Nieuw Wolkbreuk in Guatemala veroorzaakte een nationale ramp Aanvaring in de Noordzee Amsterdam in duisternis door explosie in de electrische centrale Bende valse munters ontmaskerd Oplossing Belgische Konings kwestie in zicht? Amerikaanse troepen blijven in Duitsland DE WERELD Tsjechische volk in de greep van partijspionnage fori )AMESKAPPER 3528, Alkmaar DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] s 1000 doden bij ramp in Guatemala Woensdag 19 October 1949 45 Jaargang No. 11696 Meer dan 1000 doden en enorme schade Hulp aan V.S. gevraagd De Franse kabinetscrisis Dr. Drees ontving Moh. Hatta Compromis-plan verdediging West-Europa? Talrijke arrestaties Engelse kolenboot gezonken Senaatscommissie keurt houden van referendum goed Hevige brand was spoedig geblust Radio-zenders waren uit de aether De toestand in Indonesië van noderne smockwerk is slechts één voor- ctie wollen meisjes- Uw dochtertje eens Prijs Fl. 2285 e stijging per maat. MAAR-OEN HEIOER or zwak en slecht houdbaar haar se geneeskrachtige rmanent met merg- randeling, dit is iets rciaals. Alléén ver- jgbaar bij iCHOONHEIDS- jarige ervaring) can ik er trots vetten zijn in l al ontelbare maar dank zij Sunlight man 's aan. Sunlight er in gewassen om durf ik te Sunlight en •e keer zo lang i." :opy «-iqlrt AVON i prinses aan de g!" „Ik heb een >oosje. „We zul- je gauw gewaar coning Martinus nd. Je begrijpt, nnnen kwamen, ederic! Jullie!?" teer en barstten te Martyn, ver- we er uit zien! toch maar naar tijd gelijk hebt weggegooid en 3 ons vergeven, Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarie' per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stom pel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: NederL Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4392 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 GUATEMALA, 18 Oc*. (A.P.), Boven Guatemala hebben zich geweldige wolkbreuken ontlast, welke een nationale ramp veroorzaakten. Meer dan duizend mensen zijn om het leven gekomen en ruim zeventigduizend personen hebben hun wo ningen en goederen verloren. Er is voor millioenen dollars schade toegebracht aan de steden en hoofdzakelijk aan de oogst. Kruis-deskundige op het gebied van hulpverlening bij rampen en een arts. Deze zullen een voor lopig onderzoek instellen, om na te gaan wat er nodig is. In de nota van Guatemala aan de V.S. werd gezegd, dat er ge sproken moet worden van een nationale ramp en dat de rege ring van plan is zich tot het Inter nationale Rode Kruis te wenden om hulp. Door de regen kwamen ver- keers- en spoorwegen onder wa ter te staan. Er .werden verschei dene steden geïsoleerd en er is grote schade aangericht aan de oogst, waardoor voedseltekorten dreigen. De meeste slachtoffers vielen bij het instorten van de lemen huizen. Nota aan Washington De regering van Guatemala heeft een nota gezonden aan het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, waarin zij mededeling doet van de ramp en verklaart, dat volgens de eerste schattingen de schade „van cata strofale afmetingen" is. De autoriteiten van Guatemala hebben de V.S. om een vliegtuig voor de evacuatie van geïsoleerde personen gevraagd, onder wie 26 Amerikaanse touristen. Ook wordt gezegd, dat er dringend kleding, medicijnen en andere reliefgoe- deren nodig zijn. Millioenen schade Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken publi ceerde de volgende door Guate mala opgegeven cijfers: schade aan verkeerswegen: drie millioen dollar; schade aan oogst: acht millioen dollar; schade aan spoor wegen: 3.5 millioen dollar. De autoriteiten