Gezc in De Sultan van Djogja gaf een eenzijdige verklaring Betrouwbaarheidsrit voor motoren R.K. Noorder Handbalkring r~- RKAFC won in Anna-Paulowna De mening van de H. VK. V.I.O.S. veroverde een punt op S. R. C. Frappante overwinningenreeks van W. G. W. PAG. 2 Maandag 17 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Fris initiatief van Alkmaars ieraar 5 jaar Cantecleer Gulden Vlies De Klucht-van den Gestrafte met den Koorde J Maar Z.A.P. was geen gewillig slachtoffer Hollandia T met 3-1 verslagen Record van Fanny in gevaar? Congr HET GOUDEN BRUIDSPAAR OP DE KONINGSWEG Serenade door St Caecilia ALKMAAR Het huisje van het gouden echt paar Wiebes-Bont, met groen en bloemen feestelijk versierd, was gisteren veel te klein om alle men sen te bevatten, die even aan kwa men lopen om „Oom Jan en zijn bruidje" geluk te wensen met hun 50-jarig huwelijksfeest. Ook de geestelijkheid van de St. Domini- cuskerk en de loco-burgemeester wethouder van Slingerland en zijn echtgenote, kwamen het bruids paar persoonlijk gelukwensen. De schat van fraaie bloemstuk ken en planten, van wijd en zijd door vrienden 0n bekenden aange boden, vormde wel een bewijs voor de sympathie die men voor dit echtpaar heeft. Met een H. Mis van dankbaar heid in de St.Dominicuskerk,waar bij het koor extra zijp best deed, begon deze feestelijke dag, waar van ongetwijfeld de daverende se renade van „St. Caecilia" een hoogtepunt vormde. Werd de sere nade door de heer Wiebes aanvan kelijk ontroerd en stram in do houding, waaraan de oud-militair te herkennen is, aangehoord, aldra perste de vrolijke marsmuziek van onze onvolprezen harmonie (nog steeds in burger) het bloed weer zo krachtig door de nog steeds vi tale body van de bruidegom, dat hij lustig op de maat van de mu ziek begon te dansen, de bruid in zijn enthousiasme meevoerend. Een toespraak door de voorzitter van „St. Caecilia" en de „feestmars' besloten de serenade. Ongetwijfeld zal deze dag als onvergetelijke in herinnering van het gouden bruidspaar en zijn fa milie bewaard blijven. Wij wensen hen nog vele jaren. ALKMAAR Prof. Gielen be toogde op de onlangs in Alkmaar gehouden onder wijsdag, dat thans meer dan vroeger, de schoolkin deren moeten leren lezen en luis teren, omdat thans meer dan vroeger, pers en radio hun rol spelen in het leven van hen, die de school verlaten hebben. Ér is in Alkmaar oen jeugdige leraar aan de Handelsschool, die dit, overigens volkomen buiten Prof. Gielen om, begrepen heeft en die daarnaar handelt ook. De heer C. Kostelijk, een jong Neerlandicus, die aan de Alkmaar- se Handelsschool onze taal doceert gebruikt liever geen dorre school boekjes met opzettelijk gecon strueerde zinnetjes ter illustratie van zijn onderwijs. Hij zoekt zijn illustratiemateriaal in het leven van alle dag. En toen hij het dan ook nuttig vond met zijn vierde klas de ironie te behandelen, vond hij zijn illustratiemateriaal in een doodgewone krant. In een Am sterdams Podium in de Alkmaar- se Courant, had de heer Anthony van Kampen en ironisch stukje geschreven over het dansorkest de Ramblers. De heer Kostelijk las dat stuk enige malen in zijn klas voor en liet de leerlingen daarna een opstel maken, waarin zii zouden moeten laten blijken, dat zij de strekking van het arti kei begrepen hadden. Zij moch ten ook eritiek leveren, en dat hebben zij dan ook ruimschoots gedaan. De heer Kostelijk stuur de de auteur van het artikel de opstellen toe, met het verzoek persoonlijk de leerlingen te ko men toespreken naar aanleiding van artikel en opstellen. Het ging in eerste instantie om de ironie, maar het ging de leer lingen natuurlijk om de jazz muziek en daarom bracht de auteur van het artikel een musicus mee, toen hij inderdaad naar Alk maar kwam, om een persoonlijk woord tot de leerlingen te rich ten. De musicus zou de scholie ren dan het een en ander over de jazzmuziek vertellen. Wij hebben voor het initiatief van de leraar Nederlands alle waardering. Deze manier van les geven houdt contact met het leven en de practijk. Zaterdagmorgen, waren de scho lieren- van de handelsschool in Victory-hotel bijeengekomen omdat er in de school zelf plaats gebrek is, waar de heer van Kampen de opstellen der vierde klassers behandelde en de heer H. Zaal iets vertelde over muziek. De heer van Kampen had eigener beweging een vijftal prijzen be schikbaar gestold voor de beste opstellen en dit is lofwaardig, bo vendien was hij belangeloos naar Alkmaar gekomen, om de opstel len met de scholieren