D.D.D. Verschijning van H. Maagd te Weert? Selden Chapin in ons land Indien de Koning werkelijk groot is, zal hij moeten aftreden RADIO De Beurs Regionale Volksraadpleging is in strijd met de eenheid Engeland en Frankrijk ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Dinsdag 25 October 1949 PAG. 3 Een 18-jarige schildersknecht blijft volhouden verschijningen te hebben gehad Naar wij vernemen: De nieuwe Amerikaanse Ambassadeur Spaak tot het Belgische volk: 66 pet. der stemmen is voor terugkeer noodzakelijk Remmen van vracht auto braken EERSVERWACHTING sdeeld door het K.N.M.I. te t, geldig van Dinsdagoch- jt Dinsdagavond: ET VEEL WIND oop van de dag toenemen- colking met voornamelijk Zuiden van het land enige Aanvankelijk weinig wind. )t matig toenemende Zui- wind en weinig verande- temperatuur. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, set de Jeuk bedaren en iodt de ziektekiemen, zodat huid zich kan herstellen. (Adv.J VARENDEN VAN JOL OP VERONGELUKT ervolg van pag. 1.) e kracht van het zeewa- de losstaande mast uit en gelicht. Wellicht heb- e verongelukten nog ge- or middel van deze hou- het leven enige minuten i. ilitiewege is het verzoek an alle instanties langs i van Texel en Friesland 'sluitdijk om uit te zien hoffelijke resten van de ihtoffers. t en het grootzeil werden Dorus Rijkers meegeno- r wij nog nader hebben heeft het bij oordeel- >ersonen wel enige ver- gewekt, dat de heren Cos zijn uitgevaren ter- tormbal practisch was fan verschillende zijden ij gewaarschuwd, doch al te optimistisch ge- j stonden bekend als lijke zeilers. De heren los, resp. 46 en 32 jaar gehuwd. De heer Kos ochter na. VRACHTSCHIP OP JN GELOPEN rsf thans blijkt is het uwkeurig opgezette hema, waaraan werd ten door de sleepbo- nd" en „Oceaan", de ten „Dorus Rijkers" nde" en een marine- jcbaseerd geweest op gegevens. namelijk uit de mede- kapitein Larsen begre- iloep met de 8 man om lur over boord was ge- t blijkt op een nood- 'stand te berusten. De lijk reeds afgezet direct ;ie, dus om ongeveer 4 Idags. De reddingboten ioor de hele avond en de nacht gezocht vol le gegevens. R VERVANGT N ROESSEL A.N.P. verneemt zal lidvoor van Roessel, tijdens de wedstrijd uidelijk elftal en Lu- Lutterade een vrij eenblessure opliep, s. voor de wedstrijd voorlopig Nederlands ïngelse ploeg Middle- rs vervangen worden van de Amsterdamse er de Spartaan. M TSJECHISCHE I VEROORDEELD Achttien ka ters zouden ieder tot 'evangenisstraf zijn /egens het voorlezen herderlijke brieven hoppen, aldus wordt are zijde vernomen. .-NIEUWS Deze week hebben maandelijkse film- [regatie is om kwart arna zijn alle leden vezig in ons K.J.B.- uwe leden zijn nog irte welkom. Kom eens bij ons kijken als lid. Programma's ie drie maanden zijn 'lijn de jongens die d waren? Leven jul- 3en je als een dooie a stroom is meege- je nog en durf je aan? Help met aan de KJB in je eigen al het worden wat 1. een beweging die i pakt, ontwikkelt, pant. Wij wachten de spreuk van dit ;rken mee aan onze ING BERGEN het programma De Kunstkring te i uitvoeringen vast- ivember, 1 Decem- en 13 April. Op de nt het „Ballet der" lp 1 Dec. het Re- op 13 April het :el met 'n nog na- toneelstuk. Op 2 Amsterdams To- tuk van Van Dal- in de vertaling van is Dedit Op Woensdag 26 i R.K. Landarbei- 3 Dedit een leden- afé Mulder. Door der agenda wordt ien deze vergade- i. Een hoofdbe- jreken over de :rkeloosheidverze- •r het in werking ds der land- en lieder dus iets om i. Landarbeiders vrij, wij rekenen (Van een onzer redacteuren) Het feit, dat enkele bladen de stilte hebben verbroken betref fende het gerucht, als zou de H. Maagd nabij Weert aan de 18-jarige schiidersknecht Mathieu Jacobs zijn verschenen, heeft een enorme mensenstroom tengevolge gehad. Zondag stonden langs de weg WeertStamproy in vier rijen dik over een afstand van 4 a 5 