„St. Fidel is" in het zilver wÉÉ „ZO ZIJN ONZE MANIEREN Een verblijdend succes PAG. 2 Woensdag 2 November 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Jubileum met verrassing 1 ai'ilii -L»j. CJ 9000 bezoekers n Pas op Uw Sorst J Marktberichten De R.K. Jeugdvereniging „St. Fidelis van Sigmaringen", een af deling van de Stichting Sociale Jeugdzorg in het Bisdom Haarlem, heeft onder grote belangstelling haar 25-jarig bestaan gevierd. De feestdag werd begonnen met een plechtige H. Mis van dank baarheid, opgedragen door de di recteur van de jubilerende vereni ging, kapelaan N. Buurman, met assistentie van de kapelaans B. Voets en P. Zoutenbier. Op het priesterkoor had de H.Eerw. De ken van Alkmaar Th. Jacobs, in wiens parochie de vereniging is gevestigd, plaats genomen. Met het bestuur en de medewerkers en -werksters woonden vele leden deze kerkelijke plechtigheid bij. Druk bezochte receptie. In het jeugdhuis op het Verdron- kenoord werd 's middags om 1 uur een officiële receptie gehouden door het bestuur, bestaande uit kapelaan N. Buurman, directeur en de heren H. L. van Leeuwen, se cretaris, C. Breed, penningmeester, N. M. Kuiper en N. J. Praat. On der de vele belangstellenden merkten wij, naast de H.Eerw. De ken van Alkmaar, op de kapelaans der St. Lauren-t-iuskerk, pater Be- rentse O.P. van de Dominicuskerk, wethouder R. Bakker, drs. J. L, Küppers, rector van het Lyceum dr. H. J. M. Hofstee, notaris G. A. Verkade, alsmede de Eerw. broe der Walterus, Overste van „St, Louis", de heer Th. Dijkstra, hoofd der Willibrordusschool en verte genwoordigers uit de onderwijs wereld en het verenignigsleven. De heer Genefaas, oud-bestuurs lid, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, waarin hij herin nerde aan de oprichting der ver eniging en constateerde dat er in de afgelopen 25 jaar heel wat be reikt werd. Deken Th. Jacobs, die directeur en bestuur daarna toesprak, con stateerde met Vreugde de grote bloei van „St. Fidelis", welke hij een kleine parochie in de grote St- Laurentius-parocliie noemde, Met waardering memoreerde de Deken hoe de tegenwoordige di recteur het werk, waarvoor door diens voorganger een hechte finan ciële basis was gelegd, met ijver had aangepakt. Naast de zorg voor het stoffelijk welzijn der vereni ging, welke de Deken zeer voor naam achtte, was er altijd veel aandacht aan de geestelijke vor ming -der jeugd gewijd en spreker meende dat dit feest met recht mocht worden gevierd. De Deken besloot zijn toespraak met de ver wachting uit te srpeken, dat het werk op dezelfde voet zou worden voortgezet en dat het bestuur zich zou kunnen verzekeren van nog meer toegewijde medewerkers, ook uit de rijen der jongeren. Rij van sprekers. Wethouder R. Bakker, sprekende namens het gemeentebestuur, con stateerde dat „St. Fidelis" een zeer belangrijke plaats innam on der de Alkmaarse jeugdverenigin gen, die 37 in getal zijn. Daarvan zijn er 16 Voor vrije jeugdvorming, 16 voor sport en 5 voor de jeugd zorg. Daaronder zijn er 3 katho lieke. De gemeente, die zich de laatste jaren bijzondere zorg voor de jeugd getroost, acht „St. Fidelis" met haar 150 leden en haar 25- jarige staat van dienst zeer be langrijk voor het jeugdwerk. Wethouder Bakker, die voorts vele waarderende woorden voor 't werk dezer vereniging had, noem de „St, Fidelis" een mooi voor beeld van particulier initiatief, dat - de gemeente gaarne steunt. Ook de Eerw. Broeder Walterus, sprekende namens de hoofden der scholen, noemde het jeugdwerk van de jubilerende vereniging zeer verdienstelijk. Spr. kende 't werk van nabij, omdat lange tijd fcon der broeders er aan deelnam. Hij zegde het bestuur toe te zullen zorgen, dat er spoedig wederom een der broeders voor dit mooie werk beschikbaar kan worden ge steld. Namens de vrouwelijke jeugd der parochie werd het woord ge voerd door Kapelaan B. Voets, die getuigde van de prettige samen werking tussen de verenigingen. Kapelaan P. Zoutenbier, die na mens de mannelijke jeugd sprak, sloot zich bij de woorden van