In de komende maanden bij electriciteitsverbruik is zuinigheid geboden Voor de automobilisten zijn nog vele wensen te vervullen De Beurs Dijkdoorbraken in waterschap van „de Beneden-Donge" Koninklijke paleizen worden grondig gerestaureerd Amerikaans amphibie-vliegtuig op weg naar Rome verongelukt DAMP0 rgemeester van Den Haag apatriërende militairen Bepalingen voor het gebruik tijdens de spitsuren Radio Jeugdweek Baby verbrand Naar wij vernemen: Aanbod van de Koningin zal woningnood verlichten Levenslang geëist1 tegen Borgers Verkeersdag van de K.N.A.C. Vier passagiers omgekomen VEERSVERWACHTING igedeeld door het K.N.M.I. te ilt, geldig van Zaterdagavond Zondagavond. WEINIG WIND (annacht weinig wind, op mkele plaatsen mist en lechts hier en daar in het linnenland lichte nachtvorst, ''rij veel bewolking, maar iverwegend droog weer. iverdag meest zwakke wind toofdzakelijk uit richtingen ussen Oost en Zuid. Weinig ■erandering in temperatuur. F. M. A. SCHOKKING BENOEMD K.B. van 27 October is da neester van Alphen aan de mr. F. M. A. Schokking, be- l tot burgemeester van 's Gnu ;e, met ingang van 1 Decern- i. Schokking, die tot de Chr. ische richting behoort, is 5 '08 te Dordrecht geboren. Hij tot 1938 aan het Departe- 'an Economische Zaken en fhtereenvolgens burgemeester -Gravenzande, Hazelerswoude hen aan de Rijn. ilaatst in deel van vorige )EN WIJ NOG JONG WAREN Zondag 30 November van -20.45 uur spreken in het van de Radio-Jeugd week ie K.R.O.-microfoon grote n over hun jeugd. U hoort erinneringen van de Zeer- heer Henri de Greeve, dr. esman. Zijne Excellentie sr F. Teulings, mevr. Smul- eliën en prof. dr. Anton v. :rken. EIS VAN JUSTITIE TE ^STERDAM WORDT UITGEBREID 3 toelichting op het wets- 1 tot wijziging van het vier. Edstuk der Rijksbegroting t dienstjaar 1949 wordt ge- at het met het °°B op het gebrek aan ruimte in het van Justitie te Amsterdam elijk wordt geacht, over te S aankoop van het aan voor pand grenzende stadsbeste- ihuis, eigendom van de ge- Amsterdam. inkoop van bovengenoemd ordt het mogelijk verschil- rstitiediensten zoals econo- -echtspraak, het parket van ier van jusitie en de raden iep D.B. en S.V. te Amster- 4ke thans elders zijn onder. daarin te huisvesten, oopprijs is vastgesteld op 1. Volgens een ruwe schat- met het treffen van voor- n een bedrag van ongeveer gemoeid zijn. f omstreeks 5 November in te Rotterdam de „Wa- en vermoedelijk 7 Novem- (Vmsterdam de „Empire ankomen met repatriëren- liren. Uit ons gewest zijn olgende: 3. Beuker, B. N. Tijdstr. terend; Kap. H. J. Boers- laulaan 10, Alkmaar; 1ste t L. Bromlewe, Weststr. Helder; Sold. C. T. Bruin lat 51, Alkmaar; Sold. L Heldersestraat 7, Hip- lef; Sold. X. H. J. M. in. Ruysweg K 99 A, De ild. I. Q. Steigstra, Hauw- weg 21, Wieringen; Sold, d. Wal, Goversstraat 31, Ier; Sold. N. T. Blom, 3 ,52, Alkmaar; Kapt. N. ienenlaan 32, Hoorn; Sold. d. Geest, Pr. Hendrik- exel; Korp. W. C. Groot, c 479, de Rijp; Sold. G. Brinkweg, 29, De Koog; Oegema, Mekkenstuin- Hippolytushoef; Korp. H. rto, De Waal 48, Texel; C. v. Doorn, Soembastr. leider; Korp. J. de Grooty traat 5, Warmenhuizen; d. Plas, Dorpsstraat 273 p Langedljk; Sold. A. B 31, Schermer; Sold, er, Laagszijde B 252, riedorp; Sold. Sp. Terps- iastraat 67, Den Helder; Verseput, Kogerweg K cel; Korp. F. Verbiest. 