kilometer duizenden auto's geparkeerd. Het aantal mensen dat zich rond de plek waar de verschijning zojg plaats hebben, had samengepakt liep ver in de tienduizenden, maar een enigszins nauwkeurige schatting viel onmogelijk te maken. Dit alles heeft ons genoopt ook publiciteit te geven aan hetgeen te Weert plaats heeft. Wij volstaan met het mededelen van door ons geconstateerde feiten, maar wijzen er daarbij op dat een uiterste gereserveerdheid tegenover het geval is geboden. De eerste verschijning Zondag 16 October zou, naar Mathieu Jacobs ons persoonlijk verklaarde, de eerste verschijning hebben plaats gehad omstreeks 10 uur 's avonds op de weg van Weert naar Stamproy. Mathieu fietste toen over een binnenweg en keerde van kennissen, waar hij had gekaart, terug. Volgens de verklaringen zou hij toen zijn naam hebben horen roepen, waarna hij is afgestapt en op het kruispunt KeenterstraatDijker straat, nabij een groep Canadese bomen zou voor het eerst de H. Maagd aan hem zijn verschenen. Wij hebben Mathieu enkele vragen gesteld. Hij vertelde ons, dat Dinsdag de H. Maagd niet aan hem is verschenen. Men schijnt hem toen afgeraden te hebben naar de bewuste plek te gaan. Maar op Woensdag, zegt Mathieu, is de H. Maagd mij tweemaal verschenen. De eerste keer tij dens het werk aan een schoolge bouw, waar ik als schildersknecht bezig was. en 's avonds wederom om 10 uur op het kruispunt. Zondag j.l. was een ontzagwek kende mensenmassa op het be wuste kruispunt samengekomen. Enkele minuten voor 10 uur werkte Mathieu zich door de mensenmassa naar de plek, waar de verschijning weer zou plaats hebben. Het was onmogelijk, de jeugdige Mathieu te volgen, zo dat wij hem niet van nabij heb ben kunnen gadeslaan. Toen Mathieu de plek bij de Canadese bomen had verlaten, drong het tienduizendkoppige pu bliek naar een der bomen, waar aan een klein Maria-kapelletje was bevestigd, en met messen sneed men de schors van de stam. Omstreeks 11 uur hebben wij PROGRAMMA WOENSDAG 26 OCTOBER 1949 HILVERSUM I, 301 M. - V.TOVAJtA 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 22.00r—24.00 VARA. 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendpmnas- tiek 7 30 Gramofoonmuziek, 7.33 Oog in' al, 7.38 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuws- en weerberichten, 8.18 Oog in aL 8.23 Gramofoonmuziek, 8 50 Voor de vrouw, 9.00 Gramo foonmuziek, 10.00 „Kinderen en mensen", causerie, 10.05 Morgenwij ding, 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Dansorkest 12.30 Mededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Gramofoonmuziek 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Omroeporkest, 14.00 Gesproken P?r" tret, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kin derkoor, 15.20 Voor de jeugd, 15.50 Pianoconcert, 16.00 Vragenbeant- woording, 16.30 Voor de zieken, 17 00 Voor de jeugd, 17.30 Orgel spel, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara-varia, 18,20 Sportreportage, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 „Rondom de antithese", causerie, 19.15 Kwartet, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20 05 Actualiteiten, 20.15 Socialis tisch nieuws, 20.20 Promenade or kest, 20.55 „Van ander ras", hoor spel 22.15 Herdenking S. H. Eng- lander, 22.45 Populair wetenschap pelijke causerie, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM IX, 416 M. 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws- en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Voor de jonge zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.30 Mor gendienst, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.20 De gestolen minnebrieven", hoorspel, 12.00 Strijkorkest, 12.30 Mededelingen, 12.33 Orgelconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinemuz., 13.45 Gramofoonmuziek, 14.30 Ka merorkest en solist. 