EXTRA ZATERDAG AANBIEDING DANSEN Gemeenteraad Harenkarspel Solistenconcours te Middenmeer Gemeenteraad Egmond aan Zee NOORDHOLLANDSE KERKGESCHIEDENIS Reclame - Aanbieding!! Algemene ledenvergadering WOLLEN DEKENS Bedsteden SUNDER's Fam. Kok's Dans- en Showorkest 't Wapen van Heemskerk PAG. 4 Vrijdag 21 October 1949 Het Haagse hopje 75 jaar De oude kerkelijke indeling geld besparen Met VERF DE VERFPOT LAAT ADVERTEREN doet VERKOPEN Als van ouds! De leidse Wol- Manufacturen- handel VROOM aDKUESHA.W ALKMAAR K. W. TIMMERMAN ADVERTEERT IN DIT BLAD! WIT-GELE KRUIS afd. '1 Veld-Waarland 16.50 23.'5 25.90 36.90 27.45 Manufacturenhandel Vanaf Zondag 23 October IEDERE ZONDAG in de Muziektuin te Alkmaar De voltallige gemeenteraad onder voorzitterschap van Burgemeester H. Nolet kreeg Donderdagmiddag een omvangrijke agenda af te wer ken. Eerst werd echter het nieuw benoemde raadslid P. Groot beëdigd en op de gebruikelijke wijze geïn stalleerd. De mededelingen, dat tot loco burgemeester is benoemd weth. J. Dekker, en tot opzichter van de ge meenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht Warmen - huizen-Harenkarspel, de heer W. Dekker te Tuitjehorn, werden voor kennisgeving aanvaard. Eindelijk hebben de raadsleden hun zin. Het zoveelste daartoe strekkende ver zoek aan Ged. Staten heeft nu tot resultaat gehad, dat de vacantiever- goedingen voor raads- en commis sievergaderingen zijn gebracht op f5. Een brief van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, inhou dende een verzoek om subsidie, werd aangehouden tot het behande len van de begroting. Een soortge lijk verzoek van „Pro Juventute" te Alkmaar werd op gelijke gronden als vorig jaar afgewezen. Op zijn verzoek werd aan de heer J. Middelhof eervol ontslag ver leend als ambtenaar der Burgerlijke Stand. De heer Middelhof is tot adj.-cm. ter Secretarie te Castricum benoemd. Blijkens het verslag van de com missie, geeft de rekening over 1948 een voordelig saldo aan van f 2500 (1947 f 15.000, 1946 f 23.000). Toch lijkt dit verontrustender dan het is, want in 1948 werden vele en be langrijke achterstallige onderhouds werken uitgevoerd, die goeddeels uit de gewone middelen zijn bestreden. De commissie komt telkenj are ech ter een bedrag van f 5000.— tegen, dat nog steeds niet is uitbetaald voor destijds gevorderde goederen. Zij is echter van oordeel dat al het mogelijke moet worden gedaan, om de betrokkenen in bezit van het hun toekomende te stellen. De com missie was zeer erkentelijk voor de medewerking van secretaris Kalb. Het speet voorzitter ook erg, dat van hogerhand genoemde betalin gen steeds maar worden getrai neerd. B. en W. zullen er echter voor de zoveelste maal achterheen zitten. Het voorstel om voor plm. f 1. per M2 een stuk bouwterrein van C. Groot te Waarland aan te ko pen, ten behoeve van het stichten van een dubbel woonhuis, werd con amore aanvaard. Op zijn vraag kreeg de heer Doekes ten ant woord, dat B. en W. ook plannen hebben voor het bouwen van hui zen te Dirkshorn. Het plan, om de f 6500.die de verbouwing en inrichting van het raadhuis meer heeft gekost dan aanvankelijk was geraamd, in 7 jaren af te schrijven, kon ook de goedkeuring wegdragen. Men was algemeen van oordeel, dat het misschien wel duur was geweest, maar dat de gemeente toch waar voor haar geld heeft ge kregen. Alles ziet er nu even piek fijn uit. Toch géén meevaller. Dat het verbouwen van de R.K. School te Kerkebuurt en van de O.L. School te Dirkshorn nu geen f 85.000.maar slechts f 43673. moet kosten, is geen meevaller. Deze bezuiniging