58, Den Oever; Serg. D. Dorpsstraat 27, Ber- i. H. de Jong, Tulpstraat ilder; Sold. I N. Potveer, am; Sold. V. W. Putting, d 13, Opperdoes; Sold. N. terkant 5, Opmeer; Sold. M. Pade B 30, Hoog- d. I N. ten Bokkel, Oos- Hlppolytushoef; Sold. P. 266, Hoogkarspel; Korp, Broeck, Perronstraat 9, Korp. J. S. Duin, Tuit- 65, Harenkarspel; Sold. Westerweg 393, Heiloo; de Jong, R 18, Rusten- C. J. Kuyper, Schilder- )en Burg; Korp. W. Oo- mkenlaan 13, Groote- d. I J. Stark, Eierland Sold. I P. A. v. d. Vis, 10, Texel; Sold. L. W. Oudeschild 1 82, Texel; 3. Alleman, Stationsstr. oo; Sold. P. J. M. Ar- v. Kinkovenstraat 15, Sold. H. de Jong, Schor- nna, Paulowna; Adm. Nieuwland, Oldenburg- ergen; Sold, A. A. de e Havesteeg 16, Hoorn; d. Blaak, Joubertstraat Ier; Mar. C. A. Beussen t 45, Den Helder; Mar. os, L\jtweg 17, Bergen; Dorre, Doorntjes 39, r. N. J. Duijneveld, Ba- 2, Hoorn; Korp. J. J. tersingel 3, Medemblik; 4. Gravenmaker, Singel Ider. Zaterdog 29 October T939 PAG. 3 De minister van Economische Zaken heeft Vrijdag in een te Heerlen gehouden rede medegedeeld, dat in de komende win termaanden 1 November tot 1 Februari gedurende de spitsuren de uiterste zuinigheid met het gebruik van eleetrische energie is vereist. De spitsuren zijn op Maandag t.m. Vrijdag, de uren van 7 tot 9 's morgens en 4 tot 6 uur 's middags en des Zaterdags uitsluitend van 7 tot 9 uur 's morgens. Hieronder volgt een overzicht van de bepalingen, welke ter be zuiniging op het electriciteitsver bruik tijdens de spitsuren zijn uitgevaardigd: a. het branden van lichtrecla mes tijdens de spitsuren is niet toegestaan; b. etalageverlichting tijdens de spitsuren is verboden tenzij de winkelier een schriftelijke over eenkomst met het electriciteitsbe- drijf heeft aangegaan om de eta lage- en winkelverlichting tijdens deze uren tot de helft te beper ken; e. buitenverlichting van open bare gebouwen, horeca-bedrijven en amnsementsinrichtingen is tij dens de spitsuren verboden; d. verlichting en verwarming in eleetrische treinen en trams moet tot de helft worden beperkt. Voor de industrie is het nood zakelijk dat: a. werkzaamheden, waarbij veel eleetrische energie wordt gebruikt zoveel mogelijk buiten de spits uren plaats vinden; b. zo mogelijk de werktijden worden verschoven opdat het elec triciteitsverbruik tijdens de spits uren kan worden beperkt; c. fabrieken, die behalve over een aansluiting op het openbare KANAALZWEMMER NAM DUIK IN WOONHUIS Donderdagmorgen omstreeks zes uur kwam een Belgische personen auto met grote snelheid uit de rich ting Utrecht door Loenen aan de Vecht gereden. Doordat de bestuur der, de bekende Belgische Kanaal zwemmer Dumoulin, niet met de moeilijke situatie ter plaatse op de hoogte was, nam hij de bocht bij Hotel „'t Raadhuis van Kronen- burgh" te zwak, waardoor hij het huis, bewoond door de weduwe W. B. binnenreed. De neus van de wagen boorde zich met grote kracht door de voorgevel, die totaal werd ontzet. Stukken steen vlogen uit de muur en de auto kwam eerst tot stil stand toen zij de voorkamer halver wege was binnengedrongen. Het mag een wonder heten, dat de be stuurder, die alleen in de wrjjen zat, geen enkel letsel opliep. CULTUURWAARDEN WEER GEDRUKT AMSTERDAM, 28 Oct Een uiterst flauwe stemming voor H.V.A, en certificaten Deli tabak beheers te aanvankelijk het marktbeeld. Het vertrouwen van het publiek in Indonesische fondsen is danig aan het tanen, op behoorlijke koersver liezen volgt later wel een klein herstel, maar bergafwaarts gaat al tijd veel sneller dan tegen de berg op. Tegen twee uur was er wel een klein herstel voor bovengenoemde fondsen merkbaar, maar dit herstel vermocht niet de verliezen geheel weg te werken, zodat tegen slot H.V.A. ruim twee punten en certi ficaten Deli twee en een half punt lager waren dan gisteren. Aande len Amsterdam Rubber ondervon den de gunstige uitwerking van het gepubliceerde fraaie verslag over 1948. De koers was op 141'/, ruim twee punten hoger dan gisteren