MERS Gemeenteraad Warmenhuizen Ozanam-Zondag te Schagen Tito's nieuwste uitdaging Milliard dollar voor bewapening landen Atlantisch Pact Heropening Openbare verkoping OUDE JENEVER Zaterdag 15 October 1949 PAG. 5 ALKMAAR EN OMSTREKEN Radio Anno Santo Marktberichten Rusland is niet betrouwbaar Net R.K. Dagmeisje DAMESHOEDEN-SALON van de dames de Bakker en Zwart Timmer-, metsel en stucadoors- gereedschappen A. VAN Tl EL, H. K. DE WILD, GELD beschikbaar op le hypotheek EVEN T IJ D JONGKINDS 20 October a.s.: v.h. Stadegaard Vteïneetbuizen telef. aangesloten onder no. 5109 VAN LATUM JOOP NUGTER bbl: 4237 CNR. DE VRIES De R.K. Gem, Toneelver. „St. Jan'' te Bergen opent haar winterseizoen „EN DE BOSSEN ZINGEN HUN LIED" Lekker en niet duur Schaakclub V.V.V. - Schaakseanee Dr. Max Euwe speelt simultaan aan 35 borden klooster vooral ge- ekeritig van de hei de Missionarissen. Paus Pius XI hacr van de Missie gc- Sept. 1897 stier! zij, ir oud. Een 25 jaar reeds door de Paus d. Dat was op 17 teeds mooi weer en best buiten spelen, tardig LSPKL. je krflt trekken we op de grond, al3 er om mee te spelen, e bal in de midden- en gooit hem naar ;re kinderen toe. Bij an de bal mag nie- kring komen. Wie omt, is af. Wie het mag bij het vol de middenste kring 3NS EN MEISJES, en al heel wat brie- Ie afgelopen 14 da- jekregen heb. Ik ga 3e van binnenkomst Wie deze week nog krijgt, moet maar ot de volgende keer. as de allereerste die m. Wat heb jij een iam gekozen. Het erg leuk hoor. v was ook een heel Ben jij ook zo Moe- [p? Sneeuwklokje uit D. ker dikke vriendin leuk dat je mij ge en ik hoop, dat je net even veel plezier eer naar de kinder- jken. in jou vond ik wer- Als jij zelf ook zo - Vader en Moe- ter ook O.L. Heer, t je hebben. ïmaal vergeten, e' bedenken. Maar ik idcr je eigen naam ben blij dat je mij >t, want ik was al at alleen maar meis- nt" lezen. Krijg ik riefje van jou? is er niet. Tot de aan jullie allemaal TANTE HERMIE. door het fraaie verleden week, zit d van een verras- in. Zwaagdiik zal genade mogen ver- 3 kunnen niets an- ederlaag voor ZVV inder zeker zijn we lat visite krijgt van lib van Slot, aarze- lijkt ons sterk ge- DO-ers een onaan- g te bezorgen. In le zwakke zusjes i elkaar te lijf. Wie jmt er slecht voor eft Flevo de over- raagdijk pas achter 'ex. Boys na haar onvermoeid verder melen van punten dstrijd tegen Cal- daartoe alle moge- en Con-Zelo zullen ïn-gevecht leveren en reeds kostbare :n in de zonder laatste plaats ver- hugowaarders toch ok Dirkshorn gaat JVC is ook voor sse van matig ge- iW-Hollandia T. en naar Wiron. Voor en wordt het in heel lastig obsta- aen. Wiron is zo sselvallig, dat er e trekken valt en el sterk, maar moet de winst gaan spe- WGW bijhouden, krijgt Hollandia T. n zacht eitje, voor- iehorners voor hun spelen. Ze moeten eus, WGW'ers, de Irocrsen zullen het ven. moren erhandbalkring 3s krijgen we een p tussen DWO en ro staat nog onge- op, maar ze zouden ploegje van Geel kunnen struikelen. VI. Vlug de baas ■erwinning is nodig e running blijven, een zware dobber a terwijl ook in aCon Brio a de eken zal zijn door we sterk favoriet Uit het journaal van de politie ALKMAAR. Dezer dagen bij de Alkmaase politie tweemaal aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel van de openbare weg. Een 74-jarige dame deed aangifte van vermissing van haar handtasje inhoudende f 165,distributie bescheiden, een vulpen, een bril enz. Zij had het tasje laten liggen in de trein Den HelderAlkmaar. Kort nadat zij was uitgestapt merkte zij de vermissing. Een onderzoek dat werd ingesteld bleef zonder resul taat. Een tuinder deed aangifte van diefstal van een partij ongedorste witte bonen die in zijn tuin aan de Huitwaarderweg op ruiters te dro gen stonden. Vannacht heeft een winkelier de heer A. uit de Magdalenenstraat de politie opgebeld met de medede ling dat zjjn grote winkelruit van 2.6(1 M. was stukgegooid. Als re sultaat van