spruit voort uit sterke besnoeiingen van hoger hand. Zo is b.v. niet toegestaan, dat in deze scholen een centrale verwarming wordt aangelegd. Men houdt in Den Haag halstarrig vast aan de norm van 6 lokalen. Maar gasverwarming is, zoals verschil- lende i| adsleden terecht opmerk ten, veel duurder. Overigens is in genoemd bedrag het inrichten van i eên gasverwarming niet begrepen, j De heer Groot herinnerde eraan, dat in strenge winters de gasdruk veel te laag is. Voorzitter zou hier over spreken met de directeur van het gasbedrijf. Aan het bestuur van de Ringpol- der werd een bijdrage van f 2400.- toegezegd, voor het leggen van 'n riool door de te dempen Schei- dingssloot naast en achter de Ned. Herv. Kerk te Dirkshorn. De daar door bereikte grote verbetering voor de omwonenden is dit bedrag ruimschoots waard. Verder ver leende de raad financiële mede werking aan het bestuur van de R.K. Jongensschool te Kerkebuurt, voor het aanschaffen van nieuwe meubelen en een gasverwarmings- installatie. Hiermede zal plm. f 12.250.gemoeid zijn. Overigens deden B. en W. graag toezegging aan de raad, dat indien de Inspec teur van het Onderwijs zulks zou wensen, een deel der banken zou worden opgeknapt, tfmdat deze van oerdegelijke constructie zijn. Aangezien het Instituut voor Be stuurswetenschappen in de practijk bijzonder goed voldoet, omdat Bur gemeester, Wethouders en ambte naren daarvan nog veel kunnen opsteken, besloot de raad om Ha renkarspel tegen f 10.per jaar daarbij aan te sluiten. De woningvorderingscommissie, bestaande uit de heren J. Blokdijk, N. van Duin, K. Doekes, J. Mole naar en G. Jonker werd geheel herbenoemd. De heer Blokdijk had geconsta teerd, dat B. en W. en commissie nogal eens langs elkaar heen wérk ten, waardoor soms pijnlijke Situ aties zijn ontstaan. Voorzitter be loofde beterschap. Tegen het aangaan van een kas geldlening groot f 30.000,en een rekening-courant overeenkomst tot f 7000.met de Bank voor Ned. Gemeenten, bleken geen bezwaren te bestaan. Tijdens de rondvraag pleitte de heer Groot voor de Schagerwaard- bewoners aan de Galgenkaai, welke nog altijd verstoken zijn van wa terleiding en electriciteit. Voorzitter zóu het proberen, maar vertelde vérder terloops, dat soortgelijke verzoeken voor Smeu- gelpolder. Oostkade en Woudmeer met een beroep qp het gebrek aan materialen zijn verworpen. En deze zijn toch al jarenlang in bespre king. De heer Lantman kreeg de toe zegging, dat Waarland binnen af zienbare tijd een aanplakbord rijk zal zijn. De door de heer Hof ter sprake gebrachte duistere hoek Kerke- buurt-rijwielpad, zal voorlopig nog wel duister moeten blijven, omdat B. en W. eerst de uitvoering van het verkavelingsplan eens willen afwachten. Waarschijnlijk zal dit echter in 1950 haar beslag krijgen. Zaterdag en Zondag 1.1. werd te Middenmeer een solistenconcours, vocaal en instrumentaal, gehouden, georganiseerd door de Wieringer- meerfanfare. Voor de deelneming bestond veel belangstelling; een 54-tal inschrij vingen prijkten in het programma. Het gebodene stond op hoog peil. Blijk werd gegeven dat door de candidaten ernstig is gestudeerd. De jury, bestaande uit de heren J. v. Glabbeek te Den Oever, J. Nauta te Sneek cn P. de Graaf te Hippolytushoef, had geen gemak kelijke taak, door de grote ver scheidenheid in de ten gehore ge brachte werken en de instrumen ten. Het maximum der te behalen pun ten bedroeg 180. Uitslag: P. Honingh Wzn., Win kel, clarinet, 177 punten, tevens 't hoogst aantal punten van het con cours. Op onnavolgbare wijze speelde deze 