PLESMAN RONDOM HEIDENSE CHAOS EN CHRISTELIJKE OPBOUW PRIJSSTIJGING EN VERSOBERING ZIJN NOODZAKELIJK „De derde wereldoorlog is reeds begonnen" Achterstand in de uitbetaling van gages bij het Zuid-Nederlands Toneel Val van Kanton Maandag TO October 1949 De President van de Nederlandse Bank: Anders bedreigt ons in 1952 economische ramp Naar wij vernemen: Tsjang Kai Sjek: Critiek op de Verenigde Staten Ongunstig rapport over Pierre Balledux Acteurs en actrices laten beslag leggen op bezittingen Het Verre Oosten Water en vuur-neringen - Kruimeltjes Kaap Guard af ui Procesverbaal tegen Lou Seegers Enkele gegevens uit het rapport binnen enkele dagen Trein greep ambulance-auto Explosie in chemische fabriek Dr. M. W. Holtrop, de President van de Ned. Bank, Heeft Zater dagmorgen een rede uitgesproken in de aula van de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam ter gelegenheid van de Universiteitsdag. In deze rede heeft Dr. Holtrop gesproken over het financieel-economisch perspectief van Nederland na de devaluatie. Nederland staat voor de taak, aldus de President, om binnen de periode gedurende welke het in regelmatig afne mende mate op E.C.A.-hulp mag hopen, d.w.z. vóór medio 1952, zijn betalingsbalans in evenwicht te brengen. Dit moet worden bereikt door vermeerdering van productie en vermindering van het verbruik. De devaluatie, aldus Dr. Holtrop, moet gezien worden als een volstrekte voorwaarde voor het herstel van de Europese en dus ook van de Nederlandse betalingsbalans. Zij kan echter slechts middel tot dat herstel zijn indien een zekere stijging van de kosten van levensonderhoud wordt aan vaard, zonder dat gestreefd wordt naar compenserende loons verhogingen. Teineinde de prijsstijging niet te plotseling te doen plaats vinden verdient het overweging over te gaan tot tijdelijke verhoging van subsidies, mits daardoor geen nieuwe inflatie wordt teweeg gebracht. Weigeren wij de realiteit te aanvaarden, dan bedreigt ons op nieuw de ramp, die Amerika eind 1947 door de Marshall-hulp van ons heeft afgewend: dat ons door uitputting der buitenlandse reser ves de middelen zouden ontbreken om de normale voedsel- en grond stofvoorziening van ons land voort te zetten, met als gevolg desorga nisatie en werkloosheid. De keus is aan het Nederlandse volk. In de afgelopen 2V2 jaar (1 Ja nuari 194730 Juni 1949), aldus Dr. Holtrop, heeft Nederland om zijn betalingsbalanstekort te dek ken ca. f 1200 millioen buitenlands bezit geliquideerd, voor ca f 1700 millioen nieuwe buitenlandse schuld aangegaan en voor f 600 millioen goud en dollars uit de monetaire reserves geput. Boven dien werd f 900 millioen E.C.A.- hulp genoten. Voor de toekomst staat practisch gesproken slechts de E.C.A.-hulp als dekkingsmiddel voor het betalingsbalanstekort ter beschikking. Het tekort op de betalingsbalans betekent, dat verbruik plus inves teringen in Nederland tezamen gro ter zijn dan de totale productie. Hieruit volgt, dat vermindering van het betalingsbalanstekort slechts is te bereiken door: 1. vermeerdering van de produc tie die niet gepaard gaat met vermeerdering van verbruik en investeringen; 2. vermindering van investerin gen; 3. vermindering van verbruik. Vermeerdering van productie brengt automatisch vermeerdering van inkomen met zich mede. Vermeerdering van inkomen zal in het algemeen leiden tot ver meerdering van verbruik of van viel Zaterdag een vrouw van een balcon op de derde verdieping van een huis aan de Stadion weg te Amsterdam. In zorgwekkende toe stand werd zij naar het ziekenhuis vervoerd ontvingen 111 leden van het per soneel van de Enschedese textiel fabriek v.h. G. J. van Heek en Zo nen, die in de bezettingstijd of daarna hun zilveren dienst jubi leum herdachten, dezer dagen een gouden horloge kwam Zaterdagmiddag het 9000ste schip van dit jaar in de