Steden return wedstrijd Alkmaar-Den Helder Italië staat weer voor het vraagstuk van de amnestie Comm toegen Missie-teritoonstelling geopend Concours Alkmaarse Kegelbond PAG. 2 Maandag 24 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Spanning heerst in alle afdelingen Engelse Sportnotities Onbewaakte overwegen eisen slachtoffers Scheepje met twee opvarenden vermist Marktberichten Mogelijkheden in verband met Heilig Jaar Het Vaticaan en de Oder-Neisse linie Marsha Zaterdagmiddag werd in het Clubhuis van de vrouwelijke jeugd aan de Nieuwstraat, door de Hoog eerwaarde Heer Deken Th. J. Ja cobs de missietentoonstelling ge opend, die daar is georganiseerd door de missienaaiclub van de Alk- maarse Jongerengemeenschap. In ons blad van Zaterdag hebben w(j deze tentoonstelling, die op een zeer smaakvolle wijze door de meisjes van de naaiclub is ingerioht, reeds bjj onze lezers ingeleid. In zijn openingswoord bracht de Hoogeerwaarde Heer Deken hulde aan Mej. E. Lampen, de leidster van de missienaaiclub, die eigenhandig de, op de expositie aanwezige stijl volle kasuifels heeft vervaardigd. Hij noemde haar de motor van het missiewerk. De meisjes, die op hun manier meewerken aan hqt missie werk, door het vervaardigen van de paramenten, die de missie zo brood nodig heeft, zijn zelf ook missiona rissen. De Hoogeerw. Heer Deken prees de missieijver en de liefde volle toewijding van de leden van de naaiclub en sprak er zijn trots over uit, dat het merendeel van die leden parochianen van St. Lauren tius zijn. Ook bracht hij hulde aan het resultaat van de ijver der meis jes, dat op deze tentoonstelling zo prachtig tot uitdrukking komt. De tijd is voorbij, zo zei hij, dat aan de missie werd gegeven, wat wij hier moesten afdanken. De Deken sprak de hoop uit dat de waarde ring van de Alkmaarse bevolking voor dit mooie missiewerk zou blij ken uit een druk bezoek aan de tentoonstelling en uit een mildda digheid, die het mogelijk maakt dat dit werk wordt voortgezet. Na deze woorden verklaarde de Hoogeerw. Heer Deken de tentoonstelling ge opend. De geëxposeerde paramenten zijn stuk voor stuk staaltjes van voor treffelijke handwerkkunst, die een bazoek aan de tentoonstelling over waard zijn. Aan de tentoonstelling zijn bovendien enkele aardige at tracties verbonden. Men kan voor OPENING jAN LIGTHARTSCHOOL ALKMAAR. De Jan Ligthart- school in het Bergerkwartier (Fin se school! zal Woensdag 2 Novem ber a.s., 14.30 uur officieel in ge bruik worden genomen. N,a afloop daarvan zullen belangstellenden in de gelegenheid worden gesteld de school te bezichtigen en wel tussen 16 en 18 uur. Ook de ouders van de leerlingen, die de Jan Ligthartschool en School voor Voortgezet gewoon lager on derwijs bezoeken, zullen in de ge legenheid worden gesteld de school te bezichtigen en wel voor wat eerstgenoemde school betreft tussen 19.30 en 20.30 uur en voor de laatst genoemde school tussen 20.330 en 21.30 uur. CONCERT Guus Renaud en Louise Camerik ALKMAAR. Donderdag 27 Oct. a.s. zullen Guus Renaud, bariton van de Operawerkgroep van prof. Wallenstein en Louise Camerik, solo-pianiste Kon. Conservatorium s-Gravenhage, een recital geven van liederen, aria's en piano-soli. Het programma vermeldt werken o.a. van Handel. Scarlatti, Schubert, Chopin, Schouwman, Boulenc, Mo zart en Massenet. Pit programma zullen de solisten ook op hun tournee door Engeland ten gehore brengen. Scholieren heb ben toegang tot dit concert tegen gereduceerde prijzen. A.F.C.-NIEUWS AFC 1—NFC 3—3 AFC 2Assendelft 4 90 Oudesluis 2AFC 3 31 Foresters 4AFC 5 21 AFC 6—LSVV 2 afgel. Jun. AFC c—WSV b 2—1 Adspiranten: Meervogels aAFC a 12 Zeevogels bAFC c 10 Het eerste is meteen uitgebekerd. Dat is jammer, maar van de andere zijde kunnen we ons geheel op de competitie toeleggen. Toch had het wel gekund, want ofschoon NFC niet voor de poes was had 'n kleine overwinning onzerzijds niet geflat teerd geweest, maar doelpunten tel len! Het tweede deed het heel net jes en toen de stand 20 was, pro beerden zij om zo mooi mogelijk doelpunten te maken; houdt er re kening mee dat dit niet iedere week zo kan! Toch zou ik willen opmerken, kan er niet even min der