Eerste lustrum „Cantecleer" Nieuw plan voor centrale verkoop slachtvee Clubkampioenschap Wielerver. Alcmaria Victrix Kortebaan- draverijen Oproep aan boeren en tuinders tot grotere activiteit Franse dank voor laatste eer aan gesneuvelden bewezen Buitenl< overzit Dinsdag 11 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Goed Katholiek toneel voor heel Katholiek Alkmaar f J Een rijdende Toonkamer Vakgroep Veehouders, kring Hoorn Vreemde toestanden rondom het veevoeder Marktberichten PAG 2 Iu de loop van deze maand be staat de R.K. Toneelvereniging „Cantecleer" vjjf jaar. In deze, wel iswaar nog korte, periode van haar bestaan heeft deze vereniging, waarin het jongeren-element sterk tot uiting kwam, reeds zoveel we V in het helang van het bloeiende na oorlogse toneelleven in Alkmaar en daarbuiten verzet, dat men, zo niet met trots, dan zeker och wel met voldoening op de afgelopen jaren mag terug zien. Toen de vereniging in het najaar van 1944 werd opgericht, waren de omstandigheden om tot een bloeiend toneelleven te geraken, wel aller minst gunstig. Toch hebben jonge ren toen aangedurfd, wat vele ouderen in die dagen afschrikte en toen het getij keerde, stond „Can tecleer" reeds in de zomer van 1945 gereed haar plaats op het Alk- maarse toneel-podium in te nemen, Het eerste stuk „Laurentius" van Pieter v. d. Valk, dat kort na de bevrijding werd gebracht, werd een succes. De entree bij het Alkmaar se publiek, dat direct zeer sympa thiek tegenover deze amateur- groep stond, was daarmede ge maakt. Het devies: Goed katholiek toneel voor héél katholiek Alk maar" werd direct door bestuur en regisseur in practijk gebracht. Van daar dan ook dat de programma's die werden gebracht, op een goed peil kwamen te staan. Artistiek wa ren de prestaties zeer bevredigend en de keuze der stukken getuigde van een goede smaak en van een juiste opvatting van de taak van het amateurtoneel. Het repertoire. Bij de keuze van het repertoire heeft men steeds getracht het beste te brengen, 't Was vaak moeilk om een reden, die ook door de beroeps gezelschappen als een gemis wordt gevoeld: het gebrek aan goede Ne derlandse stukken. Desalniettemin kon toch in de afgelopen vijf jaar een reeks goede werken op de planken worden gebracht. De be langrijkste daarvan waren o.a. „Bloed en Liefde" van Godfried Bomans, een successtuk, „Zomer zotheid", „Drie wijze gekken" „Kermisvolk op Kerstmis" „De Spooktrein", „De ebbenhouten oli fant" „Je kunt het toch niet mee nemen" „De Vreemdeling", „Als 't je tijd is" en vooral niet te ver geten „Beatrijs". Dat de leden van Cantecleer alle gelegenheden aangrepen hun spel te perfectionneren, hun toneelken nis te vermeerderen bleek wel uit de belangstelling, waarmede ze het werk van de beroepsspelers volg den. Geen grote uitvoering in 1t Gulden Vlies of leden van Cante cleer waren aanwezig. Daarbij ver leenden zij zelfs vaak. bij figuratie en anderzins hun medewerking. Zo werd geassisteerd bij „Paulus onder de Joden", „Voor altijd Pila- tus", „Richard II", opgevoerd door het Amsterdamse Toneel Gezel schap. Tientallen opvoeringen werden er in deze vijf jaren gegeven. Aanvan kelijk onder regie van Jas Groen land, later met Bep Speet en nu, bij de lustrum-opvoering onder Frans 't Hoen. Driemaal werd, bij toneelwedstrijden, een ate prijs veroverd! Niet alleen in Alkmaar, ook in Hoorn, Heerhugowaard en andere plaatsen werd gewerkt, terwijl „Cantecleer" in het kader der uitwisseling VlijmenAlkmaar CHRISTUS KONINC-HULDE ALKMAAR Een jaar geleden is ons Christus Koning-beeld aan de Singel op waarlijk grootse wijze onthuld. Als wij nu het beeld voorbij gaan, dan gaan wij dat- niet zo-maar voorbij. Neen, het spreekt tot ons, wij eren dan onze Koning en groeten Hem. Op 30 October a.s. is het weer het feest van Christus-Koning, moet dat zo-maar voorbij gaan? Neen, ook dat niet, wij gaan dan onze Koning groeten, maar dan massaal, eren en huldigen door een bloemenhulde. Het bestuur van het Genootschap van de Stille Omgang zal een dezer dagen een beroep doen op de jeugd- en standsorganisaties, alle vereni gingen, alsmede op de leerlingen van de scholen vanaf de 6e klas L.O. Laat dit beroep niet tevergeefs zijn, want zoals het verleden jaar groots was, zo ook nu weer. Vele mensen, ja vele landen haten Hem. Laten wij Hem, onze Koning, de eer brengen die Hem toekomt. Wij vertrekken om 3 uur vanaf het Doelenveld, in optocht. Komt allen op en doet mee met de bloe menhulde. 