Een Amsterdamse chauffeur zat anderhalf jaar onschuldig Joego-Slavië in de Veiligheidsraad Philipsfabriek te New York zal worden gesloten Rusland beschouwt benoeming als inbreuk op het Handvest Hoogmoedige deskundige deed eenzijdig onderzoek Herhalings- oefeningen Dr. Beel contra „De Waarheid DE WERELD van vandaag Joego-Slavië in de Veiligheidsraad Vrijdag 21 October 1949 45 Jaargang No. 11698 Twee inter nationale dagen Sovjet-stoottroepen in Hongaars uniform Devaluatie maakt import voordeliger Zwarte kat-brigade Zorg van collega bracht de redding Palar bezoekt heden Pandit Nehroe Geldboete geëist tegen Schoonenberg n HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederf. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K2240 Rotterdam, dat in 19-40 door de Duit se bomaanval zo zwaar werd geha vend, levert thans weer een veel beter aanzien. Hier ziet u de stad van het 60 meter hoge ge bouw van het Ge meentelijk Energie bedrijf af genomen. Rechts op de voorgrond is het Scheepvaartmuseum, in het midden op de achtergrond de toren van de St. Laurenskerk, en links op de achtergrond de toren van het Stadhuis aan de Coolsingel. DE KATHOLIEKE WERELD viert a.s. Zondag de Missie-Zondag. De dag daarna, Maandag 24 October, is het ook een internationale dag: de dag der Verenigde Naties. Twee internationale dagen, maar wat een verschillen. Beide dagen moesten dagen van vredesbevor- dering en stuwing van naasten liefde zijn. Maar hoe staat de een er gans anders voor dan de ander! De Missie-Zondag roept godde lijke verplichtingen in ons wak ker, de Dag der V.N. moest dat ook doen, maar tevoren is het succes van de een redelijker te verwachten dan de ander, omdat het uitgangspunt van de Dag der Missies beter en hechter is dan dat van de V.N. Er zijn stellig ook bemoedigende resultaten van het werk der Verenigde Volkeren aan te wijzen, op sociaal, cultureel en andere algemeen-maatschappe lijke gebieden. Maar het eigen lijke werk der V.N. levert ons de ene teleurstelling na de andere. Hoe kan het ook anders! In de Uno gaat nog teveel invloed uit van volkeren en staten en staats lieden, die* weigeren de grondslag van het Christendom te aanvaar den en voor wie de leer van de liefde van Christus onbekend is of ongewenst wordt. Wat kan er worden van de schone idealen van werkelijke mensenliefde en werkelijke vrede, indien de rech ten van de mens, de gewetens vrijheid, de vrijheid van gods dienst en kerk, enz., gehandhaafd en beschermd moeten worden door landen, die zelf die rechten met voeten treden? Meer vertrouwen biedt de Zon dag der Missiën, als millioenen katholieken de oproep horen van de Heilige Vader, om in naam van Christus te bidden en te offe ren voor het werk der bekering, om zodoende in tal van landen, bij millioenen niet-christenen, de ware leer van de echte vrede te helpen verbreiden. Geen ander fundament dan Christus en het is dit fundament, deze leer van rechtvaardigheid en naastenliefde, die de Missie plant bij deze mil lioenen, die Hem niet kennen of moedwillig van hem worden af gehouden. Er zijn nog 1300 millioen niet- christenen, die bekeerd moeten worden! Hier staat mensenwerk machteloos. God alleen kan op bijzondere wijze uitkomst geven. Daarom mag een herinnering aan het verzoek van de Vader der Christenheid, om Zondag a.s. te communiceren en veel te bidden voor de bekering der heidenen en daarnaast ook een geldelijk offer te schenken, hier wel even met nadruk gegeven worden. Wij weten het, de missionaris sen moeten dikwijls onder zeer zware omstandigheden werken; zij hebben alles, ja, als het moet, hun leven er voor over, om het missiewerk mogelijk te maken. Gebed is hoofdzaak, geld noodzaak. Het plaatje, dat aan de kerken is of wordt uitgereikt, zal hierbij helpen. Ter gelegenheid van de Missie- Zondag heeft Mgr. Celso Costan- tmi over Radio Vaticana tot de gehele wereld toespraken gehou den en gisteren deed hij dit in de Nederlandse