voor het amnestie Communistisch gevaar in Indonesië is toegenomen door optreden van de V.N. Een interview met Gerrit de Stotteraar Ice Parade 1949" Politiek evenwichtskunstenaar tussen Oost en West Langzame maar gestadige voor uitgang van het Katholicisme in Scandinavië Maandag 24 October 1949 PAG. 3 iet Heilig Jaar Laatste getuigenis van Amerikaans journalist Marshall-hulp moet worden hervat Hoofdstedelijke Première in Carré Pandit Nehroe in Amerika „Geen economische hulp ten koste van de politieke vrijheid Zaligverklaring Karei van Habsburg Naar wij vernemen: mocraten met hun voor- i de kaarten van de ex- e partijen, van de so umisten en van de par- Italiaanse sociale be- 4.I.S.), een groepering cisten. Immers het con- an veroordeelden, die amnestie nog kunnen behoort tot deze twee roepen, n.l. de 1000 fas- nog vastzitten en de 500 amunisten, die in de ge- n van het land over de ^an hun opstandig ge- ;akingen en straatrelle- aren. Bij de stemming agorde hebben niet wei- n-democraten de kamer n niet aan de stemming deel te nemen en de abben eenvoudig tegen- vlaar de weinige voor- ersterkt door de alge- il van de communisten, aen en de leden van de jen bij de aanwezigheid a de 574 afgevaardigden slechts 10 stemmen de id behaald, zodat de in Justitie weer met de :it te kijken voor een nestie de elementen bij - keh. Indien deze wer- wordt, want ook de Se- het voorstel goedkeu orden de gelederen van net een kleine duizend ;erkt en zullen de com- ook weder hun volks- ;ies en de toekomstige aantrekkelijker kunnen jr de enscenering van ik alzijdig bekwame 500 5 van vroegere volgens atste politie-arrestaties. amnestie voor het Hei- ijft ook na deze even- te amnestie nog steeds materiaal aanwezig, jtale bevolking van de gevangenissen bedraagt nblik, behalve de 1000 i de 500 rode duiveltjes, gevangenen, waarvan eeds hun veroordeling ;n de overige 44000 tot aardelijke „zittenden" jmdat de rechterlijke ag niet over hun itspraak heeft gedaan, die plannen maken om n Rome-reis te onder- ioeven daarvan niet af- e worden door de ge- al deze 71000 „knappe" ït hen het Heilig Jaar jten zullen medevieren. ?r verzekerd van zijn, are" jongens voor geen h negende, noch daar- e amnestie ooit in aan dien komen! w van de Verenigde Jert gestaag. Honder- telt dit imposante Vij benijden de gla- 5 niet, die tot taak ïe ruiten hiervan on te houden. .W.-VOETBAL LiDER Het Con Zelo- fgekeurd, waardoor *t kon blijven. e speelde om half drie Helder 5 en wist tegen le onder 'n voortduren- :n kleine veldmeerder- 2-1 voorsprong uit te elke stand tot de rust leef. Daar het steeds j regenen staakte de ;r in de rust de wed- speelde om 12 uur uit ïgerwaard 3 op een ui- ;ld een zeer spannende zag haar hard werken een 3-2 overwinning, nappe prestatie en een e geest prima is. s. is er geen training. ■N Tl|DSCHRIFTEN I als kleurboek tgeverij „Helmond" te -scheen van de hand de Moree een bjfbel- voor de jeugd. Men ht het verhaal van de eeds In verscheidene de jeugd toegankelijk in de vorm van eeni ot de kleinen te moe- een idee, dat zeker i, doch in deze vorm geslaagd geacht moet aandacht van de kln- ch in de eerste plaats ren der onderscheiden iden en het verhaal, s zeer summier uit de jorschijn komt, zal er op de achtergrond ge- kleurboeken moeten er jnderwerpen te vinden heel doet wat simpel de details te zeer zfln im de aandacht op de vendig te houden. Het jdoeling van de uitge- cort een serie van vijf In de handel te bren- Hoe groot was de verslagenheid in ons land, tn Amerika en in de gehele wereld toen het bekend werd dat bij de ramp van de „Franeker" 13 van de 15 Amerikaanse journalisten die op uitnodiging van de Nederlandse regering een rondreis