Gemeenteraad discussieerde langdurig r over een tankstation AKKERTJE WERELDSPAARDAG Nutsspaarbank Alkmaar FILMS VAN DE WEEK PAG. 2 Zaterdag 22 October 1949 r,Kledingreglement Gemeenteper soneel vastgesteld Geslaagde rook- wedstrijd J MAANDAG OCTOBER Mr. Jan Derks over belangrijke personen N.V.ALKMAARSE WASSERIJ „Zo zijn onze manieren" GEMEENTERAAD ALKMAAR De Alkmaarse gemeenteraad kwam gisteren ten stadhuize in vergadering bijeen. Burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema opende deze raadsvergadering met een woord van welkom. De burgemeester sprak een woord van deelneming tot het raadslid, de heer Woldendorp, hvï het overlijden van diens echtgenote. De heer SteeniS van de P.v.d.A.- fraetie was afwezig. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van de goedkeuring door Ged. Staten van het raads besluit inzake toekenning van sub sidies ten behoeve var^ het werk der gezinsverzorging. Ben adres van het bestuur der Chr. Kleuter scholen met het verzoek een hoofd en een onderwijzeres te mogen be noemen aan de overgenomen kleu terschool in de Bergerhof en van gemeentewege de kosten van in richting voor twee klassen dezer school te mogen ontvangen, werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad, evenals een adres van het bestuur van de R.K. Meis jesscholen om medewerking bij aanschaffing van schoolbenodlgdhe- den voor de St. Agnesschdol. Een verzoek om toe te treden als bui tengewoon lid van de Ned. Ver tot Bescherming van Dieren en aan de vereniging een jaarlijkse bijdrage toe te kennen, zal behandeld wor den bij de gemeentebegroting voor 1950. Er was bovendien een verzoek van de Woningbouwvereniging Rochdale, om een geldlening van f 14.800 te willen verstrekken voor het aanbrengen van warmwater installaties met douches in het door deze vereniging te stichten complex van 63 woningen ten Zuiden van de Uitenbosohstraat. Dit werd in han den gesteld van B. en W. om be richt en raad. Het verlenen van een subsidie aan de 8 October-vereniging en het aan schaffen van een mansehappen-ma- teriaalwagen voor de brandweer, is door Ged. Staten goedgekeurd. Het vakgroepsbestuur Assiurantie- agenten heeft verzocht een verbod uit te vaardigen voor gemeente ambtenaren, om als verzekerings agent werkzaam te zijn.' B. en W. zullen adressante berichten dat het ambtenarenreglement het zonder toestemming vervullen van neven betrekkingen verbiedt en dat B. en W. nimmer toestemming geven voor het houden van een verzekerings- portefeuille. Als onderwijzeres aan de Vondel school werd; benoemd: Mej. J. de Graaf, thans tijdelijk onderwijzeres aan die School. Als leraar in de staathuishoudkunde aan de Handels school werd voor het schooljaar 1949'50 benoemd: de heer P. J. M. Bindels, te Amersfoort, die tevens Ids zal geven in recht van het maat schappelijk verkeer. Als lid van het bestuur der Stichting Sociale Werk- ►jïiaats vóór minder valide arbeids krachten werd benoemd de heer J. H. Hazes, alhier. Voorts werd een voorstel tot het geven van namen •aan enkele nieuw-aangelegde straten en tot wijziging van de naamgeving vair enkele andere straten aanvaard. De straten die in het verlengde lig gen van de Cats- en de Hooftstraat zullen de namen van die straten dragen, aan de andere twee straten in het bouwblok begrensd door Von delstraat, Baansingel, le Kabelstraat en 't verlengde van het Baanpad, zullen de namen- worden gegeven van twee andere Goudeneeuwse let terkundigen, Huygens en Brederode. De kade ten Z. van het bouwblok zal Coornhertkade heten. Het Baan pad, aan de zuidizijde van de Uiten- boschstraat krijgt de naam: Spie- ghelstraat; le Oosterstraat wordt Anna Bijnsstraat; 2e Oosterstraat wordt Dathenusstra'at; 3e Ooster straat wordt Marnixstraat; het zui delijk deel van de C. Evertsenstraat wordt het C. Evertsenplein; Leeu werikkade wordt Cort van der Lin- denkade; Meeuwenkade wordt De 1*4 UUR OVER EEN SIGAAR VAN 9.6 CM. ALKMAAR. Er waren 'n 28 deelnemers aan de door de heer L. Hagenaar in De Nagtegaal gehou den rookwedstrijd. De heren kregen 'n sigaar van 9.6 c.m. en hadden kans op 2 prijzen, die de sigaar 't langst brandend hield en wie de langste askegel had, kreeg 2 eerste prijzen. Om half 9 gingen de sigaren in brand en na 7 minuten was de eer ste deelnemer al uitgevallen. Na 24 minuten viel het tweede slachtof fer. wiens sigaar was uitgegaan. Het was yoor de deelnemers ech ter meer wachten dan roken. Na-1 irar was meer