Rottèr- damse haven aan zal de Nederlandse Aardolie Mij binnenkort te Oostzaan installa ties laten bouwen waarmee het mogelijk zal zijn boringen tot de respectabele diepte van 2800 tot 3000 meter te verrichten. hebben particuliere grondbezitters te Velp en Roosendaal geprotes teerd tegen het voornemen van het Ministerie van Oorlog om rond duizend hectare grond (waardevolle boscomplexen) te huren, en zo nodig, te vorderen voor militaire doeleinden heeft de nieuwbenoemde ambas sadeur der V.S. te Den Haag, de heer Selden Chapin, die op 13 Oc tober met de „Veendam" naar Nederland zal vertrekken, ver klaard, zeer verheugd te zijn naar ons land te gaan kreeg de kantoorhoudster van het postagentschap Driehuis-Velsen, waar onlangs een roofoverval op werd gepleegd, van enkele inge zetenen een alarminstallatie, waarmee men hoopt iedere kans voor rovers te hebben afgesne den werd Zaterdagmiddag te 'Bussum een monument onthuld voor alle gevallenen uit deze Gooise ge meente heeft de Haagse Kunstkring Zon dagmiddag de kunstschilder J. C. W. Cossaar gehuldigd ter gelegen heid van zijn 75ste verjaardag investeringen. In zoverre dit het geval is brengt de vermeerdering der productie geen enkele ver lichting voor het betalingsbalans probleem. Slechts voor zover de inkomensvermeerdering wordt wegbelast of aanleiding geeft tot besparingen die belegd worden in overheidsschuld, d.w.z. prac tisch slechts voor zover de staats financiën gunstig worden beïn vloed, zal de productievermeerde ring de betalingsbalanspositie ver beteren. Vermeerdering van de produc tie is ook met de bestaande appa ratuur mogelijk door toepassing op ruimere schaal van het ploe- genstelsel. Daarnevens kan zij tot stand worden gebracht door ver boging van de arbeidsproductivi teit. Een rationele loonpolitiek, verbetering van de sociale verhou dingen in het bedrijf en verbeter de vakopleiding zullen daar o.a. toe kunnen bijdragen. Vermindering van het huidige peil der investeringen is bij de eisen die de bevolkingsvermeerde ring aan de uitbreiding van de industrie, maar ook aan de bouw van woningen, scholen en andere algemene voorzieningen stelt, nauwelijks mogelijk. Alleen reeds de jaarlijkse toeneming van de bevolking met ca 150.000 zielen eist, bij handhaving van het hui dige verzorgingspeil, investerin gen ten bedrage van ca 12 pet van ons nationale inkomen. Vermindering van het particu liere verbruik kan niet tot stand worden gebracht door rantsoene ringsmaatregelen, doch slechts door vermindering van het reële inkomen door prijsstijging. Wanneer wij de moed en de kracht kunnen opbrengen om de realiteit onder het oog te zien en ons levenspeil aan te passen aan het resultaat van onze eigen eco nomische prestaties, is er geen reden waarom wij ons niet zouden kunnen blijven verheugen in een hoge graad van bedrijvigheid, mits onze bevolkingsaanwas ons niet over het hoofd groeie. Moge ons volk, mede in zijn academici, de leiders vinden, in wier woord het voldoende ver trouwen stelt en wier visie dit vertrouwen waardig is, aldus be ëindigde dr. Holtrop zijn met grote belangstelling aangehoorde rede. Een stoere vent met een keiharde kop, En de geest in die kop staat nooit stil, Een leider en stuwer, een man op en top, Een kerel die weet wat hij wil. Hij doet metterdaad wat zijn hart beslist, Als een Hollandse knaap van stavast, Die ook niet van wijken of wankelen wist, Toen men zei: Hij is maar een fantast! De weg die hij ging, was de weg naar succes, Maar die was niet met rozen bedekt. Van Fokker tot Lockheed en DC 6 Was een lang, vaak dramatisch, traject. Dertig jaar K.L.M.! Lang leve de man, Die hier niet wordt bewierookt als held, Doch wel als een man van hou-vol en pak-an, Aan Jong Holland ten voorbeeld gesteld! CHIEL De tweedaagse wielerwedstrijd voor amateurs, de „Ronde van Brabant", is