15.15 Gramo foonmuziek, 15.30 Koor en orgel, 16.00 Philatelistische causerie, 16.15 Voor de kinderen, 17.30 Vraagge sprek, 17.45 Rijk over zee, 18.00 Fanfarecorps, 18.30 Voor de kinde ren, 18.45 Streekuitzending, 19.00 Nieuws. 19.15 Indonesisch nieuws, 19.30 Sportcommentaar en gramo foonmuziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Commentaar familie competitie, 20.15 Radiophilharmo- nisch orkest en solisten, 21.10 Bij belse causerie, 21.30 Zang en pia no, 21.50 Blaaskwintet en piano, 22.15 Strijkkwartet, 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M.: 322 M.: 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Weerberichten, 12.32 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15, 14.0014.45 en 17.00 Gramofoonmuz., 17.05 Nieuws, 17.15 Gramofoonmuziek, 17.30 Voor dracht, 17.40 Gramofoonmuziek, 18.15 Causerie over kunst en mo raal, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20.00 „Corie- lanus", opera, 21,00 Actualiteiten, 21.15 Gramofoonmuz., 22.00 Nieuws, 22.15 Strijkkwartet, 22.50 Nieuws, 22.5523.00 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.05 Gramofoonmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15, 14.15, 14.55— 15.00, 17.10, 18.30, 19.10 en 19.40 Gramofoonmuziek. 19.45 Nieuws, nog ongeveer een kwartier een onderhoud met Mathieu gehad. Op alle vragen, die wij hem stel den, antwoordde hij snel en zon der nadenken. Slechts eenmaal, toen wij vroegen hoeveel keer de H. Maagd hem was verschenen, wachtte hij een moment, alsof hij telde, en verklaarde toen resoluut dat de H. Maagd hem negen maal was verschenen. Verschillende keren vroegen wij hem een beschrijving te ge ven van wat hij gezien had. Tel kens was deze volkomen gelijk luidend. Hij beweert dat hij de H. Maagd zag in een geheel wit kleed, de handen tegen de borst gedrukt en een witte lelie in de rechterhand. Zij zou omgeven zijn door lichtstralen. Op een desbetreffende vraag verklaarde Mathieu verder, dat de H. Magd een wonder zou ver richten, wat het bewijs zal zijn dat hij haar gezien heeft. Hij zeide reeds te weten welk dat wonder zal zijn, maar hij mocht het van Haar niet bekend maken. Het tijdstip, waarop het wondêr zal plaats zal plaats hebben, kon Mathieu ons ook niets zeggen, maar hij zei, dat de H. Maagd hem een teken zal geven, wan neer zij hem weer zal verschijnen en dan zal het wonder geschieden. Mathieu zeide ons op desbe treffende vragen, dat hij achttien jaar is en dat zijn oudste broer onlangs in Indonesië is gesneu veld. Mathieu komt uit een kinder rijk gezin. Zijn vader is werk zaam bij de gemeentebedrijven. Mathieu is een gewone jongen. Hij heeft een vrijwel normale lichaamslengte. Hij maakt een erg onnozele indruk, maar is be slist niet achterlijk. Toen wij een geestelijke te Weert vroegen wat hii dacht van dit geval, zeide hij dat hii bedrog uitgesloten achtte. „Daarvoor," al dus betreffende geestelijke, „is Mathieu te onnozel. Er zijn twee mogelijkheden. De eerste is een geval van hallucinatie en de twee de is een ware verschijning. Wij vonden dit reeds een ge waagde uitspraak. Het zegt ech ter niets ten opzichte van het standpunt der kerkelijke over heid. Een grote, een zeer grote ge reserveerdheid dient nog zeker in acht te worden genomen. is de Algemene Overste van de Zusters van Liefde, de zeereer- waarde Moeder Leonie ter gele genheid van haar gouden klooster jubileum benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau werd Maandag, na bijna vijf jaar onderbreking, de export van bloe men naar Duitsland hervat waar door de hoop van Aalsmeer in vervulling ging is de 59-jarige Haagse huisschil der, die Vrijdagavond, tijdens een twist, door zijn zoon werd mis handeld, gisterennacht aan de ge volgen overleden heeft te Deventer een politie agent, toen hij een dronken man naar het bureau wilde overbren gen, de beschonkene een