dan de helft 13 van de 25 deelnemers al uitgeval len wegens uitgedoofde sigaren. Na 89 minuten waren er nog 6 rokers, w.o. uw verslaggever, die echter van deze 6 de eerste uitval ler was, toen hij 92 minuten van z'n sigaar genoten had; zijn askegel haalde de 6 c.m. Na nog enkele minuten kampten de heren A. Tesselaar en P. Selie nog om de le prijs, waarmee eerst genoemde ging strijken. Na Selie als 2e vólgde C. de Groot als nr. 3. Zij ontvingen resp. 50, 30 en 10 sigaren. De heer C. Klippenburg presteerde het 'n askegel te produ ceren van 6.4 c.m. en won in deze wedstrijd de le prijs, eveneens 50 sigaren: 2e C. de Groot (6.3 c.m.); Ze D. Steenman (6.2 c.m.). De heer .T. Wit kreeg 'n troostprijs (5 si garen). De wedstrijd, die door vele be langstellenden werd bijgewoond, verliep in vrolijke stemming en de beste verstandhouding. De jury be staande uit de heren P. Haasbroek, P. Punt en A. v. d. Schilder kweet zich serieus van haar taak. De heer Haasbroek bracht namens de jury en de heer C. de Groot namens de deelnemers dank aan de heer en mevr. Hagenaar, die alle deelne mers en bezoekers nog 'n sigaar offreerden en de deelnemers ook niet op 'n droogje hadden laten zitten, 't Was 'n genoeglijke avond. Visserstraat en Reigerstraat wordt Talmastraat. De heren Hoytink en Van der Borden verzochten in dit verband ook Abraham Kuyper en De Savornin Lohman te vernoemen. In het nieuw aan te leggen straten- complex zullen deze staatslieden ze ker worden vernoemd, evenals Thor- becke en Groen van Prinsterer, zeg de de voorzitter toe. Discussie over een tankstation. De heer J. Smit te Alkmaar en de Shell Nederland N.V. te '6 Graven- hage hebben een verzoek ingediend tot opheffing van het bouwverbod aan de Omval, opdat de heer Smit op een perceel grond aldaar een tankstation mét verkoopruimte, wachtkamer, ontspanningszaal en woning zou kunnen bouwen. Bedoeld perceel is echter volgens het gel dende uitbreidingsplan „Overdic en Achtermeer", niet voor bebouwing bestemd. B. en W. achtten het niet wenselijk het uitbreidingsplan zo te wijzigen, dat de bebouwing daarmee niet meer in strijd zou zijn. Zij achtten het wellicht mogelijk, dat ter plaatse een of twee aftap- pompen voor benzine met een onder gronds reservoir en desnoods een bescheiden kantoortje van ten hoog ste 2 M2 grondoppervlakte. zouden worden aangebracht. Daartoe dient echter eerst overleg te worden ge pleegd met de vaste commissie voor de gemeentelijke plannen van de provinciale planologische dienst. De raad machtigde B. en W. de adressanten dienovereenkomstig in te lichten. Doch aan deze machtiging ging een uitgebreide discussie voor af. De heer Kirpensteijn toonde zich een voorstander van het plan van de aanvrager, evenals de heer Berkhou wer. Dc heer Torenvlied eveneens, doch hij is een voorstander in het belang van de Omval-gemeenschap, die een ontspanningszaal wel zou kunnen gebruiken. Terloops deelde hij mee, dat de Omval, wat de licht voorziening betreft, op het urgentie programma van de dir. der Licht- bedrijven voorkomt. Ook de heer v. d. Borden achtte het initiatief van belang. De voorzitter weerde zich tegen de geopperde bezwaren door te verklaren dat het stedebouwkundig gezien, geen aanbeveling verdient de uitbreiding van een woonkern buiten de stad, aan de rand van een polder te stimuleren. Hij erkende overigens de behoefte aan een ben zinepomp daar ter plaatse, doch liet uitkomen dat het prae-advies van B. en W. zich daar dap ook niet te gen verzet, wel tegen het stichten van éen bedrijf als in het verzoek bedoeld. Bovendien verzekerde de voorzitter, dat Ged. Staten nimmer hun goedkeuring zullen hechten aan de Stichting van het gevraagde ob ject- De heer Kirpensteyn kwam echter met een motie, die een her ziening van het uitbreidingsplan in hield, en werd gesteund door de heer Berkhouwer en de heer v. d. Bor den. De heer Hoytink, die het ge vaarlijk vond een dergelijke motie in te dienen, verzocht om aanhouding van de deze zaak betreffende bij lage. De voorzitter, die een derge lijke gedachtenwisseling niet had voorzien, schorste de vergadering, nadat hij nadrukkelijk verzocht had om terugname van de motie, omdat hij het niet verantwoord achtte in cidenteel, n.a.v. één verzoek, het uit breidingsplan op de helling te zet ten. Bjj de hervatting vap de vergade ring, handhaafde de heer Kirpen steijn zijn motie in nauwelijks ge wijzigde vorm. De heer Couwen- hoven wilde het