Bedenkelijk vlagvertoon in Zwitserland Heilige Vader spreekt tot de Catholic Young Men Society B. TENT! Geeft PAGINA 4 Donderdag 27 October 1949 Van het Binnenlandse Front Een verzuimde taak in Indonesië Nog steeds Schreieder en het Englandspiel Demonstraties met baggermachines te West-Graftdijk Romeinse Kroniek Verdienstelijke helpers van Bisschoppen en Geestelijken De bevolking van Noord-Holland De burgemeester van Den Haag „Geen recht, wel sociale plicht De najaarsveemarkt EEN KEI BEKLED R.K. L Bit 14 stai Doorlopend Elke duize een aang De arrestatie en de uitwijzing van een drietal Nederlandse be lastingambtenaren uit Zwitserland, daar door het Departement van Financiën heengezonden om een Nederlandse belasting plichtige te horen, is niet bepaald een reclame geworden voor de Nederlandse naam en faam en heeft sterk de indruk gewekt, dat cok op dit gebied een Nederlandse faam na de oorlog tame lijk is gedevalueerd. Allereerst is het zenden van deze heren en hun optreden in Zwitserland al buitengewoon ongelukkig geweest. Niet alleen hebben deze ambtenaren zich daar aan gesteld, alsof zij het ook in Zwitserland voor het zeggen hadden en met de daar geldende wetten en bepalingen niets te maken hadden, maar zij hebben daarbij methoden toegepast, die in Zwitserland wel de gedachte moesten wekken, dat wij van het barbarisme der Nazi's heel wat geleerd en overgehouden hebben. Volgens de Zwitserse rapporten hebben deze fiscale ambtenaren bij hun pogingen om bepaalde verklaringen uit te lokken, me thoden gebruikt, welke in een beschaafd land niet oirbaar zijn. Zij pasten nl. de beruchte Duitse „Dauermethode" toe, waarbij „staande verhoren" werden ge bezigd, die vier uur en langer duurden, kortom waaraan geen einde kwam, voordat de getuige door oververmoeidheid maar be kentenissen deed. Terecht is hier bij door een Nederlands blad op gemerkt, dat wanneer deze ambte naren in het buitenland zo te keer gaan, wat we dan in eigen land van deze heren te verwachten hebben. Dat Nederland, toen dit in de Zwitserse pers gepubliceerd werd, niet bepaald een goed figuur sloeg, is begrijpelijk. Maar de meeste verontwaardiging is in Zwitserland nog gewekt door wat men daar noemt de misleidende mededelingen over deze zaak door het Departement van Financiën aan de pers verstrekt. Er werd nl. hierin verklaard, dat de betrok ken ambtenaren naar Zwitserland waren gegaan op verzoek van de betrokken Nederlander in Zwit serland. „Tijdspiegelaar" maakte daar al direct een grapje mee, door op te merken, dat onze be lastingambtenaren nu eenmaal zo minzaam zijn. Als je inlichtingen wenst, komen de heren direct met zijn drieën naar je toe. In Zwitserse kringen heeft men echter dit misleidend antwoord, dat hoogstens maar een halve waarheid bevatte en dus erger was dan een hele leugen, aller minst als een grapje opgenomen. Men was er zeer over ontsticht, dat een officiële regeringsverkla ring zulk een misleidende voor lichting kon geven. Moeten wij hieraan toevoegen, dat wij ons in Nederland daarover al niet meer zo verbazen? Hoe dit ook zij, deze Zwitserse affaire is voor Neder land een nare geschiedenis ge worden. Een verzuimde taak in Indonesië Een van de kopstukken en woordvoerders van de nog altijd veel lawaai makende organisatie van „Nationaal Herstel", vice- admiraal Helfrich, heeft dezer dagen door een wel zeer ongeluk kige uitlating één van de diepere gronden van deze actie blootge legd. Hij zeide nl. op een ver gadering, dat we door Indië los te maken van Nederland, de kip slachten, welke de gouden eieren legt. Terecht heeft deze uitlating heel wat aandacht getrokken, want het is toch wel erg reae- tionnair koloniaal gezien, wanneer men de Indonesische kwestie van uit deze