Nieuuu R.T.C. definitief in laatste fase De Bond van Mobilisatie-slachtoffers door zijn voorzitter bestolen Sukarno zond geen telegram aan de R.T.C. Het nieuwe stripverhaal Indrukwekkend Nederlands protest in Ver. Naties De vliegramp bij Prestwick DE WERELD EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN R.T.C. definitief in laatste fase Zaterdag 22 October 1949* 45 Jaargang No. 11699 Een bedenkelijk bezuinigingsplan Speciale commissie voor oplossing schuldenvraagstuk Unie-Statuut is bijna gereed Gesneuveld in Indonesië Verklaring wnd. Republikeins minister Amerikaan in Praag gearresteerd „Slimme Peter en het gevonden geld Tegen schending van mensenrechten in Bulgarije en Hongarije Leden moesten 15 pet. van hun Rijksuitkering in de kas storten Twee arrestaties te Drachten Opvolger van Mgr. Verhoeven Amer. communisten leiders veroordeeld van vandaag Abonnementsprijs t *.25 per kwartaal, t '1.43 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editk» 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Laat 221, teL 2046 (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 ^JOMENTEEL heerst er bij de politie, zowel wat de corps chefs betreft, die verantwoorde lijk zijn voor de veiligheid, als bij de ambtenaren, die hun be- staanspositie bedreigd zien, een grote bezorgdheid, door het zeer ernstige gerucht, dat de Regering zou besloten hebben op de politie- uitgaven radicaal te gaan bezui nigen. Het schijnt reeds vast te staan, dat de Regering voorne mens is op de totale politie-uitga- ven 10 pet. te gaan bezuinigen, waarbij het dan nog in het voor nemen zou liggen (waar in de grote steden in het centrum, de toenemende misdadigheid een dergelijke inkrimping niet wen selijk maakt) de bezuinging in de provincie, waar het momenteel nog altijd veiliger is, boven de 10 pet. op te voeren. Op het gevaar af het verwijt te horen, dat iedereen aandringt op bezuiniging bij de overheids uitgaven, maar wanneer er een concreet bezuinigingsplan komt, men allerlei bezwaren heeft, zou den we toch tegen een uitvoering van dit rigoureuze plan, ernstig willen waarschuwen. En wel om drie redenen. Naar onze stellige overtuiging komt door een dergelijke inkrimping van het politiecorps, de veiligheid van de burgerij zeer ernstig in gevaar. Ten tweede, een bezuini ging langs deze weg, schept een groot sociaal onrecht voor een groep van ons volk en ten derde, de overheid geeft door te bezui nigen in de vorm van een groot aantal mensen op straat te gooien, een zeer slecht voorbeeld aan de particuliere werkgevers. Op deze wijze kweekt men een werkloos heid, welke, zoals vóór de oorlog toch wel gebleken is, door haar demoraliserend karakter, geen reële bezuiniging is, maar inte gendeel door ons volk duur be taald wordt. Het moge misschien juist zijn, dat ons politiecorps, na de oorlog wat sterk is uitgebreid, daarbij mag niet over het hoofd gezien worden, dat in de laatste jaren een belangrijk deel van de politie voor allerlei bijzondere diensten werd gebruikt, ten koste van de straatpolitie. Deze is dan ook in aantal zeker niet gestegen, eer het tegendeel, terwijl de bevol king toeneemt, de steden ziGh uit breiden en de na-oorlogse morali teit er zeker niet op vooruitgegaan is. Wii mogen verwijzen naar het geen wij en ice maanden geleden publiceerden uit een verslag van een reclasseringsvereniging in een van onze grotere provinciesteden, cn waaruit bleek, dat vooral op het gebied van de moraal en de zedelijkheid, ontstellende toestan den ook in de provinciesteden heersen, waarbij ook een tekort aan politie-toezicht werd gecon stateerd. Wanneer nu de ingrij pende bezuiniging op de politie doorgaat, dan worden natuurlijk geen beambten onttrokken aan de bijzondere diensten, maar zal het bezuinigingspercentage vooral ge vonden moeten worden op de z.g. geüniformeerde straatpolitie, die nu reeds veel te zwak bezet is. Het moge bovendien waar zijn, dat de criminaliteit in de provin ciesteden nog niet zó ontstellend is, als in de grote steden in het centrum, maar men kan er van verzekerd zijn, dat na ingrijpend bezuinigen op de geüniformeerde politie, de misdadigers uit de gro te steden, spoedig hun terrein zul len verleggen naar de provincie, om daar hun slag te slaan. Geen wonder dan ook, dat bur gemeesters en commissarissen van politie door deze bezuinigings maatregelen in hoge mate veront rust zijn geworden en ter plaatse reeds een ernstige waarschuwing tegen doorvoering van deze plan nen hebben doen horen. De bezuiniging is ook in hoge mate sociaal onrechtvaardig. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat aan de politie vervroegde pen sionering zal worden aangeboden op 55-jarige leeftijd. Nu reeds is aan een aantal personen, die in die loop van 1950 met pensioen zouden gaan, aangezegd, dat zij waarschijnlijk 1 Januari reeds moeten vertrekken. Dat betekent voor velen, dat zij geen drie jaar hun laatste wedde in een nieuwe rang hebben genoten, wat hen dus aanzienlijk in hun pensioen scheelt. Maar ook een gedwongen pensioen op 55-jarige leeftijd be tekent voor velen een aanmerke lijk minder pensioen, dan ze in uitzicht hadden en een belangrijk verminderd inkomen op een leef tijd, dat ze nog in volle zorgen zitten voor hun gezin. Deze men sen zullen er dan ook iets moeten bij verdienen om in deze dure tijd rond te komen en zo krijgen we dan het bekende verschijnsel, dat een grote groep van mensen als „loonbrekers" gaan optreden, omdat ze een gedeeltelijk inko men hebben door hun pensioen. Vele werkgevers zullen daarvan profiteren en zo komen anderen op straat om dan vervangen te worden door een te vroeg ontsla gen politieman Een schaduwzijde van een der gelijke bezuinigingsmaatregel is ook, dat de overheid hier een slecht voorbeeld geeft aan de par ticuliere werkgevers. Ieder be- drrjf ziet er, zuiver economisch gesproken, wel een belang in, om een aantal mensen van het perso- neeh als ze boven de 50 komen, te ontslaan. Maar algemeen wordt gelukkig meer en meer gevoeld, dat men tegenover deze mensen een morele verplichting heeft, en dat men ze niet vóór de pensioen gerechtigde leeftijd mag ontslaan. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.). Het charter van de souvereini- teitsoverdracht met het daaraan beantwoordende charter van overname door de R.I.S. zal in de plenaire slotzitting van de Ronde Tafel Conferentie worden vastgesteld. Deze zitting zal, naar verwacht wordt, op of vóór I November plaats hebben. Voor het einde van de conferentie zullen voorts een aantal af zonderlijke overeenkomsten worden aangegaan houdende voor zieningen voor de overgangsperiode tot aan de overdracht der souvereiniteit en eventueel voor de eerstvolgende periode na de overdracht, voor zover wettelijke regelingen van de R.I.S. nog niet tot stand zijn gekomen. Over deze overeenkomsten en voorzieningen wordt nog druk gesproken door de delegaties. ben zich bereid verklaard het schuldenbedrag van deze com missie te aanvaarden. De commis sie hoopt het a.s. weekeinde met haar werkzaamheid gereed te komen. De verschillende commissies en subcommissies van de R.T.C. heb ben Vrijdag hun rapporten aan de centrale commissie voorgelegd. In de financieel-economische sub commissies is met betrekking tot het vraagstuk der buitenlandse handelsaccoorden overeenstem ming bereikt. Er bestaan nog moeilijkheden over de regelingen bij eventuele nationalisaties. De Nederlanders wensen, dat in dat geval het be drag der schadeloosstelling on middellijk en in zijn geheel zal worden overgemaakt aan de eige naren in Nederland. De Indone siërs wensen wel algehele schade loosstelling te geven, maar willen zich het recht voorbehouden het tempo en het bedrag van overma king naar Nederland te regelen overeenkomstig de deviezenpo- sitie van het land. Over een transferregeling van gelden van salarissen en pensioe nen is overeenstemming bereikt. Ten aanzien van de monetaire politiek van de R.I.S. is overeen gekomen, dat overleg met Neder land zal worden gepleegd wan neer de R.I.S. belangrijke ver anderingen aanbrengt op gebied van financiële wetgeving, de wet ten betreffende de federale bank en de koersverandering van de munteenheid. Beide partijen hebbeji zich het recht voorbehouden eventueel op de gedane toezeggingen terug te komen wanneer geen bevredi gende oplossing voor het schul denvraagstuk zou worden gevon den. De commissie, bestaande uit de heren Hirschfeld, Djuanda en Indrakusuma, is reeds met het werk begonnen. Alle partijen heb- CEHEIM PLAN voor verdeling Amerikaanse wapenhulp WASHINGTON. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben een geheim plan opgesteld voor de verdeling van de wapenhulp aan de landen van het Atlantisch Pact. Het plan is gebaseerd op defen sie-studies van de mogendheden der Westelijke Unie. De militaire autoriteiten in West-Europa ken nen het plan nog niet. Een kleine Amerikaanse groep zou naar Europa gaan om de laatste details van het wapen- en defensieplan met de militaire chefs der landen van het Atlantisch Pact te bespre ken, voordat het in December aan Truman wordt voorgelegd. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 30 Juli 1949, na vermissing: Soldt. 1ste klasse J. Dijkstra uit Oostdongeradeel. Gesneuveld 9 October 1949: Soldaat H. Korsten uit ichijndel (N. Br.); Soldaat J. W. de Waal uit ioelen (Gld.) Kon. Ned. Ind. Leger. In de periode van 2 t/m 8 October 1949 geen verliezen. Voor de erkenning van dit recht van de arbeider en deze morele plicht van de werkgever, is jaren lang gevochten en veel bereikt. Maar wat nu, onder het motief van bezuiniging, bij de politie dreigt te gebeuren, is met dit alles lijnrecht in strijd en brengt ons een belangrijke stap terug. En vooral van dit Kabinet, hadden we dit allerminst mogen verwachten. Wij hopen dan ook, dat men in Den Haag op deze zeer onge wenste maatregel alsnog terug zal komen en anders de Kamer, bij de a.s. begroting, de Regering zal overtuigen, dat het begaan van deze weg onaanvaardbaar is. Zo wel uit een oogpunt van veilig heid, als sociale rechtvaardigheid. De staatkundige commissie heeft nog geen overeenstemming be reikt over het vraagstuk Nieuw- Guinea. In Indonesische kringen hoorden wij de suggestie, dat in principe zou worden vastgesteld, dat Nieuw-Guinea tot de R.I.S. hoort. Men zou dan na de R.T.C. nadere overeenkomsten met Ne derland kunnen sluiten met be trekking tot de economische ont wikkeling en bestuursvoering op Nieuw-Guinea, waarin Nederland dan uiteraard een groot aandeel zou hebben. Het unie-statuut is thans bijna gereed. Er is nog enige discussie over regeling van het burger schap. Met betrekking tot de buiten landse betrekkingen is algehele overeenstemming bereikt. Tenslotte vernemen wij nog, dat de voorlopige constitutie van de R.I.S. gereed is. Zij zal Maan dag aan de republikeinse delega tie in haar geheel ter goedkeu ring worden voorgelegd en Dins dag van de B.F.O., waarna de tekst onmiddellijk aan de Neder landse delegatie zal worden over handigd. Ook voor de kwestie van de terugtrekking der Nederlandse troepen is een accoord bereikt. Nederland zal trachten de terug trekking aanmerkelijk te bespoe digen door het charteren van bui tenlandse schepen voor troepen transporten naar Nederland. Naar waarnemers ons mede delen is de conferentie thans defi nitief in haar laatste fase getre den, waarin nog slechts twee be langrijke problemen op een op lossing wachten, te weten Nieuw- Guinea en de schuldenregeling. Naar Indonesische opvatting zijn de overige nog niet opgeloste problemen niet van dien aard, dat de duur van de conferentie erdoor zal worden verlengd. De Indonesische gedelegeerden overwegen de mogelijkheid om daags na de slotzitting met extra vliegtuigen naar Indonesië te ver trekken. BATAVIA, 21 Oct. (Aneta) ..Su karno heeft nooit een telegram naar de RTC gezonden, waarin hij verklaard zou hebben alles te doen, wat in zijn vermogen ligt, om de huidige moeilijkheden op Oost-Ja va op te lossen", aldus heeft Sul tan Abdulgani, de waarnemende republikeinse minister van voor lichting aan de correspondent van Aneta te Djogja verklaard. De republiek zal zeker trachten te bewerkstelligen, dat