door Indonesië hadden gemaakt om het leven waren gekomen. Gelukkig echter konden de artikelen die zij tijdens hun verblijf in de Archipel hadden geschreven teruggevonden worden. Zij zijn nu in Amerika gedrukt en gebundeld in het boekje „Last Testimony" Laatste Getuigenis. Op objectieve wijze schrijven de journalisten in deze artikelen de waarheid aangaande Indonesië. Wellicht hebben deze posthume geschriften vele van hun landgenoten de ogen geopend' Wij geven hierbij de vertaling van een beschouwing door Hubert Knickerbocker, een der bekendste journalisten, die omkwamen bij de vliegramp. Het is getiteld „Here in Indonesia" Hier in Indonesië, en werd op gramo- foonplaten door hem enige dagen voor zijn dood vanuit Batavia vooruitgezonden naar Amerika. Goeden avond vanuit Bata via op Java. HET INGRIJPEN van de Ver enigde Naties in Nederlands Oost-Indië heft het gevaar van het Communisme hier ernstig doen toenemen en is in het voor deel geweest van de Sovjet-Unie. Dit oordeel hebben wij gekre gen na twee weken intensieve stu die en reizen in Indië, een tijd, die veel te kort is, maar die in ieder geval twee weken langer is dan onze Mr. Jessup in Indië ge weest is, toen hij in Januari 1.1. de Hollanders een slag toebracht. Bij dit bezoek hebben wij ge sproken met de meeste leiders hier, Soekarno, Hatta, Salim en Shahrir, de Sultans en de Rad- jahs, de federalistische politici en de Nederlanders in Batavia, Ban- ka, Djocja, Bali en Makassar. We hebben een onderhoud gehad met de Amerikanen in het consulaat, met de politieke en militaire waarnemers van de V.N. en met de Engelsen. Wij hebben duizend mijlen ge vlogen over deze eilanden als pa rels en de geur van hun spece rijen ingeademd. Honderden mij len hebben wij gereden door hun rijstvelden en rubberplantages. Balinese schonen hebben ons be toverd door hun dansen en de bel- orkesten op Bali hebben onze oren doen opengaan vor een nieu we verrukkelijke muziek. We heb ben gevaren in een Malay-prauw in de Straat van Makassar op de wateren waarvan Joseph Conrad verhaalde. De hoffelijke Indonesiërs heb ben ons voor zich gewonnen door hun glimlachende vriendelijkheid. Hun strevingen hebben ons een grote sympathie ingeboezemd. Wij gunnen hen, dat ze krijgen wat ze willen. Zij wensen vrij te zijn. Hun kreet: „Merdeka", Vrijheid, vindt weerklank in Amerikaanse harten. Maar de misdadigers en de communisten in de wildernis van Java zijn er nog steeds met hun wapens, die de Nederlanders hen wilden ontnemen. En deze ban dieten zijn de vijanden van het Indonesische volk. De V.N. heb ben de Nederlanders verhinderd de ontwapening van deze bandie ten te voltooien. Niemand weet precies hun juiste getal. Misschien vierduizend, misschien vijftig duizend. Dertig duizend commu nistische opstandelingen, bevrijd in December j.l., zijn nu op vrije voeten, met of zonder wapenen. DIT is de kern van het pro bleem. Zal de toekomstige Indonesische regering in staat zijn de bandieten en communisten te ontwapenen en de baas te blijven, als de Nederlanders zich terug trekken? De meest verbijsterende ont dekking, die we hier deden, was, dat de waarnemers van de Ver enigde Naties schenen te werk te gaan als de meest ondeskundigen onder de deskundigen. Zij kwa men daar met een stelling, die ze wilden handhaven. Die stelling was, dat de Nederlanders het al tijd bij het verkeerde eind had den, de Indonesische Republiek echter altijd bij het goede eind. Hun rapporten stemmen overeen met dit voorop gestelde principe. Mijn eigen bevinding is, dat, indien de Nederlanders een fout begingen met hun politionele actie tegen de Indonesische Republiek, de V. N. een nog grotere fout maakten, door politioneel