gezichtshoek beschouwt. En het getuigt toch ook wel van een grenzeloze „Weltfremdheit" wanneer men meent, dat een der gelijk argument internationaal en het Indonesische vraagstuk is voor alles een internationaal pro bleem van enige waarde kan zijn. Het treft, dat juist dezer dagen tegenover deze opvatting van deze oude koloniale propa gandisten, in een onzer missie bladen nog eens zo juist en zo scherp, tegenover dit koloniaal beginsel, de katholieke opvatting is geplaatst. Zo schrijft het orgaan van de St. Claverbond van de P.P. Jesuieten op Java o.m. het vol gende: „Wil de toekomstige verhouding van Nederland en Indonesië een hechte basis hebben, dan zal zij gegrond moeten zijn op een waar lijk christelijke cultuur. Iedere christen, katholiek of protestant, zal dit onmiddellijk onderschrij ven: iets anders is of alle Neder landers dat doen. Het Nederland se Gouvernement heeft zich in de laatste 40 jaren beijverd om het volk cultuur bij te brengen. Wat het echter gebracht heeft is niet de rijke cultuur, welke het chris telijk Europa inderdaad aan te bieden heeft, maar een dodend materialisme. De beschaving, die het Westen aan het Oosten bracht, was, he laas, overwegend de materiële, de stoffelijke beschaving met een mindefwaardige ziel: een „heb achtige, egoïstische, weinig edele ziel. Dat dit zo geschied is, is niet te wijten aan de missionarissen. Zo heeft onze regering, welke met recht fel reageert op het communisme, in het verleden het communisme aangekweekt, omdat het regeringsbeleid in feite niet waarlijk christelijk was, of als het al christelijk bedoelde te zijn, dat christendom geschakeerd, gemu tileerd werd door talrijke Neder landers in Indonesië." Veel commentaar eist dit von nis niet. Het spreekt voor zichzelf duidelijk genoeg. Alleen zouden wij er nog aan toe willen voegen, dat zij, die nu zoveel misbaar maken vanwege het verlies van deze gouden eieren, toen zij het voor het zeggen hadden in Indië, niet de brengers waren van een rijke geestelijke cultuur, maar van een dodend materialisme. En het ergste is, dat zij nu nog zo heftig ageren, omdat deze kansen voor hen verloren zijn. Nog steeds Schreieder De heer Schreieder, de man van het beruchte England-Spiel, die dit in Nederland gedurende de bezettingsjaren op zulk een ge raffineerde wijze heeft gevoerd, met als gevoig, dat honderden dappere jonge kerels, die voor de Nederlandse zaak vochten, hun leven daarbij verloren hebben, zit weer rustig in de Beierse Alpen. Met een haast, die nog altijd niet helemaal verklaarbaar is, werd dit heerschap uit de gevangenis ontslagen en over de Nederlandse grenzen gevoerd. Het heet nu, dat hij in de Beierse Alpen zijn me moires geschreven heeft, waarin hij uit de doeken doet, op welke wijze hij in ons land dat spel ge speeld heeft, dat zulke grote en kostbare Nederlandse offers heeft gekost. De heer Schreieder, die niet alleen een goede spion en nazi-beul, maar ook een goede koopman blijkt te zijn, heeft haast achter zijn werk gezet, wel we tende, dat daarvoor nog steeds belangstelling in Nederland is. Hij heeft bovendien zijn manus cript in duplo vervaardigd en een ervan aangeboden aan een Duitse uitgever in München, zodat de Duitsers zich kunnen verlustigen, hoezeer hun geslepen nazi's die Hollanders te grazen hebben ge had, maar tegelijkertijd heeft hij een Amsterdamse uitgever het vertalingsrecht aangeboden, tegen een goede prijs. Tegen het eerste kunnen we weinig doen, al zullen deze ont hullingen voor ons zeker niet prettig zijn. Tegen een Nederland se verschijning van dit werk van deze oorlogsmisdadiger komt, overigens volkomen begrijpelijk, in Nederland een verzet ios. De Bond van Oud-illegalen heeft een protest-telegram aan de Minister