EN GELD Nieuw magazijnen Belgische Senaat aanvaardt de Volksraadpleging De toekomstige positie van onze troepen in Indonesië Vorm economische eenheid zonder onnodige vertraging Souvereiniteitsoverdracht vóór dertig December Textielfabriek afgebrand A mm jt het vriest of cfaTer want dan zijn vaak de 'jassen reeds verkocht, 'raad compleet ert op )p dus nu. f 65.- f 75.- KMAAR EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Nieuw kabinet in Frankrijk Vrijdag 28 October 1949 45e Jaargang No. 11704 *De economische politiek Admiraal Denfield ontslagen Socialistische amendementen verworpen Verklaringen zijn thans nog voorbarig Drie ton schade Zuivering onder de Noorse communisten Hoffman tot West-Europa: Chapin bood zijn geloofsbrieven aan Het Nederlands Elftal Hatta vertrekt begin November Sensationele huis zoeking in Praag Het nieuwe Franse kabinet T>,V\ MAGDALENENSTR. 11 dankbaar nota van en wensen voor het JLLANDS DAGBLAD en die is wel duizend flo- Arend. „Zal wel waar zijn! narie greep een mes, sneed is was natuurlijk een ring 'erspilsterü!" tierde Arend t? Ik ga hem zijn kop plat- strijkbout rende Arend en krijgshaftige plannen. ree mannen te praten, die ie Peter die domme Anne- is lekker, kleermakertje?" blij met haar ring?" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief- per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bil contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: NederL Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kanloron: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 TOEN WIJ GISTEREN zeiden, dat er aan de kwestie van de samen werking tussen K.V.P. en P.v.d.A., hetzij meer direct in parlementair verband, hetzij meer indirect in extra-parlementair verband, meer vast zit, doelden wij op de eerste plaats op de economische politiek en wat daarmee onmiddellijk ver band houdt: de financiële politiek. Ook daarover wordt in het be langwekkende Voorlopige Verslag over hoofdstuk I van de Rijks begroting een en ander in het midden gebracht. En wederom knopen wij vast aan een uitlating van de P.v.d.A.-voorzitter, Koos Vorrink, die op een vergadering van de Partij in Den Haag heeft gezegd, dat de P.v.d.A. uit de rege ring zou treden, „indien de divi denden zouden worden verhoogd om industriëlen te bevoordelen". Hij bracht dit in verband met de rechtvaardige verdeling van de financiële lasten, nu de hoge kos ten van de landsverdediging zware offers van het Nederlandse volk zullen vragen. Lasten, zo zei hij, moeten over alle Nederlanders eerlijk worden verdeeld. De P.v. d.A. is overigens bereid, die zware militaire lasten te helpen dragen. Men ziet hieruit op de eerste plaats al de nauwe verbondenheid van sociale, economische en finan ciële problemen in het staatkun dig beleid, dat inderdaad op recht vaardigheid ingesteld moet zijn! Sociale rechtvaardigheid is intus sen een groot woord, dat gemak kelijker uit te spreken valt dan te verwezenlijken. Zoveel hoof den zoveel zinnen. En toch moet er tot een resultaat gekomen worden. Welk een controverse ligt er b.v. ook al niet ten aanzien van de rechtvaardigheidseisen op het stuk der gezinspolitiek! Sociale en financiële mogelijk heden en wenselijkheden beïn vloeden in hoge mate de econo mische politiek. Zo is de P.v.d.A. van mening, dat de economische politiek van dit kabinet niet meer de noodzakelijke eenheid vertoont, doch uiteenloopt in een meer sociaal gericht financieel en een minder sociaal gericht economisch beleid. Dit blijkt naar haar inzien vooral uit de industrialisatiepoli- tiek van minister van den Brink, zoals deze o.a. in zijn bekende nota is ontwikkeld. De P.v.d.A. heeft daar ernstige bezwaren tegen. Het blijkt evenwel, dat die bezwaren niet zozeer betreffen de samenhang met de overige poli tiek, als wel het feit, dat de poli tiek van minister van den Brink naar de zin van de heren niet ver genoeg gaat in de richting van de geleide, lees socialistische econo mie. Dat het desondanks mogelijk is, voldoende verband te leggen wat natuurlijk