Nieuw )G De Tsjechische Nationale Vergadering keurt de Kerkwet goed KANTON IS GEVALLEN Ernstige autobotsing onder Wieringerwerf Amerikaanse communistische leiders schuldig verklaard 54.50 ijassen 29.75 el gevoerd 39.75 Dagblad Relletjes rond" Schacht Indonesische delegaties willen 3.4 milliard schuld overnemen Ingenieur gedood bij ontploffing Einde R. T. C. op 1 November? Prijsstop opgeheven Albanese nota DE WERELD terenjassen HOORN EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Praag legt de Kerk aan banden Zaterdag 15 October 1949 45e Jaargang No. 11693 Cepicka richt een waarschuwing aan de Katholieke geestelijkheid Z. H. de Paus benoemt nieuwe bisschop Gesneuveld in Indonesië Opgewonden Chinezén verlaten de stad Bandieten slaan ~~~hun slag In de Technische Hogeschool te Delft Twee doden en een ernstig gewonde voor Joego-Slavië Proces kostte anderhalf millioen dollar van vandaag CEINTUUR IEUWSTEEG 22 ayon tal abonné's, hoe beter ;1. 4236 HOOGENBOSCH 3X77. HOOGENBOSCH Tel. 2915 HOOGENBOSCH 67. Tel. 36 Fa. W. LUB den ridderorde van n tweeduizend du ng nog op te mer- zs werkelijk boos. iep ze uit. „Is mijn it u mij nu maar mt u er zich maar tijd als een echte naai tot je dienst'', it niet eens of die hebben". De prin- em staan. „Zou je chte stem. Martyn w.... wat moet ik stamelde hij ver- i» A_ Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, 1» 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct-, resp. 30 ct. per m.m. Bh contract belangrijke korting". Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: NoorderbankNederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondei NHD A S H VA IV HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 PRAAG, 14 Oct. (Reuter). De Tsjechoslowaakse nationale vergadering heeft met algemene stemmen bij handopsteken twee wetten aangenomen, volgens welke de administratieve controle van alle kerken in het land door de staat wordt overge nomen. Van de tribunes, geheel gevuld met speciale genodigden, klonk een lang applaus na het aannemen van de wetten. Een aparte regeringsinstantie voor de kerk zal worden ingesteld. Het salaris van alle geestelijken, die hun ambt uitoefenen, wordt vastgesteld. Cepicka, minister van justitie, zeide in een lange toespraak o.m., dat het volk de aartsbisschoppen en bisschoppen als vijanden zou zien. zolang deze niet handelden ais eerzame burgers en bereid waren Kerk en Staat op te offe ren ter wille van een kardinaals hoed. Geen Tsjechisch of Slo- waaks priester was deze eer te beurt gevallen zolang hij met zijn eigen land samenging. Josef Be- ran, aartsbisschop van Praag en primaat van Bohemen, wenste de rol van martelaar te spelen. „Na onze ervaring met de vijfde kolonne van Muenchen zullen wij nooit de vorming van een vijfde kolonne van het Vaticaan toe staan", zo zeide Cepicka verder. Iedere geestelijke diende te be seffen, dat hij voor de wet ver antwoordelijk was voor zijn da den. Een verrader diende zich niet te beroepen op opdrachten van het Vaticaan of van zijn meerderen, teneinde bestraffing te ontlopen of clementie te ver krijgen. Volgens de nieuwe wet zouden DüSSELDORF, 14 Oct. (Reuter). Een menigte van ongeveer 500 personen is heden te Düsseldorf het hotel binnengedrongen, waar dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minister van financiën, met zijn vrouw in trek genomen had. Zij droegen span doeken met „Geen plaats voor oor logsmisdadigers". De menigte viel tenslotte een man op leeftijd aan, die op Schacht geleek, terwijl Schacht zich met zijn vrouw in de hotelkamer had opgesloten. Een ge motoriseerde eenheid der politie nam Schacht in bescherming. Vak verenigingsleiders konden de menig te tot bedaren brengen door te zeg gen door te zeggen, dat hij „gear resteerd" was. Schacht is van oorlogsmisdaden vrijgesproken op het grote proces te Neurenberg en voorts is hij door vijf zuiveringsprocessen gekomen. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld soldt le klasse H. de Vries uit Vroomshoop (gem. den Ham). Koninklijk Ned. Ind. leger: 5 militairen, allen afkomstig uit Indonesië. de geestelijken geen „ambtena ren" worden en het was niet de bedoeling een „staatskerk" tot stand te brengen. Geestelijken zouden „tewerkgestelden" van de kerk blijven, „doch het is begrij pelijk, dat de staat zich het recht voorbehoudt de voor het geeste lijk ambt voorgedragen personen te beoordelen aangaande betrouw baarheid in nationaal en staat kundig opzicht", aldus Cepicka. De H. Vader heeft kort na de be kendmaking van 't aannemen van de wetten de benoeming van mgr. Frantisek Tomasek tot bisschop bekend gemaakt, aldus meldt Reu ter uit Londen. Mgr. Frantisek, is professor aan de Theologische Faculteit te Olo- raouc. Verleden maand kwamen te Praag berichten binnen, dat de veilig heidspolitie speciale maatregelen tegen Mgr. Matocht had genomen. De ingang van z|n paleis zou wor den bewaakt. Radio-Vaticaan noemde de aan vaarding van de wet door de Tsje choslowaakse nationale vergade ring een bewijs, dat het parlement „slechts een marionet in de handen der marxistische heersers is". „Katholieke geestelijken en ge lovigen", zo zeide het station, ,,op dit ogenblik, dat de ernstigste be proeving vormt van uw geloof en uw trouw aan God en de Kerk, wordt gij gadegeslagen door de ge hele katholieke wereld. Blijft sterk, wij zijn met U". Uraniummijnen in Saksen BERLIJN, 14 Oct. (Reuter). Het nieuwsbureau D.P.A. meldt, dat de uraniummijn te Aue (Sak sen) ondanks de oprichting van de Oost-Duitse regering onder Russische controle zullen blijven. Volgens het nieuwsbureau heeft de Sowjet-Russische directeur van de mijnen, Bogdanof, verklaard: „In de directie zullen Duitse des kundigen worden benoemd, maar het accoord van Potsdam bepaalt, dat de mijnen onder Sowjetcon- trole zullen blijven. HONGKONG, 15 Oef. (Reuter). Van officiële nationalis tische zijde is heden te Hongkong vernomen, dat Chinese com munistische legers Kanton gisteravond zijn binnengetrokken; er hebben geen incidenten plaats gevonden, vluchtelingen uit Kanton, die op weg waren naar Hongkong, aan 'en beroofden hen van al hun kost baarheden. Do buit werd in vrachtauto's vol vervoerd naar Kowloon (dat tegenover 't eiland Hongkong gelegen is en eveneens onder Brits gezag staat,) om ver volgens openlijk in de Chinese wijken van deze stad te worden verkocht. Door de Britse politic-autoritei ten is hedenochtend medegedeeld, dat het rustig is aan de grens van de Britse kroonkolonie Hongkong. Kanton was hedenochtend vol ledig van Hongkong afgesneden. Alle verbindingen te land, ter zee en in de lucht met de stad zijn tijdelijk verbroken. Het Britse riviervaartuig „Fatshan", dat het laatste schip is, dat gisteren uit Kanton is vertrokken, is heden, volkomen bezet met personen, die op het laatste ogenblik besloten de stad te verlaten, te Hongkong aangekomen. Bij 't vertrek van de „Fatshan" leverden opgewonden Chinezen verwoed slag in hun pogingen om aan boord te komen. De orde werd echter hersteld door doelmatig optreden van de Kantonnese poli tiemacht, die op haar post in de stad is gebleven. Aan boord van de „Fatshan" lagen en sliepen overal mensen. f>c dekken van de tweede en lagere klassen waren volledig overdekt door de Chinese passagiers en hun bagage. Het centrum van de stad en het eiland Sjamien, waarop zich eer tijds de Britse en Franse conces sies bevonden, waren vol met na tionalistische soldaten. Vrijdag avond trokken voortdurend terug trekkende nationalistische troepen met pakpaarden, waarop lichte uitrustingsstukken werden ver voerd en vergezeld van koelies, die aan bamboe-dragers in bun dels de particuliere bezittingen der soldaten meedroegen, langs dat gedeelte der haven, waar de „Fatshan" afvoer. De