op te treden tegen de Nederlanders. De Nederlanders handelden zo om het moorden en de plundering door de bandieten, waarover de regering van Soekarno geen con trole meer had, tegen te gaan. De V.N. traden op om de krachten van wet en orde te dwarsbomen. Dit zou nu niet erg geweest zijn, als de V.N. zelf betere politie- strijdkrachten hadden gehad om de Nederlanders te vervangen Maar z-: helden hoegenaamd geen leger om de inlandse rebellen te beteugelen of te controleren. Slechts één wapen hadden de Ver. Naties om de Nederlanders te treffen en dat was het wapen van intrekking van de Marshall hulp. Dat wapen gebruikten wij om de Nederlanders te treffen, door in der haast de eis te stellen, dat zij zich moesten terugtrekken, waardoor het nauwkeurige, vast beraden doel van de Nederlanders om een sterk en onafhankelijk In donesië te schepen, schipbreuk leed. [VT is in grote lijnen het ver- haal. Nederland heeft een in vestering van om en nabij de vier milliard dollar in Indië. Daarvan trok het gewoonlijk 500 millioen dollar per jaar, welk bedrag een deel vormde van het totale na tionale inkomen van het moeder land, al naar gelang de omstan digheden geschat op 10 tot 15 pet. Dat wil zeggen, dat het leven van Nederland afhangt van Indië. Mo menteel zijn de inkomsten uit In donesië gelijk nul. Het zou dwaas zijn deze rijk dom te beschouwen als een ba naan, die de Hollanders zonder moeite geplukt hebben. De rijk dom van Indië is een schepping van Nederland, evenzeer als het resultaat van de arbeid der inlan ders, die onder het Nederlandse bewind van enkele volksstammen 300 jaar geleden, aangroeiden tot 70 millioen op de dag van van daag. Een groot deel van deze rijkdom werd door de Japanners en door de Indonesische rebellen met hun politiek van de verschroeide aar de verwoest. Er zouden lange ja ren van vrede en veel kapitaal nodig zijn om de productie te herstellen. De Nederlanders re kenden op de Marshall-hulp om hen hierin te helpen. LI EEL de wereld heeft de rub- ber nodig en de suiker, de kinine en de peper, de kapok, de copra, de palmolie, de thee en de koffie, de cacao en de tabak, die Indië voortbrengt. Nu krijgen we er zo goed als niets van. De olie op Sumatra zou voor ons van vi taal belang kunnen zijn voor het geval de Sovjets het Midden- Oosten overrompelen. De Ame rikaanse olie-mensen hier zijn zeer pessimistisch over de voor uitzichten op ordelijk arbeiden als de Nederlanders zullen zijn ver trokken. Toen de Nederlanders in De cember j.l. tot actie overgingen, deden zij dat om een eind te ma ken aan de voortdurende verwoes ting van de bronnen dezer pro ducten. De bandieten uit de rim boe verwoestten Indië op dezelfde grondige wijze als de Bolsjewie ken in Rusland de wereld van Tolstoi weggevaagd hebben. De Indonesische communisten en ro vers waren nog steeds bezig de aarde te verschroeien en de plan tages met hun voor de industrie onmisbare planten en hun on schatbare Europese en Amerikaan se machines te verbranden. ER is zo goed als niets overge bleven van de prachtige plan tagehuizen, die de Nederlanders gedurende de laatste tien genera ties hebben gebouwd. Nederlan ders, die naar hun plantages zijn teruggekeerd, zagen slechts de as van de huizen hunner voorvade ren. Deze Nederlanders zijn geen kolonialen. Zij zijn Indonesiërs, even oprecht ais de inlanders. Zij zijn hier geboren en hun ouders zijn hier geboren en velen van hen kunnen de lijn van hun af stamming in Indië even ver te rug doortrekken als welke in heemse prins ook. Zij zijn even min kolonialen als de inwoners van Texas dat in hun land zijn. Zij delen alle gevoelens en rech ten van de Indonesiërs. Zulke Nederlanders heb ik ont moet, schrale