Houd ond K.M.J.V. en de moderne kunst STOFFEN Bloembollen export PAG. 2 Vrijdag 21 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Ned. Kath. Vrouwenbeweging Mevr. Boudens-van Heel over fBlijheid in het gezin" r~ Onbevredigende avond Toonaangevend Op zoek naar geluk in Z.-Afrika .DE PELIKAAN cGuViluuiluto/tifii Nederland steunde Joego-Slavië Marktberichten ALKMAAR. Op 20 October luidde de gemengde groep (Het Gilde) van de afdeling Alkmaar deNed. Katholieke Vrouwenbe weging, haar winterprogramma in met een vergadering in Victory- Hotel, waarin Mevr. Boudensvan Heel. uit Vlaardingcn, een hoogge stemde, van een echt christelyk op timisme getuigende, causerie hield over „Blijheid in het gezin". De vele leden van de Vrouwenbewe ging, die by deze samenkomst ver stek Heten gaan, hebben een ge- anir/ecrde en interessante avond gemist. - - Bij. ontstentenis van de voorzit ster, mevr. Paleari opende de se cretaresse, mej. M. A. J. Kamp- huys, met oen woord van welkom deze bijeenkomst. Allereerst werd de heer dr. C. J. C. Arnold daarna in de gelegenheid gesteld een kort propagandistisch woord te wijden aan de gezinstentoonstelling, die van 23 October tot en met 1 Nov. in het Alkmaarse Lyceum zal wor den gehouden. De Paus en de Bis schoppen, aldus spreker, leggen steeds weer de nadruk op het gaaf houden van het gezin. Als we erin slagen het gezin gezond te houden, dan is alles gewonnen. Een specta culaire tentoonstelling, de gezins tentoonstelling, zal het sluitstuk zijn van de gehouden gezinsweken. Zij zal ons leren dat de gezinsfees-- ten ook'in de kerk en de kerke lijke feesten ook in het gezin ge vierd moeten worden. Zij zal ons laten zien hoe het kan en hoe het moet in een goed katholiek gezin, onder de leuze: „Zo zijn onze ma nieren". Spr. beval de vergaderden een bazoek aan deze tentoonstel ling, die door de Katholieke Actie georganiseerd wordt, van harte aan. .De entreeprijs, zowel voor de tentoonstelling zelf als voor de filmvoorstellingen die in de boven zaal zullen gegeven worden, be draagt slechts X 0.25. Er is geen lotenverkoop en er zal geen grab belton zijn en de kinderen betalen maar X 0,10. Op deze smaakvolle tentoonstelling, zo besloot spreker, kan men op een plezierige manier bgter worden. Hierna werden door de secreta resse enkele mededelingen gedaan. Op 3.November zal de jaarlijkse dodenherdenking plaats vinden. De predikatie daarbij zal worden ge houden door de geestelijke adviseur dr. Holthuizen. "Waarschijnlijk zal ook in November de film „Gejaagd' gedraaid worden m het Cinema- theater. In December hoopt het be- 'atuur een Kerstavond te kunnen organiseren! In Januari zal de jaar vergadering worden j/ehouden. In Februari valt do feestavond. In Maart zal waarschijnlijk mv. Staal een lezing met lichtbeelden houden aver Rome, in verband met het Heilig Jaar. Maria Boodschap, op 25 Maart, wordt de Mariafeestdag van de Vrouwenbeweging. Voor de ingele verde textielpunten zijn lakens en slopen aangeschaft voor onderlinge hulp aan kraamvrouwen uit de Vrouwenbeweging. Wie er behoef te aan heeft, kan zich melden bij mevr. Paleari. Er zal weer een brei.-aqtio worden gevoerd, Wol kan i desnoods gehaald worden bij het bestuur. Bij. mevr. Admiraal, Ka naaldijk 17 A, kan men zich opge ven ais men mee wil doen met naaien en stoppen voor gezinnen, die hun stop- en verstelwerk niet zelf afkunnen. Zij, die om serieuze redenen menen van deze tak van onderlinge hulp te mogen profite ren, kunnen zich aan hetzelfde .adres opgeven. Er worden dames gevraagd, om te collecteren op 30 October, de spcldjesdag. van de Vrouwenbeweging. Men kan zich opgever/ als gegadigde voor een of andere cursus, zoals een kookcur sus of een naaicursus. De concer ten van H.O.V. worden aanbevolen. Leden van de Vrouwenbeweging genieten reductie op de entreeprijs, De Müssietentoonstelling van de J.V.G., die a.s. Zondag in de Nieuw- straat gehouden zal worden, Wordt vah' harte kahbevölen. Niet rijkdom, maar liefde is nood zakelijk voor het geluk van een gezin, zo begon Mevr. Boudensv. Heel haar idealistische causerie, die handelde over de blijheid in 't gezin, die een voorwaarde is voor het gezinsgeluk. Bij het huwelijk moet het uitgangspunt zijn: ,,Iken mijn huis, wij zullen de Heer die nen", dan is de blijmoedigheid in het gezin reeds gegarandeerd. Tel kens als er een kindje geboren wordt, dient er vreugde te zijn rond de wieg om het nieuw-geker- stende mensenkind. Maar hiermee raken we een groot probleem. Wo ningnood bréngt angst voor het Etalageverlichting ALKMAAR. Blijkens een ad vertentie in dit nummer is het in de maanden November, December en Januari a.s. voor winkeliers ver boden op bepaalde uren hun etala ge te verlichten. Ontheffing onder bepaalde voorwaarden is mogelijk daarom is het goed bedoelde an nonce- te raadplegen. Hockey-nieuws ALKMAAR. Het programma voor Zondag 23 October van de Alkmaarse Mixed Hockey Club, ziet er. als volgt uit: DamesTweede klasse C: IjsvogelsAlkmaar Vierde klasse D: Alliance IIIAlkmaar II Aanvang 13 uur Heren: Promotieklasse C: AlkmaarPinoké Tweede klasse D: Strawberries nAlkmaar n Veteranen: AlkmaarHilversum B. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Elisa beth d. van W. Heesels en E. Sie- mer, Jeltje d. van J. Mledema en J. Bajema. Gehuwd: Gerrit C. Dun en Elze K. Berman. Ondertrouwd: Herman Migchel- sèn 28 jr. en Anna M. van Ammers 27 jr; Jacobus S. Boersen 23 jr. en Anna C. M. Bakker 23 jr.; Jean Poorter 23 jr. en Afra M. van Twurfvel 19 jr.; Jacobus J, Zuur bier 29 jr. en Cornelia Bruin 22 jr.; Jan N. Rootlieb 29 jr. en Trijntje Kooij 31 jr. Overleden: Elisabeth Zwaan oud 81 jaar. kind mee. Spreekster spoorde haar gehoor aan, op alle manieren de strijd om de oplossing van het woningvraagstuk te steunen, in 't belang van het gezinsgeluk. Als 't enigszins kan, aldus spr., laat dan uw kindje thuis geboren worden. Dan gebeurt er een wonder voor de andere kinderen, die in huis zijn. Gqeft uw kinderen een echt tehuis, waar zij later met een hart vol dankbaarheid aan terugden ken. Wij moeten openstaan »oor lief en leed van de onzen. Het ge luk van een kind hangt niet af van duur speelgoed. Een kinderhand is inderdaad gauw gevuld. Een zekere gestrengheid noch 'n zekere soberheid echter, behoeven het gezinsgeluk in de weg te staan. Wij hebben veel voor op niet- katholieken bij onze opvoeding tot blijmoedigheid. Wij kunnen de bo vennatuurlijke middelen, die ons ten dienste staan, gebruiken, zon der de natuurlijke middelen te ver smaden. Wij moeten trachten groots en feestelijk te leven. Meelevend met de Kerk, vieren wij feest op feest. Nadat spreekster haar gehoor had aangespoord, lieftallig te zijn als Rachel, trouw als Sara en ver standig als Rebecca, legde zij er de nadruk op, dat de mannen dienen te bedenken, dat een vrouw met grijze haren in haar hart steeds 't meisje van twintig gebleven is. Met een klein compliment, een en kel lief woord, kunnen zij een vrouw zo gemakkelijk over haar zorgen heen helpen. Tenslotte noemde spreekster en- ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De Rat, 18 jr. Victoria Theater: Nattigheid, 14 jr. Cinema Americain: 't Zal je niet gebeuren, alle leeftijden. A.B.T.: Buf falo Bill grijpt in, 14 jr, en Utah, de wreker, 14 jr. SCHOLA PUBLICA: 8 uur in het Gulden Vlies: Mr. Jan Derks spreekt over bekende persoonlijkheden. Hotel de Nachtegaal: 8 uur Rookwedstri.jd. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, Tel. 3628. kele bronnen van gezinsgeluk. Zij wekte de dames op voor verrassin gen in het gezin te zorgen, en daar bij legde zij de nadruk op de grote rol, die de kundig beheerste kook kunst voor de moeder speelt. Voorts wekte zij op tot belangstel ling voor ai datgene wat de be langstelling van onze huisgenoten heeft. En tot slot van haar lezing brak mevr. Boudens een lans voor het handwerken, de goede lectuur, het verzamelen, de muziek en dé zang in het gezin, die stuk voor stuk kunnen bijdragen tot het scheppen van een blijmoedige sfeer, waarvoor de man en het kind mis schien niet met zoveel woorden hun waardering zullen uiten, maar waarvan zij zullen genieten in hun hart. Mej. Kamphuys sloot deze geani meerde vergadering met haar goede wensen voor Mw. Paleari, die nog niet geheel hersteld van een ziekte, niettemin haar werk voor de Vrou wenbeweging blijft verrichten. ALKMAAR De wekelijkse K. .T.M..V.-bijeenkomsit in paviljoen „Kinhcim" stond deze keer in het teken van de moderne kunst, waar over de schilder Piet Stenneberg een beschouwing hield, v«rdulde ljjkt door een aantal werkstukken van eigen hand. Alvorens dit onderwerp werd aan gesneden, deelde de voorzitter, de heer C. Tros mede, dat ter gele genheid van het Christus-Koning- t'eest een tentoonstelling van werk stukken, bestemd voor de Missie zou worden gehouden, waarvoor hij de medewerking der leden vroeg. De geestelijk adviseur, pater Marcelis O.P., wekte de leden op tot deel neming aan de congregatie en bracht een serie boekjes, de Paulus- reeks, onder de aandacht van zijn gehoor. Ook werd opgewekt tot deelname aan de Christus-Koning stoet, op de laatste Zondag in Oc- ober. Piet Stenneberg begon zijn cau serie over de moderne schilderkunst met te constateren, dat er tegen woordig meer belangstelling voor de kunst en voor de moderne kunst in het bijzonder, merkbaar is. Voort8 stelde hij vast, dat er