Spoorwegen zijn niet meer sociaal Interessante verschillen tussen organisatie in België en in Nederland Grootste bonnenfraude van de laatste jaren berecht U NO-protest-actie voor het forum van ,de wereld Ned. Ver. Spoorwegpersoneel 5750 69.- 36.- 29". erwachtinc -keuring 'an rajk c.s. worpen lanse B50 gestort n bleek bom zijn Vrijdag 14 October 1949 PAü. 3 Het Gezinscongres te Brugge De Belgische Bond werkt op neutrale grondslag! Een leemte, welke door „Vlaams Familie leven" wordt aangevuld De noodzaak van de Bond in ons land WÊ ft Overleg inzake de lonen voorlopig stopgezet Scherpe woorden op Besturencongres van „St. Raphaël" Eveneens teleurgesteld over bedrijfsleiding h- Koortsachtige arbeid van organisatoren achter de schermen Britse bouwkundigen in ons land Joego-Slavië beschuldigt Bulgarije Valse rijksdaalders! 15e congres n.r.icm. in omloop 4 met gobelin s en tafel irblad 199.- ikamer, best, uit: las-in-lood-vitrine, :oe!en, 2 armstoe- met terra urs 495.- i gostoff. n«eQ tin 39.75 29 dfauteuil, _a75 m. kussen ien, geheel verend, s bekleed 39" h theemeubel, prima h theemeubel, h dressoir, i-vitrine laden 120.- •finish en gepoli- g, koper ver- dUS n'e,) 1350 in Old-finish en vanaf 69.- 790 ierkap, m. glazen 1% licht <|^90 amer ornament, t met M ontage 32 e, 55 x verk .hoogde 2450 opgewerkt 2350 beuken. 2050 oor het KNMI te De vrijdagavond tot Za- )pgemaakt te 10 uur.) ANDER WEER. ht op slechts enkele mist. Overdag gelei- «enemende bewolking olijk in de hogere ni- laar nog droog weer. elijk zwakke, later a langs de kust nu en krachtige Zuid-Oos- nd. Iets minder hoge nperaturcn. lkm. Biosc. Theater: het Wilde Westen, Americain: Een roe- ur, 18 jr.; Harmonie: 18 jr.; Victoria: De a O'Flynn. 14 jr. T, 14 Oct. (Reuter), lksgerechthof heeft pen het beroep van minister van bui- in Rajk en zijn vijf lelden. onder wie Rajk, esteld worden, ten- gspresidium het be- :ntie inwilligt, dgt ia het proces is in- IET, 13 Oct. (Reu- 50, een van de mo- rikaanse bommen- New Market (Cara- lergestort. De gehele 1 13 koppen kwam. Het toestel dat op neerkwam, vloog arand sloeg over op boerderijen. De slag ver gehoord. Het de mist slechts 1200 egtuig vervoerde 'n cherpe bommen en iar Helgoland, s één van de grote ïenwerpers, die in ngeland aankwamen ïingsperiode van de nse bombardements in Engeland. Eerder ft een B 50 de eer- 'ht om de wereld in Roermond had n in zijn kelder een liggen. Totdat men op attent maakte, tarn wel eens een .ergelijks kon zijn. de de politie op, ulpverleningsdienst n in de kelder van irscheen. Het was mijn. Over de Vlaams-Nederlandse Studiedagen, vorige week te Brugge gehouden, werd reeds eerder in ons blad bericht. Aan de hand van de referaten zijn werkelijk interessante gegevens naar voren gebracht: scherp belichten zij de verschillende activi teiten voor huwelijk en gezin in België en Nederland. Op de eerste plaats moet toegegeven worden, dat in beide landen hard en verdienstelijk gewerkt wordt met gedegen kennis van zaken, met een heerlijk idealisme en grote opofferingszin. Het is niet overbodig dit voorop te stellen, want kwamen we „in de wan delgangen van het congres" een tochtige speelplaats! met een van de pioniers in gesprek, steeds werd geklaagd over een zekere mate van wantrouwen, zelfs van tegenwerking niet het minst bij de „huisgenoten des geloofs". Het is jammer, maar de feiten liggen er. Daar en hier Hier in het land mag voldoende bekend geacht worden de katholie ke Bond voor het Gezin met zijn meer dan dertig jaren activiteit onder de stuwende leiding van de strijdvaardige voorzitter, de heer van Meegeren. In België bestaat een soort te- hanger: de Bond voor kroostrijke gezinnen, maar er is een groot ver schil tussen beide. Deze Bond is uitgesproken neutraal: socialisten •en liberalen zitten gemoedelijk met de katholieken samen, alhoewel de laatsten de meeste stoelen bezetten, wat in België, bijzonder in Vlaan