te behande len en dat is eveneens lofwaardig. Maar teleurstellend was het, al thans voor ons, dat deze terecht- gewaardeerde boekenschrijver zo veel volmaakt onbelangrijke din gen vertelde. Op de ironie zelf ging hij b.v. niet dieper in dan het woordenboek. En al was de zaal van Victory dan Zaterdagmorgen een zaal, waar slecht volk ver keerde, (en „slecht" betekent soms „eenvoudig", heer van Kam pen), de auteur had toch waarlijk wel wat hoger mogen grijpen. Ook de lezing van de heer Zaal, die inderdaad over muziek ging en waarin de jazzmuziek inder daad werd genoemd, kon ons maar matig bevredigen, al geven wij onmiddellijk toe, dat men de jazzmuziek niet in een uur tij 's uit de doeken kan doen. De mu zikale illustraties aan de vleugel waren o.i. overbodig en er be staan kenmerkender Duke El- lington-opnamen, om een jazz- lezing te illustreren, dan de gra- mophoonplaat die gedraaid werd. Doch, hoewel deze ochtend voor ons lichtelijk teleurstellend was, wij zijn er van overtuigd, dat dc leerlingen van de Handelsschool hun leven lang zullen onthouden wat ironie is en het is misschien niet eens zo gek, dat zij de ironie onbewust associatief zullen ver binden aan de Ramblers. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo hanna C. P. dochter van C. P. de Vos en J. C. de Mul; Hendrikus C. z. v. A. D. de Rooi.j en J. E. Groot; Jacob P. z.v. C. Otto en A. Swaag; Catharina M. d.-v. W. Een hoorn en M. A. Kramer; Jannie A. C. d. v. J. G. A. Eckhardt en J. Kuiken. 1 Eerste abonnementsvoorstelling „COVOTO" ALKMAAR Op Vrijdag 4 November a.s„ 8 uur, zal in 't Gulden Vlies te Alk maar de eerste abonnementsvoor stelling plaats vinden voor Covoto. „Comedia" (dir. Cor Hermus) brengt het bekende blijspel „Kor poraal Elisabeth" (While the Sun Shines) van Terrence Rattigan. Dit stuk heeft gedurende de moei lijkste tijd van de oorlog, jaren achtereen, avond aan avond, het Engelse publiek zijn zorgen helpen vergeten. De medespelenden zijn Ellen Vogel, Mimi Boesnach, Jules Verstraete, Jan Teulings, Ludzer Eringa, Fons Rademakers en Bob Verstraete. Voor deze serie zijn nog abonnementen verkrijgbaar. Opgave kan geschieden aan 't Gul den Vlies. Heintje Davids naar Alkmaar a.s. komen Heintje Davids, onze bekende cabaretière, Willy Ver voort, de sappige Vlaming en Stoethaspel, de komiek uit de Bouwmeester-revue in het Gulden Vlies met een daverend, dol-dwaas programma „De beste uren van je leven" Een avond van uitbundige vreugde met aol-komische schet sen, liedjes en praatjes. De muzika le leiding is in handen van Jos. Carpay. Overal trad Heintje met haar gezelschap op voor volle zalen De kaartverkoop %egint morgen ochtend. Sterrenparade ALKMAAR Zaterdagavond werd de niet geheel gevulde zaal van het Gulden Vlies een revue- coctail voorgezet, die men „Ster renparade 1949" had genoemd, en waarin achtereenvolgens paradeer den Kees Pruis met conference en één goed liedje, Pola Raymon- de, die een rumba en een bolero danste, Mr, Doodle, die nogal saai was, behalve aan het eind van zijn optreden, Truusje Speyck, die schone liederen zong en Johan Boskamp, die schetsjes speelde. Cas Rus bespeelde een accordeon en begeleidde de artisten aan de piano. Bovendien traden op Schol ten en van 't Zelfde, die met hun voortreffelijke liedjes veel succes oogstten en Niberco, de bekende Nederlandse goochelaar, die staal tjes van manupileerkunst vertoon de, waarmee hij bewees, dat een goochelaar van klasse is. Boven dien bracht hij zijn nummers in alle eenvoud op een hartverove- rende wijze. Het publiek beloonde de artisten met een gul applaus. MORGENAVOND, 8 uur Gastregie: FRANS 'T HOEN (Adv.) ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Het Venster, 18 jaar; Victoria: De avontu ren van O'Flynn, 14 jr.; Ci nema Americain: Een roe keloos avontuur, KFC keu ring onbekend; A.B.T.: Dui vels van het wilde westen, .4 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47 NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. Aanrijding ALKMAAR. Zaterdagmorgen stak de 73-jarige vrouw L. uit Anna Paulowna op onvoorzichtige wi,jzc de Laat over. Zij werd daar bij door een fietser aangereden waardoor zij kwam te vallen. Zij kreeg een hoofdwonde en schaaf wonden. Door een zuster en de politie werd haar eerste hulp verleend, waarna zij met een taxi naar het St. Elisabethziekenhuis werd overgebracht Nadat haar wonden verbonden waren kon zij naar haar woning worden ver voerd. De wielrijder treft geen schuld. Onderwijs ALKMAAR