PELS' eroemd jongenskoor bezoekt Alkmaar Cantecleer's eerste lustrum Prijsverhoging gedistilleerd ABDUSIROOP PAG. 2 Woensdag 19 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN 450 jaar Wiener Sangerknaben" r" v_. J Goede opvoering van mysteriespel f405 f5.60 PELS' Wijnhandel, Alkmaar, tel. 2585 Werkgevers van bedenkelijk allooi „DE GROTE BEER op thuisreis Keizer Maximiliaan I van Oos tenrijk gaf in 1498 opdracht een knapenkoor voor de kapel van z.ijn Hofburcht te VVeenen op te richten. Reeds in het volgende jaar zongen jongens tjjdens de kerkdiensten van zijne Keizerljjke Majesteit, die zulks zeer waardeerde. Deze vorst heeft waarschijnlijk niet geweten, dat hjj in zijn reeds bij uitstek mu zikale land een daad van grote, blijvende waarde heeft verricht. Duizenden en nog eens duizenden jongens hebben door de eeuwen heen tot 1918 toe gratis zang- en muziekonderwijs ontvangen. Zij leefden oorspronkelijk als jonge kloosterlingen. Later genoten zij meer vrijheid, dan de kloosterre gels toestaan. Naast geestelijke lie deren en kerkmuziek brachten zij in de 16e eeuw reeds wereldse mu ziek aan het Hof ten gehore. Door het Keizerlijk bevel van 1498 is een daad van blijvende culturele waar de verricht. Joseph Haydn, Gluck en Schu bert, waren eenmaal Saengerkna- ben. Op twaalfjarige leeftijd was Wolfgang Amadeus Mozart reeds componist voor de Saengerknaben ook de veel omstreden Brueckner heeft voor dit koor werken ge schreven, die nog steeds op het programma staan. In 1918 stortte het koor, tegelijk met de Oostenrijks-Hongaarse mo narchie, ineen. Pater Josef Schnitt echter heeft in die periode met vijf tien jongens (in vroeger eeuwen waren 't er vaak tachtig en meer) de traditie hooggehouden. Een nieuw instituut werd, zonder geld en met rammelende magen, ter ere van de kunst en haar beoefening gesticht. In de moderne tijd werden moderne methoden van muziek- en zangonderwijs en van opvoeding in gevoerd. De levenslustige jongens van tegenwoordig leven, in tegen stelling tot de vroegere even le venslustige kloosterlingetjes op 'n echte muziek-school, die bovendien aan hun ouders geen cent kost. Ook in de laatste tientallen jaren zijn ve le bekende musici uit de rijen van de Saengerknaben tevoorschijn ge komen. Deze moderne mensen krij gen in het slot Wilhelminenberg, waar thans het instituut gevestigd is, der traditie getrouw het onder wijs, dat steeds weer de roem van het wellicht meest muzikale land der wereld Oostenrijk naar alle windstreken bevestigt.. Ieder jaar weer kunnen twintig tot vijfentwintig jongens in het instituut worden opgenomen. Zingen voor de boterham Sinds 1918 heeft de wereld Kennis gemaakt met de Wiener Saenger knaben, die, omdat geen overheids subsidie meèr kon worden gegeven, zelf aan de kost moesten zien te komen. De opleiding van de jon gens duurt thans drie jaar, meestal in teams van ongeveer twintig. De beste en verst gevorderde jongens gaan op tournée door geheel Euro pa om geld voor de opleiding en 't levensonderhoud voor zichzelf en hun kameraadjes bijeen te'zingen. Terwijl de in Weenen blijvende jongens geregeld in beroemde ker ken en in de Opera zingen, treedt de tournée groep tot in de kleinste Mr. Jan Derks, die Vrijdag avond voor Schola Publica spreekt over „ontmoetingen met grote persoonlijkheden". „DE HALTER" AAN 'T WERK Steun aan t.b.c.-bestrijding ALKMAAR. Op Dinsdag 29 Oc tober geeft de Alkmaarse Gymnas tiekvereniging „De Halter" in de Korenbeurs een uitvoering, waarvan de baten ten goede komen aan de kas van de Alkmaarse Vereniging ter bestrijding van de t.b.c. Het be stuur van „De Halter" werd daartoe gedreven door een voorval in eigen kring, waardoor het duidelijk werd, hoeveel er eigenlijk wel nodig is om een werk als dat van de Vereniging tot bestrijding der t.b.c., die naast het dag-sanatorium, de Lighallen, ook nog de z.g, Zweedse paviljoens exploiteert, die technisch door het Centraal Ziekenhuis worden bediend en zich op allerlei wijzen de voor- en nazorg in deze tak van gezond heidszorg verzorgt. De uitvoering van „De Halter" zal 's middags om 2.30 uur verzorgd worden door de jongeren. De avonduitvoering brengt dan de ouden leden votr het voetlicht. Hieronder werken ook de dames- en herenploegen, die in November zul len meedoen aan de Nederlandse kampioenswedstrijden, zodat men op deze avond alle cracks aan het werk kan zien. Aanrijding ALKMAAR. Op de kanaalkade botste gistermiddag een personen auto tegen een vrachtauto die ter hoogte van de magazijnen van de Fa. de Wild wegreed. De personen auto bekwam ernstige schade aan het spatscherm. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. plaatsen van allerlei landen op. Daar zingen ze geestelijke A-capel- la-muziek uit de zestiende eeuw. Dat zijn moeilijke vier-, zes- en achtstemmige motetten van Pale- strina, Lassus en Gallus. Dan vol gen Mozart, Haydn, Schubert, Brahms, Gluck, Bruckner en tal van anderen, die met hun liederen gulden randen aan het vaak donke re leven toverden. Denk eens aan de kinderopera ..Bastien et Bas- tienne" van Mozart in Rocococos- tuums en poederpruiken. Of aan de „Apotheker" van Haydn of een do zijn andere zangspelen van Schu bert, Offenbach en anderen, waar mee de Wiener Saengerknaben de wereld in verrukking brengen. En dan tot slot, te Weenen en overal elders, de gezongen walsen, die on verbrekelijk tot de traditie behoren. De tournée-groep der Wiener Saengerknaben zal op 24 October, des avonds om 8 uur, een uitvoe ring geven in 't Gulden Vlies te Alkmaar. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Het Venster, 18 jaar; Victoria: De avontu ren van O'Flynn, 14 jr.; Ci nema Americain: Een roe keloos avontuur, KFC keu ring onbekend; A.B.T.: Dui vels van het wilde westen, 14 jaar. 'T GULDEN VLIES: Feest avond Friese Vereniging „Friso". NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. K.A.V. afd. Laurentius ALKMAAR. Op Dinsdag 25 October a.s. openen wij ons win terseizoen met een Maria-avond. Hpt programma, tevens toegangs bewijs zal u een dezer dagen door de dames van het werkcomité worden aangeboden. De kosten zijn f 0.25. Geslaagd ALKMAAR. Voor het Dinsdag te Amsterdam door de Vakraad van de Kapperscommissie afgenomen examen voor het meesterdiploma in het kappersvak slaagde onze stadgenoot de heer M. J. M. Wes- sels. Met een goede opvoering van Henri Gheon's mysteriespel „De Klucht van den Gestrafte met den Koorde" heeft de Alkmaarse katholieke toneelvereniging Cantecleer Dinsdagavond haar eerste lustrum gevierd. Afgezien van de belangstelling van de zijde van het publiek, dat op deze avond in een niet zo grote opkomst van zijn medeleven met dit eerste feest getuigde, mag deze eerste avond van het toneelseizoen van Cantecleer in velerlei opzichten wel als geslaagd worden beschouwd. Hoewel men t.a.v. de keuze van het stuk voor een gelegenheid als deze wellicht van mening moge ver schillen, ook wij hadden de voorkeur aan een ander genre gegeven, toch kon men deze opvoering, die, zoals we vanouds van Cantecleer gewend zijn, weer uitstekend verzorgd. Dat de spelers van Cantecleer terdege de hand van een nieuwe meester hebben gevoeld, in de persoon van de gastregisseur Frans 't Hoen uit Hoorn, was meerdere malen merk baar. Het mysterie-spel zelve, een der bekendste werken van Ghéon, heeft door zijn vermenging van ernst en luim de typische bekoring, die er van dergelijke stukken uit kan gaan. Vooral in het laatste bedrijf, dat ons het meest bevredigde, komen de tegenstellingen het meest tot hun recht in de wijze woorden van de dwaze zoon, die de wereldlijke machthebbers, in de persoon van de rechter en de gendarme zo fijntjes op hun plaatsen zet. Het verhaal, de pelgrimstocht van een oude man met zijn simpele zoon, die tijdens een bedevaart naar St! Jacob te Coir/iostella in handen valt van een hebzuchtige herbergierster, die haar man weet over te halen de pelgrims door een list te beroven cn een van hen, de zoon door de rech terlijke macht laat straffen voor an dermans euveldaden, heeft dat won dere dat men zoeken moet in de fan tasie van de gelovige middeleeuwer. De zeer wonderbare redding van dé veroordeelde, wat vreemd voor onze begrippen, past dan ook wel in het kader van een geesteshouding, die men vandaag de dag niet zal aan treffen. In het eerste en tweede be drijf. waarin de misdaad der boos wichten wordt volvoerd, loopt het spel langzaam naar een climax, die in het derde bedrijf haar hoogte punt bereikt in het feit, dat de ge hangene