DWAAS EA WIJS IN EEN WERELDREIS Overweldigend succes van de Christopher- ing in de Ver. Staten beweg Elke twee minuten wordt er een Nederlander geboren Mgr. Munch Apostolisch Nuntius in Duitsland r ee Ned. Marine officieren door \N.I. vermoord ?/e voorsprekers Amerika's Bond Zonder Naam Het is beter een kaars op te steken dan de duisternis te vervloeken" Joachim George Ie Sage ten Broek Elke zeven minuten sterft er een MAO TJE TOENG Eerste diplomatieke vertegenwoordiger in Bonn Neef Chester Gek is lastig Allerlei uit andere landen J V Veertien dagen wereldopinie Albert van Dalsum gehuldigd Maandag 31 October iW.9 pag VEERSVERWACHTINC ïgedeeld door het K.N.M.I. te lilt, geldig van Maandagavond dinsdagavond. [ETZELFDE WEERTYPE lacht cn morgenochtend ma- of zware nachtvorst, behalve i onmiddellijke nabijheid van Noordzeekust, en slechts hier aar mist. Overdag droog en overal zonnig weer, maar in ïijnstreek van Zuid-Limburg schijnlijk aanhouden van de oestand. Meest zwakke wind kostelijke richtingen en on er dezelfde temperatuur als aag. TA VTA 29 Oct. (Aneta) avabode meldt, dat de op 3 j.l. in de omgeving van het tieoord Prapat aan het To er door de T.N.I. ontvoerde marine-officieren kortgele- n het kamp, waar zij gevan gen zijn doodgeschoten, naar ïeet, bij een poging tot ont- ting. Dit werd door de te van de T.N.I., Kawilarang, generaal Scholten medege- aldus de Javabode, het blad hieraan toe, dat genoemde te niet kon ingaan op het ek van generaal Scholten om jken van beide officieren uit veren. De uitlevering werd as geweigerd. tijke urnniumvondst in Tsjecho-Slowakije? RIJS. (Reuter). De „Vrije voor Tsjecho-Slowakijë" heeft rijs verklaard, dat kort gele- >ij Pribam, 65 km zuidweste- an Praag, uraniumlagen zijn den „die twintig maal be- ijker zijn dan die in Canada", iraniumerts wordt onder Sov- jssisch toezicht gewonnen. (Vervolg van pag. 1) daad een eigenschap en ken- van de katholieke Kerk om ;en heilige Kerk te zijn. De is heilig in haar ledematen, doopten. De heiligen, dat zijn enkel de officieel door het ilijk oppergezag als zodanig iden, de gecanoniseerden. zijn evengoed „de stillen in lande", de verborgenen, de en, de onbekenden, maar leven en dood kostbaar is in ;en des Heren, de plichtsge- ien, de deugdzamen, zij in le geest van de Bergrede uit evangelie levendig is en die „zalig" door de mond van itus zelf bij voorbaat reeds zich hoorden uitspreken. Gedachtenis van al deze ;en in één groot, allen om- nd en altijddurend feest voor de ogen van de op aar- rijdende Kerk het beeld van in de hemel triomferende: oe heerlijk is het Rijk, waar- e Heiligen zich allen met tus verheugen! Met witte ren gekleed, volgen zij het waarheen het ook gaat" >ers). Dit schouwspel vervult iet grote vreugde, omdat wij dat ook wij eenmaal aan serlijke Rijk deel zullen heb- waar onze broeders en zus- reeds toe behoren, dan na- fc, wanneer Christus in Zijn rkomst en reeds by on- iod „door alle Heiligen eid aan ons verschijnt." Met dank voor de glorie van de ;en verbindt zich ons ver- n naar die dag, waarop ook i hun heerlijkheid zullen de nt de Hemel, de eeuwige ge ligheid, die bestaat in de :houwing van God van aan- tot aanschyn, is ons enige tsluitende doel, hoezeer wy nisschien ook behageiyk in lardse leven geïnstalleerd ;n en wy ons er wellicht best vinden, wy leven en werken >t van rekening, of we willen :t, voor de hemel, voor Gods die tegeiyk ons eigen geluk ir strijden, daar hjden wy oor. Het is een van de god- e vertroostingen die de Heer ie Kerk op haar moeiiyke door de vervolgingsgeschie- sen heen geeft, dat zy het eeld voor ogen heeft van zy voorgingen. Christus Zelf Dns voor, de Apostelen, na- nd vele mannen, vrouwen, ards reeds de dood naby, mensen die het leven nog sich verhoopten, jongens en ïs, kinderen. Zouden wy dan, aagt Sint Augustinus, bang oor de harde wegen van het en van de beproevingen? 