Nieuw EEN INTERNATIONALE BENDE SMOKKELT GOUD MET PARTICULIERE VLIEGTUIGEN Koude infiltraties" duren voort Tsj.-Slowakijeof Joego-Slavië in de Veiligheidsraad? DE WERELD EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd s Tsjecho-Slowakije Joego-Slavië Donderdag 20 October 1949 45 jaargang No. 1 1697 Gezinspolitiek! Schiphol diende als transitohaven Achtergrond van affaire nog duister De Wigwam richt oproep ymm Vleesdistributie opgeheven Mayer neemt opdracht aan Vandaag wordt verhit debat verwacht Matthew Fox in Indonesië? Weer drie planters vermoord Heffing op kaas van vandaag Abonnementsprijs t 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarie' per editie 16 ct. per mjr>„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f A familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbankNederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde H VA/V HEDEN Pagina I Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, tel 4382 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 ZELDEN is en wordt er méér gesproken over het gezin dan in deze tijd. Nu gaan zonder twij fel overweging en gesprek vooraf aan de daad, maar men zou toch wel willen, dat er op het gebied van een goede gezinszorg ge zinspolitiek in de bredere zin van het woord méér gedaan wordt, dan het geval is. Er zijn juist pas weer twee be langrijke congressen geweest over het gezin, het grote, het gave, het christelijke gezin. Over de Vlaams- Belgische besprekingen in Brugge heeft ons blad uitvoerig bericht. Vlak daarvoor was er, op alge mene (neutrale) grondslag, een Wereldcongres der Gezinnen in Rome, van de Internationale Unie van Gezinsbonden e.d., en in de besprekingen en zeer algeméén gehouden conclusies kon een zekere materialistische tendenz niet achterwege blijven. Temeer opvallend en verheu gend was daarom in het kader van dit congres een grote rede van Z.H. Paus Pius XII, die de deelnemers op Castel Gandolfo toesprak. De Paus herinnerde aan de vele malen, dat Hij in Zijn tien jarig Pontificaat gesproken heeft, over de waardigheid, de rechten en de plichten van het Huisgezin, dat in de maatschappij de levende cel is, door God Zelf gesticht. Die waardigheid, die rechten en die plichten zijn dus zo oud als de mensheid en onafhankelijk van de staat! De staat heeft dus geen rechten op het gezin, maar heeft wel de plicht dat gezin moreel en stof felijk te steunen. Het gezin ónder de staat brengen, zou zijn: „een middel erger dan de kwaal". EEN GROOT DEEL van de wereld plukt overigens nu nog de wrange vruchten van een ramp zalige echtscheidingspropaganda. In dit verband sprak dezer dagen de jongste Koninklijke Moeder van West-Europa, Prinses Elisa beth van Engeland, merkwaardige woorden over slechte huwelijks moraal en over het ernstige kwaad der echtscheidingen. Die woorden waren niet merkwaardig in de mond van een christen vrouw, maar wel opvallend was het, dat deze vrouw ze sprak, omdat leden van de Engelse Ko ninklijke Familie zich traditioneel plegen te onthouden val*#sociale of politieke toespraken. De Prinses sprak voor een ver eniging van moeders in Londen. Zij zag de grondbeginselen van het gezin in gevaar, en daarom de kracht en de gezondheid van de natie. De echtscheiding noemde zij de oorzaak van een der ergste euvelen in de hedendaagse maat schappij. (A propos: hoe staat het met het ontwerp-van Maarseveen inzake vermindering van 't aan tal echtscheidingen? Deze minis ter is sindsdien alweer van Jus titie overgegaan naar Binnen landse Zaken en van dit departe ment alweer naar Overzeese Ge biedsdelen, een aanwijzing dus, dat dit ontwerp alweer heel lang gereed ligt!) De Prinses zette de puntjes merkwaardig-duidelijk op de i. Zij verweet de huidige samen leving materialisme en gemak zucht, verkeerde verdraagzaam heid tegenover het slechte en hield de Engelse moeder voor de noodzaak van christelijk onder richt, van gebed en kerkbezoek, in één woord van practisch chris tendom, als voorbeeld voor de kinderen. Het zijn