Nieuw Besprekingen hadden bevredigend verloop Ontwerp cultureel accoord gereed Dit jaar geen verkiezingen in Engeland Stalin roemt het Duitse volk Vijftiende Congres van de Ned. Katholieke Middenstandsbond gesloten Prof. Gielen uit de Kamer DE WERELD EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Benelux-lot wordt beslist Vcijdag 14 October 1949 45e Jaargang No. 11692 1 1 Benei ux-conferentie geopend Nog geen overeenstemming over monetaire problemen Nederlands leger trekt zich terug Jules Moch minister-president Op en om de R.T.C. Toestand op Oost-Jaya „zeer ernstig Duitsers en Russen bezitten het vermogen tot grote daden Telegrammen aan Pieck en Grotewohl Financieringspositie van de middenstand Ondernemingsbelasting is onrechtvaardig Reeds 40.000 Tsjechen in arrest van vandaag Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; (n a He edities 26 ct. per m.m., minimum f 4—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Nooróerbank; Nedert. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantorens HOORN. Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 In de haven van Delfzijl heerst de laatste tijd een en al bedrijvigheid. Vele buitenlandse sche pen worden hier geladen en gelost, waardoor deze noordelijke haven aan belangrijkheid wint. Vele schepen waarderen een goede outillage en lopen Delfzijl regelmatig binnen. Deze foto iwerd door onze fotograaf vanuit de lucht genomen. Gistermorgen om 10.15 uur is te Luxemburg de conferentie der Beneluxministers, welke van 13 tot en met 15 October wordt gehouden, onder voorzitterschap van de Luxemburgse minister Dupong, met een plenaire zitting geopend. Op d^ze bijeenkomst waren zes Nederlandse, zes Belgische en vier Luxemburgse ministers tegenwoordig, alsmede een 60-tal deskundigen der drie landen. In zijn openingsrede verklaarde minister Dupong, dat de moeilijkheden, die bij de vorming van de Benelux over wonnen moeten worden, groter zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Niettemin zijn de laatste zes maanden belangrijke vooruitgangen geboekt. De diverse problemen zijn thans door de commissies aan een diepgaand onderzoek onderworpen en de vaste wil om een Economische Unie te vormen bestaat nog steeds. Vooral het feit, dat de impasse doorbroken is, waarin men zich op financieel gebied bevond, als gevblg van de recente devaluatie, maakt, volgens de heer Dupong, dat de voorwaarden voor de vor ming van de Benelux thans gun stiger zijn dan ooit tevoren. Na deze rede werd de volgende agenda goedgekeurd: 1. De politiek te voeren met be trekking tot het monetaire pro bleem en de buitenlandse handel. 2. De politiek ten aanzien van de landbouwkwestie. 3. De problemen betreffende de accijnzen, der overdrachtsbelas ting en der directe belastingen. 4. De problemen, welke verband houden met de waterwegen en de havenwerken. 5. De gemeenschappelijke hou ding der Beneluxlanden ten aan zien van de Europese samenwer king. De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Duvieusart, zou bij de aanvang der plenaire ver gadering hebben betoogd, dat de huidige conferentie der Benelux- conferentie beslissend zal zijn voor de Economische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg. Na afloop van de gistermiddag voortgezette besprekingen ver klaarde de secretaris-generaal der Belgisch-Nederlands-Luxemburgse OP MIDDEN- EN OOST-JAVA BATAVIA, 13 Oct. (AP). Het Nederiawdse leger is begonnen zich terug te trekken uit het ge bied ten Noordwesten van Djok jakarta, dat het bezet gcihouden heeft, sedert Centraal Java aan de Republiek ontnomen werd tijdens de militaire actie van verleden jaar December, aldus werd van daag door het Nederl. miKtaire hoofdkwartier meegedeeld. De bezettingstroepen uit de ste den Womosobo, 48 kilometer ten Noordwesten van Djokjakarta en Poerworedjo, Salma en Moentilan ongeveer 29 kilometer ten Noor den van Djokjakata zijn reeds ge ëvacueerd. De gebieden van Ponogiri en Patjitan aan de Zuidkust zullen de volgende plaatsen zijn waaruit de Nederlandse troepen terugge trokken worden. Het betreft hier een ..voorlopige afbakening", aldus werd