De grote misrekening in Oostenrijk ER ZAL MEER TEXTIEL KOMEN' ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Rijden in de mist Werkloosheidswet is een nieuwe stap naar sociale zekerheid Was Nuschke niet vrij? PAG. 4 Vrijdag 14 October 1949 Ruk naar rechts brengt het land in de macht van links RADIO Maar de hogere prijzen zullen de vraag temperen Middenstand in moeilijkheden Adres van het bedrijfsautoverkeer Het Chinese drama voltrokken (Van een bijzondere medewerker) WENEN, 10 Oct. De ogenschijnlijk goede afloop der Oosten rijkse verkiezingen is in werkelijkheid helemaal niet zulk een mooi geval. Het is waar, dat de communisten en links-socia listen slechts 5 van de 166 mandaten hebben weten te bemach tigen. Maar de neo-nazistische partij van dr. Kraus, het „Ver bond der Onafhankelijken", heeft zestien zetels veroverd. Dat is een compromittante geschiedenis, waarvan meneer Swiridow, die naar Wenen is gekomen om de volksdemocratie voor te bereiden, wel eens handig gebruik zou kunnen maken. Communisten verslagen, maar de overwinnaar is een Rus Socialisten vallen in hun eigen kuil Deze generaal Swiridov is de man, die in Roemenië en Hongarije de communistsche partij aan de macht heeft gebracht. Hij speelde dit klaar door eerst de burgerlijke par tijen de lendenen te breken. Zijn komst naar Wenen is een dei- redenen waarom de Katholieken en socialisten enkele maanden gele den besloten elkaar niet te bestrij den, doch zich bij de verkiezingen te bepalen tot propaganda voor hun eigen beginselen. Voor dit gentle man's agreement bestonden nog enkele andere redenen. De Ameri kaanse autoriteiten hadden voort zetting der huidige coalitie na de verkiezingen, ongeacht de afloop daarvan, bedongen. Dit was hun conditie voor verdere financiële steun. Beide partijen zagen overi gens ook zelf wel in, dat voor de ontzaggelijke taak van de herop bouw een regering van nationale eenheid dringend noodig is. De socialisten hebben er zich toe laten verleiden die afspraak te ver breken. Zij deden dit uit vrees voor scheurpartijen, waarmede zij tevo ren onvoldoende rekening hadden gehouden, en tegelijk omdat zij er op speculeerden, dat het Verbond der Onafhankelijken de Katholieke Volkspartij een slag zou toebrengen. De socialistische minister van binnenlandse zaken, Helmer, die als opperste chef van de staatsvei ligheid kon weten, dat de partij van Kraus wordt geleid door voor malige toonaangevende nazi's, dat PROGRAMMA ZATERDAG 15 OCTOBER HILVERSUM I, 301,5 M. 7 00 VARA 10.00 VPRO 10,20 VARA 19.30 VPRO 19.45—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7,33 „Oog in al"; 7.38 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Oog in al"; 8.23 GramofoonmuEiek; 8.40 Orgelspel; 9,05 Gramofoonmu ziek; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuille ton; 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Gramofoon muziek; 12.00 Metropole orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Kwartet; 12.55 Kalender; 13.00 Voor de Ne derlandse strijdkrachten; 13.30 Or gelspel; 13.55 Toespraak over tbc- bestrijding; 14.00 Koorzang; 14,20 Accordeonmuziek; 14.50 Streekuit- zending; 15.15 Kamerorkest; 16.00 N.V.V.-uitzending; 16.15 Amateurs uitzending; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano spel; 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Bijbellezing; 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Vara-varia; 20.15 Weense mu ziek; 20.45 Gevarieerd programma; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Dansmuziek; 22.25 „De lijmkit", hoorspel; 22.45 Strijkkwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416 M. 7.1.0—24,00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra- mofoonr.Viziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Strijktrio; 10.00 Voor de kinde ren; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon muziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramo foonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en katho liek nieuws; 13.20 Gramofoonmu ziek; 14.00 Fanfare-orkest; 