deren, begrijpelijk is. Is zulk een algemene centralisa tie van de gezinnen, los van gods dienst en levensbeschouwing, hier in ons land mogelijk? Mogelijk misschien wel, alhoewel de misluk te poging tot zulk een centrale doorbraak op politiek terrein te denken geeft, maar wenselijk is zij zeker niet: om toch tot practische samenwerking te komen, lopen de zedelijke grondbeginselen, bijzon der omtrent huwelijk, en gezin, te ver uiteen. Wat dwaas is in de ogen der wereld, is wijs in de ogen van Godde afgrond is te breed, om elkander over een tafel de hand te reiken: voortdurend zou men stui ten en bij politieke en sociale besprekingen gebeurt dit ook in derdaad op een volkomen mis kenning van primair godsdienstig- zedelijke beginselen. In België is de Bond tot een machtige organisatie uitgegroeid heeft uiteraard slechts aan de ma teriële belangen van het gezin ge werkt en meer dan hier bereikt: van officiële en deskundige voor lichting bij Departement en Volks gezondheid en Gezin tot reductie bij Spoorwegen en bij talrijke winkel bedrijven. Hoe goed dit alles ook is, „de mens leeft niet van brood alleen": twee factoren, een leven scheppende ziel en een warm-klop- pend hart, moeten iedere verbete ring deer materie beïnvloeden. In de doelstelling van onze Nederland se Bond ligt deze factor van geest en haard beginselvast geankerd, in België echter werd deze godsdien stige geest als grondslag voor iede re stoffelijke verbetering niet me thodisch en organisatorisch langs de gezinnen uitgedragen. „Vlaams Familieleven" Gelukkig werd deze jammerlijke leemte op de volgende wijze opge vuld: in 1940 begint rond Antwer pen „Vlaams Familieleven" heel schuchtertjes met 'n reeks spreek beurten. Kort en- goed is het doel van deze jonge Beweging: regel matig door woord en geschrift de christelijke huwelijksbeginselen dragen in de Vlaamse gezinnen. In Casti Connubii wees reeds de Paus op de noodzaak hiervan op de voet gevolgd in 1937 door de Provinciale Synode van België. „Om de herstelling van het huwe lijk algemeen en duurzaam te ma ken, is het van het allergrootste belang, dat de gelovigen omtrent het huwelijk onderwezen worden in woord en geschrift"de Paus voegt er nog bij, om dit niet één maal te doen, blijkbaar doelend op het voorgeschreven huwelijksonder- richt, maar herhaaldelijk. Vlaams Familieleven ontplooit 'n grote activiteit: op kleine en grote plaatsen groeien de familiale leer scholen; de onderwerpen blijven op een breed terrein, dat zich uitstrekt over godsdienst, psychologie en op voedkunde. De spreekbeurten in 1948 werd de duizendste gehouden worden vaak uitgegeven in bro churevorm. Deze boekjes zijn ook in ons land welbekend: populair, maar wetenschappelijk verantwoord. Zeker mogen wij bij dit alles] naast veel bewondering, een beetje critiek hebben en vooral kunnen we er veel van leren. Op de eerste plaats is het ook voor België een nadeel, dat de Bond voor het kloostrijke gezin en de Be weging Familieleven gescheiden naast elkaar staan. Dit kan niet anders: de laatste is uitgesproken katholiek, wat de eerste niet is. Maar de kracht van de godsdien stige en zedelijke bezieling, die uit gaat van Familieleven wordt van zelfsprekend niet voldoende opge vangen in de massa der gezinnen, door de Bond gebundeld. Op de tweede plaats kan met Zeventigste verjaardag Peter van Anrooy Onder grote belangstelling vier de de componist en oud-dirigent van het Residentie-orkest, Peter Anrooy. gisteren zijn zeventigste verjaardag. Honderden brieven en telegrammen uit alle delen der wereld werden aan zijn huis be zorgd. De jubilaris ontving vele bloemstukken, onder andere van het gemeentebestuur van Den Haag, het Residentie-orkest, het Concertgebouworkest, het Genoot schap van Nederlandse Componis ten en de Avro. vreugde gezegd worden, dat dit na deel niet behoeft te gelden voor ons land. Hier toch hebben wij een Bond, die speciaal gericht is op hu welijk en