zijn collega aan. De heer Veer van de Laurentius-conferentie der St.Vin- MOEDERS OP VACANTIE Geen sterk, maar hartelijk filmpje ALKMAAR. Met belangstel ling heeft men de première, voor Alkmaar althans, van de film „Moeders op vacantie", tegemoet gezien ,een belangstelling, wellicht grotendeels gewekt door het ru moer, ontstaan rond de, op zijn zachtst uitgedrukt ietwat vreemde, beslissing van de Rijksfilmkeuring. De film draait grotendeels om de figuur van Moeder van Vliet, een der velen die minder met aard se goederen bedeeld zijn, die op 't landgoed der Augustijnen te Hil versum, de Monniksberg, een kans krijgt om wat op verhaal te komen van een ernstige ziekte. In die tijd neemt een der zusters, tot volle te vredenheid van de vader en de kin deren. de huishouding, die dreigt te verlopen als moeder van huis is, waar. Het uiterst eenvoudige sce nario, een kleine intrigue rond een niet-begrepen figuur, toont dit aan, is wél wat simpel uitgewerkt. En hoewel deze film zeker goede kwa liteiten bezit, krijgt men toch niet de indruk, met een sterk werk, 'n belangrijk oeuvre van Piet van der Ham, te doen te hebben. De beel den zijn over het algemeen weinig afwisselend, de scènes vaak te lang. Anderszins is het onderwerp met liefde behandeld en spreekt uit dit amper een uur lopende filmpje, een ontwapenende hartelijkheid die de onvolkomenheden doet vergeten. Verscheidene scènes, zoals de re actie van moeder van Vliet op het bozoek van hare kinderen en de tocht der zuster door de straten van Utrecht, waarbij opnamen van de Maria plaats en de Springweg, twee scherpe contrasten, alsmede de winkelscènes in Hilversum, to nen aan, dat hier een cineast die het ware filmbloed in de aderen hééft, bezig is geweest Voor verenigingen is het werkje zeker op zijn plaats, als speelfilm heeft het minder waarde. L. S. De jubilerende penningmeester van de R. K. Vereniging voor jeugdzorg „St Fidelis", de heer C. Breed, die door Z. H. de Paus begiftigd werd met het erekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice'"'. eentiusvereniging bracht hulde aan bestuur en medewerkers van „St. Fidelis", waarmede St. Vin- centius uiteraard nauwe betrek kingen onderhoudt en bood als feestgave een couvert met inhoud aan. De directeur, kapelaan Buurman, sprak tenslotte woorden van dank voor de betoonde belangstelling en het medeleven van velen onder vonden. Speciaal de H.Eerw. Deken, die zijn werk een warm hart toedraagt en dat door grote steun uit, was spreker erkentelijk. Ook de samen werking met de wereldlijke over heid stemde de directeur tot vol doening, terwijl hij verder ook jegens zijn naaste medewerkers dankbaar gestemd was. Vermelden wij voorts nog, dat door de Kajotters een monstrans voor de kapel beschikbaar was ge steld en dat door de medewerkers van „St. Fidelis" een H. Hartbeeld ten geschenke was gegeven. Des avonds om 8 uur werd aan het bestuur, de leden en hun ouders een feestavond aangeboden door de directeur. Deze opende de avond met een welkomstwoord, waarin hij memoreerde de ver diensten die de vereniging in de afgelopen jaren had gehad. Tevens weidde hij aandacht aan het feit dat de heren C. Breed en L, van Eijk met de "vereniging hun 25- jarig jubileum vierden resp. als penningmeester en bestuurslid. De heer v. Eijk werd een kistje kost bare sigaren aangeboden, terwijl de spreker als de grootste verras sing van de dag mededeelde, dat het Z.H. de Paus had behaagd de heer C. Breed met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te be giftigen, wegens zijn vei-dienstyol werk dat hij in de afgelopen pe riode had verricht. Hierna werd de verdere avond verzorgd door een gezei^rap der Kabolinti's, waaraan medewerkten de conferencier-goochelkunstenaar Cakie en accordeonnist John Da- vis, Linn Tims, en Gerard Bon. CURSUS SCHILDERKUNST SCHOLA PUBLIC A Expositie schilderijen ALKMAAR. Morgenavond wordt in Victory de eerste les ge geven van de cursus over schil derkunst door de kunstcriticus Jongenelen uit Utrecht. Ter opluistering van