een onmiddellijk inge steld onderzoek werd een vijftal personen naar het politie-bureau gebracht waarvan er één 'n bier flesje door het raam had geslin gerd. De vijf personen verklaarden de schade tesamen te zullen dra gen. Geslaagd ALKMAAR. Aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam slaagde dezer dagen onze stadge noot de heer P. Jacobse voor het Doctoraaal examen in de Genees kunde. Tehuis Ouden van Dagen te Heerhugowaard gemoderniseerd en uitgebreid Het tehuis voor Ouden van Dagen tp Heer-Hugowaard voldoet sinds geruime tijd niet meer aan redelijke risen. Zo ligt bet dagverblijf op het Noorden en zijn de nachtverblijven vochtig. Dit tehuis draagt tot nu feitelijk meer het karakter van z.g. armenhuis. Het ligt thans in het voornemen van het gemeentebe stuur van Heer-Hugowaard meer een verplegingstehuis er van te maken. Ook wenst men een grotere opname-capaciteit, door het opvoe ren van 11 tot pl.m. 24 opnamen. Door deze vergroting komen de exploitatiekosten per persoon lager te liggen. Worden thans hoofdzake lijk arme oude lieden opgenomen, het is de bedoeling na de restaura tie ook beter betalenden op te ne. men. Echtparen zullen de beschik king krijgen over een kamertje. Er wordt van de veronderstelling uit gegaan dat bejaarde meVen gele genheid moeten hebben om zich af te kunnen zonderen, ook al om fa milie, vrienden of kennissen te kun nen ontvangen. In vele tehuizen voor Ouden van Dagen in de om. trek is opname niet meer mogelijk binnen redelijke wachttijd en zo hoopt men niet alleen inwoners uit de gemeente te kunnen verzorgen, maar ook van buiten de gemeente. Komt er voor 4 echtparen een 4-tal kamertjes, voor de alleenwonenden zullen er ook kamertjes worden in gericht, waarin opklapbed met bergruimte. In de slaapkamers zul len ziekenhuisledikanten geplaatst worden van laag model. Bij het op maken van de exploitatierekening is men er van uitgegaan te kunnen concurreren met soortgelijke tehui zen elders. De wekelijkse opname- prijs zal ongeveer f 16.40 bedragen. Het ligt evenwel in de bedoeling om deze prijs voor niet-inwoners iets hoger te stellen. Het aantal inwoners in de ge meente ouder dan 65 jr. bedraagt pl.m. 350, De toename van het aan tal bejaarden wordt steeds groter als gevolg van betere hygiënische toestanden, etc. De verzorging van de ouden van dagen is een vraag stuk van belang geworden. De kos ten van verbouwing zuilen naar schatting f35.000 bedragen; de in ventaris wordt uitgebreid en ver beterd voor een bedrag van f 11.600. De totale raming bedraagt f51.000. De bestek- en detailtekeningen moeten nog gemaakt worden. Toch ligt het in het voornemen nog dit jaar met deze verbetering een aan vang te maken. Zangvereniging Huijgenwaert 10 jaar HEERHUGOWAART. Naar wij vernemen zal de R.K. Zang vereniging Huijgenwaert haar 2e lustrum op een Zondag (welke is nog niet bekend) beginnen met een H. Mis, waarna gezamenlijk ontbijt. 's Avonds zal er een feestcon- cert gegeven worden met mede werking van de volledige Ope rettevereniging „Odeon" uit Alk maar, die fragmenten zal opvoe ren uit de meest bekende en populaire operettes, zoals de Klok ken van Corneville, Der Bettel- student. de Zigeunerbaron, de Walsdroom en Die Fledermaus. Alles uitgevoerd door het volledig koor met solisten. Alleen al door de medewerking van dit populaire gezelschap uit Alkmaar, dat jaar lijks onder grote belangstelling een operette uitvoert o.l.v. de heer Kuiper, is het succes van dit feest- concert verzekerd. Huijgenwaert vist niet naar een complimentje, maar wij onder strepen heel gaarne hun verzoek: „laat ons niet alleen staan", wan neer het hier gaat de vereniging omhoog te brengen. O.l.v. haar eminente dirigent, P. Groot uit Heiloo (zeg Heilooërs, jullie komen toch ook?) wil Huij genwaert het publiek iets goeds en moois brengen, want de ver eniging zelf zal aan dit feestcon- cert natuurlijk ook meewerken. Inwoners van Heerhugowaard