nodig is! met de sociale en financiële politiek, wordt duidelijk gemaakt door het feit, dat ook de socialistische mi nisters zich met de algemene lijn van deze politiek hebben ver enigd. Anders immers zou de kabinetspolitiek op dit stuk en kabinetspolitiek is het toch! niet tot stand gekomen zijn! Bo vendien zal het ten overvloede nog interessant zijn te vernemen wat de regering, eerst in de ko mende Memorie van Antwoord en straks bij het Algemeen Debat in de Kamer, bij monde van de heer minister-president, op de opmerkingen van de P.v.d.A. te antwoorden heeft. Want de om standigheid, dat deze P.v.d.A.- leden deze kwestie bij deze alge mene beschouwingen ter sprake hebben gebracht en niet bij de begroting van Economische Za ken, bewijst, dat ook zij menen, dat het hier kabinetspolitiek be treft. Er zal dus kleur bekend moeten worden en als er niet van doeltreffende kabinetspolitiek sprake zou zijn, zal het van be lang wezen en eventueel conse quenties hebben, indien dat dui delijk blijkt! In zover delen wij derhalve niet de mening van vele andere leden, ook van de K.V.P., dat deze zaak beter bij de begroting van Eco nomische Zaken kan worden be sproken. Natuurlijk geschiedt de bespreking bij deze begroting meer gedetailleerd, waarbij minister van den Brink dan ge legenheid heeft, de accenten meer te. leggen volgens zijn eigen ziens wijze, maar bij het Algemeen De bat moeten de algemene lijnen worden bepaald en dan moet ook komen vast te staan, dat men van de zijde van de P.v.d.A. de invloed van de onweerlegbaar-harde fei ten der ontwikkeling van de laat ste maanden zal moeten erken nen, feiten op grond waarvan de regering, onder leiding van mi nister van den Brink, geen andere politiek kan voeren dan die welke tot nu toe als algemeen regerings beleid is uitgestippeld! WASHINGTON, 27 Oct. (Reu ter). President Truman heeft heden op zijn persconferentie me degedeeld, dat hij Admiraal Louis Denfeld van zijn functie van chef voor de marine-operaties heeft ontheven. Admiraal Denfeld heeft de mili taire politiek gecritiseerd, toen hij getuigenis aflegde voor de Com missie van het Huis van afgevaar digden, welke enquêtes hield over de geschillen tussen de strijdkrach ten (luchtmacht en vloot). De president verklaarde, dat Ad miraal Denfeld's overgang naar een andere post naar hij hoopte groter harmonie bij de strijdkrachten tot gevolg zou hebben. De Belgische Senaat heeft Donderdagmiddag het wetsvoorstel- Struye tot het houden van een Volksraadpleging over de terug keer van de Koning met 109 tegen 65 stemmen goedgekeurd. Vóór stemden 92 leden van de Katholieke Volkspartij en 17 liberalen. Tegen stemden 7 liberalen, 5 communisten en 53 socialisten. Een drietal socialistische amen dementen werd verworpen. Het eerste amendement hield in, dat alvorens de volksraadpleging zou plaats vinden, alle tot nu toe nog niet gepubliceerde rapporten, die betrekking hebben op de houding van koning Leopold tijdens de oor log bekend zouden worden ge maakt, opdat de Belgische bevol king hiervan kennis zou kunnen nemen voordat de volksraadple ging wordt gehouden. Het tweede amendement stelde voor het per centage der stemmen, dat koning Leopold op zich zou moeten ver enigen om naar België te kunnen terugkeren, op 66 procent in plaats van 55 procent te stellen. Een derde amendement hield in, dat indien de koning wilde terug keren, hij zowel in Vlaanderen en Brussel als in Wallonië tenminste 51 procent der stemmen op zich zou moeten verenigen. Nu het wetsvoorstel-Struye door de Senaat is aangenomen, waarbij niet minder dan 17 libe ralen zich bij de katholieken aan sloten, wordt in politieke kringen te Brussel verwacht, dat het voor stel ook in de Kamer van Volks vertegenwoordigers zal worden goedgekeurd. De behandeling van het voor stel in de Kamer zal, naar ver wacht wordt, niet eerder dan in de tweede helft van December ge schieden. De katholieken beschik ken in de Kamer niet over de ab solute meerderheid (er ontbreken twee stemmen), doch het laat zich aanzien, dat