medegedeeld. douane-unie, dat deze een zeer bevredigend verloop hebben ge had en dat veel begrip is getoond voor eikaars moeilijkheden. Burggraaf Berryer, de Belgi sche gezant te Luxemburg, deelde de journalisten mede, dat een ac- coord was bereikt inzake de voor naamste problemen, doch dat er in hoofdzaak nog één punt is, waarover onenigheid bestaat. Hoe wel de heer Berryer niet ver klaarde, welk punt het hier be treft, meent men in kringen rondom de conferentie te weten, dat hij hier zinspeelde op het ver schillend standpunt dat de Neder landse en Belgische delegaties in-t nemen t.a.v. de te volgen politiek tegenover de dollar. T.a.v. de landbouwpolitiek heeft minister Orban het standpunt der Belgi sche regering uiteengezet. Hij ver klaarde dat zijn regering zich niet kan verenigen met het Nederland se standpunt, dat een zeker diri gisme blijft verdedigen. Minister Mansholt heeft verklaard, dat hij het Nederlandse standpunt zal verdedigen in een plenaire zitjing. Vice-admiraal Jhr. van Holfhe Bevelhebber Zeesfrijdkrachfen Bij K.B. is vice-admiraal Jbr. E. J. van Holthe, chef marinestaf met ingang van 1 October 1949 tevens belast met de functie van bevelhebber der Zeestrijdkrach- ten. Jules Moch's benoeming tot pre mier van Frankrijk is Vrijdag morgen vroeg bekrachtigd door de Nationale Vergadering met 311 tegen 223 stemmen en na een zit ting, die de gehele nacht heeft geduurd. De bij de Grondwet vereiste meerderheid bedraagt 310 stem men, zodat Moch slechts een meer derheid had van 1 stem. Moch behaalde de kleinste meer derheid, die sinds de Grondwet van 1946 voor de verkiezing van een minister-president is behaald. De communisten slaagden er niet in hun eis tot het houden van een openbare persoonlijke stemming ingewilligd te krijgen. Een desbe treffende motie werd met 324 te gen 253 stemmen verworpen. Volgens het Franse parlemen taire stelsel mogen de leiders der groepen in opdracht van elk lid stemmen. De communisten wens ten de persoonlijke stemming, om dat zij allen aanwezig waren, ter wijl verschillende leden der op positie ontbraken en Moch hun stemmen hard nodig gehad zou hebben. VERCADERING NAT. JONCERENVERBOND KON NIET DOORGAAN De jaarvergadering van het Nat. Jongerenverbond. die Zaterdag te Haag zou worden gehouden en waar als sprëkers zouden optreden luit.-adm. Helfrich, dr. W. H. R. Feuilletan de Bruyn, H. A. Lenshof en twee sprekers van de delegatie der „mindrheden" gaat niet door. De regering heeft namelijk mede gedeeld, dat zij maatregelen zou nemen indien deze vergadering zou worden gehouden in de Kurzaal te Scheveningen, waar sommige Indo nesische gasten logeren. (Van onze Haagse corr.) NAAR wij vernemen heeft Dr. Jos. J. Gielen tegen 15 November a.s. ontslag gevraagd als lid der Tweede Kamer. Zoals men weet bezette hij daar in een kwaliteitszetel voor de KVP. Hiervoor komt nu in de plaats de heer B. Verhoeven. De culturele samenwerking tus sen Nederland en Indonesië op basis van vrijwilligheid en weder kerigheid *zal in handen worden gelegd van een commissie van veertien leden (zeven Nederlan ders en zeven. Indonesiërs), die jaarlijks rapport zullen uitbren gen aan de regeringen van de beide landen, zo wordt thans be paald in het ontwerp-accoord be treffende dit onderwerp, dat thans door de werkgroep uit de Cultu rele commissie van de B.T.C. is opgesteld en dat reeds aan de Centrale commissie van de con ferentie is voorgelegd. Als middelen tot culturele sa menwerking gelden: radio, film, pers, bibliotheekwezen, onderwijs en voorts uitwisseling van hoog leraren en deskundigen op gebied van wetenschap en kunst. De af zonderlijke onderwerpen van sa menwerking kunnen door de com missie van veertien worden toe vertrouwd aan speciale werkcom- missies. Voorzieningen kunnen voorts worden getroffen voor de vestiging van instellingen op ge bied van onderwijs, kunsten en wetenschappen op elkanders grondgebied, etc. De partners ne men op zich het onderwijs in el kanders culturele tradities te be vorderen. Een bepaling is opgenomen, dat objecten van culturele waarde die anders door eigendomsoverdracht in het bezit zijn gekomen van de Nederlandse