voorstel van B. en W. aannemen, doch verzocht een iets groter gebouwtje toe te staan dan een van 2 M2, hierin gesteund door de heer Koot. Nadat de heer Hoytink zijn voorstel tot aanhou ding had teruggenomen, stelde de heer Torenvlied aanhouding voor, hierbij terzijde geslaan door zijn partijgenoot Knuistingh Neven en de heer Berkhouwer. Met 6 stemmen voor en 18 tegen werd dit voorstel verworpen. De motie van de heer Kirpensteijn kreeg 10 stemmen voor en 14 tegen en werd dus eveneens verworpen, waarna de bijlage werd aangenomen. Besloten werd tot aankoop van 'n perceel bouwterrein aan de Maurits- kade, tot nu toe eigendom van de N.V. Metaalwarenfabriek Hulskamp N.V. te Alkmaar, groot 291 M2, voor de prijs van f 2250.De grond zal worden ingebracht in het grondbe drijf. De uitgaven, voortvloeiend uit dit besluit, zullen bij suppletoire be groting worden geregeld, evenals die, voortvloeiend uit het besluit tot het verlenen van financiële me dewerking voor de aanschaffing van 20 rijwielstanders ten behoeve van de St. Adelbertusschool en van 150 standers voor de St. Josephschool. Bovendien werd besloten medewer king te verlenen ten aanzien van de vergroting van de capaciteit van de verwarmingsketel ten behoeve van de St Adelbertus- en St. Joseph- school. De hieruit voortvloeiende uitgaven zullen bij suppletoire be groting worden geregeld. De heer Knuisting Neven wilde afdakken bij de standers financieren. Het schoolbestuur zal een tip krijgen om die aan te vragen. Aangenomen werd een wijziging in de verordeningen voor Murmel- liusgymnasium, Handelsschool en Handelsavondschool, in dier voege, dat. er 4 vacanties zullen zijn, die gelijk zullen vallen met de corres ponderende vacanties van de H.B.S., en dat er geen les zal worden gege ven op Zaterdag vóór en Dinsdag na Pinksteren, op 8 October en op Koninginnedag. Bij deze vrije dagen kan eventueel bij apart voorstel wor den opgenomen de nationale vie ringsdag van de bevrijding. Deze Stedelijk Museum Tentoonstelling Invasie 1799 Deze tentoonstelling, welke al veler belangstelling trok, zal ook morgen. Zondag 23 October, voor het publiek zijn opengesteld en wel 's middags van 24 uur, in gang Breedstraat. Men verzuime niet deze inte ressante tentoonstelling, welke tot en met 30 October zal duren, te gaan zien. Ze geeft, in woord en beeld, een zeer duidelijk over zicht van de bewogen taferelen, die zich hier 150 jaar geleden, in het najaar van 1799, afspeelden. De toegangsprijs is 25 ets., kin deren 10 ets. dag is nog niet onder de vrije da gen opgenomen, omdat zij nog niet tot een grote feestdag voor de ge hele bevolking is uitgegroeid. Kledingreglement personeel. gemeente- Voorgesteld was de Invoering van een kledingreglement voor het gemcentepersoneel. Zij die, in '47, f 10,hebben gehad voor de aan schaffing van regenkleding, krijgen over '48 f 30.—. De gemeentc zal de benodigde kledings- en uitrus tingsstukken aan het gemeente- personeel verschaffen, niet alleen de regenKleding, zodat dit vraag stuk in meest uitgebreide zin ge regeld is. De kosten zullen jaarlijks f 17000 bedragen. Door terugbetaling van het personeel, welke terugbetaling is gesteld op 25 pet. van de aan- schaffingskosten, komt het bedrag voor de gemeente op f 13.000. Personeel, belast met bijzonder werk van aflopende aard, betaalt 10 pet. terug, doch wordt, in tegen stelling tot het andere personeel, geen eigenaar van de kleding. Uit de raad kwam van verschillende zijden hulde voor dit voorstel, dat gedaan is in overleg met arbeiders- en abmtenarenorganisaties, zodat het te zien is als een compromis tussen de vakorganisaties en het gemeentebestuur, zoals de heer Couwenhoven zei. De heer Toren vlied wilde dat de gemeente alle financiële lasten zou dragen en volhardde bij die wens. Bovendien vroeg hij armslag voor de hoofden van dienst bij de toepassing van 't reglement, hierin gesteund door de heer Couwenhoven. "N ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie; De Rat, 18 jr.; Victoria: Nattigheid, 14 jr.; A.B.T.: Buffalo Bill grijpt in; 14 jr., Cinema Americain: 't Zal je niet gebeuren, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTH.: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: :Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 423. ZONDAGSDIENST DOKTOREN: Kr. Koppejan, Oudegracht 186. tel. 2382; Dr. Westerkamp, Emmastraat 93, tel. 4357. De heer Hoytink zou aan het personeel dat minder dan f 3000. verdient, het benodigde gratis wil len verschaffen en aan hen, die 'n hoger salaris genjeten, uitsluitend regenkleding verlenen. Met de heer Holsmuller vroeg hij naar de fi nanciële consequenties, f 17.000.