en daarbuiten, wij vragen reeds nu uw volle belangstelling voor de a.s. viering van het 10-jarig bestaan van Huijgenwaert. Zonder u bereikt de vereniging niet, wat zij graag wil bereiken. Wij wensen het actieve bestuur, de dirigent en de leden van Huij genwaert heel veel succes. Wij komen op de viering natuurlijk nader terug. Z.H. DE PAUS PRIJST EDEL MOEDIGHEID VAN NEDER LANDSE KATHOLIEKEN ROME, 14 Oct. (K.N.P.). Woensdag heeft Z. H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen Mr. Jan Derks, hoofdredacteur van het dagblad „De Tijd" en wel in diens hoedanigheid van President van het Werkcomité voor Radio Anno Santo. De audiëntie heeft in een der vertrekken van het Pauselijk paleis te Castel Gandolfo plaats gehad. De H. Vader heeft gedu rende dit onderhoud Zijn grote bewondering geuit voor de edel moedige vrijgevigheid van de Nederlandse Katholieken alsmede Zijn diepgevoelde dankbaarheid voor allen, die tot het verheven en voor onze tijd uiterst nuttige doel hun bijdragen geschonken hebben. Gedurende zijn verblijf te Ro me heeft Mr. Derks besprekingen gevoerd met Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Montini, Substi tuut van het Pauselijke Staats secretariaat. met graaf Galeazzi, algemeen directeur van de tech nische dienst van Vaticaanstad en met pater Soccorsi S.J., directeur van Radio Vaticana. Gedurende dit overleg is de wenselijkheid ge bleken ten spoedigste tot de bouw van de zender, die de Nederlandse Katholieken als geschenk aan de Paus hebben aangeboden, over te gaan, daar nu voor enige moei- l' kheden, die de uitvoering van dit nlan in de weg stonden, een geschikte oplossing gevonden is, „Waterman" en „Empire Brent" varen thuis BATAVIA. Donderdagmor gen is de „Waterman" met ruim 1500 militairen, voornamelijk van de K.L. vertrokken. Vrijdagoch tend vertrok het Britse schip „Em pire Brent" met 900 Nederlandse militairen naar Nederland. Terug uit Indonesië OUDORP. Op 2 October j.l. is het troepentransportschip de Grote Beer uit Indonesië vertrok ken, waarmee weer een van onze soldaten uit de Oost hoopt thuis te komen. P. Pronk, Westerstraat, Oudorp. is nu de gelukkige, die op 25 Oct. a.s. in Rotterdam zal arriveren. Dus, Oudorpers, 25 Oct allen de vlaggen uit! De voltallige gemeenteraad van Warmenhuizen had Vrijdag wel een betrekkelijk omvangrijke, doch aller, minst belangrijke agenda af te wer ken. De meeste punten gingen er dan ook in sneltreinvaart doorheen, zodat tenslotte de rondvraag het uur vol moest maken. Het verzoek van de heer T. Goet om een vervoers- vergoeding voor zijn dochtertje dat de huishoudschool te Schagen be zoekt, werd verworpen op grond van de overweging, dat door dergelijke gevallen van rijkswege een tege moetkoming wordt gegeven. Een gelijkluidend verzoek van de heer G. Biersteker te Krabbedam ten behoeve van zijn dochter die de ULO te Alkmaar bezoekt, werd in gewilligd, De gemeente vergoedt een autobus abonnement. Aan de commissie voor land. en tuinbouwtentoonstellingen te Alk maar werd een subsidie van f 25. verstrekt, De mededeling, dat Ged. Staten de vaccatievergoeding voor het be- zoek van raads- en commissieverga- derngen hebben vastgesteld op f 4. werd zonder commentaar aanhoord. Vervolgens werd het college van B. en W, gemachtigd tot het aan gaan van een kasgeldlening tot f 171,000,ten behoeve van diverse kapitaalsuitgaven. De ontwerp overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten betreffende een rekeningeourant tot een credict van f 15000.kon even eons aller instemming wegdragen. De heer C. van Wonderen had verzocht, om het tot dusver door hom gehuurde perceel land, „De Draaiweid", van de gemeente te mo gen kopen, Het is zijn bedoeling da'arop t.z.t. een klein tuindersbe drijfje te stichten. Een taxatiecom- missio bestaande uit de heren Dek ker, Beemsterboer en de Nijs, had de waarde van deze 35 A 93 c.a. vastgesteld op f1507.92. De raad ver leende zijn