Militaire voorbereidingen aan de Duitse kust Heel Friesland een uur in het donker ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Liberale ministers treden af indien Koning Leopold terugkeert Bonn West- helpt Berlij n De vrije woningbouw in 1950 Zaterdag 22 October ÈE949 PAG. 3 Tito wint de slag 24 October Dag der Ver. Naties De „verschijningen te Thurn Avondlyceum of RESA-HILVERSUM Last van zenuwen? BRUSSEL, 21 Oct. (ANP) De liberale senator Moureaux heelt Donderdagavond op een bijeen komst van de liberale partij te El- sene (Brussel) verklaard, dat z.i. de volksraadpleging een lapmiddel is. ..Het koningsprobleem behoort tot bet verleden, doch thans rijst de kwestie van de eenheid van België. De volksraadpleging zou, na 120 ja ren van nationaal leven, de ver scheuring van België betekenen." De liberale minister zonder por tefeuille Dierckx, die vervolgens het woord voerde, betoogde dat, in dien kans bestond op een terug keer van de koning, de acht zetels der liberale ministers onmiddellijk vacant zouden worden. Sprekende over het onderhoud der liberale af gevaardigden met de koning te Pregny, verklaarde minister Dierckx: „Wij hebben de koning met de grootste openhartigheid op de hoogte gesteld van de toestand. Hij was door onze mededelingen zeer getroffen, doch men moet van doze man nooit verwachten, dat hij het door velefi gewenste gebaar van troonsafstand zal maken". Met be trekking tot de volksraadpleging merkte de heer Dierckx verder op, dat indien de koning de uitslag hiervan interpreteerde op een wijze, die niet in het belang is van België, hij onmogelijk een regering zou DE MILITAIRE DIENSTTIJD Naar aanleiding van. een uitlating van generaal mr. H. J. Kruis, dezer dagen gedaan over de minimum diensttijd, welke hij nodig acht voor een moderne opleiding, en oefening van de infanterist en waarin hij verklaarde, dat de regering nog niet over de duur van de diensttijd zou hebben beslist, vernemen wij van officiële zijde, dat deze mededeling misverstand kan wekken. Zoals be kend, bepaalt art. 28 van de Dienst plichtwet de duur van de eerste oefening voor de landmacht op ten hoogste 12 maanden, behoudens dan van hen, die in opleiding komen voor onderofficier of officier en voor enkele eveneens in dat artikel genoemde categoriën dienstplichti gen, die langer dienen. Bij de rege ring bestaat geen voornemen wijzi ging van dit artikel voor te stellen. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. (Advertentie) kunnen vormen. Ook de heer Dierckx verklaarde, dat de volks raadpleging slechts een hulpmiddel is ern de liberale ministers geen en kele verbintenis hebben aangegaan. Het liberale kamerlid van de Wiele verklaarde de regering niet langer zijn vertrouwen tg ku*/ien schenken wat de koningskwestie betreft. Voor hem blijft er slechts een oplossing mogelijk, n.L Koning Leopold af te zetten en Prins Karei tot koning der Belgen uit te roepen. BONN, 21 Oct. (Reuter) De West- duitse regering heeft Vrijdag een program aangekondigd voor onmid dellijke economische en financiële hulpverlening aan West-Berlijn. Dr. Fritz Schaffer, de minister van fi nanciën, verklaarde in de vergade ring van de Bondsdag, dat de hulp verlening aan het West-Berlijnse gemeentebestuur volgens overeen komst voortgezet zou worden. Men meent, dat een maandelijks bedrag van zestig millioen mark is vastge steld. Vrijdag is ook door de drie gealli eerde hoge commissarissen een ver klaring uitgegeven, waarin aan West Berlijn „algehele morele en materiële hulp" wordt beloofd. In deze verklaring wordt uiting gegeven aan de „onwrikbare wil van de drie geallieerde besturen, hun rechten en plichten in