Grote dagen in den Haag namen heden een einde Voor zeven uur zwermen zij uit... Interim-regeling Suriname Wijziging LO.-wet 1920 Bespreking van economische vraagstukken in Europa Woensdag 2 November 1949 PAG. 3 Ronde Tafel Conferentie werd gesloten - Nieuw contact tussen Indonesië en Nederland Grote politieke beslissingen De Beurs Overheidspersoneel in Indonesië Thans aanvaardbaar voor de Staten-G ener a al Engelse troepen uit Griekenland Wetsontwerp kleuteronderwijs in voorbereiding HOE MEN BEROEMD WORDT Toen het Zweedse schip „Astrid" bij Zeebrugge op een wrak liep, is men onmiddellijk begonnen de lading van boord te halen. Nu dit is gebeurd, zijn de vaartuigen Meermin'' en „Bruinvis" van de Bergingsmaatschappij Tak Astridwaarts gevaren om te trachten het lek te dichten en het schip in veilige haven te brengen. De duikers van de „Meermin" en „Bruinvis" hebben zich onder het wateroppervlak begeven. VANDAAG, WOENSDAG 2 NOVEMBER eindigt de R.T.C. De auto's met deze letters op de voorruit, zullen weer uit het stads beeld van de Residentie verdwijnen. In rustige hoekjes van restaurants zullen wij geen Indonesiërs meer met Nederlanders zien zitten, want ook op deze plaatsen werd aan het uiteinde lijk resultaat gebouwd. De Rooms-Koning op de Binnenhof fontein ziet vandaag voor het laatst de wagen met de gele vlag van de Sultan komen. En ook de andere delegatieleden, die iedere dag met tassen en actemappen ter commissievergadering togen, zullen geen afwisseling meer brengen in zijn wat monotoon bestaan. Het bordje „perscentrum" kan weer voorzichtig van de kostbare muren worden afgehaald. De apparatuur was er keurig in orde, toch is het er al die weken te stil gebleven en in de keldergewelven zal dan ook de vraag blijven naklinken wat voorlichting kan en moet zijn. De tijdelijke bureaux zullen nog wel een paar weken nawerken, maar dan zullen ook zij sluiten. Voorstellen van over en weer, soms uren en dagenlang verdedigd, verdwijnen in de prullemand. De zaak is beslist. de geledingen van ons katholieke volk ongetwijfeld grotere mogelijk heden aanwezig zijn, maar deze zijn jammer genoeg niet ten volle benut. Ook in de nieuwe verbondenheid, die hopelijk zal ontstaan, kunnen zij echter nog verder uitbloeien. Grote dagen waren het tenslotte vooral omdat een jarenlange tijd van worsteling werd afgesloten. Of de resultaten goed, minder goed of slecht zijn, zal men willen beoor delen aan de hand van zijn eigen verwachtingen. Toch blijft alles van de komende ontwikkeling afhangen. Het is niet het verdrag, maar wel de geest die levend maakt en het was ook daarom dat wij het nieuwe en betere begrip mede bij het ba- lansopmaken betrokken. Talloze ver gaderingen en onderscheidene Mi nisterraden en Kamerdebatten zijn nu echter in elk geval historie ge- het toe- Nu ook wij onze rever van blauwe speldje ontdoen, dat gang gaf tot de officiële plaatsen dringt zich nog eens weer het be sef op, dat al mag de R.T.C. in dat kleine centrum van het Binnenhof dan heftig hebben geleefd, de rest van de Residentie en zelfs het hele land er zich toch maar matig voor heeft geïnteresseerd En toch. het waren grote dagen en dat niet al leen in de voor de hand liggende politieke zin. Er waren er onder de Indonesische delegatieleden vele, die nog nimmer buiten de landsgrenzen hadden vertoefd. Voor hen was het Westerse leven in zijn eigen ver schijning geheel nieuw. De indruk ken, die zij in de afgelopen weken opdeden, waren en blijven dus wel van zeer groot belang. Een Indone siër vertelde ons, dat hij iedere avond zijn ervaringen te boek stel de, maar dat het hem bij deze ar beid vaak duizelde. Het was alle maal zoveel en zo overrompelend nieuw en toch. hij wilde niets ver geten, want straks moest hij alles kunnen navertellen in zijn gezin, in zijn kennissenkring, in de vereni gingen, waarin hij een werkzaam aandeel had. Gelukkig heeft de Ne derlandse regering goed begrepen welke belangen hier op 't spel