Hoffman confereerde met Sir Stafford Crips Massale hulde van Katholiek Alkmaar aan Koning Christus r r Koedijk was mindere van VIOS PAG. 2 Maandag 31 October 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J „Zo zijn onze manieren L J Toch nog een gelijk spel Limmen deelt met hekkensluiter Schuld bed rag 4.3 milliard Marktberichten Engels plan voor vrijere handel door Marshall-landen aanvaard Twee Ned. Marine officieren door T.N.I. vermoord Vele voorsprekers In de zonnige Zondagmiddag formeerden zich gisteren op het Waagpiein de stoeten der verschil lende katholieke Alkmaarse vere nigingen, die zich opmaakten om, op de feestdag van Christus Ko ning, hun hulde te gaan brengen aan Koning Christus. Om hun hul de te brengen en hun dank te her halen by het beeld van Christus Koning, dat het vorige jaar in het front van de St. Josephkerk werd opgericht uit dankbaarheid, omdat onze stad en onze stadgenoten voor de rampen van do voorbye oorlog werden gespaard. En het was een onafzienbare stoet, die achter het muziekkorps ,,St. Caecilla" door de stad trok, op weg naar de Singel. De Hoogeerw. Heer J. Th. Jacobs deken van Alk maar, Heren Geestelijken, Katho lieke voormannen, rijk en arm, mannen en vrouwen, kleine gym nasten en grijsaards, die in het ka tholieke leven hun sporen reeds verdienden, marcheerden ter ere van Koning Christus, tot zij bij de St. Josephkerk het plein en de we gen vulden. Andere belangstellen den sloten zich aan en vulden de Kneppelbrug. En zelfs in het park, aan de andere zijde van het Sin gelwater, stonden er, die hun Ko ning kwamen huldigen. De heer Jac. Baart, voorzitter van het genootschap van de Stille Omgang, sprak zijn vreugde uit over de massale opkomst en wees erop dat wy, die in een vrij land vrijuit onze Koning kunnen eren, alle reden hebben tot dankbaar heid. Hij wekte de verzamelden op tot onderlinge liefde en sprak de hoop uit dat het volgend jaar uit alle huizen der katholieken de vlaggen zullen wapperen ter ere van Christus Koning. Red© Pastoor Binkhorst De waaiende vanen der vereni gingen tegen het indrukwekkende fond van de kerk, vormden de ach tergrond van het spreekgestoelte, dat vervolgens door de Zeereerw. Pastoor Binkhorst bestegen werd. De geluidsinstallatie van Ko Bot- temainie. die zeer goed voldeed, stond er borg voor, dat het gespro ken woord tot alle aanwezigen doordrong. Wij brengen hier wederom onze hulde, aldus Pastoor Binkhorst, bij het beeld van Christus Koni-s'. Wij huldigen niet het beeld, maar Ko ning Christus van wie het Je af beelding is. Christus heeft recht op Zijn koningstitel, al is zijn rijk niet van deze wereld. Doch wat komt er van Zijn koningschap te recht? Zijn wet heet te streng en Zijn Wil onuitvoerbaar. Vele lan den, vele volkeren onttronen Chris tus en het rijk van satan schijnt meer en meer veld te winnen. De Zeereerw. spr. stelde naast Pila- t.us, de vertegenwoordiger van een wereldrijk Christus, met zijn door nenkroon, die zich Koning noemde Hij werd door de zijnen verworpen, maar Hij die in de hemel woont lachte hen uit, zegt de psalmist. En op het Kruis van de verworpen Christus bleef het opschrift van zijn Koningschap. Dat was de iro nie van God. Het Joodse volk viel uiteen en het Romeinse wereldrijk ging ten onder, maar Christus blééf. Zijn kruis, het teken van zijn verworpenheid, werd een teken der LOU BANDY IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR. Gisteravond trad Lou Bandy in het Gulden Vlies op in een variété-programma, dat al leen te genieten was door hen, die aan dergelijke programma's geen hoge eisen stellen. Beschaafd kon man het optreden der artisten in 't algemeen niet noemen. Menno Gromlsma was een vol strekt onbelangrijke conferencier en een hier en daar wel redelijke imitator. Het Rjo-Trio bracht uit stekende acrobatiek. De enige man in het programma voor wiens optreden wij een onver deelde waardering hebben, was Tonny Schifferstein die de artisten aan de vleugel begeleidde. Hij deed dit op de hem eigen bescheiden wij ze, die de enig juiste manier is. Hij stak dan ook met hoofd en schou ders boven de andere artisten van dit programma uit. A.F.C.