14,20 En gelse les; 14.40 Gramofoonmuziek; 15.25 Kroniek v. letteren en kunsten 16,00 Koonzang; 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de kinderen; 18.00 Amuse mentsorkest; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Amusements orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Actuali teiten; 19.25 Zang en orgel; 19.50 Commentaar uit de Benelux; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmu ziek; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Sep tet en solist; 21.00 Gevarieerd pro gramma; 21.45 Puzzle; 21.55 Amuse mentsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Residentie-orkest en soliste. BRUSSEL 322 M. Vlaams programma): 12.00 Salon orkest; 12.30 Weerberichten; 12.32 Licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Boekbe spreking; 14.10 Gramofoonmuziek; 15.00 Orgelspel; 16.00 Gezelle-her- denking; koorconcert; 16.35 Franse mueiek; 17.05 Nieuws; 17.15 Accor deonmuziek; 17.30 De ronde tafel van de radio; 18.00 Accordeonmu ziek; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Omroepor kest en solist; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Gevarieerd programma; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.3d-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. Frans programma): 12.05 Gramo- foonmuzieic; 12.30 en 13.15 Omroep orkest; 13.32 Verzoekprogramma; 14.30, 15.30 Gramofoonmuziek; 16.30 en 17.10 Licht ensemble; 18.30 Ac cordeonmuziek; 19.00 Kamermuziek; 19.40 Gramofoonmuziek; 20.00 Om roeporkest en -koren en solisten; 20.45, 21.00, 22.15, 23.00 en 23.30— 23.55 GramofoonmuEiek. zij hoogverraderlijke bijeenkomsten heeft gehad met de kopstukken van de nieuwe nationaal-socialisti- sche organisaties en dat zij zich in hoogst bedenkelijke afspraken heeft begeven met de Sovjet-autoriteiten en de communistische partij, heeft niettemin bij de geallieerden ge pleit voor de toelating van deze partij. Dat was een vals advies en het spijt de socialisten nu ongetwijfeld, dat zij zich hiertoe hebben laten verleiden, want zij zijn met acht mandaten gevallen in de put, welke zij voor hun coalitiegenoten hiel pen graven. De socialisten zijn slechte specu lanten geweest. Op de eerste plaats hebben zij zich vergist in de Heim- kehrer, die niet hun traditionele partijen hebben opgezocht, maar de partij nahollen, van welke de meest rechts-radicale politiek kan worden verwacht. Zij hebben ver volgens de jeugd verkeerd gepeild en uit het oog verloren dat ook op hun eigen arbeiders de Deutschtum- ideologie nog altijd aardig vat heeft. Maar vooral hebben zij zich naief gedragen tegenover de Sovjets. Deze hebben hun een lesje gegeven in partij-politieke strategie. Toen de geallieerden de partij van Kraus wilden verbieden, waren zij het die zich daartegen verzetten. Na de verkiezingen zouden zij hun oor deel over deze partij weten te ge ven. Van het ogenblik af, waarop de naam werd onthuld van de ge heimzinnige mijnheer M., die tussen de Russen en dr. Kraus bemiddel de, n.l. niemand anders dan de Russische generaal Momschikov, hadden de socialisten het spel be horen te doorzien. Het werd hun echter pas duidelijk toen twee da gen vóór de verkiezingen door de Russen plotseling opheffing der partij van Kraus werd geëist, dus op een ogenblik waarop zulk een verbod technisch niet meer was door te voeren. De betekenis van deze eis in de laatste minuut is, dat Swiridov zich de weg wilde banen voor de stap pen, die hij in de naaste toekomst zeker zal ondernemen. In 'n dwangpositie De coalitie is in een lelijke dwang positie geraakt. Feitelijk zou reeds onmiddellijk tegen een aantal man datarissen der Partij van Onafhan kelijken moeten worden opgetre den, omdat zij van misdrijven tegen de staat beschuldigd worden. Maar daarmee maakt men ze tot nieuwe Horst Wessels. Verbiedt men de partij, dan gaat zij ondergronds. Laat men haar begaan, dan krijgt zij het parlement als werftribune. Hoe men het ook bekijkt, altijd ko men er moeilijkheden. En is dat niet ■wat Swiridov heeft beoogd? Een gevaar