gewonnen door Wout Wagtmans uit Breda. Op de eerste dag werd hij derde in het klassement en op de tweede dag passeerde hij als eerste de eindstreep. Wagtmans rijdt zijn ereronde na de overwinning. HONKONG, 9 Oct. (AFP) „De derde wereldoorlog is reeds be gonnen en het militairisme van de communistische internationale zal slechts overwonnen kunnen wor den, wanneer de democratische na ties ingrijpen", zo heeft Tsjang Kai Sjek in een boodschap ter gV iegenlieid van de 38ste verjaardag van de stichting der Chinese Repu bliek gezegd. ,,De Sowjets hebben duidelijk de oude expansiepolitiek van het Tsa ristische Rusland overgenomen door de hand te leggen op Mongo lië en- Sinkiang en door hun con trole in het Noordoosten van China uit te breiden. Het is betreurens waardig, dat onze vrienden de Chi nese communisten nemen voor een voudige hervormers van het Agra- Naar aanleiding van de berichten in „De Tijd", van 7 October, betreffende een rapport, samengesteld door de acteurs en actrices van het Zuid Nederlands Toneel over het beleid van de heer Pierre Balledux, directeur van dit gezelschap, werd ons van bevoegde zijde het navolgende medegedeeld: In Augustus van dit jaar ver- lands Toneel, verzocht echter aan rlr> trnvfnrtnM umnrrl 1 rt or O iron Ha Pb- zocht de heer Pierre Balledux de graaf W. Dreesmann financiële steun te willen verlenen aan zijn gezelschap. Deze laatste stemde hierin toe, mits de heer Balledux hem kon aantonen, dat de katho lieke geestelijkheid in Nederland achter zijn werk stond. Men ver zocht hierna Kardinaal de Jong zijn goedkeuring te willen geven aan het werken en streven van de stichting „het Zuid Nederlands To neel", in casu, de heer P. Balle dux. De Kardinaal wees dit echter beslist van de hand, nadat een van zijn adviseurs inlichtingen over de heer Balledux had ingewonnen. Naar aanleiding van dit besluit achtten acteurs en actrices verder optreden onmogelijk, temeer, daar men geen vertrouwen meer stelde in de heer Balledux. Bo vendien bestond er een weken lange achterstand in de uitbeta ling van de gages. Ook had men reeds herhaaldelijk zijn misnoegen erover uitgesproken, dat een goe de sociale verzorging ontbrak. Het stichtingsbestuur, bij monde van Pater Jan Duurkens S.J.. voorzit ter van de Stichting Zuid Neder- (Slot.) Ook ging dit hele karwei ge paard met niet onaardige muziek van een soort tweekwartsmaat met woorden, aangepast aan der gelijk werk, zoiets van „Houdt er de moed maar in", dunkt me, met begeleidende chorus van de gelukkige afdalers, dat bestond uit 'n mysterieus gonzend geroe zemoes. jammer, dat ook deze ko- lensport tot het verleden behoort, 't Was een blijspel in puur zwart opgevoerd tegen een hei-blauwe lucht en wat vies. Thans worden de schepen heel prozaïsch door een paar pijpen met olie gevoed, inderdaad wel gemakkelijker vlugger en zindelijker, maar nu ja, ik bedoel, wat de tegen woordige machinist op een Die sel trein ook tot zijn makker zegt: Zeg, maat, 't was toch vroeger wèl zo aardig op een gewone versma de locomotief. Kijk, daar zat leven in en je merkte, dat je wat deed, terwijl op deze dooie, zwijgende dynamo alles gebeurt met een stom, gepoetst knopje, juist als een boer op een boerderij met houten beesten uit een speeldoos van een Ark van Noë. Het bunkeren is voorbij, het dek weer helder schoon en de passagiers terug aan dek. 