vele stromin gen zijn, die op het publiek veelal verwarrend werken. De moderne kunst zag de heer Stenneberg als een zaak van het gevoel, niet van het verstand. Hij achtte de periode der naturalistische kunst afgesloten cn zag alleen toekomst in de mo derne kunst, waarin het niet ging om vormen, maar om ideën in lijnen en kleuren .Het moet maar aan de beschouwer worden overge laten, wat hij uit een werkstuk wil halen. Voorts was de heer Stenne berg van mening, dat alleen de mo derne kunstenaar het leven juist wist te doorschouwen, omdat deze geheel zou opgaan in de realiteit. Voor de moderne kunstenaar bestaat er volgens de heer Stenneberg geen objectiviteit en de schepper van een kunstwerk moest geheel los van de stof staan. Voorts gaf de heer Stenneberg nog zijn mening over de Godsdienst ten beste, die geheel strijdig was met onze katholieke opvatting en waarbij de geeselijk adviseur de schilder op een vriendelijke wijze, doch beslist, van repliek diende. De beschouwing werd besloten met een reeks algemeenheden waar- DE ALKMAARSE BILJARTCOMPETITIE Stand B-klasse (cadre) op 19 October, in volgorde: car., brt.. alg. moy., match pnt., gespeelde wed strijden Onder Ons 1283 215 5.96 12 3 Ontimisten II 1673 262 6.38 12 4 Z.E.K.Z. 1602 196 8.17 10 3 Drie Ruiten 1596 185 8.65 8 3 Optimisten I 1666 220 7.57 5 3 Stand C-klasse op 19 October: Gekr. Valk 2019 532 3.79 28 4 Excelsior II 2026 553 3.66 18 4 Witte Huis 2317 520 4.45 17 4 Driesprong 1871 463 4.04 16 4 Alkm. Victrix 1630 421 3.87 16 4 Optimisten 1670 577 2.89 16 4 Z.E.K.Z. 1659 496 3.32 15 4 Excelsior I 2178 450 4.84 12 4 Drie Ruiten 2024 442 4.11 11 4 Lindenhoek 1592 538 2.95 10 4 In de week van 23 tot en met 29 Oct. komen tegen elkaar uit: B- klasse (cadre): 28 Oct.: Z.E.K.Z? Drie Ruiten; 29 Oct. Optimisten IIOptimisten I. C klasse: 27 Óct. Alkm. VictrixExcelsior I; Drie sprongLindenhoek. 28 Oct. Gekr. ValkWitte Huis; Excelsior II Z.E.K.Z OptimistenDrie Rui ten. D-klasse Groep I: 26 Oct. Excelsior-OptimistenZ.E.K.Z - Drie Ruiten. 27 Oct. Onder Ons Witte Huis. D-klasse, groep II. 26 Oct.: WaagGekr. Valk; Alkm. VletrixDriesprong; Witte Huis Lindenhoek. E-klasse, groep I: 24 Oct. Oude PoorterWaag; Drie Ruiten Alcm. Victrix. 26 Oct. Driesprong Gekr. Valk. E-klasse, groep n: 24 Oct. LindenhoekGekr. Valk. 25 Oct. Drie RuitenExcelsior. 26 Oct.OptimistenOude Poorter. Morgen, 22 Oct. wordt in Hotel ,De Nachtegaal" om 8 uur de ste- denwedstrijd Den Heider-Alkmaar gehouden. Het' belooft een span nende strijd te worden. voor wij. evenals trouwens voor het grootste deel van de lezing, weinig waardering konden opbren gen. Zo achtte de heer Stenneberg het fotograferen geen kunst. Wij zouden de heer Stenneberg willen advieseren eens werken van Mar- tien Coppens te bekijken, Gedach ten in Steen b.v. en de Koorban ken van Oirschot en Wouw. Portretteren achtte hij ook geen kunst, daarmede had onze tijd vol gens hem afgerekend. Er werden geen portretten meer gemaakt. Wij zouden niet graag en de uur ste naars en de kopers en opdracht gevers willen tellen, die, vandaag de dag nog, bij de kunst van het portretteren zijn betrokken. Het is. ondanks de beweringen van de heer Stenneberg, nog altijd een belang rijk gedeelte van de opdrachten der kunstenaars. En wat het los staan van de stof betreft. De kunst is juist een edele vormgeving aan de stof, de kunste naar, die alle invloeden van geest en materie verwaarloost, religie en gemeenschapszin verliest, is een bouwer op los zand! Het gevoel alleen is* evenals bij de religie, niet de juiste raadgever. Slechts 'n juis te wisselwerking van gevoel en ver stand kan de kunstenaar de juiste weg wijzen. Er valt over de stel lingen, op deze avond geponeerd, nog wel wat meer te zeggen, we zullen het er voorlopig bij laten. Alleen lijkt ons een dergelijke be schouwing voor jeugdige personen, die gegeven werd door iemand, wiens persoon en goede bedoelingen wij geenszins willen disqualificeren, doch die zover van onze christe lijke opvattingen afwijkt, niet de juiste wijze, om de jeugd in aan raking met de kunst te brengen. Er zijn. ook zelfs in de naaste omge ving. nog genoeg kunstenaars te vinden met een visie, die meer de onze is, om onze jeugd in te leiden in de rijkdom van onze kunst. In dit verband zouden wij, voor al de jongeren, willen wijzen op de cursus: Het zien en genieten van schilderijen, die de Schola Publica m het Victory hotel op Donderdag 3 November a.s. organiseert en die gegeven wordt door de heer J. Jon- genelen, kunstcriticus te Utrecht VERKEERSONGEVAL OP DE STRAATWEG HEILOO. Gistermiddag reed op de Kennemerstraatweg te Hei- loo ter hoogte van de Kattenberg een Belgische luxe auto