gezin, waarvan taak en opzet is: katholieken van alle rang en stand als gezinnen te verenigen, niet alleen om de materiële gezins- belangen te verdedigen, maar voor al als katholieken om de christe lijke beginselen omtrent huwelijk en gezin uit te dragen en veilig te stellen. Veel wordt er op dit terrein ook in ons land gedaan: K.A., Stands organisaties en godsdienstige ver enigingen brengen zo nu en dan ieder een deel bij. Zo is in dit ver band het nieuwe programmapunt van de K.R.O. toe te juichen: Hu welijksvoorlichting na alles wat er tot nu toe voor de jeugd werd uitgezonden, is dit kwartier voor de gehuwden een normale uitgroei. Maar de voorzitter van de Studie dagen te Brussel zeide „Actie mag geen strovuur zijn". Ligt niet het blijvende, duurzame element van de acties in één gezinsorganisatie met één vaste lijn handelend volgens een scherpe, door de praktijk be proefde methodiek? Deze organisa tie wordt niet gevormd door stan den, maar door gezinnen, is niet gericht op kernen, maar op de mas sa, zowel in de dorpen als in de steden, ja vooral daar, met een hui zenhoge zedelijke nood. Op sommi ge plaatsen is er en op alle plaat sen kan er een prachtige en prac tische samenwerking zijn, zoals Mr. A. Diepenbrock, landelijk secreta ris van de K.A., het uitdrukte: K.A. is Kernbeweging, Bond voor het Gezin is massabeweging". Op internationaal plan Mr. P. Jooris, advokaat te Brus sel, bracht de gezinsorganisatie meer op internationaal plan. Hij vroeg zich af: is een katholieke organisa- te nog verantwoord met zitting te nemen in de Internationale Unie? Hoe staan de zaken? Er bestaat zulk een Internationale Unie, wel ke eind September nog een groot Congres te Rome heeft gehouden. Hiervan zijn mij nog geen officiële gegevens bekend, maar de feiten, die Mr. Jooris naar voren bracht over het Parijs Congres van vorig jaar, geven te dénken. Enkele daar uit gebrachte conclusies gaan ver dacht veel lijken op de .Birth Con trol" van Engeland en Amerika, al is het dan gecamoufleerd met de brede mantelzwaai van eugenitiek, statistiek en economie. Op bepaalde terreinen is natuur lijk wel samenwerking geboden in groot verband, maar dit is heel iets anders als werken onder één naam en onder één vlag. Dit is niet goed meer mogelijk, omdat we ajs ka tholieken op een geheel ander standpunt staan. We zijn niet af kerig van welke wetenschap ook, maar boven alles staat toch de ge openbaarde wetenschap Gods, waar in wij geloven en waarop wij ons leven trachten te bouwen. God gaf ook ons verstand en inzicht oni economsich te zijn. statistieken aan te leggen in één woord: geen enkel natuurlijk probleem uit de weg te gaan, maar God gaf ons vooral een machtig vertrouwen in Zijn vaderlijke Voorzienigheid, waarbij geen enkele menselijke be rekening en geen vernuftige sta tistiek het haalt. Misschien niet iedereen onder ons, katholieken, zal deze mening delen. Is dit geen drngende reden delen. Is dit geen dringende reden harte te nemen: „Volgt niet de te genstander op zijn terrein, maar tracht hen te brengen op ons ter rein van geloof en godsdienst. Het goede, dat zij brengen, „kaapten" ze van onze christelijke beschaving". Pater L. M. GODEFROY, Montfortaan Egmond aan Zee. Nog steeds wordt het verkeer bij Arnhem over Baileybnjggen geleid, in afwachting van de gereedkoming der nieuwe brug. Gelukkig is het bijna zover. Eén der Baileybruggen is weggenomen en een gedeelte van de nieuwe brug zal vandaag of morgen op zijn plaats worden geschoven. Een overzicht van de nieuwe en de Baileybrug. Niet minder dan elf verdachten stonden terecht voor de Economi sche rechter te Haarlem in een fraudezaak die stellig een der grootste was welke in Nederland tijdens de laatste distributie- periode zijn voorgekomen. Het valt niet bij benadering te schat ten hoe groot de waarde was van de artikelen, die door deze fraude aan het distributie-apparaat wer den onttrokken, doch zij moet tienduizenden guldens hebben be lopen. Bij de behandeling dezer zaak bleek *het volgende: De fraude werd gepleegd bij de drukker van bonkaartenveilen, waardoor het niet doenlijk was de frauduleus in roulatie gebrachte bonnen te achterhalen. Aangezien elke frauduleus in omloop ge brachte bonkaart een inwisselbon had, kreeg de fraude het karakter van een rekenkundige reeks. De Zoals gisteren in ons blad gemeld werd een buitengewoon af- delingsbesturencongres van „St. Raphael" 1800 leden ver tegenwoordigend te Utrecht gehouden in verband met be sprekingen over de R.D.V.