— blijkt de gemiddelde jaarlijkse som van uitgaven te zijn. De eerste aanschaffing^kosten zullen f 30 a f 35.000 zijn. De heer Vleugel toon de zich voorstander van een gedif ferentieerd terugbetalingssysteem. De heer Venneker wilde grenzen getrokken zien en steunde de geest van het voorstel-Hoytink, doch wilde niet aan het voorstel tomen, omdat het in georganiseerd over leg tot stand kwam. De heer Hols muller wenste de in de verorde ning voorkomende gabardinejassen vervangen te zien door rubber- of oliej assen en diende een daartoe strekkend voorstel in, dat met 17 tegen 7 stemmen verworgen werd. De heren Holsmuller en De Zeeuw werd toegezegd, dat de Alkmaarse SPAART BIJ DE (Adv.) A.F.C.-NIEUWS AFC 1NFC 1, 2.30 uur; AFC 2 —Assendelft 4 12 uur, Oudesluis 2AFC 3 12 uur, Foresters 4 AFC 5, AFC 6—LSVV 2; Jun.: AFC c—WSV b. Adsp.: Meer- vogels a—AFC a 12 uur (AFC-ter- rein), Hugo Boys aAFC b 1.15 uur, Berdos b—AFC c 1.15 uur, Zeevogels bAFC e 12 uur, AFC i AFC h 4 uur (Zat.) Het eerste gaat bekeren tegen het Amsterdamse NFC. Dit is 'n pas gepromoveerde uit de AVB, staat nu op de 2e plaats en is een heel goede ploeg. Wij kunnen dus wel een aardige wedstrijd zien en zouden de spelers willen aanra den: laat ons juichen, dan krij gen wij 20 Nov. een derde klas- ser tegen ons. Dus winnen! Het tweede zorgt voor een herstel van verleden week! Het derde krijgt het zwaar. Evenzo het vijf de en zesde. De junioren c gaan de eer van de junioren hoog hou den. De adspiranten zorgen zo als altijd voor enige verrassin gen, maar dan met de winst aan onze kant. Training adspiranten: voor de adsp. die op Zondag spelen is de training Dinsdagavond 7 uur; Voor die op Zaterdag spelen is het Donderdagavond 7 uur. A.s. Maandag clubavond voor iedereen! Het is een speciale ,,hartenjaag"-avond niet dan met kaarten en om prijzen. Tot Zondag. De PPC'er Weinig aanvoer op de kaasmarkt ALKMAAR Er was maar een aanvoer van 15000 kg. op de kaas markt van gisterenmorgen en de kaasmarkt was dus weer klein. Niettemin waren er behalve een veertigtal grotendeels Engels sprekende toeristen, een aantal schoolkinderen uit Runcorn in Engeland. De meisjes logeerden in Zandvoort en ze vonden het prettig de kaasmarkt nog net even gezien te hebben voor ze weer de Noordzee overstaken. De heffing van f 0.35 per kg kaas, die de regering heeft aange kondigd, is nog niet ingegaan. Het is nog absoluut niet te zeggen of die van invloed zal zijn op de markt. Het is immers niet zeker of de handel deze f 0.35 ook beta len zal. Wij hoorden dat de kaas nogal duur was vandaag, binnens kamers dan natuurlijk, want de C.C.D. was weer op de markt ver tegenwoordigd en daarom kwa men er weer eens geen officiële prijsnoteringen. De volgende week zullen de kaasdragers voor het laatst van dit seizoen in het wit zijn, dus over veertien dagen is de zomer voorbij. FEESTAVOND K.A.B. In het Wapen van Heemskerk werd gisteravond voor leden van de K.A.B. een feestavond gege ven, waarvan het programma ver zorgd werd door de bekende goochelaar en conferencier Prof. Cakie met zijn kleinkunst-en- semble „De Cabolini's". Hieraan werkten mee Nico Akkerman als conferencier, John Davis als ac cordeonist en pianist, Truus Schot als zangeres en de heer Kroon in zijn onverbeterlijke creatie van Kees Stet van Aartswoud. De zaal was geheel met K.A.B.-ers en hun familieleden gevuld, die heel de avond genoten van het uitstekend programma. Het waren vooral Cakie met zijn geweldige toeren en Kees Stet met zijn sappige Westfriese voordrachten, die bij droegen tot het succes van de avond. Fam. Kok's Dans- orkest en show- De directie van Het Wapen v. Heemskerk is er in geslaagd het bekende Fam. Kok's dans- en showorkest morgen nog eens te engageren. Dit orkest oogstte met zijn optreden op 8 en 9 October een groot succes. SCHOLA PUBLICA Voor een aandachtig, dankbaar, en vrij groot gehoor, sprak gisteren avond in de serie avonden, door de Schola Publica georganiseerd, de hoofdredacteur van „De Tijd" Mr. Jan Derks, over belangrijke perso nen die hij in zijn journalistenloop baan heeft ontmoet. Alvorens de spreker zijn onder werp, waarvan hijzelf zeide, dat dit zich eigenlijk niet leende, om er een rede van te maken, behandelde, nam