steekt verder in het verlies, dat de socialisten te Wenen hebben geleden. De linkse leiders van die partij, die altijd tegen de coalitie met de Katholieken hebben geageerd, zullen in de ogen van hun volgelingen gelijk krijgen, wat betekent dat de S.P.O. weer in een radicaler richting gedrongen wordt. Gaan de tegenstellingen van de ja ren 19301934 weer herleven? En... is dat weer niet wat Swiridov heeft beoogd? En dan het Staatsverdrag. In de opkomst van het nazisme zullen de Russen wellicht een nieuw motief vinden om de onderhandelingen slepende te houden. Ook dat zal Swiridov ongetwij feld hebben beoogd. Want ook daar uit ontstaan zeker de grootste moeilijkheden, omdat het de aller hoogste tijd wordt dat Oostenrijk van de loodzware druk der bezet ting wordt verlost. Met vier olifan ten als passagiers loopt het bootje gevaar in volksdemocratische pro beersels of rechts-radicale putschen verzeild te raken. Neen, de afloop der verkiezingen in Oostenrijk geeft geen reden tot tevredenheid of optimisme. Naar binnen en naar buiten heeft dezê uitslag het land in een moeilijke positie gebracht. Met de Queen Elizabeth arriveerde uit Amerika in Southampton de Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. Hij werd door de dokwerkers van Southampton allerhartelijkst begroet met de roep „goede oude Ernie". Aangezien de KNAC is gebleken, dat talrijke bestuurders van motor voertuigen onbekend zijn met de bepalingen omtrent het gebrbruik van de verlichting bij mistig weer, wordt er op gewezen, dat bij dichte mist voor alle voertuigen, ook rij wielen en karren, het voeren van een verlichting verplicht is gesteld. Bij mistig weer is het rijden met stadslichten, dan wel gedimde kop lampen aan te bevelen en geoor loofd; bij dichte mist verkrijgt men het beste resultaat met gedimde koplampen. Het ontsteken der parkeerlichten bij mistig weer heeft geen nut. Het verdient zeer veel aanbeve ling een mistlamp te gebruiken met het oog op het rijden in mist. Deze lamp moet zo laag mogelijk worden aangebracht, zulks op grond van het feit, dat de mist zich niet ge heel tot op het wegdek voortzet. De mistlamp moet worden aange bracht aan de linkerzijde van het motorrijtuig, terwijl de lichtbundel niet anders dan behoorlijk naar rechts moet zijn gericht. Vooral voor vrachtauto's met hoog ge plaatste koplampen is het aanbren gen van een mistlamp zeer nuttig en ook technisch uitvoerbaar. (Van een onzer verslaggevers) De Voor-Unie met België en Luxemburg heeft weliswaar geen vrije invoer van textielgoederen gebracht, doch in het handels- accoord, dat met de Benelux-partners is afgesloten, zijn wel grote contingenten textiel opgenomen. Nauwkeurige gegevens zijn nog niet gepubliceerd, doch naar verluidt zal België in het komende jaar zowel garens, halffabrikaten als geconfection- neerde goederen aan ons land leveren. Met deze hulp is het geen gewaagde onderneming meer om de distributie van textielgoe deren op te heffen. Trouwens zoals de zaken na de devaluatie er voor staan, ziet het er niet naar uit, dat de vraag naar kleding en huishoudelijke goederen groter zal worden dan de laatste maanden het geval is. Integendeel. De prijzen van katoen zullen belangrijk stijgen. En ook mag worden verwacht, dat wollen goederen iets duurder gaan worden. Wie zal zich bij een derge lijke situatie aan overbodige aankopen te buiten gaan? wordt verdrongen. En de kans daarop zou bü vrijhandel uiter aard groot zün geweest. De Belgen hebben aan grond stoffen geen gebrek. Zij kunnen hun productie gemakkelijk opvoe ren. Daarentegen kampt Twente nog steeds met een tekort aan ar beidskrachten. In ons eigen land wordt momenteel evenveel katoen geproduceerd als 'in 1939. De ex port heeft echter een groot deel van deze productie opgeëist. Het is geen geheim meer, dat de uit voer heeft plaats gevonden met verwaarlozing van de voorziening in eigen land. Daar schijnt nu een Het percentage, waarmee de gul den onlangs is gedevalueerd wordt nog al eens onderschat. De „oude" gulden daalde ruim 30 procent in