handelingen der Nederlanders, die de situatie vertroebelen, worden beëindigd. Wij kunnen slechts tot een oplos sing van de huidige moeilijkheden komen, indien de 2000 Republikein se gevangenen met hun wapens onmiddellijk worden vrijgelaten, zoals dit is vastgesteld door de Republiek in de centrale gemeng de commissie". Ten aanzien van de spanning op Oost-Java verklaarde Abdulgani, dat, zolang „de Nederlanders hun houding niet verbeteren, de critie- ke situatie zal blijven bestaan". Gevraagd naar de mogelijkheid MGR. LEMMENS KRIJGT EREPENNING De zilveren Erepenning der pro vincie Limburg is door het provin ciaal bestuur toegekend aan Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, bij gelegenheid van diens 40-jarig priesterfeest. De Commissaris der Koningin, mr. dr. F. Houben, heeft, in het bijzijn der leden van Ged. Staten de Erepen ning op het bisschoppelijk paleis te Roermond uitgereikt. PALAR SPRAK MET PANDIT NEHRU NEW YORK 21 Oct. (ANP/Aneta) Het onderhoud met Pandit Nehru was „zeer bevredigend" verklaarde de heer L. N. Palar aan Aneta. Tij dens het onderhoud, dat Donderdag in het hotel Waldorf plaats vond, bracht de heer Palar op verzoek van Moh. Hatta aan Nehru een ver slag uit over de voortgang van de Ronde Tafelconferentie, doch er zijn ook andere zaken ter sprake geko men, waarover de heer Palar zich niet verder wilde uitlaten. van een derde militaire actie, zei de minister: „ïk wil u er op wijzen, dat de Nederlanders zelf niet geloven, dat het cease fire tot vrede zal leiden", naar aanleiding van het bezoek van Palar aan Nehroe wees Abdulgani er op, dat de „Republikeinse re gering voortdurend nauw contact heeft met de landen van de con ferentie te New Delhi, in het bi zonder wanneer de situatie in In donesië gespannen is". Hij herin nerde aan de bezoeken van minis ter Sjamsuddin te Cairo en van Maramis in India. Ter gelegenheid van zijn benoe ming tot burgemeester van Ba tavia hield mr. Sastromuljono een receptie. De H.V.K., de heer A. H. J. Lovink, feliciteert de burgemeester. TERUGROEPING VAN ANDER GE-EIST PRAAG, 21 Oct. (Reuter) Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Amerikaanse ambassade een ver zoek ingediend tot verwijdering uit het land van een der ambassade- functiomrissen, Isaac Patch, binnen vier en twintig uur. In de nota wordt tevens geprotesteerd tegen zekere activiteit van het personeel der ambassade en verklaard, dat een andere functionaris, Samuel Meryn, die geen diplomatieke voor rechten genoot, binnenkort gear resteerd zou worden, aldus meldt Ceteka. In de nota wordt verder ver klaard, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten absolute bewijzen in handen hebben, dat de genoemde twee personen de leiding hadden van een spionnage-organisatie. Volgens Ceteka heeft de veilig heidspolitie kort na de aanbieding van de protestnota bü de Ameri kaanse ambassade Samuel Meryn gearresteerd. Het schone verhaal van de Drie Kousenkooplui, dat zoveel bewogenheid teweeg bracht in het leven van Martvn en de lieve Prinses, loopt dan vandaag ten einde. Het is, naar wij weten, een succes geweest. Wij hopen dat dit eveneens het geval zal zijn met het nieuwe strip-verhaal, dat a.s. Maandag begint en dat de geschiedenis verhaalt van Een spannend verhaal, tekst, dat het zeker bij met leuke plaatjes en aardige de lezers wel weer zal doen 1 V.. LAKE SUCCESS. De Algemene Vergadering der V.N. besprak Vrijdagavond de resolutie van haar politieke commissie om het Internationale Hof van justitie advies te vragen over de kwestie van de menselijke rechten in Hongarije en Bulgarije. In een rede van ongeveer een kwartier zette mr. van Heuven Goedhart het standpunt van de Nederlandse delegatie uiteen. Hij vroeg de Algemene Vergadering om met alle middelen die binnen haar bereik lagen een eind te maken aan de godsdienstvervolging in Hongarije en Bulgarije. Do Nederlandse gedelegeerde herinnerde aan het protest, dat de Kath. Arbeidersbeweging met haar 300.000 leden aan de Alge mene Vergadering heeft gezon den. De veroordeling van de