in Guatemala zijn van mening, dat het reizen maandenlang niet mogelijk zal zijn en dat de geïsoleerden per vliegtuig zullen moeten worden weggehaald. De regering is van plan, boven Panajachel en andere geïsoleerde steden voedsel en medicijnen te doen afwerpen. De V.S. hebben een amphibie- vliegtuig gezonden met een Rode RENE MAYER AANVAARDT OPDRACHT PARIJS, 18 Oct. (A.F.P.) Na de weigering van Schuman, die giste ren nog zijn toezegging had gege ven, heeft René Mayer, de leider van de radicalen, thans de opdracht aanvaard in beginsel. Hij had aan vankelijk zijn partijgenoot Queuille gepolst, maar deee weigerde. De nieuwe Franse regering zal zeker weer een coalitie worden van socialisten, M.R.P.-ers en radicalen, zoals dat ook in de laatste 2'h jaar het geval is geweest Minister President, dr. Drees, voorzitter van de Ronde Tafel Con ferentie, heeft in zijn ministerie aan het Plein 1813 te Den Haag een onderhoud gehad met de republi keinse vice-president en voorzitter van de republikeinse delegatie, drs. "Mohammad Hatta. Naar men mag aannemen is bij dit onderhoud ook de sütuatie op Java ter sprake ge komen. LONDEN, 18 Oct. (Reuter) Engel se militaire deskundigen te Wa shington zullen waarschijnlijk aan dringen op het aannemen van een compromis-plan voor de verdediging van West-Europa, aldus schrijft de luchtvaartmedewerker van de „Dai ly Telegraph", eskadercommandant L. G. S. Payne. Het plan zou vol gens deze correspondent de volgen de punten omvatten: Verdediging op het land en in de lucht van de belangrijkste lucht vaartbases in de gebieden, waar deze het gemakkelijkst verdedigd kunnen worden, zoals Engeland, Noord-Afrika en Aratoië; het inzet ten van een Zo sterk mogelijk tegen offensief in de lucht met atoomwa pens: zodra agressie optreedt; zo spoedig mogelijke versterking van het landfront in Europa met Engelse Amerikaanse landstrijdkrachten, mits dat front niet intussen is over rompeld; voldoende zee- en lucht strijdkrachten voor de verdediging van de verbindingen in de Atlanti sche en Europese wateren. „Een dergelijk plan zal niet iedereen vol doen, maar meer dan dat schijnt niet uitvoerbaar en minder dan dat zal niet algemeen aanvaard kunnen worden", aldus deze correspondent. Naar wij vernemen zijn ambtena ren van de centrale ter bestrijding van falsificaten in samenwerking met de gemeentepolitie van ver schillende Nederlandse steden en de Belgische politie er in geslaagd om een bende va® valse munters op te rollen. In het geheel zijn thans 15 arrestaties verricht. Deze valse munters hielden zich bezig met de vervaardiging en ver spreiding van valse bankbiljetten van honderd gulden. De Nederland se politie kwam hen op het spoor, toen in Aken en Dusseldorf valse honderd guldenbiljetten werden ge signaleerd. Een onderzoek wees uit, dat enkele Belgen en Nederlanders daze biljetten hadden verspreid. Verder kwam men toen niet. Enige tijd later werd in Den Haag op aan wijzingen van een winkeljuffrouw in een herenmodezaak een Belg aangehouden, die met een vals hon derd gulden biljet zijn inkopen pro beerde te betalen. De centrale ter bestrijding van falsificaten ontdekte dat dezelfde persoon ook te Utrecht valse bank biljetten in omloop had gebracht. Het resultaat was, dat de politie zijn handlanger, ook een Belg, R. J. J. M., kon arresteren, die met een auto, waarlfi de biljetten waren verborgen, het land afreed. Van deze tweede Belg leidde het spoor naar een kermisreiziger de K. Het onderzoek wees uit, dat deze man bij de drukker L. de P. in Luik had gewoond. Tijdens een huiszoeking bij deze drukker werden