regering of van de Nederlands-Indische regering zul len worden teruggegeven als ge volg van de overdracht van de souVereiniteit. De schuldenregeling. De Indonesische delegaties heb ben Woensdag een gemeenschap pelijk „aide-memoire" betreffen de de schuldenregeling ingediend. In dit aide-memoire zou het voor stel worden gedaan om een be paald bedrag aan schulden door Indonesië te doen overnemen. Dit bedrag is in het voorstel genoemd, hetgeen dus betekent, dat Indo nesië niet blijft vasthouden aan het aanvankelijk tijdens de week- eindconferentie op de Hoge Vuur- se ingenomen standpunt, dat Ne derland aan Indonesië een bedrag van 1700 millioen zou schuldig zijn. Wel wordt in het aide-memoire gesteld, dat men aan het toen ver dedigde beginsel blijft vasthouden, maar dat men bereid is tot een practische regeling te komen. Als alternatief wordt gesteld, dat men indien men op basis van het ge noemde bedrag niet tot overeen stemming zou kunnen komen, het vraagstuk zal voorleggen aan een neutrale buitenlandse commissie, aan welker beslissing partijen zich vooraf gebonden verklaren. Van Nederlandse zijde is de sug gestie gedaan om het vraagstuk op korte termijn te doen oplossen door een commissie bestaande uit de heren Hirschfeld, Djuanda en Cochran. De toestand in Oost-Java De sultan van Djogja, die gister middag met een vliegtuig van de UNCI uit Djogja te Batavia is aangekomen, verklaarde, naar Ba tavia te zijn gekomen, om op hoog niveau de militaire situatie te be spreken, in het bijzonder die in Oost-Java, welke hij zeer ernstig noemde. Naar het inzicht van de sultan heeft de militaire situatie op het ogenblik de voorrang boven de besprekingen over het Nederland se voorstel voor de bestuursvoe ring op Java; overigens bestaat er tussen beide onderwerpen een zeer nauwe samenhang. De Republikeinse minister van Binnenlandse Zaken, mr. Wong- sonegoro, die met de sultan was meegekomen, zeide: „Voor alles dient te worden voorkomen, dat er weer wordt geschoten". LONDEN (Reuter). De Engelse minister-president tJlement Attiee, heeft bekend gemaakt, dat dit jaar geen algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Na een kabinetszitting van 2'/i uur, waarin het voor en tegen van een verkiezing in deze herfst werd be sproken, werd het volgende commu nique verstrekt: „Met liet oog op de (Van onze redacteur) ,,'n Historische vergadering" noemde de heer J. A. Koops in zijn openingswoord op de tweede Congresdag dit 15de Congres van de N.R.K.M., dat samenviel met de aanneming in de Tweede Kamer van de wet op de P.B.O. In het bijzonder heette hij dan ook welkom de Tweede Kamerleden Lucas, jansen en Corne- lissen, die deze derde Congreszitting bijwoonden. Met voldoening constateerde de Bondsvoorzitter herinnerend aan het op het te Venlo gehouden Con gres door Jan Bakker uitgebrachte prae-advies over de P.B.O. dat de N.R.K.M. ook het zijne tot de verwezenlijking van de ideeën der Pauselijke zendbrieven had bijge dragen. Financieringsevenwicht De heer G. J. Schras, adj. dir. van de Ned. Middenstandsbank, gaf hierna een toelichting op zijn prae- advies over de huidige financie ringspositie van de Middenstand. Wijzende op het sterk gestegen in dexcijfer vergeleken met höt prijspeil van 1938 was dit indexcij fer in 1945 170, in 1949 294 be toogde spr., dat de kapitaalbehoefte sterk is toegenomen. De kernvrapg, waarvoor de middenstander zich gesteld ziet, is: hoe bereik ik een nieuw financieringsevenwicht; een evenwicht tussen kapitaal en bezit tingen. Aan de kapitaalstijging dient men niet al te grote waarde toe te kennen; de invloed hiervan op de financiering is minder dan men geneigd is te veronderstellen. Men kan, om dit evenwicht te bereiken, óf zijn kapitaalbehoefte zo gering mogelijk houden door rationalisatie van de voorraad, het voeren van een gezonde debiteurenpolitiek en zo min mogelijk kapitaal in gebou wen enz. vast te leggen, óf door het aantrekken van nieuw kapitaal; hetzij door leveranciers, hetzij door bankcrediet. Men wake echter te gen overspanning van de financie ringsverhouding, daar deze bij da ling van de omzet funest zou wer