de stad Berlijn te handhaven, alsmede de economische en politieke belangen van haar inwoners te behartigen." Vermist opgegeven militair weer terecht DELFT, 21 Oct. (A.N.P.) Naar wij van bevoegde zijde vernamen, is de militair H. Harmsen, die op 20 Juli j.l. als vermist werd. opgegeven op 17 October bij zijn onderdeel te Sibolga teruggekeerd. Hij was des tijds na overschrijding van de de marcatielijn gevangen genomen. MINDER DOLLARS VOOR AMERIKAANSE DEFENSIE De Amerikaanse minister van de fensie, Louis Johnson, heeft de com missie van het Hnis van Afgevaar digden voor de gewapende diensten medegedeeld, dat defensie van plan is op de begroting voor het jaar 1950-'51 te bezuinigen tot een be drag van 1.400.000.000 dollar. John son deed deze ongebruikelijke me dedeling over de defensieplannen met goedkeuring van president Tru man. BUITENLANDS OVERZICHT In het geschil over de zetel van de Oost-Europese staten in de Vei ligheidsraad. zo schreven we hier dezer dagen, zal blijken of in de po litiek der Ver. Naties het gevoel of het verstand de overhand heeft. We zouden, nu de beslissing ge vallen is, en Tito deze eerste slag tegen Stalin op het internationale forum glansrijk heeft gewonnen, deze tegenstelling niet zonder meer willen handhaven. Want de niet al leen agressieve, maar ook zeer on tactische rede, welke Wisjinsky aan de vooravond van deze stemming gehouden heeft, bracht hier wel een zeer sterk zakelijk argument in het geding, ten gunste van een verkie zing van Joego-Slavië. Immers de Russische gedelegeerde bestreed de verkiezing van Joego-Slavië, omdat z.i. Rusland als grote mogendheid in Oost-Europa het voor het zeg gen moest hebben, wie van de klei ne staten dit deel van Europa in de Veiligheidsraad moest vertegen woordigen. En hij voegde er aan toe, dat Rusland er ook niet aan dacht, aan de Ver. Staten het recht te betwisten om uit te maken wie het Westen in de V. N. zou moeten vertegenwoordigen. De Joego-Sla- vische minister van Buitenlandse Zaken, die ook in zijn notawisseling met Moskou meermalen toonde, in slagvaardigheid het Kremlin nc)j wel een lesje te kunnen geven, vroeg onmiddellijk na deze verkla ring het woord, om dan met grote scherpzinnigheid de onhoudbaar heid van deze Russische thesis aan te tonen. En vooral om de kleinere staten er op te wijzen, dat wanneer zij stemden voor de Russische can- didaat, zij daardoor het grote ge vaar liepen, deze bedenkelijke stel ling van Wisjinsky te onderstre pen, waarmee zij dan tevens hun eigen vonnis van onafhankelijkheid tekenden. Wordt de stelling van Rusland aanvaard, aldus de Joego slavische minister, dan erkennen wij, dat voortaan de grote mogend heden hier de lakens uitdelen en 't recht hebben ons te instruéren, hoe wij hier moeten stemmen. Die verklaring van Wisjinsky was dan ook weinig minder dan een fla ter en deze zou zijn positie in Mos kou wel eens volkomen hebben kunnen ondermijnen Want hij gaf nu juist aan tal van staten een zeer krachtig argument, om ditmaal niet de Russische candidaat te kiezen. Zelfs de Engelse gedelegeerde, die verklaarde voor "fejecho-Slowakije te zullen stemmen, maakte zich vol komen los van de rede van Wis jinsky en de gehele Engelse pers noemde deze Russische verklaring dan ook een belangrijke blunder. Wellicht had zonder deze verkla ring Joego-Slavië het toch wel ge haald, want het sentiment, dat al lesbehalve pro-Russisch is. speelt ook in de UNO een grote rol. Maar de nederlaag van Rusland zou ze ker niet zo groot geweest zijn. Want laten we de zaak nuchter be kijken; practisch zal het niet zo'n De Nederlandse delegatie in de vergadering van de Verenigde Naties, die op het