en mag, gezien de stemming voor sui ker- en tabakswaarden, vandaag zeker vast genoemd worden. In de overige hoeken was de ge deprimeerde stemming voor Indo nesische waarden duidelijk merk baar. Unilevers noteerden vandaag zelfs een half punt lager dan Phi lips. Aku's verloren ongeveer an derhalve punt. Aandelen Fokker golden 135, hetgeen een voordelig verschil van 9 punten betekent ten opzichte van de koers van gisteren. Olies fluctueerden van 310 tot 312 en sloten op 311. De scheepvaartmarkt was even eens eerder iets lager en verliezen van rond een punt kwamen hier veelvuldig voor. De Staatsfondsenmarkt was vrien delijk gestemd en het overgrote deel van de guldensleningen kon fractionele winsten boeken. electriciteitsnet nog over een eigen opwekbedrijf beschikken, dit op- wekbedrijf zoveel mogelijk in de spitsuren gebruiken. Kantoren In de kantoren kan het electri citeitsverbruik worden beperkt door; a. het gebruik van eleetrische kachels te verbieden; b. zo weinig mogelijk licht te ontsteken tijdens de spitsuren; e. het schoonmaken van de kan toren, waarbij over het algemeen zeer veel licht wordt gebruikt, zoveel mogelijk buiten de spits uren te doen plaats vinden. Particulieren Ook particulieren dienen het electriciteitsverbruik tijdens de spitsuren te beperken, door ge durende deze uren de uiterste zui nigheid met eleetrische verlich ting te betrachten. Van bijzonder belang is tijdens deze uren in het geheel geen eleetrische straalka- chels te gebruiken en het gebruik van radio's, eleetrische strijkijzers en andere eleetrische huishoude lijke toestellen te vermijden. Het is van groot belang, dat alle electriciteitsverbruikers in de a.s. wintermaanden hun volle mede werking verlenen bij de beper king van het electriciteitsverbruik tijdens de spitsuren, opdat de electriciteitsvoorziening niet in gevaar wordt gebracht, zo schrijft het ministerie van Economische Zaken. Tengevolge van de Noordwesfersform zijn in hef gebied van hef waterschap ,,De Beneden-Donge" verschillende dijkbreuken voorgekomen. Op vijf plaatsen zijn gaten in de dijken gekomen. De dijk in het gebied bij het Wilhelminakanaal onder Ooster hout is over een lengte van 30 meter doorgebroken. De overstro ming is beperkt gebleven tot on geveer 15 h.a. overwegend weide land. Bij eb is het meeste water teruggelopen. Donderdagmiddag om 2 uur werd met ongeveer 100 man aan het dichten begonnen. Om 9 uur 's avonds was het gat gesloten. Alles bijeen wordt de schade van niet veel betekenis geacht. De dijk van de Oostpolder on der Raamsdonk werd op één plaats doorbroken. Daar is de dijk, doordat het water er overheen liep, aan de binnenkant over een lengte van twintig meter wegge schoven. Gevreesd werd hier, dat ook de buitenkant van de dijk zou worden aangetast, maar dank zij het gunstige weer is dit niet gebeurd. Bij de afsluitdijk van het Kromgat, een open arm van de Donge, was de situatie hache lijk. Op 1 Maart j.l. is deze dijk doorgebroken en er is toen een nieuwe dam landinwaarts gelegd. Deze dam wordt nu weer be dreigd en zou bii Noordwesten- De vier grote Omroepverenigin gen, AVRO, KRO. NCRV en VARA zullen in de week van 30 October tot en met 5 November ongeveer een 60-tal uitzendingen wijden aan de jeugd. Reeds in de programma's van Zondag 30 October is een aantal speciale jeugduitzendingen opge nomen, doch de officiële opening van de Jeugdweek heeft plaats op Maandag 31 October van 21.05 tot 21.10 over beide zenders. Op deze dag, evenals op de volgende dagen beluisteren, zowel op muzikaal gebied als in het gesproken woord, in programma's, die onder gemeen schappelijk verantwoording worden