van Justitie gericht, om de publi catie van deze Nederlandse ver taling te verbieden. Als argument voor dit protest wordt ook ge bruikt het feit, dat deze belich ting eenzijdig en daarom gekleurd zal zijn en bovendien, dat het niet aangaat hiervoor deviezen be schikbaar te stellen, want de heer Schreieder zal natuurlijk de som, welke hij van de Nederlandse uit gever ontvangt, in marken of natuurlijk nog liever in dollars willen uitbetaald hebben. Inder daad zou het in hoge mate te be treuren zijn, indien voor dit doel deviezen ons land uit gingen, want historisch heeft dit werk natuurlijk weinig waarde. Het onpartijdige onderzoek, berusten de op beëdigde verklaringen van de ^Nederlandse parlementaire en quête-commissie, schept hiervoor veel meer waarborgen en maakt het boek van Schreieder voor Nederland volkomen overbodig Maar de heer Schreieder wil juist de parlementaire enquête-com missie voor zijn, vandaar zijn grote haast. Het is bovendien de Vraag of de regering deze publicatie wel kon verbieden, want art. 7 van onze grondwet maakt enig ingrij pen hier wel zeer moeilijk. J. H. Elf leden der bemanning, onder wie de stuurman, van het Deense vrachtschip „Ivar", dat 20 mijl ten Noordwesten van Terschelling op een mijn liep, bij aankomst op Terschelling, waar zij Dinsdagavond door de sleepboot „Hol land" van de rederij Doeksen aan wal werden gebracht. Op 29 September j.l. werd op het bedrijf van de heer J. Bierens te West Graftdijk een interessante de monstratie met baggermachines ge houden, welke demonstratie uitging van de Rijkslandbouwvoorlichtings- diensten in Noord Holland in sa menwerking met de Federatie van Bedrijfsverenigingen. De demon stratie had speciaal tot doel ver schillende baggerinstallaties te laten zien, welke geschikt zijn voor het baggeren van sloten in veenpol- ders. Dit baggeren is daarom zo moeilijk, omdat de bagger vaak haast waterdun is en zich moeilijk op de kant laat brengen. Verschil lende firma's trokken zich van de demonstratie terug, toen zij hoor den, dat veenbagger op de kant moest worden gebracht. Aan de demonstratie, waarvoor grote belangstelling bestond, namen deel de firma Bakker en Kuiper, Scheepsbouwers te Schoorldam, de firma G. Meereboer, Voorweg B 80 te Schoorl en de firma van Schaick, te Nigtevecht. De firma Bakker en Kuiper kwam uit met een miniatuur baggermolen van geringe 'vaarbreedte en diep gang. Hierdoor is het mogelijk slo ten van 2,25 m. breedte uit te bag geren. Ook zeer brede sloten kun nen zeer goed gebaggerd worden. De bovenbouw van de molen kan gedemonteerd worden, zodat brug gen van 1 m. boven het water oppervlak nog gepasseerd kunnen worden. De minimum diepgang van de molen is 50 cm. De molen is zeer licht en kan desnoods over de weg getransporteerd worden. De fabri kanten denken erover om hem spe ciaal voor dat doel uit te rusten met wielen. De molen wordt aangedre ven door een 5 pk Deutz Dieselmo tor die een zeer gering bedrag aan brandstof per dag vraagt (n.l. 50 a 60 ct. per dag). De molen kan per dag 100 m3 bagger met een goot tot 4 m. ver op de wal brengen. De diepte van baggeren is variabel van 0.601^0 m. Voor de bediening zijn een a twee man nodig. Op de demonstratie werkte de machine in een smalle sloot door veenland. De dunne bagger werd vlot op de kant gebracht. De ma chine maakte een goede indruk en lijkt speciaal geschikt voor veen- polders waar gemakkelijk gevaren kan worden. Een nadeel is, dat de molen geen talud maakt. M.i, is het beste, dat men de sloten eerst be handelt met een kantensnijder, de losgesneden kanten de sloot induwt er. daarna met het baggcrmolentje alles op de kant brengt. Het werktuig is geschikt voor aanschaf door polders en combina ties van boeren. Het