nationalis tische soldaten zagen er terneer geslagen en zeer vermoeid uit. Bandieten hielden heden in de stad Sumtsjun, die aan de grens van het gebied is gelegen dat onder het (Britse) gezag van Hongkong staat, alle Chinese Voor de eerste maal waren Nederlandse brigadecommandanten aanwezig bij een défilé der T.N.I. Dit had plaats te Sukabumi. De Nederlandse en Republikeinse brigadecommandanten slaan het défilé op de aloon-aloon gade. De premier van India) Pandit Nehroe, vertoeft voor een „Good will" bezoek in Amerika. Op het vliegveld te Washington werd hij begroet door president Truman (rechts), en zijn zuster, die ambassadeur van India te Washington is. In hef gebouw voor Werktuig- en Scheepsbouwkunde der Tech nische Hogeschool aan de Nieuwe Laan te Delft is gistermiddag omstreeks half vijf een ontploffing voorgekomen, tengevolge waarvan ir. H. M. Meier Mattern, werkzaam bij Philips en gede tacheerd te Hilversum, zo ernstig werd gewond dat hij te half zeven is overleden. Nog drie andere personen werden gewond. De ingenieur was direct na het ongeluk overgebracht naar een ziekenhuis te Delft. Van de zijde der Philipsfabrieken vernamen we dat de ingenieur en enkele assis tenten proeven namen met een physisch-techni.schc meetopstelling teneinde verscheidene verschijn selen ten behoeve van de hete luchtmotor te onderzoeken en te bestuderen. Bij deze experimenten is, zo deelde men ons van de zijde der Philipsfabrieken mede, door tot nu toe onverklaarbare oorzaak een onderdeel van deze meetop stelling geëxplodeerd. Men tast over die oorzaak vooralsnog in het duister, omdat reeds maanden lang met de meet-opstelling, een motor van ongeveer veertig pk, is geëxperimenteerd. Prof. ir. B. C. Kroon, de voor zitter van de afdeling Werktuig bouwkunde, Scheepsbouwkunde en Vliegtuigbouwkunde van de Technische Hogeschool weigerde inlichtingen over het gebeurde te geven. De Delftse politie deelde mede, dat voorzover de feiten haar be kend waren, zich in het laborato rium een explosie met een daar in onderzoek zijnde apparatuur had voorgedaan. Hierbij werd de Phi- Gistermiddag omstreeks twee uur is op Rijksweg 7 ten Noorden van Wieringerwerf een vrachtauto van de pluimveehandel H. Dam en Zn te Hoogwoud in volle vaart in botsing gekomen met een langs de kant geparkeerde melktank wagen. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De cabine van de vrachtauto werd geheel in elkaar gedrukt, zodat de drie inzittenden slechts met de grootste moeite uit hun positie konden worden be vrijd. De 51-jarige pluimveehan delaar D. Dam uit de Weere bleek reeds te zijn overleden. De beide andere inzittenden, de 49-jarige pluimveehandelaar H. Dam uit Hoogwoud en diens 23- jarige zoon Th. Dam werden in zeer ernstige toestand naar het St. Lidwinaziekenhuis te den Helder vervoerd, waar- eerstge noemde later op de dag is over leden. Hij laat een vrouw en 15 kinderen achter. De toestand van het derde slachtoffer was gister avond nog zeer ernstig. Dr. Tamsma verleende ter plaat se de eerste hulp, terwijl pastoor Langedijk aan het eerste slacht offer het H. Oliesel toediende. De Rijkspolitie die terstond ter HERFSTMANOEUVRES DER RUSSEN BERLIJN. 14 Oct. (Reuter). Het Sowj et-Russisch leger heeft een gebied van vijftien bij twin tig mijl midden in Thuringen ge heel afgesloten voor zijn herfst- manoeuvres, aldus meldt de onder Franse controle staande „Kurier". Gewapende manschappen van de Duitse volkspolitie staan bij de grens van het afgesloten gebied op wacht om het verkeer om te leiden. De boeren in het betrok ken gebied mogen hun landerijen niet betreden en na zeven uur des avonds niet meer op straat ver schijnen. Vele formaties van poli tiemanschappen zouden volgens de „Kurier" aan de manoeuvres deelnemen. De artillerie zou met scherp schieten en tengevolge daarvan zouden hier en daar branden zijn uitgebroken in de