T.N.I. neemt de taak over van federale troepen I ndonesische fondsen waren in herstel enigszins Rondom de conferentie van de Benelux i w ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS De kwestie Pierre Balledux Controle op etalage-verlichting in handen van de organisaties IR a ïïin/j7.-i Cripps af? tberichten Zaterdag 15 October 1949 PAG. 3 Vreedzame ontruiming van de gebieden door de Nederlandse soldaten Hoe Gerrit zal zijn ontsnapt Naar wij vernemen: „Ons Erf'7 wordt verplaatst Beursoverzicht Congres „Kunsten Christendom'7 Caféhouder in de hoofdstad vermoord Bestuur Zuid-Nederlands Toneel wijst beschuldiging van de hand Dr. Drees pleit voor parlementair contact Geslaagd dank zij RESA - HILVERSUM Het Koninklijk feestmaal producten eranderlijk goed t (Adv.) VERWACHTING 'i door het K.N.M.I. te lig van Zaterdagavond ivond. tLIJKE BEWOLKING bewolkt met opklarin- >p slechts enkele plaat je lichte regen. Matige e kust af en toe vrij ;c wind hoofdzakelijk Zuid en Zuidwest, r iets minder zacht. Retraite 22- 25 October: intianen; 2528 Oeto- le meisjes en die ver en; 29 Oct.1 Nov. enstand; 8—11 Nov. mes; 1215 Nov. He- gers; 15—18 Nov. Da- ■nstand; 2225 Nov. mes; 2629 Nov. Ge- jonge mannen; 29 Meisjes 1725 jaar. ?rwacht.: Directie Re- irgen NJH. Geslaagd AAN ZEE. Onze de heer J. F. Dek- -Gravenhage geslaagd iloma eerste stuurman ite handelsvaart, met als kapitein op te en zeeschip der grote 14 Oct. (AFP). In onomische kringen te het gerucht de ronde, ford Cripps nog voor n dit jaar als minister n zal aftreden. e kringen wordt ver toen de beslissing in- 'aluatie van het pond Efen worden, Sir Staf van zijn collega's de gekregen, dat zeer nieuwe verkiezingen overgegaan. Daar die wordt ingelost, zou hij vinden heen te gaan. i zijn sommige poli- n, die de Labour-rego- tig gezind zijn, van Sir Stafford Cripps jgelegd. Volgens deze Bevin Sir Stafford Igen in de leiding van ie van financiën en itenlandse zaken ver ten door Herbert Mor- 'oorzitter van de mi- of door Sir Oliver 3ritse ambassadeur te R, 14 Oct. Graan- e bonen 68-70 per kg. 70-72 per kg, citroen- per kg, grauwe erw- iers) 95 per kg. ^jrote ;n 42-45. Capuci.jners Duivenbonen 60-63. 5.75. Gerst f 29.—. er was veel aanbod. L 14 Oct. Slabonen nfw. 2436; Stok- 64, kas 85109; 2038; Komkommers en A 2238, afw. 16 en Bonken 1620; II 2634; Bloemkool 18—24, II 10—16; iO •11,10; Groene kool iruitkool 4852; Spl- Postelein 38—48; Sla 813; Andijvie 5,00 ieten 5,006,70; Bos- Waspeen 626; Uien 110; Uien drielingen Nep 8—10; Prei 11— 4; Selie 24; Aujjur- if 52; Basterd 75—85; wckenthalers 5280; 15. ïedling 815; Glorie 26; Groninger kroon Codlin 12—18; Nota- 26; Sterappel 22; Pe- [ardy f 1226; Beur- 10; Conférence 6—11; i 612; Legipont 8 eer 612; Nouveau Triomphe de Vienne rechtse Wijnpeer 8. 4 Oct. Sperctebo- Snijbonen 4856 6—*39Spinazie 26 59; Spruitkool 28 2129; Druiven 75 12—15 p. kg; Kom- 20; Kropsla 38; —30 p. stuk; Worte- bos; Bramen 1.10— 14 Oct. Bevelan- opmana blauwo 610, ir. 20—44, z. dr. 20— en 2661, pronkbonen mmers 6—18, tomaten tooi 636, rode kool ooi 57, savoye kool >ol 511, spruitkool 18 t—36, sla 2—14, andij- b bieten 5, bospeen 8 n 612, uien 613, frankenthalers 4880, bismarek 513, bram- 518, codlin ceswiek nge 8—40, glorie van goudrelnette 518, 522, gron, kroon 6 aporbe 6—28, notaris- 'es, v. engeland 516, i—34, ster-appel 528, isels 524, zoete win- l, beuri'é clairgeau louise 8—36, boere- onférence 424, doy- ilce 548, dr, julius emile d'heyst 316, 16, fertilon 3—11, gie- 416, kamperveen 3 624, maagdepeer 3 poiteau 38, st. rémy laboureur 414, wil- /ijndr. wijnpeer 312. SEMARANG. 