in het veld gepraat worden! Het derde moest de punten in Oudesluis laten. Ai, dat moet an ders hoor! Het vijfde moest het met 8 man doen, vier lieten er zonder afbe- richt verstek gaan, is dat clubliefde cn vergeet niet dat het voor degene die wel waren gekomen, niet leuk was. Deze acht man een pluim voor hu» goed doorzetten! De Junioren c wonnen evenals de a adspiranten a. die nu de mooiste kans hebben. Bravo! De E-tjes moesten het onderspit delven. Hedenavond clubavond met weer iets aparts! Hartenjagen (met kaar ten) om prijzen. Hier kan iedereen aan meedoen. Ook dus toegankelijk voor donateurs en supporters. Komt allen vanavond, u zult er geen spijt van hebben. De P.P.C.-er. Politie-nieuws ALKMAAR. Een winkelierster werd dezer dagen aangehouden we gens het verhandelen van nylon kousen. Zij was schuldig aan over treding van de textielbeschikking cn het deviczenbesluit 1945. Tevens werden 9 dames verbaliseerd die kousen gekocht hadden. 112 paar nylonkousen werden in beslag ge nomen. De winkelierster is na ver hoor weer op vrije voeten gesteld. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen twee marktkooplui wegens overtreding van de IJkwet. Zij had den gewichten bij zich zonder de vereiste ijkmerken. Ook een smid die Zaterdagmiddag personeel liet werken zonder ver dunning van de arbeidsinspectie kreeg een proces-verbaal. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Elisa beth M„ dv A. J. A. Hoogeveen en W. C. van Heugten; Marga G., dv A. Sijperda en T. M. Groet; Emilie, dv P. Jacobi en C. de Rijp; Gerda C., dv. P. Gootjes en L. Kamp. Overleden: Dieuwertje Plomper, 65 jr. echtg. v. J. Metz- Joannes C. Koekenbier, 71 jr., wedn. v. A. C. v Weerdenburg enkele centen een prachtig gebor duurd ontbijtlaken winnen en een, door een der meisjes gemaakte pop wordt uw eigendom wanneer u haar juiste naam weet te raden. Dit clubje van 15 a 20 meisjes, zo voor treffelijk geleid door mej. Lampen, dat de oogst van drie jaar missie ijver toont, heeft recht op de be langstelling van alle missievrien den, en dat zijn toch alle katholie ken. De tentoonstelling is vandaag nog geopend van half twee tot van avond negen uVlr. Als u er nog niet geweest bent, gaat dan vandaag nog naar de Nieuwstraat. De tentoon- stellingsvlag die aan het jeugd- gebouw wappert, wijst u onfeilbaar de weg. RAAD HEILOO Kleine agenda in recordtijd verwerkt Onder voorzitterschap van Burg. Kaiff kwam Vrijdagavond de ge meenteraad bijeen. De voorzitter be gon met de heer J. Schuijt te felici teren met de behouden thuiskomst van zijn zoon uit Indië. Ook de heer v. Nek werd om dezelfde reden ge feliciteerd. Verder wenste de voorz. de heer v. Nek geluk met zijn benoe ming tot le luitenant bij het Ned. Rode Kruis. Ingekomen stukken Een achttal adressen aan de raad van de vereniging „De Vrije Haard" betreffende de toepassing der woon- ruimtewet 1947, en allen van de hand van de secretaris van genoemde ver een. werden globaal behandeld. De heer P. Kraakman (KVP) zeide niet veel wijzer geworden te zijn omdat de adressen op z'n zachtst ge sproken zeer vaag waren. Spr. oor deelde het rustig om de Commissie voor Woonruimteverdeling met de ver. „De Vrije Haard contact op te laten nemen vervolgens 'n rapport uit te doen brengen aan de Raad. De voorzitter zeide hierop ,dat de commissie dit niet behoefde, maar dat zij op 'n vriendelijk verzoek dit misschien wel zou doen. De heer Kraakman zag toch gaar ne dat zijn voorstel doorgevoerd werd. Ook de heer Van Nek (P.v.d.A.) was deze zienswijze toe gedaan. De heer Olivier (P.v.d.A.) wilde contact gelegd zien direct tussen B. en W. en „De Vrije Haard". Spr. wilde verschillende verdachtmakin gen welke in de adressen geplaatst waren onderzocht zien. De voorstellen zullen door B. en W. in overweging genomen worden. Een lening welke B. en W. wilde aangaan, groot f 460.000,was door Ged. Staten niet toegestaan. Ver gunning werd verleend voor f 200.000 De voorzitter deelde mede voor de nog benodigde f260.000,'n an dere bron aan te boren in de hoop dat Ged. Staten dan zullen toestem men. De begroting der gemeente voor het jaar 1950 geeft de volgende eind cijfers. Inkomsten f 