verscheiden liberalen, zoals thans in de Senaat is ge schied, zich voor het voorstel- Struye zullen uitspreken. De volksraadpleging zal dan worden gehouden 40 dagen na de afkon diging ervan in het Staatsblad, dus in de maand Januari. Alle Belgen die de stemgerechtigde leeftijd hebben, zullen dan ja of neen moeten antwoorden op de vraag: „Zijt ge van oordeel, dat Koning Leopold III zijn konink lijke bevoegdheden moet hervat ten?". De stemming zal verplicht zijn en de telling der stemmen zal regionaal geschieden. Het viermotorige de Havilland-vliegtuig met straalaandrijving, de „Komeet", is in ruim zes uur van Engeland naar Castel Benito in Libië en terug gevlogen. Deze vlucht van de „Komeet'", het eerste lijntoestel met straalaandrijving ter wereld, was de eerste van een serie proefnemingen voor lange afstandvluchten. Het toestel, dat bestuurd werd door John „Kattenoog" Cunning ham, eerste testpiloot van de de Havilland, bereikte tijdens de heenvlucht een kruissnelheid van 450 mijl per uur, dat is 100 mijl per uur sneller dan het vlugste lijntoestel thans in gebruik. De „Komeet" bij de terugkeer op de Londense luchthaven na de prachtig geslaagde tocht. Gisteravond kort na acht uur werd brand ontdekt in de, aan het Twente-Rijnkanaal te Enschede gelegen fabriek van textielproduc ten „Havetex", waar textielgrond- stoffen en poetskatoen worden ver vaardigd. lil een oogwenk stond 't gedeelte van de fabriek, waar de machines staan opgesteld, in lich ter laaie. Enkele arbeiders konden nog voorkomen, dat het vuur over sloeg naar het voorste gedeelte der fabriek, waar goederen fer verzen ding waren opgeslagen, doch zij konden een branddeur, welke toe gang gaf tot het tot de nok toe ge vulde magazijn niet meer dicht- krijgen. Het vuur sloeg naar het magazijn over, waar de gehele, zeer brandbare voorraad, 'n prooi der vlammen werd. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uit richten en het grootste gedeelte der fabriek (ca. 1000 m2) werd dan ook verwoest. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, kon nog niet precies worden vast gesteld, maar bedraagt zeker 300.000 gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. 's GRAVENHAGE, 27 Oct. (Reu ter). Enige verklaring in zake de toekomstige positie van de Ne derlandse troepen en de toekom stige positie van de Nederlandse troepen en de toekomstige vor ming van het Indonesische leger „heeft geen officieel gezag en loopt vooruit op het resultaat van de huidige besprekingen ter R.T.U.", aldus werd Donderdagavond in de hoogste Nederlandse politieke kringen verklaard. Dit werd medegedeeld naar aan leiding van de verklaring van een „zeer hooggeplaatste Nederlandse militaire autoriteit" te Batavia tegenover Reuter, volgens welke de Nederlandse en K.N.I.L.-troepen thans worden gehergroepeerd, „ten einde het hoofd te kunnen bieden aan iedere situatie, welke zich als gevolg van de overdracht der sou- vereiniteit aan Indonesië zou kun nen voordoen". Welingelichte Nederlandse waar nemers alhier zeiden, dat zij „niet de aanleiding konden begrijpen" voor de opmerking van de mili taire zegsman te Batavia, volgens welke de marine-basis te Surabaja „aan Nederland en niet aan Indo nesië behoort", -vooral, daar hij zelf verklaard had, dat de toekomst van de basis een aangelegenheid van de Marine is. Het zou ook kunnen zijn, zo zeiden zij, dat een KON. MARECHAUSSE DEFILEERDE De manschappen van het wapen der Kon. Marechaussee hebben Donderdagmorgen, ter gelegenheid van het 135-jarig bestaan van het wapen, op het plein voor het ge bouw van de Hoge Raad te Den Haag een défilé gehouden, dat werd afgenomen door minister Schokking. Aan het défilé, dat plaats had tijdens een regenbui, namen deel zeven eskadrons te voet en twee eskadrons motorrijders. Het standaard-eskadron was ge kleed in de bekende blauwe uni form met kolbak. De overige zes eskadrons te voet waren in het nieuwe uniform met de witte helm gekleed. Gisterenavond werd in hotel De Witte brug door de commandant van het wapen, generaal-majoor