kaakslag gegeven, die zo hevig aankwam, dat de dronken man viel en met een hersenschudding naar het zie kenhuis moest worden ver voerd zal op Vrijdag 28 October a.s. in het Koninklijk Instituut te Den Helder een gedenkplaat voor de gevallenen van het marine-perso neel in de laatste oorlog worden onthuld werd de voormalige politie-com- mandant te Bussum, de 55-jarige E. L. Woerts veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf. De eis was 20 jaar. Woerts had in de bezet tingstijd vele inwoners van het Gooi aan de S.D. uitgeleverd is de Zwitserse gezant te Den Haag, de heer Robert Kohli, be noemd tot gezant te Belgrado. herdacht de heer H. Fritsen, di recteur van de klokkengieterij „Petit en Fritsen" Maandag het feit, dat hij een halve eeuw gele den het ambacht van klokken gieter koos. Circuspubliek aan groot gevaar ontsnapt Het publiek, dat Zondagavond de grote circustent van Jos Mul lens in Laren bevolkte, heeft niet vermoed, aan welk groot gevaar het heeft blootgestaan. Terwijl de clowns binnen hun grappen en grollen verkochten, stond buiten het voltallige circuspersoneel met de directeur in de stromende re gen aan de touwen om het ge vaarte staande te houden. Toen de tent echter ontruimd was, kon men de storm niet langer meester blijven. Een krachtige windstoot scheurde de enorme chapiteau van boven naar beneden open. Het circus, dat nog éénmaal in Bus sum zou optreden, ziet plotseling zijn tournee beëindigd. Generaal von Paulus in China? Volgens de Amerikaanse radio commentator Walter Winchell zouden de Chinese communisti sche troepen, die zich in de buurt van Hongkong bevinden, sedert enige tijd onder bevel staan van generaal von Paulus, die in 1943 te Stalingrad gevangen werd ge nomen. Met het s.s. „Veendam" van de Holland-Amerika-lijn zjjn Maan dagmiddag te Rotterdam aangeko men de nieuwe ambassadeur van de Ver. Staten in Nederland, de heer Selden Chapin, vergezeld door zijn dochter en de heer en mevr. Begg. De heer Chapin werd aan boord welkom geheten door de directeur van de E.C.A.-missie in Nederland, de heer Clarence E. Hunter, alsme de door de ambassaderaad Mr. Steel, de Amerikaanse consul-ge neraal F. van der Arend, de marine en de militaire attaché en de chef van het procotol Mr. Visser. Tot de aanwezige journalisten zei de nieuwe ambassadeur, dat hij zijn president dankbaar is voor het voorrecht, de Verenigde Staten in dit vrije en vriendelijke land te mo gen vertegenwoordigen. Na deze verklaring in het Engels ging de nieuwe ambassadeur er tot aller verbazing plotseling toe over zich in de Nederlandse taal onge veer als volgt uit te laten: neem me niet kwalijk, dat ik nog niet goed Hollands kan spreken, ik heb nog maar tot de 14e les die taal TERECHTSTELLINGEN TE BOEDAPEST BOEDAPEST (Reuter). Ge neraal Palffy, voormalig chef van de Hongaarse generale staf, ko lonel Bela Korondy, die met Palffy en Rajk terecht heeft ge staan, kolonel Horvath van de Hongaarse politie en kolonel Ne- meth, voormalig Hongaars mili tair attache te Moskou, zijn Maan dag terechtgesteld. Zij waren Vrij dag door een militair gerechtshof in besloten zitting ter dood ver oordeeld. Sylvia van der Moer op weg naar Nederland STOCKHOLM, 24 Oct. (Zweeds Tel. Ag.). De Amsterdamse Sylvia van der Moer, die door de Finse politie in een goudzoekers kamp werd gearresteerd op grond van oplichting en tot een boete van 2100 finse marken veroor deeld, is Zondag uit Finland uit geleid. De boete is voldaan door bijdragen van sympathiserenden. Wliuiagcii V Ciii ojllipdHUöClCIIUCll. 4U.00 Symphonie-orkest en solist, De Finse staat bekostigde haar 21.30 Gramofoonmuziek, 21.40 Zang I reis naar Kopenhagen, vanwaar en piano, 22.15 Jazzmuziek, 22.45I zij naar Nederland zou doorreizen. 