14 Oct (Aneta) De tot voor kort door de federale troe pen bezette regentschappen Patjï tan. Wonogiri, Poerwiredjo en Wo- nosobo, alsmede de districten Mim tilan en Salam zijn thans aangewe zen als patrouillegebieden voor de T.N.I-, aldus verneemt de cor respondent van Aneta van officiële zijde. De federale ambtenaren zullen op hun post blijven en htm taak onge stoord voortzetten. De verkregen oplossing komt derhalve neer op een overdracht van de verantwoor delijkheid voor het handhaven van orde en rust aan de republikeinse strijdkrachten. Uit een bestuursoog. punt blijft in genoemde streken de toestand ongewijzigd in afwachting van nadere afspraken. Evacuatie van groepen der bevol king is bepaaldelijk niet in overwe ging genomen. Reuter meldt nog het volgende: De ontruiming der gebieden door de Nederlandse troepen en de be zetting door de T.N.I. had een vreedzaam verloop en incidenten werden tot nu toe niet gemeld. Door het hoofdkwartier van de T.N.I. werd bekend gemaakt, dat grondig zal worden afgerekend met benden plunderaars en communis ten, die van een tijdelijk gezagsva cuüm op bepaalde plaatsen mis bruik zouden willen maken. In de te ontruimen streken liggen enkele thee ondernemingen waarop echter door de guerilla-activiteit de laatste maanden niet meer kon Thans staat vrijwel vast op welke wijze „Gerrit de Stotteraar" dit maal heeft kunnen uitbreken. Zoals we reeds meldden was Zaterdag avond een aantal gevangenen, onder wie Gerrit, bijeen in de recreatie zaal van de Utrechtse strafgevan genis, waar geschaakt en gedamd werd. Hier heeft Gerrit kans ge zien aan de aandacht te ontsnappen, heeft een gesloten deur geopend en is buiten de gevangenis terecht gekomen. Het is namelijk zo, dat de recreatiezaal buiten de eigen lijke gevangenis ligt, maar binnen de afsluitende ringmuur. Daarop is Gerrit vermoedelijk in een boom geklommen en heeft zich ontdaan van zijn gevangenis- pakje. Het is wel zeker, dat hij hieronder een overall aan had. In de gevangenis worden deze over alls namelijk voor een firma ge maakt en bij onderzoek is geble ken, dat de laatste tijd vier van deze overalls zijn verdwenen. Eon hiervan heeft men terugge vonden in een strozak van een an dere gevangene. Het bewakingsper soneel van de gevangenis heeft Ger- rit's gevangenispakje later onder de boom teruggevonden. Gerrit heeft daarna, naar alle waarschijn lijkheid, gebruik gemaakt van de ongewoon athletische gaven, waar over hij beschikt. Hij heeft vermoe delijk op een tak van de boom, die niet ver van de ringmuur afstaat, zolang gezwiept tot hij kans zag zichzelf op of over de muur te doen belanden. De mist heeft hem zon der twijfel bij deze operaties goede diensten bewezen. De recherche is er tot op heden nog steeds niet in geslaagd Gerrit weder tussen de muren terug te brengen. K.L.M. IN 1948 AANZIENLIJK HOGER In aansluiting op hetgeen op 24 September jJ. omtrent de resul taten van de K.L.M. in 1948 werd gepubliceerd wordt aan het jaar verslag nog het volgende ontleend: De ontwikkeling van het bedrijf heeft zich gedurende het boekjaar 1948 krachtig voortgezet. De in komsten, welke in 1946 f 69.500.000 en in 1947 f 105.600.000 hadden bedragen, stegen in 1948 tot f 151,600.000. Alle onderdelen van het bedrijf namen aan deze uit breiding deel, met uitzondering van het binnenlandse net, waar de omzet stationnair bleef. zijn te Amsterdam twee stokers van een Rijnaak gearresteerd, die een baal koffie van een ander binnenschip hadden gestolen hebben verschillende landbou wers in de Alblasserwaard gast vrijheid verleend aan vee van boeren uit Gelderland en Brabant omdat op sommige plaatsen in deze provincies, door droogte en mnizenplagen, geen voedsel voor het vee in de weide te vinden is is een achtjarig jongetje Donder dagavond te Papendrecht door een autobns gegrepen en met verbrij zelde benen naar het ziekenhuis vervoerd, waar het enkele uren later overleed zal minister Manshoit de Natio nale Fruittentoonstelling openen, die 21, 22 en 24 October te Tiei wordt gehoudens- is de 66-jarige incasseerder M. de B. nit Rotterdam, die Dinsdag morgen door een auto werd aan gereden, Donderdagavond overle den overleed in de Maria-Stichting te Haarlem op 60-jarige leeftijd de heer Alex Ph. van Strien, Ford dealer te Haarlem en een der or ganisatoren van de eerste tulpen- ralley, die dit jaar werd gehou den. De heer van Strien was te vens voorzitter van de regionale automobiel sportclub West vroeg (je procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof be vestiging van het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij de 37-jarige huisschilder K. Bulstra nit de Haarlemmermeer was ver oordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf, omdat hij zijn neef, die als soldaat naar Indonesië moest, hulp had verleend bij diens desertie- worden gewerkt. Van militaire zijde werd verondersteld, dat de Neder landse troepen zich nu zullen be perken tot een patrouillegang rond de centra van militair belang zoals Surakarta, Magelang en Banjumas. Een Nederlands hoofdofficier deelde aan Reuter mede, dat uit militair oogpunt gezien, de thans te ontrui men gebieden reeds sedert maanden onhoudbaar waren en hij sprak de hoop uit, dat de strijdkrachten van president Sukarno in staat zullen zijn, ze te bezetten voordat allerlei benden de kans krijgen om er bran den te stichten, te plunderen en te moorden. „Wat ons betreft, onze soldaten zeggen het in hun eigen taal: Hou doe en stik." Het centrum van de Katholieke Jonge Boeren, „Ons Erf' te De Steeg zal binnenkort worden overgeplaatst naar het landgoed „De Holthurnse Hof' te Berg en Dal bij Nijmegen, gelegen tussen Groesbeek en de Duivelsberg on der Wijier in geaccidenteerd ter rein, omgeven door akkers, boom gaarden en bossen. MYSTERIEUS LICHTVERSCHIJNSEL TORONTO, 14 Oct. (Reuter). In Ontario heeft men in de nacht van Donderdag op Vrijdag, te 0.500 uur G.M.T., een ongewoon lichtverschijnsel in de lucht waar genomen, dat beschreven werd als een blauw-witte gloed, welke deed denken aan een reusachtige ver grote flits van een kortsluiting. Men heeft nog niet kunnen uit maken. of het hier een natuur verschijnsel betrof of een door mensenhanden veroorzaakt ver schijnsel. AMSTERDAM, 14 Oct. Dc Amsterdamse effectenbeurs paf vandaag voor de vijfde maal in successie geringe handel en onbe tekenende koersafwijkingen te zien. De Indonesische fondsen zijn de laatste dag-en doorlopend aan geboden geweest, maar vandaag: was er voor deze fondsen een licht herstel bemerkbaar. De berichten, dat de deelnemers aan de Ronde Tafel-congerentie na een impasse thans met vernieuwde ijver naar en oplossing- zoeken voor de schul- denrcgeling, was blijkbaar een stimulans. Amsterdam rubber avanceert ruim drie punten, H.V.A. twee pun ten, certificaten Deli maatschappij moesten met ruim een punt genoe gen nemen. De handel blijft traag verlopen. Noteringen van 310 tot 3111/* voor Kon. olie, 245 tot 246 voor Unilever, en overeenkomstige geringe fluctua ties voor Philips en Aku's, fondsen die toch' tot de zeer courante soor ten moeten worden gerekend, zijn er het overtuigend bewijs van. De scheepvaartwaarden lagen vandaag weer een tikje vriendelij ker, hetgeen met kleine koerswin sten gepaard ging. De locale bank aandelen waren overwegend prijs houdend. Wanneer de koersgemid- GISTEREN TE DEN BOSCH GEOPEND DEN BOSCH Drs. A. Wijffels voorzitter van de Algemene Ka tholieke Kunstenaarsvereniging heeft gistermorgen in het Casino in tegenwoordigheid van mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, minister prof dr. F. J. Th. Rutten, de Commis saris der Koningin in de provincie Noordbrabant en vele andere autoriteiten uit Nederland en Bel gië het congres „Kunst en Chris tendom" geopend, dat de kunste naars gelegenheid wil bieden tot bezinning op hun idealen. Het Christendom is de hoogste en diepste inspiratiebron voor de kunstenaar, zo zeide spr., die ver volgens het woord gaf aan minis ter Rutten. De minister noemde het een goede gedachte de vijftig ste verjaardag van de sterfdag van Guido Gezelle te vatten in het kader van dit congres. Wie in onze tijd, bekommerd om de afstand tussen kunstenaar en volk het axioma aanvoert, dat het waar deren van eigentijdse kunstvor men altijd slechts voor zeer wei nigen bereikbaar is, zal naar Ge zelle luisteren, die zijn Vlaamse volk zo na stond aldus spr. „Hij is het persoonlijk bewijs, dat de afstand tussen kunstenaar en volk, ook zonder slappe toegeef lijkheid, zeker kan worden ver kleind". Pater dr. Tesser O.P. hield ver volgens