Rector Dr. F. Holthuizen het woord, om zijn gehoor op te wekken tot een bezoek aan de kath. gezinstentoon stelling, die de volgende week zal worden geopend en die niet alleen zeer degelijk is voorbereid, doch naast een goed overzicht van het kath. gezinsleven ook velerlei at tracties biedt- Mr. Jan Derks, zijn causerie, die eigenlijk het karakter had van een gezehing, doch zeer onderhoudend onderonsje, beginnend, stelde aller eerst de vraag: „Wie en wat is be langrijk?" Om daarna het begrip „belangrijk" nader te formuleren. Sprekende over zijn onderwerp, de ontmoeting met belangrijke per soonlijkheden, vertelde hij, hoe hij een week lang te Rome Mussolini en Hitler had kunnen observeren, waarbij Mussolini' een gunstiger in druk maakte dan de Führer. Dat Vond Jan Derks, die zelf, blijkens zijn artikelen en ook blijkens zijn geestige speech, heel niet van hu mor is gespeend, maar een cha grijnig mannetje. Met enkele woor den wist de spreker de karakter trekken van deze figuren scherp te tekenen. Zo vertelde hij, dat Hit- Ier onder de triompboog van Con- stantijn doorreed, zonder slaven, die had hij in Duitsland' gelaten! Mussolini, in zijn goede en zijn kwade tijd, kwamen, met Balbo, zijn tegenspeler, voor het voetlicht alsmede Sumner Wells en Myron Taylor, de persoonlijke gezanten van Roosevelt en Truman bij het Vati- caan. Aan figuren als Mussert en Genechten werd ook aandacht ge wijd, terwijl de spreker vooral uit weidde over personen, die ons meer ha staan als een Mgr. Beran. Nadat, bij wijze van intermezzo, Mr. Derks, die lange tijd in het buitenland heeft vertoefd, de lof- loftrompet over ons eigen land had gestoken, werd de causerie ernsti ger, toen het gesprek op de beide laatste pausen, Pius XI en Pius XII kwam, twee geheel verschillende naturen. Daarbij sprak hij over het afsterven van Pius XI en de grote momenten der Pauskeuze van de nieuwe Paus. De geestige toespraak, waarin de nodige ernst niet ontbrak en waar in de juiste instelling tegenover de vraagstukken, die wij vandaag de dag tot een oplossing moeten bren gen, terloops werd aangeduid, werd besloten met de eindconclusie, dat men pas een groot, een belangrijk figuur is, als men de Christendeug den ten volle nastreeft en weet te beleven. Met een kort dankwoord sloot de voorzitter van Schola Publica, Dr. H.J. Hofstee, de druk bezochte avond. middenstand zou wonden ingescha keld bij aankoop bij inschrijving. Na luttele discussie over enkele artikelonderdelen van de verorde ning, werd het voorstel aanvaard. De rekeningen van de Alkmaar se Vereniging tot bestrijding der tuberculose, over de jaren 1944 tot en met 1948, werden goedgekeurd. B. en W. achtten het urgent de school voor buitengewoon lager on derwijs te doen uitbreiden en wensten zo spoedig mogelijk deze uitbreiding tot stand te zien komen Hun voorstel tot uitbreiding van de school met twee lokalen, met het oog op uitbreiding van het aantal klassen, en de invoering van een voudig kook- en huishoudonderwijs werd door de raad aanvaard. Dg uitbreidingskosten zijn geraamd op f 26800.die voor de meubilering op f 5100. Aankoop huizen voor sociale werkplaats Er werd voorts besloten tot aan koop van de percelen Luttik Ou- dorp 9 en 11, samen groot 300 M2, voor de prijs van f 12000.Voor het uitvoeren van verschillende veranderingen en voorzieningen in deze percelen werd een bedrag van maximaal f 8500.beschikbaar gesteld! De uitgaven, voortvloeien de uit deze besluiten zullen bij sup pletoire begroting worden geregeld. De percelen zullen in gebruik wor den gegeven aan dc stichting ,,De Sociale Werkplaats!' De heer Berkhouwer verklaarde zich tegen de aanvaarding hiervan omdat hij de percelen ongeschikt achtte voor het doel waarvoor men ze wil bestemmen en omdat hij het niet verantwoord achtte 2 wonin gen te onttrekken aan de woon ruimte die de burgers ter beschik king staat. Doch wethouder Coerts verklaarde dat het de bedoeling is een der percelen als woning te ge bruiken. Het andere zal ter be schikking staan van de sociale werkplaats. Dit laatste perceel is thans niet als woning in gebruik. De heer Koot stelde voor de beide percelen te verbinden, zodat er be neden een ruime werkgelegenheid ontstaat, en het eengeworden pand boven kan bewoond worden. De heer Berkhouwer wilde de sociale werkplaats liever gehuisvest zien in een barak die op gemeentegrond geplaatst zou kunnen worden. Tenslotte werd aangenomen een voorstel inzake het houden van een enquête bjj het bedrijfsleven in de gemeente, waartoe een vragenlijst reeds is samengesteld. De leiding der enquête-werkzaamheden zullen berusten bjj de soeiaal-geograaf v. d. Prov. Planologische dienst voor Noordholland. De kosten zjjn ge raamd op f 1000.Daarna ging de raad in comité ter bespreking van de bemoeienissen van de gemeente met de in 1950 alhier te houden tentoonstelling „Zo is Noordhoi- land." K.A.B.