bekende klan ken uit menige „roomse preek", nu voor een ander forum voorge dragen. De wereld zal ze lezen. Moge z;j er ook naar handelen! KEREN WIJ nog even terug naar de grote rede van de Paus voor het Wereldcongres der Ge zinnen. De H. Vader achtte voor een betere „gezinspolitiek" vooral drie dingen nodig. Ten eerste: aan het gezin geven, wat het tekort komt om zijn huiselijke en sociale functie te vervullen. Dat betekent in de actualiteit der Nederlandse verhoudingen, dat in de maatrege len der volkshuisvesting (woon ruimte-toewijzing, woningbouw, financiering daarvan enz.) nog meer en beter rekening gehouden wordt met de belangen van de gezinnen, de grote óók! Het be tekent óók, dat de regeling van de kinderbijslag verbeterd wordt, met name door opneming daarin van de kleine zelfstandigen. Het gerucht wilde, dat de regering deze zaak, waarvoor van katho lieke zijde reeds zoveel krachten zijn ingezet, op de lange baan wil schuiven. Dat mag de Katholieke Volkspartij niet toelaten. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn Partijlei ding en Fractie niet voornemens dit tc doen en wij kunnen veilig aannemen, dat het katholieke volk van Nederland en vele andere betrokkenen niet anders ver wacht. Het tweede en derde punt van de Pauselijke rede zijn een recht streekse aanmoediging voor het bestaansrecht van de afzonder lijke Katholieke Bond voor het Gezin. De Paus wenst nl„ dat „de gezinnen onder elkaar worden verbonden tot een solied front, dat zich bewust is van zijn kracht", en dat de gezinnen in staat gesteld worden zich als zo danig te laten gelden, zowel in de zaken van elk land als van de gehele maatschappij. Moeilijk kan nog duidelijker voor het bestaansrecht en voor een eigen actieve taak van de Gezinsbond worden gepleit, dan hier door de Paus-zelf geschiedde! (Van een onzer verslaggevers) De Rijkspolitie is op het ogenblik druk bezig wijdvertakte goudsmokkel, waarbij ons land die voor Nederland niet nadelig is. Gebruik heden, die het vervoer van smokkelwaar door heeft een internationaal gezelschap van lieden, vliegtuigen op na houdt en dat gebruik maakt zich thans ontpopt als een bende, die alle en zijn duur bestaan financiert met de meest met het onderzoek naar de achtergrond van een betrokken is, zij het in een onschuldige vorm, makende van de schier onbeperkte mogelijk de lucht met kleine handige vliegtuigen biedt, dat op grote voet leeft, en er een achttal eigen van diensten van de luchtvaartmaatschappijen, douane- en deviezenregels met voeten treedt brutale smokkelzaken. Hoewel de politie nog lang niet precies weet wat er eigenlijk de laatste maanden allemaal is gebeurd, is toch reeds komen vast te staan, dat de Nederlandse douane-ambtenaren, in tegen stelling met hun collega's in het buitenland, door hun consciën tieus en onkreukbaar gedrag slechts hebben bijgedragen om de eerste tippen van deze ingewikkelde zaak tot klaarheid te brengen. Men weet ook nog niet precies hoeveel kapitalen er reeds bij elkaar gesmokkeld zijn, hoe groot de bende is en waar zij precies huist, maar de netten beginnen zich samen te voegen en reeds zijn verschillende dure heren, die in grote hotels in de hoofdsteden van Europa verblijven, op de lijst van smokkelaars bijgeschreven, die voor deze zaak is aangelegd. De rij is onlangs geopend met de arrestatie op het Parijse vlieg veld Le Bourget van een Costa Ricaan, die zich met een gloed nieuwe pas van land tot land door de lucht beweegt en zich met diplomatieke papieren zoveel mogelijk onschendbaarheid had aangemeten. Vermoedelijk om die reden en ook omdat de zaak door zijn internationale vertakkingen uiterst gecompliceerd is, heeft men dit verdachte sujet weer vrij moeten laten. Men heeft echter met deze arrestatie al bereikt, dat de schrik er bij het hele gezel schap danig in zit. Dit blijkt o.m. reeds hieruit, dat op Schiphol op het ogenblik een goudzending ligt, die de rijks politie in beslag heeft genomen en die merkwaardigerwijze niet wordt teruggeëist. Men