uitgezonden, naast uitzendingen spe ciaal gericht op de geestelijke en maatschappelijke stromingen, die door de verschillende omroeporga nisaties worden vertegenwoordigd. MEER DAN ZEVEN MILLIARD DOLLAR MARSHALL-HULP PARIJS, 28 Oct. (Reuter). De E.C.A. heeft bekend gemaakt, dat het totaal van de verleende Mar shall-hulp deze week de 7 milli ard dollar heeft overschreden. Sedert 3 April 1948 met de hulpverlening begonnen werd, heeft Engeland in totaal ontvan gen 1.914.705.000 dollar. Frankrijk neemt de tweede plaats in met een bedrag van 1.510.091.000 dol lar. Italië ontving 794.060.000 dol lar en Nederland 643.659.000 dol lar. ZUIVERING Bij OOSTDUITSE VOLKSPOLITIE BERLIJN, 28 Oct. (Reuter). Naar het Duitse nieuwsbureau meldt, is men bij de Oost-Duitse volkspolitie begonnen alle leden, die familie in West-Duitsland of West-Berlijn hebben, te ontslaan. De ontslagenen zullen geen werk lozensteun ontvangen, daar er nog werkgelegenheid is in de urani- ummijnen van Saksen. Dit is hun volgens genoemd nieuwsbureau aangezegd. President Truman tekende in Washington een wetsartikel, waarbij het minimum loon in de nationale bedrijven verhoogd werd van 40 op 75 dollarcent pier uur wind zeer waarschijnlijk doorbre ken, waardoor het erachter gele gen bemalingsgebied „Kromgat" zou volstromen. Gelukkig was het Vrijdag echter windstil. Ongeveer 150 mensen zijn thans in het waterschap bezig met zand zakken de verschillende gaten te dichten. Het waterschap de „Be neden Donge" is 16.000 h.a. groot en strekt zich uit van Loon op Zand tot Geertruidenberg. Een dijkdoorbraak, die verleden jaar in dit waterschap voorkwam, ver oorzaakte een schade van f 30.000. De dijkdoorbraak van 1 Maart j.l. veroorzaakte f 35.000 schade. Door het omvallen van een spiri tusbrander raakte bij de familie de W. te Ommeren bij Tiel een wieg in brand, waarin een baby van vijf maaden log. Op het hulpgeroep van een ouder zusje snelde een arbeider te hulp. die het vuur snel had be dwongen. De zorg voor het gezin was toevertrouwd aan een dochter tje van vijftien jaar, daar de moe der in een ziekenhuis wordt ver pleegd. De vafler verrichtte werk zaamheden in de boomgaard. Het kindje werd met zware brandwonden verdekt naar het zie kenhuis „Bethseda" te Tiel over gebracht, waar het inmiddels is overleden. De baby, die bronchitis had, moest op medisch advies wor den gestoomd. Daartoe was een stoomapparaat op de kap van de wieg geplaatst. ls de schilder Bulstra uit de Haarlemmermeer, die zijn neef, die als soldaat naar Indonesië moest, in zijn woning had laten onderduiken, veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waar van 4 maanden voorwaardelijk vierde de heer J. Barendse te Naaldwijk, de nestor van de West- landse en Nederlandse Tuinbouw, Donderdag onder grote belang stelling zijn 70ste verjaardag hebben de Amsterdamse slagers telegrafisch aan Minister Mans- holt verzocht, in het belang van het bedrijfsleven, alles in het werk te stellen om de vleesdistributie zo spoedig mogelijk te doen ein digen stelt de Raad van Commissaris sen van de Nederlandse Handel maatschappij voor het dividend over 1948 te bepalen op 7 pet.; (vorig jaar 6 pet.) is de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 ten aanzien van de klein handel in textielgoederen van toepassing verklaard overleed Donderdag in het zie kenhuis te Heerlen de 33-jarige houwer J. van Rooy nit Waubach, die Maandag, tijdens werkzaam heden in de ondergrondse wer ken van de mijn Laura door val lend gesteente was getroffen werd de 43-jarige jood Mozes Brandon Bravo uit Leiden, die in de bezettingstijd een groot aantal illegale werkers, onderduikers