B. en W. stellen de Raad voor medewerking te verlenen t.a.v. de ketel voor de centrale verwarming alsmede yoor de aanschaffing van rijwielstanders voor de St. Adel- bertusschool en St. Josephschool. Raadsvergadering HARENKARPEL. In de Don derdagmiddag a.s te houden raadsvergadering kunnen B. en W. tot hun genoegen mededelen, dat het verbouwen van de O. L. School te Dirkshorn en de R.K. School te Kerkebuurt ,niet f 85000.zal moeten kosten gelijk aanvankelijk was geraamd, doch f 43673.Voor dit bedrag moet een vaste geld lening worden aangegaan. Daarte genover heeft Het verbouwen van het raadhuis f 6500.méér gekost dan de raming bedroeg (f 10.000). Deze 10 mille zijn nog in het dienstjaar 1948 verwerkt, doch die f 6500.- gulden moeten over 7 ja ren verdeeld worden. Verder heb ben B. en W. plannen tot het bou wen van een dubbele woningwet woning te Waarland. Zij stellen in. verband daarmede voor om voor f 750.een stukje bouwterrein te kopen van de heer G. Groot aldaar Het bestuur der Ringpolder is vornemens om de sloot naast de Ned. Herv. Kerk te Dirkshorn te dempen. Maar wanneer dat ge beurt zal het noodzakelijk zijn, dat er door die demping een riole ring wordt gelegd. De voor reke ning van de gemeente komende kosten zullen f 2400.bedragen. Voor aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen en van een gas- verwarmingsinstallatie, heeft het bestuur van de R.K. Jongensschool te Tuitjehorn een crediet nodig van f 12.250.—. Zij vraagt daar voor financiële medewerking van de gemeente. Nieuwe straat-namen in de Overdie ALKMAAR B. en W. stellen de Raad voor aan de nieuwe straten in de Over die de namen te geven van let terkundigen en staatslieden, zulks aansluitend aan de reeds bekende straatnamen. De verlengde Hooft- straat zou dan ook Hooftstraat werden genoemd; de verlengde Catsstraat eveneens Catsstraat; de twee overige straten in het bouw blok, begrensd door de Vondel straat, de Baansingel, de 1ste Ka belstraat en het verlengde Baan- pad: Const. Huygensstraat en Bre- derodestraat; de ten Z. van de Uitenboschstraat gelegen straten, t.w. het verlengde van het Baan- pad en de lsfce, 2de en 3de Oos terstraat de namen: Spieghelstraat, Anna Bijnsstraat,, Dathenusstraat en Marnixstraat; aan het Zuidelijk deel van de. Corn. Evertsenstraat de rtham Com. Evertsenplein; aan de Leeuwerikkade de naam Cort van der Lindenkade; aan de Meeuwenkade de naam De Visser straat en aan de Reigerstraat de naam Talmastraat. Grondaankoop ALKMAAR B. en W. stellen voor aan te ko pen van de N.V. v.h. B. Ch, A. Hulskamp een perceel bouwter rein aan de Mauritskade, groot 291 m2 voor f 7.73 per m2, in to taal f 2.250. De met meer dan gewone belang stelling tegemoet geziene wedstrijd, is 'n royale overwinning geworden voor de Alkmaarders. Niet dat Z.A.P. zich 'n willig slacht offer toonde, verre van dat, want toen na de rust met de stand 10 voor A.F.C., de Z.A.P.ers meteen van start gingen, moest A.F.C. alle zeilen bijzetten om deze voorsprong te be houden. En als doelman Popma een door Nuyens keihard genomen vrije trap niet op zo'n keurige wijze had weten te stoppen, misschien had Z.A.P. dan meer doorzettingsver mogen getoond. Aan de andere zijde toonde A.F.C. zich een beter geheel, het was meer een elftal, dat door samenspel tot doelpunten weet te komen. De wed strijd, die in zijn ge-heel sportief gespeeld werd, werd extxra opge sierd, door de sportieve geste van de Z.A.P. grensrechter, die toen even voor het einde de scheidsrechter voor outbal floot, naar de corner- vlag wees, uit welke corner het der de doelpunt ontstond. De eerste aanvallen zijn voor A.F.C. welke niets opleveren, dan komt Z.A.P. even opzetten en weet een corner te forceren, zonder resul taat. Vlak daarop krijgt Z.A.P. bij een volgende aanval een vrije trap te nemen op de rand van het straf schopgebied. Nuyens plaatst zich achter de bal, keahard verdwijnt deize in de doelmond, doch op even fraaie wijze stompt Popma de bal over, hiermee een zeker doelpunt voorkomend. Dan neemt AFQ. het heft weer in handen. Eenmaal kruipt Z.A.P. door het oog van de naald, als P. Tijm net naast kogelt. Dan brengt Pannekeet de bal keurig op en nu doet P. Tijm het beter, door de bal onhoudbaar in het net te kogelen. Z.A.P. laat zich niet inti mideren en het is vooral Nuyens die door zijn keurige passen en voor zetten de A.F.C. achterhoede han den vol werk gleeft, maar steeds zijn zij op hun post en beletten v. Oosten c.s. het hun doelman te lastig te maken. Tweemaal