-herxiening van het N.S.-personeel. Voorzitter J. M. Blommers zei over dit personeel o.m. dat dit zeker niet het meest beklagenswaardige maar ook niet het minst verdienstelijke percentage van de Nederlandse organisaties uit maakt, terwijl het mist een sterk wapen van verzet, nl. het recht om eventueel in staking te gaan. De totale positie van heit N.S.- personeel is zodanig, dat deze be hoort tot de allerbeste in ons land, maar ook staait het vast, dat de hui. dige loonregeling nog dateert van 1 Januari '46, terwijl sindsdien geen belangrijke verbeteringen tot stand zijn gekomen ondanks verzwaring van maatschappelijke lasten. Deze regeling van '46 is tot stand geko men met sterke Overheidsbemoei ing, mede aangepast aan de toen malige omstandigheden en daarom is het wenselijk de sindsdien scheef getrokken verhoudingen eens wat recht te trekken, aldus spr. In die geest en in die richting, zo konden wij ter vergadering be luisteren, is door de Personeelsraad en de Hoofdbesturen der perso neelsorganisaties energiek gewerkt, herhaaldelijk geconfereerd, maar het resultaat van moeitevolle in spanningen is tot nu toe slechts geweest, dat men uit tactische overwegingen en verantwoordelijk heidsgevoel niet verder kon ko men dan de raad te geven: „Ga aoeoord met het compromis, want er is momenteel geen betere uitweg aan te wijzen dan uitstel van het overleg te aanvaarden". Geen toenadering Aan de inleidende oriëntering om trent de toestand, zoals de heer Blommers deze gaf, ontlenen wij voorts, dat de directie der N.S., ge hoord de uitlatingen vp,n haar ver tegenwoordigers, zich absoluut ver zet tegen alles wat de lasten van het bedrijf zal verzwaren, terwijl er geen sprake is van uitzicht op toe nadering harerzijds. En de mededeling omtrent hevige spanningen onder de laagst-bezol- digden werd tijdens de gedachten- wisseling geïllustreerd, toen één der afgevaardigden zich beklaagde, dat de laagste ioonklasse genoegen moet nemen met weeklonen van f34. Indruk maakte de heer Blommers op de vergadering, toen hij uiteen zette, dat minister Dieftinck thans probeert, de vordering van het N.S.- bedrijf op de Staat der Nederlanden krachtens de gang van zaken tij dens de bezetting ten bedrage van 7TO millioen met 200 miUioen te verminderen, welk bedrag voor het N.S.-bedrijf veel meer betekent dan de 700 millioen voor de Staat. En daarbij durft de Staat dan nog te verplichten tot de hoge afschrijvin gen. Onprettig deed het bovendien de voorzitter aan, dat er momenteel op de directiekamer der N.S. een me ning over het personeel heerst, wel ke hierop neer komt: „U hebt met de economische gang van zaken in het bedrijf niet veel te maken en begrijpt er wellicht ook niet veel van." De redenering, dat dit bedrijf, ondanks alles „zelf-supporting" moet zijn, kan spr. niet aanvaarden, zeker niet, als dit moet gaan ten koste der Ionen van het personeel. Dit overwegend, aldus spr., kan men de N. S. niet meer beschouwen ais een normaai sociaal bedrijf. Geen prettige geest Dat de nieuwe president-directeur der N. S. een „bekwaam man" is, met wie nog wel te praten valt, zal spr. niet ontkennen, doch spr. brengt naar voren, dat deze presi dent althans „ernstig rekening moet houden met de verlangens der Re gering". En diens neiging om de Kerstgratificatie af te schaffen hetgeen gelukkig niet door gaat pleit volgens spr. zeker