nog blijkt te leven en een nieuw vonnis eist. Daarbij worden dan de ware schuldigen gevonden. Het spel der kleine bezetting was over het algemeen beheerst, de uit spraak, waaraan ook was gewerkt, goed. Vooral Jac. Beentjes als de oude vader, met zijn bezadigd, lijd zaam optreden, werd door het pu bliek geapprecieerd. Evenzeer de goed getypeerde waard. Jan Fernee, werd met veel toewijding gespeeld. De technisch uitstekend spelende waardin, Bep Speet, hadden wij wel wat meer hart, althans in de eerste twee bedrijven, toegewenst en de gendarme. Kees Keijsper, de vrolijke noot in dit ensemble, leek ons iet wat geforceerd, al hadden wij voor zijn spel veel waardering. Bijzonder goed kwam Antoon Buissink in zijn rol van de Zoon voor de dag. met uiterst fijn genu anceerd spel. Een voorname rol, die van de rechter, werd tot onze ver rassing door Nol Wohrmann, die voorheen nogal eens schuchter uit de hoek kwam, vertolkt. Een speler, die de juiste toon schijnt te hebben ge vonden. De grime, in handen van de re- ALKMAARSE KEGELBOND Onderlinge wedstrijden begonnen Op de zes banen in de Unie zijn Zondagavond de onderlinge wed strijden van de Alkmaarse Kegel bond begonnen. Reeds aanstonds na de opening bestond er grote animo en waren allen banen druk bezet. Ook Maan dag en Dinsdagavond rolden de bal len over de banen tot sluitingstijd. Juist voor de aanvang van deze wedstrijden is een verbouwing in de banen gereed gekomen, welke een belangrijke verbetering van. het geheel betekent, 't Zaaltje is thans bij de banen getrokken, waardoor een mooi en ruim geheel verkre gen is en de toeschouwers kunnen de wedstrijden veel beter volgen. Wanneer wij nu ook nog vertel len, dat de plateaux zijn vernieuwd nieuwe kegels zijn aangeschaft en een nieuwe verlichting op de ba nen is aangebracht, dan kan men begrijpen, dat .allen die de kegel- sport beoefenen, wel zeer ingeno men zijn met al deze verbeteringen van hun kegelhuis. Zeer terecht heeft de heer Die pen, voorzitter van de K A B, de heer Witte dank gebracht voor zijn groite medewerking aan de tottw koming van het geheel. De korpswedstrijden brachten nog geen hoog hout en ook op de vrije baan waren de 5X9 nog dun. Niettemin slaagden de heren W. v. d. Bosch en H. van Galen er in vijf negens te werpen. gisseur, voldeed uitstekend, evenals de door de Fa. Groothuizen gele verde décors. Een dankbaar applaus met een bloemenhulde voor Bep Speet ge tuigde van de waardering van de zaal voor het gebodene. L. S. Intieme herdenking. Na afloop van het spel werd in 't restaurant van het Gulden Vlies nog een intieme herdenking van het eerste lustrum gehouden, waarbij de directie .van het Gulden Vlies de vereniging complimenteerde en van haar belangstelling blijk gaf door 'n stoffelijk bewijs van medeleven. De heer Spiekerman bracht dank aan alle medewerkers, vooral aan de gastregisseur cn de geestelijk advi seur, pater Colbe, getuigde van zijn waardering voor het werk en het streven van Cantecleer, dat hij in de komende jaren met meer belang stelling dan deze avond zou willen zien bejegend. Wij tekenen hierbij aan, dat, zoals de heer Spiekerman in een wel komstwoord aan het begin van de avond reeds mededeelde, het oude abonnemer/enstelsel is vervallen en heeft plaats gemaakt voor een dona teurstelsel. Men kan van zijn mede leven voor Cantecleer het best ge tuigen, door zich als donateur op te geven. Naast de voordelen, daaraan verbonden, kan men tevens op deze wijze zijn medewerking verlenen aan het behoud en de uitbouw van goed katholiek toneel voor heel 'katholiek Alkmaar. DR. EUWE SPEELT SIMULTAAN ALKMAAR. De Alkmaarse Schaakclub VVV heeft met de door haar in Het Wapen van Heems kerk georganiseerde simultaan-se- ance, waarop niemand minder dan Dr. Eeuwe als simultaan-speler fun geerde, veel succes gehad. Er waren enige honderden be langstellenden, waarbij burgemees ter Mr. Dr. Wijtema eveneens van zfjn belangstelling blijk gaf, toen de voorzitter van VVV, de heer Deugd, deze avond opende. Hij heette allen welkom, in het bijzon der Dr. Eeuwe en stelde het °P hoge prijs, dat de burgemeester aan wezig was. Dr. Eeuwe zeide, dat hij weer gaarne naar Alkmaar was gekomen omdat hij nog prettige herinnerin gen aan vroegere avonden