deze cur susavonden zullen de wanden van de grote zaal gestoffeerd worden met schilderijen van Alkmaarse schilders. Morgenavond met schilderijen van mevr. de Brouwer, op de 2de cursusavond met doeken en pane len van Koos Stikvoort en op de 3de avond met werk van de jonge Alkmaarder Henk v. d. Idsert Wij vestigen er de aandacht op, dat men tegen entree ook afzon derlijke avonden van deze cursus kan bijwonen. HET A.K.B. TIENTAL SAMENGESTELD ALKMAAR. De Alkmaarse kegelbond heeft een uitnodiging ontvangen met zijn vertegenwoor digend tiental deel te nemen aan de bonden wedstrijd, welke is ge organiseerd door de Amsterdamse Kegelbond ter gelegenheid van zijn 60-jarig bestaan. Deze wed strijd wordt gehouden a.s. Zondag in het R.A.I.-gebouw. De keuze-commissie van de A.K.B. heeft het tiental samenge steld dat de kleuren van de A.K.B. zal verdedigen. Een tweetal jonge, veel belovende kegelaars, van Ga len en Winder, hebben een plaats in 't tiental gekregen en de sa menstelling is thans: M. de Haas (Schagen), C. Klerk (Den Burg), H. van Galen en C. H. de Lange (Z.E.K.Z.?), G. J. Genefaas en A. Köhlmann (Koekoek), W. v. d. Bosch, Jac. van Spanje, J. Eick- halt en A. Winder (O.K.A.). Zilveren jubileum ALKMAAR. Dinsdag her dacht de heer J. Jonker, hoofd assistent bij de inspectie der Be lastingen, zijn 25-jarig dienst- jubileum. Tweede H.O.V.-eoncert Heden, Woensdag 2 Nov. zal de Haarlemse Orkest Vereniging on der auspiciën van de Samenwer kende Culturele Verengingen te Alkmaar haar tweede concert van dit winterseizoen geven en wel zoals gewoonlijk in het Gulden Vlies. Ook dit concert zal wederom ge dirigeerd worden door Toon Ver- hey; terwijl ditmaal als solist zal optreden de beroemde Amerikaan se cellist Edmund Kurtz. Er zal een programma ten ge hore worden gebracht, dat uit een drietal werken van Franse compo nisten bestaat. Het concert wordt geopend met de Suite „Jeux d'En- fants" (Kinderspelen) van Bizet, waarna Edmund Kurtz het Cello concert van Saint-Saens zal ver tolken. Na de pauze kan men ten slotte een uitvoering beluisteren van de zo graag gehoorde Sympho- nie in d kl. terts van César Franck. Benoeming ALKMAAR. Onze stadgenoot de heer D. Raar, voorheen hoofd controleur bij het Bedrijfschap Zuivel en C.C.D., is benoemd tot bedrijfsleider bij de melkinrich ting en zuivelfabriek Gebr. Schaft N.V. te Oostzaan, een der groot ste bedrijven in Noordholland. Grafsteen voor jan Werkman ALKMAAR. Op de Algemene begraafplaats zal op Zaterdag 5 November de overdracht plaats vinden van een grafsteen ter na gedachtenis aan de heer Jan Werkman. ALBERT CAMUS ALKMAAR. Het genootschap NederlandFrankrijk opende zijn nieuwe seizoen door de heer P. Bellaunay, reeds in Alkmaar be kend door z'n lezing over de schrij ver Bernanos, uit te nodigen een voordracht te houden over de jon ge Franse schrijver Albert Camus. Na 'n kort openingswoord door de voorzitter van het Genootschap be gon de heer Bellaunay z'n geestige en door levendige gebaren onder streepte lezing over deze nog slechts 35 jaar oude auteur die reeds 'n merkwaardig oeuvre op z'n naam heeft staan. Albert Ca mus, romancier essayist en toneel schrijver is in Frankrijk 'n gezien auteur. Hoewel geen uitgesproken existentialist is hij toch nauw ver want aan deze groep. In z'n werk is duidelijk de invloed van de Praagse schrijver Kafka merkbaar. Z'n existentialistische ideeën wor den door hem sterk tot uiting ge bracht in Le Mythe de Sisyphe waarin Sisyphus 'n rotsblok tegen 'n berg omhoog torst, dat, eenmaal boven gebracht, weer omlaag rolt. Camus is 'n filosoof, z'n werk is tamelijk zwaar maar blijft steeds voor iedereen goed te volgen. Z'n pen is sober maar beschrijft ieder détail. In z'n laatste roman, La Peste verenigt hij deze 3 elementen nauwkeurigheid, soberheid en dui delijkheid en dit werk is daardoor 'n waarlijk klassiek Frans proza werk geworden. Een uitstekende voordracht over 'n groot schrijver. Benoemd ALKMAAR. Onze plaatsge noot, de heer H. Lohman, 1ste ambtenaar ter secretarie te Zuid en Noord Schermer, is met ingang van 1 November benoemd tot Commies ter secretarie te Culem- borg. - .