De Katholieke sportopvattingen en professionalisme R.K. Noorder Handbalkring Bij de gratie van de bontmantel Aan de Katholieke Boeren en Tuinders van Nederland NOORDHOLLANDSE KERKGESCHIEDENIS PAG. 6 Zaterdag 22 October 1949 De mening van de voorzitter van de N.K.S. over de fusie en het contact met Duitsland Bevers fokken een lucratief bedrijf Een kou, een griep R.K. Lyceui 14 stands Doorlopende Fi Elke duizendsh een aangenan Nieuw seinstels de Spoorwec Drie spelers uit de nationale voetbal-élite zijn dit seizoen kort achter elkaar naar het professionalisme overgestapt. Deze ge beurtenis heeft de nodige beroering verwekt in onze voetbal gemeenschap, temeer omdat wordt gevreesd, dat het voorbeeld van Wilkes, de Harder en Appel in de naaste toekomst meer navolgers zal vinden. Dat niet alleen. Ons land, dat er nog immer prat op gaat een amateurstaat par excellence te zijn, koestert en terecht thans grote vrees dat het professio nalisme ook binnen de eigen grenzen snel aan invloed zal win nen. De praeses van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, de heer K. j. J. Lotsy, heeft onlangs klaar en duidelijk gezegd, dat het professionalisme nimmer door de Bond zal worden ge duld. Onder geen beding. De voorzitter van de Ned. Katholieke Sportbond, mr. W. M. van der Grinten, verklaarde ons in een onderhoud, dat de N.K.S.mocht het er ooit op aan komen, zich eveneens zal stellen op het standpunt van de K.N.V.B. Deze uitspraak is in zoverre merkwaardig en veelbetekenend, omdat twee organisaties, die totaal verschillende doelstellingen hebben, op dit punt, het professionalisme, tot dezelfde uitspraak komen. Al is deze uitspraak op verschillende gronden geformuleerd. De K.N.V.B. verwerpt het professionalisme, om dat de beroepssport volkomen in strijd is met de opvattingen om trent het amateurisme, de Neder landse Katholieke Sportbond, kort. weg N.K.S., een instituut, dat zich hoofdzakelijk bezig houdt met de principiële aangelegenheden en be langen van de katholieke sportbe oefenaren daar, waar geen fusie bestaat houdt hij zich echter ook bezig met de technische factoren ziet in de gevolgen van het profes sionalisme een bedreiging van be paalde belangrijke waarden, welke de katholiek aan de sportbeoefening hecht. De voornaamste is wel deze, dat het opvoedende karakter, dat de Kerk aan de sport toeschrijft (en in zeer belangrijke mate) snel aan betekenis zal inboeten en op de duur geheel zal verdwijnen. Mr. W. van der Grinten ziet in wezen niets kwaads in het profes sionalisme. Wel echter in de gevol gen. Deze zullen voor bepaalde tak ken van sport niet onrustbarend zijn zoals bijvoorbeeld bij het wiel rennen. In de voetbalsport is dat geheel anders. Het grootste gevaar een punt, dat ook de K.N.V.B. voor ogen heeft is dat de be staansmogelijkheid van de vereni gingen zal worden aangetast. De huidige prpeses van de N.K.S. is in feite pas korte tijd werkzaam in het sportleven. Door puur toeval jgeraakte hij in 1946 op de voorzit- tersstoel van de Eindhovense eer ste klasser Brabantia. Dat was zijn eerste contact met de sport sinds de dagen, dat de huidige advocaat en procureur in Philips-stad nog als een jongetje van het gymnasium zelf achter de voetbal aanholde. In Januari 1949 werd hij officiëel ge ïnstalleerd als voorzitter van de N.K.S. Na de moeilijke jaren, welke de organisatie achter de rug heeft en waarin men feitelijk uit niets een krachtig apparaat moest opbou wen, in staat om aan de duizenden katholieke sportbeoefenaars(sters) leiding te geven, kan thans worden gezegd, dat de N.K.S. tot in alle onderdelen is geregeld. Iedere tak van sport heeft thans zijn eigen landelijke afdeling, waaronder weer een diocesane afdeling ressorteert. Aanvankelijk was het niet eenvou dig om voor alle leidende functies de juiste krachten te ontdekken. Ze zijn er nu, en de heer Van der Grinten heeft grote achting voor het vele werk wat deze mensen doen in het belang van de katho lieke sportbeoefening. Met eigen woorden zeide hij: ,,Z0 verwonder ik mij er over, wat Se mensen er voor over hebben. Zoals bijvoor beeld bij het jeugdkamp in Vught, waar mensen als Van Wijk en Turn hout feitelijk vier weken in touw zijn geweest alleen omdat zij het mooie en ideale van dit katholieke voetballers-jeugdkamp voor ogen hadden Reagerend op de uitlating van de Ajax-voorzitter Maurits Koolhaas op de jongste bondsvergadering van de K.N.V.B., waarin bepaalde op- en aanmerkingen werden geuit op sa menwerking met de katholieken, verklaarde de heer Van der Grin ten, dat de heer Koolhaas niets an. ders heeft gedaan dan terug te ko men op zaken, welke reeds een feit zijn geworden door de fusie-bepa lingen. aanvaard door het bestuur van de K.N.V.B. Uitdrukkelijk bracht de heer Van De 26-jarige Nederlandse Syl via van der Moer heeft in Hel sinki terecht moeten staan we gens