toen de cliché's gevonden en ook de appa raten, waarmee de biljetten werden vervaardigd. Briefjes van honderd gulden werden bij de drukker niet gevonden, wel een grote hoop as; Mr. B. R. Canneman, chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin in de provincie Drente te Assen, is benoemd tot burgemeester van Hoorn. toen de man bemerkt had, dat de politie hem op het spoor was, had hij de aanwezige voorraad valse bankbiljetten, 300 stuks, verbrand. De valse munters hebben ruim 200 valse bankbiljetten verspreid. Al deze biljetten zijn door de poli tie gevonden en in beslag genomen. De biljetten waren goed nagemaakt. Zij waren alleen iets fletser van kleur en de opdruk „100 gulden" was wat onduidelijker dan op de goede honderd gulden biljetten. GEARRESTEERDE AMBTENAREN UITGEWEZEN Het Zwitserse kabinet heeft be sloten de drie gearresteerde ambte naren van het Nederlandse ministe rie van financiën uit te wijzen. De ambtenaren kwamen een week ge leden naar Zwitserland om de daar wonende Nederlander G. te onder vragen. Het zou hier gaan om een ongeoorloofd overbrengen van Ne derlandse aandelen en gelden naar Zwitserland. Zij werden gearres teerd op grond van een verbod in de Zwitserse wet om vreemdelingen in Zwitserland te ondervragen zon der toestemming van de autoritei ten. Een Zwitserse woordvoerder heeft verklaard, dat de Zwitserse regering na de uitwijzing het incident als ge sloten zal beschouwen. Het dierenpark Wassenaar bezit een vier maanden oud tijgertje, Radjah geheten, dat dik bevriend is met de directeur en diens echtgenote. Behalve dat hij er als ,,kind in huis is", gaat hij geregeld in de auto mee boodschappen doen. Vermoedelijk zal dit niet zo erg lang meer duren, want Radjah gaat nu reeds ontzag inboezemende afmetingen aannemen. LONDEN, 18 Oct. (Reuter-A.P.)Een Brits stoomschip, de Maystone, is in de Noordzee, ter hoogte van de Farore-eilanden, in botsing gekomen met het Engelse vliegdekschip Albion. De Maystone is gezonken. Er zouden enkele mensenlevens zijn te betreuren. De Maystone, een stomer van 2025 ton, voer voor de kust van Northumberland. Er woei een krachtige zuidoosten wind en de zee was hoog. Personeel van de kustwacht verklaarde later, na de aanvaring met het 18.300 ton me tende vliegdekschip, dat de aan varing „zeer ernstig" was geweest, hetgeen ook wel valt op te maken uit het feit, dat de Maystone is gezonken. Reddingsboten voeren direct uit naar de plaats van het onheil. De Maystone had een be manning van 23 koppen aan boord. De Albion was op weg van Jarrow naar Rosyth, om in het KLEDINGMAGAZIjN KREEG 41.000 GLD. BOETE De economische politierechter te Amsterdam, mr. Plug, heeft gisteren schriftelijk vonnis gewezen in een zaak tegen een van de grote kle dingmagazijnen te Amsterdam. De aanklacht tegen dit magazijn hield in het ongeoorloofd doen afle veren van stoffen, kleding enz. en het afgeven van stoffen aan perso neel zonder punten. Inplaats van de geëiste boete van f 75.000 luidde het vonnis f 41.000 boete, te vervangen door 5 maanden hechtenis te ondergaan door de di recteur van het bedrijf. dok te gaan en voer niet op eigen kracht, maar werd gesleept. Het schip liep in Mei 1947 van stapel, maar is nog niet geheel en al ge reed. Waarschijnlijk is het schip niet geheel en al bemand geweest. De eigenaren van de Maystone, welk schip kolen vervoerde, wer den via een radioboodschap van het gebeurde op de hoogte gesteld. Men vreest, dat enkele mensen levens zijn te betreuren. De red dingsboten zoeken de zee af. BRUSSEL, 18 Oct. (A.N.P.