waarde en dat betekent, dat on geveer 143 „nieuwe" guldens ge lijk zijn aan 100 „oude Ruim 75 pet. van de katoen, die de Twentse industrie verwerkt, komt uit het duur geworden Ame rika. De invoer van Indische en I a I -* - ÖvillJlZ ZXU Vvil Egyptische katoen is van minder verandering in te komen. De rei- betekenis. In de eerste plaats om dat deze minder geschikt is voor de industrie en op de tweede plaats omdat ook deze voor ons duurder is geworden. De stijging van de Amerikaanse katoenprijzen heeft inmiddels al geleid tot een aanzienlijke prijsverhoging van de garens, n.l. van f3.25 tot f4.25. Een lichtpunt in deze sombere berekening is, dat de productie kosten niet met een evenredig percentage zijn omhoog gegaan. De lonen van de arbeiders zijn on veranderd gebleven, de kolenprij- zen en verschillende andere kost prijsfactoren eveneens. Toch ver wacht Twente, dat uiteindelijk de verhoogde importprijs van de grondstoffen het eindproduct 15 pet. duurder zal maken. En wat dit betekent kan iedere huisvrouw wel voor zichzelf uitmaken. De prijsverhoging zal het be langrijkste zün bij lakens, slo pen thee- en handdoeken etd., goederen dus, die weinig behan delingen hebben ondergaan voor dat zij in de winkel komen. Be drukte katoentjes zullen ook duurder worden. Wat de wollen goederen betreft ligt de zaak anders en gunstiger. Wol komt in hoofdzaak uit landen die op het Engelse Pond zijn ge oriënteerd. En de gulden is met een nagenoeg gelijk percentage als het pond in waarde verminderd. In deze sector verwacht men als gevolg van meer normalere ver hogingen toch een prijsstijging, die volgens deskundigen minimaal 5 pet. zal bedragen. Dus ook het duurder worden van wollen goe deren nodigt niet bepaald uit tot onnodige aankopen. Bjj de onderhandelingen over de Voor-Unie hebben de Belgen nief gekregen, wat zij hadden gehoopt. Zij hebben op grond van hun grote werkloosheid in de textielindustrie warme plei dooien gehouden voor een vrij handelsverkeer van textielgoede ren naar Nederland. Met angst en schrik heeft de Nederlandse industrie van deze verlangens kennis genomen. Zij vreesde van deze vrijhandel een flinke weer slag op de binnenlandse markt, waarvan zij uiteraard niet graag zigers zijn weer op pad gegaan en het laat zich aanzien, dat het bin nenland meer katoen zal krijgen, dan in het verleden het geval was. Er komt dus wat meer goed. Maar het is duur goed. De mid denstand ziet de toekomst met gemengde gevoelens tegemoet. Waar moet het geld vandaan ko men om een behoorlijk gevuld magazijn te financieren? Het pu bliek zal nog meer dan thans waar voor zijn geld willen hebben. Het zal voor de dure prijs zich het beste uitzoeken, dat te vinden is. De winkelier zal wil hij niet uit de markt raken voor sor tering moeten zorgen. Dat betekent een verdubbeling of misschien meer van zijn bedrijfskapitaal. Waar haalt hij het vandaan? En daar achter schuilt dan de angst, dat het grootwinkelbedrijf wèl in staat zal zijn om de klant datgene te bieden, dat wordt gevraagd en de concerns oppermachtig zullen wor den. Men ziet, er schuilen nog ge noeg problemen achter het deva- luatiebericht. Ook, al worden consument, handel en producent dan eindelijk bevrijd van de knellende distributiebanden. ONVERSTANDIGE VREEMDELING BR de recherche te Amsterdam is aangifte gedaan door een vreemdeling dat in een perceel aan de Prinsengracht uit ziin acte- tas, welke hij even in de wacht kamer had laten staan, een porte feuille inhoudende, 10.000 Franse francs, 18.000 Italiaanse lires, 750 Belg. francs, 5 Egyptische ponden en 2 Engelse ponden, plus een bil jet van de K.L.M. voor een vlucht AmsterdamCairo werden gesto len. Bovendien bevatte de porte feuille een ontvangstbewijs van de douane voor 200 Deense kro nen en een lettre de credit ten bedrage van 100 Eng. kronen. Er bestaat enige verdenking te gen een reiziger die tegelijkertijd bij de firma was om offerte te maken. Voorlopig weet de politie ech ter nog geen oplossing voor dit raadsel. Het wetsontwerp betreffende ver hoging van