ken. Bij de discussie, die op deze in leiding volgde, werd van meerdere zijde de wenselijkheid betoogd van herziening van de normen voor het Herstelcrediet, opdat ook de Mid denstand daarvan ^kan profiteren. De vraag hoe de jonge midden stander, die thans driemaal zoveel geld nodig heeft, om een zaak te beginnen aan crediet moet komen, kon de inleider ook niet oplossen; hij gaf een spaarfond? via de or ganisatie in overweging. Tenslotte plaatste hij de openhar tige opmerking, dat de Midden stand de oplossing voor de verschil lende problemen allereerst bij zich zelf zal moeten zoeken. De onrechtvaardige Ondernemingsbelasting Van meer technische aard was het door Drs. H. P. Krouwels uit gebrachte prae-advies over: „De midden- en klein-onderneming in het belastingstelsel." De ondernemingsbelasting noemde spr. een ongezonde belasting en alle daartoe geroepen instanties dienen de ook bij de Minister erkende be zwaren hiertegen mei? klem naar voren te brengen. Jan Bakker, de directeur van het Haarlemse Bureau, noemde de ze belasting onrechtvaardig en stelde de Regering en speciaal Mi- KATHOLIEKE MIDDEN STANDERS BETUIGEN INSTEMMING Met UNO-actie comité Op het vijftiende congres van de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond in Rotterdam, welk congres gisteren werd gesloten, werd namens 51.000 ondernemers in midden- en kleinbedrijf een resolutie aangenomen, waarin een scherp protest werd aangetekend tegen de heersende toestanden in de landen van Oost-Europa, waar millioenen mensen de heiligste goederen en hoog ste waarden zijn ontnomen. In deze resolutie betuigden de congressisten hun in stemming met de actie van het UNO-actie Comité. De inhoud van de resolutie zal ter kennis worden gebracht van het UNO-actie Comité en aan de Algemene Verga dering voor de Verenigde Naties te Lake Success. nister Lieftinck hiervoor aanspra kelijk; zover kon drs. Krouwels niet met de heer Bakker meegaan; tenslotte is hier de wetgever aan sprakelijk. De heer Bakker waarschuwde te- bij de ondernemingsbelasting; dit gen het accepteren van faciliteiten zou in feite deze onrechtvaardige belasting, die dient te verdwijnen, continueren. Een andere spreker wees er op, hoe speciaal de grote gezinnen ge troffen worden, zowel door omzet belasting als weeldebelasting en Vervolg op pag. 3 verwarrende invloed op handel en industrie en op de nationale presta ties van de voortdurende veronder stellingen over vervroegde verkie zing, acht de minister-president het juist het land op de hoogte te stel len van zijn besluit, Zijne Majesteit niet te adviseren, het Parlement dit jaar te ontbinden." Uit dit besluit blijkt duidelijk, al dus Reuter, dat „de grote drie" van het kabinet (de minister-president, minister Bevin en de plaatsvervan. gende premier Morrison) het eens zijn over de tijd der verkiezingen. Een deel van het kabinet onder lei ding van Bevan, de Minister van Gezondheid, zou sterke druk hebben geoefend op de premier, bijna on middellijk de verkiezing te doen houden. Het besluit van de premier bete kent, volgens Reuter, dat de rege ring voort zal gaan met haar plan., nen voor sterke* bezuiniging. Nodig door de devaluatie van het Pond en met de ondersteuning van de wets ontwerpen ter nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie en ter be knotting van de volmachten van het Hogerhuis. Reuter meent ook, dat de premier zijn verkiezingsapparaat niet gereed achtte. MOSKOU, 14 Oct. (Reuter). Stalin heeft Wilhelm Pieek. de president van de in de Sowjet-Rus- sische zone van Duitsland tot stand gekomen Republiek, een telegram gezonden, waarin hjj hem en het Duitse volk geluk wenst met „de stichting van de Duitse Democra tische Republiek". Minister-presi dent Grotewohl ontving een gelijk luidend gelukwenstelegram van Stalin. „Er kan geen twijfel aan be staan", aldus verklaart Stalin in zijn telegrammen aan Pieck en Grotewohl, „dat het bestaan van een vredelievend, democratisch Duitsland, naast een vredelievende I Sowjet-Unie, de mogelijkheid van I nieuwe oorlogen in Europa uitscha- kelt. Hierdoor zal een einde komen aan het bloedvergieten in Europa en het zal