het opgeven van een valse naam. Het meisje, dat de laat ste tijd in een gouddelverskamp verbleef, had zich eerst in Hel sinki voor Amerikaans journa liste uitgegeven. Het bedrag voor een aantal hotelrekenin gen, die zij niet kon betalen, werd door journalisten in Hel sinki bijeengebracht. Bij onder zoek kwam vast te staan, dat de 26-jarige Sylvia, die vloeiend vijf talen spreekt, is getrouwd geweest met de Amerikaan Cormack. der Grinten naar voren, dat de Nederlandse Katholieke Sportbond er niet in het minst aan dacht de fusie met de K.N.V.B. te verbreken. De fusie-bepalingen worden volle, dig nageleefd; een betere samen werking dan die met de Voetbal bond kan men zich niet wensen. Dat de N. K. S. door iedereen nuttig en noodzakelijk wordt be schouwd blijkt voorts wel uit de vele gevallen, waarin de bemidde ling van de Katholieke Sportbond wordt ingeroepen. Ook wordt alle medewerking, waarop wordt ge meend aanspraak te mogen maken, ondervonden van de Bonden, waar mede een fusie is aangegaan. De heer Van der Grinten merkte in het kader der fusie op, dat hij geen samenwerking verwachtte tussen het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) en de Nationale Gymnastiek Federatie (NGF), de afdeling gymnastiek van de N.K.S. Destijds hebben er onder supervisie van het Ned. Olympisch Comité besprekingen plaats gevon den met het doel tot overeenstem ming te komen. De principiële fac. toren liggen (en zullen dat ook blij ven) echter zover uiteen, dat een fusie door mr. Van der Grinten als een utopie wordt beschouwd Blijft men dus op dit terrein afzijdig van elkaar, niet echter worden de tech nische prestaties bij het KNGV ver onachtzaamd. Hetgeen niet te ver wonderen valt, als men weet, dat het technisch peil bij de N.G.F. zich op een gelijk niveau beweegt. Sportcontact met Duitsland In Juli van dit jaar is er in Alten, berg (Duitsland) op aandringen van de D.J.K., de katholieke Duitse jeugdorganisatie, een conferentie geweest, waarop Nederland, België en Zwitserland waren vertegen woordigd. Op deze bijeenkomst werd door de vertegenwoordiger van de N.K.S., de heer W. Dijkstra de mogelijkheid naar voren ge bracht om tot een sportuitwisseling te komen tussen Nederland en Zwitserland, waarbij men ook Duitsland wilde inschakelen. Voor lopig zal daar nog niet veel van ko men. Wel is het zeer waarschijnlijk, dat enkele Limburgse handbalploe. gen binnenkort wedstrijden in Düs- seldorf zullen spelen. De heer Van der Grinten is op dit punt het leggen van een her nieuwd sportcontact met Duitsland een andere mening toegedaan dan de K.N.V.B. Wel ziet hij zelf in, dat ontmoetingen tussen clubs uit beide landen op Nederlandse bodem voorlopig nog niet mogelijk zijn. Te grote groepen mensen zouden er worden gekwetst. Van de andere kant acht hij het een groot belang dat dit contact toch spoedig tot stand komt. En wel om dezelfde redenen, waarin men dat reeds op andere gebieden (industriële, cultu rele) urgent acht. Bovendien kan uit christelijk standpunt bezien dit contact niet blijvend genegeerd worden. En daarbij komt nog, dat het katholicisme niet nationaal is zodat de N.K.S. zeker een her nieuwd sportcontact zou stimuleren, al was het alleen daarom, dat op deze wijze de katholieken in Duits land een riem onder het hart gesto ken zou kunnen worden. Jan Lutz. NAAR WIJ VERNEMEN arriveerden Vrijdag in vier Dako ta's op het vliegveld Valkenburg 62 leden van de Central Band van de R.A.F., die tot 2 November een tournee door ons land zal maken. Het gezelschap had voor twee en een halve ton instrumenten bij zich, voor het vervoer waarvan een extra Dakota was ingescha keld zullen, op uitnodiging van de E.C.A.-missie in ons land, verte genwoordigers der drie vakcen- tralen een studiereis maken naar de Verenigde Staten heeft minister Mansholt Vrijdag middag te Tiel een grote fruit- tentoonstelling geopend is de heer G. Hamer, voorzitter der vakgroep groothandel in che mische producten, wonende te Overveen, plotseling overleden werd een 21-jarige Venlose koop man, J. J. genaamd, die in enkele weken, op zeer brutale wijze, in Venlo, Tegelen en Roermond on geveer 4000 gulden wist te stelen, veroordeeld tot een gevangenis straf van twee en een half jaar is de Nederlandse coaster „Claes Compaen", van wie men sinds enige tijd niets had gehoord. Vrij dagmiddag in de Engelse haven Great Yarmouth binnengelopen. Het schip heeft een deel van de deklading hout, bestemd voor Zaandam, op zee verloren gaat de gemeente Hilversum een stuk heidegrond vervroegd bouw rijp maken, om gelukkige bezit ters van houten keten of salon wagens in de gelegenheid te stel len hier een woonplaatsje te vin den maakten C.C.D.