1 gaf ons in de Heiligen vele srekers. Door hun veelvoudi- jrspraak vragen wy God om goedgunstigheid in ryke loed, waar wy zo naar ver- n. Misschien is het leven ijk voor ons. Op het gemeen- pelijk feest van Alle Heili- loren wy echter het troost en bemoedigende antwoord tint Beda: „Gods onuitspre- e en onmetelijke goedheid ook dit voorzien, dat Hy de 'an beproevingen en strijd ou uitbreiden, noch lang of g zou maken, maar kort en i te zeggen één enkel ogen- laar: zó dat er in dit korte ringe leven stryd en moei den zouden zijn, in dat an- ichter, dat eeuwig is, de kro- n de beloningen van de ver- ;en; dat de beproevingen Lg geëindigd zouden zyn, de beloningen van de ver en echter zonder einde zou- luren; dat de stryders van ;us na de duisternissen van wereld het allerhelderste zouden zien en een geluk- eid zouden ontvangen die is dan alle hardheden van jden, zoals de Apostel ge waar hy zegt: „Het lijden eze tijd weegt niert op tegen imende heerhjkheid die in sopenbaard zal worden". it (Van onze correspondent) NEW YORK, 20 October. NIET ZO HEEL LANG GELEDEN trokken ongeveer honderddui zend bewoners van Los Angelos naar het stedelijk stadion voor een grootse, Amerikaanse demonstratie. De spreker was een on bekende. Om hem was men niet gekomen. Dit gold immers een demonstratie van Amerikaanse harmonie, en wie er ook het woord had gevoerd, het stadion zou even goed gevuld zijn. Deze woordvoerder voerde echter iets in het schild: Midden tijdens zijn rede waarschuwde hij zijn luisteraars niet te schrikken, wan neer alle lichten zouden worden gedoofd. Zodra dit geschied was stak hij een lucifer op, terwijl het stadion in volslagen duister was gehuld. „Willen zij, die dit lichtje zien branden „ja" roepen", zei de voorzitter door zijn microfoon. En toen zijn verzoek met een oorverdovend „ja" was beantwoord, zei hij: „Zoals dit eenzame lichtje, schijnt een goede daad in een slechte wereld. Maar beseft u hoeveel licht er schijnt wanneer wij allen een lucifer zouden afsteken?" Nauwelijks had hij zijn zin be ëindigd, of honderdduizend vlammetjes hulden het stadion in een krachtig schijnsel. Dit verhaal ontleenden wij aan een boek, dat in dit land furore heeft gemaakt: „U kunt de wereld veranderen", geschreven door Father James Keiler, een missio naris, die ruim een jaar geleden een vlam heeft ontstoken voor een machtige beweging, die on der alle gezindten in dit land sterk de aandacht heeft getrok ken, de „Christophers". (De Ame rikaanse Bond Zonder Naam). „Het doel van mijn denkbeeld"; vertelde hij ons dezer dagen in zyn kantoor, waar dertig assis tenten onophoudelijk aan het werk zijn, is om in deze verwarde wereld de christelijke beginselen opnieuw te doen onderkennen." Father Keiler erkende daarbij, dat in de V.S., als wellicht in geen an der land, materiële overwegingen de' mens grotendeels in beslag ne men. „De gemiddelde burger moet een zware strijd voeren om zich een redelijk bestaan te verwerven. Hij moet geld verdienen en heeft haast geen tijd om verder om zich heen te kijken en zich met de din gen des geestes bezig te houden. De Christopher-beweging tracht hem met deze laatste elementen bekend te maken, tracht hem doelbewuster te doen leven, waar door hy zijn eigen leven en le vensgeluk ook zal verrijken. „Onze beweging is alleen een naam, een gedachte, een ideaal Men kan niet „lid" worden van de Christophers, men behoeft geen contributie te betalen; er zijn geen vergaderingen. Een Christopher leeft naar de begin selen, die wij uitdragen. Door een positieve en bindende invloed uit te oefenen, bestrijden wij alles dat subvertief en negatief is. Wanneer wij de mensen slechts bewust kunnen maken van hun eigen macht, van hun individueel ver mogen om hun licht te doen schijnen, een plaats in te nemen, die anders wellicht in handen van een subvertief element was gevat len, dan hebben wij althans by ge dragen aan het versterken der harmonie op aardé." Father Keiler herinnerde daar bij aan een voorval, dat hem me de geïnspireerd heeft tot 't schrij ven van zyn boek. Een Ameri kaanse arbeider kwam thuis van zijn fabriek en vertelde zijn vrouw, dat hij