het bijzonder invoer recht op benzine en tot wjjziging van de Motorrijtuigenbelastingwet, heeft ongerustheid gewekt bij. de leden van de Bond voor Bedrijfs autoverkeer in Nederland. Het be stuur van de Bond heeft zich tot de Minister van Financiën gewend met een adres, waarin de bezwaren tegen het wetsontwerp ter kennis worden gebracht. O.m. wordt betoogd, dat de on langs geopperde bezwaren nog zijn versterkt door de devaluatie van de gulden. De plannen welke in het wetsontwerp ter kennis zijn ge bracht, worden voor uitvoering on juist geacht, omdat zij op de afzet der producten en de uitvoer een ongunstige invloed zouden hebben, waarmee bevordering van de volks welvaart zou zijn geschaad. Het wetsontwerp, aldus het adres, be dreigt de bestaansmogelijkheid van 14.500 zelfstandigen. Het bestuur, overtuigd dat de overheid belang heeft bij de uitkomsten van de ex ploitatie der Ned. Spoorwegen, wil niet nalaten er op te wijzen dat het wetsonwerp de indruk vestigt, dat het wegverkeer in een onhoudbare positie wordt gedrongen, NEDERL. ONDERZEEBOTEN OEFENEN MET BRITSE VLOOT Het ligt in het voornemen dat Hr Ms onderzeeboten „Dolfijn" en „Zeehond" in de eerste helft van November zullen uitvaren voor oefeningén tezamen met eenhe den van de Britse vloot. Jubileum Albert van Dalsum Ter gelegenheid van het 40-jarig toneeljubileum van de Nederland se acteur Albert van Dalsum wordt op 29 October in de Stadsschouw burg te Amsterdam de première ten tonele gebracht van „de moord in de kathedraal" van T. S. Elliot. De jubilaris voert de regie van het stuk en zal ook de hoofdrol spelén. De Werkloosheidswet, d.w.z. de wet van 9 September j.l. tot ver plichte verzekering van werkne mers tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid is in Staatsblad J. 423 afgekondigd. In werking treden kan ze echter al zal dat wel niet zo lang duren voorlopig nog niet Want eerst moe ten nog de nodige uitvoeringsmaat regelen worden getroffen. Met name is het van belang, dat het Algemeen Werkloosheidsfonds, waaraan in de wet een belangrijke taak is toebe deeld, zo spoedig mogelijK. wordt opgericht. Intussen lijkt het wel van belang de inhoud van de wet, welke voor de werknemers weer een grote stap vooruit betekent op de weg naar sociale zekerheid, kort samen te vatten. De wet dan onderscheidt tweeër lei verzekering, n.l. ten eerste een wachtgeldverzekering en ten twee de een daarop aansluitende werk loosheidsverzekering. Onder de werking van de wet vallen in het algemeen allen, die binnen het Rijk in loondienst werk. zaam zijn. Uitgezonderd zjjn echter enkele categorieën van werknemers, zoals ambtenaren, huispersoneel, personen met een vast loon van meer dan f 6.000,per jaar en per sonen van 65 jaar en ouder. De verzekeringen zullen worden uitgevoerd door bedrijfsverenigin gen, waarvan de besturen paritair zijn samengesteld uit vertegen woordigers van werkgevers en werknemers en door een Algemeen Werkloosl^idsfonds, in .welks be stuur naast het bedrijfsleven ook het rijk voor 1/3 deel is vertegen woordigd. De bedrijfsverenigingen beslissen over de aanvragen om uit kering en voor elk onderdeel van het bedrijfsleven, dat daarvoor in aanmerking komt, kan één bedrijfs vereniging, waarbij elke werkgever in die tak van bedrijf moet zijn aan gesloten, als uitvoeringsorgaan fun geren. Het Algemeen Werkloosheids, fonds is te beschouwen als het alge meen toezichthoudend orgaan ten aanzien van het beleid der bedrijfs verenigingen. Recht op een wachtgelduitkering ten laste van een wachtgeldfonds van een bedrijfsvereniging heeft de werknemer, indien hij in de 12 maanden, aan zijn werkloosheid on middellijk voorafgaande, ten" minste 156 dagen in loondienst heeft ge werkt in de betrokken bedrijfstak. Om uitkering krachtens de werk loosheidsverzekering te ontvangen moet de werknemer in de 12 maan den, aan zijn werkloosheid onmid dellijk voorafgaande, ten minste 78 dagen in loondienst hebben gewerkt in het bedrijfsleven in het alge meen. De uitkeringen krachtens dc wachtgeldverzekcring geschieden