en joodse Nederlanders had verra den, tot achttien jaar gevangenis straf veroordeeld is Sylvia van der Moer, het Nederlandse meisjes, dat onlangs uit Finland werd uitgewezen en bij aankomst op Schiphol werd gearresteerd, omdat zij van ver schillende Nederlanders in de vreemde onder valse voorwend sels geld had weten los te krij gen, weer op vrije voeten gesteld. liep Vrijdagmorgen een Engel se trawler „Valesca" op de bank voor West-Kapeile vast. Redding boten en een loodsboot, die hulp wilden bieden, behoefden geen dienst te doen daar de trawler in middels was vlotgekomen TOCH VERLAGING VAN AMERIKAANSE GOUDPRIJS? LONDEN, 27 Oct. (AFP). Naar uit goed ingelichte Amerikaanse bron wordt vernomen, zou de ver hoging van de officiële goudprijs in dollars slechts een kwestie van tijd zijn. De verhoging zou veel meer bedragen dan tot nu toe verwacht werd, nl. tot 50 dollar per ons fijn goud, tegen de huidige prijs van 35 dollar. Te Londen beschikt men over geen preciese inlichtingen dienaangaande, doch sedert geruime tijd verwachtte men, dat de verhoging van de offi ciële goudprijs de tegenhanger zou zijn van de devaluatie van het pond en dat hiertoe zou besloten zijn op de Brits-Amerikaans-Canadese con ferentie te Washington. Verwacht wordt, dat de waarde in dollars van de lopende goudproduc tie in het Britse imperium, Wanneer de officiële prijs op 50 dollar zal zijn gebracht, met 250 millioen dollar per jaar zal toenemen. Een van Indonesia's grootste bodemrijkdom men vormt de aardolie. De vraag hiernaar is in vergelijk met voor de oorlog sterk toegenomen. Doordat de olieraffina derijen tijdens de japan- se bezetting zwaar gele den hadden moest men na de oorlog de weder opbouw van deze bedrij ven krachtig ter hand nemen. Een dezer raffi naderijen werkt nu weer op volle capaciteit, n.l. die van de Bataafse Pe troleum Maatschappij te Pladja op Zuid Sumatra. Een machtig schouw spel op het olieveld der B.P.M. te Pladja. De brand in het Kon. Paleis aan het Noordeinde op 18 Mei 1948 gaf de intendant der Koninklijke Paleizen aanleiding de hoofdin specteur van het Brandweerwezen nit te nodigen rapporten uit te brengen over de brandveiligheid van het Huis ten Bosch en het Paleis aan het Noordeinde. Deze rapporten waren over het algemeen ongunstig. Met name werd in beide palei zen de aanwezige kachelverwar ming ontoelaatbaar geacht en werd voorgesteld deze te vervan gen door een centrale verwar mingsinstallatie. Behalve het aan brengen van een centrale ver warmingsinstallatie in beide pa leizen zullen nog andere maatre gelen ter verhoging van de brand veiligheid getroffen moeten wor den. Waar het niet verantwoord is te achten in het Huis ten Bosch en in het Paleis aan het Noord einde de bestaande kachelver warming te stoken en het Paleis aan het Noordeinde overigens ook door de brand voor een niet on belangrijk gedeelte onbruikbaar is, staat in 's-Gravenhage gedu rende herfst en winter geen enkel paleis ter beschikking van de Koningin, terwijl alleen geduren de de zomermaanden het Huis ten Bosch volledig bruikbaar is. Er zullen daarom voorzieningen moeten worden getroffen om de paleizen voor gebruik weder ge schikt te maken. Ernstige bezwaren tegen het Paleis Noordeinde als woning hebben de vraag doen rijzen of het niet beter zou zijn elders een nieuw paleis in 's-Gravenhage te bouwen. Hoewel de minister van finan ciën en van wederopbouw en volkshuisvesting in beginsel niet afwijzend staan tegenover het denkbeeld van de bonw van een nieuw koninklijk paleis, zijn zij van mening, dat een dergelijke bonw in verband met de tijdsom standigheden voorlopig niet ver antwoord zou zijn en