BENELUX-CONFERENTIE GE-EINDIGD met volledig accoord op talrijke punten Economische Unie per 1 Juli 1950 Toestand op Oost-Java verslechtert snel Drie Nederlandse belastingambtenaren in Zwitserland gearresteerd DE WERELD nhd] s Dringende situatie in Indonesië Maandag 17 October 1949 45 Jaargang No. 11694 Kalender hervorming Textiel per 1 Januari 1950 vrij? Sultan van Djogja verklaart: Gewapende botsing onvermijdelijk? De Benelux-land bouw Kostprijsverlaging noodzakelijk Vorming landbouwfonds aanbevolen Regering biedt in Bern verontschuldiging aan van vandaag f HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederi. Credietbank A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 WANNEER MEN het vraagstuk van de kalenderhervorming van alle kanten bestudeert dan komt men uiteindelijk tot de conclusie, dat de vaststelling der feestdagen, en daar mede dus van de kalender, een bij uitstek godsdienstige aangelegen heid is. Dit blijkt duidelijk uit het feit, dat van het allereerste begin der mensheid af door de vaststel ling der feestdagen een deel van de tijd gewijd werd aan de erkenning en de verering van de Schepper. De conclusie wordt bovendien opnieuw bevestigd wanneer men bedenkt, dat de vaststelling der feestdagen en dus ook weer de re geling van de kalender bij de ver schillende godsdiensten der oudheid altijd de taak is geweest van de priester. Zo heeft zelfs Julius Cae sar. die een veldheer was, de ka lender in het jaar 45 voor Christus veranderd in zijn functie van hoge priester. Een ander bewijs is nog, dat de geschiedenis van alle eeuwen der Christenheid aantoont, dat de vaststelling der feestdagen en even tuele kalenderwijzigingen onbetwist werden toegekend aan de kerke lijke autoriteiten. Overigens kan men constateren, dat toen de burgerlijke autoriteiten een nieuwe kalender trachtten sa men te stellen, dit een van hun maatregelen was, waarmede zij de Christelijke godsdienst wilden weg vagen. Zij wilden voor de Christe lijke godsdienst de cultus van de rede brengen. Hiermede betraden zij dus ook een zuiver godsdienstig terrein. Wanneer een kalenderwijziging er zich toe zou beperken het ver schil tussen de maanden van het jaar enigszins te verminderen, door b.v. Februari 29 dagen te geven en Augustus 30, dan zou de H. Stoel dit geen reden achten om zich tegen zulk een wijziging te verzetten. De wijziging, die de republiek Panama heeft voorgesteld, sluit echter ook de vaststelling van het Paasfeest in. Bovendien wil men door deze wijze schrikkeldagen °f een schrikkelweek invoeren, waar door de weekcyclus verbroken wordt. Dit zou noodzakelijk zijn om de duur van het jaar op precies 52 weken te stellen (52 x 7 365 1). Het is echter duidelijk uit boven staande redenering, dat de wijzi ging van de kalender een bij uitstek godsdienstige aangelegenheid is en daarom alleen behoort tot de com petentie van de H. Stoel. Al is de kalenderwijziging, die door Panama wordt voorgesteld, dan niet in tegenspraak met een of andere geloofswaarheid, toch is het redelijk, dat de H. Stoel een wijzi ging noch gerechtvaardigd noch acceptabel acht. De viering immers van het Paasfeest, dat het centrale en fundamentele dogma is van het geloof, de Verrijzenis van Onze Heer Jezus Christus, is geregeld door een traditie, die dateert uit de eerste tijden van het Christendom en daarna op plechtige wijze werd vastgelegd door het algemeen con cilie van Nicea in het jaar 325. Paus Gregorius XIII heeft met zijn kalenderwijziging niet alleen de normen in stand gehouden, zoals deze door het eerste concilie van Nicea waren vastgesteld en vervol gens door de concilies van Con- stanz, van Basel, van Lateranen (V) en van Trente bevestigd, maar hij verkreeg tevens de instemming van geheel de wetenschappelijke wereld. Ook om de volgende reden dus zal de H. Stoel zich verzetten. Wan neer er immers schrikkeldagen worden ingevoerd en de weekcyclus daarmede zou worden doorbroken, dan houdt dit tevens in, dat de re geling van het concilie van