tegen een vrachtwagen geladen met drai- neerbuizen. De bestuurder van de luxe wagen die achter een veewa gen aan in de richting Heiloo reed wilde deze passeren. Juist toen de beide wagens naast elkaar reden kwam uit de richting Limmen een zware vrachtauto waarvan de be stuurder schrok, te sterk remde, zodat de wagen dwars over de weg schoot en mede door de gladheid niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. Beide wagens botsten te gen elkaar en werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De rijkspolitie kon het verkeer omleiden over de oude weg totdat de auto met draineer- buizen was weggesleept. De luxe auto kon de reis voortzetten. HEROPENING en UITBREIDING ALKMAAR. Na een inwendi ge reorganisatie werd gistermiddag de zaak in goud en zilver van de fa. Stadegaard aan de Laat heropend. De winkelruimte getooid met bloe men, bleek uitgebreid en aan de collectie gouden en zilveren ge- bruiks- en siervoorwerpen, w.o. Gero en Keltum-pleet cassettes, is een grote sortering klokken en horloges toegevoegd. De zaak, die bijna 60 jaar bestaat, heeft hier mede een ware verjongingskuur ondergaan. ALKMAARSE KEGELBOND De wedstrijden van de A.K.B, mogen zich nog altijd In een grote belangstelling verheugen. In de corpswedstrijd is de stand tot nu toe niet bijzonder hoog en wel: Klasse A. GGP Schagen 598 „Schagen" 560. Klasse C. „Met z'n tienen" 638; „De Unie" 603; „Hout halers" 598; „De Club" 563. Dames „W.I.K." 577„Ophou den wint" 537; „Rollend raadsel 487. Op de vrije baan klasse A gaan C. H. de Lange, S. de Haas en W. v. d. Bosch met 5x9 boven aan. In de B. klasse wordt de eer ste plaats nog bezet door H. van Galen met 5x9 maar hij heeft concurrenten die het ook kunnen gooien. In de C. Klasse hebben Jac. Langedijk en A. de Boer 5x9 ge gooid, voorwaar een goede presta tie. Bij de dames staat in klasse A Mevr. M. Plas met 40 bovenaan en in B. Mej. Nelis eveneens met 40. Film over de H. Theresia HEERHUGOWAARD Woens dag a.s. zal er in de zaal van café Groenland een grote culturele ge luidsfilm gedraaid worden. De titel is „De Kleine Theresia van Lisieux". De film houdt in, de invloed van haar leven op hare omgeving en op geheel de wereld Deze prachtfilm zal worden ver toond ten bate van de missie der Paters Montfortanen. 's Middags zal een kindervoorstelling worden gegeven en 's avonds een voor stelling voor de groteren. Zoals wij uit recenties vernamen is de film alleszins bezienswaardig. K.A.B. vergaderde HEERHUGOWAARD. De op komst op de eerste vergadering voor het winterseizoen 194950 van de K.A.B. was goed. De voor naamste punten die behandeld werden waren: De instellingen der K.A.B., o.a. Herwonnen Le venskracht, Hulp in Nood en het Kanunnik van Schaikfonds. Deze instellingen zullen nu plaatselijk onder directe leiding van het K.A.B.-bestuur staan. Op initia tief van de Geestelijke Adviseur zal een aanvang worden gemaakt met de z.g. praatavonden voor de leden, bestaande uit clubjes van 8 a 10 man, waarin verschillende onderwerpen behandeld zullen worden. Ongeveer 40 leden meld den zich aan. In Januari a.s. zal de K.A.B., afd. Heerhugowaard haar 25-jarig bestaan vieren. STOFFENHUIS KOUSENBAR Langestraat 93, telef 4326 ALKMAAR (Adv.! Als U een fout maakt in 't ver keer, dan doet U vaak ook and'ren „zeer"! Veilig Verkeer. EEN DERBY OP KOMST HEERHUGOWAARD. Het Hugo Boys programma voor a.s. Zondag is als volgt: Hugo Boys 1—S.V.W. 1, 2.30 u„ terr.dienst P. Kager; V.Z.V. 3 Hugo Boys 2, 2 u., vertrek 1.15 u., gel. N. Poel; Hugo Boys a—R.K. A.F.C. b, 1.15 u., terr.dienst Jn. Beers; Hugo Boys bS.R.C. c, 12 u., terr.dienst Jn. Mul. Het eerste elftal krijgt de plaatsgenote S.V.W. op bezoek, Reeds in vriendschappelijke wed strijden is veel tegen deze tegen stander gespeeld, maar in compe titie-verband nog nooit. Alhoewel S.V.W. niet hoog op de ranglijst staat, is toch uitkijken de bood schap, want zij kennen onze jon gens en hun trucs geheel. De fancy-fair die a.s. Zondag gehouden wordt ten bate van de V.V. Hugo Boys en van de dames handbalvereniging Hugo Girls, zal worden geopend om 5.30 uur. Supporters die mede willen naar de wedstrijd W.G.W.Hugo Boys, die volgende week in Den Helder zal worden gespeeld, kun nen zich tot en met 26 Oct. a.s. opgeven bij het bestuur der sup portersvereniging. Na die datum kan niet meer op een plaats ge rekend worden. Middenstandsvergadering HEERHUGOWAARD. Dezer dagen vergaderde de R. K. Mid denstandsvereniging. Sinds enige tijd zijn de twee middenstands- xerenigingen nl. die van Noord en die van Zuid,'bij elkaar gevoegd, daar bleek dat een fusie noodza kelijk was. In het bijzonder heette voorzitter Peppelenbosch in zijn openingsrede