Daarom werd besloten buitengaats af te wach ten. De grootste pessimist had echter niet verwacht, dat het half drie in de middag zouden worden eer het zicht dermate was, dat men het erop kon wagen binnen te stomen. Om half vier kwam de „Zuiderkruis" voor de wal aan de Lloydkade, waar de autoriteiten inmiddels reeds de debarkatie tot heden, Maandagochtend acht uur hadden verschoven omdat er geen kans meer bestond de opvarenden nog Zondag thuis te bezorgen. Gelukkig voor de jongens ver klaarde de heer van Putten, leider van de „Metro" revue, en enkele artisten zich bereid de jongens Zondagavond bezig te houden. In enkele uren was alles gereed voor een programma, waaraan Kootja van Katwijk, Paolo Smith, Les deux Pico's en Santos hun mede werking verleenden. Volgens de Londense „Observer" zouden vier vooraanstaande Tsje chische regeringspersonen, te we ten Klement Gottwald, de presi dent, Antonio Zapotoeky, minister president, Vlado Clementis, minis ter van Buitenlandse Zaken, die zich thans te Lake Success bevindt en Vaclar Nosek, minister van Binnenlandse Zaken, het vertrou wen van Moskou hebben verloren. Te Praag heeft men deze berich ten uit 't buitenland, dat president Gottwald verdacht zou worden van „Titoisme" en bij Moskou uit de gunst zou zijn, met scepsis en ge amuseerde verwondering kennis genomen. Men wijst er op, dat hij Vrijdag j.l. nog een decreet onder tekende, waarbij de nationale ver gadering voor 14 October wordt bijeengeroepen en onlangs voor de fotograaf poseerde met de Sowjet- Russische ambassadeur Silin en 'n groep bezoekende Sowjet-Russische officieren. NEW DELHI. (A. N. P.) Naar de Indiase voorlichtingsdienst meldt, heeft de regeering van India aan de Nederlandse regering een copie ge zonden van het rapport der com missie, die een onderzoek heeft in gesteld naar de ramp van het K.L.M. vliegtuig „Franeker", op het vlieg veld Santa Cruz bü Bombay. De Nederlandse regering had me degedeeld, dat zij het rapport gaarne vóór publicatie zou zien, omdat Ne derlandse ambtenaren bij het onder zoek betrokken waren geweest. De regering van India heeft daarop het rapport opgezohden om de Neder landse regering tot een nauwkeurige bestudering in staat te stellen. Met het oog op deze gang van za ken wordt geen publicatie vóór de eerste week van November verwacht Zondag vond te Leeuwen-Beneden onder grote belangstelling de jaarlijkse dodenherdenking plaats en werd het herdenkings monument van het Regiment Stoottroepen onthuld. Een over zicht tijdens de onthulling van het monument door de vertegen woordiger van H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, de adjudant der Koningin, kapitein J. C. Bührmann. Het gedenkbord van de Engelandvaarders, dat is aangebracht in de kapel op de centrale begraafplaats der oorlogsgravenstichting te Leenen, die deze dagen officieel geopend zal worden. LONDEN, 9 Oct. (Reuter). Als resultaat van de besprekin gen, welke van 8 April tot 27 Augustus j.l. te Annecy zijn ge voerd hebben de Verenigde Sta ten zich bereid verklaard tot tariefconcessies, betrekking hebbende op een invoer ter waarde van 250 millioen dollar in 1948. Deze concessies zullen niet vóór 1 Januari 1950 van kracht worden. De besprekingen te Annecy werdén gevoerd door 23 landen, waaronder Nederland, die reeds deelnemen aan de algemene over eenkomst inzake handel en tarie ven van Genève van 1947, als mede door de volgende 10 landen, die te Annecy zijn toegetreden tot de bovengenoemde overeenkomst van Genève, n.l. Denemarken, de Dominicaanse Republiek, Finland, Griekenland, Haiti, Italië, Liberia, Nicaragua, Zweden