't Ge zelschap is weer bijeen. Dag Kris! Dag Kras!Dag Kruimeltje! Hé, hé, wat zitten we weer knus. Ja, werkelijk, de moderne mail boten bieden een aards paradijs voor de Krissen en Krassen en last not least de Kruimeltjes. Ik bedoel de geestelijk verkruimelde mensheid. Bij deze mensenparade denk je dikwijls: „Wat kan een mensenziel toch bar en banaal afkruimelen". Zijn adel en god delijk evenbeeld wordt geredu ceerd tot een caricatuurprent en zijn ideaal tuimelt omlaag in Eva's tot het niveau van een vruchtentaartje of roomhorentje, bij de Adammen tot een Havan nasigaar of een Amerikaanse cocktail. De Kruimeltjes kunnen warmlopen voor 'n tennismatch, hun lectuur gaat veelal niet ver der dan een detectiveroman, een enkele maal kunnen zij zich ver heffen tot een hoogte van kunst, die varieert tussen de schoonheid van een blouse of overhemd, zo pas gekocht in een warenhuis van een havenstad. Bij uitzondering brengen ze het zelfs tot waarde ring van een zonsondergang of zo, maar dat is toch meestal de uiter ste grens van prestatie. Eerlijk, ze doen me vaak denken aan het versje, wat ik wel eens mijmerde in de Borneose wildernissen, als je van een boomstam afgleed en in de modder terechtkwam: „Daar vaart langs de wolken een knul op z'n fiets hij trapt zich een mikmak, maar verder komt hij niets". Want, ja, al deze Krui meltjes gaan kriskras de wijde wereld in en zullen moeten fiet sen langs moeilijke paden, die we later wel eens uitvoeriger gaan behandelenmaar 35 jaar er varing zegt me duidelijk, dat het resultaat van hun fietstocht het zelfde zal zijn als bij de „knul van het liedje". Een paar dagen geleden langs de Rode Zee passeerden we een berg, waar Mozes is opgestegen in letterlijke zin. Hij zal wel ver moeid geweest zijn, want ze is be hoorlijk hoog en onbegaanbaar. Maar afgezien van de physieke hoogte, die velen van onze Krui meltjes nog wel zouden kunnen halen, ze zijn nog nooit ge traind om de geestelijke hoogte van Sinai te benaderen. Als Mozes nog eens Sinai zou bestijgen om Gods wetten te ont vangen, zou hij niet opnieuw de twee stenen in heilige toorn naar beneden slingeren, maar nu mo gelijk op het promenadedek van een mailboot. De schepen varen daar dicht bij de kust, zodat men met 't blote oog Sinai ziet en tevens de eiland jes der twaalf apostelen, ongeniet bare, kale plaatsen, waar ogen schijnlijk niemand woont. Maar ach, daar zijn ook Krisjes aan boord en dan nog de Krassen om de Kruimeltjes te stutten. Som mige lezers verstaan wel wat Ma leis en het woord Kras geeft èn in het Nederlands èn in het Maleis juist aan, wat Indië broodnodig heeft: sterkte, gehardheid, stoere kerels en Carla's. Zo staan we dan hier op de drempel van het verre Oosten bij de ingang van de Indische Oce aan. Wij staan op de springplank om de grote duik te nemen. Ve rend en onvast kronkelt de springplank op en neer, tot we de sprong doen in het eindeloze tro pische doolhof met voetangels en klemmen. De Kruimeltjes cirkelen reeds gracieus in de lucht. Wij doen verstandig om nog eens het grote waarschuwingsbord te lezen dat ons met reuzenletters in het Italaans toeroept: „Guardafui" „Weest op Uw hoede". Dit is de naam vari de verraderlijke Kaap aan het einde van de Golf van Aden tegenover het eilandje So- cotra op West Afrika. Daar van die punt staat een hoog oprijzend monument, opgericht door de be proefde gade van een zee-kapi tein, wiens schip met alle opva renden op een veelbelovende mor gen bij een pas opkomende zon en blauwe wolkenloze hemel te pletter sloeg. Dames en heren, Krissen en Krassen: Guardafui! want hier begint een wereld van eeuwige blauwde lucht, wuivende palmen en betoverende zonneschijn. In derdaad,maar nog veel meer betovering en schijn is er, die voortspruit uit andere, lagere sferen van schijn en kleurenweel de. Ook rottende kadavers en af zichtelijke kevers toveren ons fonkelende lichtjes en fosforesce- rend schijnschoon bij tropische duisternis. Guardafui en Slamat Djalan (veilige reis). Dat wenst U TOEAN SLAMAT. de vertegenwoordigers van de ac teurs en actrices een rapport sa men te stellen over de heer Bal ledux waarin dan tevens reorga nisatievoorstellen naar voren kon den worden gebracht. Begin Sep tember werd dit rapport aan het stichtingsbestuur toegezonden, maar tot heden hebben de samen