achter een heeft A.F.C. geluk als de bal bij een doelworsteling tot driemaal toe wordt ingeschoten en net naast de paal over de lijn verdwijnt. In de tweede helft is het A.F.C. dat de eerste aanval onderneemt, maar deze loopt op niets uit. Z.A.P. trekt dan ten aanval, doch de A.F.C. achterhoede met Stam aan het hoofd weet van geen wijken. Een ver schot van C. Stam belandt op de vleugel bij J. Pannekeet, deze lost een schot en tot veler verrassing draait de bal in de uiterste boven hoek en leidt A.F.C. met 20. Hier. na zakt het spelpeil van beide zijden aanzienlijk. De A.F.C. voorhoede lijkt het kennelijk mooi genoeg te vinden en voor Z.A.P. is dit tege lijkertijd het sein om het alsnog te proberen, maar de fraai opgecette aanvallen worden niet uitgebuit. Het laatste kwartier is dan weer voor A.F.C., waarbij de bovenom schreven corner tot stand komt, waaruit C. Tijm van dichtbij in- kogelt 30. Rest ons nog te ver melden, dat de scheidsrechter zeer goed leidde en Z.A.P. een aanwinst voor de 4e klasse is, waartegen het prettig spelen is. BATAVIA, 17 Oct. (Aneta). „Van Nederlandse zijde werd met teleurstelling kennis genomen van de verklaring, die gisteren on verwachts werd afgelegd door de republikeinse minister van defen sie", aldus een hedenochtend uit gegeven verklaring van de rege ring van Indonesië. „In dc Nederlands-Indonesische handleiding tot uitvoering van het bestand is uitdrukkelijk vastge steld, dat de partijen zich zouden onthouden van enigerlei vorm van publiciteit, die geacht kon worden een uitdagend en verontrustend karakter te dragen. Onder deze omstandigheden vindt de H.v.K. thans vrijheid ook zijnerzijds enige mededelin gen te doen over het besprokene, met de sultan van Djogja, daar de afgelegde verklaring daarvan een eenzijdig en onvolledig beeld geeft. Immers wel verre er van, dat Z. H. de sultan van Djogja er niet in geslaagd zou zijn de H.v.K. te doordringen van de gevaren, die de huidige toestand, speciaal in Oost-Java in zich bergt, is van Nederlandse zijde zowel door de H.v.K. persoonlijk als bij monde van de Nederlandse delegatie in de afgelopen twee maanden bij voortduring de aandacht van de republikeinse regering zowel als van de Unci op deze gevaren ge vestigd. Hoewel deze toestand zich hoofdzakelijk ontwikkelde ten gevolge van de omstandigheid, dat talrijke afdelingen van de V.I.O.S. en S.R.C. hebben gis teren in Schagen het talrijke pu bliek doen genieten van een spannende, fraaie wedstrijd, waar bij de uitslag tot het laatst toe onzeker was. Het 00 gelijke spel, dat uit eindelijk het resultaat bleek te zijn, gaf beide ploegen loon naar werken. Geen moment verslapte het hoge tempo, waarin begon nen werd en waarmee S.R.C. trachtte V.I.O.S. uit haar spel te brengen. Het op halve kracht spe len van de linkervleugel Stam- Berkvens, die nog liepen te hin ken, haalde echter de kracht uit de S.R.C.-voorhoede, en hoewel Stikkelman me{ Blokker verdien stelijk werk leverden, konden zij alleen het hechte verdedigings- blok der Warmenhuizers niet doorboren. De lat hielp nog een beetje; dat was voor de ru%t na een schot van Stikkelman en een "tiental minuten voor het einde moest de V.I.O.S.-linksback tot tweemaal toe schoten van Stam en Berkvens uit het doel koppen om doorboring te voorkomen. Aan de andere kant stond een nog hechtere S.R.C.-achterhoede rustig en zonder risico de V.I.O.S.- aanvallen op te vangen. Hier was aanvoerder de Wit door een bles sure niet van de partij, doch C. Berkvens verving hem op waar dige wijze, terwijl P. de Ruyter met succes op zijn oude plaats opereerde. En daar Sinnige, de Moei en v. Deyll hun beproefde spelletje speelden, was het duide lijk, dat v. Nu^nd in de goal niet veel malen gepasseerd zou wor den. Toch moest ook hier tot twee maal toe de lat de bal de weg ver sperren. Al met al dus een wedstrijd Flinke vangst SCHAGEN De heer KKeuris Jr. ving Zaterdag in een van de wielen nabij de Keins een snoekje van 16 pond. Het dier was 97 cm. lang. Precies om half drie vond Zater dagmiddag voor de garage van de heer J- Moejes te Heerhugowaard de start plaats van de betrouwbaar heidsrit 1949. Evenals vorig jaar werd ook nu dit sport-evenement georganiseerd door de M.C. Alk maar. Niet de snelste, maar de se cuurste rijders hebben bij dit soort wedstrijden de beste kansen, daar vooral rijvaardigheid, rijtechniek en het zich oriënteren op vreemd terrein hier de voorwaarden vor men tot het voleinden van de rit, met de minste strafpunten. Met precies een minuut tussen ruimte startten allereerst de moto ren tot 125 cc, nadat de rijders zorgvuldig en op de seconde horlo ges, chronometers en vreemdsoor tige apparaten, die ingenieuse tijd meters bleken te zijn. gelijk had den gezet. De uitgebreide route kaart hadden de meesten aan het stuur bevestigd. Langs het parcours van 112 km. bevonden zich op verschillende plaatsen verdekt opgestelde contro leposten, waar elk van de rijders op een vastgestelde tijd moest passe ren. Voor iedere minuut, dat hij daar vroeger of later dan de juiste tijd langs kwam, werd een straf- punt gegeven. 