-ambtenaren in September 1958 processen-verbaal op, waarbij 2380 personen waren betrokken, van wie er 31 in ver zekerde bewaring werden gesteld. De radio op de spitsuren Naar aanleiding van benchten over het stopzetten van de radio zenders in de spitsuren vernemen wij te bevoegder plaatse, dat hier omtrent nog geen beslissing is ge nomen. Deze wordt op het laatst dezer maand vprwacht. Programma 1ste klas: Geel-Zwart—TOP, DOSCon Brio. DVOFSA, 2e klas: Geel-Zwart 2—KSV. VI, Vlug 2—VZV, WGW-DWO, Strand vogels VZV 2, VIODTS, FSA 2— Blauwe Reigers, EDOStrandvo gels 2. Juniores: DWO aWGW a, TOP a Vliegens Vlug a, DVO aCon Brio a, KSV aDOS a. In de eerste klas zal TOP het wel weten te klaren tegen Geel- Zwart, ze zal echter op haar hoede moeten zijn. Een kat in nood doet gekke sprongen. En nu voor Geel Zwart het degradatiespook dreigt, zal het zeker alles op alles zetten, we houden 't er voor dat TOP zich niet zal laten verrassen. DVOFSA wordt een spannende match. Beide verenigingen zijn nog ongeslagen. We achtten DVO ster ker. De thuiswedstrijd werd voor FSA een gelijk spel,' zodat evenwel alles mogelijk is. DOS moet in staat zijn Con Brio te slaan, vooral nu ze het voordeel heeft van eigen terrein. D© big- match in de tweede klasse wordt WGWDWO. De uitslag zal waar schijnlijk wel beslissen over de eerste plaats. We achten DWO voor deze wedstrijd sterk favoriet, maar de WGW-aanhang zal haar speel sters wel degelijk aanmoedigen en daardoor mogelijk DWO in bedwang weten te houden. KSV heeft ook de mogelijkheid bij Geel Zwart 2 de punten binnen te halen en haar eerste wedstrijd te winnen, terwijl VI. Vlug 2 het wel heel moeilijk zal krijgen tegen VZV. De draagster van de rode lantaarn zal wel geen winstmogelijkheid zien. Strandvogels moet de "baas kun nen blijven over de VZV reserves. De winnaar van VIODTS zal mee blijven spreken in de strijd om de eerste plaats. We zien hier een ge lijk spelletje als uitslag. FSA 2 zal het moeilijk krijgen tegen de kop loper Blauwe Reigers, dat zich wel vaster zal nestelen op de bovenste plaats. EDO ontvangt Strandvogels 2 en zal wel in staat zijn de pun ten thuis te houden, maar Strand vogels 2 bengelt onderaan en zal alles doen om er af te komen. De Juniores DWO en WGW ver keren in dezelfde positie als haar Zo op het oog zou men er mijn heer en mevrouw Bever niet op aanzien, dat ze op zulk een goede voet staan met de meest welge stelde dames onzer samenleving. Het is immers maar een beschei den paar met kraaloogjes in arg wanende rattengezichtjes, dat ver blijft in een oer-degelijk, maar daarom nog niet direct gezellig huis. Maar ze zijn tevreden met hun leventje, dat eens snodclijk zal worden geofferd op het altaar van godin Mode of zal eindigen bij de gratie eens mans, in wiens oren gefluisterd wordt: „Oh man, wat een héérlijk cadeau: een bont jas?" Maar het is niet zo heel lang ge leden, dat men in deze, altijd met zichzelf in contramine verkerende Wereld, heel anders tegen de fami lie moerasbever opzag. In hun va derland Zuid-Amerika. werden ze gescholden voor schadelijk stinkge- dierte, dat te vuur te te zwaard diende te worden uitgeroeid. Zoals alle scheldwoorden, bevatte ook dit een pertinente leugen. Schadelijk waren ze wel, want knagen kunnen ze als de beste, maar stinken, neen, dat is onbestaanbaar. Want, de moe rasbever is. als een. waarlijk con tradictio in terminis, het zindelijkste dier van de wereld. Vele dieren ba den zich af en toe, maar hoeveel zijn er die zich intensief en met volledige concentratie van onder tot boven afwassen? Ja, niet als de katten met hun tong, maar evenals de mens, met dehanden? En hoe veel worden er op deze aardbodem aangetroffen, die eerst hun con sumptie met de nauwgezetheid van een zorgzame keukenprinses meer malen in water afwassen? En dan, welk dier maakt zich uit het water gekomen in het voorvertrek eerst droog, voordat het in de eigenlijke woonkamer durft te komen? En hoeveel soorten eten er uit de han den? Dat alles doet de moerasbever wél. Ongetwijfeld zal het bescha vingspeil van deze nederige aard kluitbewoner, naar dierenmaatstaf, aanzienlijk moeten zijn. Zo ogenschijnlijk heeft de moe rasbever veel van een heel grote huisrat. Bij nader toezien bemerkt men echter aanzienlijke verschillen. Het opvallendst zijn wel de 3 a 5 cm lange, neerwaarts gebogen ros- witte knaagtanden in een goedge vormde, eigenlijk min of meer in telligent beweeglijk snuitje, waar van de neusvleugels geheel dicht getrokken kunnen worden. Dit komt het beestje bij zwemmen onder wa ter goed van pas. want op deze wijze houdt het 't soms wel vijf mi nuten achtereen uit. De kleine ron de oren staan rechtop in de kop ge plant en hun witte snor is veel lan ger en dikker dan bij de leden van het kattenvolk. De naar verhouding zware en gespierde achterpoten zijn van zwemvliezen voorzien, bij een volwassen exemplaar ongeveer even groot als van een flinke eend. De korte slanke voorpootjes eindi gen daarentegen in handen met lange en dunne, maar bijzonder