sterk de indruk had dat communistische invloeden bezig waren de leiding van zijn vakvereniging over te nemen. „Zorg dan maar, dat jij er gauw uit gaat", was haar reactie, „dat zijn geen mensen bij wie jij je thuis voelt". Een vriendin van de vrouw was bij dit gesprek aanwe zig. Zij besefte, dat het afstoten der niet-communistische elemen ten uit de vakvereniging precies het doel was waarnaar de revolu tionaire elementen streefden. Zijn vertrek uit de'vakvereniging bete kende immers één anti-commu nistische stem minder. Toen men dit doorzag, leverde dit gesprek de kiem voor een positieve gedachte: de arbeider en die groep mensen in de fabriek, die hij als zyn geestverwanten beschouwde, kwa men in krachtig verzet tegen de kleine communistische minder heid, die anders wellicht vrij spel had gehad. Een goede Christo pher Christusdrager) is ie mand die gelooft in zijn persoon lijke verantwoordelijkheid voor 't heil van het algemeen. Hoewel de beweging gelanceerd is onder de imprimatur van Kardinaal Spell- man en dus in wezen een zuiver Katholieke oorsprong heeft, vindt men in de Christopher-gelederen aanhangers van ieder geloof en H. VADER SPREEKT 21 NOVEMBER TOT ALLE ZIEKEN VAN DE WERELD VATICAANSTAD (K. N. P.) Radio Vaticana bericht, dat Z.H. de Paua op Maandag 21 November Zijn reeds eerder uitgestelde radio toespraak zal houden tot alle zie ken ter wereld. Post voor troepenschepen Post bestemd voor militairen, aan boord van de troepenschepen „Zuiderkruis" en „Kota Inten", beide op weg naar Indonesië, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk heden (31 October in Nederland worden ter post bezorgd en post bestemd voor uitreiking in de haven van aan komst, respectievelijk op 11 en 15 November. De brieven moeten alle worden gezonden aan het veldpost kantoor te Batavia met vermel ding van de naam van het troepen schip. ook van hen, wier opvoeding en ontwikkeling of levensomstandig- héden hen gedreven hebben tot de strijd tegen het geloof. Father Keiler erkent graag, de universele wijsheid van dit oude Chinese spreekwoord: „Het is beter een kaars op te steken, dan de duis ternis te vervloeken". Father Keiler en zijn Christo phers spreken een taal, die de Amerikaan gemakkelijk verstaat. Tot de intieme vrienden van de priester behoren de actrice Ka- thryn Cornell, Bing Crosby en Bob Hope. Hij ontmoette Crosby na dat deze de beroemde film „Going my way" had voltooid. Bevreesd voor oordeel van een dienaar gods erkende Bing in alle bescheiden heid, dat zijn grootste vrees bij het maken van de film geweest was, dat hij de Kerk er een on dienst mee zou bewijzen. „U weet niet hoeveel goed U met deze film heeft gedaan," was Father Keilers antwoord, en tegenover derden zal hij onomwonden verklaren, dat in zyn oordeel Bing Crosby veel meer is dan een geslaagd en welgesteld filmheld: „zijn levens instelling getuigt van de juiste vroomheid en eerbied," zegt Kei ler van Bing. Het kantoor van de „Christo phers" vereist 12.000 per maand om de salarissen van het personeel en de kosten van drukwerken en pamfletten te dekken. „Het geld komt altijd binnen," zegt Father Keiler. „Het is inderdaad een mi rakel. Wij vragen niemand om een bijdrage, maar accepteren die gaarne van hen, die ons die vry- willig toesturen. Gisteren had den wy een schuld van 1200. Vandaag waren er in de post drie cheques voor een totaal van 1500". De vlugschriften en boeken (die Father Keiler in samenwerking met journalisten of ervaren schrijvers publiceert) vormen een methode om het werk van de „Christophers" tot de buitenwe reld te doen doordringen. Ten einde de kunstenaars voor deze denkbeelden te winnen is een jaarlijkse prijsvraag voor het bes te boek naar een „Christopher" thema uitgeloofd. De winnaar dit jaar was een Protestants archi tect, die in zijn bekroond boek de aandacht vroeg voor de morele aspecten van de strijd tussen de democratie en het communisme in het overwonnen Duitsland. „Onze jury was eenstemmig," zegt Father Keiler. „We wisten niet