-NIEUWS Het eerste speelde niet maar be houdt toch de leiding, daar Purmer- end gelijk speelde, spelers van het eerste, trainen, trainen, trainen! Het tweede liet wederom een steek vallen, ai. meer puntenverlies mogen jullie niet hebben hoor! Het derde met invallers won met 10. Prima! Het vierde en zesde verloren, ter wijl het vijfde gelijk speelde, spelers van het vijfde mond dicht en op je plaats, dan had het volle winst ge weest! De junioren prima 2 overwinnin gen. De adsp. wonnen er twee en verloren "er twee! Hedenavond clubavond. De club avonden zijn voor alle AFC-ers, sup porters en donateurs toegankelijk. Dus tot vanavond, 8 uur bij Beem- ster, Waagpiein. De P.P.C.-er. ere, dat torens en kronen siert. Als wy in alle ernst denken aan wat er geschiedt in de landen, waar de plaatsbekleders van Christus vervolgd en gemarteld worden, waar Zijn wet wordt ver kracht en een nieuw heidendom Christus wil onttronen dan bemoe digt ons Zijn woord: „Vertrouwt, Ik heb de wereld overwonnen". Dan is er de blijde zekerheid in ons dat Christus Koning blijft en dat Zijn rijk duurt tot het einde der eeuwen. En, aldus eindigde Pastoor Binkhorst zjjn bezielde rede, als gy opziet naar het beeld van Christus Koning en als ge acht slaat op het vermanend gebaar van de linkerhand, dan begrijpt ge Zijn les, die luidt: Ik ver wacht dat iedereen zijn plicht zal doen. Onze plicht is het. door woord en voorbeeld de verdedi gers te zijn van Zijn rijk. De beste hulde, aan Hem gebracht, is onze volgzaamheid, want de hoogste lieefde ligt in de trouw. Daarna zette de harmonie St. Caecilia het „Aan U o Koning der eeuwen" in, dat, uit de kelen der honderden verzamelden, klonk als een massale hulde aan Koning Christus. Tenslotte brachten de vertegenwoordigde verenigingen 'n kleurrijke bloemenhulde aan de voet van 't Christus Koning-beeld. De heer Baart dankte de aanwezi ge verenigingen en de muzikanten van St. Caecilia, waarna hij de huldigingsbijeenkomst sloot. Achter het muziekcorps trokken velen naar de zaal van het R.K. Lyceum, waar de tentoonstelling „Zo zijn onze manieren" wordt gehouden, voor welke tentoonstelling de Zeereerw. Pastoor Binkhorst een woord van aanbeveling gesproken had. INTRONISATIE VAN H. HARTBEELD In de tuin van het Elisabcthsziekenhuis ALKMAAR. Zondagmiddag werd, in tegenwoordigheid van de Eerw. Zusters, verpleegsters en be langstellenden het dezer dagen in de tuin van het St. Elisabeth-zieken- huis geplaatste H. Hartbeeld gewijd en geïntroniseerd. Onder een kort lof ter gelegenheid van de sluiting van het triduum, door pater Th. Pothof, o.f.m., gardiaan van Nieuwe Niedorp gegeven, dat door de direc teur der Congregatie, de Zeereerw. heer E. Stolwijk uit Heemstede werd gecelebreerd, gaf pater Pothof een verklaring der plechtigheid. In pro cessie begaf men zich naar de tuin van het ziekenhuis waar rector Stol wijk, geassisteerd door pater Pothof en rector Visser, in een korte plech tigheid, o.a. bijgewoond door de beeldhouwer H. Etiënne met zijn echtgenote, het nieuwe beeld wijd de en de intronisatie verrichtte. Met 't door allen gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd de tref fende plechtigheid besloten. Het beeld, dat vervaardigd is uit de Franse kalksteen Morly en ge plaatst is op een voetstuk van Ettin- ger tufsteen, is een zeer fraai werk stuk. dat. geplaatst tegen de achter grond van een kastanjeboom, de tuin van het ziekenhuis een bijzon der cachet geeft. De kat en de kanarie ALKMAAR. Het Alkmaarse toneelgezelschap „De Maskers", speelde Zaterdagavond in het Gul den Vlies, voor een goed gevulde zaal de thriller van John Willard „De kat en de kanarie". De regie van dit stuk was in handen van Jos. Groenland. Er werd voortref felijk amateurtoneel vertoond. De verschillende