*4*. jMSR Een overzicht van de stand van ons blad, zoals die te zien is op de grote Alkmaarse tentoonstelling van het Katholieke Gezin ALKMAAR, Het zal voor het comité, dat de Tentoonstelling „Zo zijn onze manieren'* heeft ge or ga- Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende en stijmoplossende (Adv.) H.L.O.-afstandsmars Dezer dagen werd door een 50- tal leden van het Korps Rijkspolitie District Alkmaar, 3 leden der Ge- meente-Politie Hoorn en 2 leden der C.C.D. te Hoorn, aan een 25 km. wandeltocht deelgenomen, ter verkrijging van 't H.L.O. Diploma. De Districtscommandant, Kapi tein Mr. J. P. van der Steur, deed van zijn belangstelling blijken door de deelnemers vóór het vertrek toe te spreken, waarna in een fikse hagelbui onder commando van de Opperwachtm. Waterdrinker te Heiloo, werd afgemarcheerd. Het parcours liep van Alkmaar Bergen door de duinen naar Schoorl, alwaar in Hotel Timmer man werd gerust. Nadat enkele blaren waren be handeld. ging het weer via Bergen naar Alkmaar terug. Het weer bleef boven verwach ting vrij goed. De stemming was opperbest en wat het voornaamste isgeen uitvallers. Als gedelegeerden van het H.L.O. traden op: de heer J. v. d. Grient, Directeur der „Overdekte" te Alk maar en Wachtm. le kl. G. A. Tönies, Instructeur Lichamelijke Oefening, behorende tot de Staf van het District Alkmaar. Doornroosje op hel- podium ALKMAAR. Zaterdagmiddag gaf het Rotterdams Kindertoneel in het Gulden Vlies een matig be zochte voorstelling van het be kende sprookje „Doornroosje" Met eenvoudige hulpmiddelen en daardoor wellicht beter tot de kinderen sprekend, werd dit kos telijke verhaal voor de kinderen, die ademloos luisterden en toe zagen, verteld. Het spel, dat in drie bedrijven gespeeld werd, werd door de vertolkers op een aantrekkelijke wijze naar voren gebracht en heeft het oude sprookje voor velen tot nieuw le ven gewekt Biljart-finale te Apeldoorn ALKMAAR. Door de zeer goede prestaties geleverd door de heren C. Boendermaker en J. Smit, beiden lid van de B.V. de Optimis ten in de voorwedstrrjden Hoofd klasse libre, zijn beide spelers ge plaatst in de finale, welke gespeeld zal worden in Apeldoorn 24, 25, 26 en 27 November. Het ligt in het voornemen op de laatste dag met autobussen vanuit Alkmaar de bei de biljarters te begeleiden, hopen de een kampioen te kunnen huldi gen. Diegene, die deze reis mee wil maken, kunnen zich opgeven bij de heer de Boer, Hotel de Nach tegaal, Langestraat alhier. GULDEN VLIES le Abonnementsvoorstelling „Covoto" ALKMAAR. Vrijdag 4 Nov. a.s. brengt „Comedia" als eerste voorstelling voor het „Covoto"- abonnement de geestige comedie van Terrence Rattigan „Korporaal Elisabeth" (While the sun shines) met Mimi Boesnach Ellen Vogel, Fons Rademakers, Ludzer Erin- ga, Jan Teulings en Jules en Bob Verstraete. Het stuk speelt in de oorlog; het heeft echter niets te maken met de tragische kant van de oorlog. Doch de verwikkelin gen in deze comedie spruiten, voort uit de omwenteling van alle waarden, die tot dusver voor be paalde kringen golden. De beroemde Engelse toneel schrijver Terrence Rattigan ver telt hiervan op de badinerende, amusante wijze, die hem eigen is. Katholieke Vrouwenbeweging ALKMAAR. De dames, die lid zijn van de Katholieke Vrou wenbeweging en dat behoren eigenlijk alle dames te zijn worden uitgenodigd voor de jaar lijkse dodenherdenking op het St Barbarakerkhof op a.s. Donder dagmiddag 3 uur. Vriendelijk ver zoek om op tijd te komen. Wie in deze week een kerkhof bezoekt, verdient een bijzondere aflaat. F. Holthuizen, adv. De Biljart-competitie ALKMAAR. E. klasse, groep I. Gesp. pnt. brt. alg. m.p. Oude Poorter 6 1572 869 1,809 36 Alemaria 5 1312 787 1,668 22 Waag 5 1004 715 1,404 22 Drie Ruiten 5 1559 720 2,165 20 Gekr. Valk 5 1152 853 1.350 19 Driesprong 5 1462 704 2,076 17 Witte Huis 5 987 808 1,221 8 DE EERSTE EN DE LAATSTE ALKMAAR. De Deken van