2 maal in dat Brabantse dorp speel de. Ook aan de 8 October optoch ten, dit jaar en in 1948, werd mede werking verleend, terwijl de Ber gense Spelers voor hun openlucht spelen eveneens op „Canteclee* een beroep plegen te doen. Voor de lezers van ons blad werden ook en kele opvoeringen gegeven die zeer in de smaak vielen, alsmede voor het Oranjecomité. De lustrumviering. Een nieuwe periode wordt nu in geluid, waarin nieuwe krachten, (een jongeren-vereniging is nogal aan mutaties onderhevig) de vijf jarige traditie voort zuilen zetten. Het lustrum, tevens de opening van het seizoen, wordt gevierd met de klucht „De Gestrafte met de Koor de" van Henri Ghéon. De regie zal do»r Frans 't Hoen gevoerd wor den. Een opvoering, die door katho liek Alkmaar, naar wij vertrouwen, zeker gewaardeerd zal worden door een grote belangstelling. Wil men tenslotte deze verdien stelijke groep ook voor de toe komst in Alkmaar behouden, dan zal morele en materiele steun ook in de komende jaren aan „Cante cleer" niet mogen worden onthou den. Laat katholiek Alkmaar der halve het streven van deze ver eniging metterdaad steunen. Het wordt de bezoekers der uit voeringen al heel gemakkelijk ge maakt door een abonnementenstel sel, waarbij men de kaarten door een bode krijgt thuisbezorgd, 't Kan al niet eenvoudiger! ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Het Regiment der verdoemden, 18 jr.; Victoria Virginia, 14 jr.; Cinema Ame- ricain: Enamorada, 14 jr.; ABT: Duivels van het Wilde Westen, 14 jr. NACHTDIENST APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstraat 47 NACHTDIENST TAXI'S: Nassauplein, Nassau Garage, tel. 3545. GULDEN- VLIES: Feestavond A.F.C. 8 uur: V- VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR Wed. G. Gerling Grootes, van Kanaaldijk 6 naar Oudorp; L. v. d. Horn-Wiedenhoff, van K. v. 't Veerstraat 96 naar Am sterdam; A. S. Eijgensteijn, van Wilhelminalaan 11 naar Amsterdam; J. Huismans, van Kortenaerkade naar Utrecht; J. Kuiper, van Made liefstraat 14 naar Blaricum; P. de Vries, van Roemer Visserstraat 15 naar Wagcningen; H. K. Elias, van Irisstraat 2 naar Hilversum; J. M. Ambrosius, van Metiusgracht 21 n. Heemstede: P. J. M. van Egmond, van Nic. Beetskade 17 naar Roo sendaal; A. H. F. Mulders-v. Huls sen en kinderen, van Vermeerstr. 43 naar Batavia; T. P. M. Bouwman, van Rembrandtstraat 10 naar Am sterdam; J. C. de Zwart, van Nas sauplein 40 naar Den Haag; J. J. Gerdes, van Wilhelminalaan 11 n. Zaandijk; M. M. Tameris en gezin van Korenbloemstraat 28 naar Den Helder; M. v. d. Aker, van Lange- straat 22 naar Langedijk; E. Bloot- hooft, van Wilhelminalaan 11 naar Amsterdam; J. B. Pureveen, van Zeglis 31 naar Amsterdam; S. P. Popma, van Dr. Schaepmankade 14 naar Wieringen; A. van 't Voort en gezin, van Rekerstraat 46 naar Hoorn; J. A. Sinnige, van Heutweg 22 naar Amsterdam; H. de Haan. van St. Annastraat 9 naar Oudorp. ALKMAAR. Gisteren hield de Wielerver. Alcmaria Victrix de jaarlijkse Lange afstand-kampioen- schapsrit. En wel over de volgende afstanden. De A-kias 100 km. De B-klas 80 km en de C-klas 65 km. Alhoewel het weer 's morgens niet zo mooi was, was er een grote op komst van renners en publiek. Dit was dan ook voor de renners aan leiding om zich ten volle te geven. In de A-klas zagen wij eerst een paar koplopers, te weten Eenhoorn en P. de Groot. Doch deze werden weer ingelopen. Daarna gelukte het Jn. Ottebros, H. Kokkes en Jn. Hennink om een voorsprong te ne men. En dit drietal ging gedrieën op de eindstreep aan. De zwakkere hadden dan ook al opgegeven, te weten P- Koreman, Van Berkum en Bloemen. Zoals gezegd kwamen de drie kopmannen op de eindstreep aan, zodat de sprint hier de beslis sing moest brengen. Wij kregen een mooie sprint te zien, die gewonnen werd door Jn. Hennink voor Jn. Ottebros en H. Kokkes. Met enige achterstand volgde P. de Groot. De 5e plaats was voor K Eenhoorn. Ook deze had een tame lijke achterstand door een valpartij opgelopen. Wat de B-klas betreft. Hier ble ven de kanspaarden nogal bij el kaar. Niet één renner zag dan ook kans om weg te komen. Hier moest dus de sprint de beslissing bren gen. Deze ging tussen Van Gragt, Peereboom en Haanraads. Peere boom was dan ook de snelste met als tweede Van Gragt, 3e werd J. Haanraads. Zoals het in de B-klas ging, zo ging het in de C-klas ook. Alles' bleef bij elkaar; ook hier werd het in de eindsprint uitgevochten. Doch deze keer was het Deliën die won vóór De Beurs en Edelebos. De uitslagen luiden: A-klas, 100 km, tijd: 2 uur 27 Hoed opgevist ALKMAAR. Zondag 9 October reden vier dames op de brug bij de Ridderstraat, toen van een der da mes de hoed afwaaide en in het water van de Oudegracht terecht kwam. De heer J. de Kleeft, wonen de Oudegracht 158 heeft deze hoed weten op te vissen, zodat de hier boven bedoelde dame dara haar eigendom weer kan terug halen. K.J.M.V., belangrijk! ALKMAAR Als er ooit een belangrijke avond wordt geboden, dan is het wel morgen! Morgen avond om half 9 spreekt de heer Fr. Nijpels over: het communisme! Wij zijn ons van de ernstige tijd bewust en mogen het grote ge vaar van onze tijd niet onder schatten. Dezer dagen lazen we weer over de razzia's in Praag, om nog maar niet te spreken over de schandalige geloofsvervolgingen!! Jongemannen, durven jullie met de handen in de