-A.P.)Volgens de laatste be richten uit Brussel zou de oplossing van de Belgische Konings kwestie nabij zijn. Premier Eyskens is van zijn bezoek aan Koning Leopold in Pregny teruggekeerd en heeft belangrijke verklaringen afgelegd. Koning Leopold gaat accoord met zijn terugkeer, wanneer 55 pet. van het volk daarvan de getuigenis aflegt. Premier Eyskens heeft direct na zijn terugkeer in Brussel een onderhoud toegestaan aan de pers en daarbij o.m. verklaard, dat de regering van mening is, een spoe dige oplossing te vinden voor de Koningskwestie. De regering heeft inmiddels de goedkeuring gehecht aan het houden van een volks referendum. De Senaatscommissie is daarmede accoord gegaan. Ver wacht wordt, dat beide Kamers dit eveneens zullen doen. Koning Leopold had aan de premier te kennen gegeven, „dat hij slechts met inachtneming van 's lands belangen de gegevens zou beoordelen, welke de volksraad pleging zou opleveren". Z.M. voegde daaraan toe, dat het per centage der stemmen niet alleen het enige beoordelingscriterium kan uitmaken, maar dat hii zeker niet aan een terugkeer zou den ken, wanneer niet 55 pet. van het volk daarvoor zou stemmen. Ministers Eyskens verklaarde, dat, indien het parlement het wetsontwerp, houdende de instel ling van een referendum, goed keurde, de regering voornemens ïs, zo spoedig mogelijk tot de ver wezenlijking daarvan over te gaan. Het percentage van 55 is destijds door de liberalen voorge steld. De socialisten eisten 66 pet. De resultaten van de bespre kingen in Pregny werden van avond in een communiqué bekend gemaakt, dat gelijktijdig door de eerste minister en het secretariaat van Koning Leopold werd bekend gemaakt. In politieke kringen heeft men het premier Eyskens kwalijk genomen, dat hij het me morandum ter beschikking had gesteld van een buitenlands pers agentschap. Sommige bladen schrijven over de „grote wending" in de Belgische politiek, welke met deze koers is ingetreden. De Uno-protest-actie De Uno-protest-actie heeft ook haar weg gevonden naar de vele Hongaren, die gedwongen zijn geweest hun land te verlaten en in de vreemde hun toevlucht te zoeken Een grote groep van Hon garen, die in Montevideo onderdak heeft gevonden, heeft een aantal handtekeningen gestuurd om deze te voegen bij het algemeen protest tegen de vervolgingen in Oost- Europa. De Katholieke Middelbare Scho len in Nederland zullen eveneens aan de protest-actie deelnemen. De leerlingen hebben hun eigen protest. Ook verschillende christelijke middelbare scholen zullen aan deze bijzondere actie deelnemen. Van zeer vele kweekscholen zijn de handtekeningen reeds op het algemeen secretariaat binnenge komen. FRANKFORT, 18 Oct. (Ass. Press) De Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy heeft vandaag ver klaard, dat de Amerikaanse troepen in Duitsland zullen blijven „zolang als de vrede en de veiligheid van Europa dit vereist". McCloy legde er de nadruk op, dat de Amerikaanse politiek in Duitsland door Amerika en niet door de gebeurtenissen in Oost Duitsland bepaald zou worden. „Wij moeten West Duitsland ver sterken, wij moeten een werkplan met West Duitsland uitwerken, zo dat wij een volledige uitwisseling van gedachten kunnen hebben. De Duitsers moeten weten wat onze Omstreeks tien voor negen ging gisteravond in enige wijken van Amsterdam plotseling het electrische licht uit. Even later werd melding gegeven, dat in de Electrische Centrale aan de Hoogte Kadijk een middelbrand was uitgebroken, waardoor het grootste gedeelte van Amsterdam zonder electriciteit was gekomen. De beide Hilversumse zenders vielen uit, want ook het Gooi wordt gevoed vanuit de