niet voor de geest, welke wenselijk wordt ge acht bij de invoering van de P.B.O. Het werk in de paritaire commis sie, zo gaat spr. voort, is thans stop gezet en het overleg om te ko men tot overeenstemming i.z. de lonen moest uitgesteld worden. Nu kan men de vraag stellen: „Wat te doen, bij niet accoord gaan met dit uitstel?" Spr. actot een keuze tussen uitstel of afstel niet moeilijk, want handhaving van een „status quo" is beter dan het uit eenvallen van overleg tussen Direc tie en Personeelsraad. Maar er zijn grieven: o.a. tegen de huidige wijze van straffen en tegen het werken in angststemming. Nochtans beden, ke men, dat ons morele wapen in de strijd van meer betekenis is dan dat wij het stakingsrecht zouden kunnen uitoefenen. De situatie der N. S. betrekkend bij de algemene toestand in oos land, wijst spr. erop, dat de N. S. toch ook mede te zorgen hebben, dat ons productie-apparaat voor '52 belangrijk groter zal geworden zijn, om te voorkomen, dat onze welvaart niet terug valt tot het peil van om streeks '42. En nog zet spr. uiteen, dat er geen „liefde van één kant" wordt gevraagd gezien het feit, dat vele bedrijven thans zwaar door de Belastingen getroffen worden, ter wijl er voor de lonen van 2, 5 en 10 duizend gulden nog koopkracht overbleef resp. van 89, 69 en 59 in vergelijking met 1938. Tenslotte werd, na langdurige ge- dachtenwisseling z. h. st maar ook „zonder enig enthousiasme" (zoals de voorzitter constateerde) de motie aangenomen, waarvan de tekst gis teren is gepubliceerd. daders gingen in hét najaar van 1947 en de eerste helft van 1948 zeer behendig te werk. Twee verificateurs van de firma Enschede te Haarlem die de bon nen kregen van een P.T.T. ambte naar, die in het complot was, blanco vellen papier, welke zij bij de reeds op de drukkerij aanwe zige stapels vellen schoven en aldus mee lieten bedrukken. La ter namen zij de bedrukte vellen weer van de stapel, zodat de fabriekscontrole de fraude niet aantoonde. De aldus, frauduleus bedrukte vellen werden door de P.T.T.-ambtenaar buiten de druk kerij gesmokkeld. Deze man werd nooit gefouilleerd omdat hij on der ambtseed stond. Het betrof de meest uiteenlopende bonnenkaar- ten: tabaks-, levensmiddelen-, tex- tielkaarten enzovoorts, die grof geld opbrachten. Bonnen verschenen ontijdig De onregelmatigheden werden ontdekt doordat bonnen in om loop bleken die het publiek nog onmogelijk hadden kunnen berei ken via de officiële kanalen. Toen bleek ook meteen, dat het lek bij de drukkerij moest worden ge zocht. Het onderzoek werd echter moeilijk en tijdrovend doordat de daders practisch niet te betrap pen waren. De Haarlemse recher che slaagde er tenslotte in het be wijs te leveren, waarna arrestatie van elf daders en mededaders volgde. De twee verificateurs, de 31- jarige C. K. en de 30-jarige J. M. v. B. en de P.T.T.-ambtenaar J. W„ 50 jaar, vormden tezamen met de meubelmaker G. J. de hoofd verdachten. De P.T.T.-ambtenaar had volgens het requisitoir van mr. Wiarda f 14.000.— aan de fraude verdiend, evenals de veri ficateur K. De winst van B. be droeg f 9.200.en die van de meubelmaker, de „eerste verko per" f 4.000.— De officier vroeg na zijn requi sitoir onmiddellijk uitstel van be handeling, aangezien deze vier verdachten eerst wegens heling en verduistering moesten terecht staan voor de rechtbank. Dit werd toegestaan, waarna de overige ze ven verdachten in deze zaak ver oordeeld werden tot straffen van 6 maanden tot 1 jaar en drie maanden. Nadat Dinsdag en Woensdag de afdelingen van resp. de Prot-Chr. Bond en de R.K. Bond van Spoor wegpersoneel de herziening van de arbeidsvoorwaarden hadden bespro ken, kwam gisteren de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramweg personeel in vergadering te Utrecht bijeen, om dit onderwerp te behan delen. De besturen der spoorwegafdelin gen van de Nederlandse Vereniging behandelden eveneens het verloop der onderhandelingen