doelmatige vingers. In tegenstelling rbet hun Canadese soortgenoten die zich bij voorkeur bezig houden met het bouwen van houten dammen in kleine snelstromende rivieren, heb ben deze bevers geen roeispaanach tige brede staart, maar een dikke en vlezige van een lengte welke dikwijls die van hun lichaam over treft. En voor de mens is het geluk kig dat het er zulk een staart op na houdt, want anders was het vrij wel onmogelijk dit behendige dier zonder verwondingen aan te vat ten. Pakt men het echter bij zijn staart dan is het weerloos, tenmin ste indien er maar voor wordt ge zorgd, dat de poten geen houvast kunnen krijgen. De gewone wijze om de bever dus over korte afstand te verplaatsen, is het tillen aan zijn staart. BEVERS FOKKEN In Duitsland en Tsjecho Slowa kije bevonden zich voor de laat ste oorlog al talrijke bloeiende be verfarms. Nadien zijn ze in Neder land gebracht en al spoedig bleek dit ook hier een goed lonend be drijf. Tot op het ogenblik wordt in ons land practisch alleen nog ge fokt voor de fokkerij, d.w.z. aan 't afslachten van bevers voor pels- fabricage op grote schaal is men nog lang niet toe. Indien men nu bedenkt, dat een fokrijp beverpaar op het ogenblik een een waarde van omstreeks f 350 vertegenwoordigt, en deze dieren per jaar omstreeks f7 aan voeder consumeren, valt de rentabiliteit in een oogwenk te be rekenen. Het aantal beverfarms is dan ook als paddestoelen uit de grond gerezen, temeer, daar voor 't fokken vrij simpele voorschriften gelden. Hoofdzaak is, dat men van een betrouwbaar adres dat aange sloten is bij de Nat. Beverfokbond, het van een certificaat van goede afstamming voorziene fokmateriaal koopt. En betaal niet meer als bo venomschreven prijs. Voldoen de dieren na geruimen tijd niet, stuur ze terug. De bonafide verkoper is verplicht de kostprijs terug te beta len, mits de verzorging natuurlijk niets te wensen heeft overgelaten. Zorg voor een uitstekend betonnen hok, anders ontsnappen ze. Deze hokken bestaan uit drie delen. Een slaaphok, bestaande uit een voor- en achterkamer, een openluchtver- blijf en een zwembassin met trap jes, eindigend in een schuin terug lopend stalen rasterwerk. Buiten werks gemeten is dit hele hok 3 X 1 X 0.80 m. Het zwembassin moet flink diep zijn, zodat de dieren kunnen duiken, en een oppervlakte hebben van. omstreeks 1 M2. Het water in dit bassin moet om de twee dagen worden ververst, anders worden de dieren ziek en gaan dood. Reinheid is dus nummer één. Het stroo moet daarom ook min stens éénmaal per 14 dagen ver nieuwd en de voedselrestanten in de loopruimte regelmatig verwijderd worden. Verder is het van het hoog ste belang dat men de dieren niet te vroeg laat paren, d.i. omstreeks de leeftijd van 7 maanden, want anders krijgen ze een gedegenereerd nageslacht of. en die kans is zeer groot, ze „verbroederen" zich, en krijgen nooit nakomelingschap. Na een dracht van ruim vier maanden werpen ze 5 a 6 jongen, die na on geveer 7 weken zelfstandig kunnen voortleven. En goed fokpaar kan dus in twee jaar vijfmaal jongen voortbrengen. Als voedsel kan men deze dieren snijbiet, sla, hieten, weegbree, wor telen etc. geven. Als krachtvoer elk een bal gekookte aardappelen met wat haver. Dit laatste wassen de dieren voordat zij er aan beginnen gelukkig niet af. anders zou alles op de bodem van het zwembassin zak ken. Eiwitrijk voedsel als erwten, bonen, mais etc. is uit den boze. Bevers kunnen volstrekt niet bui ten water. Wanneer er soms tenge volge van lekkage (dat snel gere pareerd moet worden) geen water in het bassin staat, wasse men de groenten zelf af. Om hun knaaglust te bevredigen is het goed af en toe wat wilgentwijgen of riet te geven. ALS DE AVOND VALT Het wonderlijke is, dat bevers meestal 's nachts „aan het werk" gaan. Zo 's avonds tegen 8 uur be- binnen ze naar hartelust te ploete ren en te plassen, ze spelen krijger tje en gaan later dineren. Ze blijven zo bijna de gehele nacht in de weer, en gaan dan overdag slapen. Ze houden er helemaal niet van om hetzij 's nachts hetzij overdag door vreemden gestoord te worden. Met hun verzorgers geraken zij spoedig op zeer vertrouwelijke voet. maar de vreemde die ze zien naderen, blij ven ze tot het eind met een wan trouwende waakzaamheid bezien, om bij een verdacht gevaar te kun nen verdwijnen. Hun houding ver raadt echter geen angst, want ze blijven rustig rechtop zitten en be kijken de ongenode gast met alle blijken van onverholen belangstel ling en beginnen soms bij al te vrij postige nadering waarschuwend te grommen. Ja de bever is een bij zonder interessant wezen zijn schijn bare onoogelijkheid ten spijt, en vooral in de schemeravond is het een genoegen hen in volle activiteit bezig te zien. Gebruik echter geen zout of brak water, want dan bederft de pels. OM DE PELS Ja maar zal de geïntresseerde le zer opmerken, er