durft zich zeer begrijpelijk niet te vertonen in het kantoortje van de recher che op Schiphol, zodat men daar de tijd heeft om zoveel mogelijk in nauw contact met de politie in andere landen en werelddelen deze puzzle op te lossen. „Wilde vaart" Het was de rijkspolitie al ge ruime tijd geleden opgevallen, dat Schiphol vrij geregeld bezoek kreeg van vreemde vogels. Het waren maar bescheiden vogeltjes, zeer snel en zeer krachtig. Zij werden alle gekenmerkt door het begrip „wilde vaart". De politie van andere vliegvelden in Europa werd op de hoogte gesteld en niet ten onrechte, want ook daar zag men dezelfde handige kleine Beech-crafts. De politie had al aanstonds in de gaten, dat men hier beter deed voorlopig de politionele neus te laten bloeden en op grote schaal gegevens te verzamelen om meer vat op deze „wildemannen" te krijgen. Logboeken werden be studeerd en vrachten werden na gegaan. De manifesten van de douane werden gecopieerd en uit een rijke verzameling van gege vens, die zodoende ontstond, werd tenslotte een juist beeld verkre gen. Men had te doen met het smok kelen van grote hoeveelheden goud. Goud in alle vormen waar in het zich kan voordoen, in sta ven, in sovereigns, in gouden Louis en Napoleons, een ware goudstroom bewoog zich over de luchthaven Schiphol naar alle richtingen. Vaak honderden kilo's Majoor de Gast, districts commandant van de Rijks politie te Amsterdam en de adjudant de Weille hebben een belangrijk aandeel ge had in het vaststellen van de feiten in de goudsmok- kel-affaire en hebben door hun onderzoek de grondslag gelegd voor het optreden van de politie-instanties in Zwitserland, Frankrijk, Bel gië, Engeland en vermoede lijk ook Spanje tot liquida tie van deze smokkel-affaire en meer tegelijk werden vervoerd en het merkwaardige was, dat men steeds het secuur werkende douanekantoor van Schiphol als tussenstation koos. Veel van de zendingen kwam' in luchthavens terecht, die een meer beruchte naam hebben dan de Amsterdamse, zoals Tanger, waar alles mag wat overal ver boden is, maar steeds figureerde Schiphol in de vervoersroute. Zo doende kon de politie van ons land een uiterst belangrijk aan deel leveren in de handelingen, die nodig waren om de heren ergens op het juiste moment aan de haak te slaan. Dit gebeurde onlangs op Le Bourget en daarbij werd zelfs de diplomatieke wereld betrokken, want degene, die op Schiphol een ticket had genomen naar Parijs i was de genoemde Costa Ricaan, I die zich kon legitimeren als atta-1 ché van de Gezondheidsraad van de Uno. Hij had een koffer bij zich, waar zoveel goud uit kwam rollen, dat de Franse douane er bleek van werd toen op last van de rechercheurs van Schiphol' de koffer geforceerd moest worden. De eigenaar weigerde nl. de sleutel te geven, omdat hij en zijn koffer onschendbaar heetten te zijn. Met grote letters was op de koffer het adres geschreven van Zijne Excellentie de Ambassadeur en Gevolmachtigd Minister van Costa Rica. De Franse politie wist het met veel strijkages zover te krijgen dat deze laatste autoriteit op Le Bourget verscheen om de nodige inlichtingen te geven, maar toen beide heren ontkenden ook maar iets met elkaar te ma ken te hebben, liep deze poging om verder in het geheim te dui ken voorlopig op niets uit. (Vervolg op pag. 3) TOT ALLE KATHOLIEKE KINDEREN TER WERELD „De Wigwam", de radio-jeugduit zending van de KRO, heeft zich reeds eerder bereid verklaard om mede te werken aan het welslagen van de UNO-protest-actie. Thans richt „De Wigwam" zich tot alle Katholieke kinderen ter wereld en roept hen op om iedere Zaterdag een H. Mis bij tc wonen en veel te bidden voor dé kinderen en de grote mensen in Oost-Europa. „Wij, 35.000 kinderen, die lid zijn van „De Wigwam" de ra dio-jeugduitzending van de KRO in Nederland, hebben besloten elke Zaterdag de H. Mis bij te wonen en veel te bidden voor on ze vriendjes en vriendinnetjes en voor de grote mensen in Oost- Europa. Wij bidden voor alle mensen, die daar in de gevange nis of