goedkeuring aan het plan om het perceel voor dit bedrag te verkopen, onder de opschortende voorwaarde evenwel, dat binnen 10 jaar er een woning op gebouwd moet zijn. Dit ter voorkoming van aan kopen uit speculatieve overwegingen, want dan kan de gemeente bet net zo goed houden. De rekeningen over 1948 van Bur gerlijk Armbestuur en Gemeente werden aangeboden. De raadsleden zullen met uitzondering van de Wet houders als verificateurs optreden. De heren G. Biersteker, Jb. Westra A. Nannis en J. Spaans werden her- Als jong student te Parijs stichtte vereniging de grote figuur van hun Frederic Ozanam een honderd jaren geleden de Vincentiusvereniging. De stichter was zo doordrongen van het besef, dat zijn medemens vol gens het gebod van Christus zijn broeder is, dat hij niet rusten kon, voor en aleer hij dit gebod in prak tijk kon brengen. Was 't aanvankelijk zijn bedoeling de ontwikkelden tot de Kerk terug te brengen, al spoedig begreep hij, dat hij veel meer zou bereiken, als hij zijn medestrijders in de huizen van de armen bracht. Hij steunde op Christus' uitspraak: ,,Als ge aan de minste der mijnen een glas water reikt in Mijn Naam, hebt ge Mijn dorst gelest." Ozanam begreep de zin er van met een woeste hartstochtelijkheid, zoals St. Frans van Assisië van Christus geleerd had te preken: „Verkoop wat ge bezit en volg mij na." Hierdoor werd St. Frans een Heilige. Ozanam is nog geen Heilige. De Vineentianen hopen evenwel, dat eens het proces tot zaligverkla ring eën aanvang zal nemen. Hij was de lekenapostel bij uitnemend, beid in de eerste helft van de 19de eeuw. Daarom wordt in alle bijeenkom sten van de Vincentiusvereniging §ek«den voor de verheffing van inederic Ozanam tot de eer der al taren. Veelal is een of andere reli gieuze Orde of Congregatie de rug gesteun van zo'n actie. In het geval- ozanam moeten de Vincentlanen in de gehele wereld een gunstig ver- oop van dit proces bevorderen door nun gebed. Daarom moeten zij bui ten bun vereniging er voor ijveren, wn-rf door aubcrcn zal gebeden orden voor de Zaligverklaring van Ozanam. Bt?° 'j de Gzauam-Zondag ont daan, de dag waarop de Vincentia. hen op een bijzondere wijze in hun Stichter gedenken en eren. Op deze dag laten zij gezamenlijk zijn leven en werken op een bijzondere wijze aan hen voorbijgaan en zullen zij zich door zijn voorbeeld laten in spireren. De intentie van zo'n Zondag is de bevordering van het proces tot Za ligverklaring van Frédéric Ozanam en vooruitgang van de katholieke charitas in de hele wereld, vooral in ons vaderland, Morgen nu wordt zo'n Ozanaro- Zondag te Schagen gevierd, georga niseerd door de Bijzondere Raad van de St. Vincentiusvereniging, waartoe behoren de conferenties vanDen Helder, Schagen, 't Veld, Langedijk en Bergen. De dag wordt begonnen met een H. Mis (de-Hoogmis) te Schagen, en voor zover mogelijk, een gezamen lijke H. Communie, waarna een eenvoudig gemeenschappelijk ont bijt. In de middagbijeenkomst, die om 2 uur aanvangt in de zaal van Hui- bers zal Dr. de Boer uit Den Haag de figuur van Frédéric Ozanam op een bijzondere wijze belichten en hem als voorbeeld stellen aan allen, die Christus' geboden willen navol gen. Ieder belangstellende is op deze bijeenkomst van harte welkom. Clubeompetitie Schaken EGMOND AAN ZEE. De uit slagen van dc clubeompetitie wed strijden zijn: Afd. I: J. van Don-A. Heere 01 J, van Don-J. de Waal 01 A. v. Egmond-J. Koopman 10 J. de Waal-J. Zijp l0 Afd. III: Pde Groot-A. Roozing 01 J. Vendel-Stikvoort V:V' J. Groen-W. de Graaff afgebr" H. de Vries-G. Groot 10 benoemd tot leden van de woonruim' tecommissie, terwijl in de vacature J. Roozendaal werd voorzien door het benoemen van de heer J. F. Dek ker.. De nieuwe straat nabij de O. L. school heeft nog» geen naam. Aangezien het land waarop straat en huizen komen, vroeger de naam van .Oud-Wulpendorp" droeg, kon men er zich mee verenigen om deze straat ook „Oud-Wulpendorp" te