rollen waren in goede handen. Het décor was zeer ge slaagd en de regie verdient alle lof. Na de voorstelling bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Aldert Dekker's orkest zorgde voor pret tige muziek. „Turnlust" houdt wedstrijden op Zondagmorgen ALKMAAR. De Alkmaarse Gymnastiekvereniging „Turnlust" organiseerde op Zondagmorgen haar jaarlijkse onderlinge wedstrij den in haar gymnastieklokaal. Om dat wij ons op het standpunt stel len dat de Zondagmorgen niet aan sportevenementen dient te worden gewijd, onthouden wij ons van een verslag van deze wedstrijden. NOG WAT TE GOED Dezer dagen werd een 57-jarige man aangehouden, die in het poli tieblad stond gesignaleerd, omdat hij nog vier maanden hechtenis moet ondergaan. Hij werd in het huis van bewaring opgesloten. DIENSTJUE1LEUM Op Donderdag 3 November a.s. hoopt de heer J. Blankendaal, wo nende Prins Hendrikstraat 15 alhier die als congierge werkzaam is aan de R.K. Meisjes-ULO en de R.K. Meisjesscholen aan de Paul Kru- gerstraat, de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw ter Eem aan de Oudegracht. ONZE AGENDA BIOSCOPEN Victoria: 't Is feest vandaag, alle leeft.; Harmonie. „De Blauwe Lagune, 14 jr.; Cine ma Americain: Romance in Rio, 14 jr.; A.B.T.: Godin der Wildernis, 14 jr. NACHTDIENST APOTH.: Apotheek „Wanna", Ritse voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26 tel. 2290. R. K. LYCEUM: Tentoonstel ling „Zo zijn onze manieren" Zaterdag van 912, 26 en 7rIO uur Zondag van 11 6 en van 710 uur. GEBOUW HEUL: Padden stoelen en herfstvruchten tentoonstelling. Zaterdag v. 26 en van 7.3010 uur; Zondag van 1012, 26 en 7.30—10 uur. KORENBEURS: Gymnas- tiekdemonstraties „De Hal ter", 2.30 en 7.45 uur. 't GULDEN VLIES: „De Maskers", toneeluitvoering. Zondag: Lou Bandy. HUIZE ARENDSEN, Lan- gestraat: 8 uur Thuisfront contactavond. V.. GEVAARLIJK RIJDEN Een 16-jarige jongen, die dezer dagen met zijn 3-jarig zusje op de stang van zijn fiets over de Nieuw- landersingel reed, kon bij het pas seren van de Overdiestraat niet tijdig stilhouden, toen er uit deze straat een paar wielrijders kwa men. Een bosing kon niet worden voorkomen en het kleine meisje viel van de fiets en brak haar beentje. Het kind moest in het St. Elisabeth-ziekenhuis worden opge nomen. GESLAAGD Voor het diploma vakbekwaam heid Kantoormachinehandel slaagde te Den Haag onze stadgenoot, de heer P. B. F. Meijer van Putten. Dierenbescherming ALKMAAR. -Ontvangen voor het te stichten Asyl van mevr. V. f 2.50; de heer P. f 1.mevr. H. f 1.Lachè f 1.—; mevr. P. f 1. en de heer de V. f 2.50. Adres Inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. ODEON ALKMAAR. Het bestuur van het Operette-gezelschap Odéon ver zoekt ons haar leden te willen me dedelen, dat in verband met het feest van Allerheiligen er a.s. Dins dag ge enrepetitie is. Dr. C. J. J. Arnold, voorzitter van het comité „Zo zijn onze manieren" biedt mej. R. Bak, de organisatrice, een bouquet bloemen aan. ii Een hoekje van de tentoonstelling „Zo zijn onze manieren" DRUK BEZOEK Reeds meer dan 5000 bezoekers De tentoonstelling, welke op initiatief van de katholieke Actie in het Lyceum wordt gehouden, trok zowel Zaterdag als Zondag veel bezoek. Zaterdagmorgen pas seerde de 2000ste bezoeker al reeds de controle; het was een leerling van de Aloysius-school, Leo van den Oord, die evenals de duizend ste bezoeker een keuze mocht doen uit een drietal boeken. Het zag er in de middag al spoe dig naar uit, dat in de loop van de avond de 3000ste begroet kon worden; dit was dan ook tussen 8 en 9 uur des avonds het geval. Het was de heer Jac. Valkering uit Limmen, die door de voorzitter, dr. Arnold, met dit feit werd ge lukgewenst. Ook hij mocht een keus doen uit drie boeken en koos het mooie boek: Maria in Limburg. Intussen was het ook Zaterdag avond, zowel in de tentoonstel lingszaal, als in de aula, waar de film „Moeders op vacantie" werd gedraaid, als in de tae-room ge zellig