14-jarige La Pluie d'Or, van P. Boullon. Mej. J. Dangermond, Enkhuizen, accordeon, met 176'/i pt., Ie prijs. Op sublieme wijze bracht zij ten gehpre „Versmade Liefde" van P. Lincke. D, Spoelstra, Enkhuizen, altsaxo foon, met 173'/! pt. Ie prijs. Voorts behaalden le prijzen: K. Kok, Broek op Langendijk, tenor, 151 pt.; C. de BoerJ. Lammes, bugel-clarinet, 157 pt.; A. G. Mohr, Medemblik, declamatie, 155 pt.; S. Galis, Opmeer, zang, 158 pt.; C. de Boer, Edam, bugel, 169 pt.; J. Kok, Bergen N.H., tenor, 151 pt.; Mw. P. ScholtenThunnisz, Op meer, sopraan, 158 pt-I J. Keuning, Zaandam, bas, 153'/= pt.; J. Lammes Edam, bugel, 169'/; pt.; J. N. Weel, Wognum, declamatie, 153'/; pt.; C. de WaardJ. Uitentuis, Edam, piston-bugel, 153'/; pt.; Mw. Kam- menga-Geertsma, Nrd.-Scharwoude 150 pt.; J- Jongejan, Assendelft, piston, 152 pt.; J. Hoogesteger, Bar- smgerhorn, accordeon, 154'/; pt.; M. de Vries, Amsterdam, tuba, 160 pt.; C. Kostelijk, Zuid-Scharwoude, bariton (instr.) 152 pt.; mej. A. v. Kuijk, Enkhuizen, accordeon, 154'/; pt.; R. Nieuwboer, Waarland, alt saxofoon, 150'/; pt.; I* B. v. d. Poll, Oosterbeek, tenor, 163'/; pt.; S. Vis ser, Wieringerwerf, accordeon, 156 pt.; A. Prins, Zaandam, baszanger, 164 pt.; P. Honing Jr., Winkel, tuba 159 pt.; A. Zwaning, Hippolytus hoef, sopraan-saxofoon, 168 pt.; Co Rakers, Den Oever, accordeon 157 p. Tweede prijzen: Mw. S. Zwart Kuyken, Zaandam, sopraan, 138 pt. mej. G. v. d. Kooy, Alkmaar, ac cordeon, 137 pt.; Ans v. Soest, Ber gen, declamatie, 134 pt-; M. Leen- drik, Bergen, tenor, 134'/; pt.; J. H. v. ZanenJ. Uitentuis, Edam, trompettuba, 139 pt.; W. Uiten tuis. Edam, tuba 132'/; pt.; mej de VriesMw. Kok, Bergen, zangduo, 142 pt.; mej. M. W. Bijlsma, Bergen, declamatie, 138 pt.; W. C. Rente naar, Oudkarspel, tenor, 134 pt.; F. Peetoom, Alkmaar, clarinet, 142 pt.; L. Kok, Waarland trombone, 1387; pt. J. Zutt, Waarland, ban ton (instr.) 138 pt.; D. Sluijs, Zaan dam, baszanger, 137 pt.; J. v. Ham, Asscndelft, bugel, 143 pt.; J. Smit, Assendelft, schuiftrombone, 146'o p. A. Schagen, Hippolytushoef, trom bone, 138 pt.; mej. M. Smid, Den Oever, accordeon, 147 pt.; W. Ho ningh, Winkel, tenor, 136 pt.; mej. Gré Bakker, Den Oever, accordeon 138 pt. 3e prijs: Jo v. Krieken, Zaandam, tenor, 118'/: pt, De heer J. J. Dito, Den Helder, begeleidde op voortreffelijke wijze de instrumentale en vocale num mers. De belangstelling van de zijde van het publiek had groter kunnen zijn. Het bestuur van Wieringermeer- fanfare kan evenwel op een ge slaagde organisatie terugzien. Jam mer echter dat de financiële re sultaten teleurstellen. Moge dit evenwel geen reden zijn het slechts bij dit concours te laten. GELD VOOR ZIEKE KINDEREN ALS CADEAU Ter gelegenheid van het feit dat 75 jaar geleden het eerste Radema- ker's Haagse hopje werd gefabri ceerd, recipieerden Donderdagmid dag directeuren e„ commissarissen van de Rademaker's Koninklijke Ca cao- en Chocoladefabrieken N.V. in hotel ,.dc Witte Brug" te 's Graven- hage. Op deze receptie werd door een der directeuren, de heer W. F. Ra demaker, medegedeeld, dat men be sloten had om de gelden, die bij der gelijke jubilea aan festiviteiten wer den uitgegeven, te besteden voor het naar buiten zenden van een groot aantal zwakke en zieke Nederlandse kinderen. De heer Rademaker reik te vervolgens aan 19 vertegenwoor digers van verenigingen, inrichtingen en instellingen, welke zich bezig houden met de verzorging en ver pleging van zieke kinderen, een ju bileumgift uit. Ook de relaties van de Rademakers fabrieken lieten zich niet onbetuigd. Zij besloten geen bloemen te sturen doch in plaats daarvan geld in te zamelen, ook voor het zieke en zwakke kind. De op brengst van deze inzameling, werd gistermiddag door de heer Zegers Vêeckens uit Rotterdam, aan de heer W. F. Rademaker overhandigd. ONDERWIJSGESCHIL TE ZAANDIJK Vertrouwen in P.v.d.A.