noemen. Aanvankelijk scheen het en kele raadsleden wat vreemd toe. Burgemeester vestigde hun aandacht echter op de straatnamen Mient, Ro- kin, Damrak enz. Het achtervoegsel straat, kon z.i. rustig achterwege blijven, want iedereen ziet en snapt dat, hier inderdaad van een straat sprake ïs. Vervolgens besloot men om de po litieverordening aan te vullen met een bepaling, waarbij 't aanbrengen van reclameborden afhankelijk wordt gesteld van een vergunning van B. en W. Dit ter voorkoming van grote ontsierende reclameborden, zoals men soms van autobanden, marga rine of verzekeringen etc. aantreft. Hieronder vallen dus niet de norma le reclame aanduidingen in- of aan eigen bedrijf. Tijdens de rondvraag bracht de heer Groot naar voren, dat het dringend gewenst is, om het vaar water onder de Zuiderfcrug uit te diepen aahgezien daar dikwijls vaar tuigen vastlopen. De baggermolen kon de steen en puinrommel daar net niet meer pakken, dus zal het met de hand moeten gebeuren. Ook had hij gezien, dat de vaart voor de baggerstortplaats was volgelopen, en dat de beplanting rond de ijs baan voor de gebruikers van het vaarwater grote last oplevert. Op zijn vraag of „De Fuik" wordt uit gediept, kon de Burgemeester geen bevestigend antwoord geven. Wel licht heeft de gemeënteopzichter de zaak daar alleen maar verkend, want nodig is het wel. De heer Vergay had zich, en te recht, geërgerd aan het feit, dat cte bevolking de ter dood gebrachte honden rustig m het water laat liggen. De volksgezondheid eist,, dat ilit mei Krach, wordt tegengegaan. Hij had zelf kunnen constateren, dat er een grote, in verre staat van ontbinding verkerende hond in het water lag, terwijl vlakbij de koeien dronken en de kinderen zwemmen. De heer Nannis kreeg te horen, dat zeer binnenkort reeds plannen ter tafe! zullen komen om de lvrank- hoorn en andere straten te verbre den. Een geruststellend geluid voor hen, de met kapotte hekken op zo iets zitten te wachten. Na een diep gaande bespreking van een bijna onoplosbaar woningbrobieem volgde sluiting met gebed. N. SCHARWOUDE, 15 Oct. 20.00 kg aardappelen, bevelanders 6.006,60; bi. eigenh. f 7,90; 18000 kg. uien f 12,1014,00; drie lingen f 12,0013,20; nep f 15,80 16,30; 9000 kg peen II f 6,407,20; III f 6,306,60; 25000 kg rode kool f 5,509,10; 21.000 kg gele kool f 5,00; 80.000 kg witte kool f 6,00; 3000 kg groene kool f 6,908,60; 800 kg andjjvie f 5,006,30; 12500 kg slabonen f 4160; afw. f 36 44,00. WARMENHUIZEN, 15 Oct. 4900 kg uien f 13,90—14,10; grove f 12,70; drielingen f 13,40—13,70; nep f 15,40—15,70; stek f 6,90— 7.80; 300 kg slabonen f 4660; 6600 kg aardappelen: bi. eigenh. f 7,808,60; witte eigenh. 7,80; bevelanders f 8,—; schotse muizen f 8,00—8,20; 17,000 rode kool f 5,50 7,10; 71.00 kg gele kool f 5, OBDAM, 15 October. 8800 kg slabonen A f 50,00—53,00; B 42— 51; 4000 kg uien f 12,40—13,40; grove f 12,50; drielingen f 14,00— 14,30; nep f 14,40; 25000 kg. peen B f 6.00—7,30; peen C f 5,60—5,90; 15000 kg kroten B 4,00; 19000 rode kool f 5,50; 5000 kg savoye kool 5,50 5,60; 16000 kg witte kool f 6,00, HOOGKARSPEL, 14 Oct. - Aan voer 75.000 stuks bloemkool I 15 46, II 8—18, afw. 8—25, stek 2—8, 3000 kg rode kool 5.50—8, 1500 kg gele kool 5,—, 3000 kg witte kool 4—5.90, 15,000 kg kroten I 6—6.10, H 4.3000 kg breekpeen II 5.90 6.90, III 5.50-5.70, 4000 kg uien 12 13.40, 2500 kg stambonen 36—53. BUITENLANDS OVERZICHT De berichten enige weken gele den door een' Amerikaans persbu reau verspreid, dat Rusland, na de grote successen in China, zich uit West-Europa zou terugtrekken hebben nog maar heel weinig be vestiging gevonden. In de afgelopen dagen woedde in Tsjecho Slowakije een communistische terreur, die de afschuwelijkheid van het commu nistisch stelsel nog eens fel be lichtte en duidelijk aantoonde, dat de dictatuur van Stalin in onmense lijkheid voor die van Hitier zeker niet onderdoet. Tegelijk heeft Mos kou gezorgd, dat