in een kamp zitten. Wij bidden voor de bekering van alle leiders en leidsters in Oost-Euro pa, die zoveel slechte dingen doen. Wij vragen jullie met ons mee te bidden. Als over de hele wereld alle meisjes en jongens flink bidden zal O. L. Heer zeker ons gebed verhoren. Dit is onze spreuk: „Op ter Kruistocht! God wil het!" DE TOESTAND OP OOST-JAVA f/ BATAVIA, 10 Oct. (Ancta). De Nederlandse militaire woord voerder heeft verklaard, dat de toestand in Oost-Java niet veran derd is sinds hij Dinsdag hierom trent een uitvoerig overzicht heeft gegeven. Nieuwe incidenten werden in de afgelopen 24 uur niet gerap porteerd, hoewel koude infiltraties doorgang vonden. Mogelijk zullen de laatste verklaringen van de sul tan de toestand in de toekomst on gunstig beïnvloeden, doch op dit ogenblik wijst niets op een oplaai ing van de guerillastrjjd. Verder wees de woordvoerder er op, dat dc gebeurtenissen ten zui den van Cheribon on hèt heden ge melde incident ten zuiden van Bui tenzorg tonen, dat de toestand in Oost-Java niet alleen de aandacht •WpWAIiW#;? In de oorlog werden tal. van schepen op de Duitse binnen wateren door bomaanvallen vernield of beschadigd. Het grootste deel van deze schepen was niet in staat de terugreis te vol brengen. Thans worden zij naar de schrootwerven gebracht en wel over land op speciale vrachtwagens. vragen. Aneta vernam, dat 30 km ten zuiden van Buitenzorg een Ne derlandse patrouille in vuurge vecht geraakte met strijdgroepen van de communistische georiënteer de brigade Tjitarum van de 17 Au gustus divisie. Hierbij werden 10 leden van deze strijdgroep gedood, 17 gevangen genomen en een groot aantal wapens, munitie en docu menten door de Nederlanders buit gemaakt, de Nederlanders leden hierbij geen verliezen. Volgens het politiek overzicht blijft de toestand gespannen, hoe wel mr. Wongsonegoro als voorzit ter van de Republikeinse vertegen woordiging in de centrale gemengde commissie nog Dinsdag uit Djogja is aangekomen, werd de vergade ring van de commissie op verzoek van de republiek uitgesteld ,,in ver band met de late aankomst van de Republikeinse vertegenwoordiging" Van Nederlandse zijde wordt ver wacht, dat de Republikeinen alsnog zullen reageren op de aide-memoire die de heer Loving tijdens zijn twee de onderhoud met de sultan heeft overhandigd en waarin wordt medegedeeld, dat overleg met Den Haag noodzakelijk is alvorens een beslissing op de ingrijpende voor stellen van de sultan mogelijk is. Republikeinse regering zal verklaring afleggen DJOGJAKARTA, 13 Oct. (Aneta) Op 24 October zal de republikeinse regering voor het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlopig republikeins parlement) een verklaring afleggen inzake het verloop van de R.T.C. en de uitvoering van de Van Royen- Rum-overeenkomst in Indonesië. De voorzitter van de Masjumi, dr. Sukiman, zal Woensdagavond rap port uitbrengen aan het hoofdbe stuur van deze partij en een brief overhandigen van mr. Roem inzake het verloop van de R.T.C. In deze brief wordt gezegd, dat de republi keinse delegatie ter R.T.C. handelde op een wijze, die in grote lijnen overeenstemt met de politiek van de Masjumi. Roem verklaart, dat de republikeinse positie zowel naar binnen als naar buiten sterk is en verzoekt tenslotte om zo groot mo gelijke steun voor de republikeinse delegatie in Den Haag. PER 1 OF 15 NOVEMBER Naar wij vernemen bestaat het plan, zeer binnenkort de distributie van vlees op te heffen. Dit vraag stuk neemt sinds lang de aandacht van officiële landbouwkringen in beslag. Dc opheffing houdt ten nauwste verband met de situatie van de rundvee- en vooral ook met die van de varkensstapel en indien men ingewijden geloven mag, is deze situatie thans zodanig dat naar alle waarschijnlijkheid de vlees- distributie per 1 November of per 15 November zal eindigen. Voora! uit bedrijfsikringen is op beëindiging van de distributie sterk aangedron gen. Uitvoerige discussies zijn over dit punt in de laatste dagen met overheidsinstanties