- wethouder opgezegd In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Zaandijkse gemeenteraad is met een meerder heid van 6 tegen 5 stemmen het vertrouwen in de beide P. v. d. A. wethouders opgezegd. De oorzaak is gelegen in een conflict tussen een onderwijzer en zijn hoofd der school over de behandeling van een leerling. De jongen werd in de klas door de onderwijzer genegeerd, hetgeen geleid heeft tot een ern stig meningsverschil. Volgens de raad hebben B. en W. te lang ge wacht met ingrijpen en had de ge zagsverhouding eerder moeten wor den hersteld. Na een breedvoerige discussie werd het vertrouwen in de PvdA wethouders opgezegd met genoemde meerderheid. Nieuwe uitgave van de A.N.W.B. Motorrijders met belangstelling en liefde voor het vêvoermiddel waarmee zij als touristen kunnen genieten van de schoonheid der na tuur in binnen- en buitenland, zul len met voldoening kennis nemen van het verschijnen van „De Mo torkampioen". Degenen die dit ty pografisch en redactioneel uitmun tend verzorgde blad van de ANWB nog niet onder ogen hebben gekre gen, zij gezegd dat zij hierin alles zullen vinden wat hen als motor- etgenaar moet interesseren. Reeds in dit eerste nummer staan tal van wetenswaardigheden: een artikel over de prachtige instelling van de Wegenwacht, technische wenken, een interessante beschouwing over het nieuwste vervoermiddel, het gemotoriseerde rijwiel en allerlei lezenswaardige bijdragen die de motorsport als onderwerp hebben. De Motorkampioen zal zeker bin nen afzienbare tijd door iedere mo tor-enthousiast worden gelezen. i. Aan de verre horizon van ons wijde Noord-Hollandse landschap tekenen zich bijna overal boven de dorpen twee kerktorens af en boven onze steden rijzen zelfs meerdere spitsen omhoog. Niet altijd is dit zo geweest. Er was een tijd, die zelfs meerdere eeuwen heeft geduurd, waarin dit beeld anders was. Toen zag men in onze dorpen maar één kerk cn stonden in Alkmaar alleen maar de grote Sint Laurens, in Enkhuizen de Sint Pancras en de Sint Gumma- rus, die ver in de omtrek zichtbaar waren. Er was maar één geloof, één godsdienst: de Katholieke, die ook op het openbare, maatschap pelijke leven zijn stempel drukte en aan alle verhoudingen een an der aanzien gaf. Dit katholieke verleden van ons gewest beter te leren kennen, zal zeer zeker ook de belangstelling hebben van de lezers van ons blad. Wij hebben ons daarom voorge steld, wekelijks een opstel te wij den aan de oude kerkelijke ge schiedenis van Noord-Holland. Wij zullen ons daarbij beperken tot dat gedeelte van onze provincie, waarin ons Nieuw Noord-Hollands Dagblad verschijnt, d.w.z. alles wat ligt boven de lijn die van Castri cum, dwars het land door, loopt in de richting van Purmerend en het IJsselmeer. Van de streek daarboven zullen wij echter ge leidelijk de godsdienstige geschie denis nagaan, zowel in het alge meen als meer in het bizonder van de afzonderlijke plaatsen en parochies. Bronnen. Misschien heeft een of andere lezer (es) er belang bij, deze op stellen te verzamelen en te bewa ren om zo op de duur een over zichtelijk geheel van onze Noord- Hollandse Kerkgeschiedenis te krijgen. Want voor de meesten uit onze lezerskring zullen de grotere werken wel niet bereikbaar