in Alk maar had bewaard. .Op verzoek van de voorzitter deed burgemeester Wijtema daarna de openingszet voor Dr. Eeuwe. Er werd gespeeld aan 35 borden en er waren onder deze 35 deelne mers zeer sterke spelers, die ver spreid waren opgesteld. Naarmate de situaties ingewikkelder waren, werd het tempo langzamer. Enkele zwakke spelers moesten spoedig de vlag strijken, maar de sterkere spelers bezorgden Dr. Eeu we heel wat hoofdbrekens. Het le winstpunt voor WV maakte G. S. Groenewoud. Het slot was, dat Dr. Eeuwe 26 partijen won, 4 remise speelde en 5 verloor. De winnaars waren: D. Appel jr., G. S. Groene woud, P. v. d. Struys, C. Wouterse en J. Levendig. Remise speelden: H. Huiberts, J. Veis, W. Kaan en W. Kwak. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend in de Sponstraat aangetroffen een wit poesje, half jaar oud en in de Fre- derikslaan no. 23 een zwart poesje pl.m. 6 weken oud. Ter beschikking enige jonge zwarte poesjes. Nog ontvangen voor het te stichten Die- renasyl van mevr. D. de H. f 2,50. Mej. K. f 4.15. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Ongelukkige val ALKMAAR. Gisterenmiddag om streeks vijf uur kwam een 15-jarig meisje, dat op een rijwiel op het Canadaplein reed, te vallen doordat zij tegen een jongen die daar liep aanreed. Het meisje bleek een pees in haar linkerbeen gescheurd te hebben en bekwam vermoedelijk 'n gescheurde knieschijf. Door de Ge neeskundige Dienst werd zij naar het Centraal ziekenhuis overge bracht. WAARSCHUWING ALKMAAR. Het publiek wordt aangeraden om voordat wordt in gegaan op de aanbiedingen ver meld in 't laatste propagandanum mer September 1949 van „de Prijs vraag", gevestigd Laan van Meer- dervoort 220 te 's Gravenhage, in lichtingen in te winnen aan het bu reau van politie kamer 12 alhier. Politie-voefbal ALKMAAR. Het elftal van de Alkmaarse politie speelde gister middag een wedstrijd tegen een team van de Velzer politie, dat het vorig jaar kampioen was. De wed strijd eindigde in het voordeel van de Alkmaarders met 21. De beide doelpunten werden door de mid- voor, Inspecteur Haberlag gemaakt Tijdens de wedstrijd kwam 'n Vel zer speler te vallen en moest wor den weggevoerd. Hij bleek 'n bles sure aan het linkerbeen te heb ben opgelopen. In vuur en vlam! HEILOO. Jongeman van Hèi- loo, sta jij ook al in vuur en vlam? Of hb je nog geen kennis genomen van het Herfst- en Win- terprogramma van de K.J.B.? Zoek je soms je vermaak in Alk maar? Och kom; in je eigen plaats, in je eigen parochie, in je eigen vereniging is er genoeg te vinden, waar je belang in zult stellen! Weet je, dat er Biljart en Tafeltenniscompetities bezig zijn, dat er in de K.J.B. 'n wan del- en toneelclub bestaat? Weet je ook, dat wij elke Woensdag avond onze bijeenkomst hebben, waar sprekers komen en films ge draaid worden? Jongeman, van 17 tot 25 jaar, toon je belangstel ling en geef je Woensdag a.s. om 8.30 uur op in ons gebouw. Dan zal ook jij in vuur en vlam gera ken en daardoor ook anderen in vlam doen ontbranden! Gevaarlijk HEILOO. Even voorbij de R.K. Kerk liggen op het z.g.n. „rijwiel pad" 'n hoopje stenen, 's Avonds is het onmogelijk dit obstakel tijdig te zien, zodat ér reeds enige fiet sers 'n behoorlijke buiteling ge maakt hebben. Men zij gewaar schuwd Ook op de hoek Westerweg Ewislaan liggen aan beide kanten hopen stenen afkomstig van de Westerweg. Deze stenen liggen er nu al 2 maanden. Kinderen spe len hierop en maken ongelukken. Enige kleintjes hebben reeds met de handjes bekneld gezeten. Gaar ne zagen wij dat gemeente-werken deze obstakels weghaalde. Enige tijd geleden moésten de stenen uit het wegdek der Ewislaan nodig weggehaald worden, omdat deze elders gebruikt moesten worden. Dammen HEILOO. De derde ronde van de club-competitie gaf de volgende uitslagen Tuinmande Graaf 20 GeuzebroekAdrichem 1-1 Sprenkeling Sr.J. de Geus 20 VerverBeukers 20 SchurerDekker 11 De stand op de ranglijst is nu: Tuinman 6 punten; Sprenkeling 5 punten; Verver 4 punten afge broken partij; Geuzebroek 4 pun ten! de Graaf 2 punten en een af gebroken partij; Beukers, Schurer en J. de Geus ieder 2 punten; Adrichem en Dekker 1 punt. Aanbesteding AKERSLOOT. Manndag 17 Oct. 1949 had ten Raadhuize de aanbe steding van de te verbouwen Brand weerkazerne aan het Kerkplein plaats. Hiervoor waren 7 inschrij- venden, t w.: 1. H. Kamp f 5865. 