720.725,25, uitgaven f 708,441,16, batig saldo f 12.284,09. BILJARTEN In de Zaterdagavond ,in hotel „De Nachtegaal" gespeelde returnwed strijd, georganiseerd door district Alkmaar van de Nederlandse Bil jartbond, hebben de Alkmaarse bil jarters, op overtuigende wijze, hun meerderheid getoond over de Hel derse gasten ,die naar Alkmaar wa ren gekomen, om voor de tweede maal hun krachten te meten met hun Alkmaarse sportvrienden. Alvorens met de wedstrijden werd begonnen, sprak de heer M. Dogge- naar, vice-voorzitter van district Alkmaar van de N.B.B. een hartelijk woord van welkom tot de aanwezi gen cn uitte zijn blijdschap over de grote belangstelling, die voor deze ontmoeting bestond. Verschillende spannende wedstrij den - werden gespeeld, waarbij de onderlinge krachten vaak maar heel weinig verschilden. Zo verloor b.v. de heer Kamp, Alkmaar, zijn wed strijd met slechts 1 carambole ver schil en de heer Hoebe, Alkmaar, won zijn partij met 1 carambole. Met veel inspanning slaagde de heer de Boer er in, om in de nastoot (hij moest toen nog 1 carambole maken) remise te spelen tegen de heer Woud, Den Hélder .De enige wedstrijd in de cadre klasse: J. Bunger, Alkmaar H. Burger, Den Helder, gaf een zeer interessante wedstrijd te zien. Een prachtige partij speelde de heer Schouten, Alkmaar, die met het fraaie gemiddelde van 11.33, zijn tegenstander geen schijn van kans gaf. De totale eindstand was 153 in het voordeel van Alkmaar, dat van de 9 gespeeelde wedstrijden 7 won, Uitslagen: 1 verloor en 1 remise speelde. Car. Brt. Hs. Gem. Wyers 110 33 19 3.33 Kamp 109 33 14 3.30 Te Bosch 85 35 13 2.42 Benning 71 35 7 2.02 Haakman 120 25 22 4.80 Kok 114 25 20 4.56 Schneider; 144 36 17 4.00 Hoebe 135 36 18 3.75 v. Lienen 80 36 11 2.22 Berende 48 36 5 1.33 Woud 155 44 16 3.52 De Boer 155 44 22 3.52 Alkemade 27 15 5 1.80 Schouten 170 15 47 11.33 Poland 115 29 32 3.96 Kerstbergen 103 29 31 3.55 Cadre: Alkmaar PROPAGANDA-AVOND K.V.P. AKERSLOOT De K.V.P. hield 'n algemene ledenvergadering in de zaal van de heer Verduin alhier. De heer Heijen .die deze goed bezochte vergadering opende, wees er op, dat de vormingsavonden zo aantrekke lijk mogelijk gemaakt moesten wor den. Verder wees hij er op dat met de verkiezingen niet te nonchalant moest worden gehandeld. Het be stuur heeft 'n hoogstaande functie; Laten wij mensen kiezen, die dë voorvechters zijn voor onze katho lieke belangen. Na een muzikale inleiding van de Harmonie „St. Cecilia" o.l.v. de heer J. Krom, volgde de verkiezing der nieuwe bestuursleden. Als nieuwe candidaten werden toegevoegd de heren: P. Putter; G. Krom; J. v. Duin Azn; Th. Kaandorp Dzn; P. Pronk; P. C Commandeur; C. J. v. d. Hulst Czrij en J. G. Groot Hzn. Tevens deelde de voorzitter mede dat de nieuw gekozen voorzitter zich verplichtte uit hoofde van zijn voorzitterschap als afgevaardigde, de congresvergadering in Utrecht bij te wonen. In de rede, die de zeer Eerwaar- do Pater J. Francino hield over .Solidariteit in de Standsorganisa ties" sneed hij zeer actuele punten aan. Als katholieken hebben wij wel degelijk de plicht propagandisten te zijn van de waarheid, die wij be zitten. De uitslag der verkiezing luidde: A. Heijen 81 stemmen; G. A. v. Vliet 87: A. v. Sikkelerus 85; R. Swart 75; G. Krom 73; J. v. Duin Azn 73; P. Putter 65; P. Mul 65; J. Konijn 68; Th. Kaandorp Dzn 49; P. Pronk 43; P. I. Commandeur 11; J. G. Groot 18 en C. J v. d. Hulst Czn 11; zodat de eerste '9 werden geko zen voor het bestuur. Als voorzitter werd herkozen de heer A. Leijen. J. Burger, H. Burger Den Helder. 250 192 21 21 45 33 11.90 9.14 Aan het einde van de wedstrij den overhandigde de heer Dogge- naar met een toepasselijk woord een medaille aan de vertegenwoordigers van het district Alkmaar der N.B.B. Voorts dankte hij de schrijvers en de arbiters voor hun belangeloos werk en de heer J. Hecker voor zijn leiding en organisatie van de wed strijden .De heer De Boer maakte hij een compliment over de keurige verzorging van het materiaal. Dagelijks vliegen talrijke passagiers met de snelle K.L.M.