over het nieu we reglement dienstvoorwaarden en Tijdens de „Snelheid II" oefeningen, die door vijf landen in Duitsland worden gehouden, werd het eerste bataljon van het Manchester regiment, waarvan de manschappen in een omge ploegd land zaten verscholen, door dragonders vanuit zware tanks beschoten. de als gevolg hiervan ontstane si tuatie. Aan het slot der uitvoerige be sprekingen is een resolutie aangeno men, waarin ernstige teleurstelling en ontstemming wordt uitgesproken over de wijze, waarop van de zijde der bedrijfsleiding het overleg is gevoerd over de, naar de mening van de Nederlandse Vereniging, redelijke voorstellen van de Perso- neelsvaad. „De opvatting, dat de algemene economische omstandighe den van het ogenblik bijzondere moeilijkheden scheppen, om tot af doende maatregelen te komen, wor den echter onderschreven. Daarom wordt goedgekeurd, dat de bespre kingen over R.D.V.-herziening thans worden aangehouden", aldus de re solutie, „totdat naar het oordeel van het hoofdbestuur de bestaande on zekerheden zijn opgeklaard". Voorts wordt het personeel opge roepen tot „grote waakzaamheid, tot activiteit en tot versterking van de vakbeweging opdat het levens peil van de Nederlandse werkers in het algemeen tegen de dreiging van het ogenblik afdoende kan worden beschermd en opdat zo spoedig mo gelijk een situatie wordt geschapen, waarbij de actie voor verbetering van het R.D.V. zal kunnen worden hervat." HOOFDPRIJZEN TWEEDE NIWIN-LOTERIJ Ten overstaan van notaris K. Abma werd in Bellevue te Am sterdam de trekking gehouden van de tweede Niwin-loterij. De eerste prijs een Citroen met één jaar gratis rijden viel op nr. 672972; een jaar gratis le ven tot een bedrag van f 3600 was de tweede prijs, deze viel op nr. 215471; de derde prijs viel op nr. 923003 en geeft recht op een hoen derpark, in te richten in overleg met de winnaar, tot een waarde van f2.000. Het' secretariaat van de Uno-pro- test-actie werkt met een koorts achtige ijver en vastbeslotenheid om de gehele wereld te betrekken in één machtig protest tegen de gruwelen, die in Midden- en Oost- Europa worden gepleegd in naam der democratie. Een dezer dagen zullen alle belangrijke couranten en weekbladen der wereld een ar tikel ontvangen, waarin het doel van de actie wordt uiteengezet en waarin ook hun medewerking wordt verzocht om de actie te doen slagen. Zelfs is de -rtie reeds doorge drongen tot in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties. Mr. van Heuven Goedhart, Nederlands gedelegeerde, verwees tijdens zijn rede over de schending van de rechten van de mens in de „volks democratieën" naar de Uno-protest- actie. toen hij zeide: „Wij mogen niet vergeten, dat de ernstige beschuldigingen, die tegen de regeringen van Bulgarije, Hon garije en Roemenië zijn ingebracht en waarin zulke buitengewoon ern stige schendingen van de menselij ke rechten en van de fundamen tele vrijheden naar voren zijn ge bracht, het geweten van de wereld diep hebben geschokt. In Nederland zijn reeds verschillende petities over dit onderwerp opgesteld en op het ogenblik ontvangen de organi satoren van een over het gehele land verspreide protest-actie iedere dag ongeveer 3.000 handtekeningen". Van het secretariaat van de Uno- actie vernamen wij, dat dit getal 3.000 in feite 30.000 is. Onlangs waren wij in de gelegen heid een blik te slaan in de grote verzameling handtekeningen. Vele In Nederland vertoeft op het ogenblik een Engelse delegable, uitgezonden door de Britse rege ring om de organisatie en effi ciency in het bouwbedrijf in Ne derland te bestuderen. In Juli 1948 heeft de Britse re gering een commissie in het leven geroepen, om een rapport samen te stellen over de gang van zaken in de Engelse bouwnijverheid. In dit rapport dienen tevens voor stellen te worden gedaan ter be vordering van een grotere doel matigheid in het belang van de Engelse bouwnijverheid. De com missie is tot de conclusie