stellers daarvan nog geen enkele reactie kunnen waarnemen. Dc omstandigheden waaronder men moest spclen.bleven echter on veranderd en toen bekend werd, dat een expediteur, J, Buitelaar uit den Haag, een vordering van f7000.op de heer Balledux had, verzocht mr. van der Plas de heer Buitelaar na mens het gezelschap, het faillisse ment van de heer Balledux te mo gen aanvragen. Deze stemde hierin toe, doch trok enige dagen later zijn goedkeuring in. Op 23 September j.l. werden alle acteurs en actrices op staande voet ontslagen, met uit zondering van Bernard Droog. Later bleek, dat reeds van te voren met andere acteurs en acriees was ge repeteerd, opdat de stichting, on danks het ontslag, normaal haar con tractuele verplichtingen kon nako men. Toen bekend werd, dat er bespre kingen gaande waren over het tot stand komen van een fusie tussen het Zuid Nederlands en het Zuid Hollands toneel, heeft mert de pre sident van de Haagse rechtbank ver zocht conservatoir beslag te laten leggen op de bezittingen van de stichting tot een som van f 30.500. zijnde de vordering, welke het ont slagen personeel contractueel tot 1 September 1950 zou hebben. Inmid- TAFELTEN NI STEAM TEGEN BELGIE Het Nederlandse tafeltennisteam, dat op 29 October a.s. in Antwer pen tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Cor du Buy (Amsterdam), Cor Pelser (Amster dam) H. Thien (Zalbommel). Re serve: W Heemskerk Roelofarends- veen), n'on-playing captain is de heer C. J. Kwak. FRANKRIJK WINT MILITAIR TORNOOI De finale van het internationaal militair voetbaltournooi werd te Parijs tussen Frankrijk en Turkije gespeeld, hoewel zij bij de rust met 10 leidden, bereikten de Tur ken niet die prachtige vorm, waarin zij Woensdag j.l. Nederland voor de finale uitschakelden. Frankrijk won tenslotte met 3—1, waardoor de eindstand van het tournooi luidt: 1. Frankrijk; 2. Turkije; 3. België; 4. Nederland „Ponder" won beker van Jockey Club Het paard „Ponder", dat dit jaar reeds de derby van Kentucky ge wonnen heeft, werd gisteren eer ste in de race om de gouden beker van de Jockey Club (54.400 dollar) Tweede werd „Flying Missel" en derde „Miss Request". „Ponder" heeft thans in totaal meer dan 322.000 dollar gewonnen. Tegen de Amsterdamse communis, tische raadsleden, J. Brandenburg en L. Seegers, is proces-verbaal opge maakt, in verband met hun gedrag in de zitting van de gemeenteraad op 13 Juli j.l. Zoals bekend, gelastte in die zit ting de voorzitter de heer Seegers de vergadering te verlaten, wijl deze zich niet gedroeg naar de orde. De heer Seegers werd toen na te genstand ook van enige zijner fractiegenoten, waarbij gummi knuppels te pas kwamen door rechercheurs uit de raadszaal ver wijderd. Tegen de heer Seegers is proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 139 W. v. S. (Weder rechtelijk zich bevinden in een lo kaal voor openbare dienst), terwijl de heer Brandenburg wordt ten laste gelegd bedreiging met geweld tegen een ambtenaar in functie. dels is dit conservatoir beslag ge legd. Het geschiedde door deurwaar der Janssen, uit Den Haag. Een kleine sensationele gebeurte nis deed zich hierbij voor. Tijdens de beslaglegging kwam aan het licht, dat het autotransport materieel on vindbaar was. Vrijdagavond j. 1. moes; het Zuid Nederlands toneel echter een voorstelling geven in Am sterdam. De deurwaarder met twee getuigen hebben zich 's avonds om elf uur langs de verkeersweg Den Haag-Amsterdam opgesteld en even voor twaalf uur kwam uit de rich ting Amsterdam, een touringcar van het Zuid Nederlands toneel. Na een wilde achtervolging, wist men nabij de grens van Den Haag beslag te leggen op de touringcar. De inzittenden waren hoofdzakelijk leden van het Zuid Hollands Toneel Gezelschap. Intussen werden bij de Haagse kantonrechter door de ont slagen acteurs cn actrices elf reques- ten ingediend, waarin wordt ge vraagd, het ontslag nietig te willen verklaren, daar dit zou zijn geschied zonder medeweten van 't stichtings bestuur. Aan het rapport ontlenen wij de volgende gegevens: Klachten betreffende uitkering sa laris, slechte sociale verzorging. Aan tekening hierbij: de laatste maanden ontvingen de acteurs en actrices f 20.per week, terwijl de echt genote van de heer Balledux f 350.