druk. Zondagmorgen, direct na de opening om elf uur kwamen al weer velen de tentoonstelling be zoeken en des middags, na de huldiging van Christus Koning bij de St. Josephkerk liep het een moment zo druk, dat de mensen queue moesten vormen. St. Cae cilia voerde als de rattenvanger van Hameln de honderden naar de tentoonstelling en gaf aan het geheel een vrolijke noot. Het was in deze namiddag-uren dat het comité de 4000e bezoeker mocht begroeten in de persoon van de bekende Alkmaarse aannemer Arie Buur, aan wie met een woord van gelukwens van dr. Arnold, het boek „Geschiedenis van een parochie" werd aangeboden. Een grote teleurstelling was het zowel voor het tentoonstellings comité als voor de honderden be zoekers, dat de film „Moeders op vacantie" niet gedraaid kon wor den, omdat het filmtoestel gere pareerd moest worden, hetgeen langer duurde dan gehoopt werd. Toch slaagde men er in de namid dag nog in, dank zij de vlotte me dewerking van de heer Groof, nog een extra kindervoorstelling te geven, waarvan vele kinderen, ai dan niet van hun moeder verge zeld, genoten hebben. De 5000ste Ook Zondagavond was er een grote toeloop van bezoek. Even als des middags na de Christus Koning hulde verdrongen zich ook 's avonds na het lof vele honder den bezoekers voor de cassa's. Het was om kwart voor negen dat de 5000ste bezoeker de controle pas seerde. Het was mevr. Ibink, van de Laat. Als verrassing bood dr. Arnold haar het boek „Moeder" van Kardinaal Mindszenty aan. Ook na negen uur kwamen er nog honderden bezoekers naar tentoonstelling en film, waarvan er drie, vrijwel uitverkochte, voorstellingen werden gegeven. Vanmorgen kwamen weer ver schillende groepen schoolkinderen uit Alkmaar en omgeving de ten toonstelling bezoeken zodat de 6000ste bezoeker vandaag kan worden verwacht. Morgen is de tentoonstelling wederom van 11 uur 'smorgens tot 10 uur 's avonds geopend terwijl in de aula een doorlopende voorstelling van de film „Moeders op vacantie" wordt gegeven. FEEST AAN DE OMVAL ALKMAAR. Op 2 Nov. zal het echtpaar D. de Bakker, G. de Bak kerMooij, wonende aan de Omval alhier, zijn 65-jarig huwelijksfeest vieren. Het jubilerende echtpaar wont reeds 57 jaar in Alkmaar. De beide oudjes zijn wat slecht van ge zicht doch zij voelen zich goed en zij houden van het leven. Van hun vier kinderen is thans nog één dochter in leven. Wij wensen het diamanten paar een onvergetelijk feest en nog vele jaren. VERANTWOORDING Een der leden van het Erecomité voor de Tentoon stelling „Zo zijn onze ma nieren" heeft uit waar dering voor hetgeen op de ze tentoonstelling is gebo den, een bedrag van f 10. (tien gulden) gestort op de girorekening van de pen ningmeester van het ten toonstellingscomité. 'n Sym pathieke geste, die door het comité ten zeerste werd ge waardeerd. Het gironummer van de penningmeester, G. W. J. v. d. Eerenheemt, Sta tionsstraat 44, Alkmaar is: 544025 Opbrengst collecte van de R. K. Vrouwenbeweging ALKMAAR. De collecte, die Zondagmorgen aan alle kerken ge houden werd ten bate van de R.K. Vrouwenbeweging afdeling Alk maar heeft in totaal opgebracht f 440,80. In de St. Laurentius-pa- rochie werd f 128,61 opgehaald, de St. Dominicus-parochie leverde f 153,60 op en de St. Josef-parochie f 159,59. Het bestuur dankt de mil de gevers en vooral de dames en meisjes die collecteerden. UITSLAG MISSIE-TENTOONSTELLING ALKMAAR De volgende nummers van bezoekers der mis sie-tentoonstelling zijn nog niet afgehaald: paars no. 78 124 595 789 422 580 593 613 400 749 409 223 13 90 317 62 582 607 785 en 717; groen; 161 460 138 139 306 95 319. De laatste gelegenheid hiervoor is Woensdagavond 3 Nov. van 8 tot 9 en Zaterdag 5 Nov. van 6 tot 6.30 uur, clubhuis Nieuwstraat. Wie niet in de gelegenheid is kan het nummer opsturen aan mej. E. Lampeh, Nassaulaan 14, waarna toezending volgt. GESLAAGD Onze stadgenote mej. Vera Hen- neman slaagde in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen voor