kerels met een ge zicht als van leer en gesloten lip pen in Soerabaja, in Djocja, op de stations en de vliegvelden. Zij dragen altijd geweren. Het htirde werken heeft hun gezichten ge rimpeld. Zij logenstraffen de ge ijkte voorstelling van de dikke koloniaal, die vet wordt door het gezwoeg van de inlander. Zij zijn broeders van Daniël Boone. Met alle sympathie voor de In donesiërs, mag hun opstand te gen de Nederlanders toch niet vergeleken worden met de Ame rikaanse Vrijheidsoorlog tegen Engeland. Als de Amerikaanse Indianen in 1776 in opstand zou den zijn gekomen en de blanke kolonisten zouden hebben verdre ven, zou dat een goede vergelij king zijn. Maar wij roeiden onze Indianen uit en maken nog steeds helden van onze Indiaanse strij ders van lang geleden. Via Nederlands neest Noordelijke naven, Delfzijl, wor den aardappelen ge ëxporteerd naar di verse landen met een groot aardappel- tekort, zoals Portu gal en Spaans-Ma- rokko. Enige sche pen liggen in de ha ven gereed om vol geladen te worden. (Van onze bijzondere medewerker). Tussen deze beide nieuwe staten, India en Pakistan, is het nog aller minst pais en vreê. Behalve laten te, zijn er ook openlijke conflicten, b.v. over Hayderabad, waar de UNO, vooralsnog niet met defini tief resultaat, olie op de golven poogt te plengen, nadat India zich langer dan een jaar geen zier van die UNO-pogingen had aangetrok ken. Dan zijn er de enorme sociale tegenstellingen tussen onmetelijke rijkdommen en bittere armoede. Want ook India, evenals de meeste landen van het Verre Oosten, kent nauwelijks iets, dat met onze mid denstand te vergelijken is, terwijl de eerste beginselen van sociale zekerheid, of van het „gelijke le venskansen voor een ieder" er practisch nog ontdekt moeten wor den. Ook de politieke tegenstellin gen zijn er niet gering en het cpmmunisme fel gekant tegen het Nehroe-regiem, dat overigens slechts in naam democratisch is begint er zich heftig te roeren. Onlangs doken geruchten op, dat de collaborateur met Japan, Soeb- bas Chandra Boose, nog in leven zou zijn en vanuit communistisch China per radio een actie in India aan het voorbereiden zou zijn. De enorme communistische sucdessen in China, die ook Indo-China, Siam, Birma en Malakka bedrei gen en daarmede, als de vlammen van een fel uitslaande brand, lik ken aan het huis van India, moe ten Pandit Nehroe en de zijnen zeker verontrusten. Aanvankelijk stond Nehroe op het standpunt, dat hij India buiten een Oostelijk of Westelijk bloc wenste te houden. Hij laakte het communisme niet, had zo nu en dan vriendelijke woorden voor „het goede dat erin is", maar keer de zich wel tegen „revolutionnaire practijken" van de communisten in India. Naarmate het communis tische gevaar in China sneller om zich heen greep, neigde deze „neu traliteit" van Nehroe toch wel wat meer naar het Westen. Nehroe's zuster, mevrouw Pandit, de vrouw van even indruwekkende schoon heid als diplomatieke begaafdheid, verwisselde haar ambassadeurs- post in Moskou voor die te Was hington. Tegen veler verwachtin gen in, maakte Nehroe India niet los uit het Britse gemenebest, dat nu niet meer „Brits" mag heten. Het merkwaardig proefballonnetje een voorstel van India tot een conferentie tussen Stalin en Tru man met vier leidende staatslie den, twee uit het Westen en twee uit het Verre Oosten werd in de UNESCO (de UNO-organisatie voor onderwijs, kunsten en weten schappen), waar het nauwelijks enige aandacht trok, stellig slechts opgelaten als „bewijs" der steeds nog bestaande „neutraliteit". Waar om? Wellicht als tegenwicht tegen het nu aan de gang zijnde bezoek van Nehroe aan Washington. Daar is hij gevierd, zoals men hoofden van grote