taal. Hij noemde daarin de woorden van Sint Pau- lus: „Verheugt u met hen die in vreugde zijn, weent met hen die wenen", de samenvatting van het goddelijke en menselijke drama van de missie. Tegenover de bloei van de missie in Afrika de vreugde noemde hij de wenen den: de christenen en missiona rissen in het Verre Oosten, in het onmetelijke China. „Ons hart krimpt ineen bij het zien van de onmetelijke ruïnes daar! Toen het Romeinse rijk ineen- gortte en de barbaren tot in Rome kwamen, redde het chris tendom alles, wat er aan goeds was in de Romeinse beschaving en bekeerde zelfs de barbaren zo als Sint Paulinus de Nole schrijft: „Barbari discunt resonare Chris tum corde Romano". „De barba ren leren Christus prijzen met een Romeins hart". Iets dergelijks zal ook in het Verre Oosten gebeu ren. Het christendom zal het hu manisme van de oude wijsgeren redden door de waarheid te ver kondigen en de ware en troos tende zin van het leven te doen kennen. Herinneren wij ons toch dat er in het Verre Oosten streken zijn, waar men geniet van de vrede. Daar kan men een geestelijke be weging waarnemen, die teleurge- FLUSHING MEADOWS (Reuter). Joego-Slavië is Donder dag bij tweede stemming door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gekozen tot niet-permanent lid van de Vei ligheidsraad. Bij eerste stemming werden gekozen Ecuador en India met resp. 57 en 56 stemmen. Bij deze stemming werden op Joego-Slavië 37 stemmen uitgebracht en op Tsjecho-Slo wakije 20. Daar de vereiste meerderheid 39 stemmen was, was herstemming noodzakelijk voor de derde vacante zetel. Bij deze herstemming werden op Joego-Slavië 39 stemmen uitgebracht tegen 19 op Tsjecho-Slowakije. Onmiddellijk na het hekend ma ken van de uitslag van de tweede stemronde verklaarde de Russische afgevaardigde, Wysjinsky, dat de Sowjet-Unie Joego-Slavië niet zal erkennen als lid van de Veiligheids raad. Hij noemde de verkiezing van dit land een schending van het Handvest en van het gentlemans- agreement, dat tot nu bestond over de wijze, waarop nieuwe leden van de Veiligheidsraad worden gekozen. „Rusland en de overige Oost- Europese landen, aldus zeide Wi- sjinsky, hebben Tsjecho-Slowakije eenstemmig candidaat gesteld. Door de verkiezing van Joego-Slavië wordt de Veiligheidsraad een werk tuig in handen van het Anglo-Ame- rikaanse blok." Wysjinsky zeide woordelijk en op heftige toon: „De Sowjetrussische delegatie verklaart zeer beslist, dat Joego-Slavië niet mag, niet kan en niet zal beschouwd worden als een vertegenwoordiger van de Oost- Europese landen. Het in de Veilig heidsraad brengen van Joego-Slavië zal door de delegatie van de Sow jet-Unie beschouwd worden als een nieuwe inbreuk op het Handvest, waardoor de basis zelf, de funde ring van de samenwerking in de V. N. wordt ondermijnd." ERE DOCTORAAT VOOR PRINSES WILHELMINA NORTHAMPTON, 20 October (Reuter). Prinses Wilhelmina heeft heden het ere-doctoraat in de rechten ontvangen van het Smith College te Northampton (Massachusetts). Dr. E. N. van Kleffens nam de bul voor Prin ses Wilhelmina in ontvangst. Bij de promotieplechtigheid ver klaarde de promotor, dat Prinses Wilhelmina gedurende 50 jaar „de rechtvaardige en krachtige sou- verein van haar land" is geweest. „In vrede en oorlog was zij de belichaming van die deugden, die vele eeuwen lang verbonden zijn geweest met een volk, dat heeft bewezen, dat een opmerkelijke aanleg voor industrie kan samen gaan met de waardering voor de scheppende kunsten, dat vrijheid verenigbaar is met orde en dat vredelievendheid niet duidt op een gebrek aan moed". steld door de heidense bescha ving, zich naar Christus wendt. „Op verschillende plaatsen", schrijft een bisschop van China, „signaleert men een eerste stap naar de godsdienst, een toenade ring van de hogere klassen, die in het verleden zich bijzonder weerspannig hebben getoond. Meer en meer komen velen aan ons boeken vragen, zowel de catechismus als de gebedenboe