ston den. Door het organiseren van tal loze excursies heeft zij de gelegen heid uitgebuit, dat deze eerste of herhaalde aanraking met het Westen in het bijzonder een aanraking met Nederland kon zijn. Ook het Ne derlandse bedrijfsleven heeft zijn belang gezien en de regering in dit verband graag geholpen. Wanneer de balans van de R.T.C. wordt op gemaakt, dan zal men dit alles waarschijnlijk vergeten en toch blijft het van enorm belang dat de ver tegenwoordigers van een jong volk. dat zich thans in snel tempo wil moderniseren, een indruk heeft kun nen krijgen van de Nederlandse mo gelijkheden. Ook waren het getvichtige dagen om wille van het persoonlijk con tact. De meeste Indonesiërs kenden onze werkelijke gevoelens «slechts zeer ten dele. Zij hadden er scheve en zelfs geheel verkeerde voorstel lingen van. Ook in Nederland was behoefte aan aanvullende gegevens. Thans liggen reeksen van gesprek ken achter ons. De lobby van het Scheveningse Palacehotel, de Witte en tal van andere plaatsen hebben Indonesiërs en Nederlanders bij el kaar gezien, die voortaan beter kun nen weten wat zij aan elkaar heb ben. Verder was er tussen politici en journalisten en tussen Indonesi sche en Nederlandse journalisten veel contact. Het is nog te vroeg om te juichen, maar de mogelijkheid is nu ongetwijfeld aanwezig dat zich dit beter begrip in steeds bredere kringen van de beide volksgemeen schappen gaat voortplanten. Ook het Nederlandse volk in al zijn verenigingsgeledingen heeft de kans gehad om deze mogelijkheden te benutten. Dat het die kans vol ledig heeft uitgebuit zouden wij zeker niet durven beweren. Wij wezen reeds op de matige in teresse, die buiten de kleine kern van het Binnenhof voor de R.T.C. werd getoond. Men l$an daar op ze kere hoogte begrip voor hebben. Er waren nog te diepe wonden en ook overheerste de onjuiste mening, dat na deze conferentie nu wel alles uit zou zijn. Maar toch, in vergaderin gen van uiteenlopende politieke ge zindte zijn Indonesiërs als sprekers opgetreden. Nederlandse vrouwen organisaties hadden Indonesische vrouwen als gasten. De katholieke Indonesiërs moet het vooral een vol doening zijn geweest door kardinaal de Jong zelf te worden ontvangen, die er bij deze gelegenheid ook zijn voldoening over uitsprak, dat de katholieken in Indonesië zulk een vooraanstaande plaats innemen. Rond deze ontvangst zouden in bre- worden. Het al dan niet tot stand komen van de rechtstaat Indonesië en het al dan niet geboren worden van een nieuwe verbondenheid met Nederland zal tevens beslissend zijn voor het antwoord op de vraag wie de ontwikkeling wel en wie haar niet juist heeft voorzien, al zal dan altijd nog wel een twistpunt blijven of en zo ja hoe een andere ontwik keling ware mogelijk geweest. Intussen zijn wij op deze manier de gebeurtenissen reeds ver in hun officiële gang vooruit gelopen. Het Nederlandse en het Republikeinse parlement zullen het overeengeko- mene nog moeten goedkeuren. In Djokja zullen er ongetwijfeld zijn, die het resultaat van de R.T.C. veel te ver gaat, maar het lijkt toch wel zeer onwaarschijnlijk dat het daar tot een afwijzing zou kunnen ko men. De vertegenwoordigers der wereldmening hebben aan de R.T.C. deelgenomen en met hun bemidde lingsvoorstellen vaak de doorslag gegeven. Het resultaat is mede hun werk en zij zouden een afwijzing dus wel zeer slecht verstaan. In 't Nederlandse parlement lig gen de zaken al niet veel anders. De C.H.U. en de V.V.D. hebben het af gelopen weekend vergaderd en daar bij zal ongetwijfeld veel ongenoegen tot uiting zijn gekomen. Ook is er nog een K.V.P.