zakken blijven staan? Neen? Morgenavond du9 present. Allemaal!! Ook de nieu we leden! Wie nog geen lid is kan lid worden, mits 17 jaar oud! Iedereen strijdt mee, met de X.J.M.V.! Dierendag 4 October ALKMAAR Nog ontvangen voor het te stichten dierenasyl: van mevr. F. R. f 5.50, de heer O, 1.naaste buur K. 1.v. d. St., Limmen 2.Totaal f 10.50. J.V.G. MISSIE-TENTOONSTELLING ALKMAAR. - Nog 1.300.000.000 heidenen hebben uw gebed en offer nodig, neem daarom deel aan de Algemene Missie-Zondag 23 Oct. a.s. Gebed hoofdzaak, Aalmoes noodzaak. In Alkmaar zal dan een missietentoonstelling gehouden wor den door de interparochiële Missie naaiclub O.L. Vrouw v. Lourdes. Een pracht collectie paramenten gemaakt door de leden van de J.G. en enige ijverige buitenstaanders, toont U wat wij met de steun van onze donateurs vervaardigden. Mogen wij op uw belangselling rekenen? De Missionaris is U er dankbaar voor. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR M. J. W. Stierhout, van Bergen naar Laat 153a; T. Wolf, van Bergen naar Stuartstraat 35a; A. A. Vendel en zuster,,, G. M. Ven- 'del, van Heiloo naar Emmastraat 105; H. de Hooijer, van Amsterdam naar Overdiestraat 14; A. T. M. Lut, van Voorschoten naar Breedstraat 2; P. T. M. Langedijk, van Delft naar Fond. Verschuirstraat 12; W. Meijer, van Wassenaar naar Verdr. oord 5; M. Roorda-Wijzenbeek, van Hilversum naar Nassauplein 40; F. Dekker, van Bergen naar Voormeer 35; C. W. van der Leest, van Oss naar Oudegracht 123; C. M. I. Bot man, van Batavia naar Stationsweg 106; A. Schoemaker, van Assen naar Wilhelminalaan 11; M. G. v. Baar- sen, van Oudorp naar Snaarmans- laan 25; G. E. Eisinga en gezin, van Utrecht naar Rippingstraat 37; J. Everts, van Groningen naar le Landdwarsstraat 9; N. Kaas, van Langedijk naar Westerweg 157; W. H. Scholten, van Rheden naar Bo- terstraat 16; R. G. van Hordenoordt, van Amsterdam naar Nieuwpoorts- laan 135; P. A. Rooij, van Amster dam naar Frieseweg 2; H. A. Breg, van Obdam naar Everdingenstr. 18; B. J. A. Bruurmijn en gezin, van Bergen op Zoom naar Kortenaer kade 4; E. Nooder, van Heerlen n. Tienenwal 34; P. C. Ruiter, van Eg- mond-Binnen naar Dijkgraafstraat 38; J. P. Boomars, van Amsterdam naar Houttil 13; R. M. Kuilman, van St. Trojan les Bains (Fr.) naar N. G. Piersonstraat 21, min. 1. Jn. Hennink, kampioen; 2. Jn. Ottebros; 3. H. Kokkes; 4. P. de Groot, 5. K. Eenhoorn. B-klas, 80 km, tijd: 2 uur 6 min. 1. J. Peereboom, kampioen; 2. J. v. Gragt. 3. Jn. Haanraads, 4. M. de Bruyn, 5. E. Zwart, 6. W. Nieuw, land, 71. J. Pluymers. C-klas 65 km tijd 1 uur 27 min. 1. Deliën kampioen. 2. J. de Beurs 3. N. Edelebos, 4. M. Pronk, 5. F. v. d. Kloot, 6. J. Rol, 7. A. Ossen, 8. W. Jongejan, 9. E. Belles, 10. D. Hanigh, 11. J. Schuitemaker, 12 W. de Buyzer, 13 K. Veldboer. POLITIE-ALLERLEI ALKMAAR. Op 8 October werden verschillende vergunningen voor straatventers uitgegeven. Het was echter noodzakelijk 's middags 3 mannen die de bezoekers van de 8 Octoberfeesten met speldjes las tig vielen hun vergunning te ont nemen. Op het kerkplein reed een mo torrijder met zijn stuur een wiel- rijdster aan die een jongetje achter op haar fiets vervoerde. Het knaapje werd op de grond gewor pen en bekwam enige lichte ver wondingen welke door een Rode- Kruis-man werden verbonden. Zaterdagmiddag om zes uur werd er bij de politie een alleen- lopend jongetje binnengebracht met 2 gewonde vingers, die hij bp de benzine autoracebaan had opgelo pen. Het knaapje werd per auto naar het Centraal-ziekenhuis ver voerd, aldaar verbonden waarna hij naar huis kon terugkeren. Ook is er Zaterdagavond nog een motorrijder op de Kanaalkade door de afsluiting van het gereser veerde terrein gereden. De man had een verkeersbord niet opge merkt. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, de schade werd onderling geregeld. Zondagmiddag ontstond er na een voetbalwedstrijd op een terrein aan de Westerweg een vechtpartij tje tussen Alkmaarders en Purme- renders. De politie kwam tussen beiden en deed het terrein ontrui men. In de Magdelenenstraat raakte een burger Zaterdagavond met 2 matrozen slaags. Tijdens de klop partij sloeg de burger een ruit van een winkelpand op de hoek AchterstraatMagdalenenstr. in. De man werd daarbij gewond en per auto naar het Centraal-zieken huis vervoerd. DERTIGJARIG DIENSTJUBILEUM Zaterdagmorgen werd in het Victory-hotel te Alkmaar het 30- jarig dienstjubileum van de heer J. Stoop, employé bij de L. T. B. Zaadhandel en Zaadteelt, gevierd. Daartoe hadden zich directie en personeel van het bedrijf, dat ge heel Noordholland bestrijkt, met de jubilaris verzameld teneinde hem met zijn echtgenote te hul digen. Nadat verscheidene ^belang stellenden w.o. de hoogeerw. deken van Alkmaar, de heer Stoop had den gefeliciteerd, werd door het muziekcorps „St. Caecilia" een muzikale hulde gebracht, welke veel belangstellenden trok voor het Victory-hotel. Teruggekeerd in de Van Teijlin- genzaal sprak de directeur van het L. T. B.