en Uruguay. Te Annecy hebben uitsluitend de 10 nieuw toegetreden landen on derhandelingen gevoerd over ta riefconcessies onderling en tegen over reeds eerder toegetreden lan den. Deze 33 landen namen over 1948 ruim 80 pet van de totale wereldhandel voor hun rekening. Voor de meeste landen moeten de overeengekomen tariefconces sies nog door de nationale parle menten worden goedgekeurd en de wijzigingen in de bestaande in voerrechten zullen niet vóór 1 Januari 1950 van kracht worden. In een verklaring van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken te Washington wor den de resultaten van de confe rentie te Annecy „een nieuwe mijlpaal" in de internationale han delsbetrekkingen genoemd. Deze conferentie, aldus de verklaring vormt een betekenisvolle uitbrei ding van de Amerikaanse buiten landse handelspolitiek, welke mo- In de woning van de schoenma ker H. te Vaals heeft zich Vrij dagmorgen een ontploffing voorge daan, welke een groot deel van de woning tot een ruïne maakte, ter wijl de schoenmaker en zijn doch tertje ernstige brandwonden kregen. De schoenmaker kwam 's morgens Vroeg met zijn dochtertje op de arm naar beneden. In de kamer draaide hij de knop van het elec- trisch licht aan en toen volgde dc explosie. De hele kamer cn het aangren zende vertrek werden vrijwel to taal vernield en deuren en ramen werden uitgescheurd. De hitte van de ontploffing was zo groot, dat dc gordijnen in de kamer volkomen verteerd bleken. Ook in de boven woning werd zware schade aange richt. Bij een ingesteld onderzoek is geconcludeerd, dat zich in de kamer een gasmengsel heeft opgehoopt, dat door een vonk in de schakelaar van het electrisch licht tot ont ploffing is gekomen. HAARLEMSE SIGAREN WINKELIERS IN ACTIE Dc Haarlemse sigarenwinkeliers hebben een oproep gericht tot alle collega's in het land om hun actie te steunen tot breideling van de verkoop van tabaksartikelen door allerlei bedrijven wier eigenlijke taak dat niet is: café's, restaurants, eethuizen, foyers, cantines, thea ters, enz. De Haarlemse winkeliers heb ben besloten uitsluitend te kopen bij grossiers, die niet aan derge lijke bedrijven leveren. eelijk werd gemaakt door de aan vaarding. vorige maand door het Amerikaanse congres van de wet inzake handelsovereenkomsten op wederkerigheidsbasis. De Ver. Staten hebben tijdens de onderhandelingen te Annecy met de tien nieuw toetredende landen concessies ontvangen, wel ke betrekking hébben op 537 mil lioen dollar aan Amerikaanse ex port in 1948. Dit bedrag betreft echter alleen de export naar deze 10 landen, want van Amerikaanse zijde kon men naar werd verklaard niet ramen, hoe groot het bedrag van de Amerikaanse uitvoer naar alle landen zou zijn, dat uit de toepassing van het beginsel der meest-begunstigde i. zou voortvloeien. De officiële uitslagen van de Zondag gehouden Oostenrijkse verkiezingen luiden als volgt: Volkspartij (Kath.) 77 zetels Socialisten 67 zetels Onafhankelijken 16 zetels Linkse blok, waaronder communisten 5 zetels De verdeling der zetels in het oude parlement was: Volkspartij 85 zetels Socialisten 76 zetels Communisten 4 zetels Men neemt algemeen aan, dat thans weer een coalitie tussen de Volkspartij en de socialisten nood zakelijk zal zijn om een stabiele regering te verkrijgen. Functionarissen van de socialis tische partij hebben thans erkend, dat hun partij geen kans heeft de Volkspartij te verslaan. In een officiële verklaring deelt de Volks partij mee, dat de socialisten en communisten een zware nederlaag hebben geleden. De Volkspartij