dus moet worden uitgesteld tot betere tijden. De mogelijkheid is daarom overwogen het Huis ten Bosch door aanbouw van een of meer zalen, aansluitend aan de centrale feestzaal, ook voor grote ontvang sten geschikt te maken. Daardoor zou echter de architectuur van dit kunsthistorisch zo belangrijke ge bouw zodanig worden geschaad, dat uitwerking van dit plan ach terwege is gelaten. Nadat hieromtrent overleg met Hare Majesteit is gepleegd, zijn de beide ministers tot de conclu sie gekomen, dat behalve het Huis ten Bosch ook het voorgedeelte van het Paleis Noordeinde, het welk de representatieve ruimten bevat, na herstel van de brand schade en na het treffen van en kele voorzieningen, voor grote ontvangsten ter beschikking van de Koningin moet blijven. Hare Majesteit wenste echter de beide achtervleugels van het paleis voor andere doeleinden ter beschikking van de regering te stellen, waarbij zij de hoop uit sprak, dat door het beschikbaar stellen van deze ruimten elders 's-Gravenhage woonruimte, m welke thans vc wordt gebruikt, voor bewoning. or rijksdiensten vrij zal komen Deze oplossing biedt dan boven dien de mogelijkheid het bij het paleis behorende park voor het publiek open te stellen. De beide ministers zijn van oordeel, dat het aanbod van Hare Majesteit om de achtervleugels van het paleis voor andere doel einden te benutten en het bijbe horende park toegankelijk te stel len voor het publiek, in dank moet worden aanvaard. Restauratie van het Huis ten Bosch wordt geschat op f 358.000 en van het Paleis Noordeinde op f 390.000. Bij de Tweede Kamer is hier toe een wijzigingsbegroting inge diend. INSTELLING NOORDELIJKE VERDEDIGINGSGROEP LONDEN, 28 Oct. (Reuter). De ministers van defensie van De nemarken en Noorwegen zullen in gezelschap van hun hoogste offi cieren dit weekend te Londen aan komen voor de instelling van een noordelijke defensiegroep in het kader van het Atlantische pact. De groep, die bestaat uit de landen van de westelijke unie, is reeds volledig in werking en zal als voorbeeld dienen voor de nieuwe groepen. Men verwacht, dat de landen, die de zuidelijke en de Noordatlantisehe groep zul len vormen, volgende maand te Londen htm eerste bijeenkomst zullen houden. De advocaat-fiscaal bij het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof, mr. M. H. Gelinck, eiste Vrijdag levens lange gevangenisstraf en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven tegen de 32-jari- ge veehandelaar S. Borgers uit En schede. Deze verdachte was in dienst bij het Sonderkommando Feltmeyer. In Juli 1944 beroofde hij, tezamen met de SS-er Krist, die eveneens gisteren levenslange gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen, in Gronin gen de heer H. Hazelhorst van het leven. Met de thans 25-jarige Krom hout vermoordde hij voorts in Aug. 1944 de heer H. Kolijn in'Purmer- end. In dezelfde maand ging hij met een commando naar Eindhoven, waar de burgemeesters van Asten en Someren en een inwoner uit Someren, de heer Eysbouts, van huis werden gehaald en naar een stille plek aan een buitenweg ver voerd. Daar werden de drie gevan genen zonder pardon door verdach te. Kromhout en Besteman neerge knald. De twee burgemeesters wa ren op slag dood, doch de heer Eysbouts was slechts in de arm ge troffen en hield zich dood. Dit red de hem het leven, want de onver laten vertrokken zo snel mogelijk. Op 11 November a.s. uitspraak. NEDERLANDSE ACTIE TEGEN DE DARUL-ISLAM BATAVIA. 