-Zaadbedrijf, de heer A. J van Woerkens, de jubilaris toe en memoreerde daarbij de afgelo pen jaren, waarin de heer Stoop zich een ambitieus werker met hart voor de zaak had betoond. Als blijk van waardering overhan digde de directeur de heer Stoop een gouden armbandhorloge. Namens het personeel sprak een der chefs van het bedrijf, daarbij het dagelijks werk van de jubilaris besprekende, die aanvankelijk per fiets de vele relaties bezocht, doch nu zijn werk per motor afdoet. Door het personeel werden voorts bloemen aangeboden, welke naast die vele bloemstukken, afkomstig van relaties uit heel Noordholland de zaal 'n feestelijk aanzien gaven. Men bleef nog enige tijd bijeen, waarna de heer Stoop met echt genote de dag verder in intieme kring doorbracht,. ALKMAAR. Aan de korte- baan draverijen die ter gelegenheid van de Octoberfeesten werden ge houden werd deelgenomen door 20 paarden. De vijf series werden ge wonnen door Dutch Hanover af stand 320 M., Abdullah Scott 320 M., Lycurgus 305 M., Johannes 310 M. en Kalunet Axkit 310 M. Na vinnige strijd tussen deze 5 paarden werd de vierde prijs ge deeld tussen Lycurgus en Dutch Hanover. Tot slot moest Abdullah Scott zich tevreden stellen met de derde prijs, zodat na felle kampritten tussen Johan en Kalumet, eerstge noemde de eerste prijs wist te be halen. Door de vele kampritten bene vens de vele wijzigingen voor de to- talisator was het donker, toen de laatste rit en de uitslagen bekend werden. De uitslag was Johannes eig. P. Botman, rijder J. v. Leeuwen Jr., afstand 310 M. Kalumet Axkit eig. en rijder Ph. Knijnenburg afstand 305 M. Abdul lah Scott, eig. K. Hart, rijder J. Cats, afstand 320 M. Tot. uitslag: le serie: Dutch Ha nover Winnend f 1,50; Koppel Dutch HanoverLeatare a f 1,90; 2e serie. Abdullah Scotfc Winnend f 4,70; Koppel Abdullah Scott- Lucky Fanfara f 16,50; 3e serie Ly curgus Winnend f 1,80; Koppel Ly- curgus-Herold Mc G f 7,30; 4e se rie Johannes winnend f 2.60; Kop pel f 2,60; Koppel Johannes-Ju Ju f 3.70; 5e serie Kalumet Axkit f 3.50; Koppel Kalumet Axkit- f 11,00. Plaats le omloop. Abdullah Scott f 7,40, Johannes f 4,90, Kalumet Axkit f 13.80; Johannes def. win nend f 21,20. Koppel demi-finale 3-5 f 16,40: Koppel finale 3-1 f 2.50. Demi finale Abdullah winnend f 5.20, plaats f 2,60. Kalumet plaats f 1.70. Omzet totaal Totali- sator f 3689,—. ALKMAAR. Op de Dam te Amsterdam, voor het kantoor van de Rotterdamse Lloyd, trok gis teren een rijdende toonkamer van de N.V. Handelsonderneming „Ve- dela" uit Alkmaar veel bekijks. De heer Jac. v. d. Laarschot, die in enkele jaren tijds deze handels onderneming uit de grond stamp te, welke op het ogenblik aan 70 man personeel een bestaan biedt en over een wagenpark van 17 eigen auto's beschikt, wist reeds eerder met zijn showboot de aan dacht op zijn zaak. te vestigen; thans heeft hij een niet minder- origineel idee uitgewerkt en een rijdende toonkamer ontworpen, waarmee hij zijn zakenrelaties in Noord-Holland gaat bezoeken. De winkeliers, die dus niet in de ge legenheid zijn de toonkamers van „Vedela" in Alkmaar, Amster dam, Haarlem of Den Helder te bezoeken, kunnen nu rustig wach ten tot deze rijdende toonkamer, waarin honderden merkartikelen van allerlei fabrikaat zijn ten toongesteld, voor hun winkel komt rijden. Zij kunnen dan thuis een keuze doen. Dit rijdend geval, een ge- metamorphoseerde tapissière, wordt door een in de truck ge bouwde tweede motor van elec- trische stroom voorzien, benodigd voor de ca. 500 lampjes, die het interieur tot een sprookje maken; n sprookje van suiker en choco lade, waarbij vergeleken 't huisje van de heks in „Hans en Grietje" nog niets is. Het reclamebureau Redo te Alkmaar verzorgde zowel interieur als exterieur van de rijdende toonkamer op smaakvolle wijze. De in de wagen geëxpo seerde artikelen verplaatsen de bezoeker reeds in de St. Nicolaas- ti.id en het is dan ook met het oog op de St. Nicolaas-campagne, dat deze rijdende toonkamer zijn tocht door Noord-Holland in Amster dam, de stad, waar St. Nicolaas de patroon is, begon. In de Zaterdag te Hoorn en te Hoogkarspel gehouden vergaderin gen van de L.T.B. riep Jac. Groen de boeren en tuinders in een kort v urig woord op tot grotere activi teit in de vereniging. Wjj verkeren op een keerpunt in de geschiedenis, aldus Jac. Groen; momenteel komen er wetten tot stand, die de samenleving een heel ander aanschijn zullen geven; n.l. de wet op de Publiekrechterlijke Bedrijfs Organisatie. Dat deze wet er door komt, is buiten alle twijfel. Deze wet moet zo spoedig moge lijk gevolgd worden dopr de instel lingswet van de P.B.O. wat betreft de Land- en Tuinbouw. Willen wij echter in deze Bedrijfsorganisatie onze Katholieke invloed uitoefenen, dan moeten wij dit doen door onze eigen mensen, door