ge beurtenissen in Hongarije en Bul garije, die in dit protest wordt uitgesproken, wordt gedeeld door 90 pet. van de Nederlandse bevol king en een groot deel van West- Europa. Het Nederlandse volk heeft in de recente jaren van zijn geschiedenis ervaren, wat een onderdrukking van de menselijke waardigheden en vrijheden bete kent. De kwestie is duidelijk, dat de V.N. pal rnueien staan. Zij moeten een ondubbelzinnig ant woord geven op de schending van de menselijke rechten in Honga rije en Bulgarije. In San Fran cisco hebben de V.N. al aan ieder een in de wereld duidelijk ge maakt, dat zij de voorvechters zullen zijn van vrijheid voor allen. Op last van de officier van justitie te Leeuwarden werd op 4 Oct. j.l. beslag gelegd op de boekhouding van de „Bond van Mobili satie-invaliden en hunne nabestaanden" en van de stichting „De Nederlandse Soldaat", beide gevestigd ten huize van P. de Boer te Drachten. Het vermoeden bestond, dat met de gelden uit beide genoemde in stellingen door leden en andere toevertrouwden op niet verant woorde wijze werd omgesprongen enerzijds, terwijl anderzijds er aanwijzingen bestonden, dat P. de B. een inkomen genoot, dat niet in overeenstemming was met de door hem aan de fiscus verstrekte gegevens. De in beslag genomen boeken werden onderzocht. De Te Delfzijl had Donderdag de officiële opening plaats van het nieuwe bijgebouw van het internaat behorende bij de Noorder kweekschool voor de Zeevaart „Abel Tasman", terwijl tevens het feit werd herdacht dat voor 25 jaar het internaat werd gesticht. Voor het nieuwe bijgebouw ligt het internaatschip „Abel Tasman", een oud marinevaartuig, dat vroeger de naam droeg van „Bonaire" en werd gebouwd in 1876 te Feijenoord. Dit internaatschip blijft, ondanks de opening van het bijgebouw, dienst doen als kweekschool. boekhouding bleek chaotisch te zijn. Daar verder bleek, dat de B. twee luxe auto's en twee z.g. kam peerwagens tot zijn beschikking had, werden op 15 dezer de B. en zijn jeugdige boekhouder gearres teerd en in verzekerde bewaring gesteld. De rechter-commissaris heeft inmiddels van beiden de bewaring bevolen. Het onderzoek wordt voortge zet. De controle van de boeken is zeer moeilijk, daar veelal in het geheel niet blijkt, wie bedragen bij de B. heeft gestort, om verder van de grootte van die bedragen maar niet te spreken. Verder is gebleken, dat er talrijke uitgaven uit de kas zijn gedaan ten be hoeve van het huishouden en andere particuliere uitgaven van de B. en zijn vrouw. Zo werd f 800.besteed voor nieuwe vloerbedekking in de B's woning en een gelijk bedrag om een nichtje te laten studeren. De kasboeken zijn overigens over vele maanden in het geheel niet meer bijgehouden. De laatste maanden kwamen vrij hoge bedragen bij de B. in, tengevolge van de in het najaar van 1948 door de Staten- Generaal ingevoerde wet, welke aan mobilisatieslachtoffers uit de jaren 1914-1918 uitkeringen tot Mr. F. Op dc Coul, directeur van het Bisschoppelijk College te Sit- tard, is benoemd tot directeur van het Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding in Den Haag, als opvolger van wijlen Mgr. Verhoe ven. soms belangrijke sommen toe kende. De B„ die bezoldigd voor zitter, directeur, administrateur, procuratiehouder, propagandist cn feitelijk ook nog financieel con troleur van de bond en de stich ting is, had na aanneming van die wet van de leden bedongen, dat zij niet minder dan 15 pet. van door ieder hunner verworven uit kering in de bondskas zouden storten. Wat dit in feite betekent wordt duidelijk, als men weet, dat sommige uitkeringen verschei dene duizenden guldens belopen. RAPPORT WERD TE VROEG GEPUBLICEERD De publicatie in Londen en Am sterdam van de belangrijkste pun ten van het rapport over de ramp met de „Nijmegen" op Prestwick heeft in Londen veel opzien ge baard. Het Engelse ministerie van bur gerluchtvaart was voornemens ge weest, het rapport medio November te publiceren. De „Daily Telegraph" meldt Vrijdag echter in een bericht uit Amsterdam, dat het rapport cri- tiek inhoudt op de