Nicea geen zin meer zou hebben. De weekcyclus toch is de norm, aange geven door de openbaring voor het onderhouden van de natuurlijke en goddelijke wet om ter ere van de Schepper bepaalde dagen te rusten. En Deze heeft om het onderhouden van deze cyclus in te prenten ge wild, dat in de H. Schrift de schep ping werd beschreven als een werk van zeven dagen. Het Hebreeuwse volk heeft van de oudste tijden af deze cyclus met de grootste nauwgezetheid bewaard en de Christenen hebben dit van hen overgenomen. De Christenen hebben de cyclus immers voor zo heilig en onaantastbaar gehouden, dat telkens wanneer men een wij ziging in de kalender wild#? aan brengen, niemand ooit maar een maal en op welke wijze dan ook ge dacht heeft deze weekcyclus aan te tasten. Toen men later daadwerke lijk overging tot een juiste ver plaatsing van de dag. en nachteve ning (en dus ook van het Paasfeest) verordende Gregorius XIII, dat dit zou geschieden van Donderdag 4 October naar Vrijdag 15 October 1582. De regelmatige registratie van de week is het veiligste houvast ge worden voor alle onderzoekingen op het gebied van de geschiedenis en de chronologie, profaan zowel als kerkelijk. De H. Stoel zal nimmer beweren, zoals reeds werd bena drukt, dat de invoering van schrik keldagen of -weken in strijd zou zijn met een of anficr dogma. Toch is het Haar goed recht van mening te zijn, dat men zonder een zeer ernstige en grondige reden in deze weekcyclus, die de Christenen om godsdienstige gronden zo nauwgezet hebben bewaard, geen wijzigingen mag aanbrengen. De H. Stoel zal een wijziging dus ook niet zonder meer goedkeuren. Tenslotte dient men ook te bedenken, dat de H. Stoel als de behoedster van het ware geloof de taak heeft, alle vol keren tot Haar te voeren, of deze volkeren zich nu Christen noemen of dat zij nu tot een andere gods dienst behoren. Van dit standpunt uit bezien zal Zij moeten vermijden, dat de bestaande verschillen nog vermeerderd worden. Haar zorg is van duidelijk en groot voordeel voor de burgerlijke samenleving. De verbreking van de weekcyclus daarentegen zou een van de wei- Zondagmorgen te twintig minuten na middernacht is te Luxem burg de Benelux-conferentie beëindigd. Er werd een protocol uitgegeven, waarvan wij de voornaamste punten hieronder weer geven. De drie regeringen ondertekenden het op 5 October te 's-Cravenhage gereedgemaakte accoord betreffende de Voor- Unie en breidden de vrijgeving aanzienlijk uit. Besluiten werden genomen op het gebied van de monetaire en handelspolitiek, de landbouwpolitiek, de fiscale politiek, de vraagstukken op het gebied van waterwegen en havens en het contact van de parle menten. Partijen kwamen overeen, dat in het licht van de ervaringen, die met de Voor-Unie zullen worden opgedaan, per 1 Juli 1950 de Economische Unie zal worden gevormd. De Unie is ondergeschikt aan de in het vooruitzicht gestelde voortzet ting van de Marshallhulp tot in 1952. Gedurende de periode van de Voor-Unie zullen partijen zich een duidelijker beeld kunnen vormen van de gevolgen, die zullen voort spruiten uit de devaluaties, die hebben plaats gehad en van de veranderingen, die daaruit zullen voortvloeien met betrekking tot het vrij maken van het internatio nale handels- en betalingsverkeer. Van deze ontwikkeling zal het grotendeels afhangen, of de Eco nomische Unie terstond volledig zal kunnen worden gerealiseerd, of dat nog tijdelijk bepaalde be perkingen ten aanzien van het handels- en betalingsverkeer on vermijdelijk zullen blijven. De partijen erkennen, dat het onmisbaar is een coördinatie van hun handels- en monetaire poli tiek tot stand te brengen, met name van hun verdragsverhoudin gen met derde landen. Om het eventuele deficit geheel of gedeel telijk op te vangen, zijn partijen in beginsel besloten om hiervoor aan te wenden de deviezen die, na gemeenschappelijk onderzoek, voor de crediteur bruikbaar zou den blijken te zijn. Voor zover in het onderlinge verkeer tussen de partnerlanden een deficit