een rede over de relatie tussen Christendom en kunst. Des middags werd een plechtige Ge- zelle-herdenking gehouden, waar bij o.m. Stijn Streuvels aanwezig was en waar prof. F. Baur van de Universiteit van Gent de herden kingsrede uitsprak. Des avonds werd de eerste uitvoering in Ne derland gegeven van Hiawadhas lied, op teksten van Guido Ge zelle, van dc Belgische componist Marinus de Jong en onder diens leiding. Op het congres komen wij nog nader terug. Mevrouw Eleanor Roosevelt, weduwe van wijlen president Roosevelt, toont haar kleine verjaardagstaart in het restau rant van de gedelegeerden ter vergadering van de Verenigde Naties. Mevrouw Roosevelt, lid van de Amerikaanse delegatie, vierde haar vijf en zestigste verjaardag op 11 October. delden van deze week met elkaar vergeleken worden, blijken de af wijkingen zeer gering te zijn. Een uitzondering vormt het gemiddelde voor de Indonesische fondsen, dat deze week onder voortdurende druk ruim twee punten is teruggelopen. Gezien de stemming van vandaag zal dit verlies wel gedeeltelijk in gehaald blijken te zijn. Op de Staatsfondsenmarkt was de stemming per saldo goed prijs houdend. Na een licht verdeelde opening kwamen de prijzen vrijwel op hetzelfde niveau als gisteren of iets daarboven terug. Prolongatie 2% procent. Vrijdagavond heeft een vechtpartij in het café „Mexico City" in de Warmoesstraat te Amsterdam het noodlottige gevolg gehad, dat de 24-jarige G„ van beroep kok, in de buurt beter bekend als „Haagse Appie", de 52-jarige caféhouder R. heeft doodgeslagen. Omstreeks 9 uur is de dader, die toen al sterk onder invloed van drank verkeerde, het café binnen gekomen met een vriend, die vaak harmonica speelt en ook gisteravond zijn instrument bij zich had. De caféhouder, die geen muziekvergun- ning heeft,' verzocht de gasten niet te spelen, omdat hij anders moeilijk heden met de politie zou kunnen krijgen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. De caféhouder, die ernstige moeilijkheden zag komen, ging naar buiten om de hulp van de politie in te roepen. Op straat nam een burger op zich naar het bureau te gaan en de caféhouder keerde naar zijn zaak terug. Toen hij het café binnenkwam pakte de kok hem vast, gooide hem in een hoek en sprong boven op hem. G, bewerkte R. dusdanig met zijn vuis ten, dat deze laatste vrijwel onmid dellijk aan de gevolgen overleed. Vrijwel onmiddellijk nadat het ongeluk was gebeurd, kwamen de gewaarschuwde politieagenten het café binnen. Te laat helaas. Zij kon. den niet anders doen dan G. ar resteren. DUITS JACHT VERDWAALD? HARLINGEN. De Noordzee- sleepboot „Stortemelk" van rederij Doeksen trof op de Noordzee ter hoogte van Terschelling 'n jachtje aan dat om hulp verzocht. Aan boord bevonden zich 7 mannen, 2 vrouwen en 2 kinderen. Zij vertel den, dat zij vanuit Hamburg een proefvaart gemaakt hadden en uit de koers waren geraakt. Er was nog maar voor een dag eten aan boord. De Stortemelk bracht het scheepje naar Harlingen, waar de havenmarechaussee zich over schip en inhoud ontfermde en een onder zoek in dit vreemde geval instelt. In verband met de moeilijkhe den hij het Zuid-Nederlands To neel en de publicaties daarvoor, heeft het bestuur van de stichting Z.N.T. verzocht om zijn standpunt in deze bekend! te willen maken. Het bestuur erkent dat in de zo mermaanden als gevolg van de slechte weersomstandigheden bij openluchtvoorstelling en het uitblij ven van een verwacht subsidie-be drag, enige moeilijkheden ontston den. Deze waren echter voor de artisten geen aanleiding tot onte vredenheid. Het is daarom te waar deren aldus het bestuur dat de heer Balledux in het belang van zijn gezelschap en de daartoe be horende artisten, pogingen deed om financiële steun van particulie re zijde te verwerven, vooral ook omdat hij tegelijk pogingen ean- wendde om het bedrijfskapitaal van de stichting te vergroten, ten einde de telkenjare terugkerende moeilijkheden te voorkomen. Het is juist dat een gevolg van zijn pogingen was, dat Zijne Emi nentie Kardinaal de Jong aan het bestuur van