het verpleegstersdiploma. BÉRDOS VERLOOR VAN ZOUAVEN Het schijnt menens te zijn met de orodbroeken. Zij omzeilden de las tige klip aan de Duinrand en wisten de beide punten binnen te halen. De Zouaven stelden zich op met een invaller voor Stap waarvoor A. Kok inviel. De wedstrijd kenmerkte zich door 'n voortdurend veldoverwicht der Zouaven maar de voorhoede was niet bij machte de achterhoede van Berdos te vermurwen, waar Wokke en Beukeners 'n prima partij speel den. Na de rust speelden de Zoua ven tegen zon, maar met de wind mee. Nu was het overwicht nog dui delijker. Goed gesteund door de ge hele achterhoede waren de Zouaven geregeld in de aanval waar N. Vriend bergen werk verzette. Ein delijk haddij zij succes, toen Nantes voor de zoveelste maal voorzette en Grooteman inkopte. Nu trachtte Berdos de bakens te verzetten maar zonder succes. Het spel was te door zichtig. Zouaven wisten de voor sprong veilig te stellen door 'n schot van Bakker waar Brakenhof voor moest vissen. Weer een snelle aan val van Nantes. Hij werd gehaakt, en de scheidsrechter wees naar de witte stip. Grooteman plaatste zich achter de bal en een grandiose mis ser volgde. Nog gaf Berdos zich niet gewon nen maar 't baatte piet, de tijd ver streek en toen scheidsrechter de Graaf einde blies hadden de Zoua ven een verdiende overwinning be vochten. L.T.J.-toneel ZUID-SCHERMER. Naar wij vernemen heeft het LTJ-toneel een stuk van A. van der Lugt in studie genomen: Boeng Toni. Het wordt opgevoerd op Zondag 20 November en ook nog op een dag in de week daarna. Toen Tesselaar na een kwartier spelen in de tweede helft met een hard hoog schot de uitstekende Koedijk-doelman passeerde en daarmee de stand op 11 bracht, was dat maar een povere beloning voor het veel betere veldspel en de grote meerderheid, die VIOS in deze ontmoeting tegen Koedijk ten toon spreidde. VIOS heeft dit jaar wel pech. Kleine nederlagen; gelijke spelen, die overwinningen hadden moeten zijn, bezorgden de oranjehemden 'n plaats op de ranglijst, die ze eigen lijk niet verdienen en nu we giste ren dan de Warmenhuizers eens aan het werk hebben gezien, zijn we te dien opzichte heel wat wijzer ge worden, want.... er is geen voor hoede. De achterhoede, hoewel iets beter nog hun mannetje moeten houdend, is sterk genoeg; Koot is nog steeds de kracht op het midden veld, maar in de voorhoede moest het alleen komen van de doorzetter Dekker, die sinds kort de midden voorplaats bezet. Daarbij kwam nog dat scheids rechter Luitjeharms aller-ongeluk- lcigst floot en meestal waren zijn beslissingen zó ten nadele van de thuisclub, dat het o.i. zeker enige doelpunten had gescheeld, als de fluitist gefloten had, zoals we van hem gewend zijn. Bovendien had Koedijk met ongeluk te klagen. Het enige doelpunt waarmee ze voor de rust de leiding namen, was het ge volg van een ernstige fout in de VlOS-achterhoede, waardoor Hart ongehinderd een voorzet van Reijn- ders in kon schieten. Maar daarna V Door deze uitslag blyft de situa tie onder aan de ranglijst ongewij zigd. De eerste aanvallen zyn voor Limmen, en als wy denken, dat Limmen hieruit de leiding zal ne men, voorkomt een rug van eigen speler een zeker doelpunt. Door 'n stevige wind gesteund, dringt Schellingwoude steeds meer op. En als de midvoor naar de in bui tenspelpositie staande rechts-bui- ten plaatst scoort deze onhoudbaar 01. Limmen stelt hier een prut- serig spelletje tegenover, en kan nauwelijks meer aan doel toeko men. Schellingwoude neemt meer het spel in handen en. enige goede kopballen, uit corners worden door de lat gekeerd, terwijl ook de»Lim- menkeeper enige harde schoten uit stekend wegwerkt. Na de thee is Limmen een kwar tier lang in de aanval. Uit een cor ner weet Dekker dan ook onberis pelijk de gelijkmaker te scoren 11. De moed herleeft bij de Lim- men-aanhang. Maar de wind zakt af, en de Schellingwoude aanvallen worden gevaarlijker. Uit een dezer aanvallen weet Schellingwoude te scoren 