mocht ontstaan, zal dit conform de volgende bepalingen worden gedekt: a) Het debiteurland zal gebruik kunnen maken van een nader te bepalen credietmarge door het crediteurland te verlenen en later in gemeen overleg vast te stellen. b) Als ondanks deze maatrege len het verleende crediet uitgeput is, zal het crediteurland het recht hebben om: 1. het debiteurland uit te nodi gen een beroep te doen op het Monetaire Fonds, teneinde over de nodige betalingsmiddelen de be schikking te krijgen; 2. hem goud of inwisselbare deviezen ter beschikking te stel len. Monetaire politiek Met betrekking tot de monetaire en commerciële politiek wordt in het protocol gezegd, dat stabili satie naar binnen en naar buiten van de Nederlandse en Belgische economie de allereerste voor waarde is voor omwisselbaarheid van de Nederlandse gulden en de Belgische franc. Er mag geen opeenhoping plaats vinden van de valuta van een der deelgenoten bij de andere deelge noot. Wanneer door een ernstige structurele verstoring van 't even wicht een dergelijke opeenhoping zou ontstaan, moet deze rechtgezet worden hetzij door een beperking van het goederenverkeer tussen de beide landen, of door toepas sing van een politiek, welke reke ning houdt met een deflatie in het debiteurenland en een inflatie in het crediteurenland. In het communiqué wordt me degedeeld, dat de drie regeringen een nauwere samenwerking tus sen de drie parlementen wensen, teneinde een doeltreffender sa menwerking tot stand te brengen met betrekking tot die vraagstuk ken, welke voortvloeien uit de economische samenwerking in Europa. Maatregelen zijn genomen tot het vrijmaken van de invoer van ijzer en staal en afgewerkte me taalproducten. De prijs van Bel gisch en Luxemburgs staal zal in het begin niet hoger zijn dan de binnenlandse marktprijs. De drie landen zullen vóór 1 Januari 1950 een plan uitwerken voor het vrij geven van textiel. Unificatie accijnzen Algemene overeenstemming is bereikt over de volledige unifi- cering van de accijnzen. Aan de parlementen van de drie landen zullen terzake wetsontwerpen worden voorgelegd. Men is het echter niet eens kun nen worden over de unificatie van de omzetbelastingen. De Belgische regering kon op dit ogenblik geen verlaging van de Belgische omzet belasting aanvaarden, daar het staatsinkomen hierdoor met ette lijke millioenen francs vermin derd zou worden. Waterwegen en haven vraagstukken Er is een speciale commissie in het leven geroepen voor de bestu dering van de belangrijke proble men met betrekking tot de water wegen en de havens. Hierin zul len voor Nederland zitting nemen de heren oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe, Brautigam en G. H. Crone en voor België de heren van Cauwelaert, minis'ter van staat, Delmer en prof. L. Frede- ricq. De commissie zal voornamelijk de technische, economische en financiële aspecten bestuderen van de vraagstukken betreffende de havens en de waterwegen van Antwerpen, Gent en Luik, die van groot belang zijn voor het verkeer tussen de twee landen. De commissie heeft opdracht haar rapporten bij de regeringen binnen een tijdsbestek van maxi mum een jaar in te dienen. Diplomatieke betrekkingen tussen Sovjet-Unie en Oost-Duitse staat LONDEN, 16 Oct. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft besloten diplomatieke betrekkingen met „de voorlopige regering van de Duitse democratische republiek" aan te knopen, zo heeft Radio- Moskou medegedeeld. Poesjkin is benoemd tot hoofd van de Sovjet-Rusissche missie. De Sultan van Djogja, minister van defensie dei Indonesische republiek, heeft te Batavia verklaard, dat „de snel verslechte rende toestand in Oost-Java vol explosieve mogelijkheden is". „Indien de Nederlanders onredelijk blijven wordt gevreesd, dat een gewapende botsing niet alleen onvermijdelijk is, doch zich spoedig zal verspreiden over geheel Java en Sumatra". De Sultan heeft de situatie met de H.V.K., dr. Lovink, besproken en legde deze verklaring af voor zijn vertrek naar de