verbaast zich over het aantal stemmen, dat de onafhankelijken hebben gekregen. Volgens A.F.P. heeft 85 procent van de kiesgerechtigden gestemd. De rechtse Liga van Onafhanke lijken, de partij, die de vroegere Nazi's steunt, heeft betrekkelijk veel stemmen behaald te Braunau, de plaats waar Adolf Hitier in 1889 werd geboren. De uitslag der ver kiezingen was in deze plaats: Volkspartij 20.429; socialistische partij 10.166; Liga van Onafhanke- Amsterdam (K.N.P.) De katho lieke Jeugdbeweging organiseert ter gelegenheid van het Heilig Jaar voor de Verkenners en het Jongensgilde, een bedevaart naar Rome. Aan deze bedevaart zullen maximaal vijfhon derd jongens, leiders en aalmoeze niers deelnemen. De jonge pelgrims zullen de reis vermoedelijk in de Vaasvacantie van 1950 per autobus maken. Gerrit de stotteraar, een der beruchtste Amsterdamse inslui pers, die bekendheid verwierf om dat hij tot tweemaal toe uit een politiebureau en eenmaal daarna uit het Huis van Bewaring te Am sterdam wist te ontsnappen, heeft Zaterdagavond kans gezien ook uit de strafgevangenis te Utrecht, waar hij in verband met zijn ver oordeling tot vier jaar gevangenis straf verbleef, te breken. Hoe het ditmaal is gebeurd staat nog niet vast, daar de Utrechtse politie een uitgebreid onderzoek in stelt, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Het is zo deelde men ons mede, niet uitgesloten, dat hij hulp van buitenaf heeft gekregen. Zoals gebruikelijk wa ren Zaterdagavond een aantal ge vangenen, waaronder Gerrit zijn ware naam is Gerrit Cornells Blom bijeen in de recreatiezaal, waar geschaakt en gedamd werd. Deze zaal ligt buiten het eigen lijke gebouw, maar binnen de ringmuur. Het is vermoedelijk een oude werkplaats. Gerrit moet kans gezien hebben dit lokaal onge merkt te verlaten, waardoor hij op de binnenplaats kwam en daar na over de ringmuur, welke en kele meters hoog is, geklommen zijn. Hij had dit stoute stukje eveneens gepresteerd toen hij des tijds uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ontsnapte; doch toen lagen er tegen de muur enkele lege vaten en had hij de tijd een tegelpad op te breken en met de tegels en vaten een soort trap te maken. Zaterdagavond was het zeer mistig en daarvan heeft hii waarschijnlijk, kunnen profiteren. Vooralsnog staat de directie van de strafgevangenis voor een raad sel. Onmiddellijk nadat zijn ontsnap ping bekend was zijn de politie autoriteiten overal in den lande gewaarschuwd. Voorlopig echter nog tevergeefs. Zeer ten onrechte geniet Gerrit een zekere „populariteit", zeide ons een Amsterdamse rechercheur, die reeds vele malen jacht op deze insluiper heeft gemaakt, want hij behoort tot die onsociale wezens die trachten te leven van de lijken 8.090 en Linkse blok 527 stemmen. In percentages uitgedrukt, wer den door de aan de verkiezingen deelnemende partijen te Wenen de volgende resultaten behaald: Socialistische partij 57.4; Volks partij 27.5; Linkse blok 10 en Liga van Onafhankelijken 4.4 procent. Door alle aan de verkiezingen deelnemende partijen is verklaard dat zij liever zouden zien dat de communisten één zetel in het par lement verkrijgen, dan dat hun partij bij gebreke aan parlemen taire vertegenwoordiging, onder gronds tegen de regering zou gaan ageren. In het ontbonden parle ment bezette de communistische partij vier zetels. POLITIE VERMOEDT OPZET Zondagmiddag is in de nabijheid van Urk een partij stro verbrand, die het eigendom was van de directie van de Noord-Oost-polder. Men vond de smeulende resten van acht wa gens, die, geladen met stro, gereed stonden