28 Oct. (Aneta) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat in de afgelopen week de Darul Islam in West-Java in gevechten met de Nederlandse troepen 72 man heeft verloren. Uit Semarang wordt gemeld, dat de. Djipang, een dag nadat de Ne derlandse troepen uit het betrokken gebied in de richting van Bumiaja waren teruggetrokken, een post van de TNI aldaar weTd overvallen door een goed bewapende bende van de Darul Islam. De Nederlandse troe pen uit Bumiaju verleenden assis tentie, waarop de bende werd ver dreven. Twee soldaten van de TNI werden ernstig gewond en in het ziekenhuis te Slawi ter verpleging opgenomen. Mitlioensfe cent is er nog niet De millioenste cent voor het Na tionale Legermonument op de Grebbeberg is nog niet binnenge komen. De centenstroom was aan vankelijk minder geworden, doch na de hernieuwde actie op alle PTT-kantoren in ons vaderland, is er opnieuw een opleving te bespeu ren. Wij vernamen van de burge meester van Rhenen, lid van het comité,dat thans negenhonderd en dertig duizend achthonderd zeven en dertig en een halve cent is ont vangen. Op de zevende wegverkeersdag van de Koninklijke Nederlandse Automobielclub hebben gisteren deskundigen op het gebied van we genbouw en vervoer inleidingen ge houden, en zijn interessante mede delingen gedaan over de resultaten van drie door de K.N.A.C. gehouden enquêtes. Prof. dr. ir. F. J. Nellenstein be handelde het onderwerp „profile ring van autobanden". Profilering dient om de film van water en slik, die de aanraking van de band en wegdek verhindert, te doorbreken en tevens om dit de gelegenheid te geven weg te vloeien. Men bedenke echter, dat de profilering van een band, hoe belangrijk ook, niet uit sluitend de stroefheid bepaalt; ook de eigenschappen van de rubber spelen een rol. Prof. Nellensteyn maakte zijn toehoorders duidelijk, dat profilering alleen bij een natte weg van belang is en bij een droge weg zelfs ongunstig kan zijn. Over het „bijna-ongeval" sprak prof. jhr. dr. D. J. van Lennep, die uiteenzette dat dit veroorzaakt wordt door persoonlijke fouten. Naar zijn mening blijft de automo bilist in gebreke, rekening te hou den met de totale wegsituatie. Men mag niet alleen rekening houden met ruimtelijke omstandigheden, maar ook met de tijdsfactor. Men moet er steeds op bedacht zijn dat niet de „status quo", maar een si tuatie die een seconde later geheel anders kan zijn, dikwijls voor het wegverkeer van het grootste belang is. Vervolgens vroeg mr. G. A. Dijk- mans aandacht voor het interna tionale aspect der Wegenverkeers- wetgeving, waarvoor de wereld conferentie zich in Augustus j.l. zag geplaatst. Hij verklaarde dat thans de voornaamste regels betreffende het internationaal wegverkeer zijn vastgelegd. Het motorwegverkeer kent de fiscale druk. Ir. C. G. P. van Goor illustreerde dit overbe kende feit met enkele cijfers. Mo menteel moeten 250.000 eigenaars van motorrijtuigen zorgen voor een wegennet buiten de bebouwde kom men ter waarde van c.a. drie en een half milliard, hetgeen misschien wel anderhalf maal de wlarde der Ned. Spoorwegen vertegenwoordigt. Als wensen in het belang van het automobilisme noemde ir. Van Goor: afschaffing van het Zondags rijverbod, verbetering ten aanzien van het tekort aan garageruimte, invoering van verplichte W.A.