Alkmaar, de Hoogeerw. Heer J. Th. Jacobs die de eerste bezoeker was welke het Comité op de tentoon stelling „Zo zijn onze manie ren" mocht rondleiden en daarna meerdere malen blijk gaf van zijn hoge belang stelling kwam op de laatste avond tegen tien uur nog even kijken. „Ik heb nog drie kaartjes dan ben ik los" zei de heer Bolten die aan de cassa zat. De Hoogeerw. Deken kocht deze laatste drie toegangsbewijzen en daarmee het kaartje van de 0000ste bezoeker. Hij was dus niet alleen de eerste maar ook de laatste bezoe ker van de tentoonstelling. V- E. klasse Groep II. Gesp. pnt. brt alg. m.p. Driesprong 5 891 579 1,538 36 Lindenhoek 5 1166 759 1,536 24 Oude Poorten 5 1253 641 1,954 22 Optimisten 5 1083 775 1.397 20 Gekr. Valk 5 820 697 1,162 16 Drie Ruiten 6 1193 859 1.388 14 Excelsior 5 1174 731 1,606 12 niseerd en dat daaraan ruim vier maanden van minutieuse voorbe reiding heeft besteed een grote voldoening geweest zijn, toen gis teravond laat de tentoonstelling werd gesloten. Heel in de beginne durfden som migen niet op een bezoek van 2000 personen te rekenen; anderen von den, dat men voor zo'n gering aan tal bezoekers een dergelijke onder neming niet kon beginnen. Het comité hield het dan ook na enkele maanden op een bezoek van circa 6000 en het mag wel als een com pliment beschouwd worden voor 't comité, dat dit aantal met nog eens 50 pet. werd overschreden. Op het moment, dat wij dit ver slag schrijven, waren er reeds 8300 beeoekers de controle gepasseerd en gqzien het drukke bezoek op deze laatste middag is te ver wachten, dat er ook de laatste avond nog wel enkele honderden zulten komen. De roep, die van de tentoonstel ling reeds van het begin af was uitgegaan, was dan ook unaniem vol lof. Natuurlijk is het drukke bezoek om tnateriële redenen ver heugend, maar nog intenser is de voldoening van het comité, dat 't op zo grote schaal heeft kunnen laten zien, hoe onze manieren zijn en hoe wij onze gezinnen kunnen kerstenen door het meevieren van de feesten van het Kerkelijk Jaar en door de oeroude gezinsgebrui ken. Een eresaluut willen wij gaarne brengen aan de katholieken uit de buitengemeenten, die ook in grote getale zijn opgekomen; mede dank zij het gunstige weer, dat het be- Eoek gedurende deze vijf tentoon- stellingsdagen zozeer begunstigd heeft. Zoals op de eerste drie dagen kreeg ook Maandag en gister elke duizendste bezoeker een boek ten geschenke. De 6000ste was mevr. Ruyge- waard, Egmond aan Zee; zij be zocht de tentoonstelling Maandag middag met drie kinderen; mevr. v. Berkum uit de Druivenlaan was Maandagavond de 7000ste en de heer Piet Groot uit Heiloo, die met drie van zijn kinderen Zon dagmiddag kwam kijken, was de 8000ste. De filmvoorstellingen genoten eveneens een grote belangstelling en zorgden ervoor, dat het in de •tentoonstellingszaal niet altijd al te druk was. De belangstelling beperkte zich niet tot Alkmaar en omgeving. De heer G. C. Robben, hoofdbe stuurslid van de R.K. Bond voor 't Gezin, was er twee dagen; uit Delft de bakermat van dit soort tentoon stellingen, kwam het gehele co mité, dat daar destijds een derge lijke tentoonstelling had georga niseerd; die echter 2300 bezoekers telde; uit Amsterdam, waar vol gende week in een der parochies dqze tentoonstelling wordt gehou den en uit Den Helder, waar men ook interesse ervoor had, waren er belangstellende bezoekers. Dank zij de algemene medewer king van dames en heren K.A.