-congres voor het be slissende Kamerdebat. Toch heeft alle oppositie, zeker in dit stadium, geen zin meer. Ook voor ons geldt dat de Unci aan het resultaat hgeft meegewerkt en dat nog daargelaten zou het toch wel uiterst moeilijk zijn mannen te vinden, die mogelijk heden zien om nu nog een andere oplossing te bereiken. Neen, men kan nog wat in en uitpraten, er kun nen nog bittere woorden vallen, maar het thans overeengekomene zal ongetwijfeld het resultaat blij ven. Én over dit alles heen werpen zich dan reeds de schaduwen van de komende begrotingsdebatten voor uit. Het bestaan van het kabinet Drees-Van Schaik-zal, na het weg vallen van de Indonesische kwestie, ongetwijfeld beduidend onzekerder worden. Wij gaan ongetwijfeld weer een tijd van grotere politieke span ningen tegemoet. CONFERENTIE TE PARIJS In de gisteren te Parijs gehouden vergadering van de Raad van de or ganisatie voor de Europese econo mische samenwerking, heeft dr. M. Hirschfeld, de voorzitter van de Nederlandse delegatie ter conferen tie, het grote probleem waarvoor Nederland zich gesteld ziet, toege licht. Hij zei dat in de laatste vijftig jaar de bevolking is verdubbeld, maar de landbouwproductie niet in evenredige mate is toegenomen, hetgeen o.m. verplaatsing van ar beidskrachten uit de landbouw naar de industrie tot gevolg heeft gehad. Nederland heeft thans behoefte aan een ruimere en vrijere markt, en dit is de reden, waarom Nederland be sloten heeft een economische unie met België en.Luxemburg aan te gaan. De administrateur van het Mar shall-plan, Paul Hoffman, noemde het een gebiedende noodzaak dat de Europese landen maatregelen ne men om inflatie te voorkomen. Sir Stafford Cripps, de Britse mi- PRIJSVERHOCING BRUINKOOLBRIKETTEN Met ingang van gisteren is de prijs, voor welke bruinkoolbriket ten door de groothandel mogen worden te koop aangeboden of verkocht, voor de Bruinkolen- en Bruinkoolbrikettenhandel Amster dam en de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Bruinkoolvelden „Carisborg" te Treebeek, ver hoogd met f 5.per ton. De prijs voor welke bruinkoolbriketten door de kleinhandel mogen wor den verkocht of te koop aange boden, is dienovereenkomstig ver hoogd met f 5.per ton of f 0.50 per eenheid. PROF. BROUWER PLOTSELING OVERLEDEN Prof. Brouwer, voorzitter van het Nederlands Kankerinstituut, is plotseling in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam overleden. Prof. Brouwer stond op 't punt de huldigingsplechtigheid te lei den ter gelegenheid van het 30- jarig jubileum als biochemicus van dr. Waterman. Mr. Chr. P. van Eeghen sprak als oudste bestuurslid van het Nederlands Kankerinstituut en- ke woorden tot de genodigden en deelde hen mede, dat de plechtig heid na deze droeve gebeurtenis geen voortgang kon vinden. nister van Financiën, drong er op aan de Europese handel vrijer te maken door de invoercontingenten teringen af te schaffen voor min stens Sz helft van de totale particu liere invoer uit de landen, die aan het Europees herstelprogramma deelnemen. Vorstelijke aanwinst voor Openluchtmuseum De directeur van het Neder lands Openluchtmuseum te Arn hem ontving bericht van het secre tariaat van H.K.H. Prinses Wil- helmina, dat H.K.H. de fraaie ver zameling nationale klederdrach ten, welke Haar op 19 October j.l. ten geschenke werd aangeboden, aan het Nederlands Openlucht museum in bruikleen heeft afge- Bij het begin van het nieuwe zomerseizoen, Pasen 1950, zal deze zeer uitzonderlijke collectie te be zichtigen zijn in een speciaal daarvoor kunstzinnig ingerichte tentoonstelling. K.A.B. benoemt cultureel adviseur In de jongste vergadering van 't Verbondsbestuur van de K. A. B. werd o.m. besloten de heer Jan Muller, letterkundige en regisseur te Loosdrecht, die reeds sedert eni ge jaren op velerlei wijze voor de beweging werkzaam is geweest, met ingang van 1 November te be noemen tot Cultureel Adviseur van de Ned. Kath. Arbeidersbewe ging, met de opdracht haar Cul- tuurdienst terzijde te staan bij het cultureel vormingswerk in het algemeen en meer in het bijzonder op het terrein van de letterkunde, de voordrachtkunst en het toneel. BOLS) EWI SER ING OOST-DUITSLAND De nieuwe Sovjet-Duitse regering laat geen gras groeien over haar plannen tot algehele bolsjewisering van Duitsland. De ongeletterde be- roeps-revolutionnair