organisatie en de werkwijze van de gronddienst op Prestwick. Volgens dit bericht wordt critiek geoefend op de me teorologische dienst en op het alarmsysteem en wordt een aantal tekortkomingen aangewezen. Op de gebruikte kaarten is een reeks fou ten gevonden. De hoogte van de heuvel, waarbij bet ongeluk plaats vond, was aangegeven als 45 voet in plaats van 450 voet. Een woordvoerder van het Lon- dense ministerie van burgerlucht vaart verklaarde Vrijdag, dat deze opmerkingen inderdaad in het offi ciële rapport voorkomen. Hij zeide tot Reuter: ,,Wij weten niet hoe dit lek ontstaan is, wellicht zal daar naar een onderzoek worden inge steld. Ik geloof, dat daarover thans gesproken wordt. De enige copie van het rapport dat het ministerie verlaten heeft is het exemplaar, dat aan de Neder landse regering is gezonden, en zelfs dat was geen copie van een gedrukt document, maar een fotocopie van het manuscript, dat nog in handen van de drukker is. Er is geen sprake van, aldus be sloot deze woordvoerder, dat wij, niettegenstaande het lek, zouden overgaan tot vroegere publicatie. Wij zouden dat niet eens kunnen, want het rapport is nog niet ge drukt." Dat is de Westerse opvatting over de menselijke rechten. Het is van essentieel belang voor de Alge mene Vergadering om haar daden in deze aangelegenheid te baseren op het Handvest zelf. De Alge mene Vergadering kan zich laten gelden als het geweten van de wereld. Twee dingen moeten ons van het hart: namelijk de V.N. te wij zen op de onontkoombare verant woordelijkheid die zij heeft en de nadruk te leggen op de grote bezorgdheid, die de gebeurtenissen in Hongarije en Bulgarije ons baren. De Nederlandse delegatie is van mening, dat de resolutie moet worden aangenomen door een overweldigende meerderheid van de Algemene Vergadering. SLAAGT MAYER HEDEN? PARIJS. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen dat René Mayer de hoop koestert vandaag, Zaterdag, tegen de mid dag te kunnen mededelen of hij een regering kan vormen en hier door een einde kan maken aan de politieke crisis in Frankrijk, die nu 17 dagen duurt. Het welslagen of de mislukking van ziin pogin gen zou afhangen van zijn hou ding tegenover een viertal eisen, die de socialistische partijleiders hem gisteravond stelden. NEW YORK. 21 Oct. (Renter) Tien van de elf communistenleiders in de V. S. zijn vandaag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete wegens misda dige samenzwering. De elfde, Ro bert Thompson, kreeg drie jaar en 10.000 dollar boete. Het parket had tegen elk der be klaagden tien jaar geëist. Het proces heeft negen maanden geduurd. De beklaagden werden onder zware bewaking het Federaal Ge rechtshof te New York binnenge leid. Buiten zongen aanhangers. In de rechtszaal bevonden zich hon derd politiemannen. Alle deuren be halve de hoofdingang werden ge sloten. Ieder die het gebouw bin nenging werd nauwkeurig onder zocht. Een man liep voor de recht bank op en neer en zong: .Bevrijdt de communistische leiders. Vecht voor de vrede." DE BISSCHOPPEN van Tsjecho- Slowakije hebben een gezamen lijke verklaring uitgegeven, dat zij de instelling van een nieuw departement ter controlering van kerkelijke aangelegenheden be schouwen als een „schending van de internationaal erkende consti tutie van de Katholieke Kerk en een poging om de Kerk te liqui deren". De bisschoppen verklaren te vertrouwen, dat „de overgrote meerderheid" van de geestelijk heid hen steunt.. RADIO TIRANA meldde Donder dag, dat Albanese veiligheids- en politietroepen een beraamde op stand, welke zou hebben moeten samenvallen met een Grieks-Joe- goslavische actie tegen Albanië, „in de kiem gesmoord" hebben. DE WERKGEVERS der Ameri kaanse mijnwerkers hebben John Lewis, voorzitter van de Ver enigde Mijnwcrkcrsbond, er van beschuldigd, dat hij de industrie wil ondermijnen „in zijn waan zinnige wedloop naar de macht", en hebben de onderhandelingen gestaakt. Bijna een half millioen mijn werkers zijn thans reeds vijf we ken in staking.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1