wie de schrijver was, wat hy in het dagelijks leven deed, welke godsdienst hy beoefende. Wat doet dat er ook toe. Dit was een prijsvraag voor het beste boek, dat deze universele gedachte op de meest positieve wijze belicht te. Daarom verkreeg het de eerste prijs." Father Keiler is het meest ge ïnspireerd door brieven van on bekenden, die hem bereiken op het kantoor van de Christophers, 121 East 39e Street, New York, 16, N.Y., U.S.A. Een senator schreef hem niet lang geleden, na zijn be noeming tot dit lichaam: „Ik heb veel van uw denkbeelden geleerd; in mijn nieuwe functie zal ik trachten de belangen van mijn district te behartigen op de juiste wijze, daarbij tevens de belangen van het algemeen in het oog hou dend." Onder de correspondentie, die iedere dag op zyn bureau uit gestort wordt, zyn brieven van fa kirs uit India, die belangstelling voor de beweging koesteren, bur gers uit Nederland, militairen uit Israël. Tussen alle administratieve werkzaamheden op het kantoor van de Christophers heeft Father Keiler de kans gezien een nieuw boek te doen verschijnen. Het heet „Drie minuten per dag" en bepleit hert denkbeeld om drie minuten, elke dag, te wijden aan introspec tie, bezinning. Zoals Bob Hope het uitdrukte: „Drie minuten per dag is heus niet te lang om een ge sprek met je geweten te voeren". Binnenkort zal men een aantal korte films maken, die de denk beelden vap de Christophers in het dagelijks leven uitbeelden. Het gehele project is begroot op 1,000,000. Hollywood gaat echter voor in de „juiste geest" en be roemdheden van voor en achter de camera hebben hun medewer king belangeloos aangeboden. De Christophers veroveren Amerika by storm. Dat is een goed ding, dat wy graag signaleren. Eind 1947, ongeveer gelijktijdig met de honderdste sterfdag van Joachim George Le Sage ten Broek, de 'nestor, der katholieke pers en wegbereider voor het bij zonder onderwijs, kon eindelijk dank zij het levenswerk van de inmiddels overleden historicus, Dr Gorris een sinds vele jaren ge uit verlangen, de publicatie van een biographie van deze edele 19e eeuwse figuur, worden bevredigd. In het eerste deel werd een gedo cumenteerde reconstructie van Le Sage's persoon, denkbeelden en streven tot 1829 gegeven. Met het onlangs verschenen 2e deel is deze belangrijke uitgave, verschenen bij Urbi et Orbi te Amsterdam, thans gecomple teerd. De auteur belicht in dit deel in 18 hoofdstukken, de laat ste twintig levensjaren van de blinde pionier tegen een achter grond van de toenmalige gods dienstige, maatschappelijke en culturele verhoudingen. Op voor treffelijke wijze wordt Le Sage's figuur als onvermoeibare en moe dige strijder voor vrijheid en gods dienst, onderwijs en drukpers, als publicist, politicus en historicus aan ons voorgesteld, terwijl de in teressante beschrijving van Le Sage's houding tegenover Protes tantisme, Gallikanisme, Jansenis me enz., zyn verhouding tot fa milieleden en connecties met bin nen- en buitenlandse voorname persoonlijkheden onze bewonde ring afdwingt. Een complete biographie en een personenregister op het gehele werk verhogen de bruikbaarheid van deze historische uitgave, die zoals de ondertitel terecht aan geeft, is uitgegroeid tot een gedo cumenteerde geschiedenis van „de eerste faze van de emancipa tie der katholieken in de eerste helft der 19e eeuw". Beide delen zijn fraai uitgege ven en verlucht met talrijke por tretten van vooraanstaande figu ren en historische geschriften. Mr Dr A. A. van Rhijn, secreta ris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, hield voor Ra dio Nederland Wereldomroep een causerie naar aanleiding van de tienmillioenste Nederlander. Precies vijftig jaar geleden had Nederland nog vijf millioen inwo ners, aldus de heer Van Rhijn. Thans verwachten wij de tienmil lioenste Nederlander. Dê oorzaak van deze snelle vermeerdering is zowel het hoge geboortecijfer als het lage sterftecijfer. Elke twee minuten wordt er een Nederlan der geboren, elke zeven minuten sterft er een. Nederland