Paul Wandtel is geroepen tot minister van op voeding. Reeds heeft hij tiendui zenden begaafde jongemannen uit hun studie gestoten, omdat hun ouders zelf academici zijn of niet met beide benen op de grond van de „nieuwe orde" staan. Op legere- en middelbare scholen zullen deze winter lezingen worden gehouden over Stalin, de grootste staatsman aller tijden." In de Humboldt-Akademie van Berlijn heeft staatspresident Pieck verklaard dat het Russrsch de taal der toekomst is. Weinig handel, goede ondertoon AMSTERDAM, 1 Nov. De katholieke feestdag van Allerhei ligen, waardoor in het Zuiden vandaag alle banken en commis siehuizen gesloten bleven, droeg er toe bij, om het gisteren reeds geconstateerde gebrek aan affaire op de effectenmarkt te accentue ren. Het was dan ook bijzonder stil en geen enkele hoek vertoonde aanvankelijk enige levendigheid. In het verdere verloop kwam hierin echter enige wijziging. Op merkelijk was het namelijk ter stond reeds, dat de ondertoon van de markt erg meeviel. Het aanbod bleef achterwege en koersverlie zen werden niet geleden. Eerder was hier en daar een vaste stem ming waar te nemen, speciaal voor cultuurfondsen, die enkele punten boven het vorige slot uit kwamen. Tijdens het marktver- loop ontstond plotseling belang stelling voor Amsterdam Rubber, waardoor de koers 6 pet. omhoog werd gedreven en op het hoogste punt van de dag, nl. 144V2, de markt verliet. Ook de suiker- en tabakswaar den kregen een geanimeerder ver loop en H.V.A. sloot eveneens op het hoogste punt van de dag, nl. 155. Certificaten Deli Mij. verbe terden ruim 2 pet. op 140. De af faire bleef weliswaar klein, maar de betere ondertoon van de beurs kwam sterker naar voren. Op de obligatiemarkt trok de koersont wikkeling van de dollarlening Nederland de aandacht. Geopend werd op een laagtepunt van 92, maar het hierna volgende herstel tot 9214 wist zich niet te hand haven. De guldensleningen waren aan lichte fluctuaties onderhevig en Grootboek 1946 was aangebo den. Van de locale industrieën dient genoemd Fokker, die weer 4Vs procent achteruit ging, en de aan delen Ballast Maatschappij, die 167 noteerden, tegen gisteren 168 bieden, op de ietwat teleurstel lende jaarcijfers. De internatio nale fondsen waren goed prijs houdend zonder meer. Kon. Olie flucteerde tussen 312'/2 en 313%, een marge die voor dit hoofdfonds wel bijzonder klein genoemd mag worden. De scheepvaartmarkt was goed prijshoudend, zonder opmer kelijke koerswijzigingen. Proion gatie 2% pet. DE R.I.S. STELT ZICH VOOR RECHTSPOSITIE GARANT Alle burgerlijke overheidsdiena ren in Indonesië, onverschillig of zij in vaste of tijdelijke dienst dan wel in kort dienstverband werkzaam zijn. zullen hij de overdracht van de souvereiniteit door de regering van de R.I.S. worden overgenomen. Aldus verneemt A.N.P.-Aneta's diplomatieke correspondent. In ver band met deze overeenkomst, die ter Ronde Tafel Conferentie tot stand is gekomen, zal de R.I.S. alle op het ogenblik der souvereiniteits- overdracht bestaande rechten en plichten voor Indonesië ten aanzien van deze ambtenaren zowel als van gewezen ambtenaren en van hun nagelaten betrekkingen, van de te genwoordige Indonesische regering overnemen, MARINE-RESERVE- OFFICIEREN GAAN DEMOBILISEREN Naar het A- N- p- verneemt, kun nen luitenants ter zee van de Kon. Marine Reserve, die vóór 1 Januari 1948 zijn opgekomen, op korte ter mijn de dienst verlaten. Deze maatregel, zo werd ons van bevoeg de zijde medegedeeld, is genomen om tegemoet te komen aan de wen sen van vele reserve-officiceren en officieren van speciale diensten der marine, die weer terug willen in de burgermaatschappij. De officieren van deze categorie die thans geen verzoek tot onthef fing indienen, zullen allen echter gedurende het tweede halfjaar 1950 van de werkelijke dienst ontheven worden. TWAALF JAAR VOOR HOLDERT Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde heden morgen de 42-jarige voormalig