bossen. plaatse was, staat voor een raad sel wat betreft de oorzaak van het ongeval. Het zicht zou op het ogenblik van de botsing goed ge weest zijn. Omdat remsporen ont breken, wordt een defect aan de remmen niet uitgesloten geacht. De vrachtauto was met een lading kratten met kippen op de terug weg van de Leeuwarder markt. De melktankwagen, waarvan de bestuurder op het ogenblik van de botsing naar Wieringermeer was, werd slechts licht beschadigd. lips ingenieur door rondvliegende stukken zodanig aan het hoofd gewond, dat hij nadien in het Oude en Nieuwe Gasthuis over leed. Van de drie assistenten, die de proefneming bijwoonden werd de 25-jarige monteur J. van G. uit Dordrecht ernstig aan een arm gewond. Hij is ter verpleging in het gasthuis opgenomen. Een andere technicus kon nadat een hoofdwond in het ziekenhuis was gehecht huiswaarts keren. De derde kwam er met slechts lichte verwondingen en de schrik af. In de komende dagen zal door deskundigen van de Technische Hogeschool en van Philips onder leiding van de Justitie een onder zoek naar de oorzaak van de ont ploffing worden ingesteld. Dit on derzoek zal worden bemoeilijkt door het feit, dat de meetappara tuur zwaar beschadigd en gedeel telijk versplinterd is. Men vraagt zich af of het on geluk is te wijten aan een con structiefout van de meetopstelling of dat men de heteluchtmotor op een te hoog toerental heeft laten draaien. Het was bekend, dat men proeven omtrent de capaciteit van de motor nam. Om de status van West-Berlijn BONN, 14 Oct. (Reuter) Van daag hebben de drie geallieerde hoge commissarissen tweemaal informeel te Bonn vergaderd met dr. Konrad Adenauer, de kanse lier van West-Duitsland. Adenauer heeft later verklafard, dat zijn onderhandelingen met de commissarissen, die in hoofdzaak de toekomstige status van West- Berlijn betroffen, „moeilijk" wa ren. t Geldinzameling in Oost- Indonesië voor U.N.A.C. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat de geldinzameling in Oost-Indonesië voor de UNAC (United Nations Appeal for Chil dren) 80.200 gulden heeft opge bracht, waarvan de helft in Indo nesië zal worden besteed en de andere helft is afgedragen aan de vertegenwoordiger van de UNICEF (United Nations International Children Emergency Fund) te Batavia. De vergadering van de finan- cieel-economische commissie van gistermorgen heeft besloten, dat alle subcommissies dezer commis sie op 20 Oct. as. rapport zullen uitbrengen, waarin een samenvat ting zal worden gegeven van de punten, waaromtrent overeenstem ming bestaat en van de punten van verschil. Op 21 Oct. a.s. zal de zgn. com missie van negen bijeenkomen om op grond van deze gegevens een rapport over te leggen. De commissie was, naar de spe ciale correspondent van het ANP verneemt, eenparig van mening, dat de regeling van bepaalde de tailpunten niet noodzakelijk tij dens de conferentie behoefde te geschieden. Bij het overleg in 'de komende dagen zal daarom door de delegaties worden nagegaan, welke naar het oordeel der ver schillende delegaties deze detail punten, die na de conferentie kun nen worden geregeld zijn. De financieel-economische com missie der R.T.C. heeft een ple naire vergadering gehouden. Het door de beide Indonesische delegaties gemeenschappelijk opge stelde aide-mémoire over het schul- denvraagstuk is tijdens de verga dering officieel ingediend als weergevend het standpunt van de beide delegaties, aldus verneemt de speciale correspondent uit door gaans betrouwbare bron. In dit aide-mémoire verklaren de Indonesische delegaties zich be reid een bedrag van 3.4 milliard aan schulden over te nemen. 