22.50 Gramofoonmuziek. I bestudeerd. Mijn dochter en ik zijn erg blij hier te zijn. Ik hoop dat de representanten van een vrije pers zich altijd welkom zullen gevoelen op de ambassade, als ze mij opzoe ken. Dit is niet zo onzelfzuchtig als het klinkt, omdat ik weet, dat ik veel meer van u heb te leren, dan u van mij. Later in de middag is de heer Chapin per auto naar de residentie vertrokken. IETS AANGENAMER STEMMING AMSTERDAM, 24 Oct. Na een vrijwel onveranderde opening werd de stemming op de Amsterdamse effectenbeur over 't algeheel iets aangenamer en hoewel de omzetten beperkt bleven, heerste er niet die onbehagelijke en lusteloze sfeer van de vorige week. Aandelen Aku die in verband met het verwerven der patenen voor nylonfabricage wel iets meer in de belangstelling stonden dan op andere dagen, gol den 194% tot 55f, liepen daarna terug tot 193% om op 194 te slui ten. Aandelen Fokker reageerden met een verlies van 7 punten op het bericht, dat de Nederlandse vliegtuigindustrie drastisch beperkt zal worden. Behalve deze twee fondsen waaromtrent in het afgelo pen weekend belangrijke berichten zijn verschenen, bood de industrie, markt weinig opvallends. Over het algemeen was de stemming goed prijshoudend. Het zelfde kan ge zegd worden voor Kon. Olies die na een openingsprijs van 313 rond deze koers bleven fluctueren en tegen slot 314 golden. De Indonesische markt lag voor de meeste cultuurwaarden goed prijshoudend. Tegen slot trad er zelfs voor de meeste fondsen een kleine opleving in zodat hier en daar zelfs kleine koerswinsten be haald konden worden. Zo avan ceerde HVA ruim drie punten tot lb8. Voor tabaksaandelen, speciaal Sumatra tabaksaandelen, was de belangstelling behoorlijk en niet alleen Deli Mij., maar ook Deli Ba tavia Tabak en Senesmbah wer den doorlopend genoteerd op prij. zen die een kleinigheid boven die van Vrijdag lagen. De Staatsfondsenmarkt was we derom zo goed als verlaten maar over het algemeen toch goed prijs houdend. Vrijdag a.s. zal in aanwezigheid van minister van den Brink te Lutterade de synthesegas fabriek van het Stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen in gebruik worden gesteld. Een luchtfoto van het totale fabriekscomplex van het Stikstofbindingsbedrijf met midden links de zo juist voltooid synthesegasfabriek. aldus Spaak, „is een percentage waarmede de leider Van een partij genoegen kan nemen doch dit is on waardig voor een koning. Het uur dat naakt zal beslissend zijn in het leven van de koning," zo ging Spaak voort. „Zal hij de dienaar van zijn land en zal hij zichzelf op offeren? Of zal hij, die het sym bool van onze eenheid zou moeten zijn, de oorzaak van onze onder gang worden?" „Indien de Koning werkelijk groot is en indien hij werkelijk trouw is aan hetgeen hij reeds zo dikwijls heeft verklaard: „Ik geef mij geheel aan België", dan moet hij begrijpen, dat hij onder de huidige omstandigheden moet optreden in het belang van de rust in het land en van de eenheid der Belgen", aldus sprak Spaak Maandagavond voor de radio, aan de vooravond van de behandeling in de Belgische Senaat van het voorstel tot hot houden van een Volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België. Indien de vorst de noodzakelijk heid van aftreden niet vermag te zien, d'an zou hij,, aldus Spaak, moeten verklaren dat hij slechts naar België zal terugkeren, indien hij 66 procent der stemmen in het gehele land op zich weet te ver enigen. De volksraadpleging zou in dat geval dus geen gewestelijk, doch een landelijk karakter moeten dragen. Indien de koning 66 procent der stemmen behaalde zou hij zon der verdere discussie automatisch terugkeren naar België. Mocht hij echter beneden de 66 procent blij ven, dan zou hij onmiddellijk moe ten aftreden ten gunste van zijn zoon. „De verblinding van enkele poli tici en de koppigheid van de koning" zo riep hij uit, „dreigen België te vernietigen." Spaak stede de grote verdeeld-- heid