Amsterdamse Centrale. In Zaandam was even een korte storing, die slechts enkele tellen duurde. Een ontploffing in een van de transformatoren van de Electrici- teitscentrale aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam had de wijken Oost en Zuid geheel en West en Cen trum gedeeltelijk van electrische stroom uitgeschakeld. Ook de waarschuwingslichten op de Oran jesluizen en op de sluis bij Zee burg waren uitgeschakeld, zodat de schepen van het IJselmeer niet meer naar binnen konden komen. Ook Bussum was in het duister gedompeld. Op het moment van de explosie was in de grote hall alleen een schakelbordwachter aanwezig. Hij kon ongedeerd naar buiten ko men. Terstond rukte de brandweer met groot materiaal uit. Ca. half tien had men het vuur bedwon gen. De ontploffing veroorzaakte brand in een oliebad (isolatie van de grote transformator). De dui zenden liters olie brandden hevig. De brandweer heeft met drie zandstralen de brand gedoofd. Van kwart voor tien af kwamen uit de stad en verscheidene plaat sen uit de omgeving geleidelijk aan berichten binnen, dat de lam pen weer brandden en ook de radioprogramma's weer konden worden ontvangen. Van 20.47 tot 21.45 uur zijn de beide Hilversumse zenders uit de aether geweest. Gelukkig viel de schade van de brand nogal mee en bleek het be perkt te blijven tot tranformator nummer 1, een van de zes, die in deze centrale staan opgesteld. Zo spoedig dat mogelijk was, werd weer spanning gegeven op de hoofdraill, welke deze centrale met de centrale Noord verbindt. De eerste kabel, die ingeschakeld werd, was die naar Naarden, waardoor ook de radio weer kon gaan werken. Stukje bij beetje werden daarna de andere kabels weer aangesloten, zodat om vijf minuten" voor tien het er uit zag alsof er niets gebeurd was. Of de oorzaak van de explosie een uit wendige of een inwendige is, staat nog niet vast. Evenmin of het kortsluiting of overbelasting is geweest. Zeker is, dat de schade enkele tienduizenden guldens be draagt. SUKARNO RICHT BOODSCHAP TOT REPUBLIKEINSE DELEGATIE President Sukarno heeft de Repu blikeinse delegatie ervan in kennis gesteld, aldus het A.N.P., dat hij al het mogelijke zal doen, om de be staande moeilijkheden op Oost Java uit de weg te ruimen. In de kringen van de delegatie heeft men te kennen gegeven ach teraf dat de zienswijze van de sultan van Djocja te somber was. Men was van oordeel, dat de toestanden rondom Surabaja het gevolg waren van misverstanden. In dezelfde kringen werd toege geven, dat men in Indonesië geen voldoende begrip had van de sfeer van toenadering op de R.T.C. ,,De republikeinse delegatie zal eind October van de R.T.C. terug keren, ongeacht of deze al dan niet sjaagt", aldus heeft dr. Sukiman, die te Djogja is aangekomen, mede gedeeld aan Aneta. Italiaans sportverslaggever vermoord Zaterdag j.l. werd in een straat te Como (Italië) het lijk gevonden van Sergio Cabaglio, voetbalverslagge ver van een plaatselijk blad. De po litie stelde vast dat zijn dood het gevolg was van hem toegebrachte slagen. Enkele dagen tevoren had de uit gever van het blad een brief ont vangen waarin werd meegedeeld dat de critiek, die Cabaglio op de ploeg van de A. C. Como had uit geoefend, een zeer slechte indruk had gemaakt politiek is en wij moeten weten wat hun politiek is." McCloy werd gevraagd, of de V.S. van plan zijn Amerikaanse troepen uit Duitsland terug te trekken als tegenzet op de Sowjetplannen om militairen uit Oost Duitsland terug te trekken. Hij zei: ,,Het is mij niet bekend, dat onze regering voorstandster is van het terugtrekken van de troe pen. Ik