- machines naar alle hoeken der wereld. Doordat de machines op grote hoogte vliegen, is de temperatuur laag; de passa giers merken echter niets hiervan, want een ingewikkeld systeem van compressoren en andere apparaten zorgt er voor, dat luchtdruk en temperatuur constant blijven, ter wijl regelmatig verse lucht in de cabines wordt gebracht. Het onderhoud van dit ingewikkelde samenstel van com pressors koelagregaten, leidingen, drukregelkleppen en ver- verwarmingsinstallaties is een zeer nauwkeurig en verant woordelijk werk en tot voor kort geschiedde dit grotendeels door de fabrikant van deze installaties in Amerika. Thans beschikt de K.L.M. echter als eerste in Europa over een eigen testinstallatie. ALKMAAR. De laatste dagen van dit welgeslaagde najaarscon cours van de AKB kenmerkten zich door spanning in alle wedstrij den, zowel korps als vrije leden. De kegelclub TOP veroverde Vrijdagavond in klasse B de leiding met 't mooie hout van 682. Zaterdagavond werd de grote strijd gestreden in de A-klasse, waarvoor grote belangstelling be stond. Om de strijd voor de toe schouwers zo aantrekkelijk moge lijk te maken, was het zo geregeld, dat de gooiers van de deelnemende verenigingen Koekoek, ZEKZ en OKH zo veel mogelijk tegen elkaar uitkwamen. De strijd was zeer span nend en 't eindresultaat was dat OKA op de eérste prijs beslag leg de met enkele houten verschil. ZEKZ? werd een goede derde. De totaal uitslag van deze onder linge wedstrijden is: Klasse A: 1. KA 725, 2. Koekoek 722 Heren B: 1. TOP 682, 2 De Burg 668, 3 Allen om, Velsen 630 4. OKH 621, 5. Unie 603,' 6 Op de Lak 600. Klasse C: 1. Met z'n Tienen 638, 2. Alc. Victrix 624, 3. Sociëteit 621, 4. OZEK 600, 5. Houthalers 598, 6. Cubo 594. Dames 5-tallen: 1. WIK 577, 2. Oplander Wenk 537, 3. Vredelust, Schagen 505. Dames 3-tallen: Op en Om 233. Heren 3-tallen: Koekoek 312, de Unie 311. Hoogste gooiers (Heren): A: A. Kollmann 159, B: A. v. d. Wiel, Vel sen 140. C: H. Meijroos 148. Hoogste werpsters dames: A: mevr. Berkhout 125, mevr. v. Wie- ringen 120. Vrije baan A: 1. mevr. v. Spanje 41 2 x, 2. mevr. M. Plas 40, 3. mevr. Bosch, 4. mevr. Mek, 5 mevr. Met selaar, 6. mevr. de Vaas. Dames B vrije baan: mevr. Kok- kes 42, mevr. Nelis 40, mevr. van Uitart 3938, mevr. Swier 3937, mej. v. d. Eem 3936, mevr. Hekket 39, mej. Willemsma 38. Heren A, vrije baan: C. de Lange 45 2 x. M, de Haas 4544 3 x U. v. d. Bosch 4544 2 x, J. de Bakker 44 x, J. Eickholt 44 2 x, A. Kollmann 44, G. Genefaas 43 2 x, Q. Jonker 43—42 2 x, G. Ouder 43—41 3 x, Vrijburg, Velsen 4341. Heren B: 1. A. Winden, 2. H. van Galen, 3. G. L. v. d. Post, 4. E. Brink, 5 J. Diepen, 6. J. Kok. 7. M. Bak-, 8. A. Koppe, 9. J. Met, 10. G. Nieuwveen, 11. J. Boom, 12. B. Ma- sée Heren C: 1. A. de Boer 2 x 45, 2. J. Langedijk, 3. P. Neefjes, 4. J. Kelder, 5. J. Brink, 6. C. Kleen, 7. Zeehuizen. 8. KI. Langedijk, 9. S. Door bliksem gedood HEILOO Zaterdagochtend is in het land van de heer T. Z. in de Egmondermeer een koe door de bliksem getroffen en gedood Repetitie zangvereniging OUDORP,De repetitie van „Sur- sum Corda" heeft Maandagavond niet plaats in het Verenigings gebouw, maar in Café Morsch, des avonds om half acht. Cursus voor huiselijke ziekenverzorging SCHAGEN Door de afdeling Schagen van de N.H. Veren. „Het Witte Kruis" wordt een cursus voor huiselijke ziekenverzorging georga niseerd. Deze cursus wordt in over leg met de artsen gegeven door Zr. v. d. Eem. te beginnen Maandag avond 7 November 'a.s. van 8 tot 9 uur in de bovenzaal van „De Post hoorn". Men zie overigens een in het N.H.D. voorkomende adverten tie hieromtrent. Bouma, 10 J. Smit, 11. de Groot, 12. Hupkes. De voorzitter, de heer Diepen, reikte de prijzen uit en deed dat op de hem eigene wijze met een toe passelijk woord voor ieder. Dit concours heeft geen enkele reden tot pessimisme gegeven, al dus de voorzitter, het was in elk opzicht geslaagd. Daaraan heeft ook medegewerkt de practische verbouwing waarvoor de voorzitter de heerWekke nogmaals dank bracht. Dank bracht de voorzitter aan de wedstrijd-commissie, die in zijn ge heel voortreffelijk werk heeft ver- richt. IV. „Het zijn geen Amerikanen". In Engeland voelt men er op het ogenblik heel veel voor om weer wedstrijden met Duitsland te organiseren. De