12. Als Broeders op het middenveld lelijk mist, wordt de bal snel opgebracht, Bakker be werkt hem met de handen, en het is penalty, maar de paal brengt voor Limmen ook hier weer red ding. Dan is Limmen weer aan bod en een voorzet van .Groot belandt ineens in doel, maar dit doelpunt wordt door de scheidsrechter niet toegekend. Limmen houdt vol, en tegen het einde weet Dekker uit een mooie aanval de gelijkmaker via de paal te scoren 22. Limmen zal beter moeten gaan spelen, an ders zien wij het zo met moeite verworven 4e klasserschap weer verloren gaan. DAMMEN HEILOO. -De uitslagen van de (5e ronde der club-competitie zijn a.v.: Groep I: AdrichensSchurer 02 GeuzebroekDekker 02 J. de GeusVerver 11 TuinmanBeukers 20 de GraafSprenkeling 20 De stand is nu; Tuinman 9 pnt.; Verver 7 pnt.; Geuzebroek 6 pnt.; de Graaf en Sprenkeling 5 pnt.; 'Dekker, de Geus en Schurer ieder 4 pnt.; Beu kers en Adrichen 2 pnt. Groep II: P. OudJ. Spaans afgebr. S. de GeusWinterinck 1I KroonLangendijk 11 HofmanHelder afgebr.- Hoogenboomde Jong 11 Groep III: A. AllemanSlijkerman 1—1 v. LieshoutWeyers 11 Bruinv. d. Werff 11 HuismanSmit 02 HottentotA. Sprenkeling 02 was het alles VIOS wat de klok sloeg. Dat daarbij in de laatste mi nuten één der K-backs de uitgelopen doelman moest vervangen en de bal was oorzaak, dat de verdiende zege op de doellijn nog kon tegenhouden, de Warmenhuizers andermaal ont ging. Koedijk is ons tegengevallen. Nu kan het zijn, dat de geel-zwar- ten een off-day hadden, maar een feit is het, dat zelfs het bolwerk van de club: de achterhoede, danig van de kook was. De Graaf miste nogal eens en het is dan ook aan de ge ringe schotvaardigheid te danken van VIOS. dat het geen nederlaag geworden is. In hun voorhoede is de opname van nieuweling Reijn- ders een versterking. Al met al een matige, spannende en gelukkig zeer sportieve strijd, waarbij werd aan getoond dat het in 1 C nog lang niet uitgemaakt is, wie als no. éen de finish zal passeren. DEN HAAG 29 Oct. Naar de speciale correspondent van het A.N.P. uit goede bron verneemt is het schuldenbedrag van de toe komstige souvereine staat, de R.I.S. thans vastgesteld op 4.3 milliard gulden, waarvan drie milliard in terne schuld en 1.3 milliard exter ne schuld. Slotzitting R.T.C. door de radio De slotzitting van de ronde tafel conferentie die Woensdagmiddag а.s. om twee uur in Den Haag be gint, zal in haar geheel door de VARA worden uitgezonden. Het avondprogramma zal in aansluiting daarop ook in het teken van de R. T.C. staan. ALKMAARSE EXPORTVEILING Bevelanders 6.70, Salbonen z dr. 4387 kal 1.04, stoksnijbonen kal. 120140, Pronkbonen 3242, kom kommers 924 .tomaten 4266 afwf. 2035, tomaten Bonken 2028, witlof I 45—65 II 3040, bloemkool 832, rode kool 5.5011.10, groene kool 5,5011,10, spruitkool 4372 II 2035, boerekool 12 spinazie 16—46, sla. kas 11—16,50, koud 1,50 6,andijvie 5810, rode bie ten 67, bospeen 618, winterpeen 10,40, waspeen 6,20, uien 12 17D, uien drielingen 10. uien nep 10, prei 818, bosjes 14, selee 14, Frankenthalers 6892, Ali- cant 5285, Beurré Clairgeau 10 17,Conférence 6—8, Gieser Wilde man 6-15, Legipont 718, Nouveau Poiteau 6—10, Williams Duchess 7 12, Zwijndrechtse wijnpeer 610, Goudreinette 12—43, Notaris-appel 16—23, LANGEDIJK, 31 Oct. 2000 kg uien 5.90—16.10, grove 15.5015.70, driel, 12.70—13.40, 120.000 kg peen II 10.70 —11.40, III 99.30, 12000 kg andijvie 8.5012.80, 18000 kg witte kool 5 5.10, succes 6—6.20. 16000 kg groene kool 6017.20, 27000 kg rode kool 5.5010.60, 700 kg slabonen 4758. NOORDSCHARWOUDE, 31 Oct. 17000 kg peen II 11.30—11.50, III 8.40 —9.70, 2600 kg uien 15.6016.20 driel 13.80, nep 13.50, 7000 kg rode kool 5.5010.10, 5000 kg gele kool 5 —6.10, 1000 kg groene kool 13.40, 120.000 kg witte kool 5—5.10, succes witte kool 6—6.20, 1700 kg slabonen afw. 5977. AVENHORN, 29 Oct. 3000 kg be velanders 7.60, 62300 kg witte kool 4 4.40, 43500 kg rode kool 5.5010.70, 2000 kg gele kool 5—7.10, 500 kg gr. kool 1112.50. 