kan ook van de fabrikanten gehuurd worden. De slootbaggermachine van de firma Meereboer uit Schoorl be staat uit een rechthoekig ijzeren raam, dat dwars over de sloot komt te lopen. Aan de ene kant wordt het ondersteund door twee luchtban denwieltjes, die langs de sloot lo pen, aan de andere kant door een man, die het geheel aan twee hand vaten in evenwicht houdt. Ongeveer midden in het raam, dwars op de sloot is een jacobsladder met bag- gerbakjes opgehangen, aangedreven door een pl.m. 4 pk motortje en be diend door een man die zich op een zitplaats boven de loopwieltjes be vindt. De "machine graaft de sloot slechts aan één kant uit en maakt dan een mooi talud. Is de ene kant klaar, dan moet dp andere kant bewerkt worden. De lengte van het raam bepaalt de breedte van de sloot die bewerkt kan worden. De sloot op de demonstratie was voor de machine net breed genoeg. Op de demonstratie had de ma chine pech door het vele wier (flap) loondienst en vraagt daarvoor f 15 dat zich in de sloot bevond. Dit wikkelde zich om de bakjes, zodat deze zich moeilijk met bagger vol- schepten. In een uitgekrooste sloot zal de machine het beslist beter doen. O.i. waren de bakjes voor het laagveen wat te smal. Breder bak jes zullen de capaciteit aanmerke lijk verbeteren. Jammer genoeg kon de fabrikant ons over de capaciteit van de ma chine niets mededelen, daar het hier een zeer nieuwe uitvinding betreft.. De machine heeft o.i. toe komst voor het schoonhouden van smalle tussensloten. De machine van de firma van Schaick uit Nigtevecht bestaat uit een Fordson Majortrekker vóórzien van een lierwerk. Op zij van de trekker bevindt zich, daaraan be vestigd, een mast op wielen, welke langs de slootkant rijdt. Een man aan de andere kant van de sloot, brengt met een lange stok een gro te ijzeren bak, welke weer met een draad en katrol aan de mast hangt, in het water. De trekker trekt met de lier de bak, welke een scherpe ijzeren rand heeft, door de sloot bodem (bagger) naar zich toe; de man aan de overkant stuurt daarbij de bak met zijn stok. Is de bak vol, dan hijst de trekker met de lier de bak op en trekt deze tegelijk naar zich toe. Boven de wal wordt de bak leeggestort. Op deze manier wordt iedere halve minuut een bak modder van 300 liter op de wal ge bracht. De capaciteit van de ma chine is al naar de grondsoort 30 40 M3 per uur. De firma van Schaick fabriceert geen machines voor de verkoop, maar verricht het baggerwerk in Als de AKU nylons gaat maken Dan krijgen, o smokkelende snaken, Uw zaken een knauw. Maar zal moeder de vrouw Dan misschien van haar ladders af raken? Als de AKU nylons gaat maken, Moge dan in vervulling geraken De droom van de vrouw Die wel nylonnen wou, Maar het niet kon voor drie of vier knaken! CHIEL. Twee leden der Britse marine luchtstrijdkrachten, Simon Wallis en Peter James McKinnon, zijn voorgedragen voor onderschei ding wegens hun moed, betoond bij het redden van de piloot van een „Sea Fury", die met zijn machine neerstortte op het vliegdek van H.M.S. Illustrious op 25 Mei van dit jaar, waarbij het toestel in brand vloog. Deze foto, gemaakt tijdens het ongeval, toont een der redders, terwijl hij het brandende toestel poogt te bereiken. De foto werd eerst nu voor publicatie vrijgegeven. Rome (K.N.P.). Zijne Heiligheid de Paus heeft een dezer dagen 250 leden van de „Catholic Young Men's Society" ontvangen, die ter gelegenheid van het eerste eeuw feest van het bestaan van deze vereniging een reis naar Rome hebben ondernomen. Gedurende deze audiëntie richtte de H. Vader de volgende toespraak tot deze jonge mannen in de Engelse taai: Geliefde jonge mannen, gij zijt naar Rome gekomen ter gelegen heid van het eeuwfeest van de stichting van Uw