is kennelijk een gezond land. Het heeft thans zelfs het laagste sterftecijfer ter wereld. De gemiddelde le venskans van de vijfmillioenste Nederlander was 46 jaar. De le venskans van de tienmillioenste mannelijke Nederlander daar entegen is veel hoger, namelijk 66 jaar. Het geboortecijfer, dat na de oorlog o.a. door het grote aantal huwelijken, uitzonderlijk hoog is geweest, is alweer aan het dalen. Men verwacht, dat de Nederland se bevolking op een inwonertal van ongeveer 12 millioen station- nair zal blijven. Hoe ontvangen wy de tienmil lioenste Nederlander nu? Wy moeten beginnen met hem een naam te geven. Of het een jongen of een meisje zal zyn, is thans niet te zeggen. By de opening van de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland", in Amsterdam, heeft de koningin gezegd, dat het typisch Nederlandse volkskind „Pietje" heefe Welnu, ik denk mij daarom nu Pietje als de tienmillioenste Nederlander, aldus Dr van Rhijn. Spreker wenste Pietje in de eerste plaats van harte toe, dat deze uit een gelukkig huwelijk en in een gelukkig gezin zal worden gebo ren. Indien geen byzondere studie- aanleg aanwezig is, zal Pietje toch na zyn lagere school een hem passende scholing moeten ont vangen. Het is te hopen, dat de ouders het inzicht zullen hebben dat het voor Pietje's toekomst van heel veel belang is dat hy wat la ter gaat verdienen, maar dan ook een geschoolde arbeider wordt, in- plaats van wat eerder geld in te brengen doch dan als ongeschool de arbeider door het leven te gaan. Wil Pietje een goede kans van slagen hebben, dan zullen zijn ouders aan zyn opleiding byzon dere zorg moeten geven. Nederland moet er zich wel re kenschap van geven, zei Dr van Rhyn, dat het belangrijke offers vergt om een zo sterk stijgende bevolking te voeden, te kleden en werk te verschaffen. Aan de ka pitaalvorming zullen daarom by zondere eisen moeten worden ge steld. Waar kapitaal alleen kan worden gevormd, door op het ver bruik te beperken, betekent dit, dat de gehele bevolking met een beperkter levenspeil genoegen zal moeten nemen dan anders het geval zou zyn geweest. Naar uit Engeland verluidt, Zal het niet zo lang meer duren, Of ze gaan gezanten sturen Naar die Kominform-kornuit. (Want het rijk van Tsjang is uit.) Ernest Bevin zoekt relatie Met de rode Pekinezen. (Men moet realistisch wezen!) Niemand raakt graag uit de gratie Bij zo'n mensenrijke natie. Bij de leeuw van Groot-Brittanje Won Mao Tse Toeng het pleit: Tegen het voldongen feit Helpt toch geen ideeën-franje (Maar wat doen we nu met Spanje?) CHIEL. NAAR Wij VERNEMEN is J. J. den D„ die Vrijdagmiddag te Den Haag zyn vrouw dood schoot en daarna zelfmoord pleeg de, een oud-SS'er. Hij was van October 1945 tot April 1947 ge detineerd geweest is dr. L. J. M. Beel aangezocht voorzitter te worden van de Nat. Kath. Gezinszorg..-., zal het in November 100 jaar ge leden zijn, dat het gewapend be ton voor het eerst werd toegepast, overleed op 56-jarige leeftijd te Hilversum de heer Joost Sluis, directeur van Ps Sluis' Pluimvee-, Vee- en Vogelvoederfabriek N.V. te Weesperkarspel heeft een Londense kunsthande laar voor een klein riviergezicht van Ruysdael 1470 pond sterling betaald bedraagt de schade van de grote brand te Drunen van Woensdag j.l. in totaal 150.000 gulden- werd de kinderschrijver en paeda- goog W. G. van der Hulst Vrijdag j.l. zeventig jaar. Op de receptie, die Zaterdag te Utrecht werd ge houden, was grote belangstelling, is Zaterdag te Strijen de eerste motorrijschool voor jeugdige per sonen geopend onder auspiciën van de K.N.M.V is het wrak van het Deense schip „Ivar", dat enkele dagen geleden bij Terschelling op een mijn liep, naar de Waalhaven te Rotterdam gesleept ontstond gisterennacht brand in een cafetaria aan de Statenweg te Rotterdam. De brandweer kan met twee stralen het vuur mees ter worden. De schade bedroeg 2000 gulden kreeg de spoorwegarbeider W. W. S. te Vlissingen, wegens diefstal uit goederenzendingen bij de Spoorwegen te Vissingen, twee maanden