republikeinse hoofdstad. nige punten van overeenkomst ver nietigen, die bestaan tussen de Christenen enerzijds en de Joden en Mohammedanen anderzijds. Op deze wijze zou verder de invoering van b.v. een Anglikaans Pasen naast een Katholiek Pasen en een Orthodox Pasen het verschil tussen de ge meenschappen nog groter maken. Uit het bovenstaande kan men als vaststaand feit concluderen, dat de U.N.O. geen zelfstandige beslis singen zal mogen nemen op het ge bied van de kalender, daar de ge schiedenis dit recht uitsluitend toe- M kent aan de kerkelijke autoriteiten, andere oplossing, dit alles in het Een woordvoerder van de Re publikeinse delegatie zeide, dat de voornaamste bijdragen tot de ze „explosieve situatie" beston den in de ontwapening van meer dan anderbalf bataljon Republi keinse troepen in Surabaja, Ma- lang en andere plaatsen door de Nederlanders en de arrestatie van een groot aantal republikei nen, onder wie het hoofd van het burgerlijk bestuur in Malang. Kolonel Sungkono, de Republi keinse commandant in Surabaja had gezegd, dat zUn manschap pen meer wapens verloren had den sinds het staakt het vuren" Aan in zes maanden guerilla- oorlog. De sultan noemde de situatie in Oost-Java het meest critiek, doch incidenten van dezelfde aard deden zich in andere 'gebieden op Java en Sumatra voor. In verband met zijn besprekin gen met dr. Lovink zeide de sul tan te betreuren, dat hij er niet in geslaagd was hem ,.de gevaren, verbonden met de toestand in O. Java" te doen inzien. Bij het gesprek van anderhalf uur. zo zeide de sultan, overhan digde ik hem een aide-memoire, waarin een zekere handelwijze uit eengezet wordt ter verlichting van de gespannen sfeer. In het bijzon der verzocht ik een spoedige be spreking tussen de militaire sta ven van beide partijen teneinde een sfeer te scheppen geschikt voor handhaving van wet en orde door het vinden van de een of Een twintigtal gedelegeerden van de R.T.C. hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Rijks Vak- en Kunstnijverheids school voor Goud- en Zilversmeden te Schoonhoven. Daarna werden zij op het Raadhuis van Schoonhoven ontvangen. Burge meester A. M. Niewenhuisen spreekt de bezoekers toe. Geheel links aan de tafel van B. en W. de burgemeester van Medan, mr. D. Poerba. Geheel rechts dr. Suparmo, tweede voorzitter van de B.F.O. en dr. Darma Setlawan, oud-minister van gezondheid. kader van de hangende overdracht van de werkelijk volledige en on voorwaardelijke souvereiniteit. De sultan zeide verder, dat dr. Lovink hem een nota had over handigd, waarin verklaard werd, dat de H. V K Den Haag om ver dere instructies had verzocht. Inmiddels is de Nederlandse hou ding kenmerkend, zo zeide de sul tan verder, men houdt z'cö- aan de letter der wet, zonder op de geest hiervan acht te slaan. De Nederlandse bewering, dat de Van Royen-Roem-overeenkomst niet voorziet in de door ons uit gestippelde oplossing, is aanvecht baar. NEDERLANDSE REACTIE In officiële Nederlandse krin gen heeft men met grote be vreemding kennis genomen van de verklaring, die door de sul tan van Djogja is uitgegeven. De verklaring is lijnrecht in strijd met de overeenkomst tot staken van het vuren, waarin de par tijen zich verbinden, zich te ont houden van radio-uitzendingen, persberichten of enige vorm van propaganda, beogend de strijd krachten of burgers van de an dere partij uit te dagen of te verontrusten. Nederlandse krin gen overwegen verder momenteel welke stappen |in verband hier mede dienen te worden genomen, aldus luidt een officiële Neder landse verklaring. Aneta verneemt dat de Neder landse autoriteiten pas via de persagentschappen kennis namen van de inhoud der verklaring van de sultan. Functionarissen van de U.N.C.I. weigerden commentaar te geven met betrekking tot de toestand. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur voor Nederland, Selden Chapin (rechts)die met de „Veendam" van de Holland Amerika Lijn onderweg is naar ons land, wordt vergezeld door zijn dochter Helen (tweede van rechts) en de heer en mevrouw John M. Begg. De heer Begg is bijzondere assistent van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in ons land. De landbouweconomie van Benelux zal zich in het algemeen kenmerken door de aanwezigheid van een productie-capaciteit welke de binnenlandse consumptie te boven gaat en daardoor de noodzaak van export met zich medebrengt, aldus stelt het protocol van de conferentie vast. Anderzijds zal, rekening hou dend met het speciale karakter van de landbouweconomie van Benelux, deze moeten berusten op een bijzonder sterk ont wikkelde voedingsindustrie en op een technisch volmaakte conserveringsindustrie van land- en tuinbouwproducten (con- servenfabrieken, koelindustrie, enz.). eenkomst tot staken der vijande- ijkheden geregelde en ongeregelde Republikeinse strijdkrachten ;n toenemende mate infiltreren in de Nederlandse verbindingslinies en de garnizoenscentra, ondanks ster ke protesten aan de plaatselijke Republikeinse commandanten. De Nederlanders verklaarden, dat zij slechts gewapende man nen, die zonder machtiging de on der Nederlandse controle staande gebieden binnenkwamen, hadden gearresteerd STROMEN LINGEN VLUCHTE- Stromen vluchtelingen uit de gebieden van Mididen-Java, waar de Nederlandse troepen zijn te- Een Australisch civiel lid ver- roggetrokken, komen inmiddels 1 aan m Surabaja en andere centra klaarde niets van de rede van de sultan te weten, voordat hij deze via de radio hoorde. Hij voegde er aan toe, dat berichten van de militaire waarnemers in Oost-Java werden afgewacht. Alle radio-programma's werden gisteren onderbroken om 't nieuws van het officiële Nederlandse ant woord op de verklaring van de sultan te geven. Opgewonden groepen Nederlanders en Indone siërs verzamelden zich in de ca fés in Batavia om de verklaring te bespreken en te gissen, wat de ze met zich zou kunnen brengen. Nederlandse militaire kringen verklaarden, dat sedert de over- waar Nederlandse strijdkrachten zijn. Er werd gisteravond geen offi- cieële bevestiging gegeven van be richten, volgens welke guerilla's huizen in door de Nederlanders geëvacueerde gebieden hadden ge plunderd en in brand gestoken. Intussen hebben de republi keinen een in overeenstemming met de plaatselijke UNCI-verte- genwoordigers gemaakte afspraak inzake de afbakening van de patrouille-gebieilen op Midden- Java verworpen. Naar het A.N.P. verneemt zijn drie Nederlandse belasting ambtenaren, die in opdracht van het ministerie van financiën naar Zwitserland waren gegaan om een in Zwitserland wonende Nederlander te verhoren, aldaar in het begin van de vorige week door de Zwitserse politie gearresteerd. Van gezaghebbende zijde wordt ons hierover het volgende mede gedeeld. De Nederlander G„ die in Lu- zern woont, is zijdelings betrok ken bij een zeer belangrijke be lastingaangelegenheid betreffende een in Nederland woonachtige industrieel en ondervindt daar door, naar hij mededeelde.-grote financiële nadelen. Om uit deze impasse te geraken heeft G. drin gend verzocht om in de gelegen heid te worden gesteld hierover verklaringen af te leggen buiten Nederlands gebied. Hoewel de inspecteur der belastingen te ken nen gaf, van een dergelijk onder houd geen nut te verwachten, was het departement van financiën van oordeel, dat G. in de gelegen heid moest worden gesteld zijn belangen te verdedigen. In opdracht van de autoriteiten vertrokken daarop de in verband met het voeren van deze bespre kingen aangewezen ambtenaren naar Zwitserland. Uit de ingekomen berichten is thans gebleken, dat de Zwitserse regering haar bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen de wijze, waarop de betrokken Nederlandse ambtenaren in Zwitserland het contact met de heer G. hebben op genomen. De Nederlandse rege ring heeft, aangezien inderdaad wat dit betreft niet de gebruike lijke vormen in acht waren geno men, reeds door tussenkomst van haar diplomatieke vertegenwoor diger in Bern voor dit feit haar verontschuldigingen