komt een mo ment, dat het fokken uitsluitend voor de fokkerij moet eindigen. Waar moeten anders straks al die bevers blijven? Inderdaad. Op een goede dag zullen de fokkers tot de conclusie komen, dat Nederland „vol" zit, maar zover is het nog lang niet. Tegen dien tijd heeft de bond van beverfokkers echter een nationale pelsveiling in het leven geroepen, waar de pelsjes kunnen worden afgeleverd. Het gaat niet om de mooie lange bruingrijze ha ren van de bever. Die worden ver wijderd en daaronder ,of liever ge zegd. daartussen zit de mooie licht grijs-blauwe fluweelachtige pels, waar de bontmantel straks haar warmte en onweerstaanbare beko ring door krijgt. Vorig jaar is in Amerika de tienjaarlijkse grote be- verpelsveiling gehouden, en daar bracht ieder huidje nog ca. f39 op. Dus ook wanneer het fokken voor de fokkerij is opgehouden zal de beverfokkerij voor de pels nog een zeer lonend bedrijf blijven, dat me nige kleine boer aan een aardige bijverdienste kan helpen. Die woorden, tienjarige pelsvei ling, behoeven nog een nadere ver klaring. Zoals boven gezegd, werd in Zuid-Amerika en later ook in Canada, de bever voor schadelijk wild aangezien zodat ze te vuur en te zwaard werden verdelgd. Plotse ling ontdekte men echter hun on- geloofelijk kostbare pelsjes. De jacht werd zo mogelijk nog inten siever, met als gevolg, dat ze in deze landen practisch werden uit geroeid. Het was toen een daad van wijs beleid, om te bepalen, dat men in geheel Amerika gedurende één seizoen per 10 jaren de onbeperkte beverjacht mocht uitoefenen. Daar door kreeg de beverstand telkenmale 9 jaar respijt om zich te herstellen. In ons land met haar beverfokke rijen zal het vanzelfsprekend nood zakelijk blijken om ieder jaar een veiling te houden en wel geduren de de winter of het vroege voorjaar, omdat alleen in de wintertijd de beverpels de juiste hoedanigheden heeft. Behoudens de pels heeft de bever echter meer goede elementen. Zo schijnt het vlees van deze groenten- eter bijzonder smakelijk te zijn. doch uiteraard heeft men daarvan ten onzent nog geen ervaring. De ivoren slachttanden hebben even eens waarde, terwijl de vervaarlijke snorharen een zeer begeerd (en duur betaald) artikel vormen voor de fabricage van penselen. Alle bovencstaande gegevens ge werden ons bij een bezoek aan de belangwekkende beverfokkerij van de heer Strooper aan de Schinkel- dijk te 't Zand, die belangstellenden gaarne belangeloos met raad en daad wil bijstaan. koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ot; 50 tabl. 75 ct. Adv. oudere zusters. Ook hier dè wed strijd, die misschien blijvend kan beslissen over de eerste plaats. Toch zijn de DWO-juniores niet zo favoriet als de senioren. We achten WGW a in staat de punten geheel mee naar huis te nemen; aan DWO de taak onze prognose te bescha men. TOP a zal tegen Vliegens vlug a moetep winnen, willen zo nog een kans behouden. VI. Vlug liet tot nog toe nog geen daverende dingen zien en TOP heeft dus alles in eigen hand. DVO a zal wel te sterk blijken voor Con Brio a en vaster aan de kop gaan, terwijl DOS de grote concurrente blijft, klaar om bij het struikelen van DVO de bovenste plaats in te nemen. Ze zal met KSV zeker geen compassie hebben, maar KSV de tanden op elkaar, misschien is vrouwe Fortuna jullie gunstig. Moge de regen niet als spelbre ker optreden, en moge het, ondanks alle voorspellingen, voor allen een prettige, sportieve wedstrijddag zijn. R.K. Handbalclub A.O.G. Het le en 2e elftal spelen Zondag 23 October in Uitgeest resp. tegen USVU I en II. Deze wedstrijden vangen aan om 2.30 en 3.30. Beide elftallen moeten om 1 uur aanwe zig zijn opde Heilooërbrug. Degenen die met de trein gaan. moeten om half twee op het perron zijn, daar de trein om tien over half twee vertrekt. De junioren spelen thuis tegen Zeevogels en moeten uiterlijk om kwart over twee aanwezig zijn, daar deze wedstrijd om half drie begint. De opstellingen staan aan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Het Bestuur Competitiestand Kennemer Handbalkring Afdeling 3 A 19—4 USVU 6 4 1 1 9 AOG 5 3 X 1 7 13—5 Zeevogels .4 3 0 1 6 10—6 Excelsior 4 1 1 2 3 6—12 AD02 5 1 1 3 3 3—10 DIO 4 0 0 4 0 3—17 Junioren Liirimen 4 3 1 0 7 10—3 Zeevogels 4 2 1 1 5 6—6 ADO a 2 2 0 0 4 14—0 AOG 3 2 0 1 4 14—3 DIO 4 1 0 3 2 3—7 Vitesse b 5 0 0 5 0 2—30 Afdeling 4 Zeevogels 2 4 4 0 0 8 10—2 Limmen 2 5 3 0 2 6 10—5 AOG 2 5 3 0 2 6 7—13 USVU 2 4 0 1 3 1 1—3 Zeevogels 3 4 0 1 3 1 0—4 Burgemeester d'Ailly in Willemstad WILLEMSTAD, 21 Oct. (ANP). Burgemeester d'Ailly is Donder dagavond uit Suriname in Wil lemstad op het vliegveld Hato aangekomen. Hij werd begroet door een commissie van ontvangst. Hierna vertrok het gezelschap naar het gouvernementshuis, waar de burgemeester tijdens zijn be zoek zal verblijven. Zondag ver trekt hij naar Aruba en Dinsdag zal hij