zijn, waaruit wij onze gegevens putten. Daaronder noemen wij op de eer ste plaats het bisschoppelijk his- torisch tijdschrift „Haarlemse Bij dragen. Bouwstoffen voor de ge schiedenis van het Bisdom Haar lem". Daarin wordt sinds 1872 (er zijn nu een en zestig delen ver schenen) door ijverige geschied vorsers met geduldige vlijt al het materiaal bijeengebracht waaruit een groots-opgezet geschiedwerk kan worden samengesteld, zoals reeds ten dele inderdaad tot stand is gebracht in het prachtige, op wetenschappelijke basis opgezette tweedelige werk van L. J. Rogier, thans hoogleraar aan onze katho lieke universiteit te Nijmegen, dat tot titel heeft „Geschiedenis van het Katholicisme in de zestiende en zeventiende eeuw". Op meer bevattelijke, prettig-leesbare en onderhoudende wijze werden de schetsen geschreven, die door een der beste geschiedkenners van ons land, wijlen Mgr. J. C. van der Loos, pastoor te Uitgeest, werden gebundeld in een vijfdelig werk, getiteld „Vaderlandse Kerkge schiedenis uit de zeven Noorde lijke Provinciën sinds het Concilie van Trente". Plaatselijke geschiedenis. Een algemene geschiedenis kan slechts worden geschreven met be hulp van de plaatselijke geschie denis van afzonderlijke streken en parochies. Hoe verdienstelijk de „Haarlemse Bijdragen" ook zijn en hoeveel bouwstoffen zij ook reeds hebben geleverd, toch blijft er op historisch terrein nog heel wat te doen. Destijds heeft Mgr. v. d. Loos in een zakelijk overzicht (Haarlemse Bijdragen, deel 51, blz. 1540) aangegeven wat reeds aan parochie-geschiedenis werd behandeld cn wat nog overblijft voor wat o.a. onze tegenwoordige Noord-Hollandse dekenaten Alk maar, Beverwijk, Hoorn, Schagen en Wervershoef betreft. Doch voor ons doel, hier in dit blad wekelijks een of ander kcrk-historisch on derwerp te behandelen, vinden wij daar voorlopig voldoende stof voorhanden. Oud Noord-Holland. Wanneer wij dan nu met onze beschouwingen een begin maken en ons afvragen hoe vroeger de kerkelijke indeling is geweest, komt het ons het beste voor, dat wij eerst een blik slaan op de historische atlas. De geschiedkun dige kaart van Oud Noord-Holland ziet er geheel anders uit dan die waarvan wij tegenwoordig de voor stelling kennen. Er zijn eigenlijk drie grote stuk ken: land, water, land. Aan de Westkust de duinstreekKennemer- land, in het midden de grote me ren en waterplassen die pas nader hand, veel later, zijn ingepolderd: de Schermer, de Beemster, de Purmer, de Heer-Hugowaard, en ten Noorden en ten Oosten daar van Westfriesland. Boven Schagen liggen afzonderlijk de eilanden. De Middeleeuwen. Dit betrekkelijk kleine gebied behoorde, nadat het Christendom hier in de 8e eeuw door Sint Wil- librord, Sint Adalbert, Sint We- renfried en Sint Wulfram ge bracht was, tot het bisdom Utrecht dat feitelijk geheel Noord-Neder land boven de grote rivieren om vatte. De geestelijke rechtsmacht ech ter werd niet onmiddellijk door de Utrechtse bisschop zelf uitgeoe fend, maar door lagere geestelijke instanties. In het verloop van de Middeleeuwen n.l. behoorde Ken- nemerland tot het z.g. Archidiako- naat van de Dom, terwijl do stre ken ten N. en N.O. van de tegen woordige grote polders, begrensd door een lijn, die ongeveer loopt van ten Z. van Hoorn naar Alk maar en ten N. tot nabij Petten, het Archidiakonaat of de Proosdij van Westfricsland vormden. Het oude Bisdom Haarlem. Deze rechtskundige toestand is aldus de gehele Middleeuwen door blijven bestaan tot aan de invoe ring van de nieuwe bisdommen in de 16e eeuw. Een reorganisatie op kerkelijk