Football Asso ciation heeft het plan zelfs om binnenkort contact met de Duit se organisatoren op te nemen. Dat alles geeft in de larven, die de Duitse laars maar al te zeer hebben gevoeld, weinig sympa thie ontmoet. Engeland kent de Duitsers alleen alskrijgsge vangenen. Van een Duitse bezet ting en alle misère, angst en el lende, welke tal van landen op den duur bijna murw hebben ge maakt, weet de Brit alleen maar van horen zeggen. De Duitse krijgsgevangene is in het alge meen een vlotte, prettige, onder danige jongen. En nu Hitier ver trokken is, herinnert hij zich in eens van het hele nazidom niets meer. „Het zijn geen Amerikanen" riep onlangs een vrouw bij een meeting in het Hyde Park na de geruchtmakende devaluatie van het pond sterling. Waarmede ze alleen maar wilde zeggen, dat Engeland er toch voor moest zor gen niet steeds meer van de Ame rikanen af te hangen. „We hebben een Amerikaanse bezetting gehadschreeuwde een ander. En zo blijft men in een cirkel rondtollen. Amerika is bij grote groepen Britten niet gezien, omdat men ze te goed heeft leren kennen en een Brit nu eenmaal geen Amerikaan is. De Duitsers, als onderdrukkers, kennen de Britten echter niet. En wat men erover vertelt, ach, de Amerika nen kennen wij ook maar van op een afstand. Ze zijn en blijven welkom als gasten. Als gasten al leen, niet? In eigen huis wil men immers graag zelf de baas blij ven? En zo bezien kunnen wij ook wel iets van het verlangen van Engeland begrijpen. „De Duitsers kunnen bij ons als gast komen; we willen er wedstrijden tegen spelen. Dat is alles." Ja, dat is per slot van rekening alles. En wij geloven vast en ze ker dat Nederland het ook best zou willen zien als die ellende er niet was geweest, die misère, waarvan het land zich thans, zo vele jaren na de oorlog, nog steeds niet heeft hersteld. Dat zijn van die dingen, die men niet gauw vergeet. En zolang die pijn lijke herinnering werkelijk pijn lijk blijft, zal er ook geen sport- contact mogelijk zijn tussen Ne derland en Duitsland. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bil> geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. ZACHT VOOR DE TIJD VAN HET JAAR Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige en later in de kust provincies tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en Zuid. Zacht voor de tijd va,n het jaar. KAPELAAN AARTS UIT BREDA VERONGELUKT Op de spoorwegovergang bij Wouw, in de buurt van Roosen daal, greep een locomotief giste ren de auto waarin de Zeereerw. heer J. Aarts, directeur van de K.A., afd. Vrouwelijke Jeugd in het Bisdom Breda was gezeten. Directeur Aarts werd uit de auto geslingerd en liep ernstige ver wondingen op; kort daarna over leed hij na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Directeur Aarts werd in 1917 ge boren en in 1941 tot priester ge wijd. Op het baanvak Nunspeet-Ol- denbroek kwam een zakenman,- de heer Willenborg uit Amster dam, met zijn auto in botsing met de trein. Het liep nogal goed af en de heer Willenborg kwam met de schrik en een lichte hersen schudding vrij. DEN HELDER. Vanaf Zondag middag wordt de Staverse jol met kleine motor, bemand met twee heren uit Den Helder, vermist. De heren waren rond 1 uur uitge varen voor een tocht naar Oude- schild (Texel). Of zij in deze haven geweest zijn is niet-bekend. Men vermoedt dat zij door' de storm, die rond 4 uur in het Marsdiep woedde zijn overvallen. De „Dorus Rijkers" heeft tot nu toe zonder resultaten nasporingen verricht. Nader vernemen wij dat het scheepje op weg was naar Oude- schiid voor reparatie, doch het is daar tot nu toe niet aangekomen. De „Dorus Rijkers" is hedenmorgen opnieuw uitgevaren om zijn speur tocht op het Marsdiep voort te zet ten. AVENHORN, 22 Oct. 4550 kg aardappelen, grove schot 6.30—7.60, beveanders 7,10—8, 12300 kg witte kool 44.60,, 16700 kg rode kool 5.50—-8.50, 6000 kg gele kool 55.60, 500 kg chin, kool 4.40—5.60, 11200 kg uien grof 13.50—13.80, gew. 15.30— 16.10. driel. 14.30—14.70, nep 15.40— 16. 25500 kg bieten I 6—6.40. II 4, 17800 kg peen II 9.10—10.50, III 7.70 8.90, 1125 kg augurken grof 19 22, basterd 26.10, stek 15.30, bom men 5.90, 5075 kg slabonen I 80, II 73—75. III 58—61, IV 48, stek 25—41 NOORDSCHARWOUDE, 24 Oct. 400 kg aardappelen, bevelanders 6.70, 5000 kg uien 13.90—14.50, driel. 