geko men, dat het nodig is daartoe enkele studies in het buitenland te verrichten. Na ampele overwe gingen heeft men Zweden en Ne derland uitgekozen. De onder werpen, die men thans speciaal in Nederland bestudeert zijn: arbeids productiviteit, kostprijsberekenin gen, aannemersbedrijf en scholing en opleiding. verzamelingen zagen er keurig ver zorgd uit. Sommige zelfs op offi cieel papier met grote lakzegels. Maar daartegenover stond, dat het secretariaat hoogstwaarschijnlijk genoodzaakt zal zijn meerdere an dere (en dit zijn er niet weinige) verzamelingen in plaats van naar de Ver. Naties te sturen in de prul lenmand te deponeren. Bundeltjes kleine papiertjes met handtekenin gen kris kras door elkaar, zoals men dat gewend is achter op een prentbriefkaartje aan vrienden tij dens een vacantie-uitstapje. Wij hopen dat het volijverig secreta riaat, dat avond aan avond tot diep in de nacht werkt, in staat zal zijn deze papiertjes enigszins te fatsoe neren, zodat niet ai te veel handte keningen verloren zullen gaan. Onlangs kwamen er vanuit Nw. Zeeland nog 2500 handtekeningen binnen. Zo ook 1100 handtekeningen van de paters Maristen over heel de wereld verspreid. Ook de Oekrainers, die voor de rode ter reur gevlucht zijn en over geheel de wereld verstrooid, verzamelen momenteel handtekeningen onder elkaar voor de protest-actie. De Kath. Actie in Nederland verspreidt 275.000 gebedsplaatjes voor de ge bedsactie. BELGRADO, 13 Oct (Reuter) De regering van maarschalk Tito heeft de Bulgaarse leiders er van beschuldigd pogingen te heb ben gedaan om Joego-Slavisch Ma cedonië van Joego-Slavië los te maken. De beschuldiging was ver vat in een aan de Bulgaarse lega tie overhandigde nota naar aanlei ding van de opzegging door Bul garije van het vriendschapsverdrag. Bulgarije wordt rr verder van beschuldigd het vredesverdrag t.e hebben geschonden daar geen ver goeding was betaald van de door het Bulgaarse bezettingsleger ge roofde goederen. De .nota was ongeveer in de zelfde bewoordingen opgesteld als de verledotl week aan Hongarije overhandigde nota. Bulgarije wordt er voorts van beschuldigd de „door het vroegere fascistische regiem van Bulgarije ontwikkelde chau vinistische haat" aan te wakkeren, de Joego-Slavische diplomatieke staf te Sofia aangevallen te heb ben en grensincidenten te hebben uitgelokt, waaronder het dood schieten van een Joego-Slavische grenswacht. Voorts was materiële steun verleend aan verraders en tegen Joego-Slavië agerende op standige elementen. DADERS GEGREPEN In het begin van September kwamen er bij de hoofdstedelijke politie berichten binnen, dat in Amsterdam en omgeving valse rijksdaalders werden aangeboden. Deze berichten waren van dien aard, dat het er geen kwestie van zou zijn van duidenden biljetten en dat bovendien d'e vervalsingen vrij slecht zouden zijn. Ijverig zocht de politie naar alle kanten en inderdaad werden ver scheidene lieden gevonden, die de rijksdaalder hadden uitgegeven, doch allen bleken te goeder trouw en niemand wist hoe hij het biljet had ontvangen. Enkele dagen ge leden kreeg de politie vat op de zaak, dank zij 't kordate optreden van een tramconducteur. Deze kreeg namelijk een valse rijksdaal der aangeboden en zag dat onmid dellijk. De uitgever werd zenuw achtig, sprong de tram af. De con ducteur ging hem achterna. Toe vallig passeerden juist twee agen ten en weldra was de vluchteling die een café in de Oude Brugsteeg was ingeschoten, gepakt. Onder de barkruk waarop hij was gaan zit ten, werden niet minder dan ze ventien valse rijksdaalders gevon den. Medeplichtigen werden even eens gearresteerd. IR. SMIT ALS F.A.O.