de jongste vazal staat Oost-Duitsland stevig in com munistische handen is. Wel heeft men in deze nieuwe staat enkele departementen afgestaan aan niet- communisten, die overigens getoond hadden communistische sympa thieën te bezitten, maar om hier alle risico's te vermijden, heeft men hen staatssecretarissen gegeven, wier communistische beginselen onverdacht zijn. Geen wonder dan ook, dat Stalin de nieuwe Duitse regering geluk wenste en haar oprichting be schouwde als een versterking voor democratie en vrede, beide natuur lijk volgens communistisch recept, Het is intussen niet uitgesloten, dat deze zuiveringsacties in de va zalstaten en de versteviging van het communisme in Oost-Duitsland tevens beschouwd moeten worden als een nieuwe episode in de strijd van Moskou tegen Belgrado. Want al is,na de laatste nota-wisseling, ae aandacht voor dit conflict, me de door belangrijke gebeurtenissen elders, wat verflauwd, men kan er zeker van zijn. dat wanneer Stalin zijn posities hier en daar wat ver sterkt heeft, hij de hem door Tito toegeworpen handschoen opnieuw zal opnemen. Want deze afvallige communist blijft voor Moskou nog staatsvijand nummer één, met wie het moet afrekenen, wil het voor Rusland zo gevaarlijke Titoïsme niet verder school maken. Binnenkort zal deze strijd weer een nieuw hoogtepunt bereiken, ditmaal in Lake Success op de ver gadering van de U.N.O, Over en kele dagen komt daar aan de orde hei verkiezen van nieuwe leden voor de Veiligheidsraad. Behalve zijn vaste leden heeft dit invloed rijke college ook wisselende ieden, nl. 2 van Latijns Amerika, 2 van West-Europa, 2 van Oost-Europa, 1 van het Midden-Oosten en 1 van het Verre Oosten. Dit jaar treedt af de afgevaardigde van Oekraïne, een trouwe vazal van Moskou. Rus land heeft nu voor deze vacature Tsjecho-Slowakije candidaat ge steld, maar Joego-Slavié eist deze zetel op voor Tito, hetgeen in Mos- kou een storm van verontwaardi ging en scheldwoorden aanleiding heeft, gegeven. Formeel staat Joego slavië volkomen in zijn recht, want het behoort ook tot Oost-Europa en kan met recht aanvoeren dat Tsje cho-Slowakije, gezien de jongste maatregelen daar tegen Tito ge troffen, niet onpartijdig meer is om ook Joego-Slavië in de V.N. te ver tegenwoordigen. Men kan er van verzekerd zijn. dat de strijd om deze zetel zeel' fel zal worden en' dat Rusland er alles op zal zetten om Tito deze invloedrijke positie te onthouden. Er wordt reeds gezegd, ulat Neder land in deze de rechten van Joego slavië zal erkennen. Maar belang rijker is natuurlijk wat de Ver, Staten zullen doen, Het is intussen bekend, dat de Amerikaanse minis ter Dean Acheson verklaard heeft, de candidatuur van Joego Slavië te zullen steunen. Zijn Engelse collega Bevin heeft echter gezegd, dit niet te zullen doen. Vanwaar nu deze ingrijpende tegenstelling tussen deze twee grote landen van het Westelijk front? Zeker niet, omdat Washington en Londen het oneens zijn in hun houding tegen over Rusland. Het is hier alleen een verschil van tactisch inzicht, Het jonge Amerika met zijn nog niet geschoolde diplomatie laat zich hier nog al te veel door het sentiment leiden, Engelands be dachtzame en ervaren diplomatie door het verstand. Washington vreest ,door Belgrado niet te steu nen, de indruk te wekken in Oost- Europa. dat het Westen dit niet durft uit vrees voor Rusland. Bo vendien, dat het de moeilijke en zware strijd van Tito tegen het Kremlin, door dit onthouden van steun zal verzwakken. Engeland daarentegen meent, dat het Westen door openlijk de candidatuur van Tito te steunen, het conflict in Oost-Europa op de spits zal drij ven en een uitbarsting, die ingrij pende gevolgen kan hebben, zal stimuleren. Het feit, dat Tito de ze candidatuur tegenover Rusland stelt, bewijst intussen wel, dat hij hij niet bang is, de consequenties van zijn conflict met Stalin te aanvaarden. Met grote spanning ziet de we reld toe. wie deze