- leden, onderwijzend personeel, le den van de jeugdbeweging e.a. had een en ander een vlot verloop. Tal van meisjes waren behulpzaam om de geurige thee van Keg te serve ren. De Fa. Keg heeft door deze thee gratis beschikbaar te stellen ook haar bijdrage geleverd tot het welslagen van deze tentoonstelling. Na het Allerzielenlof kwamen nog honderden naar de Bleekers- kade om de tentoonstelling of de film „Moeders met vacantie" te gaan zien. De Hoogeerw. Heer De ken die tegen sluitingstijd nog even kwam kijken, werd de 9.000ste be zoeker, hetgeen voor Dr. Arnold aanleiding was in Deken Jacobs heel de geestelijkheid dank te bren gen voor de morele medewerking aan het comité verleend. Hij bood ook de 9.000ste bezoeker een boek als herinnering aan. Het was te gen elf dat de laatste bezoeker en tegen middernacht dat het comité de tentoonstellingszaal verliet, 't Laat zich aanzien dat de tentoon stelling ook zakelijk geslaagd is en dat het garantiefonds niet zal be hoeven te worden aangesproken. Gevonden voorwerpen Op de tentoonstelling zijn gevon den: Rozenkrans, shagdoos (met inscriptie; Theo de Goede), een wollen das, een wollen kinderwant twee ceintuurs van meisjesmantel. Alles terug te bekomen aan het bu reau van het Noordhollands Dag blad Laat 221, Alkmaar. ZWEMCOM PETITIE GAAT WEER DOOR ALKMAAR. De op Zaterdag middag gehouden vergadering van de zwemcommissie van de Kring Noord Holl. benoorden het IJ werd o. m. besloten de populaire zwem- competitie deze winter te laten verzwemmen. Evenals vorige jaren zullen er drie delen zijn t.w. 11 Dec. en 5 Febr. te Zaandam, terwijl het laat ste en beslissende deel op 9 April te Alkmaar zal worden gehouden. Het programma, dat op enkele punten een geringe wijziging on derging, bevat weer voor alle ca- tegoriën de verschillende nummers op alle drie de zwemslagen, ter wijl een reeks aardige estafettes de diverse delen besluit. Hiermede hoopt de commissie, dat deze wed strijden weer aan het doel zullen beantwoorden waarvoor zij werden ingesteld: ieder KNZB-lid in de Kring de gelegenheid te scheppen om op wedstrijden met gelijkwaar dige tegenstanders de krachten op sportieve wijze te meten. De puntentelling is weer aldus, dat de tijden van de eerste drie aankomenden per vereniging sa mengeteld worden, waarbij 'n spe ciale nieuwe regeling is getroffen om clubs, die niet volledig uit kun nen komen, geen onevenredig gro te achterstand te laten oplopen. Om de competitie extra aantrek kelijk te maken werd besloten een mooie wisselprijs uit te loven. OPERA-CONCERT Noviteit voor Alkmaar ALKMAAR. Een opera-concert in de vorm zoals we dat Maandag avond hoorden, met medewerking van een tamelijk bezet koor, was voor Alkmaar weer eens een novi teit. Het concert werd gegeven door het Haagsche opera-koor o. 1. v. Coen Ruinenkamp, waarbij als so listen optraden, de sopraan, Marisa Mari, de alt, Mataja von Bülow en de tenor Leo Larsen. Het program ma bestond grotendeels uit werken van Verdi, voorts waren er nog en kele programma-wijzigingen, welke niet werden bekend gemaakt, ter wijl het programma wegens gevor derde tijd enigszins beperkt werd. De opera-liefhebbers welke op een grote geluidsproductie zijn inge steld, en het bravour bewonderen zijn wel aan hun trek gekomen. Het koor zong, behoudens Intro- ductione, Victoria uit de „Frei- schütz" van Weber, nog verschei dene koren, welke als achtergrond van sólo-partijen in de diverse o pera's zijn geschreven. Door de en thousiaste wijze waarop het koor zong, vooral de dames, kwam het „koorzingen" in de volle zin des woords, wel eens in het gedrang, maar de algemene voordracht was bezielend en muzikaal. Wat de so listen betreft: de sopraan Marisa Mari, heeft een grandioos stemge luid, zij zingt met een bewonde renswaardige routine, de colora tuur zang in de verschillende a ria's was in techisch opzicht min of meer slordig. De alt Mataja v. Bülow heeft wel het echte alt timbre, voor de pauze detoneerde zij wel eens, maar daarna was het weer in orde met een aria uit Sam son en Dellla. De tenor Leo Lar sen had voortreffelijke momenten in Paradiso van Meijerbeer. Ten slotte komen we aan de artistiexe gebeurtenis van de avond met net optreden van de Bas Gee smit" in één woord, een prachtstem, met artistieke voordracht. We h open deze zanger nog meerdere malen op ons concert-podium, te kunnen beluisteren. Voorts willen we nog speciaal vermelden de accompag- nateur „Max Prick van Wely, hoe wel deze pianist wel niet de ideale vleugel beschikbaar had, heeft hij toch kans gezien te tonen een uit stekend accompagnateur te zijn, die het „vak" verstaat. De aanwezige luisteraars hebben deze avond ten zeerste op prijs gesteld, hetgeen bleek uit het vele en langdurig applaudiseren. W. Schreurs. D.A.W. krijgt vrij trainingsuur ALKMAAR Onlangs meldden wij reeds, dat het oefenuur van D.A.W. door overstelpende drukte niet geheel meer aan de eisen be antwoordde. Dank zij de welwil lende medewerking van directie en personeel van de Overdekte is men er nu in geslaagd een alles' zins bevredigende oplossing te vinden. Gedurende de periode van 5.15 tot 6.15 uur, wanneer de in richting geheel wordt schoonge maakt en het bad zelf niet ge bruikt wordt, zal D.A.W. nu kun nen oefenen. Wij verwachten, dat deze oplossing, welke volledig ge slaagd mag heten wanneer de le den hun volle medewerking ver lenen, voor de Alkmaarse zwem vereniging een stimulans mag zijn om de mooie zwemsport in Noord- Holland nog verder te propageren dan tot dusverre. Collecte Zuigelingenzorg ALKMAAR De collecte, Zater dag gehouden ten bate van de Ver eniging voor Zuigelingenzorg alhier heeft opgebracht de mooie som van f789,76. Het bestuur betuigt collec- trices en gevers zijn dank. Cursus Landbouwwerktuig- kunde ALKMAAR. De gezamenlijke land- en tuinbouworganisaties in Noordholland organiseren ook deze winter weer een cursus, te" opleiding van vakonderwijzers in de landbouwwerktuigkunde, we1 ke zal worden gehouden in d» Rijks-landbouwwinterschool té Alkmaar. Klaverjas-wedstrijd ALKMAAR. Morgenavond wordt in Centrum Hotel een kla- verjaswedstrijd gehouden. De strijd zal gaan om wild en gevogelte. Burgerlijke Stand Geboren: Jantje Z., d. v. D. To renbeek en N. Langenberg; Jan, z. v. K. Koopmans en M. Krijnen; Alfonsus M., z. v. J. Vreeker en E. F. de Vries; Petrus, z. v. G. Hulskamp en M. Nimwegen; Maria C. J., d. v. J. J. Dijkers en C. P. Daniëls; Muus D. z. v. M. de Jongh en M. Schippers; Theodorus G., z. v. H. Hemels en A. Hofman; Peter C. z. v. K.. Wijker en C. B. Tengnagel; Petrus W. H„ z. v. J. C. W. Mooij en C. Heeren; Gijs- bertha A. C„ d. v. K. Knol en A. C. de Hek; Alida, d. v. A. Janson en D. Boosman. Gehuwd: Hendrik Kooijmans en Aagje Hoed, Gijsbertus J. van Bonouvrie en Jozepha F. Waals; Hendrik Maasen en Trijntje A. de Vries; Jacobus J. Zuurbier en Cornelia J. Bruijns. Overleden: Trijntje Dekker, oud 83 jaar, wed. van J. W. F. Room. Hendrika Leijgraaff, 78 jaar, wed. van A. H. Leurs; Christiaan J. v. d. Mee, 77 jaar, geh. m. J. L. Ket ting; Catharina Oud, 72 jaar, wed. van J. J. Erkamp; Maria C. Morsch 79 jaar, wed. van C. Kieft- WEERSVERWACHTING Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. AFNEMENDE NACHTVORST Over het algemeen tamelijk veel bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Aan vankelijk weinig wind, later voor namelijk langs de kust matige zuidwestelijke wind. Vannacht in het zuiden van het land nog plaatselijk nachtvorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Nieuwe beplanting ALKMAAR. De open en vlakke nieuwe Schermerweg zal van gemeentewege met bomen be plant worden. Een verbetering die door de vele weggebruikers'zeker zal worden geapprecieerd. K.J.B,.-nieuws HEILOO. Vorige week had den wij een geslaagde filmavond. Wegens de gezinsweek ging onze congregatie niet door. Nu, heden avond, om kwart vóór acht con gregatie, daarna trekken wij allen op naar het K.J.B.-huis, waar onze Aalmoezenier 'n korte overden king zal houden over Allerzielen. Dit zal niet te lang duren, zodat- wij nog volop tijd hebben voor hersengymnastiek met prijzen, be staande uit sigaretten. Wij zullen zorgen dat de zaal verwarmd is, zorgen jullie voor 'n heldere geest, want het zal er weer spannen! Komt allen, en neem je vrienden mee! Ook is er nog 'n S.S.S.-be- richt binnengekomen (geen S.O.S.- bericht) waarover je deze avond meer zal horen. Wie weet er nog iets voor Woensdag 9 Nov.? Die avond moet gevuld worden met eigen werkzaamheid van onze le den. Hiervoor kun je je a s. Woensdag opgeven. Dus ook hier geldt het: Wij werken mee, aan onze K.J.B.