middel dus van onze standsorganisatie. Daarom kunnen wij niet ophouden de ka tholieke boeren en tuinders op het hart te blijven drukken om toch lid van deze organisatie te worden. De Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie wordt gebouwd op drie zuilen, waarvan de een rose is te gen het vuurrood aan, de onder streng Calvinistisch en de derde Katholiek. De invloed, welke wij Katholieken op deze bedrijfsorgani satie zullen kunnen uitoefenen, hangt echter niet af van het aantal leden zonder meer, maar van het aantal vakbekwame leden. In alle organen van de hoogste tot de Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Harm, z.v. H. Koeleman en C. v. Baden; Dirk C„ z.v. J. van der Made en J. Koning; Gerardus M., z.v. M. Manshanden en M. Duin. Overleden: Hendrik de Groot, oud 41 jr., geh. met P. C. Quax. STERRENPARADE 1949 ALKMAAR. A.s. Zaterdag 15 October zal in zaal 't Gulden Vlies te Alkmaar een zeer bont programma ten tonele worden ge bracht. Naast revue en variété, thans ook enige prominenten uit de operettewereld. Tezamen in één programma nl. Kees Pruis, Mr. Doodle, Joh. Bos kamp, Truce Speyck, Scholten en van 't Zelfde, Paula Raymonde en zeer veel anderen. Een „top"-programma dus, waarin iedereen iets zal vinden, terwijl het geheel is samenge bracht tot een bonte revue-cock tail. Men zal dus zeker deze voor stelling niet mogen overslaah. Kajottersnieuws ALKMAAR. Voor Woensdag 12 Oct. staat er een originele ont spanningsavond op het program ma. Als de voortekenen niet be driegen, wordt het deze keer wat anders dan anders. Het bestuur doet zijn best om zulke avonden zo gezellig mogelijk te maken. Er zal nieuw spelmateriaal komen, de avonden zullen een beetje an ders worden georganiseerd, alles om de vreugde te verhogen. Maar het zijn toch eigenlijk de Kajotters zelf, die voor de juiste stemming moeten zorgen. Komt daarom allen en neemt je vrienden mee. Half negen in het Patronaatsge bouw. N.B. Laatste gelegenheid om de Liebaart-loten af te rekenen! Span je ook in voor Thuisfront en breng de laatste Thuisfront- loten aan de man! Aanrijding ALKMAAR. Gisterenmorgen reed op het Verdronkenoord een auto in de richting van de Accijns toren. Uit de Zoutstraat kwam een 50-jarige wielrijder aanrijden. De autobestuurder kon door krach tig remmen een aanrijding niet voorkomen. De wielrijder viel en kreeg schaafwonden. De fiets werd ernstig beschadigd. laagste moeten wij onze bekwame mensen hebben. Daarom mogen wjj niets achterwege laten om onze mensen in de vereniging zoveel mo gelijk in staat te stellen zich te bekwamen. Leidschendam heeft hierin het voorbeeld gegeven door in zijn winterprogram iedere week een ontwikkelingsavond op t.e ne men. Ons peil moet sterk omhoog, willen wij in deze tjjd niet achter blijven. Iedere afdeling moet op haar qui-vive zijn! Zijn wij niet al len op ons qui-vive, dan worden wij in een hoek gedrukt. Zo zien wij bv. bij de Financiële Hoofdambtenaren ook zo goed als geen enkele Ka tholiek. Wij moeten de plaatsen in nemen, waar wij recht op hebben. Dit doel kunnen wij bereiken door onze Standsorganisatie en door ont wikkeling. De contributie aan de standsorganisatie behoeft in de toe komst geen belemmering meer te zijn om tot deze organisatie toe te treden, want deze contributie zal in vermindering gebracht mogen wor den van onze verplichte bijdrage aan de Bedrijfsorganisatie. WEERSVERWACHTING Weersverwéchting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdaga vond. ZACHT WEER. Vannacht in het binnen land weinig wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Overigens tamelijk veel be wolking met hier en daar eiii-/ ge lichte regen of motregen en meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Voor namelijk in de nacht en och tend iets zachter. DAMMEN HEILOO De uitslag van de 2e ronde van de clubcompetitie van H.D.C. is als volgt: Groep I: J .de GeusS. Schurer 11, A. DekkerK. Tuinman 02, P. KeukersJ. Geuzebroek 02, J. Sprenkeling Sr.C. Adrichem 20, C. de GraafH. Verver afgebr. in betere stelling voor dg Graaf. Groep II: J. HelderS. de Geus 02, A. WinterinkA. Kroon 02, D. LangendijkW. Hoogenboom 2 0. J. SpaansC. de Jong afgebr. Groep III: B. HuismanA. Alle man 02, D. SmitG. Bruin 02, J. Sprenkeling Jr.H. Weyers 2—0, A. v. d. WerffG. Snel afgebr. ALKMAAR. De Alkmaarse garnizoenscommandant, majoor M. Houbolt, ontving van 't Franse Ministerie van Oud-Strijders en Oorlogsslachtoffers een dankbe tuiging van de volgende inhoud: „Major, Le ministre me charge de vous transmettre ses trés vifs remerciements pour les honneurs rendus par vos troupes aux offi ciers, sous-officiers, soldats et marins des armées Francaises de terre, de mer et de l'air, tombés pour le Droit et la Liberté. Ce dernier hommage a été porté a la connaissance des families, qui l'ont certainement apprécié a sa juste valeur. Je vous serais reconnaissant