vereniging. Gij zijt tot Ons gekomen als tot de Vader van allen om Ons te doen delen in de vreugde van Uw feest viering. Uw gedachte was juist, dat Uw bezoek Ons grote voldoe ning zou verschaffen. En inder daad, wat kan Ons meer behagen dan zulk een schare van jonge mannen te zien, die duizenden an deren vertegenwoordigen en die zichzelf vormen in een broeder lijke vereniging, met elkander ver bonden door de sterke band van het Katholieke geloof en van de "iefde; een ware vereniging van broeders in Christus. Weest er ver zekerd van, dierbare zonen, dat de Paus op persoonlijke wijze deel neemt aan de vreugde van Uw eeuwfeest. Als Wij tot U spreken, herinneren Wij Ons de woorden van de H. Joannes: „Ik schrijf U, jongelingen, omdat gij het kwaad overwonnen hebtik schrijf U, jongelingen, omdat gij sterk zijt en het woord Gods in U leeft en gij de wereld overwonnen hebt" (I Joh. 2, 13—14). Als leden van de „Catholic Young Men's Society" moet gij be- dere wijze aan de dienst van God hebt gewijd. Gij wenst beschouwd te worden als een vereniging van Katholieke jonge mannen, die als zodanig willen leven en zich aan de wereld als voorbeeld willen tonen van mensen van een goede en vurig Katholieke levenswandel. Het lidmaatschap van een organi satie als de Uwe is dus een voort durende en dagelijkse hernieu wing van de belijdenis van het ge loof. De Kerk van Engeland weet zeer goed, hoe trouw Uw vereni ging het doel heeft verwezenlijkt, waartoe zij gesticht is: hoe gij el kander hebt bijgestaan door Uw voorbeeld, elkander aanmoedi gend bij het veelvuldig ontvangen van de H.H. Sacramenten en bij de beoefening van Uw heilige godsdienst. Zij weet, hoe vele van Uw afdelingen op het gebied van sociale actie door debatten, dis cussies en studieclubs medegehol- pen hebben een waar begrip van de leer van de Kerk over sociale vraagstukken te verspreiden, zo dat U waarlijk kunt getuigen, dat gij de verdienstelijke helpers zijt geweest van Uw geestelijken en Uwe bisschoppen. Opdat deze goede geest onder U bewaard moge blijven en zich zelfs moge versterken, verzoeken Wij aan allen hier tegenwoordig, Onze woorden naar Engeland me de te nemen als een bijzondere en vaderlijke vermaning voor al Uw afdelingen. Eerstens zult gij mede werken tot een veelvuldiger ont vangen van de H.H. Sacramenten dan de maandelijkse biecht en communie voor Uw regels voorge schreven. Op de tweede plaats zult gij U beijveren waar dit mogelijk denken, dat gij U zelf op bijzon-is, de geestelijke oefeningen of re traites in te voeren. Deze oefenin gen zullen Uw geloof en Uw ijver verdiepen. Ten laatste zullen de leden van Uw vereniging, naast de onderlinge hulp, welke gij elkan der bij de beoefening van een goede Katholieke levenswandel verschaft, aangemoedigd worden, om door woord en daad de minder vurige Katholieke broeders en ook hun niet-Katholieke vrienden en kennissen, die verlangen meer van het ware geloof te weten, bij te staan. Dat Uw bezoek aan Rome Uw hart met troost moge vervullen en U vele genaden moge schenken. In Rome bezoekt gij de Moeder kerk, wier kinderen over de ge hele wereld verspreid zijn en die op een zeer bijzondere wijze ook de Moederkerk is van de Britse christenheid. Zij is de kerk van Euletherius, die de eerste missio narissen uitzond om het geloof in het Romeins Brittannië te planten. Het is de Kerk van Celestinus, die in de vijfde eeuw de grote H. Patricius naar Ierland zond om de meest vruchtbare geloofsverkon diging te volbrengen in de gehele geschiedenis van de Kerk. Het is de Kerk van Gregorius de Grote, die op het einde van de zesde eeuw de H. Augustinus uitzond om het geloof in Engeland, door oorlogen en door de invallen van barbaren geheel uitgeroofd, te herstellen. In