Ü! Dammen HEILOO. Donderdagavond 20 uur zal in „De Oude Herberg" de ontmoeting plaats vinden tussen de Alkmaarder damclub WDO en HDC uit Heiloo. Deze wedstrijd geldt voor de competitie van de Kenne- mer damkring. WDO komt met 30 dammers naar Heiloo. Wij zijn er van overtuigd dat het 'n interessante wedstrijd zal worden welke wel belangstelling zal trek ken. Dertig jaar Hanze BERGEN, De RK Middenstands vereniging, de Hanze, hoopt op Za terdag 5 en 6 November a.s. haar dertig jarig bestaan te vieren. Het feestprogramma vermeldt naast een plechtig openingslof op Zaterdag, een plechtige H. Mis op Zondag, waarna gezamenlijk ontbijt, een re ceptie van het bestuur op die dag, een speciale kinder-uitvoering en tot slot een feestavond voor de leden in café Nieuwendijk waaron der een tweetal jubilerende leden, de heren W. Beukers en P. Hopman zullen worden gehuldigd. Bavo-nieuws URSEM. In een forse doch sportieve wedstrijd deelde Bavo wederom de punten met Graftdijk. 22. Scheidsrechter Vloon leid de uitstekend. De junioren moes ten toestaan dat de W.-Friezen 3 maal scoorden, waar ze niets tegenover konden zetten. En dan onze a adspiranten, de toekomst van St. Bavo. Wederom 'n spre kende 40 overwinning in de Goorne op het toch heus niet zwakke R.K.E.D.O. a. Goed werk jongens. De b adsp. verloren thuis van Victor b met 42 en de c adsp. verloren in Spanbroek met 4—0. De eerstvolgende wedstrijden worden gespeeld op 20 November, 't Eerste komt dan met 'n gewij zigde opstelling in 't veld wegens thuiskomst van spelers uit Indië. Kaarten HollandBelgië afha len bij de secretaris voor Vrijdag avond 8 uur. Die niet gehaald wor den vervallen aan 'n ander. Die gene die in aanmerking wil ko men voor 'n kaart Holland—De nemarken op 11 December in Am sterdam, kan zich opgeven bij de secretaris. Keuringskaarten bezorgen bij de secretaris. Een fraaie uitbeelding van „Het Huwelijk" en „Het Doopsel", twee attractieve stands van de tentoonstelling „Zo zijn onze manieren". ALKMAAR, 31 Oct. 167 vette koeien, graskalf, 35 nucht. klaveren (slacht), 587 vette schapen, Centr. TEXEL, 31 Oct. 12 koeien 550— 650, 22 pinken 325—375, 25 graskal veren 180—240, 34 biggen 45—30, 20 lammeren 35—45, 11 schapen 40—70, 24 schapen, 5 koeien, 4 kalveren, le vering. PURMEREND, 31 Oct. Bevelan ders 89, koopm. bl. 8.10, slabonen z dr. 2078. tomaten A 4698, wit lof 4264, bloemkool 838, rode kool 511, witte kool 5, gr. kool 5.50—18, spruitkool 15—63, boerekool 11—13, spinazie 31, sla 1.50, andij vie 8—21, rode bieten 47, gare bie ten 9—15, bospeen 1821, winter peen 712, waspeen 20, uien 817, driel. 9—11, nep 12, prei 16—27, fr. thalers 46—74, alicant 53—98, suiker meloen 31, brab. bellefleur 516, bismarek 513, bramley seedl. 5 18, cox orange pippin 1055, gl. v. holl. 629, goudreinette 629, gron. kroon 524, jacques lebel 513, jo nathan 642, laxton superbe 628, notarisappel 524, pres. van Eng. 522, transp. de cronsels 626, zoete campagner 621, z. winterkroon 523, bonne louise 824, comtesse de Paris 521, conference 4—28, doyenné du cornice 1253, emile d'heyst 636, fertillon 413, gieser wildeman 416, kamperveen 310, maagdepeer 3—10, nouv. poit. 110, st, germain 38, said, laboureur 4 18, winterjan 312, zwijndr. wijn peer 323. WARMENHUIZEN, 2 Nov. 2600 kg peen II 10.50, III 99.40, 100 kg stek- uien 12, 1250 kg andijvie 10.60 10.80, 700 kg groene kool 13.90, 80 kg slabonen afw. 69, 38000 kg rode kool 5.509.80, 64000 kg witte kool 5 5.30, succes witte 6.10. NOORDSCHARWOUDE 2 Nov 8000 kg peen II 10.40—11,' III 9.90— 10.50, 6000 kg rode kool 5.50—9.90, 1600 kg groene kool 16.80—19.10, 95000 kg witte kool 5, succes witte 6—6.30, 3000 kg andijvie 11.80—12.90, 1800 kg kroten I 6,60, 500 kg slabo nen afw. 6267. LANGEDIJK, 2 Nov. 6000 kg uien 17.20—18.50, grove 16.40—17.60, driel 13.20—13.80. 10000 kg peen II 10.50— 10.80, III 9.70—10.20, 30000 kg andij vie 715.60, 95000 kg witte kool 5 5.30, succes witte 6—6.30. 25000 kg groene kool 14.6020.40, 24000 kg rode kool 5.5011.60.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2