110 motorrijders deden aan de wedstrijd mee en toen de laatste startte, was de middag al aandig verstreken. De finish was bij café „De Rode Leeuw" te Schoorl, in welke zaak tevens de prijsuitreiking plaats had. DE PRIJSUITREIKING Tot in alle uithoeken was de zaal van de Rode Leeuw gevuld met in leren pakken en jassen gehulde heren en ook enkele dames, toen de voorzitter van de M.C. Alkmaar, de heer J. Moejes, om 8 uur een welkomstwoord sprak, alvorens tot het uitreiken van de 37 prijzen over te gaan. Van de 21 lichte motoren zijn er 16 aan de finish gekomen. Drie rij ders zijn in een slootje gereden, maar dank zij de sportieve geest onder de sportvrienden, aldus de heer Moejes, zijn er geen narig heden bij geweest en is alles goed afgelopen. De controleurs en de sportcommisie dankte hij voor hun werkzaamheden. Vele prijswinnaars hadden aan de finish een gelijk aan tal strafpunten. Wie echter het verst was gekomen met 0 strafpunten, kwam in zo'n groep bovenaan te staan. Prijswinnaars kleine klasse: 1. 12 strafpunten A. de Vries, Alkmaar; 2. 13 strafpunten W. Hui zing, Haarlemmermeer; 3. 14 str. De Boer, Alkmaar; 4. 14 str. Schaars- ma, Beemster. allen beker; 5. 17 str. A. Wagenaar, Nieuwe Niedorp, 6. 21 str. J. Pruin, Haarlemmermeer, 7. 22 strafpunten B. Kommer, Alk maar, allen medaille. Na de prijsuitreiking van de kleine klasse, die eigenlijk geen uitreiking was, daar die winnaars de prijzen pas na de gravering thuis gestuurd krijgen, sprak de heer Majoor, official van de K.N. M.V. zijn vreugde uit over het bui tengewoon goed verlopen van deze wedstrijd en uitte waarderende woorden aan het adres van de heer J. Moejes, Tevens vestigde hij de aandacht op de K.N.M.V.-kam- pioenschapsrit, die Zaterdag a.s. in Noord-Holland verreden wordt. (Hierop komen wij nog nader te rug. - Red.). Prijswinnaars zware klasse: 1. 10 strafpunten Th. v. d. Helm, Haarlem; 2. 10 str.p. v. Katwijk, Haarlemmermeer; 3, 12 str. J. Ple vier. Schermerhorn; 4. 12 str. Pe ters. Haarlemmermeer; 5. 12 str.p. A. Gevers, Alkmaar; 6. 12 str.p. C. Jelles, Enkhuizen; 7. 12 str.p. J. Bramsen, Alkmaar; 8. 12 str.p. B. Beeftink, Enkhuizen, allen beker. Met 13 strafpunten: 9. A. Plevier, Schermerhorn; 10. C. Butter, Alk maar; 11. W. Coljée, Alkmaar; 12. Jansen, Haarlem; 14. W. de Wit, Enkhuizen; 15. P. Niedorp, Haar lemmermeer; 16. K. Brandsma, An- dijk. Met 14 strafpunten: 17. Meier, P.S.V. Alkmaar; 18. Joore. Aals meer; 19. J. Tiebout, Haarlem; 20. P. Witteveen, N. Niedorp; 21. Laag land Winder, Alkmaar; 22. J. Bos- se, N. Niedorp; 23. Bedijs, Enkhui zen; 24. J. Carro, N. Niedorp; 25. A. Smit, N. Niedorp; 26. J. Roest, M.C. Aalsmeer, allen medaille. Teamprijzen1. M.C. Aalsmeer, 43 strafpunten; 2. M.C. Alkmaar (Butter, Bramse, Boots) 43 str.p.; 3. M.C. Andijk, 48 str.p.; 4. P.S.V. Alkmaar 50 str.p. Het was ongeveer half 10 toen de vredige sluimering, waarin het dorp Schoorl na het drukke sei zoen gevallen was, voor de laatste maal wreed verstoord werd, door de tientallen knallende en ronken de motoren, die in de donkere avond hun haardsteden weer op zochten. van twee hechte verdedigingen, die geen doelpunt toegaven; een wdstrijd tevens, die heel aan trekkelijk was door het hoge tem po en de sportiviteit, waarmee men elkaar bekampte. Dat smaakt naar meer, V.I.O.S. en S.R.C.! T.N.I. in strijd met de regelingen van de order om de vijandelijk heden te staken zich verspreid den over streken, waar zii zich tevoren niet bevonden of waar zij in ieder geval zeker niet deel hadden aan de handhaving van recht en veiligheid, is men van Nederlandse kant hiertegen niet gewapenderhand opgetreden. Van Nederlandse zijde beperkte men zich niet tot protesten tegen dit ongerechtvaardigd optreden van gewapende groepen van diverse schakering, doch men poogde ook met overtuiging door uitgebreide en constructieve voorstellen een einde te maken aan de daardoor