ken. De onrust wint godsdienstige zielen, die tot nu toe tevreden waren met het heidendom. Zij voelen meer dan ooit de zorg voor de waarheid en zij spannen zich echt in om verlicht te worden". Katholiek Nederland zal in deze zijn taak weer weten te verstaan. Onze belangstelling en waar mo gelijk onze medewerking, om het internationale leven tot broeder schap en ware liefde, saamhorig heid en verdraagzaamheid te brengen, op de enig juiste grond slag van de christelijke leer, zal ons vóór de tweede internationale dag der V.N. niet beletten, door gebed en stoffelijke medewerking al het mogelijke te doen, om de Missie te helpen en te steunen en daardoor mee te werken aan het leggen en versterken van de ware grondslag van het internationale leven van verbroedering en liefde, in de naam van Christus, die voor de vrede Zijn leven gaf. Na deze verklaring van Wysjin sky ging de Algemene Vergadering verder met de verkiezing van nieu we leden voor de vrijkomende ze tels in de andere organen van de Verenigde Naties. Men verdiept zich in gissingen over de verdeling der stemmen. De stemming was geheim en men kon van bevoegde zijde tot dusver geen lijst van de stemming krijgen. Men gelooft, dat behalve vijf landen van het Slavische blok ook vijf landen van het Britse gemenebest, Noorwe gen en Denemarken, Frankrijk, Bel gië en Nederland en drie Latijns- Amerikaanse landen, waaronder Ar gentinië en Peru, de candidatuur van Tsjechoslowakije steunden. SPOEDIGE ACTIE TEGEN TITO WENEN, 20 Oct. (Reuter) Vluch telingen, die uit Zuid-Hongarije in de Britse zone van Oostenrijk zijn aangekomen, beweerden dat in het aan Joego-Slavië grenzende gebied van Hongarijë, Russische stoottroe pen in Hongaarse uniformen worden gestoken. Volgens de vluchtelingen wijzen onbevestigde berichten er op, dat de aanhangers van de Kominform in Joego-Slavië spoedig een actie te gen maarschalk Tito zullen beginnen Hierdoor zou Hongarijë een kans krijgen troepen naar Joego-Slavië te zenden, zogenaamd ter bescher ming van de vrij grote Hongaarse minderheid in dat land. Maar de Russen zouden niet genoeg vertrou wen in de Hongaarse troepen hebben en waren daarom van plan Russisch" stoottroepen in Hongaarse uniformen te zenden om de aanhangers van de Kominform in Joego-Slavië te helpen. MEER DOLLARS VOOR NEDERLAND De Dobbs Ferry Fabriek te New York, een der Philips-fabrieken in Amerika, zal worden gesloten daar de devaluatie het thans deze maatschappij mogelijk maakt tegen gereduceerde prijzen een aantal producten van de Phiiips- industrieën in Europa in te voe ren, welke de North American Philips maakte of van plan was te maken in eigen fabrieken. Dit zal ongetwijfeld tot een grotere dollaruitvoer van de Philipsfa- brieken te Eindhoven leiden. Gedeelten van de Dobbs Ferry- fabriek zijn reeds overgebracht naar andere Philips-fabrieken in de Ver. Staten, o.a. naar Brook lyn en Mountvernon in de staat New York en naar Lewiston in Maine. De voornaamste producten, welke voortaan zullen worden geïmporteerd in plaats van in de V.S. te worden vervaardigd, zijn electrische installaties, televisie toestellen en onderdelen, met in begrip van Philips' Protelgram televisiesysteem, hetgeen blijkt groot succes te hebben in de Ver. Staten. Het electrische scheer- apparaat van Philips, dat tot dus ver in de Dobbs Ferry-fabriek werd geproduceerd en werd ver- NIEZENDE VARKENS De varkens in Hadeland in Centraal-Noorwegen zijn aan het niezen geslagen. Vele niezende varkens moesten reeds worden afgemaakt, omdat men tot de bevinding is gekomen, dat de kwaal overerfelijk is en daarbij moeilijk te genezen. Het nie zen wordt veroorzaakt door kraakbeenaanwas in de neus, waardoor het ademen wordt bemoeilijkt. Men veronder stelt dat de ziekte met uit Zweden geïmporteerde var kens Noorwegen is binnen gekomen. kocht tegen 22,50 dollar, zal thans worden geïmporteerd en worden verkocht tegen 16,50 dollar. De North American Philips