zich naar Havana begeven. Geschenkzendingen zonder vergunning Met ingang van 24 October 1949 is voor de uitvoer van particuliere ge schenkzendingen tot een maximum waarde van f25.en een maximum gewicht van 5 kg. niet langer een persoonlijke vergunning vereist. De algemene vergunning geldt voor alle landen, met. uitzondering van Duitsland en Japan. „Ons Erf", het centrum van de Kath. Nederlandse boeren en tuin ders in De Steeg, opent voor de derde maal zijn poorten met een gloednieuw winterprogramma waar in het tracht zoveel mogelijk aan de noden en belangen van de boe renbevolking tegemoet te komen. Voor de tweede helft van Octo ber en voor de maand November, staat het volgende op stapel: October: 2429 „Farenda Riberao" wacht op kloek volk cursus voor emi granten naar Brazilië (gemengd). 2931 .Volkslied, dans en feest cultuur" voor jongemannen en vrouwen van het platteland. November: 47 „Advents- en Kerstviering in de boerenjeugdorganisatie". (ge mengd). 712 „Canada roept" cursus voor emigranten naar Canada (gemengd) 1213 Studiedagen voor de be stuurders van de Kath. Ned. Jonge Boeren- en Tuindersbond. 1416 Appél voor de cursisten van de boerenleergang. 1619 „Volkscultuur in een pas geboren land" Noordoostpolder- cursus. 1921 „Ons eigen heem en zijn noden" kaderdagen voor be stuurders in een bepaalde kring. 2125 „Volkslied, dans en feest cultuur" cursus gereserveerd voor de provincie Utrecht. 26—28 Ontmoeting van jonge ar beider, jonge boer en jonge mid denstander van het platteland. 282 „Traditie en vernieuwing" cursus voor jonge mannen van het platteland. Met name willen wij wijzen op de cursus voor emigranten naar Canada. Emigreren is een kunst enis dus niet gemakkelijk. Men moet trachten deze kunst langzamerhand te leren verstaan en daarbij wil „Ons Erf' behulpzaam zijn. Het is dus niet verstandig onvol doende voorbereid deze stap te zet ten; want als het in Nederland moeilijk is zich te handhaven, in Canada zal het moeite kosten zich een zelfstandig bestaan te verwer ven. Toch kan men met heel hard werken en Gods bijzondere zegen zich daar een toekomst bouwen en kan de boer of tuinder die voor t kleine Nederland te veel is, zich daar een plaats veroveren. Verove ren: hij moet er voor vechten, maar God»1 wereld biedt ruimte genoeg! Onze boeren en tuinders die be sloten zijn de stap te wagen stelt „Ons Erf" in de gelegenheid enkele dagen samen te komen en zich te beraden. Personen die in Canada geleefd en gewerkt hebben en in voortdurend contact staan met hen die reeds vertrokken zijn, zullen u over het leven en de levensmoge lijkheden van dat jonge land spre ken. Men zal trachten u op alle ge bied een zo goed mogelijk beeld van Canada mee te geven, zodat u zich langzamerhand op de nieuwe wereld kunt instellen. Aan het einde van de cursus kunt u het emigratiekruis meenemen waaraan Zijne Eminentie Kardinaal de Jong Zijn bijzondere zegen heeft geschonken; in het nieuwe land zal uw opdracht groter en belangrijker zijn dan u misschien op het eerste gezicht toeschijnt. Uw taak is ook: missionaris zijn. Zo het programma u iets biedt wat uw belangstelling trekt, stuur dan even bericht naar „Ons Erf" in De Steeg men zal u gaarne na der inlichten. TOERISTENDEVIEZEN VOOR SCANDINAVIË De A.N.W.B. deelt mede, dat ook reisdeviezen voor toerisme naar Noorwegen, Zweden en Finland verkrijgbaar zijn. Ingezetenen en in Indonesië woonachtige niet-ingeze- tenen kunnen in aanmerking komen voor een toewijzing, welke voor Noorwegen N. Kr. 500.voor Zwe den Zw. Kr. 500.en voor Finland de tegenwaarde van f350.— in Finse marken bedraagt. Per dag mag over niet meer dan resp. N. Kr. 50. Zw. Kr. 50.en de tegenwaarde van f35.in F. m. worden beschikt. li. De oudste parochies. In Noord-Holland is het Chris tendom het eerste binnengedron gen in de kuststreek van Kenne- merland. Sint Willibrord, de apos tel van Nederland, heeft er enkele middelpunten van zijn missie- arbeid opgericht waarvan wij uit drukkelijk weten, dat er een kerk heeft gestaan, n.l. te Velsen, Hei- loo en Petten. Dit zijn, tesamen met de meer Zuidelijk gelegen kerken van Oegstgeest en Vlaar- dingen, de z.g. vijf Moeder-kerken van Noord-Holland, d.w.z. dat zij het uitgangspunt zijn geweest van waaruit de opbouw van onze va derlandse Kerk is begonnen. Het is opmerkelijk, dat deze drie Kennemerlandse kerken op vrijwel gelijke afstand van elkan der zijn gelegen. Een zoveel mo gelijk gelijkmatige' verdeling van het missie-gebied zal daarbij zeker de bedoeling zijn geweest. Bekeringswerk. Volgens oude schrijvers zou in West-Friesland en met name in de omgeving van Medemblik gewerkt hebben de H. Werenfried, een van degenen, die tesamen met de H. Willibrord in de lente van 690 van uit Engeland hierheen was ge komen om het Evangelie te ver kondigen. Zijn feestdag wordt nu nog in ons Haarlemse Bisdom ge