mogendheden pleegt te ontvangen. Hij reisde in Truman's persoonlijk vliegtuig. Hij werd door de president persoon lijk op het vliegveld afgehaald. Hij sprak in de beide Huizen van het congres en werd daar toegejuicht. Vervolg op pag. 5 AMSTERDAM. (Van onze redac teur). Zaterdagmiddag ging in Carré voor een uitverkocht huis de hoofdstedelijke première van Cer- ni en Redley's Internationale IJsre- vue: „ïce Parade 1949". Achter het pseudoniem Redley verbergt zich de bekende Nederlandse regisseur en toneelspeler Willem Goossens, die met zijn gezelschap, na een 17-daags optreden te Amsterdam, een tournee door het buitenland zal gaan ma ken. De roem van de revue is liet Bef" gische kampioenspaar John Malisart en Simone Haerens, dat met zijn Spaanse dans en zijn Apache-num mer, doch vooral met zijn „Silver- Rhapsodie" waarin het zich tot zil veren standbeelden metamorpho- seert. buitengewone successen oogst. Andere sterren zijn de Amerikaanse Jeanne Rathbonne, de balerina van het ijs, en Chris Heyerle de bekende partner van Sonja Henie in de film „Second Fiddle" die in verschillende solo's en tesamen met de Engelse Joy Aston o.a. de „Way to the Stars" in zuivere rhythmiek en met een ooeiende gratie op het ijs bracht. De Nederlandse Dieneke van Dien schaatste een cowboy-solo, een Oud- Hollandse dans in de „IJsvreugde in Holland"-scène. en was de bruid op de „Hongaarse Bruiloft". Het „Bal in Wenen" met Joy Aston, Jack en Monica Harnet en de Redley girls en boys vormde een der boei endste kijk-scènes van de gehele ijs- revue, die op de betrekkelijk kleine toneelruimte van Carré door Tom Manders knappe décors fraai werd geëncadreerd. Het vrolijke element brachten o.a. „De drie Schotten", een nummer van Monas. Bauer en Gindre, dat vorig jaar in de Apollo-hal reeds succes oogstte. Ook de „Grote 'Schoonmaak", een zeer geslaagd vro lijk tussenbedrijf van dezelfden, en „Ice Comedien" van de Lindstrom- brothers vormden gewaardeerde in termezzi in een goedbezet en vlot afgewerkt program waaraan uiter aard de Redley-girls een zeer werk zaam aandeel hadden. Twee weken nog zal dit ijsfeest in de kle.urenbundels van Carré's schijnwerpers te bewonderen zijn. Die de feeën uit het sprookje tot leven gewekt wil zien en houdt van een kijkspel vol gratie en charme, die kope een kaartje en late zich enkele uren in de ban van dit feest van kleur en lijn en schone klanken gevangen houden. BANKBILJETTENSMOKKEL NAAR INDONESIË 's GRAVENHAGE. Van offi ciële zijde wordt medegedeeld, dat de laatste weken ernstige gevallen van bankbiljettensmokkel in post- paketten naar militairen in Indo nesië zijn' achterhaald. In verband hiermede is de controle op deze zendingen verscherpt en zullen deze en dergelijke overtredingen van de deviezenvoorschriften met gestreng heid worden vervolgd. DE LAATSTE KEIZER VAN OOSTENRIJK De Kerkelijke Rechtbank van het Aartsbisdom Wenen heeft het informatieproces voor de zalig verklaring van de laatste keizer van Oostenrijk, Karei I van Habs- burg-Lotharingen, met positieve resultaten afgesloten. Keizer Karei I was de zoon van aartshertog Otto en kleinzoon van een broer van keizer Franz Jozef. Hij werd geboren 17 Aug. 1887 te Persenbeug. Zijn opvoe ding was zeer eenvoudig; zijn karakter stil, minzaam en god vruchtig. In 1911 huwde hij met prinses Zita van Bourbon-Parma, die hem acht kinderen schonk. Kroonprins geworden wegens de moord op aartshertog Ferdinand te Serajewo, speelde hij tijdens de wereldoorlog aanvankelijk een bescheiden rol, daar de keizer veel wantrouwen jegens hem koesterde. Na de dood van keizer Franz Jozef in 1916 volgde hij hem 21 November 1916 op als keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije. 