Co. heeft op het ogenblik 1500 em ployé's in dienst. Een gedeelte van de arbeiders in de Dobbs Ferry- fabrieken zal worden overge bracht 'naar andere fabrieken. Van de zijde van het Philips- bedrijf te Eindhoven deelde men ons mede, dat de inkrimping van het bedrijf in Dobbs Ferry geen stopzetting der verschillende in dustriële activiteiten in Amerika betekent. NEDERLANDSE COASTER VERMIST De Nederlandse coaster „Claes Compaen", een ongeveer 500 ton metend schip, dat Maandagoch tend van Brunsbuttel in Duitsland met een lading hout naar IJmuiden is vertrokken, werd voor het laatst gesignaleerd in de monding van de Elbe, ter hoogte van de boei „Elbe E". Sindsdien heeft men niets meer van het scheepje gehoord en Seheveningen radio heeft dan ook alle op de Noord- en Waddenzee varende schepen verzocht naar de coaster uit te zien. Het is mogelijk dat de radio van het scheepje de fect is geraakt of dat de kapitein met het oog op de zware zeeën en de houtlading 'n vluchthaven heeft opgezocht. SCHEPT DE WANORDE IN OOST- EN MIDDEN-JAVA BATAVIA, 20 Oct. Van doorgaans goed-ingelichte militaire zijde ver nam Reuter dat een guerillabende, die zichzelf ,,De Zwarte Kat-bri- gade" noemt en onder leiding staat van een communist, die bekend staat onder de naam Abidin Effen- di, de voornaamste oorzaak is van de huidige wanordelijke, situatie in Oost en Midden-Java. Volgens be doelde zegslieden zou de sterkte van deze bende 2.000 man, mogelijk meer, bedragen. De T.N.I. zou deze zwarte katten niet drastisch willen aanpakken om redenen van interne politieke aard. Volgens welinge lichte Nederlandse zijde is deze bri gade een geheim genootschap, onder communistische leiding en is haar doel, chaos te verwekken. In Indo nesische politieke kringen was men gisterenavond niet geneigd, op een en ander commentaar te geven. Toen in December 1946 een pakje met f 80.000 tijdens Het transport van de Amsterdamse Bank per auto naar het Centraal Station te Amsterdam en vandaar per trein naar Axel verwisseld werd met een vervalst exemplaar met waardeloze papieren, viel de verdenking op de chauffeur van de expeditiewagen, die er mee naar het station was gereden. Twee andere personeels leden van de Bank, die eveneens meereden in de wagen, ver klaarden, dat de chauffeur onschuldig moest zijn, maar deze, de 35-jarige A. A. Mulder uit Amsterdam, gehuwd en vader van 1 kind, werd door de Amsterdamse Rechtbank, na een vooronderzoek van 11 maanden, op 6 November 1947 tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Zeven maanden later bleek door het goede speurderswerk van een particulier detective, dat een der andere inzittenden van de expedi tiewagen de ware schuldige moest zijn en dat dus Mulder ten onrechte was veroordeeld en onschuldig l'l> jaar gevangen had gezeten. Mulder, die onmiddellijk na zijn veroorde ling in November hoger beroep had aangetekend, werd daarop op 21 Juli 1948 door de procureur-gene raal bij het Amsterdams Gerechts hof, mr. J. Fabiusi in vrijheid ge steld. De zaak tegen Mulder was toen echter nog niet door het Hof behandeld. De ware schuldige, ze kere V., stond later met zijn vrouw en schoonvader voor de rechtbank terecht. Hij zelf en zijn schoonvader werden tot 3 jaar veroordeeld, zijn echtgenote tot 2 jaar. Mulder werd bijna onmiddellijk gearresteerd nadat de ontvreem ding der f80.000,was gebleken, maar hij bleef hardnekkig ontken nen. De directie vain de Amsterdam se Bank bleef steeds van haar vol komen vertrouwen in Mulders inte griteit blijk geven en heeft hem zijn salaris ononderbroken uitbetaald tot zijn veroordeling toe. De rechtbank construeerde de be wijsvoering destijds voornamelijk op de ambtsedige verklaringen van de bekende politie-getuige deskun dige en grapholoog dr. C. J. van Ledden Hulsebos, die met grote stelligheid beweerde het hand schrift op het vervalste pakket als dat van Mulder te herkennen. Bo vendien had deze grapholoog ont dekt, dat er zich