gevoerd. In in gewijde kringen verwacht men dat binnenkort het definitieve stand punt van de regering, naar men verwacht dc opheffing op een der beide data, bekend zal worden ge maakt. PARIJS (Reuter) René Mayer, de radicale financiële deskundige heeft er thans i„ toegestemd minis ter-president te worden. Hij zal Donderdagnamiddag voor de Natio nale Vergadering verschijnen. Mayer had nog moeilijkheden on dervonden met de socialisten, naar men aanneemt hoofdzakelijk over het tijdstip van uith 'nling aan de ambtenaren van hetgeen hun inge volge herindeling verschuldigd is. Mayer is 54 jaar en professor in de politieke wetenschappen. Nadat de communisten Amoy waren binnengetrokken, ging de Britse hoofdinspecteur Robert Oliver poolshoogte nemen in het Engelse gedeelte van de stad. Hij moest constateren, dat de communistische vlag met de vijf sterren ook in de Britse wijk wapperde.. Vandaag wordt in de Algemene Vergadering der V. N. te Flushing Meadow» een verhit debat verwacht over de kwestie van de vervulling der vacature in de Veiligheidsraad. Joego-Slavië en Tsjechoslo wak i](, zijn de twee candidaten voor de vrijkomende zetel van dc Ockraine. Dc Sowjet-Unie, Engeland en Noor wegen hebben te kennen gegeven, dc candidatuur van Tsjecho-Slowa kije te steunen. Chili, waarmee Tilo twee jaar ge leden de diplomatieke betrekkingen verbroken heeft, zal Joego-Slavië steunen, aldus heeft Trucco, de Chileense onderminister van buiten landse zaken, bekend gemaakt. Ook Frank Jijk zal zich in dezen waar schijnlijk achter Joego-Slavië scha ren, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. De aanspraken van Joego-Slavië op het lidmaatschap zijn verder verdedigd door Ache- son, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Een Engelse woordvoerder te Lake Success heeft het bijeenroepen van een persconferentie door Wy- sjindky „een ongehoorde stap" ge noemd. Deze woordvoerder zag in deze persconferentie, waarin Wy- sjinsky verkiezing van Joego-Slavië in strijd met de regels noemde, een poging, druk uit te oefenen op an dere delegaties. Acheson heeft de bewering van ONDER DE NAAM „MARK" BATAVIA, 19 Oct. (Aneta) Het federale blad ,,Arta Indo nesië'' schrijft, dat Matthew Fox met de „Oranje" in Bata via is aangekomen onder de aangenomen naam van „Mark". De correspondent van Aneta ontdekte, dat met deze boot even eens aankwam M. Lury, beheer der van de Oosterse afdeling en toekomstig beheerder der afde ling Batavia van de Universal International Films Incorporated. Lury zeide: „Ofschoon er enig verband moge bestaan tussen Fox en de Universal, bestaat er geen zakelijke betrekking. Ons enige werk hier is de distributie van films en geen vertegenwoordiger van de Universal mengt zich in andere aangelegenheden". Mark verklaarde aan Aneta, dat hij niets van de aangelegenheid-Fox wist. Hij toonde zijn paspoort, dat af gestempeld was in Sydney. FIGL FORMATEUR IN OOSTENRIJK WENEN, (Reuter) De Oostenrijk se president, Karl Renner, heeft de leider van de Volkspartij, Leopold Figl, verzocht een nieuwe regering te vormen, aldus is officieel mede gedeeld. zijn Russische collega, Wysjinsky, van de hand geweeen. Hij zeide, dat de benoeming van de niet-perma- nente leden van de raad geschieden moest op grond van hun bijdrage aan de intermïionale vrede en vei ligheid zowel als van geografische overwegingen. „Joego-Slavië", al dus Acheson, „is Oost-Europees. Het is ,ook Slavisch. En het is com munistisch. Het enige wat ontbreekt is algehele overheersing door het Kremlin, en daaraan wordt in het Handvest of andere overeenkomsten niet gerefereerd als voorwaarde voor lidmaatschap van de Veilig heidsraad". Ten aanzien van de Britse steun aan Tsjecho-Slowakije zeide Ache son: ,,Men kan er verschillend over denken, dit is geen kwestie van wereldschokkend belang". BANDUNG 19 Oct. (Aneta) Bij een overval op de onderneming Tji- matis nabij Tjiandjur werd de em ployé H. van Schuylenburgh gedood en zijn collega Vermeulen ernstig gewond. Zwaar gewond