de bien vouloir être notre interprète et de remercier les officiers, sous officiers et hommes de troupe, qui ont participé a la cérémonie du 13 Septembre, ainsi que le chef de la Musique Militaire. Je vous prie de croire, Major, a mes sentiments de haute consi- dération. l'Inspecteur-Général, chargé de mission, (w.g.) Francois Pyatzook." Wij laten hieronder de vertaling volgen: „Majoor, de minister heeft mij opgedragen U zijn meest oprechte dank over te brengen voor de eer, door Uw troepen bewezen aan de, voor Recht en Vrijheid gevallen, officieren, onderofficieren, solda ten en matrozen der Franse Leger- Besteller-voorman BERGEN De besteller le klas der P.T.T., F. Koos te Bergen N.H., is met ingang van 13 Aug. 1.1. be noemd tot besteller-voorman alhier. DE VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN OSLO, 11 Oct. De uitslagen van de gisteren in Noorwegen gehouden verkiezingen beginnen binnen te komen. De definitieve zetelindeling zal echter niet voor vanavond laat of morgenochtend vroeg bekend zijn. De voorlopige resultaten tonen, dat de socialis ten in een aantal districten teza men 439.594 stemmen hebben be haald, tegen 343.926 bij de vorige verkiezingen, de liberale partij 128.000 (124.000), de conservatieve partij 107.000 (91.000) en de chr. volkspartij 97.000 (65.000). Ver wacht wordt dat de Noorse socia listische partij haar absolute meerderheid in het Storting zal behouden. De communistische partij heeft volgens de totnogtoe toekende gegevens de helft van haar aanhangers verloren. Onder voorzitterschap van de heer S. Slot kwam in Hotel „Het Witte Paard" te Hoorn de Vakgroep Vee houders van de L.T.B. kring Hoorn in vergadering bijeen. In het bijzon der heette de voorzitter de heren H. A. Giesen, J. B. van Kampen en later op de vergadering Jac. Groen, allen leden van het hoofdbestuur, van harte welkom, eveneens de he ren B. G. Bles, algemeen bondsse- cretaris, J. C. H. Peeraer, C. Baltus en ir. van Alphen. In tegenwoordig heid van de voorzitter van de kring tuinders, de heer P. P. Schipper, zag de voorzitter een gelukkig teken van onderlinge samenwerking tus sen tuinders en veehouders. De secretaris Jos. Sjerps deelde mede, dat de kringvergaderingen voortaan een meer ernstig karakter moesten dragen, zodat zoveel moge lijk in de kring zelf kan worden af gehandeld. Voor de cursus in de landbouw- werktuigkunde kan men zich opge ven bü de secretaris. Wil deze cur sus doorgaan dan moeten er min stens 12 deelnemers zijn; de deelne mers moeten boven de 18 jaar zijn. Namens de 6 organisaties zal er een getuigschrift worden uitgereikt aan degenen, die deze cursus ge volgd hebben. Voor de te houden cursus zal naar een geschikt cen traal punt worden gezocht. Positie veevoeder De veevoederpositie vormt mo menteel een groot probleem. Eer lijk gezegd het is een zeer treurige toestand, aldus de heer Peeraer En de Regering heeft het er met haar raamvoorschriften niet beter op ge maakt. Deze raamvoorschriften zijn veel te rekbaar, zodat men met de boer een loopje kan nemen tot en met. Slechts enkele mengsels wor den voorgeschreven, de rest is vrij. Dit is een kolfje naar de hand van de mala-fide handel. Willen wij echter het beste meel samenstellen dat er is, dan is het met mogelijk 1 kilo boven de bon te geven. Dit is alleen bij knoeiers mogelijk. Dr. Grashuis geeft als di recteur van de C.L.O. zijn mensen eigen raamvoorschriften. Deze schrijven de beste melen voor, maar dan komt de prijs ook veel hoger te liggen dan de prijs van het goed koopste mengsel binnen de raam voorschriften van de regering. Controle blijkt heel noodzakelijk. Rijkscontrole in deze zal wel nooit komen. Waarom maken de boeren- organisaties geen gebruik van hun eigen controle-apparaten, van de C.L.O. dus? Deze controle, waarin de boer zelf zeggingsschap heeft, is beter dan een Rijkscontrole. Dr. Grashuis heeft zijn leden voorge schreven aan de zak een label te hangen, waarop de inhoud vermeld staat. Melk- en vleesprijs Van de afd. Westwoud was een voorstel binnengekomen, om de melk- en vleesprijzen op de staande voet te handhaven. Er liggen zoveel lasten op het, veehoudersbedrijf, dat bij een eventuele loslating van de prijzen de bedrijfszekerheid op losse grond zal komen te staan. Ook de boer heeft recht op een bestaan. Schouten voegde hieraan toe, dat elke boer per uur minder verdient dan elke arbeider, terwijl de boer toch het risico draagt en aan voor schriften gebonden is tegenover zijn arbeiders. Nibbixwoud vroeg, of het niet mogelijk was, de melkprijs eer der bekend te maken. Momenteel weet niemand, waar hij aan toe is. De voorzitter antwoordde, dat de L.T.B. zich tezamen met zijn zuster organisaties had opgemaakt om de vleesprijs, welke nauw samenhangt met de melkprijs, te handhaven. Ook jaren her was de L.T.B. op de gedachte gekomen om tot het stel sel van minimumprijzen te komen. De