ontstane bestuursontwrichting en de dreiging van chaotische toe standen en te geraken tot coördi natie op militair en bestuurlijk gebied. Wanneer men spreekt van Ne derlandse onredelijkheid mag daartegenover gesteld worden, dat de voorlopige afspraken op mi litair en bestuurlijk gebied, waar toe de delegaties tijdens de be sprekingen van de vorige week kwamen, door de republikeinse regering niet werden aanvaard, maar wel door de Nederlandse regering. In de republikeinse verklaring wordt toegegeven, dat iets te zeg gen valt voor het Nederlandse standpunt, dat de republikeinse voorstellen afwijken van de van RoyenRum-verklaringen. Naar het Nederlandse oordeel valt zelfs moeilijk te ontkennen, dat deze voorstellen de regelingen tot het staken der vijandelijkheden in wezen geheel en al terzijde schui ven en alle besprekingen tussen de delegaties inzake een bestuur lijke en militaire coördinatie door kruisen. Het is ongetwijfeld een feit, dat de toestand speciaal in Oost-Java gevaarlijk en verergerd is sedert onlangs door bepaalde groepen, ofschoon zij tot de republikeinse strijdkrachten behoren, kennelijk buiten de republikeinse regering om, een order uitgevaardigd is om de guerillastrijd te hervatten. De verklaring van de republi keinse minister van defensie brengt geen wijziging in de Ne derlandse opvatting, dat de beste weg daartoe is het zo spoedig mo gelijk geraken tot een gecoördi neerd optreden op militair en be stuUrlijk gebied langs de lijnen als waarover tussen de delegaties overeenstemming was bereikt of overleg gaarne was gevoerd" aldus de verklaring. Het is frappant om te zien, hoe W.G.W. iedere strijd, welke zi) gaat ondernemen, tot een grandi oze overwinning voert. Onze jonge voetbalvereniging plaatst zich hiermede onder de beste clubs van de afdeling Noordholland en niet alleen is deze gang van zaken be vorderlijk voor de geest van de club ai moet men niet denken, dat alleen het succes daartoe kan bijdragen maar het is ook in hoge mate bevorderlijk voor het aankweken van een paraatheid, die nieuwe successen mogelijk maakt. In de strijd tegen Hollandia T deed direct de aanvang al het beste verwachten. Onmiddellijk na de aftrap nam van Amersfoort de bal mee die na een snelle pass naar links, de bal afgaf aan van Wees, die met een onhoudbaar schot aan W.G.W. de leiding gaf. Hierna bleken de beide clubs even sterk. De balans sloeg naar geen van beide kanten door, on danks het feit, dat Hollandia T voor de rust het windvoordeel be zat en daardoor in de gelegenheid was het accent meer op de aan vallen te leggen. Bij een van die aanvallen redde Beuma keurig, door een keihard schot van de H.- midvoor te lftren. Na ongeveer twintig minuten was W.G.W. in de gelegenheid de voorsprong te vergroten: de snel le Ramler kreeg de bal toege speeld. passeerde een, twee man, gaf het bekende „tikje terug" naar van Wees, die voor de tweede maal het doelpunt voor W.G.W. maakte (2-6). Toch liet Hollandia zich door deze achterstand niet ontmoedigen Integendeel, W.G.W. zou de winst niet voor niets krijgen, dachten ze bij zichzelf en W.G.W. heeft dat dan ook wel geweten. Een aanval van rechts. De midvoor van H. krijgt de bal te pakken, een kei hard schot dat Bouma te machtig is, en Hollandia ziet het harde werken met een tegenscore be loond! Spoedig daarop trad de rust in. Na de hervatting het windvoor deel aan de zijde van W.G.W. na tuurlijk maken onze jongens er 'n dankbaar gebruik van en vandaar Handbal T.O.P. 1—D.V.O. 1 3—3 Het was een spannende wed strijd die T.O.P. Zondag op het S.R.C.-terrein tegen de dames uit Medemblik had te spelen. Van het begin af gaven de speelsters vlug spel te zien. De TOP-reChts- binnen gaf na 5 minuten TOP de leiding (10), waarna de snelle D.V.O.-midvoor tegenscoorde. De rechtsbuiten scoorde vervolgens no. 2 voor TOP met een mooie strekworp. En ook nu weer werd de stand gelijk door een onhoud bare bal van de rechtsbinnen van DVO. Na goed samenspel was het de linksbuiten die nog voor de rust de stand op 32 voor TOP bracht. Na de thee hetzelfde vlugge spel. Na vijf minuten bracht DVO reeds de stand op 33. Er deden zich veel spannende momenten voor maar in de stand kwam geen verandering meer; de partijen wogen te zeer tegen elkaar op. ook de steeds sterker wordende druk op het vijandelijke doel. Niet dat het veel oplevert: de H.