denk, dat onze politiek de zelfde is als uiteengezet werd door oud-minister Marshall, n.l. dat onze troepen hier zullen blijven zolang als de veiligheid en vrede van Europa dit vereisen. McCloy zei met nadruk, dat de Westelijke geallieerden in West Ber lijn zullen blijven. Twee doden bij een auto-ongeval Een ernstig auto-ongeval heeft gisteravond twee mensenlevens geëist. Een Citroën reed met grote snelheid langs de Waalhaven Westzijde te Rotterdam in de richting Pernis. Ter hoogte van pier 8, waar spoorrails de weg doorsnijden, zagen voorbijgangers plotseling de wagen slippen en na een paar zwenkingen met grote vaart tegen een boom botsen. De auto werd totaal vernield; de twee inzittenden werden er uit geslin gerd. De passagier, de 52-jarige kapper L. D. Andeweg uit Pernis, bleek op slag te zijn gedood. De bestuurder, de 40-jarige aannemer C. Verschoor, eveneens uit Pernis, had een schedelbasisfractuur op gelopen. Enige uren later is ook hij overleden. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te wijten aan de grote snelheid van de wagen. In de hall van het hoofdkantoor van de K.L.M. te 's-Cravenhage is in aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard en de leden van de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van de K.L.M. aan dr. Plesman een borstbeeld van hemzelf aange boden. Het be'eld, dat werd onthuld door mevr. Plesman, is vervaardigd door Marion Gobius Wysjinsky heeft op een perscon ferentie te Lake Success verklaard, dat iedere poging om Joego-Slavië in de Veiligheidsraad te brengen „een ernstige verslechtering van de betrekkingen tussen Oost en Westi" zal veroorzaken. Het Tsjcchoslowaakse kabinet heeft bekend gemaakt dat van alle Tsjechoslowaakse priesters geëist zal worden, dat zy na 1 November de eed van trouw aan het „volksde- mocratisch regiem*' afleggen. Zij zullen dit moeten doen om hun ho noraria van de staat te krijgen. Maarschalk Tito heeft verklaard, dat een aanval van de Sowjet-Unie op Joegoslavië tot een derde we reldoorlog zou leiden. De maar schalk verwachtte, dat de Komin- form verdere en ernstiger inciden ten aan de grenzen van Joegoslavië zou uitlokken. PRAAG, 18 Oct. (Reuter) Het blad van de Tsjechoslowaakse vak verenigingen, „Prace", heeft ont huld, dat plaatselijke comité» een netwerk zullen organiseren van „vertrouwden", wier plicht het is inlichtingen te verstrekken over personen, die te grote étages bewo nen en vijandelijk jegens het regiem schijnen.. Dit artikel beschouwt men als een gedeeltelijke verklaring voor de sinds September gaande zijnde ar restaties, in het bijzonder onder leden van de middenstand. Vele ge arresteerden bezaten huizen, flats en kleine zaken. Berichten uit de eerste hand tonen, dat in vele ge vallen confiscatie en onteigening volgden op de arrestaties. Een functionaris van het ministe rie van defensie schrijft in het le- gerorgaan „Obrana Lidu", dat 500 juristen aan nieuwe strafwetboeken werken, ,,die een zweep voor de re actie zullen zijn". Ook de militaire wet zou ver nieuwd worden. De gerechtshoven zouden de misdadiger niet meer „idealistisch" bezien en ophouden „muffe antiquiteitswinkels te zijn waar men misdaden met oude uit spraken beoordeelt". Loodsdicnsten gestaakt De loodsdienst in IJmuiden is gisteravond stopgezet wegens het stormachtige weer. Dit is de eerste maal in deze herfst dat de loods boten niet uitvaren. De wind kracht bedroeg in IJmuiden gis teravond om half twaalf 8 (Beau fort). De loodsdienst te Hoek van Holland werd reeds eerder op de avond gestaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1