de leden uit Heer- hugowaard-Nrd welkom en hij hoopte op een aangename samen werking. Ook werd door een der leden ter tafel gebracht het voor stel om over te gaan tot het or ganiseren van een Middenstands tentoonstelling. Dit punt heeft momenteel de vólle aandacht van het bestuur. „De Flierefluiters" voor de Kleuterschool EGMOND AAN ZEE. Zoals wij reeds eerder berichtten wordt er in Egmond aan Zee een actie gevoerd om de kleuterschool uit te breiden en van nieuwe leer middelen te voorzien. Het bestuur van de A.T.V. De Flierefluiters had aangeboden een opvoering van „Dr. Bavino" te geven, waar van de baten voor de Kleuter school zouden zijn. Woensdag avond had deze uitvoering plaats. Dit was de derde opvoering van het stuk, en toch was de zaal nog bijna geheel bezet. Een dank woord aan de Egmondse Midden stand voor het beschikbaar stellen van de prijzen voor de verloting, met één str.p. enz. enz. R.K. Handbalclub „Dio" BERGEN. Zondag 23 October spelen onze beide elftallen een uit wedstrijd. De senioren gaan naar Egmond en spelen daar tegen Zee vogels. De wedstrijd begint om 2.30 uur en we vertrekken om 1.30 uur, vanaf het Sluisje. De junioren spelen tegen ADO in Heemskerk Begintijd 3 uur. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren Emi lia, d. van Anton Steinbach en Wil- helmina Weiss, wonende te Den Haag. OndertrouwdAlbert Oudejans 27 jr. en Cornelia Eggers 28 jr. Getrouwd: Jan de Wit 24 jr. en Froukje Oortman 27 jr. Overleden: Neeltje Schreuder, oud 89 jr. wed. v. Cornelis Vergaij Anna Ploeger, oud 65 jr. wed. v, Geert Rijmberg; Elisabeth Kroo nenberg, oud 52 jr. echtgen. van Jacobus J. Bogte, wonende te Am sterdam; Jacoba A. Bruin, oud 56 jr .echtgen. van Engelbertus Mol Burgerlijke Stand SCHOORL. Geboren: Magda- lena, d. van C. Bellis en A. Blokker Bart, z. van W. Henneman en M Henneman. Ondertrouwd: G. M. Middel en M. M. J. Bokkers. Overleden: J. Keete, oud 81 jr. gehuwd met G. Beets. Burgerlijke Stand DE RIJP. Geboren: Cathari- na M. G. d. van F. J. Deckwitz en C. E. van Bil jouw; Abram, z. van K. de Jong en R. Twijnstra. Getrouwd: Cornelis J. de Vries 26 jr. en Cornelia A. Poel 26 jr. R. K. MIDDENSTANDS- VERENICING LANGEDIJK. De R.K. Mid denstandsvereniging vergaderde in de Buy. De heer Borsten, Bondspropagan dist, huldigde de heer Hendrik Met selaar, die ruim 30 jaar zijn beste krachten heeft gegeven als be stuurslid en voorzitter van de Mid denstandsvereniging. Het verheugde spr. dat ook Mevr. Metselaar aan wezig was en hij betrok ook haar in zijn dank en hulde. Namens de R.K. Middenstands vereniging werden haar bloemen aangeboden. Aan de heer Metselaar werd na mens het Hoofdbestuur 'n oorkon de van Hulde en Waardering over handigd voor het 30-jarig bestuurs lidmaatschap. De heer Metselaar dankte voor de hulde hem gebracht. Spr. zal de organisatie steeds 'n warm hart toedragen. De voorzitter dankte de heer Borsten voor de huldiging van de heer Metselaar. Namens het be stuur stelde spr. voor om de heer Metselaar te benoemen tot Ere voorzitter van de vereniging, (applaus). Onder dank nam de heer Metselaar deze benoeming aan. Woensdag 16 Nov. 1949 wordt de Centrale Raadsvergadering gehou den te Amsterdam. Als afgevaar digde werd benoemd de heer D. Stoop. Deze winter mag de verlichting Deze winter mag de etalage verlichting weer branden, 's Mor gens van 7 tot 9 uur en 's middags van 4 tot 6 uur mag de helft van 't aantal lampen branden, 's Zater dagsmiddags en 's Zondags is men geheel vrij. De middenstanders moeten 'n verklaring tekenen, wel ke in de etalage moet hangen. Er zal 'n cursus gegeven worden in welsprekendheid waarvoor zich n 16-tal .deelnemers opgaven. De Geestelijk Adviseur kap. Boe len wekte de leden op om hun ge loof meer en beter te betrekken in hun zaken en in htm gezin. De Eerw. spreker wekte op om deel te nemen aan de midden standsretraite te Bergen van 29 October tot 1 November 1949. De heer Borsten besprak enige actuele punten van het Midden standscongres te Rotterdam. UITSLAG BETROUWBAAR HEIDSRIT VOOR MOTOREN De uitslag der Betrouwbaarheids- rit om het Club- en Individueel Kampioenschap 1949 van de Prov. Noord-Holland, welke rit Zaterdag j.l. is verreden luidt: Lichte klasse (tot 125 c.c.). 1. D. Huyzing, (Kamp. N. Holl. 1949) M. C. Haarl. meer 8 str. p.; 2 J. de Boer, M. C. Alkmaar, 9 str. 3 G. Schaafsma, M. C. Scher- merh., 9 str.p.; 4 A. d. Vries, M. C. Alkmaar 11 str.p.; 5 A. Wagenaar M. C. N. Niedorp, 20 str.p.; 6 R. Sinnighe, M. C. Alkmaar, 22 str.p.; 7 G. Bruin, M. C. Haarl. meer 26 str.p. Zware klasse (boven 125 c.c.). 