-hoekje ALKMAAR Zoals we reeds eer der bekend maakten, is het zit tingsuur van het Advies-Bureau ver zet van Vrijdagavond naar Zater dagavond, om de leden tegemoet te komen. Tussen 7 en 8 uur des avonds kan men zich vervoegen: Kennemerpark 15. Op Zondag 30 October vieren we het Christus Koningfeest. Vorig jaar werd dit op grandioze wijze ge daan, en werd het beeld onthuld bii de St. Jozefkerk. Ook dit jaar zal een bloemen-hulde gehracht worden waarvoor alleen organisa ties van Katholiek Alkmaar zijn uitgenodigd, dus ook de K.A.B. Het spreekt vanzelf dat wij gaarne aan die oproep gehoor geven en met onze vaandels trekken wij daar om op 30 October te 3 uur vanaf het Doelenveld op naar de Singel. Wij verwachten veel leden achter ons vaandel om hulde te gaan bren gen aan Christus Koning. Wij ge tuigen openlijk voor Hem en laten fier onze vlag wapperen. Op man nen, naar de Singel!!!! neem een (Adv.) Retraitehuis St. Canisius Bergen 29 Oct.1 Nov. Heren Midden stand. 58 Nov. Gehuwde Dames 1215 Nov. Heren Kerkzangers 1518 Nov. Dames Midden stand. 2225 Nov. Gehuwde Dames 2629 Nov. Jongemannen. Aanmelden Retraitehuis Ber gen N.H. MISSIETENTOONSTELLING OPENT HAAR POORTEN ALKMAAR. Reeds énkele dagen heerst in het gebouw van de vrouwelijke jeugdbeweging aan de Nieuwstraat een meer dan gewone bedrijvigheid. Op verzoek van het bestuur zijn wij eens naar binnen gegaan om te zien wat of er aan de hand was. In de gang ontmoetten wij de aalmoezenier van het vrouwelijk jeugdwerk Kap. Voets die met enthousiasme vertelde over de grootse tentoon stelling, die heden wordt geopend. „U moet weten", zo deelde hij ons mede, „dat een van de meest ac tieve groepen van de J.G. de mis sieclub is. Zij heeft zich tot doel gesteld om de missionarissen te helpen aan behoorlijk kerkgoed en daarom naait zij iedere Woens dagavond voor de missie". „Dat is prachtig", antwoordden wij, „maar waar haalt U het geld van daan". „Zoals U begrijpt, kan de kas van de jeugdbeweging dat niet opbrengen. Ik zie mijn penning meester de heer Engels al beden kelijk kijken wanneer we met een hoog rekeningetje komen. Neen, het geld voor deze club wordt bij eengebracht door aparte dona teurs. Het is echter jammer, dat die in deze tijd wat schaars zijn." Al pratend waren we boven op de grote zaal gekomen. Vol ijver waren daar de leden van de mis sieclub met hun leidster aan het opstellen van de paramenten. De prachtig afgewerkte kazuifels vie len het eerst op. Een koorkap staat vlak tegenover de ingang te pronken. Zij zal daar niet lang staan want een missionaris uit Afrika wacht er op. Prachtig vooral zijn de goedbewerkte sto- las. Het is werkelijk de moeite waard om te kijken, vooral wan neer men bedenkt, dat dit alles met de gebrekkige middelen die na de oorlog aan de missieclub ten dienste stonden, is klaargemaakt. Een overvloed van prachtige ran den siert de tafels. Opvallend is het moderne rouwstel met de zin nebeeldige figuren, wat het heel goed bi.i een modern altaar kan doen. Ofschoon de meisjes hard gewerkt hebben, kon ailes nog niet klaar komen. In de rechter hoek ligt op een tafel onafgewerkt goed met een veelzeggend kaart je: „Wie helpt me er doorheen"? Toen we naar de betekenis infor meerden, hoorden wij dat het een bedekte aanval was op de porte- monnaie. Het is inderdaad de moeite waard om even te wandelen naar het jeugdhuis Zaterdag, Zondag of Maandag. Men zal er verwon derd staan en werkelijk ook met sympathie dit mooie werk van de J.G. blijven steunen. FRYSK SELSKIP „FRISO" ALKMAAR. Het was wel een bijzonder fleurige avond, welke het Selskip „Friso" zijn leden in een uitverkocht Gulden Vlies heeft aangeboden. Het „Lyts Frysk Toaniel" uit Huizum-Leeuwarden speelde voor de 232e keer „In Heidepyk", to neelstuk in 4 bedrijven, geschre ven door de aanvoerder van dit gezelschap, Barend v. d. Veen, die tevens de rollen van Gouke en Pake bezette. Een prachtstuk volkstoneel, waarin nu eens niet een happy ending aan de bewo gen gemoederen de