grote voorvechter van dit prach tige idee is de heer Groen geweest. De Afd. Westwoud stond op het standpunt, dat de boeren een kans gegeven moest worden een reserve op te bouwen voor tijden, dat de prijs zou dalen. Deze kans hebben zij nu, maar de fiscus eist alles op. En wat doet de regering, indien we straks werkelijk voor slechte tijden komen te staan, zoals nu de groente en fruitteelt voor slechte tijden staan? De Voorzitter was van mening, dat een vaste prijs de offers, welke de fiscus momenteel van ons eist, wel waard was. Centrale Verkoop van slacht vee Als producent van slachtvee moe ten de boeren ook medezeggings- .schap krijgen in het bepalen van de prijzen en in de im- en export van dit artikel. Een studiecommissie is opgericht om te komen tot de op richting van een Orgaan dat de cen trale verkoop van slachtvee zal re gelen. Naar mededeling van de heer Baltus zal dit apparaat een orgaan zijn louter in handen van de boe ren zelf, een privaatrechtelijk com mercieel lichaam dus, dat werkt met employés en niet met ambte naren. Men gaat daarbij uit van de gedachte, het vee via een bepaalde poort te laten passeren met als ge volg dat het vee volgens een vast staand waarde systeem verkocht kan worden om zo een reserve te vormen. De kosten hiervan komen neer op 21 cent per dier; met an dere kosten hierbij berekend zullen de kosten 75 cent per dier bedragen. De kosten voor de boer vloeien slechts voortt uit de risico elemen ten, die steunen op de export. macht te land, ter zee en in de lucht. Dit laatste eerbewijs is ter kennis gebracht van de familie leden, die het zeer zeker op zijn juiste waarde hebben geschat. Gij zoudt mij zeer verplichten als gij onze tolk wildet zijn om onze dank te betuigen aan de officiereh, onderofficieren en sol daten, die aan de plechtigheid van de 13de September hebben deel genomen, alsmede aan de kapel meester van de militaire kapel. Inmiddels, Majoor, verblijf ik, met de meeste hoogachting, De Inspecteur-Generaal van de Missie, (w.g.) Francois Pyatzook." Van dezelfde instantie ontving ook de burgemeester van Alkmaar een dankbetuiging voor de prach tige bloemenhulde, die het ge meentebestuur en de inwoners van Alkmaar aan dq Franse ge sneuvelden hebben gebracht. Nachtelijke jacht op dronken chauffeur ALKMAAR. Vannacht om ongeveer kwart over één zag een brigadier van politie een grijze bestelauto zodanig door de stad rijden, dat kon worden aangeno men dat de bestuurder of wel de rijkunst niet machtig was, ofwel onder invloed van alcohol ver keerde. Aan het stopteken van de politieman op het Kerkplein werd niet voldaan. De politieman zette de achtervolging in op de fiets. De auto verdween uit de stad over de Vlotbrug en reed de nieuwe Schermerweg op; door de mist raakte de agent de auto kwijt, maar bij de driesprong op de Schermerweg haalde hij de wagen in, kwam hem voor en gaf weer een stopteken, doch moest opzij springen om niet te worden aan gereden. De agent loste daarop enige waarschuwingsschoten, met het gevolg dat de bestuurder van de auto van de berm van de weg afreed, doch weer op de weg wist terug te komen. Met behulp van een andere auto, die juist pas seerde, zette de agent de achter volging voort. Door de mist was de auto wéér uit het gezicht vêr- 'dwenen, de hele omgeving werd afgezocht en ongeveer na een uur ontdekte men dat de wagen van de Huygendijk in de buurt van Ursem was afgereden, waar de auto onder aan de berm stond en de bestuurder ernaast. De bestuur der bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Hij werd ter ontnuchtering naar het politie bureau te Alkmaar overgebracht. Het was een 45-jarige bakker uit Heerhugowaard. „Klimop" ALKMAAR. De leden worden er aan herinnerd dat de Klimop avond niet is a.s. Donderdag, maar volgende week Donderdag na de congregatie. VEEMARKT ALKMAAR, 10 Oct. 103 vette koeien, 22 nucht. kalveren, 399 vet te schapen: Centrale. PURMEREND, 10 Oct. Blauwe eigenh. 7, bevelanders 78, koopm. blauwe 79, slabonen m. dr. 2034, z. dr. 2452, stoksnijbonen 48, stam- snijbonen 2258, pronkbonen 20 40, komkommers 613, tomaten 32 42, bloemkool 8f/. rode kool 5 —8, groene kool 5—42, spruitkool 4254, spinazie 624, sla 27, an dijvie 714, rode bieten 5, gare bieten 513, bospeen 1220, was- peen 812, uien 414, driel. 