aan de imperialisten in de verschillende Staten onmogelijk worden gemaakt de Europese vol ken tot slavernij te doemen". „De ondervinding", vervolgt Sta lin, „welke in de jongste oorlog is opgedaan toont aan dat de Duitse en Sowjet-Russische volken zich de grootste opofferingen hebben ge troost. Het zijn twee volken, die in Europa het grootste vermogen be zitten tot het volbrengen van gro te daden, welke van wereldbeheer- send belang zijn. Indien deze beide volken tonen vastbesloten te zijn te strijden voor de vrede en indien zij hierbij dezelfde mate van energie tonen, als zjj gedurende de oorlog aan de dag hebben gelegd kan worden aangenomen, dat de vrede in Europa verzekerd is". Zich dan rechtstreeks tot Pieck en Grotewohl richtend, verklaart Stalin: „Door het grondvesten van een verenigd en vredelievend Duits land, verricht gij tezelfdertijd een grote daad voor geheel Europa, waardoor dit werelddeel een duur zame vrede wordt gewaarborgd. U behoeft er niet aan te twijfelen, dat met het voortschrijden langs deze weg en bij het bevorderen van de zaak van de vrede, gij sterk mede- De taart, die H. M. de Koningin tijdens haar bezoek aan Overijsel van het Zwolse gemeentebestuur ontving, werd Woensdag door een deputatie naar het Paleis Soestdijk gebracht. De prinsesjes waren verrukt over het prachtige werkstuk en het ging prinses Beatrix wel een beetje aan het hart om het mes er in te zetten. Maar toen dit dan was gebeurd, smulden Beatrix en Irene, Margriet en zelfs de kleine Marijke van het kostelijke gebak. leven en daadwerkelijke steun zult ondervinden van leden van alle volken ter wereld. U zult aanhang vinden onder de volken van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije en Italië en vanzelfsprekend zult u kunnen rekenen op de hulp van de vredelievende bevolking der S »vjet- Unie". Volgens de jongste cijfers, aldus A.P., zijn reeds ongeveer 40.000 per sonen in de afgelopen week in Tsjecho Slowakije gearresteerd. De arrestaties onder de kleine middenstanders en onder de „cou ponknippers" zoals radio Praag de kapitalisten betitelt, duren voort. De communistische pers schrijft, dat thans de ministereis aan de beurt zijn om te worden gezuiverd. Koningin en Prins Bernhard ontvingen scheidende Franse ambassadeur Even over een werd gistermid dag op het paleis in de hoofdstad de koninklijke standaard gehesen, want enkele ogenblikken tevoren was H. M. de Koningin, vergezeld door haar Dame du Palais, mevr. L. Verbrugge van 's-Gravendeel, per auto uit Soestdijk in de hoofd stad gearriveerd. Voor het paleis stond een erewacht van mariniers met het vaandel en de mariniers kapel aangetreden, die bij de aan komst van de Landsvrouwe het volkslied speelde. Kort daarop klonk de Marseillaise, ter ere van de Franse ambassadeur, Jean Ri- vière en zijn echtgenote, die door het Koninklijk echtpaar aan een afscheidslunch werden, ontvangen. De ambassadeur inspecteerde de erewacht voor hij het paleis bin nenging. PANDIT JAWAHARLAL NEH- ROE, de minister-president van India, heeft gisteren in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat India „niet nentraal kan en zal zijn als vrijheid en recht worden bedreigd en agres sie plaats heeft". Nehroe, die een bezoek van een maand aan de Verenigde Staten brengt, sprak in beide huizen van het Congres en ontving beide ma len een enthousiaste ovatie. V EEN AMERIKAANSE functiona ris heeft te Bonn verklaard, dat de regeringen van Engeland en Amerika hnn bezwaren tegen het opnemen van West Berlijn in de West-Duitse Federale republiek hebben laten varen, als gevolg van de instelling van een Oost- Duitse regering. De onderhande lingen over dit onderwerp met de Fransen maakten „goede vorde ringen". DE UIT 21 LANDEN bestaande subcommissie, gevormd door de politieke commissie van de. V.N., heeft met 18 tegen 3 stemmen in principe besloten, dat Libye zo spoedig mogelijk, maar niet later dan 1 Januari 1952 onafhankelijk moet worden. De Sowjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije, die onmiddellijke onafhankelijkheid wilden, stemden tegen. r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1