de stichting verzocht heelt een onderzoek in te stellen naar het beleid van de heer Balle dux. Het is bewust bedrog te be weren, dat de Kardinaal reeds een beslissing inzake het Z.N.T. geno men heeft. Onder leiding van de regisseur Jan van der Linden werd een actie onder de artisten ontketend om de heer Balledux uit de leiding van het Z.N.T. te stoten. Een daartoe door de ontevredenheid opgesteld rapport werd op grote schaal ver spreid, nog voordat het bestuur zich op de klachten kon beraden. Ac teurs verzuimden hun verplichting tot optreden na te komen, credi teuren werden bewerkt om een faillissement aan te vragen, dat niet is doorgegaan toen de juiste stand van zaken aan het licht kwam. Op 24 September werden de agiterende artisten ontslagen; zij laten ook thans niets onbeproefd om de lei- MOTIE HOOFDBESTUUR R.K. ARTISTEN OVER ENSEMBLE PIERRE BALLEDUX Het hoofdbestuur van de Ned. Katholieke Bond van Musici en Artisten, dat in Utrecht verga derde, nam een motie aan betref fende het gezelschap Pierre Balle dux. Het hoofdbestuur zegt in de motie niet te willen treden in een beoordeling van de artistieke pres taties en de zakelijke gestes van het gezelschap. Het is van mening, dat de ver diensten, die de heer Pierre Balle dux voor het Nederlands toneel heeft en in het bijzonder voor de bevordering van de zin voor cul turele evenementen bij het katho lieke volksdeel, moeten worden erkend. Het hoofdbestuur erkent onverkort het recht van de colle ga's om op iedere geoorloofde wijze op te komen voor de behar tiging van hun belangen. Een on geoorloofde bestrijding van welke artist dan ook wordt ten sterkste afgekeurd. Het is verder Van me ning, dat het z.g. vertrouwelijke rapport inzake de gedragingen van de heer Pierre Balledux in hoge mate het karakter van een smaad schrift draagt en verschillende on controleerbare beschuldigingen bevat. Aan het slot van de motie wordt het vertrouwen uitgespro ken, dat zowel de kerkelijke als de wereldlijke overheden zich bij het oordeel over de betekenis van het gezelschap, waarover de heer Balledux de directie voert, zullen willen bepalen tot het aanleggen van bovenstaande maatstaven en dat zij haar verdere medewerking aan het in stand houden van de toneelgroep niet zullen onthou den. ding van het Z.N.T, verdacht te maken. Opgemerkt wordt, dat het, Z.N.T. nimmer een subsidie van f 35.000.— heeft ontvangen en dat de boeken onder voortdurende controle staan van een accountant van het Depar tement van O.K.W. De berichtgeving van het A.N.P. De betonnen voetstukken, waarin de palen van de bovenleiding der geëlectrificeerde baanvakken der Nederlandse Spoorwegen geplaatst worden, moesten tot dusver ter plaatse worden gego ten; een tijdrovend werk. In de werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen te Oldenbroek is men nu begonnen met het z.g. pre-fabriceren van deze betonnen basee, die dan van dit centraal punt üit naar de plaats van bestemming langs de spoorlijn wor den vervoerd. Eerst is het baanvak AmersfoortApeldoorn Enschede aan de beurt; dan volgt 't baanvak Amersfoort-Zwolle. Evenals gedurende het afgelo pen winterseizoen, zal het verbo den zijn om in het aanstaande winterseizoen in de spitsuren eta lageverlichting te ontsteken, met dien verstande, dat onder bepaal de voorwaarden aan winkeliers kan worden toegestaan gedurende de spitsuren hun winkel- en eta lageverlichting voor de helft in gebruik te nemen. Voor het tot stand komen van deze gunstige regeling was het nodig, dat het bedrijfsleven zelf de controle op dc naleving der regeling ter hand nam. De orga nisaties van de detailhandel heb ben, gelet op het detailhandelsbe lang dat hiermede gemoeid is en in de overtuiging, dat de over grote meerderheid deze regeling loyaal zal nakomen, deze taak op zich genomen. Dc leiding van de controle zal berusten bij een landelijke com missie voor de etalageverlichting, waarin zitting hebben de voorzit ters van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de Ne derlandse Katholieke Midden in deze wordt gelaakt als zijnde I standsbond, de Christelijke Mid- onjuist en onverantwoordelijk. Het I a-i„ onjuist en onverantwoordelijk. Het bestuur van het Z.N.T. vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat een la wine van aantijgingen zonder enig zweem van bewijs klakkeloos door het A.N.P. wordt verspreid. Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat de artisten zich niet tot het A.N.P. hebben gewend, maar dat de moei lijkheden in de boezem van het Z.N.T. reeds lang waren gesigna leerd. Het A.N.P. heeft niets gedaan dat sommige feiten vermeld en het heeft een met name genoemd rap port geciteerd. denstandsbond en de Bedrijfs groep Detailhandel, benevens ver tegenwoordigers van de grootwin kelbedrijven en de verbruikers- coöperaties. Bovendien wordt een groot aantal plaatselijke controle commissies gevormd, die de uit voering der controle op zich zul len nemen. Elke winkelier, die van deze re geling gebruik wil maken, zal zich jegens het electriciteitsbedriif schriftelijk moeten verbinden om gedurende de spitsuren niet meer dan de helft van zijn winkel en etalage verlichting te branden. Aangaande het ondertekenen der verbintenissen zullen de win keliers nader bericht ontvangen. In een circulaire aan de Ge meentebesturen vestigt de minis ter van Binnenlandse Zaken er de aandacht op, dat het noodzakelijk is dat alle verbruikers van elee trische energie zich in de maan den November, December en Ja nuari a.s. van Maandag tot en met Vrijdag van 79 uur en van 16 18 uur en op Zaterdag van 79 uur, de grootst mogelijke beper king opleggen. TWINTIG JAAR GEËIST TEGEN BERUCHT V-MAN Twintig jaar gevangenisstraf werd gisteren voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam geëist tegen de 43-jarige kleermaker Mozes Brandon Bravo uit Leiden die onder de naam „Brammetje" in de periode 19421945 als V- man voor de Sicherheitspolizei werkzaam is geweest, o.m. in de Noordelijke provincies. Een predikant uit Zweeloo ver klaarde als getuige, dat hij tijdens de hongerwinter in contact was met verdachte, die hem op zekere dag een op schrift gestelde „be kentenis" gaf. In deze bekentenis deed verdachte het voorkomen alsof hij als illegaal werker tot de Duitsers was doorgedrongen en hun vertrouwen had verworven ten behoeve van het illegale werk. LUXEMBURG, 14 Oct. (A.P.). De Benelux-conferentie bevindt zich op het ogenblik in een im passe. De gehele middag zijn werkcommissies bezig geweest om een oplossing te vinden voor de bestaande moeilijkheden. De Bel gen hebben geweigerd hun cis, dat Nederland een gedeelte van zijn invoer uit België in goud en harde valuta betaalt, te laten va ren. De Nederlanders staan op het standpunt, dat als België voor de totstandkoming van de Unie is, het Nederland moet toestaan om de Belgische goederen te voldoen in de valuta, waarover Nederland op dat moment beschikt. De Belgen zijn bereid de limiet, waarboven Nederland in goud en harde valuta moet gaan betalen, te verhogen, doch willen deze niet geheel afschaffen. De Belgische ministers Henri Liebaert (Financiën) en Gaston Eyskens (premier) maakten er geen geheim van, dat de vooruit zichten om te komen tot een over eenkomst inzake de monetaire aangelegenheden niet zo goed waren. Verwacht wordt echter, dat de conferentie zal eindigen met een compromis, en dat Nederland zal besluiten, het Belgische aanbod te aanvaarden, om de limiet van 1400 millioen Belgische francs, waar boven Nederland in harde valuta moet betalen, te verhogen. Waarschijnlijk zal er in de toe komst, wanneer de gevolgen van de devaluatie beter te overzien zijn, opnieuw een conferentie wor den bijeengeroepen. Mening van dr. Drees Tijdens de besprekingen van hedenmiddag is ook het vraagstuk van de samenwerking in Europees verband ter sprake gekomen. De Nederlandse minister-president dr. Drees, was van mening, dat zodra de Benelux eenmaal een realiteit is, niet alleen een per manent contact der regeringen no dig is, doch ook een innig contact met consultatief karakter tussen de parlementen der drie landen. Hij noemde als voorbeeld waar voor contactneming der volksver tegenwoordigingen van de drie landen noodzakelijk zou zijn de Europese raad van Straatsburg. Hi.j verzocht tenslotte in de eind conclusies van de conferentie een paragraaf op te nemen, waarin het verlangen naar dit nauwe parle mentair contact tot uitdrukking komt. (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt, ons prospectus: Midden standsdiploma, Algem. Ontwikke ling, Engels. 