gevangenisstraf— VATICAANSTAD (K.N.P.) De H. Vader heeft de bisschop van Jamestown (Fargo), Mgr. Aloysius Münch, benoemd tot Apostolische Nuntius bij de Duitse Federale Re publiek in Bonn. Zoals men weet, fungeerde deze Noord-Amerikaan se bisschop reeds enige tijd als Apostolisch Visitator in Duitsland. De H. Stoel, die op het standpunt staat, dat het in 1934 met Duitsland gesloten concordaat nog steeds van kracht is, is hiermede overgegaan tot de benoeming van een opvolger van de laatste Nuntius in Duits land, Mgr. Cesare Orsenigo, titulair aartsbisschop van Ptolcmais, die in 1945 in de Beierse plaats Eich- statt, waar hij gedurende de laat ste gevechten om Berlijn een toe vlucht had gevonden, is overle den. Zoals men weet was vóór deze prelaat de H. Vader zelf Nuntius in Duitsland, en wel se dert de tijd van de eerste wereld oorlog, terwijl Mgr. Orsenigo aan vankelijk internuntius was in Den Haag. De benoeming van Mgr. Münch als Nuntius is des te op- Met mijn neef Chester heeft maarschalk Tito gemeen, dat hij een verwoed liefhebber is van het hobo-spel. Tijdens menig Kominform-kransje heeft de Zuid-Sla vische dictator zich op het weemoedig klinkende instru ment laten horen. Wat het een voorteken, dat hij des tijds de meeste bijval oogstte van Dimitroff en Rajk? Hoe het zij: toen Chester op uitnodiging van de Slavische Philharmonie in Juli j.l. te Belgrado als solist optrad, zat Tito in de ere-loge. Het moet iedereen zijn opgevallen dat verscheidene Oost-Europese ambassadeurs in zijn gezelschap ontbraken, maar dat de chauffeurs van de Britse en Amerikaanse legaties op de banken zaten die vroeger door Stachanoff-werkers werden ingenomen. Chester zat na afloop van het concert in de solisten- kamer zijn rietje schoon te peuteren, toen de maarschalk binnentrad. Stoor ik, Chester? Mijn neef weet hoe hy zich in hoog gezelschap te ge dragen heeft en zei: Nee. Dat deed Tito plezier. Hij gaf Chester een hand en zei dat hij goed geblazen had. Maar hoe gaat het tegen woordig; al gauw komen de gesprekken op de politiek en vooral Tito heeft er een handje van om gewichtig te doen. Mijn neef houdt daar niet zo van. Die speelt liever hobo, ofschoon hij z'n woordje kan doen. De maarschalk rookte Lucky-Strikes. Chester Chester fields. Het bleken geurtjes te zijn, die de dictator wel kon verdragen. „Allebei goede kwaliteit", zei hij waarderend. „Maar wat denk jij nou, Chester, nu ik in de Veiligheidsraad Natuurlijk! Dit is de eerste aflevering van onze veertien daagse luchtige rubriek. Op de voorpagina lezen we over allerlei politieke ontwikkelin gen en zeer gewichtige gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Wat daar staat is natuurlijk allemaal waar (ofschoon niet mag worden aangenomen dat een waarheidsge trouwe weergave van feiten ook in wezen de leugen uitsluit). Maar dit wordt een rubriek waarin kolder en werkelijkheid dooreen ge weven zijn op een manier die het een van het ander soms moeilijk onderscheiden laat. We wagen het zelfs te beweren, dat soms met de waarheid een loopje wordt genomen. Vindt u het erg? Wij niet. Want de achtergrond van deze schrijverij is het verlangen naar wat meer luchthartigheid, die we bij de groten der aarde en derzelver onderdanen dikwijls zo node ont beren. We kunnen echt serieus zijn, ook in deze hoek. Maar als het eens de spuigaten mocht uitlopen: onze nederige excuses. zit, zal Amerika toch zeker En hoe gaat het met Monseigneur Stepinac, meneer de maarschalk? Denk jij nou, Chester, dat Wyshinski En wat gebeurt er met de geconfiskeerde klooster goederen, meneer de maarschalk? Wat ik nog zeggen wilde, Chester, zullen de Ver enigde Staten na hun leveranties van fabrieksinstalla- ties En wat denkt u van de vrijheid van drukpers en wat jingle-bells Het was een vergissing, maar menig huisvader zal denken, dat er niettemin grote waarheid in schuilt. Hermosa Beach (Californië) heeft de zeehond Peter (die het Kanaal is overgezwommen) als een held ont vangen. Over de hoofdstraat was een doek