Onze persoon ziet U de opvolger van Eleutherius, Celestinus en Gregorius en dezelf de ijver en dezelfde zorg voor het heil van Uw dapper volk, die deze Pausen in het verleden bezielden, vervullen nu ook Ons hart. Wij beschouwen U, dierbare zonen, als Onze instrumenten en helpers bij dit grote verlossingswerk. Zegt daarom tot Uw medeleden bij Uw terugkomst in Engeland, dat niets Ons hart dierbaarder is dan dat Uw vereniging en gelijksoortige organisaties mogen toenemen en bloeien en krachtige middelen mogen zijn tot bekrachtiging van het geloof door deze eerste aposte len in Uw geliefde Engeland ver kondigd. En als onderpand van Onze bijzondere en vaderlijke ge negenheid geven Wij U, geliefde zonen, en aan alle leden van de „Catholic Young Men's Society", aan Uw directeuren en geestelijke adviseurs en aan al Uw families en dierbaren de Apostolische Ze gen. per uur. De machine kan de sloten tot op grote diepte uitbaggeren. Brede slo ten worden gemakkelijker bewerkt dan zeer smalle tussensloten. De machine van van Schaick werkt zo wel op veen als op klei zeer goed. Daar de machine op de wal moet werken, lijkt ons voor veenpolders waar gevaren moet worden, het baggermolentje van de firma Bak ker en Kuiper beter geschikt. Ir. VAN BENEDEN. De bevolkingsstatistiek van Noord- Holland over 1948 leert, dat de to tale bevolking van deze provincie die pp 1 Jan. van dit jaar 1.794.070 bedroeg, in de loop van 1948 aan groeide tot 1.824.305, een aanwas dus van 30.235. Bij dat totaal waren de vrouwen met 929.820 in de meerderheid. Het aantal geboorten was 42.356, het aan tal sterfgevallen 13.402. Wat Amster dam betreft: de hoofdstad kreeg 14.309 inwoners meer en herbergde eind 1948 in totaal 828.286 mensen Hilversum groeide tot 87.136, Haar lem kreeg er 2.074 inwoners bij en de aanwas in deze drie grootste ge meenten van- Noord-Holland be droeg ongeveer de helft van de to tale aanwas in de provincie. Van de 121 gemeenten in Noord- Holland hadden slechts 40 gemeenten een vestigingsoverschot. Daarbij zijn de door de oorlog, het zwaarst ge troffen plagtsen als Zandvoort en Velzen, die voorrang hadden bij de woningbouw en waar geëvacueerde inwoners konden terugkeren door het gereedkomen van woningen. De andere gemeenten zagen alle meer personen vertrekken dan ko men. Amsterdam vormt in dat op zicht een uitzondering, want, of schoon bijzonder door de oorlog ge troffen, had deze stad een vesti gingsoverschot van 2561. In de Wie- ringermeer kwamen 1400 personen meer binnen dan er vertrokken. Door de grote verschillen tussen ge boorten en sterfgevallen steeg na genoeg in alle gemeenten het in woneraantal toch, ondanks het ver- trekoverschot- Alleen in Bloemen- daal daalde het bevolkingscijfer met 16. VRIJSTELLING LUISTERBIJDRAGE Voor slechtzienden en oorlogsinvaliden De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft beschikt, dat hoofden van gezin nen, die vanwege hun geringe ge- rige gezichtsvermogen invalide zijn en hoofden van gezinnen die inva lide zijn geworden door oorlogs handelingen bij de uitoefening van de militaire dienst, vrijgesteld kun nen worden van de verplichting tot het betalen van luisterbijdragen. Bij een aanvrage om een dergelijke vrijstelling moet een verklaring van de Rijksverzekeringsbank overgelegd worden. De aanvraag moet worden gericht tot het be stuur van de Rijksverzekerings bank te Amsterdam. Op alle aan vragen om vrijstelling moeten de serieletter en het nummer der luistervergunning worden vermeld. CURSUS VOOR GEDEMOBILISEERDEN De Volkshogeschool te Bergen N.H. organiseert van 7 tot 12 Nov. a.s. een cursus voor gedemobili- seerden. Het programma vermeldt o.m. voor Maandag 7 November: „Hoe staat Nederland er economisch voor?", inleiding