om Maandagmorgen wegge haald te worden. Daar het volgens de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, uitgesloten moet worden geacht dat per ongeluk acht verschil lende wagens in brand geraken, is direct een politie-onderzoek inge steld, waarbij gebruik wordt ge maakt van politiehonden. De schade wordt op meer dan f 10.000.ge schat. kleine man. Gerrits werkmethode was in te sluipen in huizen, waar van de bewoners even weg waren en de deur open hadden gelaten. Soms maakte hij gebruik van een loper, maar nimmer zette hij een ïrote kraak, zoals de vakterm luidt. Hij schaamde zich niet bü de armste der armen distributie bescheiden of andere voorwerpen van geringe waarde te stelen, zelfs oude alleen-wonende mensen wa ren voor hem niet veilig, reden waarom hij bij de Amsterdamse politie als totaal a-sociaal bekend staat. FANTASIERIJKE ZWITSER BLEEK OPLICHTER De vreemdelingenpolitie te Am sterdam heeft op het ogenblik een Zwitser in bewaring, die zich aan alle mogelijke vormen van oplich ting heeft schuldig gemaakt. De jongeman woonde in een hotel in de Beethovenstraat te Amsterdam en is op verzoek van de hotelier in arrest gesteld omdat hij de re kening niet betaalde. Ook had hij van diverse Amsterdamse jonge dames bedragen van 50 en 100 gulden geleend, nadat hii hun het verhaal had verteld, dat hij at tache van het Zwitserse gezant schap in New York was en graag zou willen trouwen, 't Onderzoek heeft uitgewezen, dat hij inder daad in New York is geweest en ook geruime tijd in Parijs ver toefde. De Zwitserse politie zoekt hem wegens bedrog en diefstal. Vermoedelijk zal hij aan Zwitser land worden uitgeleverd. ZWARTE-HANDELAREN VALLEN TOERIST AAN MUENCHEN (Reuter). Een groep van ongeveer 50 zwarte- handelaren heeft een Zwitser aan gevallen, die poogde de straat van de zwarte handel in Muen- chen, de Moehlstrasse, te fotogra feren. Hij werd bewusteioos ge slagen en pas, actentas en toestel werden hem afgenomen. De poli tie greep niet in „teneinde niet in strijd met de Amerikaanse juris dictie als bezetter te handelen". De Zwitser ontving ziekenhuis behandeling. Zijn eigendommen werden hem later terug gegeven, behalve de films met de zwarte- handelaren. De sportieve 91-jarige Zweed se vorst, die geruime tijd ziek is geweest, is thans weer her steld. Hij voelt zich zelfs zo goed, dat hij aan een eenden- jacht heeft deelgenomen. Ko ning Gustaaf tijdens de jacht te Drottningholm. TIENDUIZENDEN BERLIJNERS, voor een groot deel uit de Sowjet- sector, hebben Zaterdagmiddag geprotesteerd tegen de vorming van de door de communisten be heerste regering voor Oost-Duits- land. ONDERSCHATTING wat de Sowjet-Unie vermag zou een vre selijke misvatting zijn, aldus heb ben twee van Amerika's vooraan-' staande atoomdeskundigen her haald. Een van deze deskundigen. Dr. Harrison Brown, verklaarde: „Wij kunnen zeker verwachten, dat de Sowjet-Unie in de komen de twee jaar een aanzienlijk aan tal bommen zal vervaardigen, die verduiveld veel schade kunnen aanrichten". ALGEMENE VERKIEZINGEN zullen binnen zeer korte tijd plaats hebben op een datum, die ik mij niet voorstel te noemen, aldus ver klaarde Bevan, de Britse minister van Gezondheidszaken in een toe spraak te Byker on Tyne. 25000 man Britse, Amerikaanse. Belgische, Franse en Noorse troe pen hebben Zondag in het gebied ten zuiden van Paderborn in de Britse zóne van Duitsland stellin gen betrokken voor manoeuvres, die een week duren en worden bijgewoond door de Britse minis ter van Oorlog, Shinwell. MSB

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1