-ver- LONDEN, 28 Oct. (Reuter) Een Amerikaans amphibie-vlieg tuig, eigendom van de „Superior Oil Company" is bij het vertrek van het in mist gehulde Londense vliegveld naar Rome neergestort en in brand gevlogen. Zes van de zeven inzittenden, vier passagiers en twee leden van de bemanning kwamen om het leven. De bemanning bestond uit Ame rikanen. Twee Amerikanen en 2 Engelsen vormden de passagiers. De tweede gezagvoerder. Oscar Sivage, werd uit het toestel ge slingerd en liep slechts enkele kleine verwondingen op. Het toe stel was 'n twee-motorige Grum man Mallard. De Superior Oil Company meldt dat twee van de vier omgekomen passagiers zijn: Robert Allan, de onder-voorzitter van de raad van beheer der maatschappij, die voor namelijk belast is met de trans acties met het buitenland, en James Lewis, procuratiehouder. Naar het A.N.P. van de K.L.M. verneemt, is de mededeling in het bericht van Reuter, dat het toe stel bij de K.L.M. was gecharterd, onjuist. De K.L.M. heeft alleen op het Londense vliegveld de zo genaamde afhandeling verzorgd, dat wil zeggen, haar bemiddeling verleend bij het vervullen van de formaliteiten, noodzakelijk als er passagiers worden vervoerd. Voorts werd door de K.L.M. on der supervisie van de bemanning de bagage ingeladen en het toestel van brandstof voorzien. Een der gelijke bemiddeling is gebruike lijk en geschiedt geregeld. Stichting 1940-1945 profiteerde van kijkdag Tijdens twee kijkdagen, die aan een verkoping, gehouden te Leer- sum, voorafgingen, werd een en treeprijs van vijf en twintig cent gevraagd. Dit was een initiatief van notaris Vink, die de goederen ver kocht en de entreegelden wilde be stemmen voor de Stichting 1940'45. Een opbrengst kon worden geboekt van f 164.50. zekering, opheffing van parkeer- heffingen voor andere dan de spe ciaal ingerichte parkeerterreinen, opruiming van het restant der tol len, afdoende beveiliging bij de on afgesloten spoorwegovergangen, op heffing van de bezwaren tegen rü- tijdenwet en -besluit en een alge mene verkeerscontrole die tot dus verre veelal eenzijdig op het motor wegverkeer is gericht. De heer en mevrouw J. C. van Andel en O. van Andel-Ripke, be pleitten verkeersopvoeding van de jeugd, als onderdeel van de sociale opvoeding in het algemeen. Richtingwijzers nit de tijd? De uitslag van de wegen-urgentie enquête gaf verlangens over wegen aanleg in vrijwel alle Nederlandse provincies. Over de vraag of de spiegels voor achteruit kijken noodzakelijk zijn, bleek bij de automobilisten geen verschil van mening te bestaan. Velen achtten deze spiegels één van de belangrijkste hulpmiddelen, waarvan het gebruik in elk geval vóór dat van de richtingaanwijzers moet gaan. Slechts 6% van de on dervraagden is van oordeel dat het gebruik van de claxon in de be bouwde kommen nuttig is. De ove rigen zijn unaniem van mening dat het geven van signaal in bebouwde kommen meer schaadt dan baat. Een bepaalde conclusie over het gebruik van de richtingwijzers was uit de enquête niet te trekken. De K.N.A.C. concludeert dat de ont wikkeling van het automobielver- keer hier te lande wel dertig jaren ten achter is vergeleken bij de Ver enigde Staten, waar men de rich tingwijzers lang geleden heeft afge schaft, omdat de practijk heeft be wezen dat het gebruik van daze hulpinstrumenten onnodig en zelfs schadelijk is. In Amerika beschouwt men ze als domme en verwarring wekkende attributen. Een hertje van acht weken oud kwam dezer dagen met de K.L.M. DC-6 „Prinses Wilhelmina" uit de oerwouden van Suriname over naar Schiphol. Nadat het zijn ge zondheidsverklaring bij de douane had ingeleverd, werd het toever trouwd aan de zorgen van de chef-ladingmeester van de K.LJVI. de heer Jan Knol, die reeds alle dieren uit de Ark van Noach op Schiphol heeft zien komen en gaan. Met zijn grote onschuldige bruine ogen keek het wel wat vreemd en angstig naar de don kere lucht, waaruit gestadig een miezerige motregen sijpelde. Het blijft in Nederland, dus het zal toch aan dit weer moeten wennen. Zijn toekomstig tehuis is een Brabantse dierentuin. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. (Adv.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3