gebied was met de jaren steeds meer en meer drin gend geworden. Zij kwam niet zonder moeilijkheden tot stand in 1559. Utrecht, dat tot dan toe steeds slechts een bisdom was ge weest, afhankelijk van het aarts bisdom Keulen, werd nu zelf tot de rang van Aartsbisdom verhe ven, terwijl er als suffragaan-bis dommen aan toegevoegd werden Haarlem, Middelburg, Deventer, Leeuwarden cn Groningen. De grenzen van dit 16e eeuwse bisdom Haarlem vallen echter niet samen met die van ons tegenwoor dige gelijknamige diocees, dat veel uitgestrekter is. Het oude bisdom omvatte niet meer dan nagenoeg onze gehele provincie Noord-Hol land alleen, met uitzondering bo vendien nog het Gooi. Onze stre ken, Kennemerland en Westfries land, behoorden er derhalve toe. De Hollandse Zending. Het bestaan van deze nieuwe kerkelijke indeling werd echter spoedig bedreigd door de Prote stantisering, die ook bij ons even als elders met geweld werd door gevoerd. Wij zullen gelegenheid genoeg krijgen, daar nog nader op terug te komen. De toestand werd op de duur zo onhoudbaar, dat de bisschop van Haarlem gedwongen werd naar het buitenland te vluchten. Maar zijn raad, het Haarlems Kapittel, bleef en wist zich in de verwarring der eerste Hervor mingstijden onverzettelijk te hand haven. Als de ergste onrust van deze godsdienstige revolutie voorbij is, tegen het einde van de 16e eeuw, zien wij dit Kapittel het verwees de bisdom besturen. Er is dan geen enkele bisschop in het Utrechtse kerkdistrict meer over. Een plaats vervanger van de Paus, die apos tolisch Vicaris wordt genoemd, maar geen aartsbisschop van Utrecht meer is de Delftse priester Saibout Vosmeer is de eerste komt aan het hoofd te staan van wat men de „Hollandse Zending" is gaan noemen. Neder land is een echt missieland gewor den. De oude hiërarchie van 1559 is afgestorven, er zijn zo goed als geen priesters meer over. Een andere, meer aan de tijdsomstan digheden aangepaste regeling van zaken werd noodzakelijk. Aartspriesterschappen. Deze bouwde echter zoveel mo gelijk voort op het verleden. Wij zien dan in het verloop van de 17e eeuw de instelling tot stand ko men van de z.g. aartspriester schappen. In beginsel was deze organisatie ongeveer gelijk aan een indeling in dekenaten. Een aartspriester was een land-deken, de tussenper soon tussen de hogere geestelijke macht (kapittel of apostolisch vi caris) en de gewone priesters. In 1630 kent het Haarlemse bis dom er vier: Haarlem, Amsterdam, Enkhuizen en Alkmaar. In 1705 zijn het er vijf: Kennemerland, Waterland, Amstclland, Alkmaar cn Hoorn. Deze indeling zou blijven voort bestaan tot 1727. Na de betreurens waardige gebeurtenissen, die zich in de eerste helft van de achttien de eeuw in de Hollandse Zending hebben voorgedaan in verband met het Jansenisme en die eindig den met de scheuring van wat men de thans nog steeds bestaande oud-bisschoppelijke cleresie of te genwoordig ook wel de oud-Ka tholieke Kerk noemt, kwam het kerkelijk bestuur van ons land in handen van de pauselijke nuntius die te Brussel resideerde en voort aan als Vice-superior van de Hol landse Zending optrad. De aartspriesterschappen van deze streken, die het oud-bisdom Haarlem uitmaakten, werden toen tot èèn enkel, groter geheel ver enigd met die van andere provin cies en zo ontstond het aartspries terschap Holland-Zeeland en West friesland, dat onze (over-)groot- ouders nog gekend hebben. Alleen dit omvangrijk district van de Hollandse Zending was op zijn beurt weer onderverdeeld in de kenaten. Herstel van de Hierarchic. Aan deze