- keeper en achterhoede zijn in prima vorm en wat W.G.W. ook probeert, er schijnt geen doorko men aan! Verscheidene malen want de aanvallen duren in on verminderde hevigheid voort betekenen lat en paal voor de te genpartij redding. Of het nu aan de supporters ligt, die hun kelen rauw hebben ge schreeuwd en zelfs aan de binnen zijde van de lijn kwamen om hun vrienden aan te sporen hetgeen een der toeschouwers de woorden ontlokte: Zeg meneer, ga niet voor me staan, want ik heb ook een dubbeltje betaald het is niet bekend, maar in ieder geval vijf minuten voor het einde wist Ramler het H.-doel te vinden en maakte de laatste goal. De scheidsrechter leidde goed. Het derde elftal moest blijkbaar gedurende de eerste competitie wedstrijden wat op gang komen, alvorens succes kon worden ge boekt. In ieder geval hebben ze een goed voorbeeld aan hun grote broers van het eerste, en dat vol gen zij ook na! Verleden week heeft W. G. W. met 41 gewonnen van Wiron 3 en ditmaal werd Winkel 4 met een 61 overwinning aan de zegekar gebonden! WEERSVERWACHTING Meegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. PLAATSELIJK BUIEN Meest matige zuidwestelijke wind. Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kustgebieden van Zeeland, Holland en Fries land enkele regenbuien. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maat regelen neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lam heid geslagen en gedoemd tot ein deloze pijn, slapeloze nachten en een ongenietbaar humeur. Kruschen Salts stimuleert op weldadige wijze de natuurlijke werking Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen proberen? Ge zult verbaasd zijn over het re sultaat en verrukt over het won der, dat over U kwam en waar door ge Uzelf weer leert kennen as een ander herboren mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten (Adv.) DE BENELUX-LANDBOUW (Vervolg van pag. 1.) De noodzakelijke middelen zou den kunnen worden geput uit een landbouwfonds, waarvan de vor ming door de commissie voor landbouw, visserij en voedselvoor ziening wordt aanbevolen, dat zijn middelen zou ontvangen uit de opbrengst van de „heffingen" op de invoer. De beperkingen voor een vrij verkeer van landbouwproducten tussen de Beneluxlanden zullen geleidelijk worden opgeheven naarmate de concurrentie-voor- waarden op de Nederlandse, Bel gische en Luxemburgse markten aan elkaar worden gelijk gemaakt. Bijzondere maatregelen moeten worden overwogen om rekening te houden met de bijzondere na tuurlijke omstandigheden van de Luxemburgse landbouw. Aanvoer witte kool vrij LANGEDIJK. Met ingang van heden is de aanvoer van witte kool vrij. Succes-witte kool mag nog niet worden aangevoerd. De prijs van de kool voor de handel is vastgesteld op f 5.per 100 kg. Middenmeer Slootdorp Wieringerwerf Geheel buiten de schuld van onze bezorger, en onze expeditie is de bezorging van het „N.H.D." in de Wieringermeer Zaterdag slechts gedeeltelijk geschied. Maatregelen zijn genomen om herhaling van de gemaakte fout te voorkomen. Tijdens heden gehouden wedstrij den heeft Datphe Romm de 100 yards gewonnen in 10.7 sec. Zij had echter een sterke wind in de rug zodat men niet verwacht dat deze tijd voor erkenning als wereldre cord in aanmerking komt. Het re cord staat met 10.8 sec. ten name van Fanny BlankersKoen (18 Mei 1944 Amsterdam). Mej. Robb behoorde verleden jaar tot de olympische ploeg van Z-Afrika. Op de 100 meter werd ze in haar serie tweede in 12.4 sec. waarmee ze zich in de halve finale plaatste die in drie series werd ge lopen. Zij werd toen derde in 12.7 sec. en was uitgeschakeld. UITSLAGEN le klas: FSAGeel-Zwart 21; Con BrioVI. Vlug 0—4. TOP DVO 3—3. 2e klas: KSV—VI. Vlug II WGW—VZV 5-2; DWO—Geel-Zw. II 90; Blauwe ReigersStrandv. Tl 30; StrandvogelsDTS 02; VIO—FSA II 5-0- VZV II—EDO 0—0. Juniores: DWO aGeel-Zwart a 1—0; VI. Vlug a—WGW a DVO a—KSV a Blauwe Rei gers aCon Brio a 03. In een spannende wedstrijd heeft TOG een puntje moeten laten aan DVO. Ze behouden nog de boven ste plaats, maar Vl.Vlug en DVO hebben evenveel verliespunten zo dat de spanning in deze competitie wel hevig wordt. VI. Vlug ging ook op de goede weg voort en ging met volle buit naar nuis, Con Brio met de stukken latend. Geel-Zwart valt deze competitie erg tegen. Ze bengelen nu stevig onderaan, zonder zelfs maar één winstpuntje behaald te hebben. FSA brak haar record van gelijke spelen, maar in gunstige zin, ze voldeed daarmee volkomen aan de verwachtingen. De stand in de eerste klasse is: TOP Vl.Vlug F.S.A. D.V.O. D.O.S. Con Brio Geel-Zwart 16—1 8—2 3—2 6—5 6—5 3—16 1—9 In de tweede klasse gaat Blauwe Reigers aan de