Ir. M. Taus een receptie gehouden, die zeer druk was bezocht. taak van de Nederlandse troepen na de souvereiniteitsoverdracht zal zijn het beschermen van leven en eigendommen, doch men verduide lijkte alhier, dat dit hun taak zou zijn alleen in -de periode, onmid dellijk na de overdracht, en niet hun blijvende taak, zoals door de verklaring te Batavia de indruk gewekt was. De Nederlandse autoriteiten, zo 'werd verklaard, zijn geheel op de hoogte van de militaire toestand en hebben al deze aangelegenheden volkomen in beschouwing genomen in de politieke en militaire com missies van de conferentie. OSLO (Reuter). Woensdag is een zuivering begonnen van de Noorse communistische partijbu- reaux van „Trotskyïsten, bourgeois- nationalisten en Titoïstische ele menten". Uitgesloten is o.a. de voormalige secretaris-generaal van de partij, generaal Peder Furu- both, aldus meldt het communisti sche blad „Friheten". Een aantal jonge communisten drong Woensdagnamiddag de bu reaux van de partij, van het com munistische blad „Friheten" en van de communistische jeugdorga nisatie te Oslo binnen en zette alle door hen ongewenst genoemde functionarissen op straat, o.a. de vice-voorzitter van de partij Roald Halvorsen. Op verschillende „fronten" zijn waarnemers van de vredes-teams der V.N. dagelijks bezig met hun moeilijke en delicate taak, welke niet zelden van levensgevaar ontbloot is. In Griekenland, waar V.N.-waarnemers langer dan overal elders hun plicht ver vulden, zijn twee leden op een van hun tochten een praatje begonnen met een der mannen van de dorps-beveiligingsdienst in Centraal Macedonië. De taak van de waarnemers hier bestaat uit het in 't oog houden van grensconflicten en eventuele hulp aan guerillastrijders door noordelijke nabuurlanden. Paul Hoffman, de administra teur van het Marshall-plan, heeft Donderdag- op een bijeenkomst van de Canadese Kamer van Koophandel te Montreal ver klaard, dat een grotere producti viteit alleen geen oplossing vormt voor een duurzaam economisch herstel van Europa en hij deed een beroep op West-Europa „zon der onnodige vertraging" tot eco nomische eenheid te komen. Hoffman verklaarde voorts, dat het in het eigen belang van Euro pa was één afzetgebied te vormen van 275 millioen verbruikers en dat alleen in het kader van eco nomische eenheid Europa werke lijk in eigen behoeften zal kun nen voorzien. Europa moet wor den geholpen de dollarinkomsten te vergroten, zodat het uit de Verenigde Staten zal kunnen in voeren en voor deze invoer zal kunnen betalen. „Onze relaties met onze buren aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan zullen nooit op een werkelijke gezonde basis staan, totdat zij op een za kelijke basis zijn geplaatst". West-Europa met inbegrip van West-Duitsland, heeft door de hulp van het plan Marshall de productie met 20 pet vergroot Het plan Marshall heeft grotere vorderingen gemaakt dan in de plannen was vastgesteld, doch de H. M. de Koningin heeft Don derdagmorgen om elf uur ten paleize te Amsterdam de heer Selden Chapin, de nieuwe Ame rikaanse ambassadeur, ontvangen ter overhandiging van ziin ge loofsbrieven. De militaire eerbe wijzen werden gebracht door een compagnie grenadiers terwijl het muziekcorps van de huzaren van Boreel de volksliederen speelde. Minister Stikker was bij .de ontvangst, die een half uur duur de, aanwezig. BEROOIDE BRUIDEGOM Een jongeman, wonende aan de Kafjeslaan te Amsterdam, die he den in het huwelijk zal treden, had Woensdag een bedrag aan geld op genomen en in huis gehaald om de kosten van de bruiloft te bestrijden. Donderdagmorgen bleken inbrekers in het huis te zijn geweest cn het geiü plus een bedrag van zijn moe der, voorts geld uit het kantoor van zijn vader, dat in het huis geves tigd was, te hebben ontvreemd, in totaal pl.m. f 1000.De inbrekers waren door het indrukken van een ruit binnengekomen. bestaande fabrieksinstallaties van Europa zijn niet goed genoeg. De productiviteit van de mannen en vrouwen, die hierin werken, is niet groot genoeg om Europa in staat te stellen te blijven bestaan als een democratisch concern in de moderne wereld. Indien West-Europa sterk en welvarend wordt en samenwerkt met Canada en de Verenigde Sta ten zou het Russische commu nisme tot stilstand worden ge bracht en vernietigd worden „in een niet te verre toekomst", aldus Hoffman. ROOSENBURG MIDDENVOOR Het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België, op Zondag 6 November in het Feijenoord- Stadion te Rotterdam is als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Van Bun (M.