- DESKUNDIGE NAAR BANGKOK Onze landgenoot ir. Chr.. P. G. J. Smit, plaatsvervangend direc teur-generaal van de statistiek, heeft dezer dagen op verzoek van de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties (F.A.O.) de functie aanvaard van vertegenwoordiger van de F.A.O. voor het Verre Oosten, speciaal belast met statistische aangelegen heden. De heer Smit zal reeds te gen het einde van deze maand vertrekken naar zijn standplaats Bangkok. VOORLOPIGE STAATS REGELING R.I.S. Naar wij van de zijde van de Indonesische delegaties vernemen zal de gehele tekst van de voorlo pige staatsregeling van de R.I.S. begin volgende week gereed zijn en aan de Nederlandse delegatie worden aangeboden. TWEE NEDERLANDSE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN Twee Nederlandse militairen van de krijgsgevangenen, die te Langsa in Atjeh gevangenen wer den gehouden, zijn door re Repu blikeinse autoriteiten in vrijheid gesteld. Het zijn de soldaten G. P. Stoffelen en H. A. G. van Galen. Zij zijn Woensdagmiddag om vijf uur te Gehang, de uisterste Ne derlandse post aan de weg van Tandjong Pandan naar Pangkalan Brandan aangekomen. De vrijge laten soldaten behoorden bij het fourageconvooi, dat in Juli te Bindjei werd overvallen. (Vervolg) schoolgeldheffing. Algemeen werd t.a.v. de omzetbelasting heffing bij de bron bepleit, hetgeen vele moe' lijkheden zot: oplossen. Voort* meende de inleider, dat de kinder aftrek voor de inkomstenbelasting wel verhoogd mocht worden. Slotzitting. De slotEitting, die werd bijge woond door de Staatssecretaris van Economische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, was gewijd aan 't onderwerp „een middenstands-top orgaan in de P.B.O.". Hierover wa ren prae-adviezen uitgebracht door dr. J. G. M. Delfgaauw, hoofd van de sectie Handel, ambacht, in. en uitvoer aan het Centraal Plan- burau, en door prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en voorzitter van de Middenstandsraad. De algemeen secretaris, mr. F. J. H. Baehg, gaf eerst ter inleiding 'n motivering, waarom deze zaak aan de orde was gesteld. De conclusies van dr. Delfgaauw waren o.m. de volgende: De zelfstandige midden- en klein bedrijven hebben gemeenschappe lijke functies, nl. het bevredigen van bepaalde sociale verlangens van afnemers en van de persoonlijke be. hoeften van de klanten. De andere ondernemingsorganen kunnen dit door de eisen van hun grotere orga nisatie in veel mindere mate doen. Het uitoefenen van deze gemeen schappelijke functies zal door te weinig of gescheiden vertegenwoor diging van de middenstand in de P.B.O. in gevaar kunnen komen. Van het gezichtspunt van de af nemers uit bestaat er geen verschil tussen ambacht en detailhandel. Am bacht en detailhandel zijn in veel gevallen sterk verweven en onaf scheidelijk. Een middenstands-top orgaan is voor de middenstand zéér noodzakelijk. Dr. Delfgaauw kwam, evenals zijn mede-praeadviseurs, tot de conclu sie, dat er in de P.B.O. één mid denstandsprogram moet komen. Een middenstandsorgaan past vol gens prof. van Muiswinkel, in het kader van de ontworpen wet en hij kwam o.m. tot de conclusie, dat de tegenstanders hun mening baseren op de ervaring, verkregen in een tijdperk van schaarste-economie. Het midden- en kleinbedrijf vraagt in de P.B.O. één toporgaan, ter ge meenschappelijke behartiging van belangen. De vaktechnische functio nele belangenbehartiging kan in de desbetreffende bedrijfsschappen worden gewaarborgd en zal in geen enkel opzicht door het instellen van een middenstands-toporgaan worden geschaad. Rector H. Brands, nationaal aal moezenier van de K.J.M.V., sprak vervolgens over de toenemende ver ontrusting over do gebeurtenissen in Oosteuropese landen. Spr. acht een protestactie in de richting van de 4 er. Naties goed. Na afloop van zijn toespraak werd bij acclamatie een resolutie aangenomen, waarin bij de V eren. Naties scherp geprotesteerd wordt „tegen mensonterende gebeur tenissen in Oost-Europa." Nadat het Wilhelmus gezongen was. gaf de voorzitter een samen vatting van dit congres, dat hij een historisch congres noemde Met het zingen van „Aan U, o Koning der eeuwen" werd het con gres besloten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3