over te n minste 48 dagen (de bedrijfsvereniging kan het aantal dagen dus hoger stellen). Die krach tens de werkloosheidsverzekering over 78 dagen. Het totale aantal dagen uitkering bedraagt dus ten minste 126; indien het aantel dagen wachtgeld hoger is dan 48 stijgt het totale aantal dagen in ge. lijkc mate. Een werkloze werkne mer, die geen recht heeft op wachtgeld, doch wel op een uitke ring krachtens de werkloosheids verzekering, ontvangt deze laatste uitkering over 126 dagen. De hoogte van het wachtgeld be draagt minimaal (de bedrijfsvereni ging kan het dus hoger stellen) 80% voor gehuwden en kostwinners; 70% voor ongehuwden, niet-kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwonen, 60% voor de overige werknemers. De hoogte der uitkeringen krach tens de werkloosheidsverzekering is dezelfde met dien verstande, dat het hier vaste percentages betreft. De wachtgelduitkeringen komen ten laste van de wachtgeldfondsen der bedrijfsverenigingen, welke fondsen gevoed worden door pre- miën, te betalen door de betrokken werkgevers en werknemers. De uit keringen krachtens de werkloos heidsverzekering komen ten laste van het Algemeen Werkloosheids fonds, dat zijn inkomsten ontvangt uit premier, van werkgevers en werknemers, die elk 1/4 der kosten voor hun rekening nemen en voor de helft uit een bijdrage van het Rijk. De premiën voor de wachtgeld- verzekering kunnen naar gelang van het werkloosheidsrisico van de betrokken tak van bedrijf of beroep variëren. De premie voor de werk loosheidsverzekering daarentegen is uniform. In haar advies ter zake aan de regering heeft de Stichting van de Arbeid 22 bedrijfsverenigingen voorgesteld als uitvoeringsorganen van de wet. Verscheidene van de bestaande vakbedrijfsverenigingen ontbreken echter op deze lijst. Hier tegen heeft de bedrijfsunie voor fa briekmatige bedrijven (Kath., Prot. en Alg. Bond) bij de minister be zwaar gemaakt. BERLIJN, (K.N.P.). De hou ding van de leiders der christelijke en burgerlijke partijen in de Ooste lijke zone van Duitsland tijdens de constituerende vergadering van het nieuwe parlement heeft in de krin gen der Christelijke Unie en der Liberaal-Democratische Partij grote onsteltenis teweeg gebracht. De kie zers van beide partijen meenden immers stellig te kunnen vertrou wen op de verklaringen, die hun leiders nog in de laatste dagen had den afgelegd. Vooral de Katholieke en Protestantse bevolking, die in de C.D.U. is georganiseerd, rekende op het fiere woord van de partijvoor zitter Otto Nuschke, die nog zeer kort geleden had gbzegd. dat hij lie ver zou aftreden dan ooit toe te stemmen in nog verder uitstel der algemene verkiezingen. In de con stituerende vergadering echter ver klaarde Otto Nuschke, dat de CDU volledig instemde met het uitstel der verkiezingen en mede wenste te werken aan de verdere vestiging van de volksdemocratische repu bliek. De verontwaardigde partij leden vroegen Nuschke reeds de daaropvolgende dag. Zaterdag 8 October, tijdens een vergadering van het partijbestuur der CDU na dere uitleg. Otto Nuschke poogde zich te verdedigen door te zeggen, dat hij niet „vrij" was geweest, maar zich aan de hem (door wie?) gegeven richtlijnen had dienen te houden. Dit verweer werd door de aanwezige leden van de CDU als hoogst onbevredigend aangemerkt. De houding van Nuschke zo werd gezegd, betekende voor het christe lijk volksdeel geen vooruitgang maar een achteruitgang. Het Ned. waterpolo-team Het Nederlandse zevental, dat Zaterdagavond 15 October in het Sportfondsenbad Oost te Amster dam tijdens de nationale zwem wedstrijden een wedstrijd speelt te gen het Nederlands militaire zeven tal, zal ongewijzigd in het water verschijnen. Dit wil dus zeggen, dat de samenstelling van de ploeg er als volgt uitziet: Dool: Rohner (Robben); achter: Bijlsma (Haarlem), Stam (H.Z.P.C.) en Braasem (Zian); voor: Cabout (G.Z.C.), van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian). Clement Attlee, Engeland's eerste minister, heeft gisteren de eerste steen gelegd voor een concertgebouw