directeur van het dagblad „De Telegraaf", Henry Holdert, tot een gevangenisstraf voor de tijd 'van twaalf jaar met aftrek van de voorlopige hechtenis sinds 22 Dec. 1946 en ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten en het dienen bij de gewapende macht voor de duur van 't leven. In de Internationale Journalis tenclub in Haymarket te Lon den werd Maandagavond de „Hollandse week" geopend door de chef persdienst van de Nederlandse ambassade, de heer D. F. J. de Man. De be langstellenden zullen kennis kunnen maken met karakteris tieke Nederlandse producten, waaronder Edammer kaas, bloe men en bier (dat weer best is) Op de openingsavond poseerde mevrouw Ches Gudenian, wier man secretaris van de Interna tionale Journalistenclub is, in Volendams costuum tegen een achtergrond van Nederlandse kranten. Bij de Tweede Kamer is inge diend de gewijzigde interimregeling voor Suriname, nadat op 12 Sep tember de regering het op 22 Juli j.l. door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp dienaangaande had ingetrokken. De thans voorge stelde interimregeling is gelijklui dend aan de ingetrokken regeling op twee onderdelen na. Voorgesteld wordt artikel 155 van de geldende Surinaamse staatsrege ling ongewijzigd te handhaven. Zo wel van de toevoeging aan dat ar tikel, voorgesteld bij het oorspron kelijk regeringsontwerp als van die aangebracht door het amendement van de heren Schermerhorn c.s„ is afgezien. Voorts wordt voorgesteld aan ar tikel 181 houdende voorschriften omtrent het aanbrengen van wijzi gingen in de interimregeling bij landsverordening, een uitbreiding te geven. Deze komt hierop neer, dat ook artikel 168, lid 7, der inte rimregeling, dus goals dit na de aanneming van het amendement van de heer De Kort c.s. door de Tweede Kamer is aanvaard, bij landsverordening kan worden ge wijzigd en wel in die voege, dat de tekst van dat lid gelijkluidend zal zijn aan de tekst waarover in Juni j.l. door de eerst-ondergetekende met de delegatie der staten van Su riname overeenstemming werd be reikt. De Regering vertrouwt, dat de Staten-Gcneraal zich met het wets voorstel zoals het thans luidt zullen kunnen verenigen. Bij deze interim regeling toch wordt aan Suriname het behartigen harer eigen aangele genheden overgélaten en worden niet onbelangrijke schreden gezet op de weg der samenwerking met Nederland in de geest der gewij zigde grondwet. Door de regering zal het worden gedaan ten einde Ronde Tafel Conferentie land-Indonesië en in het licht van de resultaten daarvan zo spoedig mogelijk te geraken tof de vaststel ling van de definitieve nieuwe rechtsband tussen Nederland, Suri name en de Antillen. nodige na de Neder- De Britse onder-minister van buitenlandse zaken, Mayhew, kondigde Maandag in het Lager huis aan, dat Engeland de Griekse regering had medegedeeld, dat de in Griekenland gestationneerde Britse troepen in de naaste toe komst zouden worden terugge trokken. De terugtrekking der Britse troepen zou in genen dele de positie van de Britsevloot-, militaire en politiemissies in Grie kenland beïnvloeden. Hoewel de bedreiging van Grie- kenland's onafhankelijkheid niet geweken was, was deze op het ogenblik niet zo acuut en kon er voor de Britse troepen ergens andere een betere bestemming ge vonden worden. In de M. v. A. op het voorlo pig versog der Tweede Kamer inzake de wijziging van L.O. wet 1920 spreekt de minister van O. K. en W. de mening uit, dat de V. G. L. O.-school, het hij uit stek aangewezen instituut is, om de leerlingen na de LO. school verder voor de maatschappij te vormen. Voor uitbouw zal men het moeten zoeken in de vorm van streekscholen. Het Britse oorlogschip „Amethyst", dat destijds op de rivier de Jangtse in China door de communisten yverd beschoten, is na een lange reis in Engeland teruggekeerd. In de omgeving van Plymouth werd de „Amethyst" door vliegboten en oorlogs bodems hartelijk verwelkomd. Een geschikt leerplan ontbreekt evenwel. Ook in onderwijzerskrin gen overheerst het laatste stand punt. Er bestaan geenszins plannen om de kleinere V. G. L. O.