13.60. nep 14, 1200 kg peen. II 9.20, III 7.40, 2400 kg rode kool 5.50—9.10, 1600 kg gele kool 55.30, 100.000 kg witte kool 55.10, succes witte 66.30, 900 kg slabonen 64—86, a£w. '57—67. (Van onze Romeinse correspon dent). Rome, 16 October 1949. Italië, met een katholieke meer derheid in de beide kamers, als mede in het regeringskabinet en daarenboven nog binnen zijn ter ritoriaal gebied de Pauselijke Staat van de Vaticaanstad inslui tend, is als vanzelfsprekend het eerst aangewezen land om het voorbeeld van de Zuid-Ameri kaanse Republiek van Brazilië na te volgen en bij gelegenheid van het aanstaande Heilige Jaar een amnestie af te kondigen. Dit vraagstuk is dan ook twee weken geleden door de regering in studie genomen, waarbij bleek, dat Italië op het gebied van amnestie de an dere landen stukken voor is. De Italiaan is van natuur in het geheel niet haatdragend; hij is zelfs zeer vergevensgezind. Deze laatste karaktertrek bij hem wordt nog wel eens door vreemdelingen als karakterloosheid aangezien of als gebrek aan princiep. Wie de Italiaan meer dan oppervlakkig kent, vindt zijn karakter op zijn zachtst uitgedrukt „kneedbaar". Een belediging kan men met een goed gekozen vriendelijk woord bij hem ongedaan maken en een hete ruzie is gemakkelijk met een liter goede wijn te bekoelen. Deze vergevensgezindheid heeft de Italiaanse regering dan ook in de naoorlogse jaren volop getoond. Sedert 2 Juli 1946, de .dag van het volksseferendum voor de instel ling van de Republiek, zijn er niet minder dan zeven amnesties toe gepast op de straffen van politie ke misdadigers en voor het ver grijpen tegen de voorschriften op de voedselvoorziening (zwarte- markt-misdadigers) en tegen de kieswetten. Alleen reeds de groep van politieke delinquenten, die in een land met een geschiedenispe riode van 22 lange jaren van fas cistische dictatuur zeer talrijk zijn, heeft het voordeel genoten van twee amnesties, in 1946 en in 1947, waardoor hun straf met tweederde verminderd is. Zo men er hierbij rekening mee houdt, dat de groot ste fascistische belhamels reeds vier jaar „zitten", dan kan men er verzekerd van zijn, dat bij een nieuwe amnestie geen van de 1000 fascisten, die nog in de gevangenis vertoeven, in zijn celletje zal be hoeven achter te blijven, maar daarna zonder meer met zijn reeds vroeger bevrijde fascistische vrien den zijn bevrijding zal kunnen vieren. Toen dan ook voor de re gering het vraagstuk van een am nestie bij gelegenheid van het Heilig Jaar aan de orde kwam, hebben de ministers geen reden gevonden, of liever niet voldoende delinquènten, die voor een achtste algemene amnestie in aanmerking komen. Er werd dus besloten ge durende 1950 wat ruimer te zijn met het verlenen van gratie en van voorwaardelijke straffen, doch dit niet als algemeen princiep, maar toegepast op elk afzonderlijk geval. Maar enige dagen geleden, bij de behandeling van de begroting van Justitie, voerde bij enkele le den van de christen-democratische partij de neiging tot vergevensge zindheid weder de boventoon en deze vroegen dan ook stemming over een door hen ingediendq dag orde, waarbij een algemene am nestie werd voorgesteld fhet het doel een algehele pacificatie in het land tot stand te brengen. Gek genoeg speelden deze weinige christendemocraten met hun voor stel juist in de kaarten van de ex tremistische partijen, van de so ciaal-communisten en van de par tij van de Italiaanse sociale be weging (M.I.S.), een groepering van ex-fascisten. Immers het con tingent van veroordeelden, die van deze amnestie nog kunnen profiteren, behoort tot deze twee politieke groepen, n.l. de 1000 fas cisten die nog vastzitten en de 500 sociaal-communisten, die in de ge vangenissen van het land over de gevolgen van hun opstandig ge drag bij stakingen en straatrelle tjes mediteren. Bij de stemming van deze dagorde hebben niet wei nig christen-democraten de kamer verlaten om niet aan de stemming behoeven deel te nemen en de meesten hebben eenvoudig tegen gestemd. Maar de weinige voor