— voor vijf voorstellingen ontving. Toen men hierover een aanmer king maakte, kreeg men tot ant woord: „zij kan maar vijf voorstel lingen spelen, daar mijn kinderen niet alleen gelaten mogen worden". Ten tweede: volgens de oud-zake lijke leider van het gezelschap was met het Stuk. „oranjehotel" een winst gemaakt. Toen dit stuk overal in den lande was gespeeld, bleek er een tekort te zijn van f 20.000. Ten derde: de heer Balledux ont vangt jaarlijks een rijkssubsidie van f 35.000.terwijl hij dit jaar nog subsidies ontving van de gemeente 's Gravenhage, de gemeente Wasse naar en het Prins Bernhard fonds. Van deze subsidies gebruikte hij slechts een klein gedeelte voor enige aanbetaling van de grote achter stand, welke er bestond ten aanzien van het uitbetalen van salarissen. Ten vierde: zelfs de regie van Jan van der Linden heeft hij te Win terswijk ter gelegenheid van een voorstelling van „de getemde feeks" als de zijne laten vermelden. Het gezelschap onder Balledux' leiding wordt artistiek weinig serieus geno men, daar de coördinatie van het Ne derlands beroepstoneel de stichting niet in haar midden wilde opnemen. Het merkwaardige van dit rapport is, dat het tot nu toe alleen in han den is gekomen van de voorzitter, pater J. Duurkens S. J„ terwijl de overige leden van de stichting, onder wie mr. P. Cleveringa, Anton Coo- len en Godfried Bomans, tot nu toe hiermee onbekend zijn gebleven. risch stelsel, terwijl zij in feite handlangers van Moskou zijn". „De Verenigde Staten", zo be sloot Tsjang Kai Sjek, „kunnen hun internationale verantwoorde lijkheid niet ontlopen. De onmiddel lijke erkenning van de Peking-re- gering door Moskou is r(pt alleen een schending van het in 1945 on dertekende Chinees-Russische ver drag en van de accoorden van Jalta, doch zij herinnert tevens op een treffende wijze aan de oprich ting door Japan in 1932 van de sehijnstaat Mandsjoekoe. Chinese kringen te Hongkong ver wachten de val van Kanton binnen een week of tien dagen, aldus seint Reuter. De communistische troepen ruk ken langs de spoorlijn Hankon Kanton op en hebben Jingtak, 100 KM ten noorden van Kanton bezet. Chinese passagiersvliegtuigen zijn Zondag van Hongkong naar Kanton gevlogen om nationalistische rege ringsambtenaren met hun gezinnen van het bedreigde Kanton naar Tsjoengking te brengen. Op de spoorlijn Eindhoven- Weert, waar deze in het stadsdeel Tongelre te Eindhoven de Hof straat passeert, had Zaterdagmor gen omstreeks half tien de over wegwachter de bomen gesloten voor het laten-voorbijgaan van een rangerende locomotief. Toen hij de bomen even later omhoog haal de en een ambulance-auto van de medische dienst der Philips fa brieken de rails kruiste kwam tot zijn grote schrik de trein Eindho venMaastricht van 9.36 uur in volle vaart aangereden en sleurde de ambulancewagen mede, die to taal vernield werd. Omwonenden wisten de chauffeur W. H. C. Kui ten, wonende te Eindhoven, en de tweede inzittende, de 24-jarige verpleegster L. Kubbinga spoedig uit de wagen te bevrijden. Zij werden naar het Binnenzieken- huis vervoerd. Voor het leven van de chauffeur die gehuwd is en vader van drie kinderen, wordt gevreesd. EEN ERNSTIG GEWONDE Zaterdagmorgen heeft zich in een loods naast de chemische fabriek van dr. J. F. B. van Hasselt aan de Drentsestraat te Amersfoort, een vrij ernstige ontploffing voorgedaan, waarhij de 72-jarige dr. van Hasselt levensgevaarlijk