19e ZONDAG NA PINKSTEREN Het feestmaal van een koning! Rijk, overdadig. Het bruiloftsfeest van een Koningszoon! Aan de ba ronnen, de graven, de jonkheren zjjn uitnodigingen gestuurd. Door koninklijke rijtuigen zullen ze wor den afgehaald. Op de feestdag, 's morgens vroeg, rijden de karos sen naar de' kastelen. Palfreniers en koetsiers in feestenue, deftige wagens, glanzende paarden met 'n kleurige pluim op de kop, alles weerspiegeling van de hoogtijdag. Tegen de middag keren de wa gens terug. De koning is opgestaan en gaat persoonlijk zijn gasten ont vangen. Een deftige bediende opent het portier. Niemand treedt naar buiten. Vragend ziet de Koning op naar de man op de bok. „Ze wilden niet komen." 't M-et een vergissing zijn: „Span frisse paarden voor, en zeg de genodigden uit mjjn naam: Het feestmaal is gereed; ossen en mestvee is geslacht; alles is ge reed; komt ter bruiloft." Ook de tweede koets is leeg. En de derde. En de vierde. Allen. Tel kens geeft de Koning dezelfde boodschap. Maar harder en strak ker wordt zijn gezicht. Een koning weet zich te beheersen. Zijn onderdanen deden hem deze smaad aan. Peinzend ziet hij het versierd paleis. De drukte der voor bereiding is voorbij. Er is een stil te, onnatuurlijk, als was het feest maal afgelopen en de gastenstoet, voldaan, naar huis. De koning trekt zich terug in zjjn vertrek. Donker weegt hij de ver achting hem getoond. Hjj denkt over de reden, het waarom Dan ratelt hotzend en botsend een rijtuig voorbij. Zonder koetsier. Bedienden brengen het tot staan, openen de wagen en vinden daar binnen de knechten. Vermoord. Be koning verandert. Hard en scherp klinkt zijn bevel: soldaten. Ze zijn er, ze gaan weer. De moordenaars- stad wordt uitge. teid. Leeg blijft de feestzaal. Van alle kanten moeten nu men sen komen. Het feestmaal moet gegeten, de bruiloft gevierd. Maar zelfs onder deze eenvoudi- gen is er een, die de kostelijke ga ven niet waardeert. Hij komt in zijn werkpak, met besmeurde handen aan tafel. Werpt hem buiten, beveelt de gastheer. Een somber verhaal. De sober heid waarmee de Evangelist Jezus' woorden weergeeft, verdoezelt niet de ontroerende tragiek van de ko ning. Geen waardering vindt zijn feest, zijn gulheid. Geen van de hoge heren stemt in i met zijn blij heid om het h'nvelijk'van zijn zoon. En kleine mensen wagen het zyn feestzaal als een werkplaats binnen te gaan. Toepassingen te maken is niet moeilijk. Ik moest denken aan de Vergadering van de Verenigde Na ties, waar de Koning officieel door zijn onderdanen op zij gezet werd. Ze stuurden de bedienden weer terug. Ze waren van zijn uitnodi ging niet gediend. Sommigen van hen grijpen zijn functionarissen en mishandelen ze. Quo usque, Domi- ne Tot hoever gaat Uw barmhar tigheid, Uw geduld Wanneer zul len Uw legers uittrekken en Gij weer heersen? Als de nood het hoogst is Moet zij nog hoger stijgen Over twee weken feest van Christus Koning. Laten wij, kleintjes, tenminste zorgen voor een passend feest gewaad. Feestdagen komende week: Maandag 17 Oct. H. Margaretha Maria Alacoque. Dinsdag 18 Oct. H. Lucas. Ev. Donderdag 20 Oct. H. Petrus van Alcontara. GR. P. C. DE HAAS O.F.M. Nederland eist teruggave van vee Nederland eist de teruggave van 429 stuks vee, die tijdens de oorlog door de Duitsers geroofd werden, aldus werd door de regering van Beneden-Saksen medegedeeld. Autoriteiten van het ministerie van voedselvoorziening van Bene- den-Saksen hebben verklaard te hopen, dat een overeenkomst ge sloten kan worden om het vee te betalen, daar een deel ervan ge storven en een ander deel ge slacht is. Generaal Smuts buiten dienst PRETORIA 14 Oct. (Reuter) Erasmus, de Zuid-Afrikaanse mi nister van defensie, heeft veld maarschalk Smuts van zijn functie als opperbevelhebber van het le ger te velde ontheven. Smuts, die zijn rang behoudt, is op de pen- sioenlijst geplaatst. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN y/E 24 „Beslist niets. Het had van niets anders de schijn dan van een gewone roofmoord bij een in braak. Het maakte op ons allen de indruk, dat mevrouw Trimbach vermoord was, of omdat ze zich tegen die inbreker verzette, of om dat hij haar wilde verhinderen alarm te maken. We konden zelfs niemand uit de omtrek vinden, die iets van een schot gehoord had. En nergens waren ook maar de geringste vingerafdrukken te vin den, hoewel tijdens de diefstal heel wat voorwerpen moeten aange raakt zjjn. Die kerel zal dus wel handschoenen aan gehad hebben. Het enige, wat we gevonden heb ben is de kogel, en daarmee hadden we kunnen vaststellen met welk wapen 't schot was afge vuurd als we dat wapen ten min ste gevonden hadden." „Dus is het niet anders dan een roofmoord geweest? Was diefstal de enige drijfveer?" „Voor zover we het hebben kun nen vaststellen, ja." „Er is heel wat gestolen, is het zo niet?" vroeg Emmy. „Merendeels zilverwerk. Me vrouw Trimbach bezat het familie zilver en dat moet zowat driedui zend gulden waard zijn geweest. Bovendien werden enkele siera den gestolen en een klein bedrag aan geld. We hebben natuurlijk ons best gedaan, om het vermiste op te sporen, maar tot nog toe is er niets van te voorschijn geko men. In Tilburg is het vrijwel zeker niet verkocht. Maar ja, ze hebben het overal wel kunnen verkopen. Helers genoeg op dc wereld. Stelt u er soms belang in, de lijst van het gestolene te zien?" „Ik ben bang, dat het me niet veel geven zou", meende Karei. „Maar dat telefoongesprek...." Mastboom ging op zijn lessenaar zitten. „Ja, dat interesseert me toch wel. U zei immers, dat de man, die u opbelde, er verwonderd over stond, dat Trimbach het huis verkocht had??" „Verwonderd nu juist niet pre cies. Het was eerder een teken, dat hij er enig belang in had. Hij zei ten minste, dat hij met mijn in lichting blij was." „Als u die stem weer hoorde, zou u hem dan kunnen herken nen?" „Onder duizend andere", ant woordde Karei beslist. „Zo'n soort stem vergeet je niet licht. Vertel eens, wat weet u over Trimbach? Waar hij vandaan kwam bijvoor beeld en wat voor connecties hij bezat." Mastboom schudde ontkennend het hoofd. „Ik weet weinig van hem af. Veel te weinig. We hebben na de moord natuurlijk een onderzoek naar hem ingesteld. Trimbach had ons verteld, dat hij ergens in de Oeral uit Hollandse ouders ge boren was, maar zoek in die stre ken eens naar een geboortebewijs. En naar zijn zeggen, had hij het zijne verloren." „Wat zeg je?" vroeg Emmy ver bluft. „Ik heb altijd gedacht, dat hij uit de Elzas kwam. En hij heeft tegen mij gezegd, dat hij Mogelijk heeft hij daar een tijd gewoond. Toen hij hier in Goirle kwam wonen, had hij een ver- huisbiljet van Groningen. Hoe lang hij daar geweest is. weet ik niet. En daar schijnt tijdens de bezetting iets met het bevolkings register gebeurd te zijn, want daar liep het onderzoek dood. We heb ben hem toen, omdat hij zo over stuur was over de dood van zijn vrouw, maar niet verder lastig ge vallen. In elk geval staat het voor mij vast, dat hij met die moord niets te maken had „Hij had trouwens een goed alibi, niet waar?" zei Karei. „Een volmaakt alibi zelfs. Mastboom keek hem aan, omdat hij dat met zoveel nadruk zei. „Ja", zei hij, „hij had werkelijk een alibi. Een heel goed zelfs. Toen het gebeurde, zat hij met een paar vrienden kaart te spelen. Zij hebben hem thuisgebracht. En zé waren erbij, toen hij haar lijk vond." „Dus dan kan hij het niet ge daan hebben", zei Karei peinzend. „Bovendien, hij had er geen en kele reden voor, wel?" „Wij hebben er ten minste geen kunnen ontdekken. Naar alles, wat ons ter ore gekomen is, konden Trimbach en zijn vrouw buiten gewoon goed met elkaar opschie ten. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3