1 v. d. Helm (Kamp. N. Holl. '49) M. C. Haarlem 8 str. p.; 2 M. W. Coljee, R. P. Sportver. Alkmaar 9 str.p.; 3 J. Plevier, M. C. Scher- merh. 10 str.p.; 4 J. Tibaut, M. C. Haarl. meer 10 str.p.; 5 P. Witte- veen, M. C. N. Niedorp 10 str.p.; 6 J. Caro, M.C. N. Niedorp 10 str.p. 7 J. W. Haaker, M. C. Haarl. meer 11 str.p.; 8 C. Rozing, M. C. Alk maar 11 str.p.; 9 P. J. Sluis, M. C. Enkhuizen 11 str.p.; 10 W. d. Wit, M. C. Enkhuizen 11 str.p.; 11 D. Ruiter, M. C. Andijk 11 str.p.; 12 M. J. Mastwijk, M. C. Aalsmeer 11 str.p.; 13 K. Brandsma, M. C. An dijk 11 str.p.; 14 U. Meijer, R. P. Sportver. Alkmaar 12 str.p.; 15 Geevers, M. C. Alkmaar 12 str.p.; 16 T. Hollander, M. C. Wieringen 12 str.p.; 17 B. Bedijs, M. C. Enk huizen 12 str.p.; 18 J. Bossen, M. C. N. Niedorp 12 str.p.; 19 C. Jel- les, M. C. Enkhuizen 12 str.p; 20 H. Beefting, M. C. Enkhuizen 12 str.p.; 21 J. Roest, M. C. Aalsmeer 12 str.p.; 22 A. Bosch, M. C. Haarl. meer 13 str.p.; 23 Jansen, M. C. Haarlem 13 str.p.; 24 de Jager, M. C. Alkmaar 13 str.p.; 25 B. Nieuw- dorp, M. C. Haarl. meer 13 str.p.; 26 Rekelhof, M. C. Haarl.meer 13 str.p. Teams: 1 M. C. Aalsmeer (Club Kamp. N. Holl. 1949) 41 str.p.; 2 R. P. Sportver. Alkmaar 48 str.p.; 3 M. C. Andijk 48 str.p.; 4 M. C. Alk maar 49 str.p. Daar waar de diverse rijders 'n gelijk aantal str.p. hebben is men geclasseerd naar het grootste aan tal contr. met 0 str.p. vervolgens Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 22 Oc tober te 14 uur, tot Maandag 24 October te 8 uur, alleen voor spoedgevallen bereikbaar de art sen: Olree, Tamsma, de Boer, van Slooten, van der Sluijs, Posthuma, Groenhardt, de Groot en Swaters. GULDEN VLIES ALKMAAR 2e Abonnementsvoorstelling Serie A \Roor de 2e abonnementsvoor stelling Serie A brengt het Rotter dams Toneel (Dir. Ko Arnoldi) Dinsdagavond a.s. het geestig spel van Charlotte Frances ..Westen Wind" onder regie van Joan Rem- melts. Medespelenden zijn: Rie Gil- huys, Steye van Brandenberg en Joan Remmelts. Aan een overzicht van de export ven bloembollen naar de verschil lende landen in en buiten Europa, gegeven door het secretariaat van de Bond van Bloembollenhandela- ren, ontlenen wij het volgende. De export naar Duitsland Na moeizame onderhandelingen is het contingent bloembollen, dat naar Duitsland mocht worden uit gevoerd, van 350.000 dollar tot millioen dollar verhoogd, waarna vrij onverwacht werd bepaald dat de invoer vrij was, behoudens en kele beperkende bepalingen. Aan gezien bij het contingent van 1 mil lioen dollar slechts 27 procent van de adspirant-importeurs aan bod kwam, betekende het vrijgeven een toeneming van groot belang. Aan de beperkende bepalingen, die in hoofdzaak inhielden de verplichting van overlegging van vaste offerten en uitvoermachtigingen, wordt niet de hand gehouden, zodat de invoer in Duitsland thans niets meer in de weg staat. België, Frankrijk, Italië Met België, Frankrijk en Italië bestaan handelsverdragen, die de wederzijdse invoer van snijbloemen regelen, zonder vaststelling van mi nimumprijzen. Daardoor is het ge vaar ontstaan dat deze landen goed kopere snijbloemen uitvoeren en zelfs, dat zij goedkopere snijbloem men naar Duitsland leveren na deze eerst uit Nederland te hebben in gevoerd. Dit zou mogelijk zijn door dat bij het verdrag met Duitsland wel een minimumprijs voor de in voer van snijbloemen is vastgesteld, die 100 procent hoger ligt dan de gemiddelde exportprijs. Men is om trent deze kwestie in Nederlandse kringen pessimistisch gestemd. Amerika Op 21 September dus kort na de devaluatie, werd bepaald dat in Amerika geen offertes gemaakt mochten worden voor bollen en bloemen tegen de nieuwe dollar koers, dit om oneerlijke concurren tie te voorkomen. Van de na-offer tes zal door de Nederlandse rege ring de koerswinst worden afge roomd. Het is nog niet bekend wel ke bestemming aan deze winst zal worden gegeven. Vertegenwoordi gers van de Bond van Bloembollen- handelaren zijn kort geleden naar Amerika gegaan om te trachten eeu dreigende beperking van de gladio len-invoer tot 25 procent van 1948, tegen te houden. Zij zijn in zoverre geslaagd dat de eis tot beperking werd opgeschort. Het gevaar blijft echter dreigen, daar er in Amerika twee machtige handelarengroepen tegen elkander in het veld staan waarvan de ene beperking en de andere ruimere import wenst. In het algemeen doet zich bij de bloembollenhandel op Amerika het verschijnsel voor, dat men daar na drukkelijk staat op een handhaving van de oude prijzen en dus scherp gekant is tegen een daling der prij zen met 30 procent tengevolge van de devaluatie. Aldus het overzicht van de Bond va* Bloembollenhan delaren. Het hulppassagiersschip „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd zal op 25 October in dienst van de Nederlandse