12 November 1918 deed hij afstand van de troon en vestigde zich in Zwitserland, van waaruit hij nog twee pogingen waagde tot herstel van de Hon gaarse troon, maar die op weer stand stuitten van regent Hor- thy en van de kleine Entente. Karei I van Habsburg-Lotharin- gen stierf op 4 April 1922 op het eiland Madeira te Funchal. Spoe dig werd zijn graf te Funchal een druk bezocht pelgrimsoord, waar, zoals men zegt, talrijke wonderen gebeurden. Het eigenlijke zaligverklarings proces wordt in October geopend. De aartsbisschop van Wenen, de bisschop van Funchal en de aarts bisschop van Quebec, waar zijn echtgenote met haar kinderen verblijft, zullen voor dit proces getuigen oproepen. Kopenhagen (K.N.P.). Van de vier Scandinavische landen telt Denemarken de meeste Katholie ken. Men schat hun aantal daar op ongeveer 25.000. Hoe hoog dit cijfer eigenlijk is wordt pas dui delijk, wanneer men bedenkt, dat in 1848 Denemarken 800 Katholie ken telde en in 1900 nog pas 5000. De Katholieken van Denemarken wonen voornamelijk in Kopenha gen, een stad van ruim een mil lioen inwoners. De totale bevol king van het land bedraagt onge veer vier millioen inwoners. Het Apostolisch Vicariaat van Denemarken werd op 15 Maart 1892 door Paus Leo XII opgericht en wordt sinds 1938 bestuurd door Mgr. Suhr, die zelf een bekeerling is. Het vicariaat heeft de beschik king over negentig priesters, van wie 25 Denen. Op het groot-semi narie studeren op het ogenblik 20 priesterstudenten. Jaarlijks telt men 125 tot 150 bekeringen. Zweden, dat wat inwonertal aangaat, ruim twee en een half maal zo groot is, telt slechts 6000 Katholieken. In het jaar 1837 ge schiedde het voor de eerste maal na de Hervorming, dat er weder om een Katholiek kerkje werd ge wijd. Het Apostolisch Vicariaat van Zweden, dat door Paus Pius VI op 23 September 1783 werd op gericht, staat sinds 1922 onder lei ding van Mgr. Erik Muller, een Duitse bisschop. Hij wordt geassis teerd door een Zweeds coadjutor met recht van opvolging. Mgr. Ansgar Nelson. Dit vicariaat telt 12 parochies met 4 scholen en 10 ziekenhuizen. Er zijn 36 priesters, van wie slechts 6 Zweden. Boven dien zijn er sedert 1945 nog 11 priesters uit de Oostelijke landen, die belast zijn met de zorg voor de Baltische vluchtelingen in de verschillende Zweedse kampen. De 133 zusters, over wie dit vica riaat kan beschikken, behoren tot de zes verschillende congregaties. Er zijn slechts 9 Zweedse zusters onder. Paus Pius IX stichtte op 10 April 1934 het Apostolisch Vicariaat van Oslo. Op 10 Maart 1944 werd dit vicariaat door Paus Pius XII uit gebreid met twee Apostolische Prefecturen: de eerste met zetel te Molde en de tweede te Tromsö. Alleen dank zij mijn bijzondere relaties met hoger instanties bij het gevangeniswezen (onnodig te zeggen dat die betrekkingen van louter zakelijke aard zijn) kreeg ik gelegenheid door te dringen tot Gerrit in zijn jongensjaren het domein van Gerrit de Stotte raar. Het domein althans, dat voor Gerrit opnieuw is gereserveerd, in de hoop dat dit een belemme ring zal zijn voor de uitvoering van de gistingen in zijn onrustige natuur. Ofschoon mijn papieren in orde waren, wilden de bewa kers mij niet onmiddellijk toe gang verschaffen. Ze hadden de laatste maanden zoveel vervelen de ervaringen met Gerrit opge daan, dat ze liever geen risico's namen. Pas toen ik verzekerde dat mijn reis naar Utrecht niet onder broken was in Amsterdam, dat ik geen kennissen had in de Nieuwe Kerkstraat en dat ik geen lid was van de Vrijwillige Landstorm werd mij de toegangspoort naar de cellen ontsloten. Gerrit bleek te huizen in het getraliede vertrek aan het einde van een tientallen meters lange