's-GRAVENHAGE. „Besloten is, dat op Vrijdag 21 Oct. a.s. alle commissies en subcommissies van de R.T.C. een gespecificeerd ver slag zullen uitbrengen aan de centrale commissie in het licht van het door alle commissies na te streven doel om de conferentie op 1 November a.s. te beëindigen", aldus werd medegedeeld in een communiqué van het secretariaat generaal der conferentie gister middag na de vergadering van de centrale commissie uitgegeven. VOOR TALRIJKE ARTIKELEN Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening van 14 October 1949 is de prijsstop opgeheven ten aanzien van thee, peulvruchten, eieren, belegen kaas, groenten, in lands fruit, bloemen en potplan ten. Voor zover de prijs van deze producten mede bepaald wordt door de vraag uit het buitenland, zal de regering het mogelijke doen om de binnenlandse voorziening op een redelijk peil te houden en eventueel door het treffen van bepaalde maatregelen beletten, dat de prijs dezer producten op de binnenlandse markt zich al te zeer naar die in het buitenland richt. Voorts, wordt ingevolge de vijf de uitzonderingsbeschikking prijs stop 1949, d.d. 14 October toe stemming verleend tot doorbere kening van de hogere inkoopsprij zen van de in de volgende artike len te verwerken buitenlandse grondstoffen: toerrijwielen. meu belen, borstelwerk en houten huish. artikelen, muziekinstru menten, sportartikelen, kuipwerk, zuivelwerktuigen, motorrijwielen, aanhangwagens en onderdelen, fineer, board, triplex kinderwa gens en personenauto's. Hiervan bestaat drie milliard in interne schuld en 400 millioen in externe schuld, zijnde buitenland se leningen. „Sedert enige dagen heb ik goede hoop gekregen, dat de conferentie er inderdaad in zal slagen de pro blemen op korte termijn op te los sen", aldus heeft de Republikeinse minister van voorlichting, mr. Sjamsuddin verklaard aan verte genwoordigers van de Nederlandse pers. Over de samenwerking in de toe komst tussen Nederland en Indo nesië had hij grote verwachtingen, ,,mit»de Nederlanders er voor wa ken, niet alles in schriftelijke over eenkomsten te willen vastleggen, maar meer over te laten aan de praktijk en daardoor de Unie kans te geven breder uit te groeien. TIRANA, 14 Oct. (Reuter). Al banië heeft in een nota aan Joego. Slavië verzocht om de „onmiddel lijke vrijlating en repatriëring van Albanese burgers in Joegoslavische gevangenissen". Volgens de nota heeft de Joegoslavische politie in t afgelopen jaar Albanezen aan „de wreedste vervolgingen" blootgesteld. Een aantal in de nota met name genoemde Albanezen zou ten on rechte gearresteerd zijn en gevan gen zitten in soortgelijke onmense lijke omstandigheden als in de Duit se concentratiekampen. NEW YORK, 14 Oef. (Reuter). Elf Amerikaanse communis tische leiders zijn heden schuldig verklaard aan samenzwering ter gewelddadige omverwerping van de regering der Verenigde -Staten. De verdachten zijn in verzekerde bewaring gesteld tot de uitspraak van het vonnis. De jury, die tot deze uitspraak kwam na een proces, dat negen maanden heeft geduurd en dat naar schatting anderhalf millioen dollar gekost heeft bestond uit acht vrouwen en vier mannen en had er zeven uren lang over gedelibereerd. De maximumstraf die de beschul digden kunnen krijgen, is tien jaar gevangenisstraf of een boete van tienduizend dollar. De elf beschuldigden zijn: Eugene Dennis, 44 jaar, algemeen secretaris van de Amerikaanse Com munistische Partij; Henry Winston, een neger, organisatie-secretaris van de partij; John Williamson en Jacob Stachel eveneens partij-functionaris sen; Robert Thompson, voorzitter van de afdeling Staat New-York; Gilbert Green, voorzitter in Illio- nois; Gus Hall, voorzitter in Ohio; Carl Winters, voorzitter in Michi gan; John Gates, hoofdredacteur van de „Daily Worker", het partijblad; Irving Potash, vice-voorzitter van de vereniging van Bont- en Leder- werkers, die is aangesloten bij de Cio; Benjamin J- Davis, een neger en lid van de New-Yorkse gemeen teraad. Aanvankelijk waren twaalf per sonen in staat van beschuldiging ge steld, doch het proces tegen Wil liam Foster, de nationale voorzitter