van 25 meter gespannen met het opschrift „Welkom thuis, Peter". De schoolkinderen hadden een halve dag vrij en zij verdron gen zich met honderden volwassenen langs de straten, toen Peter door de stjd werd gevoerd. De president van de El Camino-universiteit (met baret en toga) verleende Peter een ere-doctoraat in het een of ander en de burge meester verleende hem het ere-burgerschap. Achttien maanden nadat meneer George Sykes, een machinist uit Huddersfield, zijn eerste partij golf had gespeeld, liep hij kreupel van de rheumatiek. Dat was 30 jaar geleden. Maar hij bleef trouw alle wedstrijden op de links van Crossland Heath volgen: 's winters in een auto en 's zomers op een bankje. Vorige week is George helaas gestorven. Hij liet 6000 na, maar verbond aan de verdeling van de erfenis de volgende voorwaarden: 1. zijn as moest worden verspreid over de golf-links van Crossland Heath; 2. zijn tyree zoons moesten na de crematie een partijtje golf spelen. Dit is niet gek, maar tragisch. De Kamer van Koophandel in Klerksdorp (Transvaal) heeft besloten alle begrafenis-ondernemers te verzoeken aparte lijkwagens voor blanken en niet-blanken te ge bruiken. Motivering: het is niet prettig te weten, dat de wagen, Toen'de Johan "van Oldenbarnevelt onlangs in Caïro die het lijk van een blanke vandaag naar het kerkhof ver- arriveerde, werd aan de officiële instanties aldaar door gegeven dat de passagiers „costly Dutch wives en children" waren. Wat bleek? Bij het opnemen van het bericht was een fout gemaakt. Het moest zijn: „mostly Dutch wives en children". voert, morgen misschien gebruikt wordt om de lijkkist van een niet-blanke te vervoeren PLAATIE IN DE MIST De Britse Marine biedt scheepsbellen te koop aan, tegen prijzen die uiteenlopen van 18 voor de bel van een slagschip tot 2 voor die van een treiler. Sinds het einde van de oorlog zijn ongeveer 1000 bellen verkocht, waarvan vele van schepen die naar de sloper zijn gegaan. De meeste belangstelling bestaat bij oud-marinemannen. is uw opvatting van de ware democratie, meneer de maarschalk? Er werd aan de deur geklopt. „Uw wagen staat voor, excellentie en de nota's zijn overhandigd. Ons nieuwsagentschap is van de inhoud op de hoogte gesteld. Sursum Borba! Tito verdween en Chester peuterde zijn rietje schoon. Jungle-bells Uit de Belgische Congo wordt de eerste kannibalistische rituele moord gemeld. Een inboorling had de minnaar O fUfSt.».*» van ziJn vrouw vermoord en diens hart opgegeten, om J even knap en sterk te worden als zijn rivaal. Hij is opgehangen. Dit is een gesprek. Wat denk jij van de internationale toestand, lieveling? Wat denk jij er van, liefste? Je hoort maar over Chinese communisten en Ronde Tafel Conferentie. Je weet niet wat je er van denken moet. Dat is precies wat ik altijd zeg: je weet niet wat je er van denken moet. Dan hoor je alsmaar over moeilijkheden met Tito. Is dat een Japannees of zo iets, lieveling? Tito klinkt wel Japans. Daar heb je het al. We dachten dat we ze verslagen hadden en nu maken ze alweer relletjes. Er moeten blijkbaar altijd moeilijkheden zijn. Je weet niet wat je er van denken moet. Wil je nog een cocktail voor het diner, lieveling? Dank je, liefste. Zoals ik al zei: je weet maar niet wat je er van moet denken. „En hier, geachte dames en heren, schijnen we ons te bevinden bij de beroemde Tibetaanse waterlelie, die van daag in bloei staat. Zoals ik zo juist vertelde, bloeit deze wonderschone bloem slechts één dag in de honderd jaar" Waardevol In de Verenigde Provinciën van India worden de 20 millioen apen, die er leven, vet en de 60 millioen mensen mager. Want apen en mensen eten hetzelfde voedsel en de dieren eigenen zich meer toe dan hun rechtmatig Trygve Lie: „..er bestaat geen lange weg naar vrede.." deel. De apen worden door de Hindoes niet gedood; zij Sultan van Djogja: „..de toestand verslechtert snel.." zijn heilige dieren, omdat de oppergod Rama de vorst Dr. Koets: „..wij betalen de T.N.I. zevenhonderdduizend der duivelen Ravana heeft