regering met ongeveer duizend emigranten aan boord de reis van Rotterdam naar Kaapstad maken. Onder deze emigranten be vinden zich 200 Duitsers, 50 Engel sen, 50 Zwitsers en Scandinaviers, de overigen zijn allen Nederlanders, die hun geluk in Zuid Afrika gaan beproeven. Na debarkement der emigranten te Kaapstad zal de „Sibajak" in ballast naar Batavia varen, vanwaar het schip omstreeks 5 December met ongeveer 1700 demobiliserende militairen aan boord naar Rotter dam zal terugkeren. Atoomenergiefabriek in Noorwegen Naar de B.B.C. meldt zal in 1951 Noorwegen de eerste fabriek voor opwekking van atoomenergie in werking worden gesteld. Het nodige uranium zal in Noorwegen zelf gewonnen worden. Bond van Oud-Onderofficieren DEN HELDER. Ook voor de leden van de Koninklijke Bond van Oud-Onderofficieren zal het winterseizoen weer beginnen. Men opent het met een feestavond in Casino, op Zaterdag 29 October a.s. De toneelclub van de P.T.T. Amusementsvereniging verleent haar medewerking door op die avond het toneelstuk „Schat uit Congo" op de planken te brengen. De avond wordt besloten met een bal onder leiding van de heer Jas en met muzikale medewerking van de Musical Ramblers. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te de Blit, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. NU EN DAN BUIEN Wisselende bewolking met vooral fn de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kou der voornameiyk des nachts in het binnenland. Matige, in de kustge bieden tjjdelijk krachtige wind tus sen Zuidwest en West Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 25 en Woens dag 26 October geen audiëntie verlenen. FLUSHING MEADOWS, 21 Oct. (A.N.P.-Aneta). Nederland heeft Donderdag de candidatuur van Joego-Slavië voor de zetel in de Veiligheidsraad gesteund, al dus verneemt A.N.P.-Aneta van betrouwbare zijde te Flushing Meadows, hetgeen derhalve het tegenovergestelde is, als op pag. 1 wordt vèrondersteld. Daar Joego-Slavië precies het vereiste aantal van 39 stemmen heeft behaald, zou men de Ne derlandse stem als doorslagge vend kunnen beschouwen. Tot vlak voor de stemming was het nog niet geheel zeker, of Ne derland aan zijn aanvankelijk voornemen om Joego-Slavië te steunen gevolg zou geven. Van aanvang af hadden twee vragen voor de Nederlandse delegatie een belangrijke rol gespeeld, n.l. of Joego-Slavië enige kans zou ma ken en hoe de andere mogendhe den van het Atlantisch Pact zou den stemmen. Hoewel het vrij wel zeker was, dat België en Lu xemburg Joego-Slavië zouden steunen, bestond er tot Donder dagochtend nog enige twijfel om trent Frankrijks houding. Na rug gespraak voor de stemming be sloot de Nederlandse delegatie voor Joego-Slavië te stemmen. R.K. SMEDEN BEREIDEN ZICH VOOR OP DE P.B.O. Nu binnen afzienbare tijd de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie verwezenlijkt zal worden, heeft het bestuur van de R.K. Smedenpa- troonsbond besloten actie te voe ren, teneinde alle katholieke pa troons in het smedenbedrijf en de kleinmetaalindustrie in de katho lieke vrije organisatie, welke mede het bedrijfsschap zal moeten for meren, te verenigen. In diverse streken van het land zullen daar toe gewestelijke vergaderingen worden belegd, waartoe alle be langhebbenden worden uitgenodigd. Op Zaterdag 22 October zullen in het „Gulden Vlies" Choorstraat te Alkmaar door deskundigen de ver schillende met de P.B.O. samen hangende problemen worden be licht voor de betrokkenen in Nrd.- Holland. De vergaderingen vangt aan om 3 uur. Als sprekers zullen optreden de heren: M. Frijns, J. Bayens, Drs. G. E. J. Vlek en Reet. Brans. EERSTE LUSTRUM VAN DE MARVA Op 31 October a.s. zal het 5 jaar geleden zijn, dat in Londen bij K.B. de oprichting van een „Marine Vrouwen Afdeling" werd goedgekeurd, waarvoor reeds van 1942 af in Londen besprekingen waren gevoerd. Het zal voor de Marva's en reünisten een feestdag zijn. Het meer officiële gedeelte, een parade en mars door 's-Gra- venhage en een receptie in het Ministerie van Marine, zal gedu rende de eerste helft van de mid dag worden afgewerkt. Hierna volgt een gemeenschappelijke maaltijd in de Dierentuin en des avonds wordt een revue opgevoerd welke door de Marva's wordt ver zorgd. ALKMAAR, 21 Oct. 1940. Kaasmarkt. Aangevoerd 3 sta pels boerenkaas; 5 stapels fa- briekskaas. Notering werd niet bekend gemaakt. Handel matig. AVENHORN, 20 October. 3000 kg. Bevelanders 8; 39700 kg. witte kool 44.40; 15800 kg. rode kool 5.509.60; 7200 kg. gele kool 56.30; 2800 kg. groene kool 5.50 6.50; 1100 kg. Chinese kool 2 7.20; 6500 kg. uien: grove 13.40 14.40 gewone 14.3015.80; driel 14.50—15.30; nep 15.60—15.80; 31800 kg. bieten I 6—6.60; II 4— 4.10; 345 kg. witlof I 45—51; II 29 —30; 25500 kg. peen II 8.50—9.60; III 6.50—7.90; stek 3.50—3.60; 7180 kg. slabonen I 65; II 61—63; III 54—55; stek 26—39. GROOTEBROEK, 20 Oct. 8000 kg. aardappelen: Koopmans blauwe 7.60; blauwe eigenh. 