in het licht, welke onder de Waalse ministers heerst. Deze ach ten zich geenszins door de verkla ring van de koning gebonden en zijn van oordeel dat de vorst slechts het recht heeft naar België terug te keren, indien hij ook in de Waalse provincies minstens 50 procent der stemmen verkrijgt. „Ziet de regering niet in wel ke gevaren het land en zelfs de monarchie lopen indien de vorst geen 55 procent der stemmen be haalt of zelfs slechts 50 procent, hetgeen denkbaar is", zo vervolg de Spaak. „Hij zal dan door het land weggejaagd worden. Het woord is hard doch waar, wat zal het buitenland ervan denken en wat zal er daarna van het prestige der monarchie overblijven? Wat zal voorts de positie van prins Boude- wijn zijn? Is er iemand, die ge looft, d~t deze na de beledigingen, zijn vader aangedaan, naar België zal kunnen terugkeren om te re geren?" „Een percentage van 55 procent, Hoewel het Franse comité „Vrienden van de Implacable" probeert de benodigde gelden bijeen te brengen om het oude oorlogsschip „Implacable", dat een grote tol vervulde in de slag bij Trafalgar, te behouden, gaat men in Engeland rustig voort voorbereidingen te tref fen om het schip tot zinken te brengen. De „Implacable" werd in 1789 te Rochefort gebouwd. Een arbeider bezig met het slopen van het treurig kijkende schegbeeld. Geen beperking van vliegtuigindustrie In verband met het bericht over beperking van de Nederlandse vliegtuigindustrie deelt het mi nisterie van Economische Zaken mede, dat tot nu toe alleen de uit bouw van het Nederlands lucht vaart laboratorium is opgeschort. Een beperking van de Nederlandse vliegtuigindustrie wordt op 't ogenblik niet voorbereid. Wat Fokker betreft, acht de re gering het in de eerste plaats van uitermate groot belang, dat deze fabriek de grote regeringsorder voor de levering van Gloster-me- teor-vliegtuigen zo goed mogelijk uitvoert. Hiernaast wordt nage gaan, in hoever het mogelijk is, binnen onze .financiële draag kracht de Nederlandse vliegtuig industrie verder uit te bouwen. Zweeds matroos in Zaandam verdronken Een 30-jarige matroos uit Mal- mö, vader van 3 kinderen, die met het Zweedse s.s. Magdalena in de haven van Zaandam aankwam, ging Zaterdagavond met andere leden van de bemanning passagie ren en verloor bij de terugkeer naar het schip, terwijl hij in het hevige stormweer en het duister de touwladder beklom, zijn pet. Hij trachtte deze te grijpen, ver loor zijn evenwicht en kwam in het water terecht. Zijn kameraden slaagden er niet in hem te redden, zodat hij verdronk. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE LUIK LUIK, 24 Oct. (AFP) Maandag morgen heeft een zware vrachtauto te Luik grote ongelukken aange richt, doordat bij het afrijden van een helling de remmen braken. Het zware voertuig botste in zijn onge controleerde vaart tegen een taxi, die op haar beurt tegen een muur werd geslingerd, waarbij een kind werd geraakt en gedood. De vracht auto botste vervolgens tegen een ander voertuig, waarbij een vijf jarig jongetje gedood werd en twee negenjarige jongens zware verwon dingen opliepen. Na nog een meisje en een oude man te hebben aange reden, kwam de op hol geslagen auto eindelijk op een vlak gelegen straatgedeelte tot stilstand BUITENLANDS OVERZICHT In het Engelse Lagerhuis heeft gistermiddag de leider van de rege ring, de socialistische politicus Att- lee, het ingrijpende versoberings programma aan het. Engelse volk meegedeeld. Hoe men over dit pro gram zelf ook oordele, men kan moeilijk zijn bewondering onthou den voor de Engelse Labourpartij, die aan de vooravond van de grote algemene verkiezingen de zedelijke moed weet op te brengen, het Engel se volk als het enge middel om uit de huidige economische crisis te ge raken, een strakker aanhalen van de buikriem aanprijst. Want dat zal moeten gebeuren als de Engelse regering