rechtstoestand is pas een einde gemaakt door het her stel der hierarchic in 1853. Toen werden de grenzen zowel van bis dommen als van parochies op nieuw omschreven tot de vorm die wij thans hoofdzakelijk nog altijd kennen. De kerkelijke in deling van onze gewesten heeft dus een hele ontwikkeling mee gemaakt. Het bisdom Haarlem is er dus nu sinds bijna honderd jaar dé sluitsteen van. PAUL VAN BANESSE. EGMOND a. ZEE. De gemeen teraad vergaderde Woensdagavond onder voorzitterschap van burge meester Niele. Aan de heer J. Cuypers werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openb. lag. school, wegens benoeming te Den Helder. Daar bij voorziening in de laat ste vacature een onderwijzer be noemd was, in plaats van een on derwijzeres, omdat er niet voldoen de sollicitanten waren, stelde B. en W. voor in de vacature Cuypers. thans weder een onderwijzeres te benoemen, daar er nu ruim vol doende vrouwelijke sollicitanten waren. Daarna werd met alg. stem men benoemd mej. H. G. Smit, thans onderwijzeres aan de openb. lag. school in Koudekerk aan de Rijn. Besloten werd voor het jaar 1950 kasgeldleningen en een rekening courant-overeenkomst te sluiten tot een bedrag_ van f 550.000. STRAATNAMEN Nu het herbouwplan tot uitvoe ring begint te komen, moesten de straten rond het oude Pompplein gedoopt worden. Na uitvoerige dis cussie werd besloten de Voorstraat te laten doorlopen tot het nieuwe plein bij zee, dit plein te noemen Westeinde en de weg langs de vuurtoren Gasthuisstraat te dopen. VORDERINGSCOMMISSIE WOONRUIMTE WET De voorzitter deelde mee dat de Woningbouwvereniging prijs stelde op een vertegenwoordiger in de commissie, terwijl voorts de heer J. Wijker, raadslid, zich beschikbaar stelde. Het tegenwoordige lid, de heer van Pel stelt geen prijs op herverkiezing en de heer C. Blok ook niet. Met algemene stemmen werden de heren J. Petri, J. Stam, C.P. Dekker en J. Dekker en voorts de heer J. Wijker gekozen. B. en W. stelden voor het advies der commissie voortaan alleen ver plicht te stellen in geval van vorde ring. De heer Koeman zou de beslissing geheel aa« de huiseigenaren willen laten onder goedkeuring van B. en W. De voorzitter zou dit toejuichen, maar de wet laat dit niet toe. De heer Koeman zou willen, dat. B. en W. de commissie lieten beslis sen, maar ook dat kan niet. Hierna werd de voorgestelde wij ziging aangenomen. Zonder discussie werd een veror dening aangenomen tot heffing van een straatbelasting van 6% en een rioolbelasting van 16% van de ka dastrale opbrengst van alle gebouw de eigendommen. Aangenomen werd een aanvul lingsbegroting van f 300 voor tie verbouwing van het raadhuis. NIEUWE STRAAT VERLICHTING Besloten werd in de Voorstraat 'n nieuwe gas-straatverlichting aan te brengen waartoe 32 lantaarns zullen worden geplaatst, moderne gietijze ren masten met booglampen. De kosten bedragen f 7.000. Tevens zul len de 20 daardoor vrij komende oude lantaarns worden gebruikt om de verlichting elders in de gemeente te verbeteren. De heer Groen verzocht verbete ring van de bestrating op do Ooster- berg. De voorzitter lichtte toe, dat eerst de riolering gelegd moet worden. Daarna wordt de Wilhelminastraat geheel nieuw bestraat en dan kun nen de vrijkomende oude stenen ge bruikt worden op de Oosterberg. De heer P. C. Dekker verzocht verbetering van de toestand aan de Werf, waar het geregeld een zand verstuiving is. Mogelijk zou 'n muur gezet kunnen worden, in de geest als in Scheveningen. Wethouder de Graaff lichtte toe, dat de situatie hier anders is. daar het strand hier