felle en vinnige strijd zal winnen. De nederlaag van Rusland zal voor Moskou zwaar te dragen zijn. Niemand weet op dit ogenblik, hoe een en ander bij de UNO zal aflopen. De lijn, hier getrokken, zal dwars door de bestaande blokken heen lopen, niet vanwege meer of min dere sympathie voor Moskou, maar alleen tengevolge van een over heersing van het verstand boven het sentiment. Krijgt het laatste de overhand, dan bijt Stalin in het zand en zal zijn haat tegen Tito alleen maar groter en gevaar lijker worden. Wint het verstand het, dan zal het dreigend oorlogs gevaar in Europa misschien iets afnemen. De kansen schijnen ech ter 5 tegen 4 voor Tito te staan, vooral omdat Latijns Amerika en bloc met de Ver. Staten meegaat. Katholiek Bouwblad tn het October-nummer van het Katholiek Bouwblad wordt een in teressant artikel over de restaura tie van een oude kerk met moder ne hulpmiddelen, in deze tfld zeker actueel, voortgezet. Verder wordt er aandacht gewijd aan het werk Gerard Heman, speciaal in verband met een opdracht tot het vervaar digen van een groot Mariabeeld voor de Utrechtse Kathedraal, Naast een bespreking van de plan nen voor de herbouw van het Wil- llbrordus-college der Franciscanen te Katwijk trekt verder vooral een beschouwing over de figuur van de architect Kropholler, van de hand van C. M. van Moorsel, de aan dacht in dit, bijzonder fraai ver zorgde nummer. WASHINGTON, 14 Oct. (Reuter). de commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft heden gestemd voor een toewijzing van 1.314.010.000 dollar voor wapenievering aan het buitenland en een toewijzing van 187 millioen dollar voor nieuwe militaire uitrusting. niet kon vertrouwen en dat de daden van dat land meer zeggen dan de woorden. Het was niet aan twijfel onderhevig, dat de Ver. Staten het uiteindelijke doel zou den zijn van een eventuele agres sie door een sterke mogendheid. In de commissie is voorts ver klaard, dat voor elke dollar die de V.S. bijdragen in het gemeen schappelijke defensieprogram, de andere landen er zes fourneren. Volgens het wetsontwerp zal 840.010.000 dollar in contanten worden besteed voor militaire hulp aan bevriende naties en 95 millioen dollar voor militaire pro jecten in Alaska en Okinawa. Bo vendien zullen contracten mogen worden aangegaan tot een bedrag van 500 millioen dollar voor wa penleveranties aan het buitenland en tot een bedrag van 92 millioen dollar voor militaire projecten. Dit laatste betekent, dat de admi nistratie van het program voor ge noemde doeleinden uitgaven kan doen tot de vastgestelde limiet en dat het congres die schulden zal betalen. Van het totaal zal een milliard dollar worden gebruikt ten be hoeve van de landen van het At lantisch Pact. De rest is voor Grie kenland, Tirrkiie, Perzië, Korea, de Philippijnen en China. Bij de indiening van het wets ontwerp bij het Huis van Afge vaardigden heeft de commissie voor de toewijzingen verklaringen bekend gemaakt, die in geheime zittingen voor de commissie zijn afgelegd door hoge regeringsper sonen. Zo verklaarde de onder minister van buitenlandse zaken, James Webb, dat men Rusland WONINGBOUW IN AUGUSTUS Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Augustus j.l. 2607 nieuwe woningen gereed. Gereed kwamen (tussen haakjes de definitieve cijfers over Juli 1949) in dc provincie Groningen 48 (71); Friesland 79 (54): Drente 109 (206): Overijsel (exel, N.O.- polder 165 (208); Noord-Holland (excl. Amsterdam) 196 (182); N. O.