ogenblik te Flushing Meadows wordt gehouden. Van rechts naar links: mr. D. U. Stikker, minister van buitenlandse zaken en leider van de delegatie. Baron F. C. A. van Pallandt, Nederlands gezant in Argentinië, professor B. V. A. Roling, adviseur en dr. Todung Gelar Sutan Gunung Mulia, lid der delegatie. Op 24 October, de „Dag der Verenigde Naties", zal het vier jarig bestaan van de Verenigde Naties worden herdacht. In Ne derland is de herdenking voorbe reid door de Vereniging voor In ternationale Rechtsorde en de Nederlandse Inlichtingendienst voor de Verenigde Naties. Minister Stikker zal 's avonds van 20.15 tot 20.30 uur een radio toespraak houden in het algemeen programma over de zender Hil versum I. De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft de hoofden van alle middelbare, voorbereidend hogere, industrie-, kweek- en uloscholen verzocht in het lesrooster aandacht te schen ken aan hét werk der Verenigde Naties. Aan al deze scholen is een extra uitgave van „Wordende Wereld", maandblad der Ver enigde Naties en een affiche van de Verenigde Naties toegezonden. GROTE SIGARETTEN- DIEFSTAL OPGEHELDERD Twee maanden geleden werd een partij van 200.000 importsigaretten gestolen uit het vrij-entrépot aan de Stieltjesstraat te Rotterdam, waar de N.V. Spiiicic haar opslagplaatsen heeft. Door het grijpen van de da ders, betrokken bij de overval op de boerenleenbank te IJsselmonde, is ook deze diefstal opgelost Cor F. E. B. bleek er n.L eveneens bij betrok ken te zijn. De buit werd naar Bleskensgraaf getransporteerd en later naar Den Haag verkocht. De 30-jarige koopman A. P. O. finan cierde de transactie. Hij werd aan gehouden, evenals de 46-jarige C. L. G. en de 37-jarige F. M. R., beiden koopman van beroep, die grote hoe veelheden gekocht hadden. Bij G. werden 30.000 sigaretten in beslag genomen. Aangezien allen Hagenaar waren, zijn zij door de Haagse po litie gearresteerd. De in de afgelopen dagen ge publiceerde berichten over de mogelijkheden van vrije woning bouw in het komende jaar hebben aanleiding gegeven tot verwar ring, aldus het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting, dat ter voorkoming van verder misverstand het volgende bekend maakt: 1. De financieringsregeling Wo ningbouw 1948 blijft onvermin derd van kracht. Op grond van deze regeling kan rijkssteun wor den verkregen voor de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogste 375 m3, of, als het étagewoningen betreft, van ten hoogste 325 m3. Deze beperkin gen gelden niet voor de finan ciering van de herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste wonin gen. 2. Voor de bouw van woningen is een gemeentelijke bouwver gunning, alsmede een rijksgoed keuring vereist. Het verlenen van deze vergunningen wordt niet af hankelijk gesteld van de vraag hoe de financiering is geregeld. De gemeentelijke bouwvergunning verleent sanctie op de technische kwaliteiten van het bouwplan en op de vaststelling van de plaats waar gebouwd zal worden. De rijksgoedkeuring verschaft de ge legenheid tot bouwen binnen de mogelijkheden van het voor een bepaalde periode en een bepaald gebied vastgestelde bouwpro gramma. Vandaar, dat deze rijks goedkeuring slechts kan worden verleend, indien het gemeentebe stuur uit het van hoger hand ont vangen woningbouwcontingent bouwvolumen ter beschikking stelt. 