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.); midden: Van Schijndel (S.V.V.), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord) (aanvoerder); voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap ('t Gooi), Roosenburg (Sneek), Timmermans (A.D.O.) en Clavan (A.D.O.). Als reserves zijn aangewezen: Saris (B.V.V.), Everse (Neptunus), Stoffelen (Ajax) en van der Tuijn (Hermes-D.V.S.). Steenbergen, die Woensdag j.l. tegen de Middlesex Wanderers als rechtsback stond opgesteld, is ver vangen door de Maastrichtenaar van Bun, die van een blessure her stellende is. Roosenburg maakte zijn rentree en hij werd dus vóór de Spartaan-midvoor Meyer ge kozen. Van deze Fries was immers bekend, dat hij deze competitie met de Heerenveeners Brandsma en Abe Lenstra tot de topscorers van het Noordelijk district be hoort. Welnu, de Keuze Commissie heeft de kwestie-v. Roesel trach ten op te lossen door Roosenburg midden in een productieve pe riode op de centervoor-plaats van het Nederlands Elftal te plaatsen. Een o.i. aanvaardbare oplossing. Lenstra is rechtsbuiten gebleven en tussen de beide Friezen in, heeft Schaap zich kunnen hand haven. De opstelling van de A.D.O.-linker vleugel zal wel door weinigen worden aangevochten. In vergelijking met de Holland- België van 13 Maart van het vó rige jaar zijn er dus nogal wat veranderingen in het' nationale team. Behalve Wilkes keerden niet terug: Brandes, Rijvers, Möring en Steenbergen. Op het eind van de eerste week van November zal Mo hammed Hatta, leider van de republikeinse delegatie 'ter R.T.C., naar Indonesië vertrek ken. Hij zal via Egypte reizen en aldaar zijn reis een korte tijd onderbreken. In de tweede week van November zal hij dus in Indonesië teruggekeerd zijn. Een voorgenomen bezoek aan Birma moest wegens tijdgebrek vervallen. Dit deelde de repu blikeinse vice-president mede in een interview met de spe ciale correspondent van A.N.P.- Aneta. Hatta verklaarde over het ver loop van de zaken na de R.T.C., dat na ratificatie door de parle menten in Indonesië vertegen woordigers van de deelgebieden bijeen zullen komen voqr overleg betreffende de persoon van de president. Deze zal dan in overleg met de representanten van de deelgebieden drie formateurs aan wijzen, die een kabinet zullen sa menstellen. De souvereiniteits overdracht zal geschieden vóór dertig December. Op vragen over de stand van zaken ter R.T.C. zeide Hatta, dat de schuldenkwestie nagenoeg is opgelost en dat behalve het vraag stuk Nieuw Guinea nog enige pun ten betreffende transferregelingen en betreffende militaire aangele- VREES VOOF. TITOISME? PRAAG, (KNP). Het hoofd kwartier van de Tsjechische Com munistische Partij heeft zich een huiszoeking moeten laten welge vallen. Deze geschiedde niet door de politie, maar door militairen. De met de huiszoeking belaste sol daten kwamen één voor één onop vallend het gebouw binnen. Zij wa ren hierbij ongewapend. Op een ge geven ogenblik werden hun hier de wapens uitgereikt, waarop zij alle bezoekers, alsmede het gehele per soneel grondig aan den lijve onder zochten. De soldaten hadden bevel bij elke poging tot verzet onmid dellijk van hun wapens gebruik te maken. Na gefouilleerd te zijn mochten allen 't gebouw verlaten. Het is nog niet bekend, welke redenen tot deze opzienbarende huiszoeking hebben geleid en of zij het verwachte resultaat heeft op geleverd. In politieke kringen wordt verondersteld, dat deze maatregel verband houdt met de op bevel van Moskou ook