overwonnen met de hulp van gulden per dag.." een apenleger. Waardeloos Edward Wilson in Sidney heeft de muren van zijn kamer behangen met briefjes van de Staatsloterij; alle- Wyshinski: „..de Veiligheidsraad is een Anglo-Ameri- kaans werktuig.." Mr. van Heuven Goedhart: de Algemene Vergadering der Verenigde Naties moet de vervolgingen in Oost- Europa veroordelen maal nieten. In 50 jaar won hij in totaal 30. Zijn John McCloy: „..wij moeten West-Duitsland versterken" verklaring: Ik werd op de 13e geboren en vierde mijn Tsjechisch Episcopaat: wij vertrouwen op de bijstand 13e verjaardag in een huis met nummer 13. der Voorzienigheid merkelijker, omdat hiermede een Amerikaanse staatsburger als nun tius in de Pauselijke diplomatie wordt opgenomen. In Duitsland en bij de regeringen der bezet tende mogendheden zal deze be noeming bovendien nog bijzonde re indruk maken, omdat de Apos tolische Stoel aldus als eerste een volledige diplomatieke vertegen woordiging naar de Federale Re publiek van Bonn heeft gezonden. Albert van Dalsum is Zaterdag avond aan het slot van T. S. Eliot's „De moord in de Kathedraal" in de Amsterdamse Stadsschouwburg op grootse wijze gehuldigd ter gele genheid van zijn 40-jarige toneel jubileum. Bij het- begin van de huldiging werd een gelukwenstelegram voor gelezen van Prinses Wilhelmina, waarna Mr. A. de Roos, wethou der van Kunstzaken, de jubilaris toesprak en hem de ere-medaille van de stad Amsterdam overhan digde. Vervolgens spraken nog de he ren Defresne, Jo Sternheim, Louis Saalborn, Cor Hermus, Cor Ruys, Mevr. Jacqueline Royaart en ver schillende andere figuren uit to neelkringen. Het toneel werd be dolven onder de bloemen. Dr. Drees woonde de gehele voorstelling en huldiging met zijn echtgenote bij. Na de huldiging in de Stads schouwburg werd Albert van Dal sum in een draagstoel door de Am sterdamse studenten, gevolgd door fakkeldragers naar het restaurant Lido gebracht, waar genodigden de jubilaris hun gelukwensen aan boden. Duizenden waren op het Leidseplein getuigen van het on gewone schouwspel. Het feest werd later in de studentensocië teit voortgezet. BEKEND INBREKER WEER ACHTER SLOT Rechercheurs hebben Zaterdag avond te Amsterdam een drietal inbrekers op heterdaad betrapt, toen deze heren argeloos een wo ning wilden verlaten waar zij zich hadden meester gemaakt van tafel zilver en sieraden tot een totale waarde van ongeveer 2000 gulden. Het drietal bestond uit Amster dammers, resp. 50, 46 en 22 jaar oud. Een van de beide oudsten ge niet een grote bekendheid bij de politie, omdat hij een der „verhuizers" was in de beruchte „Onnes van Nijenrode-zaak". Directeur van „Saddlery's" gezocht De Amsterdamse Centrale Re cherche heeft de opsporing en aan houding verzocht van de directeur L. Joustra van het Postver- zendhuis „Saddlery's", gevestigd in de Nieuwe Spieghelstraat 46 te Amsterdam. Deze wordt verwacht van verduistering van een bedrag van ca. 3000 gulden ten nadele van een aantal van zijn leveranciers en ook van particulieren voor wie hy cadeaux naar Indonesië zou ver zenden. Militairen in Indonesië konden, via het Postverzendhuis, geschenken naar hun familieleden zenden en omgekeerd werd de ver zending van geschenken uit on land naar Indonesië verzorgd. ONTVANGEN BOEKEN Bij de Toorts - Heemstede ver scheen 'n handig boek, speciaal bestemd voor degenen, die te ma ken hebben met bouwen in de meest uitgebreide zin. Het geeft 'n overzicht van de wetgeving op dit gebied cn een bespreking van woningwet, Financierings regeling Woningbouw 1947, Bouwverbod, Begrafeniswet, Rivierenwet, enz., alles systematisch behandeld, 'n Goede vraagbaak voor aannemers, makelaars architecten ingenieurs, notarissen, administratiekantoren enz. De schrijver, H. Meeusen, sinds jaren hoofd van de afd. Openb. Werken ter Gemeentesecretarie te Haarlem, die zijn werk van een uitvoerig register met bijlagen voorzag, kan als zeer deskundig op dit terrein worden beschouwd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3