3. Het ligt in het voornemen om in 1950 de bouw van woningen toe te laten, ook wanneer daar voor geen gemeentelijk bouwvo lumen beschikbaar is. Dit geldt evenwel alleen voor die wonin gen, voor de bouw waarvan geen beroep wordt gedaan op finan ciële steun van rijkswege. Dit zullen dus in de eerste plaats die woningen zijn, waarvan de inhoud (meer dan 325, resp. 375 m3) de toepassing van de financierings regeling Woningbouw 1948 onmo gelijk maakt. Deze woningen zul len een inhoud mogen hebben van ten hoogste 500 m3. Daarnaast is het ook mogelijk om kleinere woningen buiten bezwaar van het bouwvolumen te bouwen, mits daarvoor geen rijkssteun, wordt verlangd. 4. De nadere bijzonderheden van deze voor 1950 in het vooruit zicht gestelde maatregel zullen t.z.t. aan de gemeentebesturen worden bekend gemaakt. Onge acht de nader vast te stellen voor waarden blijft dus een gemeente lijke bouwvergunning onder alle omstandigheden en voor alle wo ningbouw vereist. SCHEEPSJONGEN STAL 570 DOLLAR Toen het s.s. „Zeeman" van de Kon. Rotterdamse Lloyd langs de Amerikaanse kust voer, heeft de 16-jarige logiesjongen J. S. het kastje van een Spanjaard, met wie hij een hut deelde, opengebroken en er 570 dollar uit gestolen, die de man vaii de bank had gehaald. De Spanjaard stelde de kapitein van de vermissing in kennis, maar de dader was aanvankelijk niet te vin den totdat de grote verteringen van de 16-jarige knaap opvielen. De ka pitein nam hem een streng verhoor af, dat op een bekentenis uitliep. In Durban aangekomen, werd S. over gegeven aan de Nederlandse consul aldaar. Na enige tijd in een interne ringskamp te hebben doorgebracht, is de jongeman per s.s. „Loener- kerk" naar Nederland terugge bracht. waar de rivierpolitie te Rotterdam hem in arrest stelde. Van het gestolene zijn 345 dollars verstopt aan boord teruggevonden. groot verschil maken of Joego-Sla vië of Tsjecho-Slowakije gekozen wordt. Voor de democratie en de geestelijke vrijheid is het lood om oud ijzer en zelfs ook nu zal Bel grado meer met Moskou dan met het Westen meegaan. Maar de be slissing Donderdagnacht gevallen is voor Moskou een ernstige morele nederlaag, gezien de grote vijand schap welke Stalin aan Tito gezwo ren heeft en de felle actie door Rusland ontketend om deze verkie zing te voorkomen. Wat de internationale gevolgen zullen zijn. van deze ernstige Rus sische nederlaag, de meest ernstige door Rusland in de Ver. Naties ooit geleden, zal moeten worden afge wacht. Voor de verkiezing verklaarde Wisjinsky, dat Joego-Slavië mocht het gekozen worden, door Rusland niet zal worden erkend, omdat de ze verkiezing een schending was van het Handvest der Ver. Naties. Maar na de verkiezing slingerde hij de Ver. Naties wel allerlei gro ve woorden naar het hoofd, waar van een deel door de krachtige ha merslagen van president Romulo verloren gingen, maar tot enige concrete verklaring kwam hij niet. Ook de Russische radio en pers gaan zich in felle scheldpartijen te buiten, waarbij gesproken wordt van een hetze, door Amerikaanse oorlogsprovocateurs tegen de Sov jet-Unie opgezet en de stemming 'n schandelijke vertoning wordt ge noemd. Maar het blijft bij loze woorden. Ook de Tsjechische regering die, hoewel direct belanghebbende, hier veel minder op de voorgrond treedt dan Rusland, voor welk land de ne derlaag veel groter is dan voor Praag, noemt de beslissing de meest ernstige ondermijning van de Ver. Naties. Maar daar staat zonneklaar tegenover, dat juist de aanvaarding van het Russische voorstel, de As semblee had verlaagd tot een wil loos werktuig van enkele grote mogendheden. Het staat vrijwel vast, dat, om deze denaturatie van de UNO te voorkomen, landen als Nederland en België, hun stem aan Joego- Slavië gegeven hebben. Verder zal men nu maar rustig afwachten hoe Rusland op de gevallen beslissing reageert. Uit de UNO lopen doet Rusland zeker niet, het heeft zelf veel te veel belang bij de handha ving van het instrument der