van de Communistische Partij, werd om gezondheidsredenen uitgesteld. Dit proces was het eerste van zijn soort in de Ver. Staten. Tegen drie van de beschuldigden, nl. William son, Pothash en Stachel, zijn depor tatieprocessen aanhangig. De be schuldigingen zijn uitgebracht op grond van de bepalingen Van de in 1940 aangenomen wet-Smith. De verdediging voerde aan. dat door de betrokken bepalingen inbreuk werd gemaakt op de grondwettelijke waarborgen van vrijheid van me ningsuiting en vergadering. Na de uitspraak van de jury wer. den vijf advocaten van de verdedi ging en Eugene Dennis, die voor zichzelf pleitte, veroordeeld wegens belediging van het Hof. De elf be schuldigden werden in verzekerde bewaring gehouden in afwachting van de uitspraak op Vrijdag aan staande. Rechter Medina.beschuldigde de advocaten van de verdediging er van „te werken met uitvluchten, verge zeld van schreeuwen, grinniken en grijnzen". „De advocaten", zei hij, ;;zetten elkaar aan, het Hof uit zijn tenten te lokken. Hun beledigende houding was zo sterk, dat het opleggen van boetes hierdoor een futiliteit werd. De Advocaat Sacher, een van hen die wegens belediging van het Hof veroordeeld werden,- protesteerde krachtig tegen de vonnissen, ver klarend: „Zij kunnen alleen tot doel hebben de balie te intimideren." Florimond Bonte, de perschef voor dë Franse Communistische Partij, heeft de uitspraak m het proces te. gen de Amerikaanse communisten in New-York „een aanval op de rechten van de mens en de burger" genoemd. Toen Associated Press hem tele fonisch het nieuws meedeelde zei Bonte: „Wij beschouwen dit als een bele diging van het diepe gevoel van rechtvaardigheid, ingeboren aan het menselijke geweten een aanval op de rechten van de mens en van de burger, die alle beschaafde men sen zal ergeren en de veroordeling door alle progressieve en democra tische mensen in dc wereld zal op roepen." Aartshertog Karei, de vierde zoon van keizer Karei van Oos tenrijk en keizerin Zita, heeft zijn verloving bekend gemaakt met prinses Yolande de Ligne, dochter van de Belgische am bassadeur in India. Op het ogenblik verblijven de 31 -jarige aartshertog en zijn 26-jarige verloofde op het familiekasteel in het Belgische plaatsje Be- loeil, waar ook omstreeks half anuari de huwelijksvoltrekking zal plaats vinden NA EEN GEVECHT, dat de hele nacht duurde, heeft de Siciliaanse politie Giuseppe Cuccinella, de voornaamste volgeling van de ben deleider Giuliano, gevangen ge nomen. Cuccinella wordt beschul digd van het vermoorden van 30 politie-agenten. Hij werd gewond en gevangen genomen, toen hij te Palermo trachtte te vluchten met een meisje van de bende, tot wier huis hij zijn toevlucht had geno men. In de afgelopen 48 uur heeft de politie tien volgelingen van Giuliano gevangen genomen. IN FRANSE parlementaire krin gen gelooft men, dat Moeh in het bijzonder moeilijkheden onder vindt in dc bezetting van binnen landse zaken. Moeh zou deze por tefeuille willen behouden, doch naar verluidt, zouden de radica len haar opeisen als prijs voor hun steun aan de nieuwe regering. De mening neemt toe, dat de kleine meerderheid, die Moeh voor zijn program verkreeg een aanwijzing vormt, dat nieuwe verkiezingen noodzakelijk zijn om in de natio nale vergadering een regerings meerderheid te krijgen. DE FRANSE REGERING heeft formeel het Russisch protest tegen de oprichting van een West-Duitse staat van de hand gewezen. In de nota wordt gezegd, dat Rusland zelf de vorming van democrati sche politieke organen voor geheel Duitsland onmogelijk heeft ge maakt en de economische eenheid van Duitsland heeft geweigerd. Thans, aldus dc nota, hebben de Russen de situatie te Berlijn ver slechterd door de Russische sector van de vroegere Duitse hoofdstad aan te wijzen ais zetel voor de nieuwe Oost-Duitse regering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1