2500 kg chin, kool 4,306.70. 10500 kg uien grove 15 16.10. gew. 15.80—16.80, driel 12.40— 13.40, 26500 kg bieten I 6—7.10, II 4, 300 kg witlof I 48—63, II 4243, 29000 kg peen II 10.80—11.50, III 9— 10.50. 1700 kg slabonen II 82—93, III 72—80, TV 62—69, stek 29—56 WARMENHUIZEN. 31 Oct. 1300 kg uien 15.60, driel. 13.60, spekuien 11.60. 220 kg slabonen 6269, afw. 4145, 12500 kg rode kool 5.507.90, 5500 kg gele kool 5, 38000 kg witte kool 55.30, succes witte 66.10. OBDAM, 31 Oct. 400 kg slabonen 56—86. 3700 kg uien 16.20—16.50, gr. 15.80, 17000 kg peen B 10.70—12 C 10,20—11.60, 10000 kg kroten a 6— 6.50, b 4, 3700 kg sav. kool 14.80 18.20, 2000 kg rode kool 5.70—10.40, 10.000 kg witte kool, succes witte 5 5.10, 45 kg spruiten 31. 1100 kg an dijvie 10.30, 50000 kg spekpeen 3.50. gebreid is als de Britse lijst, zo werd in kringen van de O.E.E.S. vernomen. Het plan voor een „vrijer handelsverkeer" houdt „po litiële" bevoegdheden in voor de O.E.E.S. Aan de landen zal ver zocht worden regelmatig rappor ten in te dienen over hun pogingen om tot een vrijer handelsverkeer te komen, terwijl hun vertegen woordigers door de O.E.E.S. hier over kunnen worden ondervraagd. Nader wordt gemeld, dat het Franse kabinet vanavond besloten heeft het genoemde plan van Cripps te aanvaarden, wanneer het deze week bij de besprekingen te Parijs ter sprake komt. Er is ech ter voorbehoud gemaakt t.a.v. landbouwproducten. PARIJS Reuter Paul Hoffman de administrateur van het plan- Marshall die Zaterdag in Parijs is aangekomen, heeft Zondag een af zonderlijk onderhoud gehad met de Belgische minister van buiten landse zaken, van Zeeland, de voorzitter der O.E.E.S. en de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps. Het onderhoud van Hoffman met Cripps, aan de vooravond van de belangrijke bijeenkomst van Maan dag van de Raad van Organisatie voor Europesche Economische Sa menwerking (O.E.E.S.), duurde bijna een uur. Het „Economisch Kabinet" van de zeven landen heeft een Brits plan onderschre ven, dat door Cripps is opgesteld én dat voorziet in de afschaffing voor Kerstmis van de controle maatregelen voor de in- en uitvoer ta..v. ten minste 50 ®/o van de par ticuliere handel van het meren deel van de Marshall-landen. Enge land heeft reeds 82 »/0 van zijn particuliere handel vrijgemaakt. Het plan van Cripps zou niet gel den voor Zwitserland België en West-Duitsland. Tot dusver heeft alleen Nederland een lijst van vrije goederen ingediend, die even uit- DE TELEFOONTARIEVEN Het bericht betreffende de nieu we tarieven voor het interlocale te lefoonverkeer (zie ons blad van Za terdag) heeft aanleiding gegeven tot enig misverstand. Zoals reeds eerder is medegedeeld, zal de in voering van de nieuwe tarieven slechts zeer geleidelijk geschieden nl. in gelijke tred met de technische ontwikkeling van het Nederlandse telefoonsysteem. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. HETZELFDE WEERTYPE Vannacht cn morgenochtend ma tige of zware nachtvorst, behalve in de onmiddellijke nabijheid van de Noordzeekust, en slechts hier en daar mist. Overdag dróóg en bijna overal zonnig weer, maar in de mijnstreek van Zuid-Limburg waarschijnlijk aanhouden van de misttoestand. Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen en on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. BATAVIA 29 Oct. (Aneta) De Javabode meldt, dat de op 3 Mei j.l. in de omgeving van het vacantieoord Prapat aan het' To- bameer door de T.N.I. ontvoerde twee marine-officieren kortgele den in het kamp, waar zij gevan gen zaten zijn doodgeschoten, naar het heet, bij een poging tot ont vluchting. Dit werd door de overste van de T.N.I., Kawilarang, aan generaal Scholten medege deeld, aldus de Javabode, het blad voegt hieraan toe, dat genoemde overste niet kon ingaan op het verzoek van generaal Scholten om de lijken van beide officieren uit te leveren. De uitlevering werd althans geweigerd. Rijke uraniumvondst