gang, op de vierde verdieping van de Utrechtse strafgevangenis. Mijn begeleider - een cipier met ruim dertig dienstjaren - wilde zich over Gerrit's succesvolle ont vluchtingspogingen niet uitlaten. Hij was allang lekker dat de Stot teraar terug was. „Niet achterom kijken" was zijn oordeel. „Altijd maar vooruit zien en optimistisch blijven". Merkwaardig dat gevangene en bewaker hetzelfde standpunt hul digen. Gerrit de Stotteraar bleek niet bij de pakken neer te zitten. Weliswaar waren twee ijzeren kogels met dikke stalen kettingen rond zijn enkels geklonken, maar in zijn keurig gesteven en gestre ken gestreept costuum floot hij opgewekt het bekende „wij leven vrij wij leven blij", terwijl hij met fijne steekjes de pijp van een overall omzoomde. Hij beantwoordde mijn vriende lijke groet zoals ik het verwacht had: stotterend. Gezien het feit dat onze krant vandaag niet in dubbel formaat verschijnt, zal ik ons gesprek kort en bondig weer geven. „Ga zitten", zei Gerrit. Ik liet me zakken op de helder geboende celvloer, maar daar wilde m'n gastheer niet van horen. „Neem mijn stoel. Ik heb alweer zo lang gezeten en heb bovendien nog een jaar of vier voor de boeg. Tenminste...." Hij lachte listig en sleepte zich met de kogels een paar meter naast de stoel, zodat ik 't mij gemakkelijk kon maken. Gerrit had zijn woordje klaar. Hij snoefde niet op zijn reputaties als uitbreker, maar kon een zeke re voldoening over zijn prestaties niet verbloemen. Vooral over de laatste resultaten van z'n werk zaam brein toonde hij zich zeer tevreden. Hij was van mening dat de ontvluchtingstechniek nog in het eerste stadium van ontwikke ling verkeerde en was er van overtuigd dat voor uitbrekers de mogelijkheden nog lang niet uit geput waren. Onze deskundige drukte zich - het zij nogmaals ge'- zegd dat een strikt phonetische weergave tot de onmogelijkheden behoort - als volgt uit: „In de handleiding voor opgeslotenen, waaraan ik het voorrecht heb te mogen werken, zult U te zijner tijd kunnen lezen, dat het uitbre ken in hoofdzaak berust op de mimicry-theorie. Moet de gevan gene overalls maken, dan steekt en in zijn arbeid om het dagelijks brood hij zich in een van die bedriege- lijke kledingstukken en de ge vangenisdeuren gaan voor hem open. Maakt hij wasknijpers, hij loopt als wasknijper naar buiten; leest hij erwten dan vermomt hij zich als erwtenbaai. Nu is nog de moeilijkheid om je niet te laten pakken als je goed en wel buiten de muren staat. Tenslotte ziin je adressen beperkt. Je kan niet al tijd naar je zuster gaan. Ach ja, Mien is een goeie meid. Ze kan er ook niets aan doen dat ik hier weer zit Gerrit schoten de tranen in de ogen toen hij zich zijn dierbaarste bloedverwante herinnerde. Maar belangstelling informeerde hij hoeveel jaren ik reeds in de cel had doorgebracht. Ik wilde niet kinderachtig schijnen en zei dat het zowat een jaar of zes geweest moest zijn. En nog nooit uitgebroken Nee Gerrit, nog nooit. De Stotteraar glimlachte/ „Een beginneling dus" constateerde hij. Zwaar bonkten de kogels over de vloer toen hij zich tot mij wendde en mij in het oor fluister de: „Je kunt mijn handleiding gratis krijgen, zo gauw ze in druk verschijnt. Schrijf maar naar de Landsdrukkerij en zeg dat ze je op de voorrangsliist moeten zet ten. Doe mijn nu ook een plezier. Als je in de buurt van Mien komt, vertel dan dat ze me over een paar weken kan verwachten." Ik wist dat Gerrit woord zou houden. Heeft hij Mien in dit op zicht ooit teleurgesteld De Stotteraar beschouwde het onderhoud als geëindigd. Hij drukte mij de hand en liet me uit. Het leek alsof hij zich met geweld moest beheersen. „Nog niet," mompelde hij, „nog niet.." In de gang