2. F. Groot f 5790,—; 3. N. Blokker f 5570; 4. Velzeboer f 5425.75; 5. Gebr. Krom f 5387.6. Gebr. Tie- bie f 5292.en 7. P. A. J. Pronk f 4869.aan wien het werk gegund is. De begroting was f 5188. Brandalarm AKERSLOOT. Maandag-avond omstreeks zes uur werd naar de commandant der Brandweer getele foneerd dat er brand was uitge broken in het perceel van de heer Nieuwenhuizen in de Starnmeer door blikseminslag. Onmiddellijk werd 't brandweerapparaat in wer king gesteld en in een minimum van tijd was men ter plaatse aan wezig. Tot ieders verbazing was er geen vlam te bekennen. Dit is nu al de tweede keer in een korte tijd dat de brandweer voor niets uitrukte naar de Starnmeer. Doe het met spoed BURGERBRUG. De ontwikke lingscursus der KAB functionneert reeds vijf weken en mag zich over gebrek aan belangstelling niet be klagen. Het aantal cursisten groeit nog steeds. Wie alsnog wil toetre den, neme kloek een besluit en ge ve zich spoedig op bij de le secr., de heer F. Mink. Binnenkort zullen er géén nieuwe cursisten meer aangenomen kunnen worden, daar de achterstand dan voor de nieuwkomers niet meer is in te lopen. Op de Benelux conferentie van vorige week is besloten de gedistilleerd accijns in Nederland belangrijk te ver hogen. Hoewel bedrag en datum van ingang nog niet bekend zijn, verwacht men in handelskringen zeer binnen kort een prijsverhoging van f2.a f3.per liter. Alle orders worden door ons (vrijblijvend) in volgorde van bin nenkomen en thans nog tegen de huidig geldende prijzen uitgevoerd. ADVOCAAT per fles OUDE GENEVER per liter Korting bij 6 stuks f0.20, bij 12 stuks f0.30 bij 24 stuks f0.40 per fles of liter. (Adv.) UITSLAG VERLOTING NIEUWE NIEDORP. De verlo ting ten bate van 'n kerkorgel in 't Rectoraat der Paters Franciscanen te Nieuwe Niedorp, gaf de volgende uitslagen: No. 2755 le prijs radio, 1528 2e pr. herenrijwiel, 1543 3e prijs kamer lamp, 3540 4e pr. rooktafel, 182 5e prijs Elect. Scheerapparaat, 3506 6e prijs Aa Be deken, 4583 7e pr. El. fietslamp, 1968 8e pr. electr. fiets- lamp, 1137 9e pr. electr. strijkijzer, 3244 10e pr. wandspiegel, 2567 11e pr. schemerlamp, 1026 12e pr. 10 kg Capucijners, 2234 13e pr. schemer lamp, 4948 14e pr. bloemvaas, 192 15e pr. schemerlamp, 804 16e pr. schemerlamp, 1576 17e pr. wandlamp 3103 18e pr. Engels woordenboek; 4375 19e pr. buiten- en binnenband voor fiets, 3306 20e pr. damestas Voorts vielen prijzen op de nos.: 3917 2564, 674, 1070, 3437, 4684, 1132, 2841, 4811, 2007, 1770, 4458, 14, 2385, 2015 2672. 3178, 247, 4039, 1756, 1044, 2556, 3926, 889, 1841, 2611, 1719, 100, 3787 2832, 1574, 4572, 2580, 3901, 1973 1069, 995, 3475, 2353, 452, 3557, 1707, 160 2344, 4099, 4698. 123, 2981; 1987 3510, 1989, 4972, 3097, 295, 1631, 1842 1640, 1615, 3810, 3609, 4128, 1245, 3480 Prijzen kunnen worden afgehaald aan het Klooster. ZEEVOGELS 1-H.S.V. 1 0—2 In een door beide partijen matig tot zwak gespeelde strijd, werd Zee vogels door eigen fouten in voor- en achterhoede met 02 geslagen. Vóór de rust gaf H.S.V. een kleine technische meerderheid te zien, doch wist deze niet tot uitdrukking te brengen. In deze periode was Zeev. overwegend in de aanval, doch door slecht plaatsen en slecht schieten verliepen alle aanvallen in onge vaarlijk voetbalgedoe. Een keihard schot van C. Klaverlaan van dicht bij nét tegen de staander, had beter lot verdiend. De HSV-voorhoede demonstreerde haar tekort aan kunnen, door de zwak-spelende Zeevogelseachtêr- hoede maar niet te kunnen passe ren. Rust 00. Terstond na de hervatting mist de Zeevogels-rechtsbuiten een opgeleg de kans. De thuisclub is weliswaar in de meerderheid, doch kan het doel maar niet vinden. Dan speelt H.S.V. zich meer vrij en komt tot vele tegenaanvallen, die echter door de nu beter spelende Zeevogels achterhoede worden afgeslagen. Een hard schot van W. van Dam wordt keurig door de HSV-keeper, die zich uitstekend weert, ge stopt. De tijd verstreek en reeds, werd aan een gelijke eindstand ge dacht. Doch Vrouwe Fortuna heeft anders beschikt. Twee foutjes in de Zeevogels-achterhoede werden even veel malen met doelpunten afge straft. Zo kreeg HSV de overwin