stellers, versterkt door de alge mene bijval van de communisten, de Nennianen en de leden van de M.I.S. hebben bij de aanwezigheid van 190 van de 574 afgevaardigden juist met slechts 10 stemmen de meerderheid behaald, zodat de minister van Justitie weer met de ópdracht zit te kijken voor een achtste amnestie de elementen bij een te zoekefi. Indien deze wer kelijkheid wordt, want ook de Se naat moet het voorstel goedkeu ren, dan worden de gelederen van de M.I.S. met een kleine duizend leden versterkt en zullen de com munisten ook weder hun volks demonstraties- en de toekomstige stakingen aantrekkelijker kunnen maken door de enscenering van de in dit vak alzijdig bekwame 500 slachtoffers van vroegere volgens hen misplaatste politie-arrestaties. Voor de amnestie voor het Hei lig Jaar blijft ook na deze even tuele achtste amnestie nog steeds voldoende materiaal aanwezig, want de totale bevolking van de Italiaanse gevangenissen bedraagt op het ogenblik, behalve de 1000 fascisten en de 500 rode duiveltjes, nog 71000 gevangenen, waarvan er 27000 reeds hun veroordeling uitboeten en de overige 44000 tot de voorwaardelijke „zittenden" behoren, omdat de rechterlijke macht nog niet over hun „zaakje" uitspraak heeft gedaan. Degenen, die plannen maken om in 1950 een Rome-reis te onder nemen, behoeven daarvan niet af geschrikt te worden door de ge dachte, dat al deze 71000 „knappe" jongens met hen het Heilig Jaar op vrije voeten zullen medevieren. Men kan er verzekerd van zijn, dat de „zware" jofigens voor'geen achtste noch negende, noch daar op volgende amnestie ooit in aan merking zullen komen! ROME (KNP) Radio Frankfort, die als semi-officiële spreekbuis van de nieuweDuitse regering van Bonn beschouwd kan wor den, heeft tijdens een uitzending commentaar geleverd op een plan van de Poolse regering om met het Vaticaan tot een over eenkomst te geraken. Volgens dit commentaar zou het in Duitsland een slechte indruk maken, indien het Vaticaan een grensverd_'!ng zou opnemen van de Poolse bis dommen met inachtneming van de Oder-Neisse linie, dus ook van dat gedeelte van Duits grondge bied, dat Polen geannexeerd heeft. Dit gebied, waarvan vele Duitsers verdreven en daarna door Polen vervangen zijn, is on der het bestuur van de vroegere Duise hiërarchie gebleven. De Poolse regering zou mede vragen deze hiërarchie door Poolse pre laten te vervangen. In Romeinse kringen merkt men op, dat de Poolse kerkelijke hiër archie de Poolse regering er aangaande dit radio-commentaar steeds op gewezen heeft, dat de indeling van een gebied in dio cesen een zuiver kerkelijke zaak is en als zodanig tot de uitsluiten de bevoegdheid van de H. Stoel behoort. Daarenboven is het niet de gewoonte van de H. Stoel een situatie, die onder politiek op zicht niet definitief is, door - officiële overeenkomst op kerke- liik terrein te bekrachtigen. Het is ook bekend, dat de be sprekingen tussen de Poolse hiër archie en de regering van War schau hoofdzakelijk twee punten betreffen, namelijk de toepassing van het Decreet van het H. Of- cie over het communisme en het godsdienstonderwijs op de sc.io- len. Het commentaar van radio Frankfort woi dt dan ook te Rome als een uiting beschouwd van de vrees van de Duitse regering, dat Duits grondgebied kerkelijk reeds bij Polen zou worden ingelijfd, waardoor a„u het verlangen van dit laatste land zou worden vol daan. Het gehele commentaar, dat eigenlijk slechts uit politieke ele menten bestaat, wordt dan ok beschouwd als een listig middel om iedere eventu.le daad van de H- Stoel or dit gebied reeds van te voren verdacht te maken. Het gebouw van de Verenigde Naties vordert gestaag. Honder den ramen telt dit imposante gebouw. Wij benijden de gla zenwassers niet, die tot taak hebben de ruiten hiervan schoon te houden. W.G.W.-VOETBAL DEN HELDER Het Con Zelo- veld werd afgekeurd, waardoor *t eerste thuis kon blijven. Het tweede speelde om half drie thuis tegen Helder 5 en wist tegen wind spelende onder 'n voortduren de regen een kleine veldmeerder- heid in een 2-1 voorsprong uit te drukken, Welke stand tot de rust behouden bleef. Daar het steeds harder ging regenen staakte de scheidsrechter in de rust de wed strijd. Het derde speelde om 12 uur uit tegen Wieringerwaard 3 op een ui terst glad veld een zeer spannende wedstrijd, en zag haar hard werken beloond met een 3-2 overwinning. Dit is een knappe prestatie en een bewijs dat de geest prima is. Dinsdag a.s. is er geen training. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN Bijbel als kleurboek Bjj de Uitgeverij „Helmond" te Helmond verscheen van de hand van Gerrit de Moree een bijbel prentenboek voor de jeugd. Men heeft getracht het verhaal van de Bijbel, dat reeds in verscheidene vormen voor de jeugd toegankelijk Is gemaakt, in de vorm van een kleur-boek tot de kleinen te moe- ten brengen, een Idee, dat zeker goed bedoeld, doch in deze vorm toch minder geslaagd geacht moet worden. De aandacht van de kin deren zal zich in de eerste plaats tot het kleuren der onderscheiden figuren wenden en het verhaal, dat overigens zeer summier uit de boeken te voorschijn komt, zal er allicht door op de achtergrond ge raken. Voor kleurboeken moeten er wel andere onderwerpen te vinden zijn. Het geheel doet wat simpel aan, terwijl de details te zeer zijn uitgewerkt om de aandacht op de hoofdzaak levendig te houden. Het ligt in de bedoeling van de uitge vers, binnenkort een serie van vijf exemplaren in de handel te bren gen. Hoe groot w en in de geh ramp van d journalisten regering een om het levei de artikelen hadden gesch Amerika gea Testimony" schrijven de aangaande li geschriften v Wij geven hit Hubert Knie die omkwami in Indonesia" joonplaten dc Batavia voern Goeden avon via op Java. (JET INGRIJPEh •s enigde Naties Oost-Indië heft het het Communisme doen toenemen en deel geweest van Dit oordeel hebt gen na twee weken die en reizen in I die veel te kort is ieder geval twee w dan onze Mr. Jessu weest is, toen hij de Hollanders een Bij dit bezoek 1 sproken met de hier, Soekarno, Ha Shahrir, de Sultan jahs, de federalists de Nederlanders in ka, Djocja, Bali en hebben een onderhc de Amerikanen in met de politieke waarnemers van de de Engelsen. Door: H. R. KNICKER Wij hebben duizei vlogen over deze eil reis en de geur va, rijen ingeademd. Hc len hebben wij gere rijstvelden en rut Balinese schonen he toverd door hun dan orkesten op Bali oren doen opengaan we verrukkelijke mu ben gevaren in een in de Straat van Ma wateren waarvan Jc verhaalde. De hoffelijke Inde ben ons voor zich ge hun glimlachende vri Hun strevingen heb grote sympathie ingel gunnen hen, dat ze k: willen. Zij wensen Hun kreet: „Merdek vindt weerklank in harten. Maar de misdad communisten in de v Java zijn er nog stei wapens, die de Nede wilden ontnemen. Ei dieten zijn de vijanc Indonesische volk. D ben de Nederlanders de ontwapening van ten te voltooien. Ni precies hun juiste get vierduizend, misschi duizend. Dertig duizt nistische opstandelinj in December j.l., zijn voeten, met of zonde DIT is de kern va bleem. Zal de Indonesische regering de bandieten en com ontwapenen en de baa als de Nederlanders trekken? De meest verbij ste dekking, die we hier dat de waarnemers v enigde Naties schenen gaan als de meest one onder de deskundiger men daar met een ste! wilden handhaven. 1 was, dat de Nederlant tijd bij het verkeerde den, de Indonesische echter altijd bij het Hun rapporten stemm met dit voorop gestelc Mijn eigen bevindi indien de Nederlandei begingen met hun polit tegen de Indonesische de V. N. een nog g maakten, door politio treden tegen de Neds De Nederlanders ha om het moorden en de door de bandieten, w regering van Soekarno trole meer had, tegen V.N. traden op om van wet en orde te dv Dit zou nu niet erg ge als de V.N. zelf bete strijdkrachten hadden de Nederlanders te Maar z>: helden hoegen leger om de inlandse beteugelen of te contr Slechts één wapen Ver. Naties om de Ne te treffen en dat was van intrekking van de hulp. Dat wapen gebruikte de Nederlanders te tre in der haast de eis te zij zich moesten ter waardoor het nauwkeu beraden doel van de Ne om een sterk en onafha donesië te schepen, ■iGGu, h'T is in grote lijnt haal. Nederland hi vestering van om en n mjlliard dollar in Ind

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2