gewenste en gebruikelijke ontspanning bracht, maar waarin een pijnlijke ont knoping de alle moraal met voe ten tredende geldzucht schrijnqnd aan de kaak stelde. Het boeiend spel een eresaluut voor de on getwijfeld verrassend pakkende creatie van het voogdij meisje, de „heidepyk" ontlokte aan de aanwezigen een hartelijk applaus, dat welhaast uitgroeide tot een waarlijk luidruchtige ovatie, zo als wij Friezen dat onder elkaar maar zelden meemaken. Het was daarom eigenlijk wel jammer, dat „heidepyk", na de waarderende dankwoorden van de voorzitter, zonder bloemen naar huis moest. Middernacht werden enige lote- rijgokkers nog met aardige prij zen gelukkig gemaakt en daarna gingen nog efkes de benen van de vloer voor de „schotse trye". Al met al een gezellige, op best peil staande, gaerkomste. En dan de volgende keer de mooie Friese wapenschilden, die nu wat stijf alle aan één wand van de zaal waren geprikt, mis schien eens verdeeld over twee wanden met wat pompeblêdden- doek er tussen gedrapeerd? En waarom niet door wat famkes in Friese dracht programma's loten en consumpties (krudkoeke en sa!) laten aanbieden? Een en an der kan de „heitelanske" sfeer voor ons Friezen-om-utens niet weinig verhogen! Fryslan boppe, nou?! WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond: WEINIG VERANDERING Voor Zeeland, Holland, Friesland en de Waddeneilanden: over het algemeen tamelijk veel bewolking met nu en dan buien,' sommige met onweer en enkele met ha gel. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Voor het overige deel van het land: wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid optre dende buien en vooral gedurende de nacht flinke opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid west fen Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Harmonie: De Rat De film die deze week in de Har monie draait, vertelt het hardge kookte verhaal van de jacht op een ex-politieman, die een moordenaar geworden is. De psychologische ach tergrond van deze verwording blijft in het duister. De film is knap ge maakt, maar door haar lugubere momenten is zij niet geschikt voor jongeren. De regie is van Alfred Werker. A.B.T.: Bewonderaars van Buffalo Bill kunnen deze week weer genieten van pracht staaltjes rijkunst en pis toolschieten. Evenals in de voor film Utah, de Wreker, zijn spanning en sensatie niet van de lucht. Zelfs de roodhuiden komen er aan te pas met hun sluipmethoden. Tevens wordt in deze beide films een aar dig robbertje gevochten met de vuist. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WAS BE HANDELING (Adv.t Cinema Americain: ,1 Zal je niet gebeuren Deze keer eens een komische film welke inderdaad de naam komisch in de goede zin van het woord waard is. De belevenissen van de soldaat, die zich voor een ander uitgeeft, voor een held wordt aan gezien, een schoon meisje krijgt,, maar ten slotte als brandweerman in een of ander park een kinder meisje opduikelt, zijn ten zeerste vermakelijk, De lach is dan ook niet van de lucht en men kan aan deze Italiaanse film een bijzonder prettige avond beleven. Het voorprogramma biedt een alleraardigste tekenfilm en een in teressante rolprent over het zoeken van goud. In één woord een zeer aantrekkelijk programma deze week in de Cinema. Victoria-Theater „Nattigheid" Het was wel een zeer uitgebreid programma, dat aan de hoofdfilm vooraf ging. Het was niet alleen het nieuws, dat een belangrijke plaats innam, maar ook een aar dige tekenfilm in kleuren. Boven dien nog een heel wat verouder de film met Buster Keaton en een tekenfilmpje van Joop Gesink met reclame van Bols. In „Nattigheid" is George Formy de afgezwaaide matroos, die een geërfd en verlopen café zal verder exploiteren. Ondanks alle tegenwerking slaagt hij daar in tenslotte en is in een avond rijk en verloofd. Wat wil men nog meer! Ongetwijfeld zijn er betere films van Formby, maar niettemin kan men zich met deze natte geschiedenis uitstekend amuseren. Overeenstemming op de R.T.C. DEN HAAG. De delegaties op de Ronde Tafel Conferentie zijn van mening, dat het mogelijk zal zijn binnen enkele dagen me dedeling te doen omtrent volle dige overeenstemming over het charter der souvereiniteitsover- dracht, de datum waarop de sou- vereiniteit zal worden overgedra gen en het statuut der Nederl, Indonesische Unie. Het concept der voorlopige constitutie van de R.I.S. werd door de Indonesische delegaties voltooid en zal binnen kort aan de Nederlandse delega tie zomede aan de UNCI worden voorgelegd. TENTOONSTELLING GEZINSGEBRUIKEN IN HET LYCEUM Zoals wij reeds eerder berichtten, wordt van 27 October tot en met 1 November in het R.K. Lyceum alhier een grote tentoonstelling ge- honden onder auspiciën der Kath. Actie van het District Alkmaar. Wij ontvingen dezer dagen 't pro grammaboekje, dat door K.A.