-scholen met ingang van 1 Jan. 1950 op te heffen. Voor een juiste aansluiting bij het Ambachtsschool onderwijs acht de minister het nodig een voor bereidende klasse bij deze scho len in te voeren. Een nieuw school type van V. G. L. O. en Nijver heidsonderwijs zou zeker verkies lijk zijn. In dezelfde memorie wordt gezegd, dat bij het departe ment een wetsontwerp op het kleuteronderwijs is ontworpen. Ons land is in en na de oorlog zeer verarmd. Al behoort het on derwijs, waarvan de toekomstige volkskacht van ons land afhangt, slechts in de laatste plaats bezui nigingsobject te zijn, ook het on derwijs zal in de versobering een steentje hebben bij te dragen. Al datgene wat niet strikt noodzake lijk is, zal achterwege moeten worden gelaten. Het onderwijs in een zevende en achtste leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs moet als een noodmaatregel worden be schouwd. De minister is daarom bereid, waar dit ook maar enigs zins mogelijk is, de toestemming te verlenen, dat de school voor gewoon lager onderwijs slechts uit zes klassen zal bestaan. Indien het voortgezet gewoon lager onderwijs m een bepaalde gemeente in vol doende mate voorhanden moet worden geacht, zou de minister ter bevordering van het voortgezet ge woon lager onderwijs bereid zijn voor de gehele gemeente goed te Keuren, dat de school voor gewoon lager onderwijs uit zes leerjaren zou bestaan, zelfs wanneer het ri sico zou worden gelopen, dat een klein aantal ouders van deze toe stand zou gebruik maken om zich aan de leerplicht voor hun kinderen te onttrekken. Reeds om twintig minuten over zes staan de Pelotons aangetreden in het prille dag licht. De Peloton-Comman danten houden appèl en mel den hun troepen present. Commando's klinken, de gele deren openen voor inspectie, sluiten dan weer en worden zorgvuldig gericht. De Com pagnie wordt aan de Comman dant gemeld, de aangetreden wacht presenteert het geweer. De driekleur wordt gehesen. Het is nog geen kwart voor zeven De toeschouwer waant zich te rug in zijn oefentijd. Is dit de op leidingsschool? Of slechts een goed gedisciplineerde Cie. Infan terie? Hoe komt het dan dat KL en KNIL hier dooreen staan? Geen infanterie dus. Maar wat dan wel? Dit keurige geheel is 34 AAT te Makassar. Vooraan staat het Staf-Peloton, dan het A-Peloton, het B-Peloton, het Werkplaats-Peloton en als laatste de Rijschool. Elke dag weer ontbreekt het C-Peloton in de rij. Zij zijn de mannen van de Busdienst, en hun taak begon om zes uur al. Dag in, dag"uit, onder houden zij met de regelmaat van een klok drie buslijnen. Het stads beeld van Makassar zou niet com pleet zijn zonder deze tot auto bus omgebouwde zware vracht wagens. Eén ploeg chauffeurs heeft dienst van zes tot twee, de andere ploeg van dat tijdstip tot het ein de van de dienst. Dat is tien uur in de avond, op Zondag elf uur en Zaterdag te middernacht. Bur gerconducteurs staan hen bij in deze zware taak. Rijden, stoppen, rijden, stoppen. Zeven dagen per week, vrijaf kennen zij niet. Na het appèl spoeden de man nen van het A- en B-Peloton zich naar het Wagenpark. Om zeven uur moeten zij bij hun diverse op drachtgevers zijn. Wagen na wa gen rolt de poort uit. Zij zwermen uit over de stad. Een tiental of meer rijdt voor de aanvullingsplaats levensmid delen en bouwmaterialen voor de Genie of rijdt zand. Anderen rij den fourage voor de Aanvullings plaats Levensmiddelen en enige anderen gaan naar de Dienst Wel- zijnsverzorging. Tevens verzorgen zij de haventransporten van CNV. Vaak gaan zij brandhout halen voor de diverse onderdelen in de stad. Tweemaal zon terreinritje van twintig kilometer heen en terug op een dag is zo'n zware nierproef, die geen chauffeur twee dagen achtereen volhoudt. Behalve dit korte rittenwerk door de jongens zelf half spottend „van Gend Looskarweitjes" ge noemd gaan zij ook in con- vooien naar buiten. Nu eens ver huizen zij naar een compagnie, dan weer voorzien zij heel Zuid- Celebes van benzine, kazerne ringsgoederen of levensmiddelen. De motorordonnansen capituleer den op deze vele honderden kilo meters lange tochten over stenige wegen, maar de convooien blijven rijden. 