wachtte de cipier. Hij grendelde de deur en' bege leidde mijnaar de poort van de gevangenis. In alle gangen be merkte ik nu wijzers met op schriften als: naar buiten naar de zij-uitgang. Het verbaasde mij dat we juist de richting uitgingen tegenover gesteld aan die welke op de bord jes was aangegeven. „Dat is om Gerrit om de tuin te leiden", vertrouwde de bewa ker mij toe. „Als hij de bordjes volgt, tippelt ie weer in de val. Maar of ze zullen helpenJ. T. Apostolisch Vicaris van Noorwe gen is sedert 1932 Mgr. Hangers, een Luxemburger. De Apostolische Prefectuur van Molde staat van 1945 af onder leiding van pater Deutsch. De Prefectuur van Trom sö wordt bestuurd door pater Wamber, die sedert 1933 dit dis trict „suo jure" bestuurde. Noor wegen telt drie millioen inwoners. Hiervan zijn er slechts 3.000 Ka tholiek. Het vicariaat van Oslo heeft de beschikking over 37 pries ters, die verspreid zijn over 16 pa rochies. Ieder jaar zijn er ongeveer vijftig bekeringen. In Finland leven slechts 1780 Katholieken, verspreid over 4 pa rochies, die bediend worden door 9 priesters. Van deze negen pries ters zijn er acht Nederlanders. Zij worden bijgestaan door 10 broe ders en 12 kloosterzusters. Het Apostolisch Vicariaat van Finland werd opgericht in 1920 en staat sindsdien onder leiding van de be kende Nederlandse missiebisschop Mgr. Cobben. Te Helsinki is het Pauselijke Instituut voor de Scan dinavische landen gevestigd en staat onder leiding van de paters Dominicanen. Mgr. Gunnarson is Apostolisch Vicaris van IJsland, waar slechts enkele Katholieken wonen. Dit Apostolisch Vicariaat werd opge richt op 6 Juni 1929. Onlangs werd voor de eerste maal sedert eeuwen een inwoner van Groenland de Deense nederzetting in het Pool gebied in de Katholieke Kerk gedoopt. is de Staatscommissie, die o.m. tot taak heeft te onderzoeken in hoever een herziening van de pensioenwetgeving met het oog op de huidige verhoudingen ge wenst is, geïnstalleerd is de directie van de A.K.U. erin geslaagd de fabricage- en verwer kingspatenten op het gebied van nylon van een Amerikaanse on derneming te verwerven. Het is nog niet bekend wanneer de A.K.U. zijn eigen nylon-producten op de markt zal brengen werd Zaterdag de in sport- luchtvaartkringen bekende figuur de heer J. Peperkamp, op het Hil- versumse vliegveld gehuldigd, omdat hij dertig jaar werkzaam is bij de Luchtvaart is gisterennacht tijdens een vecht partij voor de nachtclub „Femina" op het Rembrandtsplein te Am sterdam, een 44-jarige vrouw, die de vechtenden wilde scheiden, be roofd van een platina-hanger met 14 diamantjes ter waarde van on geveer 3000 gulden. Een der vechtersbazen, alsmede een chauf feur en twee vrouwen, zijn in verband hiermede gearresteerd, doch de platina-hanger is nog niet terecht zal Johan de Meester, de regisseur van de toneelgroep „Comedia" in Januari en Februari 1950 een aan tal voorstellingen in Tel Aviv re gisseren hebben vier studenten, waaronder een Nederlander, zonder geld op zak al liftende een tocht van acht weken gemaakt van Nederland uit naar Denemarken, Duitsland, Zwitserland, Italië, Sicilië, Tunis, Algerië, Marokko, Spanje en Frankrijk. Hier en daar verdien den de jongelui enig zakgeld door het verrichten van werkzaam heden heeft de „Bantam", die Zaterdag vanuit Rotterdam naar Indonesië is vertrokken, het eerste Kerst materiaal meegenomen Nieuwe Nederlands Ambassadeur Ie Moskou Naar het ANP verneemt zal dr. Ph. C. Visser als Nederlands am bassadeur te Moskou worden opge volgd door mr. F. C. O. baron van Pallandt, thans Nederands gezant te Buenos Aires. De heer Visser zal over enige tijd met pensioen gaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3