-leden onder de katholieken van Alkmaar en omgeving verspreid zal worden. De H.E. Deken J.Th. Jacobs schreef een voorwoord, waarin hij het hou den van deze tentoonstelling van harte toejuicht, die ongetwijfeld het begrip en de waardering voor de katholieke gezinsgebruiken zal be vorderen. Een gezond gezin is, al dus de H.E. Deken voorwaarde om te komen tot een gezonde maat schappij. Bij de wens, waarmee Deken Jacobs zijn voorwoord besluit dat deze tentoonstelling door dui zenden bezocht mag worden, sluiten wij ons van harte aan. De voorzitter van het Tentoon stellingscomité, Dr. C.J.C, Arnold, noemt deze tentoonstelling een ge legenheid tot bezinning; een opwek king, om in het gezinsleven de zin volle gebruiken te handhaven en de feesten van het Kerkelijk Jaar ook in het gezin te vieren. In het erecomité voor deze tentoonstel ling hebben zitting genomen de H. E. Deken en de Z.E. Heren Pastoors uit het dekenaat, alsmede een groot aantal prominente figuren uit Ka tholiek Alkmaar. Het programma bevat voorts een omschrijving van wat de 16 stands op de tentoonstelling te zien geven; een achttal stands worden de ge zinsgebruiken rond huwelijk, ge boorte, opvoeding, ziekte, overlijden en kerkelijke feesten uigebeeld, ter wijl een uitgebreide stand, verzorgd door de Eerw. Broeders een over zicht geeft van het Onderwijs en de richtingen, die de jongen of het meisje bij de keuze van een beroep kan uitgaan. Een achttal anders stands vraagt de aandacht vpor de Katholieke Actie als hulpleger van de zielzorgers, voor de R.K. Bond voor het Gezin, voor de Katholieke Pers, de jeugdbeweging, het Wit- Gele Kruis en de kath. Bibliotheek. De tentoonstelling wordt gehou den in de grote gymnastiekzaal van het Lyceum, terwijl in de aula, zowel voor de kinderen als voor volwassenen speciale films worden vertoond, in het kader van deze tentoonstelling. Wij komen op een en ander nader terug. Fancy-fair Hugo Boys Girls HEERHUGOWAARD NOORD. Zondag 23 October a.s. organiseert de V.V. Hugoboys met de Hand balclub „Hugo-Girls een grote Fancy fair in de zaal van de heer Jb. Groenland. Gezien de bloei en het steeds toenemend aantal le den voor beide verenigingen, en de steeds groeiende belangstelling voor de sport, mogen we verwach ten dat er Zondag velen een be zoek aan deze Fancy fair zullen brengen. Men steunt hierdoor te vens beide verenigingen. In di verse stands zfjn vele mooie prij zen te winnen, terwijl ook het vrolijk rad aanwezig zal zijn met vele prijzen. Zondagmiddag is de fancy fair geopend en 's avonds na het lof. Tevens vindt 's avonds plaats de trekking van de loterii van V.V. Hugo-Boys. Als U dus een lot heeft en dat zijn er velen en U wilt graag gauw weten of U een prijs heeft, komt dan naar de zaal van de Heer Groenland Uw nieuwsgierigheid kan dan bevre digd worden. Wij vertrouwen dat velen deze mooi opgezette fancy fair zullen bezoeken en daardoor ook belangstelling zullen tonen voor de sport in onze Parochie. Zie verder de advertentie. „Alles komt weer goed" OUDORP. Dit is de titel van de revue die Zondag- en Maan dagavond in het verenigingsge bouw wordt opgevoerd. De alge hele opbrengst is weer voor onze eigen jongens over zee en dus verwacht het bestuur van Thuis front een uitverkochte zaal. POLITIEDIPLOMA T VELD Onze plaatsgenoot, de heer A. Dekker Jzn., heeft op 18 October met goed gevolg te Amers foort afgelegd het examen voor po- litiediploma A. Zeer zeker een mooi succes voor een 21-jarige jongeman. „DE KAT EN DE KANARIE^ URSUM. Met dit stuk heeft de R.K. Gem. Toneelv. „St. Bavo" Zondag 1.1. haar seizoen geopend- De zaal was zeer goed bezet, en de spannende af en toe angstige stilte bewees wel hoe de toeschou wers meeleefden met dit zo ge heimzinnige spel. En zo is ook dit stuk onder de voortreffelijke leiding van de heer Oudejans we derom geworden een succes voor „St. Bavo". Laten we hopen, dat Zondag a.s. wanneer de tweede voorstelling plaats vindt de spe lers een minstens even groot suc ces ten deel moge vallen. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2