vierd op 14 Augustus. In dit ver band noemt men bizonder de plaats Wervershoef, die het cen trum van zijn werkzaamheid ge weest zou zijn. Maar voor deze mededelingen is geen enkele his torische grond te vinden. Ook is hetgeen ons wordt mee gedeeld over de arbeid van de heilige Frankische Bisschop Wul fram in onze Westfriese streken en het bekende voorval met ko ning Radboud, die op het punt stond zich te laten dopen, maar er toch op het laatste ogenblik de voorkeur aan gaf na zijn dood bij zijn heidense voorouders in de hel te zijn, historisch weinig betrouw baar. Meer waarschijnlijk is het, dat de apostel St. Adelbert, die als dia ken verbonden was aan de kerk van Heiloo en na zijn dood in 740 te Egmond werd begraven, zijn apostolische werkzaamheid heeft uitgestrekt tot in het gebied der Westfriese gouwen Westflinge, Wi- ron en Texla. Er is alle reden voor te veronderstellen, dat aan zijn missie-arbeid de relaties te danken zijn die de Kennemer-moederker- ken uit de tijd van St. Willibrord te Velzen, Heiloo en Petten onder hielden met de kapellen, die met verloop van tijd waren opgericht in Westfriesland, o.a. te Vronen (bij St. Pancras), Oudorp, Mij zen, Ursem en Wognum. De ligging van deze nieuwe kapellen, die onder toezicht en in afhankelijkheid van de moederkerken bleven staan en de oudste van ons gewest zijn, wijst vermoedelijk de weg aan, langs welke het katholieke geloof, van de duinkant uit, in het meer oostelijk gelegen binnenland is binnengekomen. De abdij van Echternach. Sint Willibrord en zijn mede helpers hadden echter vanwege de dikwijls onzekere politieke toe standen, waardoor zij meermalen voor langere tijd gedwongen wa ren hun vreedzame arbeid te on derbreken, een toevlucht moeten zoeken in het buitenland. In Luxemburg hadden zij de abdij van Echternach gesticht, waar zij voor zichzelf veilig konden leven en die vooral van betekenis werd als het middelpunt van waaruit heel het bekeringswerk in Noord- Nederland werd geleid. Niet aan het bisdom Utrecht, dat te weinig zekerheid bood, maar aan de vei liger gelegen abdij van Echternach waren dan ook door Sint Willi brord de vijf Hollandse moeder kerken met de van hen afhanke lijke kapellen bij testament ge schonken. In latere lijsten worden als kerken van Echternach o.a. in Noord-Holland opgenoemd de drie oudste Velsen, Heiloo, Petten en vervolgens de dochterkerken Be verwijk, Heemskerk, Assendelft, Egmond, Alkmaar, Schermer, Mij- sen, Wognum, Oudorp en Vronen. De abdij van Egmond. Van deze laatste is Egmond wel degene, die het meest op de voor grond treedt. Daar lag in het oude Frankische kasteel aan de duin kant de apostel van Kennemerland Sint Adelbert begraven en daar had na de opgraving en de ver heffing van zijn heilig lichaam de graaf van Holland rond het mid den van de tiende eeuw de abdij gesticht, die aan het pas ontstane Hollandse graafschap luister moest bijzetten. De Hollandse graaf, die op een of andere al of niet weder rechtelijke manier in bezit geko men was van de Echternachse ker ken, gaf deze in leen aan het kloos ter van Egmond. Niet langer zou een buitenlandse abdij haar in vloed in Holland moeten doen gelden, maar volgens de bedoeling van de graaf moest alles in natio nale, Hollandse zin gebeuren. Graaf Dirk II beoogde de af ronding van zijn tamelijk onsa menhangend Hollandse leengoed. Tot dit doel wilde hij zich even eens meester maken van de West friese gouw Westflinge. Uiteraard moest dit leiden tot een conflict met de vrijheidslievende West- friezen, die zich tegen deze onge wenste indringing dan ook hard nekkig verzetten. Volgens de tra ditie eindigde hun tocht op 10 Au gustus 974 op ongelukkige wijze met hun nederlaag. De Egmondse geschiedschrijvers en annalisten, die zoals van hen te verwachten viel, de partij van de Hollandse graaf hielden en bij hem in het gevlei wilden blijven, geven op allerlei manieren uiting aan hun onvriendelijke stemming jegens de Westfriezen, die zij allerlei onaan gename betitelingen naar 't hoofd slingeren. De invloed van Egmond. Toch moet er in werkelijkheid volgens de geschiedbronnen een zeer dragelijke verhouding bestaan hebben tussen de Hollandse Abdij in Kennemerland enerzijds en de Westfriese bevolking anderzijds. De invloed van Egmond kunnen wij het sterkst waarnemen in het randgebied van het westelijk deel van Westfriesland. Wij kunnen hem nagaan van de abdij uit in noordelijke richting, vooral naar Schagen. Maar hij loopt zelfs door Schagen. Maar hij loopt zelfs door naar het oosten, naar Those d.i. Opperdoes enerzijds, en in het westen naar Kallinge d.i. Callants- oog anderzijds. Daar waren ver schillende goederen van Egmond gelegen en waren de betrekkingen tussen abdij en volk van meer za kelijke, economische aard. Langs de zuidzijde van West friesland droeg de invloed van de Benedictijnen van Egmond