ning cadeau. VEEMARKT HOORN Aanvoer 750 stuks; gelde koeien 450600; kalfkoeien 450650; pinken 350450 graskalveren 150225. AANBESTEDING HEERHUGOWAARD Maandag j.l. had in café Halfweg door het architectenbureau Nieuwland en v. de Vegte te Leeuwarden de aanbe steding plaats van het bouwen van een kaaspakhuis, met pekellokaal en garage voor de N.V. Coöp. Excelsior te Heerhugowaard, Er waren 41 inschrijvingen en de begroting bedroeg f 75.420. J. Wester, St. Pancras f 73.230, J. A. Dekker, Alkmaar f 81.200, G. Bot man en Co, Heerhugowaard f 94.250, Jb. Tromp, Alkmaar f 72.250, Gebr. Tuin, 't Zand f71.989, Jb. de Vries. Nieuwe Niedorp f76.000, C. Bosjes, Schermerhorn f 77.700, G. Kuipers, Hoogwoud f 72.980, Fa. Minneboom en Walboom, Den Helder f 77.500; A. Smit en Zonen f 65.888, fa. C. de Graaf, Alkmaar f 83.528, G. Ekkers en Zn„ Heiloo f 69.130, P. Doorn, St. Maartensbrug f81.600, fa. Klaver en Molenaar, Koedijk f75.975, fa. Gebr. Kuiper, Heiloo f 74.740, fa. S. Zeegers en Zn., St. Pancras f73.210, A. Koorn en Zn., Alkmaar f 82.375; A. Buur, Alkmaar f 83.500; D. Lan- gedijk. Heiloo f 74.840; Giltjes en Zn„ Broek op Langendijk f 74.500; P. Dubois, Franeker f 79.640; fa. P. Bot, Heerhugowaard f74.487; C. v. d. Kommer, Nieuwe Niedorp 'f 75.905, J. Rutsen, Z. Scharwoude f 75.843, J. Hytsma, Noord Scharwoude f 76.305; Jb. Rutsen, Z. Scharwoude f 75.875; de Geus en Zn., Broek op Langendijk f 76.000; L. H. Kamp, Heerhugowaard f79.950; Joh. Gas- kamp, Oterleek f 79.000, fa. Kolk en Co., Leeuwarden f 79.500; Gebr. Kuiper. Surhuisterveen f72.236; fa. Koppens, Den Helder f 76.580; S. Smit, Hoogwoud f 75.600; C. Appel man, Wognum f 75.820; fa. Hoog- zaad, Spanbroek-Spierdijk f 79.690; Gebr. J. en J. Obdam, Heiloo f 73.889; Jac. Klaasen. Heiloo f 76.372; fa. J. Faust. Nieuwe Niedorp f 74.687, K. Koopman, Nieuwe Niedorp f 72.940, H. Toes, Zijpe f 75.500; H. C. Groeke, Leeuwarden f 79.987. De gunning werd aangehouden. Prijzen behaald WAARLAND Dat onder de le den van het R.K. fanfarecorps St. Gregorius uitstekende krachten schuilen is dezer dagen wel uitgeko men. Op het Zondag 16 October ge houden solistenconcours te Midden- meer behaalden de leden van ons fanfarecorps de heren P. Nieuwboer altsaxofonist een eerste, L. Kok, trombonist, een tweede en Jn. Zut, baritonblazer een tweede prijs. Voor de genoemde leden van ons corps en hun directeur E. Peetoom uit Alk maar 'n mooi succes, en voor de oud leden een aansporing om wederom tot de gelederen van de Waarlan- der fanfare toe te treden, want deze kan nog wel leden gebruiken. Aan de geoemde heren onze hartelijke felicitaties. BELGISCH ECHTPAAR AANGEHOUDEN Vorige week heeft in enkele bla den een advertentie gestaan, waar in aan een welbespraakt meisje van ongeveer twintig jaar een be trekking in een hotelbedrijf te Ant werpen werd aangeboden tegen een salaris van f 400 per maand, terwijl bovendien voor vrije kost en inwo ning en verlof voor tewerkstelling in België zou worden zorg gedra gen. Gegadigden konden zich Zon dag j.l. in een café te Rotterdam presenteren. Verschillende meisjes, die er wel iets voor voelden om in Antwerpen f400 per maand te gaan verdienen, meldden zich. In het bewuste café werden zij ontvangen door een Bel gisch echtpaar, dat met een wagen naar Rotterdam gekomen was. De politie, die ook haar voelhorens eens uitgestoken had, was eveneens van de partij. Zij deed Zondagmid dag een inval in het café en heeft het echtpaar aangehouden. Het bleek, dat er drie meisjes aangeno men zouden worden. De zedenpolitie, die de zaak in onderzoek had, beschikte over on voldoende gegevens om de Belgen iets ten laste te leggen, maar door de economische recherche werd te gen het echtpaar, de 36-jarige ho telhouder L. W. en de 31-jarige A. W. v. d. B. beiden uit Antwerpen, proces-verbaal opgemaakt, omdat zij voor de Rotterdamse caféhouder J. v. d. V., twee horloges hadden meegenomen. Bij een bezoek aan België had hij het echtpaar f 100 ter hand gesteld. Ook tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Bij een garagehouder hadden zij nog 'n schuld van f 400. Deze heeff, zodra hij vernam dat zij aangehouden wa ren, beslag op de auto laten leggen. „STAD DORDRECHT" VERLOOR EEN SCHROEF Het stoomschip „Stad Dordrecht" meldde gisteren dat het een schroef had verloren. Het schip bevond zich op de Noordzee, 53 graden 35 minu ten Noorderbreedte en zes graden zeven minuten Oosterlengte, dat ia even ten Noorden van Schiermon nikoog. Gisterenmiddag is de sleepboot „Holland" van de fa. Doeksen uit gevaren en heeft het stoomschip op sleeptouw genomen. De „Holland" heeft de „Stad Dordrecht" naar de monding van de Eems gesleept om daar in het kalme water beter weer af te wachten. Het ligt in het voornemen het vaar tuig dan naar IJmuiden te brengen. Con Zelo-nieuws WAARLAND. Ons eerste elftal heeft wederom een zeer teleurstel lend resultaat geboekt, door een 41 nederlaag tegen SVW I. Waar moet dat heen boys? Gelukkig dat onze jongens van het derde zich zo kranig houden, want zij vgisten hun ongeslagen positie te handha ven, door Zondag j.l, KSV III met 40 klop te geven. Over deze ont moeting 't volgende. Als Con Zelo aftrapt gaan zij direct op het doel der gasten af, maar doelpunten blijven uit. KSV werkt zich wat los, maar ook bij hun ontbreekt het goede schot. De strijd gaat op en neer, met Con Zelo 't meest in de aanval, doch voor de rust wordt er echter niet gescoord. Na de rust zitten onze jongens goed op de bal en als er 5 min. in de tweede helft is gespeeld, geeft Nico met een goed sc/.ot aan de Waarlanders de leiding. Con Zelo blijft in het offensief en kort daarop is het 20. Het laat ste half uur wordt het spel groten deels op de helft van KSV gespeeld met enkele uitvallen der gasten. Als het eindsignaal klinkt hebben onze boys met 40 gewonnen. De juni oren A en adspiranten A die tegen W.G.W. uitkwamen verloren resp. met 30 en 60. Adspiranten B deden het daarentegen beter en wis ten van Geel Zwart met 13 te win nen. UITVOERING FLORALIA SCHERMERHORN. Zondag avond gaf „Floralia" in de tot de laatste plaats bezette zaal van Treiture haar jaarlijkse feest avond. Nadat een nieuw Floralia- lied was gezongen, bracht de R.K. Toneelvereniging „Leo XIII" uit Purmerend met volledig succes het bijzonder komische toneelspel „Jongens van de Koopvaardij" van Rosita Peters op de planken. Het verhaal van -de minnenbrie- ven schrijvende equipage van de „Gerritje Jacoba", brieven met echte en valse handtekeningen en die onontkoombaar bij de ver keerden terecht komen, laat zich aanvankelijk aanzien als een zon derlinge en ingewikkelde geschie denis. De vaart cn het élan waar mee „Leo XIII" in meesterlijke vlotheid de. ene dol-kluchtige situatie na de andere aan een op getogen publiek te verwerken geeft, verdrijft echter spoedig iedere gedachte aan mogelijke ongerijmdheden. Bij het applaus aan het slot hadden de spelers zich moeilijk een dankbaarder pu bliek kunnen wensen. In de pauze's hadden de trek kingen plaats van de door Flo ralia" gehouden verlotingen, waarbij de hoofdprijs van de gro te loterij, een rijwiel, ten deel viel aan Opperwachtmeester Moe renhout alhier. Burgemeester Driessen bracht dank aan het be stuur van „Floralia" voor het vele dat het door middel van de bloe mententoonstellingen, volksspe len en tot slot deze feestavond ge boden had. Verder sprak hij zijn bewondering uit voor het spel van „Leo XIII" en hij wenste deze toneelvereniging een tot weerzien toe. 't Verkeer passeert TJ veilig, want Uw rode achterlichtje brandt! VEILIG VERKEER. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. KOELER. Voor de Waddeneilanden en de kustgebieden van Friesland, Hol land en Zeeland: matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Wisse lend bewolkt met enkele regen buien. Iets koeler. Voor het ove rige gedeelte van het land: van nacht vrij koud en overwegend droog met een matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Morgen overdag wisselend be wolkt met enkele verspreid optre dende regenbuien en iets koeler dan vandaag. Als anderp middelen ge faald hebben l'w Iwestaan- vallen minder benauwd te maken, neem dan het middel waarop nog slechts zeiden vergeefs 'n beroep is gedaan (Adv.) MET VELE MILITAIREN UIT ONS GEWEST Het troepentransportschip „De Grote Beer" is op 1 October uit Tandjong Priok vertrokken en zal vermoedelijk op 24 October in de haven van Amsterdam aankomen. Vele militairen uit de kop van N. Holland zijn met dit schip op weg naar huis. Hun namen zijn: Soldaat C. N. Baars, Markt A 85, Schagen. Soldaat J. B. Bakker, Nu- hout v. Veenstraat 29 Castricum. Soldaat G. J. Boerlage, Regenten straat D 62, Schagen. Soldaat le k1. A M. Moerkens, Tuinstraat 34, Me- démblik. Korp. M. Peereboom, Vee markt 22 Hoorn. Sold, le kl. L. v.d. Peet, Koningsweg 43 Alkmaar. Kor poraal J. C. Polman, P. J. Jongstr. 