Ver. Naties. Zo zal ook hier de pap wel niet zo heet gegeten worden als ze werd opgediend. II In de afgelopen tien dagen hebben zeventigduizend Duitsers het dorp Heroldsbach-Thurn bezocht in de hoop getuige te zullen zjjn van een „verschijning" van de Maagd Maria, zoals zeven Duijtee schoolmeisjes en thans ook een jongen beweren ge zien te hebben. Hoewel de kerkelijke autoriteiten verboden hebben vragen te stellen aan de „verschijning", heeft een Duitse onderwijzeres uit Wiesen- thau de betrokken kinderen een lijstje gegeven met een aantal vra gen. Een der meisjes zegt duidelijk antwoord op die vragen gekregen te hebben in standaard-Duits. Op de vraag: „Bent U blij zoveel mensen hier bijeen te zien" z»u de verschijning geantwoord hebben: „Neen, er zijn zoveel niet-gelovigen onder hen." Op de vraag of men moest bidden voor de bekering van defce mensen, zou de verschijning geantwoord hebben: „Neen, dat heeft geen nut meer." Het bureau van de Aartsbisschop van Bamberg heeft op deze berich ten geen commentaar gegeven doch verklaard, dat de speciale commissie van onderzoek van alles gedetail leerd verslag opmaakt. WALVISVAART BRACHT GOEDE RESULTATEN In het jaarverslag over het boekjaar 1948/49 van de Neder landse Maatschappij voor de Wal visvaart N.V., het derde verslag sinds de oprichting, wordt door de directie medegedeeld, dat de totale productie in het verslagjaar aan traan en potvisolie 18.381 ton (v.j. 14.209) heeft bedragen. De totale opbrengst inclusief de ge taxeerde waarde van het nog onverkochte vlees bedroeg f 18.433.160.tegen vorig jaar f 14.521.106.—. De winst- en verliesrekening sluit met egn voordelig saldo van f 638.084 (f 416.205). Voorgesteld wordt een dividend van 4 procent (onv.) aan preferente en 7 procent (5 pet.) kan gewone aandeelhou ders. Door de uitbreiding der jager- vloot en de verbetering der fa- brieksinstallatie, zomede het feit, dat de maatschappij over geheel ingewerkte bemanningen met grote vakbekwaamheid h beschikt, wordt dit seizoen met vertrouwen tegemoet gezien. STOCKHOLM, (KNP). De Dnit.se kust aan de Baltische zee is op het ogenblik het toneel van 'n geweldige activiteit. De havens zijn hersteld en de vaargeulen uit gebaggerd, afdelingen v, d. „Volks- politie" bewaken de belangrijkste punten; de scheepswerven hebben de bonw hervat van koopvaardij schepen, die in record-tempo kun nen omgebouwd worden tot oor logsschepen. De berichten over de ze voorbereidingen, die in de Zweedse hoofdstad binnenkomen, verwekken eenparig de indruk, dat de U.S.S.R. de Duitse kust aan de Baltische zee wil inrichten, tot een basis tegen Lübeck en het kanaal van Kiel. Op het eiland Rügen zijn de oude badinstellingen van de vroegere nationaal-socialistische organisatie „Kraft durch Freude" tot kazernes omgevormd en herbergen thans 4.500 leden van de „Volkspolitie". In Warnemünde (Mecklenburg) worden in een zeer hoog tempo be langrijke herstellingswerkzaamhe den aan de haven uitgevoerd. Het aantal arbeiders op de scheepswer ven van de stad is in de laatste maanden aangegroeid van 370 tot 1500. De vaargeulen ,die naar de haven leiden zijn uitgebaggerd, tot n diepte van 10 meter. Een droog dok, dat schepen van 15.000 ton kan bevatten, is in opbouw, terwijl de bouw van twee andere droog dokken voorbereid wordt. Het schiereiland Wustrow, bij Warnenfünde, is door de militaire Sovjet-autoriteiten omgebouwd tot een lucht- en zeebasis. De bewo ners worden overgebracht naar vluchtelingenkampen bij Weimar, Schwerin en Gustrow. In Fenemünde worden de proef stations van de V 2 hersteld. De streek, waar deze proefstations zijn gevestigd, is tot verboden zóne verklaard. De scheepswerven van Stralsund (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prosp.