8— 8.10; noordeling 7; kriel 3.50; 14.000 kg. uien 14—14.90; grof 12.60—13.10; driel 12.90—13.10; nep 13.90; 1500 kg. slabonen 60 63; 4000 kg. groene kool 6.209.50 7500 kg. witte kool 44.80; 3500 kg. bieten I 6; 3300 kg. peen II 5.50; 210.000 stuks bloemkool I 25—53; II 19—31; afw. 8—28; stek 2—10. LANGEDIJK 6.000 kg. uien 13.80- 14.90, grove 13.80-14.60, drielingen 14—14,60, 8.500 kg peen II 7.90—9.80, peen UI 7.20-7.50, 13.000 kg. andijvie 5.-5.20, 210.000 kg. Witte kool 5.- 26.000 kg. Groene kool 5.50-7,50, 30.000 kg. Rode kool 5.50-7.90, 1500 kg. Slabonen 39.-65.- N. SCHARWOUDE 4500 kg. aard appelen bl. eigenh. 8.20, bintje 6.- 8.20, 5000 kg. peen II 9.20-9.50, Peen Hl 7.50-7.60, 7.000 Uien14.30-15.30, drielingen 14.10-14.70. Nep 15.40, 2000 kg. Rode Kool 5.50-6.70, 8500 kg. Gele Kool 5.-, 5000 kg. Groene Kooi 6.-6.70, 200.000 kg. Witte Kool 5.-5.10, 2500 kg. Andijvie 6.10-7.-, 2500 kg. slabonen 60.-69.-, afw. 46.-62 WARMENHUIZEN Slabonen 51-62, 1700kg. uien 1450, grove 1420, drie ling 1370, nep 1470, spekuien 7.20, 1300 kg. peen 760-770, 2200 kg. aard appelen bintje 890, Schotse muizen 8.10, 28000 kg. rode kool 5.50-7.50, 9000 kg. gele kool 5.-, 72000 kg. wit te kool 5.- De Ilchtstnring, w dagavond te Am str maar heeft voorge* toevallige, maar fr de aandacht gevestij tie in de electricite Sinds 1939 is he e bruik met grote sj nomen en voor het wordt een nog gr verwacht. De kolenp belemmering vormer electriciteit te pro< de machine-capacite oorlog het electri niet bijhouden, omda lijk bleek nieuwe i laties van de electri aan te schaffen. Teneinde stagnatie levering te voorkom zoals Dinsdagavond stadswijken of lands stroom worden geze volgen van dien (der huizen, fabrieken, t spoorwegen enz.) ver tember de beschikkir teur-generaal van de ziening, waarbij het van étalage- en reel in de z.g. piekuren: v 4 tot 6 uur verbodei eerste vijf werkdager 9 op de Zaterdagen maanden November Januari. Deze maatregelen het gehele land, ui provincie Friesland, doende centrale-ca schikt. De Landelijke Coi etalageverlichting, w genwoordigers zittinj de vier landelijke bonden, Bedrijfsgroep Grootwinkelbedrijf coöperaties heeft e< de middenstands- e kelbedrijven een vaardbare regeling tegemoet komt aan van het winkelbedrijf Deze regeling kom dat van het verbod worden verleend indie ZATERDAG 22 OC HILVERSUM I 7.00 VARA, 10.00 VARA, 19.30 VPRO VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 Gram 7.33 Oog in al; 7.38 G] ziek; 8.00 Nieuws en ten; 8.18 Oog en al foonmuziek; 8.40 Or Gramofoonmuziek; IC causerie; 10.05 Mo 10.20 Radiofeuilleton de arbeiders in coi 11.30 Sopraan en pi mofoonmuziek; 12. gen; 12.33 Kwartet der; 13.00 Voor de strijdkrachten; 13 muziek; 14.00 Voor Metrópole orkest; spreking ;15.15 16.00 „Komt u t Dansmuziek; 16.45 17.00 Gramofoonmu Voor de jeugd; 18.00 Toespraak; 18.20 ziek; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19. staalkaart; 19.30 Bijbe Nieuws; 20.05 Actual: VARA-varia; 20.15 muziek; 20.45 Geva gramma; 21.45 Social mentaar; 22.00 Sextel der de pannen", hoi Accordeonmuziek 23.15 Lichte muziek Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 ziek; 7.30 Gewijde Morgengebed en lender; 8.00 Nieuws richt' 'i: 8.15 Gram: 9.30 Waterstanden; foonmuziek; 10.00 Vo ren: 10.15 Gram< 11.00 Voor de zieken mofoonmuziek; 12 12.03 Promenade orke 12.30 Mededelingen menade orkest; 12.55 13.00 Nieuws en Katho 13.20 Mannenzangver Harmonie-orkest les; 14.40 Kamerorkf niek van letteren 15.40 Gramofoonmuz Journalistiek weekove Amusementsorkest 19.15 Actualiteiten; mentsorkest; 19.50 commentaar; 20.00 De gewone man zegt van; 20.12 Gram 20.15 „Lichtbaken" en orgel; 21.00 Gc gramma; 21.45 Pur pulaire muziek; 22. de Zondag in"; 23.00 24.00 Radio Philhs kest en soliste. BRUSSEL 322 M 12.00 Gramofoonmu Nieuws; 13.10 en 13. muziek; 14.00 Cause: binson Crusoë; 14.10 Gramofoonmuziek; gaarse volksliederen mofoonmuziek; 17.05 Accordeonspel; 17.30 muziek; 17.40 Accordeo Economisch oyerzicht muziek; 18.30 Voor 19.00 Nieuws; 19.30 muziek; 19.50 Vrije bune; 20.00 Omroepc liste; 21.00 Actual Dansmuziek; 22.00 V erzoekprogramma 23.05 en 23.30—24.0 muziek. BRUSSEL 484 M 12.05 Lichte n Nieuws; 13.15 Grar„„ 13.30 en 14.00 Verzoekp 14.30 Gramofoonmuzi Verzoekprogramma: laire muziek; 18.3C spel; 19.00 Viool er Gramofoonmuziek 20.00 Militair orkest 22.15, 23.00 en 23.30 muziek; 23.55 Nieuw

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2