wist de laatste een militaire post te waar schuwen. Het onderzoek wees uit, dat de overval is gepleegd door de eigen ondcrnemingswacht van de onderneming. Uit Medan wordt gemeld, dat twee planters van de thee-onderne ming Sidamanik van de H.V.A. na bij Siantar door een bende zijn overvallen en vermoord. De beide employes, de heren P. W. van Dort en A. J. Noteboom, waren met twee ondernemingswachters de tuinen in gegaan en vielen in de nabijheid van het emplacement in een hinder laag. De beide ondernemingswach- ters wisten te ontkomen en waar schuwden een militaire post, die een patrouille uitzond, welke de jeep aantrof met de lijken van beide planters. Beiden waren zij gehuwd; zij hadden resp. 2 en 4 kinderen. DE BRAND TE AMSTERDAM Sluiting in transformator was oorzaak De technische staf van het ge meentelijk energiebedrijf heeft vastgesteld, dat de oorzaak van de brand in de electrische centrale aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam sluiting geweest is in transformator no. 1. De wikkelingen in deze transformator moeten worden ver nieuwd en deze reparatie kan zeer lang duren. De directeur van de centrale acht het niet uitgesloten, dat hiervoor een jaar nodig zal zijn. Ontvangst door de Koningin H. M. de Koningin heeft Woens dagmiddag in het paleis Huis ten Bosch achtereenvolgens afgevaar digden van de Persatoean Timoer Besar, van de Twapro (12de provin cie) en van het Comité Ketatanega- raan Minahasa in audiëntie ontvan gen. TER BERSCHERMING VAN DE CONSUMPTIEMELK- VOORZIENING Met het ingaan van de winter- melkperiode zal een wijziging wor den gebracht in de melkprijs voor de boer, welke ook in de prijsrege lingen voor kaas en melkproducten een wijziging noodzakelijk maakt. De onderlinge prijsverhoudingen van melk- en zuivelproducten zijn de laatste tijd n.l. zo gewijzigd, dat de consumpliemelk-voorziening in een bepaald gedeelte van het land in moeilijkheden dreigt te komen. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening acht het dan ook noodzakelijk, tot herstel van de prijsverhouding, op korte termijn een regeling ten uitvoer te brengen, welke de kaasfabrikanten en boerenkaasproducenten verplicht een heffing te betalen van 35 cent per kg voor door hen na 22 Octo ber 1949 te produceren kaas. De uitvoering van deze heffingsrege ling is in handen gelegd van he' bedrijfschap voor Zuivel. WEER EEN OVERVAL TE AMSTERDAM Gisterennacht heeft een lange slanke man een poging gedaan de 53-jarige vrouw van de landbouwer Hogendam in haar woning aan de Lutkemeerweg aan de rand van Amsterdam-West, te beroven. De man, die een ruit uit de keuken deur verwijderde, drong om even na één uur de woning binnen en heeft de vrouw, vermoedelijk met een ijzeren staaf, enige klappen op het hoofd gegeven. De verwonding viel gelukkig nogal mee. De dader nam ijlings de vlucht toen de vrouw om hulp begon te roepen. Uit dc woning wordt niets vermist. OTTO GROTEWOHL, minister president van de nieuwe Oost- Duitse staat, heeft Poolse journa listen op zijn eerste persconferen tie te Berlijn medegedeeld, dat Duitsland nooit meer Polen, de Sovjet-Unie of „enig ander land ter wereld" zou aanvallen. „Nooit zal er weer een agressief, impe rialistisch Duitsland zijn", aldir Grotewohl. BOMMENWERPERS van het typ. B 36, B 47 en B 50 kunnen louter en alleen al door hun bestaan de Sovjet-Unie dwingen haar indus triële kracht, technische bekwaam heid, menscnmateriaal en geld tc geleiden in zuiver defensieve ha nen, hetgeen inderdaad reeds hel geval is, en zodoende hulpbron nen dempen, die anders voor offensieve doeleinden gebruik! zouden worden", aldus generaa' Vandenberg, Amerikaans staf chef van dc luchtmacht. JOHN SNYDER, de Amerikaans, nainistcr van financiën, heeft dt geruchten tegengesproken, vol gens welke Engeland en Amerika tijdens de in September te Wa shington gehouden economische conferentie overeengekomen zou den zijn om terug te keren tot de gouden standaard. X

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1