werd gewond. Kort na de ontploffing zag de pro curatiehouder uit de loods een enor me rookkolom opstijgen. Onmiddel lijk drongen de brandweer en enkele brandwachts, voorzien van rookmas- kers, de loods binnen en vonden op de vloer het lichaam van dr. van Hasselt. Het slachtoffer, dat zowel uitwendige als inwendige brandwonden heeft opgelopen, werd, nadat ter plaatse eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis over gebracht. Een lid van het personeel, dat schadelijke gassen had ingea demd, moest zuurstof worden toe gediend. In de loods stond een droog installatie opgesteld, waarin benzol - peroxyde werd gedroogd, een zuur stofhoudend, licht ontvlambaar bleekmiddel. Ook stonden enkele vaten met deze stof hier opgesla gen. Vermoed wordt, dat dr. van Hasselt in de loods proeven aan het nemen was. Zaterdagavond was de oorzaak van de explosie nog niet vastgesteld. Uilslag „Zonnesfraal"-loterij De 3 hoofdprijzen der „Zonne- straal"-loterij, bestaande in voor werpen aan te kopen in overleg met de winners, resp. ter waarde van f 5000,f 2000,en f 500,zijn ge vallen* op de lotnummers: 218965, 220199 en 5461. Voor wat betreft de overige 397 prijzen raadplege men de trekkingslijst, welke op aan vrage aan het Bureau „Zonnestraal" Herengracht 386, Amsterdam, gaarne aan lotenhouders wordt toegezon den. Alkmaar heeft en feestelijke voerige feestpi bestuur van de kwamen goed 1 belangstelling, draverslaan nie gezien ook de „Vooruit" aan lisator was in i een omzet van woord van danl aan het bes tui werkers, de lei commissie wel Vergeten we oc plaatselijke muzie] de dag en de voo vulden met hun f( in dit verband cx aan de muzikantc taire muziekcorps lem, die niet allee: ook de plechtigheii beeld opluisterden muzikale rondgang het bestuur van eniging brachten en de heer C. J. maaltijd aanzaten, tine deze muzikai boden, de dank v burgerij over. Oo het met dit feest komt een woord Voorts aan de Alk brigade, die bij 1 sistentie verleende Telegram aan 1 In het middagu stuur der 8-Octob digden een lunch waaraan o.m. a het gemeentebestui ter en de wethou Coerts (de beide ders waren verhin meester van Leidt schot, het bestuui 3-Octoberver„ depi studentencorps en Alcmaria, alsmede de hoofden van dienst der gemeei lunch wisselden n de burgemeester werd een huldetel aan H.M. Koningin De gecostumeerd Sn de grijze 8 Octi een feest van bi ijl van vindingrijkheid in htm kleurige dl blij om het feest, i intens deel hadden, deren door Alkmé cowboy en de he bruidspaar en de sepoester en de 1 Naar het voorbeeld van de jeugdparlementen in het buitenland is in Zaltbommel op initiatief van enige raadsleden een jeugd gemeenteraad opgericht. Deze jeugdgemeenteraad telt 11 leden, allen tussen de 16 en 25 jaar. Vrijdagavond werd deze gemeente raad door de burgemeester van Zaltbommel, de heer A. H. Buissink, geïnstalleerd. De eerste secretaris, Frits van Wijk, 18 jaar, tijdens zijn rede. Links naast burgemeester Buissink, de eerste wethouder jan Stuyvenberg. Tijdens de plech voorzitter 8 Oct meester en kruis-verpleegsters Pierrot en de snee hoepelrokken of met glazen vleugel zwarte kater op d kroontjes en bloer en petten. Elk kin< en elk kind was 1 schouwers, die rijc route stonden, verl de verheugde kinc uitstekend geslaagc De jury, die de bi zen moest, had lan| lijk werk. Er ware de twintig prijsjes - ken en ballen, ke kentjes, leuke kinc uit de kleine wini te kiezen wisten. wagentje onder voortgetrokken doo won de eerste prijs, ging naar een 8-C twee meisjes in de ren en het handdi een mandje schuur en wier hoofdje ge een modieus pan kreeg de derde prij waren nummer vie compleet met katei figuurtje, dat wij pi der geslaagd vond vijfde prijs. En zo alle drieëntwintig verdeeld. Wedstri Intussen hield zich op de Laat oni

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2