aan de zuidelijke oever van de Theems te Londen. De maquette van het concert gebouw, dat plaats zal bieden aan 3450 personen. BUITENLANDS OVERZICHT Binnen de tijd van een half jaar heeft de Nationale Chinese Rege ring, zoals het China van Tsjang Kai Sjek zich nog altijd noemt, nu haar derde residentie moeten be trekken, omdat zij de beide eerste aan de communistische rebellen moest afstaan. Eerst werd Nan king prijs gegeven, hoewel deze Chinese residentie ver in het Zuid- Westen lag en aanvankelijk volko men onbedreigd leek. Nadat Nan king aan de communisten verloren ging trok de regering „Jen Sjian" terug op Kanton en nog geen veer tien dagen geleden, toen de com munisten ook deze stad op een 200 km. genaderd waren, verklaar de een woordvoerder van Jen's re gering, dat wanneer Kanton het 3 maanden zou houden, waarop een redelijke kans was, de mogelijkheid deze stad te nemen, voor de com munisten voor goed verkeken was en er alle hoop bestond, dat de krijgskans zou keren. Het is geen drie maanden, zelfs geen drie we ken geworden. Gistermiddag heeft de commandant van het nationale leger, de stad practisch reeds aan de communisten overgegeven, waarbij slechts overeengekomen werd dat de comm. niet voor Zondag de stad zouden binnen trekken. Nu is de nationalistische regering weer een heel stuk verder naar het vei lige Westen gedrongen en heeft de Zuid-Chinese stad Tsjoenking tot haar residentie geproclameerd. Het meest bedenkelijke voor de regering Jen Sjian hierbij is, dat verschillende diplomatieke verte genwoordigingen er niets voor voe len de Chinese regering hier op nieuw te volgen, omdat zij de kos ten aan deze nieuwe verhuizing, niet rendabel achten. Want het is voor niemand practisch een vraag meer of Tsjoenking het nog zal houden. Daar gelooft niemand meer aan, het China van de cor rupte Kwo-Min-Tang dynastie is ten dode opgeschreven. Het terug-, trekken op de derde residentie is slechts een uitstel van de niet meer te vermijden executie. Intussen heeft deze nieuwe en snelle debacle de positie van het oude China in de Ver. Naties, waar momenteel de klacht op de agenda staat van China tegen Rusland, wegens de hulp door Moskou aan de communistische legers verleend, wel hopeloos ondermijnd. Het zal zelfs de vraag zijn of, in dien over enkele weken deze klacht in behandeling komt, het nationa listische China de facto nog wel bestaat. Want het gaat nu met de ondergang van Tsjang Kai Sjeks schepping wel zeer snel. Toen China de klacht indiende en toelichtte, kon Wisjinsky er reeds op wijzen, dat de Chinese commu nisten van de 28 Chinese provincies er 22 bezet hadden, met 360 mil- iioen van de 450 millioen inwoners. Dat was op Zater dag 1 October. Nu, 14 dagen later, is daar weer een nieuwe provincie bijgekomen en strategisch en diplo matiek een van de meest belang rijke provincies, met niet minder dan 12 millioen inwoners, terwijl men er op mag rekenen, dat het verlies van Kanton op de nog over gebleven nationalistische troepen zó demoraliserend zal werken, dat dè voltrekking van het Chinese drama in de komende weken in 'n nog sneller tempo zal gaan. Tekenend is in dit opzicht, dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Acheson eergisteren op een persconferentie verklaarde, dat ook de Ver. Staten reeds ernstig overwegen de Com munistische regering Mao-Tse- toeng te erkennen, terwijl 14 dagen geleden, de Ver. Staten zich nog ernstig verzetten, toen Engeland reeds een balletje in deze richting opgooide. Zo nadert het moment zeer snél, dat het uitgestrekte Chinese Rijk, met zijn 450 millioen inwoners en onuitputtelijke bodemschatten schier elk gebied, geheel in Com munistische handen zal vallen. Dit zal 'n overwinning betekenen voor het wereld-communisme. waarvan de omvang en de betekenis niet te schatten zijn. Een lichtpuntje ^bij dit alles Is misschien alleen nog het feit, dat zoals ons dezer dagen een Neder landse missionaris die 40 jaar in China had gewerkt, nog zeide, ook Chinese communisten op de aller eerste plaats Chinezen blijven en de Chinees onder alle regiems en dynastiën van alle Oosterlingen 't gemakkelijkst omkoopbaar was en het meest vatbaar voor corruptie. Hetgeen voor het Oosten, waar om koperij en corruptie bij alle volke ren welig tieren, zelfs. bfj de Ja panners, heel wat zegt. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 23 „En wie is Henk Mastboom?" „De wachtmeester van de mare chaussee. Een heel aardige kerel.... nog jong en helemaal niet dom. Ik geloof zelfs bijzonder pienter." „Zou ik hem eens te spreken kunnen krijgen?" „Ik zou niet weten, waarom niet." „Nu vanavond nog?" „Zeg, wat ben je haastig geba kerd! Is daar reden vooris er soms iets, wat je me nog niet ver teld hebt?" „Neeik heb je alles verteld. De kwestie is alleen maardat ik die Marie Sanders niet uit mijn hoofd kan zetten. Ik zit voort durend over haar te piekeren. Is ze werkelijk door een inbreker vermoord? Was het een moord zonder voorbedachte rade en al leen gepleegd, om na het plegen van de diefstal er ongehinderd van door te kunnen gaan? Of.... zat er iets anders achter?" Karei onderbrak zichzelf met een kort lachje. „Gek, hè.dat je zoveel belang kunt stellen in een dode vrouw." „Nee", zei Emmy. „Gek vind ik het niet. Ik voel zo iets dergelijks soms ook. Ik stel me diezelfde vragen vaak genoeg. En nu je in dat huis woont, kan ik het me ge makkelijk begrijpen van jou." IV. Het gebouwtje van de mare chaussee was nog nieuw en stond tegenover het huis van de notaris. Op het dak was kort geleden een antenne geplaatst, om berichten door de politieradio op te vangen. Het maakte een practische, zake lijke indruk op Karei. Hij stopte naast de deur en ging met Emmy naar binnen. Wachtmeester Mastboom stond van zijn schrijflessenaar op om hen te begroeten. Karei zag een lange, stoere jon geman in een goed passende uni form voor zich, met een prettig gezicht en ongeveer van zijn eigen leeftijd. Hij droeg een oorlogs medaille op zijn borst. „Dag Emmy", zei hij, haar de hand reikend. „Wat 'n eer voor me. Ik heb je sedert het schuttersfeest niet meer gezien." „Maar toen heb je wel driemaal met me gedanst en er met Sjef Hooymakers bijna ruzie over ge had", zei Emmy lachend. „Henk, dit is mijnheer Vromans. Hij is de nieuwe chemiker van mijnheer Kusters." „Schuttersfeest", dacht Karei. „Drie maal gedanst.... ruzie En Emmy noemde hem bij zijn voornaam, net als hij haar. En ze gedroegen zich zo gemeenzaam met elkaar." Karei kreeg het warm in zijn nek en nam de hem aan geboden hand ietwat aarzelend aan. „Aangenaam!" zei hij stijfjes. „Karei had je een en ander wil len vragen over dat geval van Ma rie Trimbach", zei Emmy gewoon tjes. „Ja, juist!" De scherpe ogen van de politieman namen Karei aan dachtig op. „Is daar een bijzondere reden voor?" „Nee, geen dringende reden..." Karei voelde, dat hij een kleur kreeg. Waarom wilde hij eigenlijk inlichtingen hebben? Mastboom zou hem vermoedelijk als een dwaas beschouwen. „Maar ik woon nu met mijn tante in dat huis van Trimbach en ik ben nieuwsgierig geworden naar de omstandigheden waaronder die mevrouw Trimbach werd ver moord en wat er aanleiding toe gegeven kan hebben en zo...." „Ja, dat snap ik", zei Mastboom, ,,'t is heel natuurlijk. Ik zou dat net zo voelen." „Toch waar?" Karei begon zich wat meer op zijn gemak te voelen. „Ik ben nu juist niet overgevoelig of fantasierijk. Maar vanmiddag is er iets heel vreemds gebeurd. Een telefoontje Hij vertelde het geval aan Mast boom, die met grote aandacht toe luisterde. Hij vertelde hem ook, wat Cornelia over Marie Sanders gezegd had. „En, toen dat tele foontje kwam, heb ik een en an der met elkaar in verband trach ten te brengen, wat, dunkt me, niet onbegrijpelijk is. Ik heb ge hoord, dat u va nhet begin af bij het onderzoek in die zaak betrok ken bent geweest. Hebt u daarbij soms iets ontdekt, wat u deed ver moeden, dat er achter die moord iets meer zat, dan alleen het doel, om ongestraft er vandoor te kun nen gaan?" Mastboom schudde ontkennend het hoofd. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4