afneemt. Er zijn ech ter reeds maatregelen getroffen. Nadat de heer Wijnker nog ge klaagd had over verwaarlozing van plantsoenen door de jeugd, sloot de voorzitter de vergadering. Plafond van schoollokaal ingestort HARLINGEN. In de nacht van Woensdag op Donderdag is 't plafond van het schoollokaal van de Kath. Jongensschool naar bene den gestort. Het was een ruïne als van epn bominslag in het les lokaal en men moet er niet aan denken wat de gevolgen hadden kunnen zijn, wanneer dit tijdens de lesuren was gebeurd. Nu kwamen gelukkig geen persoonlijke onge vallen voor. Alleen is de Kath. Jongensschool weer haar tijdelijk onderdak kwijt. Sinds November 1942, toen de mooie nieuwe jon gensschool door oorlogshandelingen vernield was, zijn de katholieke scholieren zwervende. NU KUNT U VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN UW SPEELGOED WEER ALS NIEUW! Vanaf 25 cent per busje J Alle kleuren I op de hoek v. d. Ilofstr. ALKMAAR Wollen Oamesvesten lang model 12 punten f 27.50 Witte Scrveerschorten 6 pnt, v.a. f 2.53 Flanellen Damesnachthemden maat 46 ALS VAN OUDS EN Snaarmanslaan 67 Alkmaar Tel. 3419 Witte zakdoeken, voor dames en heren, prima kwaliteit 32 Gekl. herenzakdoeken, in verschillende dessins 49 Pyamaflanel, in verschil lende strepen, per meter Witte damesjassen, met lange mouwen, pracht kwal. jeans 13 Een partijtje charmeuse damesdirectoirs, met kleine weeffoutjes, -sa exceptionele prijs 1® Fantasie dameshemden, prima kwal., met m ronde hals 1.90 1 Fant. damesdirectoirs, bijp. aan nevenst. hemden 2.15 1"** Charm. damesonder- jurken, m. zijden aplic. bewerking 4 Geplatt. zijden onder jurken, m. ronde hals, in een zware kwal., grote maten 4.75 4 Damesnachthemden, zijden tricot, vlot model, met korte mouw "J90 Damesnachthemden, gebloemd flanel, prima kwaliteit 11 Wollen slobbroeken, in marine en donker- bruin, vanaf 3®° Omre afdeling handschoenen brengt een keurcollectie DAMES-en HERENHANDSCHOENEN, in tricot, gebreid en leder, tegen voordelige prijzen. Wollen geh. babyeape's, zeer voordelig ^90 Bustehouders, wit jeans, goed wasbaar, jsos prima pasvorm 2 Bustehouders, mooie brochéstof, met maagstukje 3 Verbandgordel, prima elastiek 69 GROTE SORTERING LAGE PRIJZEN EIKEN HUISKAMER, best. uit 2 fauteuils, 4 stoelen wollen moquette, dressoir met vitrine, schuiftafel, compleet 295.00 HAARDFAUTEUILS m. kussens v.af 39.5Q EIKEN en O.F. THEEMEUBELS v.af 55.00 VITRAGE m. aangezette picot p. M. 1.40 WOLLEN DEKENS, alle maten v.af 1 3.00 FNIDSEN 121 Telefoon 4725 ALKMAAR OOK VOOR UW REPARATIES Het bestuur van het Wit- Gele Kruis roept alle leden op tot bijwoning van de Algemene Ledenvergadering, welke wordt gehouden op MAANDAG 24 OCTOBER, om 7 uur in zaal BLANKENDAAL te ZIJDEWIND. In verband met een algemene wijziging van de te verlenen hulp bij kraamgevallen, wordt deze vergadering voor de leden zeer belangrijk geacht. HET BESTUUR REKENT OP U! AGENDA Opening Bespreking kraamhulp Aftreding bestuur en verkiezing nieuw bestuur Rondvraag Sluiting KOOPT NU PRACHTSORTERING IN EFFEN EN GEBLOEMDE DESSINS Dekens, pasteltinten 150x200 Gebloemde dekens 2 pers. 190x230 Leidse dekens, zuiver wol 180x220 AaBe dekens gtebl., gr.mt. 190x230 Gewatteerde dekens 2-pers. 32.90 in vlok, kapok en bïnnenveringmatrassen 1-persoons, 3-delig, 90x190, vanaf 59.50 2-persoons, 3-delig, vanaf 68.50 FNIDSEN 107 ALKMAAR Namens het bestuur DE SECRETARIS ZONDAG 23 OCTOBER Bezetting: 9 personen wederom in AANVANG 7 UUR Aanvang 7 uur Rijwielstalling aanwezig

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4