door mr. ir. B. W. Haveman, econ. adviseur bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Voor Dinsdag: „Welke moge lijkheden biedt de emigratie?", inleiding door T. Cnossen, direc teur Centrale Stichting Landbouw Emigratie. „Nederland in de we reld", inleiding door mr. M. M. Roov, hoofdredacteur Nw. Rotter damse Courant. Voor Woensdag: „Strijd ef sa menwerking in het bedrijfsle ven?", inleiding door mr. J. J. M. Veraart, secretaris van de Stich ting van de Arbeid. Voor Donderdag: „Industriali satie en vakbekwaamheid", inlei ding door G. M. C. Hardebeck. secretaris „Bemetel", daarna ge meenschappelijke bespreking met de deelnemers aan de industrie cursus van 7 tot 19 November. Aan deze cursus nemen perso neelsleden van grote bedrijven, ambtenaren, MTS'ers enz. deel. Voor Vrijdag: voortzetting ge meenschappelijke bespreking. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de berichten, als zou de burgemeester van Gronin gen worden voorgedragen voor benoeming tot burgemeester van Den Haag, „volkomen uit de lucht gegrepen zijn". Zo erg als uit deze tegenspraak blijkt, schijnt het intussen niet te zijn. De candidatüur van burge meester Cort v. d. Linden van Groningen voor Den Haag staat vast. Alleen schijnt het bericht, dat de ministerraad Maandag j.l. al tot een besluit gekomen is, voorbarig te zijn. Merkwaardig is overigens een bericht van onze redactie te Groningen, dat de burgemeester daar van niets weet, hoewel eerder omstandig was be richt, dat minister Teulings de Groningse burgemeester had ge polst DE OORLOGSSCHADE In de avondvergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag von den de voorstanders van integrale vergoeding een tegenhanger in de heer ten Hagen (P.v.d.A.). In zijn gedachtengang was er geen strikt recht op integrale vergoeding. Ook de soldaat droeg persoonlijke risico's gn een ander argument was, dat er geen reden was om de eigendom onder alle omstan digheden te handhaven. Wel er kende de heer ten Hagen, dat de gemeenschap ten aanzien van de getroffenen een sociale plicht te vervullen had. Wat het wetsont werp zelf betreft, wees de woord voerder van de P.v.d.A. er op. dat reeds beduidende verbeteringen waren aangebracht. Bij de ver goeding voor huisraadschade was de beschadigingsfactor ten bate van de minst draagkrachtigen weggewerkt. Deze geheel laten vervallen, zou honderd millioen meer kosten en daarvoor deinsde de heer ten Hagen terug. Wel wilde ook hij de eis van zelfbe- woning bij art. 8 laten vervallen. Iedere getroffene zou één huis volledig vergoed moeten krijgen binnen een vermogensgrens van f 20.000. Verdere niet beslist nood zakelijke verbeteringen, die geld zouden kosten, wees de heer ten Hagen beslist af. In het kader van dit wetsontwerp werd het nage slacht al voor vijftig jaar met een jaarlijkse last van een half mil liard belast. Deze last vergroten was geen Solidarisme meer. maar egoisme. De heer ten Hagen kon digde zelfs aan, dat bij een ver zwaring van uitgaven de socia listen hun stem niet aan het wets ontwerp zouden kunnen geven. GOEDE AANVOER, STUGGE HANDEL Gistermorgen, terwijl een aan zwellende storm het verblijf in open lucht verre van aangenaam maakte, werd de bekende najaars veemarkt, een week vroeger dan anders, in Alkmaar gehouden. Juist bij het einde van het goede weide- weer en in het zicht van de komen de stalperiode, was deze markt voor velen weer een welkome gelegen heid, de veestapel te veranderen. Anderen deden vee van de hand om meer armslag in het bedrijf te krijgen De aanvoer was iets hoger dan het vorig jaar en men kreeg, al sprekende met de handelaars, sterk de indruk, dat men t.a.v. de maatregelen betreffende de komen de afschaffing van de vleesdistri butie