in het lakzegel op het pakje een vezeltje wol had vastgezet, „dat heel wel mogelijk afkomstig kon zijn van de trui, die verdachte op zijn rit droeg". In werkelijkheid bleek het de vrouw van V. te zijn geweest, die het adres op het valse pakje had geschreven. Haar handschrift was, ondanks aandringen van de zijde der Amsterdamse Bank, niet door een grapholoog onderzocht. Gedurende het vooronderzoek verzocht de heer E. M. L. Moolhuy- zen, een collega van Mulder, de rechter-eommissaris en de Officier van Justitie het onderzoek in an dere banen te leiden. Tenslotte nam deze collega een particulier detec tive (de Haan) in de arm. Samen besloten zij een helderziende in het geval te mengen. Deze wist een on derhoud te verkrijgen met de vrouw van V., die daarbij al spoedig door de mand viel. Intussen moest echter Mulder voor de rechtbank terecht staan. De eerste zitting was op 20 September 1947. De zaak werd toen aangehou den. Ter zitting op 23 October trok de Officier van Justitie mr. L. H. Feitsma, uit de pertinente verkla ringen van dr. van Ledden Hulsebos de conclusie, dat Mulder (met of zonder medeplichtigen) schuldig moest worden geacht. De officier eiste daarop 2Vs jaar gevangenisstraf en de rechtbank, onder praesidium van mr. M. D. K. S. van Lier, veroordeelde Mulder 14 dagen later tot 2 jaar. Donderdagmorgen diende de zaak tegen Mulder tenslotte in hoger be roep voor het Hof. Mulder beves- Bij K.B. is bepaald, dat in 1949 voor herhalingsoefeningen in wer kelijke dienst komen de gewone dienstplichtigen van de Landmacht, behorende tot vier door de minister van Oorlog aan te wijzen compag nieën. De duur van de herhalingsoefe ningen bedraagt voor het admini stratief personeel negen dagen (de minister is gemachtigd deze termijn te bekorten), voor de dienstplichti gen aangewezen voor kwartierma ken zes dagen en voor de overige dienstplichtigen vier dagen. Pressie op politiemannen in Sovjet-zone? Volgens het „Petrus Blaft", een te Berlijn verschijnend Katholiek kerkblad, hebben politiemannen in de Sowjetzone, die kerkdiensten bijwonen, in vele gevallen de waar schuwing gekregen van hun supe rieuren, dat zij gestraft zullen worden, wanneer zij deze practijk voorzetten. De hogere officieren zouden de betrokken politieman nen verwijten naar deze kerkdien sten toe te gaan vanwege de „Wes terse reactionnaire strekking" van de predicaties. NEW YORK, (A.N.P.-Aneta) Palar, de republikeinse vertegen woordiger bij de V. N„ zal heden avond de premier van India, Pandit Nehroe, in het Waldorff Astoria hotel, waar laatstgenoemde verblijf houdt, bezoeken. Palar zal medede lingen doen over de voortgang van de R.T.C. op speciaal verzoek van drs. Hatta. tigde in hoger beroep te zijn gegaan omdat hjj onschuldig was. Mr. J. Fabius hield onmiddellijk zijn requisitoir en zeide, dat de rechtbank thans bijna 2 jaar gele den ,,op ogenschijnlijk goede gron den de verdachte had veroordeeld, maar dat later diens onschuld aan het licht was gekomen". V. had aanvankelijk nog volgehouden, dat Mulder een deel van het geld had ontvangen, maar ook dit bleek niet waar te zijn, zodat mr. Fabius vrij spraak requireerde. De verdediger, mr. E. A. J. M. Povel, sprak in zijn pleidooi over een bewijs, dat als een kaartenhuis ineen was gestort. Pleiter achtte het verkeerd, dat de grapholoog zeer veel aandacht aan de niet minder dan 40 punten van overeenkomst in het hand schrift van Mulder met dat op het pakje heeft geschonken, maar de punten van verschil, die nog talrij ker waren heeft genegeerd. „Hij heeft over dit onderzoek in zijn rapport een tirade geschreven", al dus pleiter, „die bij het doorlezen alleszins mishaagt. Het zou prettig zijn, indien de hoogbejaarde deskundige in het vervolg iets van zjjn wetenschappe lijke hoogmoed zou willen laten vallen." Pleiter deelde het Hof tenslotte mede, dat Mulder binnenkort bij dit Hof een verzoekschrift zal indienen tot een geldelijke tegemoetkoming