^H.B.S. en Staatsexamen. produceren aan de lopende band kleine moderne visserssloepen, die zijn uitgerust met een speciale radio en een bemanning hebben van 16 koppen. Deze sloepen met een die selmotor van de firma Wolf van Buckau bij Maagdenburg kunnen gemakkelijk tot mijnenvegers wor den omgebouwd. De technici en de arbeiders van de bouwwerken van Stralsund zijn allen overtuigde communisten. Zij verblijven in spe ciale kwartieren. De haven van Sassnitz is het toneel van geweldige werken. De vaargeulen zijn uitgebaggerd en hun diepte is aanzienlijk toegeno men. Grote oorlogsschepen kunnen thans tot in de haven komen. Mijnhardt'» Zenuwtabletten helpen U er overheen. (Adv.) DE UITVERKOOP VAN KAMP CRAILOO Ook Vrijdag, de tweede dag van de algemene uitverkoop der inven taris van het voormalige delinquen tenkamp Crailoo was de belangstel ling groot, al was zij niet zo over weldigend als op de eerste dag. Er waren thans hoofdzakelijk kooplui, maar toch waren er verscheidene „oud-bewoners" van het kamp, die de veiiing van het begin tot einde bijwoonden. De prijzen waren ook ditmaal zeer hoog. De enige gede monteerde barak, die verkocht werd, bracht, inclusief opgeld, een bedrag van ruim tweeduizend gul den op, de uitkijktorens gemiddeld 150 gulden per stuk. Over het ge heel had de veiling een rustig ver loop. LEEUWARDEN. Door een storing in de electrisehe centrale heeft de gehele provincie Fries land gisteravond van 6 tot 7 unr in het donker moeten zitten. Een uur lang vierden de in allerijl weer te voorschijn gehaalde noodverllch- tings-attributen als kaarsen, pe troleumlampjes, zaklantaarns en dergelijke weer triomfen. Precies zes uur, toen de winkels gingen sluiten en velen van hun werk huiswaarts keerden, floepte het licht uit. En het bleef uit on danks het draaien aan diverse lichtschakelaars en het prevelen van zachte verwensingen. De winkelier wiens klanten over de drempel struikelden met opmer kingen als: „Ze kunnen niet eens fatsoenlijk wachten tot je d'r uit bent" kon er deze keer ook werke lijk niets aan doen. Want er was geen stroom meer. Ook de radio centrale werd uitgeschakeld. En toen werd er in heel FSdesland op zolders rondgekropen en in leasten gerommeld. Lucifers aanstrijken, vingers branden, opnieuw lucifers aanstrijken enz. op zoek naar bruikbaar verlichtingsmateriaal. In Lemmer was de Blokjesbrug over het vaarwater Groningen Lemmer juist opgehaald toen de storing begon, zodat hij met hand kracht weer neergelaten moest worden. De scheepvaart ondervond enige vertraging. Ook de electri sehe havenlichten vielen uit. Door het gebruik van petroleumverlich ting konden de moeilijkheden enigs zins worden verminderd. Een ge lukkige omstandigheid voor de scheepvaart was het, dat het weer gisteravond vrij goed was. Terwijl zo van lieverlede overal dwaallichtjes achter de vensters begonnen te verschijnen, werkte men in de centrale van het P.E.B. op volle toeren om de storing te verhelpen. Deze storing was ontstaan in de schakeling van de eigen voorziening dea Centrale tengevolge waarvan ook geen stroom meer voor het net geleverd kon worden. Om 7 uur had men de zaak voor elkaar en kon bij gedeelten het net opnieuw van stroom worden voor zien. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 30 „Dat zou best mogelijk zijn", zei Dina tergend. „Laat hem begaan, Emmy. En geef me zijn borrel vast, die hij al ingeschonken heeft. Die moet je niet laten verschalen is het zo niet, lieve jongen?" Het avondeten werd recht ge zellig. Om Kareis gevoeligheid te sparen, noemden Dina en Emmy de naam Buiksloot slechts enkele malenniet meer dan een keer of tipn. Maar over Jan werd noch door Emmy, noch door Karei een woord gezegd. Want, niettegen staande haar uiterlijk bruuske ma nier van optreden, was tante Dina erg teerhartig. Karei was ervan overtuigd, dat, als er over Jan ook maar een woord verteld werd, ze erop staan zou hem terstond te gaan helpen en troosten. En ze kon er toch niets aan doen. Nie- hand kon er iets aan verhelpen. Het was een last, die hij alleen moest dragen Tegen tien uur bracht Karei Emmy naar huis. Het was ~een ongewoon zachte lentenacht. De opkomende maan was in het eerste kwartier. De lucht hing vol geur van kamperfoelie. Zwijgend reden ze een poosje verder, totdat Karei de stilte tus sen hen verbrak. „Zeg, daar valt me iets in." „Vertel je het me ineens, of moet ik er twintig keer naar vra gen?" zei Emmy. „Nee, ik vertel het maar al te graag. Herinner je je nog, dat we door het raam naar binnen keken en Jan zagen staan, maar nog niet wisten, dat het Jan was?" „Natuurlijk." „Toen heb je achter je gegrepen en mijn hand vastgepakt", zei Ka- rel. „En heel stevig ook." „Toch waar?" Haar stem klonk opzettelijk gewoontjes. „Dat kan ik me niet meer herinneren. Het moet heel toevallig gebeurd zijn." „Ja, ongetwijfeld is dat waar. Je dacht natuurlijk, dat je in de tram stond en je aan een lus vast hield." Karei grinnikte hoorbaar. „Maar het gekste van het geval was, dat je mijn hand nog vast hield, toen we het huis al goed en wel binnen waren." „Macht der gewoonte. Ik moet iets van een bulldog in me heb"- ben. Die laten ook niet los, wat ze eenmaal vasthebben. Je weet wel, Kareien nu klonk haar stem ernstiger, „dat ik me ongerust maakte over Jan. Ik was, geloof ik, een beetje bang voor hem." „O, jij wilt over wat anders be- binnen. Hoe bedoel je dat, „een beetje bang?" „Wel.... of de scène, die we meegemaakt hebben, eigenlijk wel veroorzaakt werd door zijn wan hoop over zijn dreigende blind heid of door iets anders." „Denk je, dat hij een beetje to neel speelde?" „Beslist niet. Nee, het was echt genoeg. Geen toneelspeler zou in staat zijfT, dc angst uit te drukken, die we op zijn gezicht hebben ge zien. Wat ik bedoel is ditdat de oorzaak daarvan ergens anders in gelegen kan hebben, dan in die blindheid." „Ik kan er niet bij", zei Karei. „Je wilt toch niet zeggen, dat het vooruitzicht van blind te worden, niet erg genoeg is om een man kapot te maken?" - „NeeikO, ik geloof, dat ik zelf niet goed weet, wat ik be doel. Ik kan er geen verklaring van gevenje zou het mis schien zoiets van intuïtie kunnen noemen." „Zo'n soort intuïtie, die een vrouw ertoe brengt, op een paard te wedden, omdat 't dezelfde kleur heeft als 't haar van de zuster van haar kapster!" zei Karei lachend. „Ja, daarvan weet ik alles af." s,Ja, ik geloof zelf ook, dat het dwaasheid is", gaf Emmy toe. „En tochonwillekeurig kreeg ik de gedachte, dat iets anders Jan zich zo ongelukkig deed voelen." „Maar wat dan, in vredes naam?" „Dat weet ik juist niet", zai Em my aarzelend. „Het kan toch niet mogelijk zijndatdat Jan op een of andere wijze betrokken is geweest in de moord op Marie?" „Dat is wel het krankzinnigste idee, dat ik ooit gehoord heb!" riep Karei uit. „Jan zou geen vlieg kwaad doen. Ik heb nog nooit zo'n goedige kerel ontmoet. Je moet eer medelijden met hem hebben. Waar haal je dat gekke idee vandaan?" „Ik weet het zelf niet", zuchtte Emmy. „Ik wil dan ook niet zeg gen, dat Jan feitelijk meegedaan zou hebben aan die moord. Ik be doel alleen maaroch, laten we er niet meer over praten. Kom, begin eens over iets anders." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3