gaarne een afwachtende hou ding aannam. De handel was dan ook niet vlot en de meeste hande laars vielen de prijzen, die goed aan de hoge kant waren, niet mede. Het beste gingen de melkkoeien van de hand, met slachtvee was men iets voorzichtiger. Men ver wacht over het algemeen in de ko mende weken nog een stijging der prijzen, vooral in de sector van het slachtvee. Van de zijde der slagers echter was men van gevoelen, dat deze stijging der prijzen slechts van tijdelijk karakter zal zijn. De aanvoer was: Runderen en kalveren 25 Oct. 16, 26 Oct. 1.470, totaal 1.486. Vorig jaar 25 Oct. 50, 26 Oct. 1.411, totaal 1.461. De prijzen waren als volgt: kalf- koeien 600—800, melkkoeien 600 800, geldekoeien 300—650, kalfvaar- zen 300500. gelde vaarzen 250 350. graskalveren 230—260, stierkal veren 375550. Handel matig. Tegen auto gewaaid OUDKARSPEL. Woensdag middag is het 10-jarig meisje R., afkomstig van Noord-Scharwoude, vermoedelijk tengevolge van een hevige rukwind, tegen een passe rende autobus terecht gekomen. De ontboden arts constateerde een beenfractuur en inwendige kneu zingen. Het meisje is daarna per ziekenauto naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. De autobus had tengevolge van een en ander een aanzienlijke vertra ging. STORMSCHADE BERGEN. De hevige storm, die Woensdag woedde, heeft ver schillende bomen ontworteld. Zo viel er een boom uit de tuin van de Rustende Jager op de voorste wagon van de juist arriverende tram van 11.30. Gelukkig kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor en kon de tramdienst nor maal doorgang vinden. Ook bij de Volkshogeschool „De Zandhoeve" en op de Loudelsweg hebben enige bomen het tegen de storm moeten afleggen. Bovendien sneuvelde er 'n boom in de Anthoniusstraat en een in de Hoflaan. In de Molenstraat vielen twee bomen op het dak van een oude boerderij, dat ern stig beschadigd werd en aan de reparatie waarvan men dra is be gonnen. Op het Smallepad viel een boom op het dak van een huis en bij Kreb aan de Breelaan was een boom, die neiging vertoonde te vallen. Voor de R.K. Kerk in de Dorpsstraat zaagde men de kroon uit een boom, om te voor komen dat die op een dak zou neerkomen. ALKMAAR. maar hebben o minister van V een brief geric leurstelling uit meente Alkma; het feit dat o] 1950 geen uit? voor de bouw i se brug over kanaal te Alkm concludeerd mi werk voor onbi steld. Op de Ri, was voor dit d< men verkeerde in de stellige de bouw van d< in. 1949 een be maakt en dat zou komen. Al NACO-autobusd middeld per da Friese brug di< 4500 passagiers maar brengen 1 De NACO heeft te over de Fr: verkeer over de Het gédeelte ve brug dat voor is heeft slechts 3.50 meter, zod; één richting mc Dit éénrichtir door de voetg handkarren en zeer langzaam gen zodat het pl. 35 meter 1: vordert. Het is voetgangers van bruik maken o bestemde verhoc 50 cm breed is. De auto's wel' volgd door a dikwijls zo lan? len achter- en rijden alvorens oprijden. Bedr; meer dan 3000 1 de brug niet pi rug om langs e< doel te bereikei Dit alles vorn een belangrijk is bovendien ze dag geopend on laten. 40 malen gelmatig voor. opend en gcslot waarmee uiteraa moeid is. Doordi tensief verkeer voetgangers ove heeft in varbar stadwijken aan het Noordhollan overige verkeer en belemmerd. dering dat men heeft alsvorens is. De vrachtautc de Langendijk e ten Oosten van kanaal moeten c de brug wachtel tijdig ter veilini komen waardoor waardeloos wore kan thans het ve niet verwerken, Deze geruel Piet van de Jan Derks e vertoond tij onze Manier Ie (a to El Voor de jeuj Wilt U voi zorgen bij: NAAM STRAAT PLAATS: Wij wensen 1. per post 2. p..r agei VANAF DE SPECIA 27 OCTC Entree 25 Entree 25

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4