aangeboden. Voor zover bekend bevinden de drie ambtenaren zich nog steeds in arrest. Een der gearresteerde ambte naren is de hoofdinspecteur der belastingen L. P. W. van der Poel uit Zeist. Deze ambtenaar is ook nauw betrokken met het door de belastingen ingestelde onderzoek naar het vermogen van de rijks duitser Mucke. De andere twee ambtenaren waren de heer Vogel, inspecteur van de douanerecherche uit Utrecht en de heer van Eek, ac countant te Utrecht. Naar ons verder ter ore komt vermoedt de fiscale recherche be halve belastingmoeilijkheden ook fraude. Een industrieel uit Zeist en diens zoon in Zwitserland zou den hierbij zijn betrokken. Motief tot arrestatie De arrestatie werd in een offi cieel communiqué van het Zwit serse departement van buiten landse zaken bevestigd. De Zwit serse autoriteiten weigeren echter de namen van de gearresteerden of enige andere bijzonderheden bekend te maken. Er werd alleen medegedeeld, dat de Nederlanders gearresteerd zijn wegens overtre ding van artikel 271 van het Zwit serse wetboek van strafrecht. Vol gens dit artikel worden personen, die op Zwitsers grondgebied zon der toestemming voor een buiten landse mogendheid handelingen verrichten, die tot de competentie van een Zwitserse overheids instantie of ambtenaar behoren, met gevangenisstraf bestraft, in zware gevallen ook met tuchthuis. Het onderzoek is nog gaande, zo dat nog niet zeker is of het Zwit serse openbare ministerie een ver volging zal instellen, gegrond op het bovenvermelde artikel uit het wetboek van strafrecht. Deze zaak werd ook reeds door de Bondsraad behandeld. De door de Nederlandse politiek gedurende de laatste twintig jaren bereikte resultaten wijzen t.a.v. de buitenlandse markten in de rich ting, dat een vastomlijnde en doel matige organisatie, welke in het bijzonder een systeem van ver gunningen en van „heffingen" bii de invoer en het verlenen van subsidies op in- en uitvoer omvat, doeltreffend is geweest. Op de lange duur kan de ont wikkeling van de binnenlandse markt slechts op duurzame wijze geholpen worden, indien de pro ductie bevorderd wordt door een voortgaande verlaging van de ver koopsprijzen, waardoor voortdu rend de consumptie zal worden vergroot. Een dergelijke verlaging van de verkoopsprijzen moet nagestreefd worden door de systematische verlaging van de kostprijzen, waarbij aan de landbouwers in de Benelux een voldoende beloning verzekerd moet blijven. Met het oog daarop zal 't nodig zijn maatregelen te nemen ten einde iedere buitensporige prijs- af wij king, als een gevolg van prijsfluctuaties op de wereldmarkt op de Beneluxmarkt, te voorko men. Dit slaat in het bijzonder op veevoeders, aangezien de drie lan den zelf 90 pet. van hun behoefte aan veevoeder produceren. Een egalisatie van de invoerprijzen ,kan worden verwezenlijkt door middel van „heffingen en toesla gen". Teneinde de verlaging van de kostprijzen te bespoedigen kan het van belang zijn over te gaan tot een politiek van subsidies voor een verbetering van de landbouw; bovendien is het, teneinde de con- currentiemogelijkheid op de inter nationale markten te versterken, wenselijk een gezamenlijke en op uitvoer gerichte politiek te voe ren. (Zie vervolg pag., 2) GASTON EYSKENS heeft Zon dagavond verklaard „volledige overeenstemming" bereikt te heb ben met koning Leopold over de vorm van de volksraadpleging, die moet beslissen of de koning zal terugkeren. Eyskens had Zon- dag twee besprekingen met ko ning Leopold te Pregny. DE CHINESE nationalisten heb ben officieel toegegeven, dat de communisten Zondagmorgen op de noordoostelijke hoek van het eiland Amoy zijn geland. De com munisten begonnen Zaterdagmid dag een grootscheeps offensief tegen het eiland vanuit drie bases op het vasteland. Pogingen om ook op het naburige eiland Koelang- soe te landen zouden zijn afge slagen. LASZLO RAJK en twee andere beklaagden bij het jongste proces zijn Zaterdagochtend te Boedapest opgehangen. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1