94 Lutjebroek. Sold, le kl. P. Pronk Westerstr. A 99 Oudorp. Korp. C. Schuit, Koggeweg G 19, Wognum. Sold. J. Aay, S 13 Scharwoude. Korp. E. Baan, Janzenstr. 64 Den Helder. Scrg. N. Dee, Begoniastr. 53 Den Helder. Sold, le kl. C. J. v. Doorn, Emmastr. 64 Den Helder. Korp S. Groot, Kathoek 85 Andijk. Sold le kl. J. Th. Hoogeboom, Ka naaldijk 399 Koedijk. Sold, le kl. D. J H. d'Istelle, Jan Blankenstr. 25 Den Helder, Sold, le kl. F. P. Jonker, Grosthuizen G 115 Aven- horn. Serg. A. M. v. Laar, Brou- werstr. 29 Alkmaar. Sold. C. Mey- ering, v. Speyckstr. 32 Den Helder. Serg. J. C. v. Nek, Heerenweg F 118 Heilo. Sold. F. G. v. Niel, Be- verwijksestraatweg 46 Castricum. Sold, le kl. L. J. W. v. Santen, Ooievaarstr. E 27 Alkmaar. Serg. C. Schoen, Noorderpad 21, Z.O. Beem- ster. Sold, le kl. R. Smit, Zesste- denweg 155 C Grootcbroek. Sold, le kl. G. A. Steltenpohl, Pieter Flo- risstr. 35 Hoorn. Serg. H. P. A. v. Trier, Goudsbloemstr. 42 Den Hel der. Sold, le kl. G. Koolstra, Wil- helminaplein 88 Den Burg. Sold. L. Martin, Ropjeskuil 40 Alkmaar. Korp. A. J. Pannekeet, Kennemer- straatweg 143 Heiloo. Serg. F. Last, Groote Oost 128 Hoorn. Sold, le kl. H J. Lebbé, Kemphaanstr. 46 Den Helder. Mar. P. v. d. Vreede, Am- bonstr. 82 Den Helder. Mar. A. P. Bakkum, Ritsevoort 60 Alkmaar. Vlgtmr. II J. Rotgans, Polderweg 13 Don Helde». Kwmr. T. Hemmers Dahliastr. 35 Den Helder. Sold. B. A. J. Bont. Schelpenbolweg F. 41 Slootdorp. Sold, J. H. W. v. Enge len, Nassaulaan 16 Alkmaar. Sold. M. J, Gielink, Pekelharinghaven 12 Medemblik. Sold. J. Hamming, Gouw G 80 Hoogwoud. Sold, le kl. J C, Jongman, Sperwerstr. 5 Den Helder. Sold. G. Jonker, Ged. Ap pelhaven 58 Hoorn. Sold. G. Mole naar, Hoogeweg 195 Uitgeest. Sold, le kl. J. W. Kistenmaker, Broek oord 226 Andijk. Sold. T. Kooy, W.- Friesedijk 7 Wieringerwaard. Huz. J. Zegers, Zuideiland E 74 Texel. VACATURE VAN RECHTER De Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar heeft ter vervulling van een vacature van rechter in haar college de navolgende alphabeti- sche lijst van aanbeveling opge maakt: mr. H. P. A. Achterbergh, substituut-griffier bij de Hoge Raad der Nederlanden mr. A. W. Koch, griffier van en rechter- plaatsvervanger in de Arrondisse- ments-rechtbank te Leeuwarden, mr. J. A. Markus, substituut-grif fier bij en rechter-plaatsvervanger in de Arrondissements-Rechtbank te Leeuwarden, mr. J. A. Markus, substituut-griffier bij en rechter- plaatsvervanger ip de Arrondisse- ments-rechtbank té Alkmaar. Mr. J. H. Vellinga, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kan tongerechten in het Arrondissement Alkmaar, tevens waarnemend sub situut-officier van Justitie bij de Arrondissements-rechtbank te Alk maar, is tegen een van bovenge noemde candidaten met het lot af gevallen. Waterschappen Bij K. B. is met ingang van de eerste Woensdag in October 1949 benoemd tot Dijkgraaf in het Wa terschap de Engewormer, J. D. Stuurman te Zaandijk. Geel Zwart had een goede dag! 'T ZAND. Zondag j.l. was een goede dag voor Geel Zwart. Van de gespeelde wedstrijden kwamen 8 punten binnen. Alleen de adsp. b moesten het looidje leggen tegen Con Zelo b; de rest werd gewon nen en met behoorlijke cijfers! De wedstrijd van het eerste tegen V ZV in 't Veld bevestigde de stand van de eerste elftallers in de kop groep. Uit 5 gespeelde wedstrijden werden in totaal 9 punten bij el kaar getrommeld. Bravo, Geeltjes! We tellen voorlopig nog danig mee! Het tweede eftal herstelde zich keurig van de vorige week gele den nederlaag en zond Succes 3 niet lege handen naar Wieringen terug! Wel een bewijs dat goede geest en doorzettingsvermogen in een elftal veel tot stand kunnen brengen! Junioren a en adspiran ten a behaalden beide een klin kende zege op de jeugdelftallen van ZAP; een resultaat dat er mag zijn

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2