-polder 14 (50) woningen. In de eerste acht maanden van 1949 werden 25,350 woningen vol tooid. HALF OCTOBER VERSE PRUIMEN Op de veiling te Winkel werden gisteren door de tuinder G. Koedoder prui men van de tweede pluk aangevoerd. Naast de ver halen over broedende een den. voor de tweede maal bloeiende brem, verse aard beien en nog meer najaars verrassingen. is dit feit toch wel zeer bijzonder. Het komt ook in normale jaren voor, dat zogenaamd „na bloeiers" voor de tweede maal vrucht zetten. Sinds mensenheugenis is het niet gebeurd, dat de vruchten tot rijpheid komen. Filmnummer van Geladen Schip Het blad der Christelijke Jonge ren, Het geladen Schip, is, aan het begin van het nieuwe filmseizoen, geheel gewijd aan de film. Uit de, zeer verzorgde en goed gedocu menteerde artikelen, blijkt dat men ook ln Christelijke kringen de film gaarne als uiting van kunst en middel tot ontspanning en opvoer ding wil erkennen, mits het de goe de film is. De opvattingen daar omtrent van de samenstellers van dit nummer lopen in hoofdzaak dan ook parallel met de onze, het geen de hoop, dat wij in de toe-" komst op dit gebied meer samen werking in het christelijke kamp kunnen tegemoet zien, zeker ver stevigt. Wordt gevraagd in klei» gezin een Zelfstandig kunnende werken. Meerdere hulp aanwezig. MEVR. BERENTZEN, Juliana van Stolberglaan 4, Alkmaar. GEOPEND (v/h werkz. als modistes bij Velthuys-Brouwer) MIENT 13 ALKMAAR TELEFOON 2377 (Boven voetverzorging Fa. Kuiper) alles onder garantie HOFPLEIN, ALKMAAR LEERAAR SPAANS M.O. Beëdigd vertaler Emmastraat 10L Alkmaar Telefoon 2408 N.V. NATIONALE HYPOTHEEKBANK HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK N.V. Agentschap Alkmaar Voordam 11 Tel. 4924 Mensen moet U horen, Rijwielen met motoren, Een uitkomst voor iedereen U gaat vlug ergens heen, De prijs is uiterst laag En er is hiernaar zeer veel vraag Daarom niet langer gewacht, Maar vlug een besluit gebracht. Mosquito is een pracht bezit Het houdt je fris en fit! Rijwiel- cn Motoren- handel - Telefoon 317 HEERHUGOWAARD GOuV; ZILVER,-, UURWERKMAKERS- BEDRIJF LAAT 207 ALKMAAR ALKMAAR NOOeOERKAM 4» 1EIEPOOM 2463 P. DE GEUS, Makelaar te Zuidscharwoude, tel. 446 (K 2260) heeft tegen bil lijke rente en op aantrek kelijke voorwaarden geld beschikbaar als EERSTE HYPOTHEEK op solied onderpand. VANAF HEDEN KLEERMAKERIJ Krelagestr. 8 - Alkmaar Koopt gehele en gedeel telijke inboedels. win kel- en zolderopruimin. gen. Tevens opkoper van lompen en metalen. ALKMAAR Hekelstraat 28, tel. 4909 Het eerste met ne, laatste nieuws u bet Nieuw Noord- bollands Dagblad en in een wip zijn we er GARAGE FRIÉSCHEW6G A ALKCAAft - TEL.4237- te ALKMAAR Mr. JOH. G. C. ZIJNEN, Notaris te Alkmaar zal op Woensdagen 26 Oct. 1949 bij opbod en 2 Nov. 1949 bij afslag en combinatie, telkens des nam. 3 uur precies, in 't Gulden Vlies aan de Koorstraat te Alk maar in het OPENBAAR VERKOPEN de navolgende percelen: A. TE ALKMAAR: L Een huis, schuur en erf aan de Frans Halsstr. 26, groot 1-38 A. Verhuurd voor f 42.50 per maand. 2. Een huis, schuur en erf aan de Frans Halsstr. 28, groot 1.20 A. Verhuurd voor f 9.23 per week. 3. Een huls, schuur en erf aan de Frans Halsstr. 30, groot 1,20 A. Verhuurd voor f9.23 per week. 4. Een herenhuis met achter- en zijtuin aan de Nieuwlanderslngel 57, gr. 4.70 Are, Verhuurd voor f225 per 3 maanden, B. TE HEILOO: 5. Een huis en erf aan de Schuine Hondsboasel. 16, groot 2.29 A. Ver huurd voor f 6.— per wk. Bezichtiging: Dinsdagen van 24 uur. Nadere inl. te verkrijgen ten kantore van voorn, notaris Oudc- gracht 291 en voor de perc. 1, 2 en 3 tevens ten kantore van notaris G, A. Rietveld, Deurloostraat 129, Amsterdam (Z.) met een prachtig Noors karakterstuk op WOENSDAG 19 en DONDERDAG 20 OCTOBER, 's avonds 8 uur Toneelliefhebbers verzuimt niet dit mooie werk te zien Plaatsbespreking op Zondag 16 October van 12—1.30 u. in de RUSTENDE JAGER Plaatskaarten a f 1.75 (bel. Inbegr.) aan de zaal »a bij de Boekhandel Thomas en de Haan en H. J. Gerdes, Karei de Grootejaan Met een GEZELLIG BAL wordt deze avond besloten ZEGT HET VOORT ^E5ESE5E5E5SSE535E5E5H5E5a5E5H5E52SE5EEH5H5SSE5ES op MAANDAG 17 OCT. a.s. 's avonds 8 uur in de grote zaal van het „WAPEN VAN HEEMS KERK", Breedstr. Toeschouwers gratis toegang. Tevens gelegenheid zich aan te melden als lid bij het Bestuur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5