in Tsje- choslowakije begonnen jacht op eventuele volgelingen van maar schalk Tito. ONTVLUCHTE SS-ER HIELD ZICH VIER JAAR SCHUIL De afdeling opsporing politieke delinquenten van de recherche der rijkspolitie, staf gewest Amster dam, is er Woensdag in geslaagd op de Kloveniersburgwal te Am sterdam aan te houden de oud SS- er Theo Out, die eind 1945 uit de Harskamp wist te ontsnappen en zich sindsdien schuil hield. Geble ken is, dat hij geruime tijd, waar schijnlijk de gehele tijd, ondergedo ken en in dienst is geweest van een boekhandelaar aan de Over toom, die zelf als politiek-delin- quent veroordeed is, één tegen wie bepaalde maatregelen zijn bevolen. Ook deze boekhandelaar is gearre steerd. Staf Nees brak een pols BRUSSEL, (ANP). De Mechel- se beiaardier Staf Nees, die op het punt stond te vertrekken voor een tournee door Nederland, is Woens dag door een hevige windstoot van zijn fiets geslingerd, waarbij hij aan een van zijn polsen een zes voudige breuk heeft opgelopen. genheden ter bespreking over zijn. Hatta noemde de geest ter confe rentie goed en roemde het harde werken van de centrale commis sie en noemde als een van de vertragende factoren de omstan digheid dat niet steeds de nodige gegevens ter beschikking waren, o.m. bij de financieel-economische besprekingen, waarvoor gegevens uit Indonesië moesten worden op gevraagd. De contacten met het Nederlandse bedrijfsleven en ver tegenwoordigers van Nederlandse instellingen buiten de conferentie om noemde Hatta „vruchtbaar". Ten aanzien van de verhouding van Indonesië tot de Aziatische nabuurlanden verklaarde Hatta, dat gestreefd zal worden naar sta bilisering van hetgeen op de bij eenkomsten in New Delhi werd bereikt. PARIJS (Reuter)Gèorges Bidault (M.R.P.) heeft gisteravond als premier een motie van ver trouwen gekregen in de Franse Nationale Vergadering. Het program, dat Bidault aan de nationale vergadering voorlegde, volgde de lijnen van het binnen landse politieke beleid, dat zijn voorgangers Moch en Mayer had den uitgestippeld, nl, valutastabili satie, vermindering der staatsuit gaven, een eenmalige bonus voor de laagstbetaalde arbeiders, vrije collectieve onderhandelingen, ver zoening en bemiddeling in arbeids geschillen en „regulering" van het stakingsrecht der ambtenaren. Bi dault noemde tevens steun aan Bao Dai en iedere gelegenheid te baat te nemen om de vrede in Indo- China te herstellen. Onmiddellijk nadat Bidault in de Nationale Vergadering het ver trouwen gewonnen had, heeft hij zijn kabinet samengesteld: Georges Bidault (MRP) minis ter-president; Henri Qneuille (radicaal) vice- prëmier en minister van Staat; Jules Moch (socialist) vice-pre- mier en minister van Binnenland se Zaken; Pierre-Henri Teitgen (MRP) mi nister van Staat; René Mayer (radicaal) Jnstitie; Robert Schnman (MRP) Buiten landse Zaken; Maurice Petsche (gematigd) Fi nanciën; René Pleven (nagenoeg radi caal) Defensie; Yvon Delbos (radicaal) Onder wijs; Robert Lacoste (socialist) Han del en Industrie; Christian Pinean (socialist) Openbare Werken; Dr. Pierre Segelle (socialist) Arbeid; Pierre Schneiter (MRP) Ge zondheid; Pierre Pflimlin (MRP) Land bouw; Jean Letourneau (MRP) Over zeese Gebiedsdelen; Claudius Petit (nagenoeg radi caal) Wederopbouw; Louis Jacquinot (gematigd) mi nister voor de oud-gedienden; Eugene Thomas (socialist) Post en Telegrafie. Dit zijn 13 minister, van wie 6 lid zijn van de republikeinse volkspartij (MRP), 5 van de so cialistische, 3 van de radicale par tij, 2 nagenoeg radicalen en 2 ge matigden. Roofoverval te Parijs Vier met tommyguns gewapende mannen hebben Donderdagmorgen vroeg in Charenton, een voorstad van Parijs, een auto van een bank instelling overvallen. Zij wisten met een buit van drie millioen francs in hun eigen auto te ont komen. Amerikaanse consul-generaal bezocht Djocja. De Amerikaanse consul-generaal te Batavia, mr. J. D. Beam, heeft een bezoek aan Djocjacarta gebracht. Mr. Beam in gesprek met president Sukarno.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1