tot de uitvoering van dit plan overgaat. De mentaliteit van het ene Engel- Se volk, dat nooit groter vaderlands liefde en nationale offervaardigheid weet op te brengen dan wanneer het vaderland in grote nood verkeert, is er een waarborg voor dat het ook ditmaal door de zure appel zal heen- bijten, omdat het bestaan van En geland ook ditmaal op het spel staat. Attlee kondigde aan, dat niet minder dan 250 millioen pond per jaar zal moeten worden bezuinigd op de gewone uitgaven, waaraan geen enkel departement zal kunnen ont komen. Zelfs de defensie niet, zo zeide de premier. Maar niet alleen een ingrijpende versobering zal het Engelse volk moeten aanvaarden, het zal ook langer en harder moeten gaan ar beiden, om de productie omhoog te voeren, zonder dat de kostprijs zal mogen stijgen. Het was een harde boodschap, vfelke de regering giste ren het Engelse volk kond deed. Maar het is nog de enige weg om een inflatie, welke een veel grotere volksramp zou zijn, te voorkomen. Het zou echter een ernstig mis verstand zijn, indien men meende dat deze noodzaak alleen voor En geland goldt, neen, ze geldt in niet gold; neen, ze geldt in niet mindere mindere mate voor andere W.-Euro- pese staten, met name ons land en ook met name voor Frankrijk. Het politieke beeld, dat we momenteel in Frankrijk zien, vormt wel een schrille tegenstelling met dat van Engeland, en de tegenstelling is juist liet grootst tussen de socialistische partijen in beide landen. Want de Franse socialisten spelen de rol van saboteurs der parlementaire demo cratie. Niet alleen, omdat ze de morele moed niet kunnen opbren gen, een „neen" tot de arbeiders te zeggen, dat momenteel in het belang van het land noodzakelijk is, maar zij weigeren aan de oplossing van de reeds veel te lang durende kabinets crisis mee te werken, omdat zij speculeren op een kamerontbinding en nieuwe verkiezingen, waarbij zij zich dan zullen aandienen, als de kampioenen voor de belangen voor de arbeiders. Niet omdat zij daar mede de belangen voor het land en dus ook van het Franse volk die nen, maar daardoor bij deze verkie zingen, hun in de laatste jaren ge havende politieke positie weer wat op te kalefateren. Bidault, een van de meest be kwame katholieke Franse politici, zal nu zonder de partijen te raad plegen, vanmiddag voor de Kamer verschijnen en het vertrouwen vra gen als formateur, blijkbaar om dan een niet-parlementair kabinet te vormen. Maar ook dit kabinet zal de met de dag urgenter wordende financiële en economische proble men in Frankrijk, niet op kunnen lossen, zonder een meerderheid en die meerderheid, kan momenteel al leen verkregen worden door de steun van de vier middenpartijen, waartoe ook de socialisten behoren. En waar deze blijkbaar op een Ka merontbinding aansturen, is er niet veel kans, dat ook Bidault zal sla gen. Het zal intussen zeer de vraag Zijn of de verwachtingen der socia listen vervuld worden. Als 't immers gaat om de vraag, wie de kiezers het meest beloven kan, dan winnen de communisten het toch alltijd. Bovendien, het va-banque spel nu gespeeld, is wel erg doorzichtig, ook voor de grote massa. Generaal De Gaulie, die Zondag te Le Mans een verkiezingsrede hield, buitte de parlementaire situatie der laatste weken reeds uit door te spreken van schandalige tonelen onder het hui dige regiem, waarbij de hoogste be langen van het volk worden opge offerd aan het partijsueces. Het zou niet voor de eerste keer zijn dat de Franse kiezers voor dergelijke be schuldigingen gevoelig zijn. Ik steek de hand uit naar alle mensen van goede wil, zo eindigde De Gaulle Zondag. Het zou wel eens een tra gische vergissing kunnen worden, niet alleen voor de socialisten maar ook voor de parlementaire demo cratie in Frankrijk, indien men meende dat deze toegestoken hand van de Gaulle, die Frankrenk reeds eerder redde van de ondergang, nu niet meer door het Franse volk zou worden aanvaard. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 4 32 „Lorre? Altijd hetzelfde en on verbeterlijk. Die wordt wel hon derd jaar.en tegen die tijd zal hij wel een geweldige woorden schat rijk zijn geworden." „Maar niet van het soort, waar je tante op gesteld is!" lachte Kusters. De volgende weken had Karei het zo druk op het laboratorium, dat hij vrijwel nergens anders tijd voor vinden kon. Hij leefde om zo te zeggen van zijn microscopische en chemische analyses. Aan het ontbijt en zelfs als hij met Dina samen het middagmaal gebruikte, had hij een stuk papier met een potlood naast zich liggen, om aan te kunnen tekenen, wat hem onder het eten inviel. Tussen de middag at hij een paar broodjes op het laboratorium. En op zijn nachtkastje lag steeds een bloc-note met een potlood. Tweemaal ging hij in die tijd met Emmy naar een film in Til burg. Naar films, die een bijzonder goede kritiek in de bladen hadden. Maar wat Karei betreft, hadden het niet meer dan gewone jour naalopnamen kunnen geweest zijn. Toen ze de tweede keer uit de bioscoop kwamen, zei Emmy tegen hem: „Was dat geen prachtfilm, Karei? Waarom maken ze niet meer van dergelijke films? Ik kan me niet herinneren, dat ik nog ooit zoveel van een film genoten heb." Karei liep met gefronst voor hoofd naast haar en scheen haar niet gehoord te hebben. „Nou, was het geen prachtfilm?" hield ze vol. „Wat?O, ja natuurlijk. Schitterend. Wondermooi zelfs. De beste, die ik in de laatste tijd ge zien heb." „Dat dqcht ik ook. En wat speel de Betty Davis ontroerend goed. Vond je niet?" „Wie? OBetty Davis. Ja, dat was uitstekend spel. En zo na tuurlijk." „En hoe vond je die scène, waai ze die trap afkomt en haar man vermoord vindt? Was dat niet meesterlijk gespeeld?" „Het was prachtig. En ze deed dit keer niet overdreven." Emmy zei geen woord meer en bleef stilstaan. „Karei Vromans, kijk jij me eens aan!" zei ze. Karei keek haar verbluft aan. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. „Er kwam in die film geen scène voor, waarin Betty Davis van de trap komt en haar man dood vind. De heldin in het stuk was niet eens getrouwd. En Betty Davis..., had geen enkele rol!" „Toch niet?Wie was dan ik bedoel, ik dacht zeker. „Je hebt er net zo min een idee van, wat de inhoud was, als een of andere wonderdokter in donker Afrika! En goed beschouwd, had je even goed in het allerdonkerste deel van Afrika kunnen zitten. Dan had je evenveel van die film gezien." „Ochmijn gedachten zijn misschien wel een beetje afge dwaald. „Afgedwaald? Je zat om zo te zeggen, op de maan! Nee, ik zal het beter zeggen. Je zat net zo ver weg als die ster, waarvan het licht zeven millioen lichtjaren nodig heeft om ons te bereiken." Karei begon opeens te lachen. „Neen, zover was het niet. Het was hoogstens twee kilometer hier vandaan." „Twee kilometer? Oik snap jeje laboratorium!" „Juist, goed geraden." „Vind je het wel erg.hoffe lijk, om een meisje mee naar de bioscoop te nemen en dan zelf in zo'n stinkend lab te gaan zitten? Ik vind, dat je dat toch wel een beetje kwalijk te nemen is, Karel- tje." „Maarje neemt het me niet kwalijk, wel?" vroeg hij met een glimlachje. „Noueigenlijk"Entoen begon ook zij te lachen en stak haar arm door de zijne. „Goed. Ik zal het je vergeven. En ik zal het je zelf niet kwalijk nemen, als je me een glas limonade of iets der gelijks aanbiedt. Met een slag roomtaartje." „Afgesproken!" Ze gingen een lunchroom bin nen en namen plaats. Een aardig dienstertje kwam de bestelling op nemen. Karei bestelde twee sor bets met slagroom. Onder het wachten op het bestelde keek Ka- rel het lokaal eens rond. En zijn blik viel op een reclamebiljet voor een gevulde chocoladereep met verschillende kleuren vulsel. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3