34 AAT beschikt over vrachtwa gens, jeeps, personenauto's, mo toren, magazijnwagens, waterwa gens en een takelwagen. Tezamen leggen zij heel wat kilometers af. De vrachtwagens van het A-, B- en C-Peloton alleen nemen er daarvan 150.000 voor hun rekening Elke maand weer 150.000 kilome ter. Het gehele wagenpark jaagt er elke maand 50.000 liter benzine door, soms nog wel meer. Maar om dat te bereiken moeten de chauf feurs ook vaak tot 5 uur in de middag rijden. Toch beginnen zij steeds vóór zeven uur. Het Werkplaats-Peloton staat voor de schier onmogelijke taak, een wagenpark van 130 wagens te onderhouden. In tegenstelling met de andere onderdelen smeert men de wagens zelf door en' de jongens zorgen dat het goed ge beurt. Geen spatje of krasje, zelfs niet aan de onderkant, mag te be speuren zijn als de wagens een maal per maand door de Pelo tons-Commandant geïnspecteerd worden. Die dag wordt er door de chauffeurs urenlang gezwoegd om hun wagen tot in de fineses te onderzoeken en schoon te krab ben. In de andere helft van de maand krijgen zij een hele dag om hun voertuig gereed te maken voor de Werkplaatsinspectie, die de volgende dag plaats heeft. De Werkplaats beschikt over een acculaadinrichting, een zeil makerij, een timmermanswerk plaats enz. Er is een doorlopend geconsigneerde uitrukploeg om op het eerste teken te hulp te snellen met een magazijn-wagen met on derdelen of met de grote kraan wagen. De slechte wegen, de lange rijtijden en de grote afstanden vergen enorm veel van het mate riaal, maar de mannen in de werkplaats zorgen er voor dat de wagens rijden, als kost dit menig zweetdruppeltje. Zo doen zij allemaal meer dan strikt noodzakelijk is. De Peloton administratie werkt tot half twee, 's middags een uur en 's avonds twee. Ook het Transport-Bureau heeft in de middag en de avond enige tijd dienst. Er is een Rij school en ieder is vol lof over de bekwame en bereidwillige instruc teurs. En zo gaat het met de rest ook. 34 AAT is een eenheid. Allen te zamen leveren zij goed werk sinds zij in Januari 1948 in Indonesië arriveerden. Door de prima lei ding van de Commandant, de an dere Officieren en Onderofficie ren. Maar bovenal door de pres taties van deze KL- en KNIL-sol-. daten zelf, voor wie niets te veel is. In hun vrije tijd zijn zij even goede vrienden als in dienst. Zij zitten in het „Tankstation", hun cantine, of gaan als supporters mee met het voetbalelftal. Overal in Makassar ziet men hun beken de embleem. De mannen van 34 AAT zijn met recht trots op hun onderdeel. Elke morgen staan zij als een goed gedisciplineerde troep aan getreden in het prille daglicht. Vóór zeven uur zwermen zij ui' Je bent, wat men ook zeggen mag, charmant en niet verlegei In Afrika daar kom je dan een rijke yankee tegen En pleegt met hem, Amerikaans, een vlot modern trouwtje In Wenen is de liefde uit: je wordt gescheiden vrouwtje Dan duik je op in Finland, in een niet te slecht hotelletje En speelt daar met de rekening een niet heel eerlijk spelletje Je volgende creatie is een alleraardigst sprookje, (Sneeuwwitje bij de dwergen) als een echte huisvrouw kook je En moeder je een tijdje in een kamp vol stoere mannen. Dan komt er een agent je naar een kille cel verbannen. Men brengt dan bloemen naar 't gevang en goudstof als cadeautje En zeven mannen bieden je een plaats in 't huwelijksbootje. En als je, fris en welgemoed, daarna op Schiphol neerstrijkt, En als je foto uit de krant dan lachend op ons neerkijkt, Dan ben je, ook al liep je dan geen tachtig meter horden, Hoe grillig is de volksgunst toch! zo maar beroemd geworden CHIEL.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3