voor de geleden schade. Het Hof deed in deze zaak onmid dellijk uitspraak. Het vernietigde het vonnis van de rechtbank en sprak verdachte vrij. De vijfde kamer van de Amster damse rechtbank, gepresideerd door mr. J. Meihuizen, behandelde Don derdagmiddag de aanklacht van dr. L. J. M. Beel, oud-minister en oud- Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon contra het dagblad „de Waar heid", gedaagd in persoon van de hoofdredacteur, het lid van de Eer ste kamer der Staten-generaal, A.D. Schoonenberg. In dit blad was in Juli j.l. een artikel gepubliceerd, waarin in de vorm van vragen aan de regering en aan de Officier van Justitie te s-Gravenhage, dingen waren gezegd die dr. Beel beledigend achtte. De Officier van Justitie, mr. B. Kist, meende, dat hoewel de heer Schoonenberg het artikel zelf niet geschreven heeft hem geen mede plichtigheid doch wel degelijk mede daderschap ten laste kan worden gelegd uit hoofde van zijn functie als verantwoordelijk hoofdredacteur. De vorm waarin het artikel ge goten is, zo zeide de Officier, is vragend en zegt niets positief, doch desondanks kan het artikel beledi gend zijn, zoals de jurisprudentie aantoont. Het artikel suggereert dat dr. Beel daden heeft verricht, waar door hij chantabel is en bovendien zinspeelde het er op, dat er een vriendschappelijke verhouding tus sen dr. Beel en Mussert heeft be staan. Gezien de hoge functies welke dr. Beel heeft bekleed acht spr. derge lijke suggesties zeer zeker beledi gend, gezien het feit, dat verdachte reeds eerder voor een soortgelijk geval tot een geldboete is veroor deeld, requireerde de officier een geldboete van f 300,subs. 30 dagen hechtenis en een voorwaardelijke veroordeling van drie maanden ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. VERTROUWEN IN REGERING-EYSKENS Na 'n debat van twee dagen over de devaluatie heeft de Belgische Kamer Donderdag met 119 tegen 66 stemmen haar vertrouwen in de regeringEyskens uitgesproken. De verdediger, mr. Stokvis, zeide de vaste juridische overtuiging te hebben dat geen strafbaar feit is gepleegd. In brede kring in den lan de, zo zei hij, heerst onrust als ge volg van de loop van enkele straf zaken, men wil de dekmantels zien verdwijnen, men wil opening van za ken. Het opleggen van een voor waardelijke gevangenisstraf achtte mr. Stokvis een directe aanslag' op de persvrijheid. Hij kwam tot de conclusie dat slechts vrijspraak mo gelijk was. Nadat ook nog de heer Schoonen berg het woord had gevoerd, be paalde mr. Meihuizen de uitspraak op 3 November a.s. RENé MAYER won gisteravond het vertrouwens-votum in de Franse Nationale Vergadering met 341 tegen 183 stemmen. Nadere bijzonderheden geeft het Buiten lands Overzicht van vandaag. VOLGENS DUITSE zegslieden zullen waarschijnlijk einde Oct. voorbereidende onderhandelingen worden gevoerd over een voor lopig vredesverdrag tussen de Sovjet-Unie en de Oost-Duitse staat. DE CHINESE communistische re gering te Peking heeft de lijst van ministers gepubliceerd. Deze be vat vier plaatsvervangende mi nister-presidenten, 21 ministers met portefeuille en talrijke mi nisters zonder portefeuille. Com munistische troepen ziin in Zuid- China nog 80 km verwijderd van de Portugese kolonie Macao. Ver wacht wordt, dat zij binnen 24 uur de belangrijke havenstad Swatou zullen veroveren. DE WESTDUITSE Bondsdag heeft bij stemming besloten alle com munisten en rechtse extremisten uit commissies, die zich belasten met internationale aangelegenhe den, te weren. Tot de internatio nale aangelegenheden zullen ook de betrekkingen met de bezettende mogendheden, Berlijn en het Europese Herstelplan gerekend worden. togzy*'" ff Majoor Walter Beadle heeft op het vliegveld Frankfort, vanwaar de luchtbrug naar Berlijn begon, aan een 160-tal arbeiders oorkonden uitgereikt. De arbeiders hadden zich door hun on vermoeid werken aan de luchtbrug onderscheiden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1