een meer geestelijk karakter. Daar drong hij ook dieper het binnen land in. Dit kunnen wij opmaken uit het z.g. collatie-recht, het recht dat de abt van Egmond er bezat om voor verschillende kerken de pastoor voor te dragen en te doen aanstellen. Door toedoen van de Hollandse graven, aan wie daarbij politieke bedoelingen niet vreemd zijn ge weest zij waren er op de eerste plaats op uit hun eigen macht te versterken had Egmond zeker vanaf de twaalfde eeuw te be geven o.a. de volgende parochies in Kennemerland in Friesland: Egmond, Velsen, Beverwijk, Krom menie, Heemskerk, Assendelft, Eg mond aan Zee, Alkmaar, Heiloo, Vronen (St. Pancras), Broek (op Langendijk), Oterleek, Oudorp, Hensbroek, Obdam, Spanbroek, Wadwaai, Wognum, Mijzen, Scher mer, Ursem. Geheel onbetwist was dit recht niet: de abdij van Echternach heeft in de elfde eeuw meermalen haar oude bezit verdedigd bij paus en keizer. Maar practisch hebben haar protesten geen gevolg gehad. De toestanden in het keizerrijk waren te onzeker en de positie van de steeds meer opkomende graaf van Holland werd te mach tig dan dat noch paus noch bis schop van Utrecht enige blijvende verandering in de stand van za ken konden aanbrengen. De geestelijke invloed, die de abdij van Egmond op onze mid deleeuwse parochies uitoefende, was weliswaar indirect. Toch moet hij vrij krachtig zijn geweest Wie er door de abt aan het hoofd van de parochie werd gesteld, is zeker belangrijk. Het feit, dat meerdere oude parochies in onze streken met de abdij verbonden waren, heeft onmiskenbaar zijn stempel gedrukt op het parochie leven. Dit werd onwillekeurig be vorderd door de geestelijken, die daar door de abdij werden aange steld. Doch door de tijd en vooral door de hervorming in de 16e eeuw zijVi nagenoeg alle sporen daarvan zo goed als geheel ver dwenen. PAUL VAN BANESSE. 27 OCTOBER Entrée 25 cent - Entrée 25 cent - Bij Koninklijk Besli van Enkhuizen t heer A. Admiraal, w meentelijke gezondhe dam. De heer Admir: Zaanstreek een bekei De nieuwe burgem. Enkhuizen werd in 19C aan de Zaan geboren schoolopleiding was hij als correspondent bij de fabrieken te Zaandai vroeg legde hii een belangstelling aan de di politiek en de meer maatschappelijke vra terwijl het jeugdwerk e bondswezen eveneens zi hadden. De heer Admiraal 1 op een voortreffelijke dienst in het organisatie was een stuwende kra gelederen van de Gere J ongelingen vereniging minder in de bestuursbo Christelijke vakbewegin Burgemeester Admira Zaandam voorzitter var kiesvereniging, secretar Statenkring Zaandam e stuurslid van de Kame: Den Helder van de A Daarbij wist hij nog tij den om zijn gaven in stellen van het kerke! en is hij o.a. ouderling Gereformeerde Kerk in zijner inwoning. Na de bevrijding vei de fuftctie van plv. co van het Militair Gezag i trict Zaandam. De heer die thans tijdelijk wer op de Provinciale Gri. voor de A.R. partij in van Zaandam gekozen eens in het college van waar hij de portefeuille soneelszaken en de gem gezondheidsdienst onder heer heeft. Een tak v van het gemeentelijk waarbij hij de gelegenh zich te wijden aan dt vraagstukken, toestandei houdingen. Gezien de s ling van de bevolking v dam zeker geen geringe Burgemeester Admir; huwd en heeft zes kind Uit een kort onderh welk wij met de nieuw burger van Enkhuizen bleek ons zijn grote v met deze eervolle benoe uit de kringen van zijn n geving verzekerde men de bevolking van Enkh: HET MODERNSTE TER In de nacht van Zondag dag zal tussen Utrecht en gen een nieuw lichtseins gebruik worden genomen, vanging van de tegen' met armseinpalen uitgerus liging. Het „dag- en na seinstelsel", zoals de nieui liging wordt genoemd, za toekomst op grote schaal toegepast Het systeem Is ontwor) de chef van het Seinwe N.S., ir. J. H. Verstegen, ii werking met zijn tijdens c vvogstaking overleden vo ir. H. J. van Aalderen. Ir. gen maakte na de oorlog reizen naar Amerika en General Railway Signal te Rochester voor zijn piai interesseren, zodat de seii voor het nieuwe stelsel n< ten, ln Nederland in lieer den worden vervaardigd speciaal daarvoor O] Spoorweg-Seinindustrie. In de nieuwe Nederland: schappij hebben de Gene way en Philips elk voor 5( delen. De seinpalen, die overd seinen en 's nachts liehtse fen, zijn in het nieuwe vervangen door twee soort seinen. Een z.g. reststroom, die broken door rails en ap] gaat zorgt ervoor, dat bij tredende storing automat onveilige toestand wordt De wagenbestuurder moi trein dan tot stilstand bre zich via de bij iedere seinp gebrachte telefooninstallati dichtsbrjzijnde station of Verbinding stellen om na structies. Met het nieuwe 1 stelsel zullen de Nederl. gpn een van de modernste gingssystemen ter wereld De automatische werkin een belangrijke besparing volgens verwachting de a fingskosten geheel zullen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 6