kop door een ste vige overwinning op Strandvogels II, terwijl DTS op de loer ligt om bij het eerste vallen van een steek de plaats over te nemen.. Ze ging door met Strandvogels I aan haar zegewagen te binden. VIO herstel de zich en stuurde FSA II met lege handen naar huis. Terwijl VZV II en EDO prachtig aan de verwach tingen beantwoordden en eindig den, zoals ze begonnen zijn. De bijgewerkte en herziene stand is nidjl BI. Reigers 3 D.T.S. 2 V.I.O. 3 V.Z.V. II 5 E.D.O. 4 Strandvogels I 2 F.S.A. II 5 Strandv. II 3 12—1 12—1 15—2 1—10 2—U 2—3 2—15 0—5 Attentie. In deze afdeling is een drukfout geslopen in het wedstrijd- rooster. Er staat KSV IIStrandvo gels II. Dit moet zijn EDOStrand vogels II. KSV speelde het klaar om VI. Vlug een puntje af te snoepen, en daardoor gaan ze vooruit. Bengelde ze vorig jaar steeds onderaan, ze spelen het nu klaar om in de mid delste regionen te hangen. Maar Vl.Vlug blijft de traditie getrouw en blijft in het bezit van de rode lantaarn. WGW is overtuigd, dat ze moet blijven winnen om een belager te blijven van de koploper DWO. Jammer voor VZV, dat zij nu het slachtoffer moesten worden. DWO stuurde de reserves van Geel-Zw. met de kous op de kop naar huis. 9—0 is lang niet mis. De stand is hier: DWO 5 5 0 0 10 29—0 WGW 4 3 1 0 7 21—3 VZV 5 1 1 3 3 8—15 KSV 3 0 2 12 1—7 Vl.Vlug II 4 0 2 2 2 4—14 Bij de Juniores speelde DWO het klaar de baas te blijven over Geel- Zwart, een mooie prestatie, terwijl de overwinning van WGW 24 over Vl.Vlug a normaal mag heten. In de kring Wervershoof regelmatige, verwachte uitslagen. DWO a bond KSV a aan haar zegewagen, terwijl Blauwe Reigers a tot de zeer zwak ke zusjes behoort. Con Brio a had er ok al niet veel moeite mee. Op hef congres het Casino te Der van O.K. en W., geopend, legden genis af van hun vooral voor de kt Zowel in het 0PC de voorzitter der tholieke Kunste: Drs. A. Wijffels, spraken van de eerste inleider, Pat O.P„ kwam tot uil bezield is met het wat er in de hed tenwereld leeft, vangen moet wori wil de kunstenaar het gemeenschapsle tijd. Dat de kathol als individu moet diep religieus en ven, wil hij zijn ren vervullen, wen Tesser, die op Kunst en Christeni ging, tot uitgangsp betoog gekozen. De opening van samen met een herdenking, door Genootschap vooi Wetenschappen georganiseerd, In enigden zich de de leden van het der voorzitterschap Commissaris voor van een hooggester Prof F. Baur uit C guur en het werk priesterdichter Geze geleden stierf, aan wing te onderwerp» Na afloop deze werd in het Musei nootschap een Gez ling geopend, waar lingen der midc Gezelle-poezie wer 's Avonds gaf he merkoor met het kamer-orkest de Jong een ui tl door de dirigent gecomponeerde dha". Zowel de avendbijeenkomst, bezocht waren, wer door Gezelle's nee: Vlaamse schrijver die voor deze herd uit Isgoyghen was DE In tegenstelling dag van het congri Dr. Tesser O.P. schouwing werd wezen van de invlocding van godsdienst en b» konden op de t de kunstenaars over de invoed dom op de omderscl Deze bezinningsd opend met een Prof. Ir. M. J. die de invloed dom op <de bor Na deze voord drik Andriessen, Koninklijk Consen Haag het woord, week enigszins af onderwerp, hetgee aan de knapheid waarin hij het ziek, de ondersch en profane muziek kunst enaar-compor manschap en eenv In de namiddag van het christend dende kunst door behandeld. Vanaf christenen tot aai se tijd belichtte DUITSE KRIJCS richten uitdagin; van commui GÜTERSLOH neer wij niet gedwoi de gepropageerde van de oommun Duitsland als ee) ons volk als een ge van het dreige zich in de Sovjet en. de vrede en ons volk en van bedreigt, dan moet dat de leiders val sche partij in Du onbekend zijn heid in de luidt een open aan Max Reim. van de Duitse tij, en waarin Rusland, die in repatriërenden t< pleegd worden, gen voor een openb De briefschrijvers dat zij behalve iets zeer belang gebracht uit hu gevangenschap, hoe de werkelijk! ste socialistische Terwijl zij in bijkomen van h „Paradijs der ai waren zij, zo s< ope» brief, diep communistische weer beriep op reikte successen zulk een waanzii bestaat tussen d de Sovjet-Unifc van de commun gerepatrieerde verzekeren, dat openbare discuss zitter Reimaim den van de comm precies willen werkelijke toestan Unie. Men kan renlang in de hebben en bijna ben leren kennen dat zij *n grond nis hebben van „Gij zult, naa gelegenheid tot met zovele oogget zo besluit de ook voor u het ons volk belangrijker parolen".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2