812, nep 811, frankenthalers 5481, ali- cant 4686, suikermeloen 954, Bismarck 512, Bramley Seedling 5 —14, Codlin Ceswick 513, Cox O- range Pippin 841, Cox Pomona 5— 16, Glorie van Holland 734, Goud- reinette 716, Graham jubilé 723, Groninger Kroon 634, Jacques Le- bel 512, Laxton Superbe 834, No taris-appel 524, Present van Enge land 514, Signe Tillisch 834, Ster appel 631, Schellinkhouter 635, Transp. de cronsels 836, Zoete Winterkroon 626, Beurré Clairgeau 321, Beurré Hardy 634, Beurré Lebrun 316, Bonne Louise d'Avran- ches 635, Boeregroen 36, Confé rence 520, Dr. Julius Guyot 314, Eva Baltet 420, Ferliton 3—14, Gieser Wildeman 416. Kamperveen 311, Legipont 623, Maagdepeer 3 —13, Marguérite Marillat 3—24, Nouveau Poiteau 3—8, St. Germain 37, Soldaat Laboureur 4=—17, Tri- omphe de Vienne 314, William Du chess 314, Zwijndrechtse Wijnpeer 3jo LANGEDIJK, 11 Oct. 9000 Kg. uien 12.9013.40, grove 1212 30. drielingen 14.70—15.30, nep 13.60, 3000 Kg. peen 5.50, 6500 Kg. andijvie 6.90 —9.20, 3000 Kg. tomaten A 34, B 28, C 23, 6500 Kg. witte kool 6, 40.000 Kg. groene kool 69.30, 20.000 Kg. gele kool 5—5.30, 50 000 Kg. rode kool 5.50—9.50, 4000 Kg. slabonen 3359 WARMENHUIZEN, 11 Oct. 4000 Kg. uien 11.80—13.50 grove 1180— 12.50, drielingen 14.50—15, nep 14.70, 3600 Kg. slabonen 38—59, 21.000 Kg rode kool 5.60—9.60, 2000 Kg. gele kool 6. 2400 Kg. groene kool 7.30, 90,000 Kg. witte kool doorgedraaid. DE OOSTEN! VERKIEZIN Wanneer men de u Zondag j.l. gehouden verkiezingen toetst i felle verkiezingscam] aan deze stemming zou men geneigd zijl af te vragen of dit al! waard is geweest. T ook in dit geval zee zijn, de betekenis V£ kiezing af te meten ringe wijziging, well uitslag van de vc woordiging heeft gel het is toch zeker niet betekenis, dat nu, 4 bevrijding, welke ii nog weinig opluchtinf weinig materiële ver bracht heeft, de ovei derheid van de Oost volking haar vertrouw zonde parlementaire nog niet vrloren heefl uitersten van rechts, i links, enige voet aar hebben kunnen krijgi is moeite genoeg ged; verkiezingen, om dooi latie op de ontevredei en die waren er in meer dan genoeg bres te schieten in de sche meerderheid. Hel dit pogen is echter w< gering geweest en de ringspartijen beschikk na Zondag al zijn afgebrokkeld over sterke meerderheid. Allereerst treft he communisten ondanks gen van hun Russisch om hen te steunen, vo! de kous op de kop thu Meer dan 300.000 krijgsgevangenen war Russen de laatste ma gelaten, na eerst in R communistische scholi: ben ontvangen. Zelfs alle communistische st deze groep afkomstig geconcludeerd worden le afvalligen onder w; Ook de met zoveel 1 de Russen gesteunde van de links-socialisti: die ditmaal met de co zou samenwerken, he resultaat afgeworpen, feit, dat een socialist n kende naam onder de se arbeiders, n.l. de zo< der stichters van de O socialistische partij, t\ den geleden naar het li overliep, heeft geen cc sche zoden aan de dijk deze Russische machin ben tenslotte geen ande gehad dan dat de coi van 4 op 5 zetels kwam de uitgesproken niet-i ten er 160 bezetten. W nieuw blijkt, dat wanm Midden-Europa de kic kunnen stemmen, ze communisme niets moe ben. Wanneer er mon Polen, Hongarije of Ts wakfje vrij gestemd j den, zou het resultaat anders zijn dan in Oo Een niet minder v verschijnsel is, dat ook fascisme in Oostenrijk, het de wind bij de gro grijpelijke ontevredenhe in de zeilen had, geen Oostenrijkse volk bleel ben. Deze partij kreeg 165 zetels. De Katholie: partij heeft intussen groep een aantal zetels Hoeveel is niet precies De katholieken verloren zij komen op 77. Daa natuurlijk de 16 zetels neo-fascisten niet verkla ook de socialisten verl wel 9 zetels en kwam zetels. Waarschijnlijk hebbel tholieken meer dan 8 zi loren aan de conservat: ren en werkgevers in d cie, die de katholieken den vergeven, dat deze socialisten samenwerkte: ze te kortzichtig waren c grijpen, hoe juist deze sa kmg de sociale vrede ir rÜk waarborgde en het een sterk bolwerk maal het opdringend communi zal dan ook wel zo zijr katholieken meer dan hebben verloren aan d« vatieve groepen, maar e aantal zetels hebben teri nen van de socialisten, winst mag zeker niet or worden. Vooral niet, nien in aanmerking nee net kiezerscorps sinds d keer aanzienlijk is uitge men nu voor een zetel v stemmen moest opbreng in 1945. Zij, die gehoopt hadder katholieken absolute mee zouden krijgen, zijn misse leurgesteld, maar ook toekomst van Oosten rij! wellicht gewenst, dat dc •heken en socialisten weer samengaan, om voor het krachtige regering te vei 1 i.ldens de verkiezingen °ok deze twee regering: elkander heftig bekampt, beiden een greep deden absolute meerderheid. N grote belang van het land ze verkiezingsstrijd wel doen vergeten. De katholieken blijven sterkste partij in de leide sities en de bekwame ka kanselier dr. Figl zal oi Jeld zijn werk voortzett Gostenrijk een blijvend te doen zijn tegen het cor me uit het Oosten. Voor Vulling van die taak is ei *e en krachtige regerinf Bend gewenst. En die h verkiezing van Zondag oi ven Oostenrijkse, vol] Russische duikbote in Philippijnse wafer NEW YORK (A.F.P.). radiocommentator Drew son zouden Sowjet-duikbc UJ mpi.'.nse" wateren doorl Philippijnse regering 2 crenigde Staten verzoch oen haar torpedo's te lever h-ussisch schip zou, zod wordt opgemerkt, tot zinke 'on gebracht worden. Drev verklaarde verder dé «uikboten communistische Voeren31" de ^ikppijneri

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2