in Tsjecho-Slowakije? PARIJS. (Reuter). De „Vrye Raad voor Tsjecho-Slowakjjë" heeft te Parys verklaard, dat kort gele den bij Pribam, 65 km zuidweste lijk van Praag, uraniumlagen zijn gevonden „die twintig maal be langrijker zijn dan die in Canada". Het uraniumerts wordt onder Sov jet-Russisch toezicht gewonnen. (Vervolg van pag. 1) inderdaad een eigenschap en ken merk van de katholieke Kerk om ook een heilige Kerk te zijn. De Kerk is heilig in haar ledematen, de gedoopten. De heiligen, dat zijn niet enkel de officieel door het kerkelijk oppergezag als zodanig erkenden, de gecanoniseerden. Het zijn evengoed „de stillen in den lande", de verborgenen, de kleinen, de onbekenden, maar wier leven en dood kostbaar is in de ogen des Heren, de plichtsge trouwen, de deugdzamen, zij in wie de geest van de Bergrede uit het Evangelie levendig is en die het „zalig" door de mond van Christus zelf bij voorbaat reeds over zich hoorden uitspreken. De Gedachtenis van al deze Heiligen in één groot, allen om vattend en altijddurend feest opent voor de ogen van de op aar de strijdende Kerk het beeld van de al in de hemel triomferende: „O, hoe heerlijk is het Rijk, waar in de Heiligen zich allen met Christus verheugen! Met witte klederen gekleed, volgen zij het Lam, waarheen het ook gaat" (Vespers). Dit schouwspel vervult ons met grote vreugde, omdat wij weten dat ook wij eenmaal aan dit heerlijke Rijk deel zullen heb ben, waar onze broeders en zus ters reeds toe behoren, dan na melijk, wanneer Christus in Zijn Wederkomst en reeds by on ze dood „door alle Heiligen begeleid aan ons verschijnt." Met onze dank voor de glorie van de Heiligen verbindt zich ons ver langen naar die dag, waarop ook wij in hun heerlijkheid zullen de len. Want de Hemel, de eeuwige ge lukzaligheid, die bestaat in de aanschouwing van God van aan schijn tot aanschijn, is ons enige en uitsluitende doel, hoezeer wij ons misschien ook behagelijk in dit aardse leven geïnstalleerd hebben en wij ons er wellicht best in bevinden. Wij leven en werken op slot van rekening, of we willen of niet, voor de hemel, voor Gods glorie, die tegelijk ons eigen geluk is. Daar strijden, daar lijden wij ook voor. Het is een van de god delijke vertroostingen die de Heer aan de Kerk op haar moeilijke gang door de vervolgingsgeschie denissen heen geeft, dat zij het voorbeeld voor ogen heeft van zij die voorgingen. Christus Zelf ging ons voor, de Apostelen, na derhand veie mannen, vrouwen, grijsaards reeds de dood nabij, jonge mensen die het leven nog voor zich verhoopten, jongens en meisjes, kinderen. Zouden wij dan, zo vraagt Sint Augustinus, bang zijn voor de harde wergen van het lijden en van de beproevingen? God gaf ons in de Heiligen vele voorsprekers. Door hun veelvoudi ge voorspraak vragen wij God om Zijn goedgunstigheid in rijke overvloed, waar wij zo naar ver langen. Misschien is het leven moeilijk voor ons. Op het gemeen schappelijk feest van Alle Heili gen horen wij echter het troost volle en bemoedigende antwoord van Sint Beda: „Gods onuitspre kelijke en onmetelijke goedheid heeft ook dit voorzien, dat Hij de tijd van beproevingen en strijd niet zou uitbreiden, noch lang of eeuwig zou maken, maar kort en om zo te zeggen één enkel ogen blik maar; zó dat er in dit korte en geringe leven strijd en moei lijkheden zouden zijn, in dat an dere echter, dat eeuwig is, de kro nen en de beloningen van de ver diensten; dat de beproevingen spoedig geëindigd zouden zijn, maar de beloningen van de ver diensten echter zonder einde zou den duren; dat de strijders van Christus na de duisternissen van deze wereld het allerhelderste licht zouden zien en een geluk zaligheid zouden ontvangen die groter is dan alle hardheden van het lijden, zoals de Apostel ge tuigt, waar hij zegt: „Het lijden van deze tijd weegt niet op tegen de komende heerlijkheid die in ons geopenbaard zal worden". ii' Post

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2