Een bokser werd pater Vele ambachten maar geen ongeluk! en ging filmen in Thibet Eerste word Leraar en journalist, verzetsman en politicus RADIO Slechts 10 procent van katholiek Parijs beleeft zijn geloof Nu houdt hij lezingen over zijn ontdekkingsreizen Roos sloeg Boina Het Belgisch Elftal ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS Woensdag 2 November 1949 Portret van Bidault „Aardige kleine man Eerste brief van nieuwe Aartsbisschop r: Een verklaring uit Vaticaanstad Nota Wereld the kleiner dan e geledei PAC. 4 (Van onze correspondent) PARIJS, 25 Oct. Georges Bidault, die thans geroepen werd tot kabinetsformateur, zag het levenslicht in het kleine stadje Moulins, op 5 October 1899. Aanvankelijk was hij geschiedenis leraar. Eerst in Valenciennes, vervolgens te Reims, en tenslotte op het bekende Parijse lyceum Lcuis-le-Grand. Hij was een goed leraar, maar zijn liefde voor de geschiedenis was geen hartstocht- voor-het-verleden. De historie van vandaag, de politieke actua liteit vooral, trok hem aan als een magneet. Om die reden begaf hij zich, na zich reeds onderscheiden te hebben in de «Associa tion Catholique de la jeunesse Francaise, in de practische poli tiek. Hij werd lid van de Katholieke Democratische Partij, na de oorlog omgedoopt in de M.R.P., en men koos hem spoedig als bestuurslid in de Uitvoerende Commissie. In het volle licht kwam hij eerst te staan toen hij het onderwijs vaarwel zegde voor de journalistiek en chef redacteur Buitenland werd van het katho lieke dagblad „l'Aube". Hij toonde zich in zijn dagelijkse over zichten, of zij nu handelden over de Anschluss, de zaak betref fende kardinaal Innitzer, de Spaanse burgeroorlog of (vooral!) München, een vastbesloten tegenstander van fascisme en natio- naal-socialisme. In het jaar 1940 legde Bidault zijn vulpen neer. Hij werd sergë- ant bij de Infanterie. Reeds vroeg, bij schermutselingen in 't grens gebied, op 8 Mei 1940, viel hij in krijgsgevangenschap. In Juli 1941 werd hij ontslagen. En toen begon, in de clandestiniteit, zijn eigen lijke politieke carrière, die hem tot minister-president en minis ter van Buitenlandse Zaken zou brengen. Om zich in de illegali teit te „dekken" koos hij weer zijn oude werk van geschiedenisleraar, ditmaal aan het „Parklyceum" te Lyon. Maar hij trad in de verzetsgroep „Combat", waar ook mannen als Albert Camus en Pascal Pia in zaten, werd weldra lid van de Na tionale Raad van verzet en voor zitter van deze organisatie, na de dood van zijn strijdmakker Mou lin, voor wie men te Chartres, vlak bij de oude kathedraal een mooi en veelzeggend gedenkteken heeft opgericht. In 1943 dook hij onder in Parijs. Op de boulevard Saint-Germaine, vlak bij de rue de Seine, in Parijs dus, is een eet huisje, waar nog een kellner be dient, die lange verhalen weet te vertellen uit de oorlog toen „mon sieur le Président Bidault" daar placht te vergaderen: „Een aar dige, kleine man. Ik had nooit ge dacht dat hij nu de voorzitter van PROGRAMMA DONDERDAG 3 NOVEMBER HILVERSUM I, 301.5 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Ochtendblad. 7.50 Dagope ning. 8.00 Nieuws- en weerberich ten, 8.15 Ochtendblad, 8.40 Gramo- foonmuziek, 8.55 Voor de vrouw,, 9.00 Gramofoon, 10.00 Morgenwij ding, 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen, 11,00 Carillon en Orgel. 11.45 Wenken voor de tuin. 12.00 Semi-klassieke muziek. 12.30 Mededelingen, 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Dameskoor, 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek, 13.45 Gramofoonmu- ziek, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Cel lo en piano, 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gev. programma, 17.00 Kamer orkest en solist, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Radio Volksmuziekschool, 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Regerings voorlichtingsdienst, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Voor de jeugd. 21.45 Hammonorgelmuziek, 22.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416 m„ 700 KRO, 10.00 NRRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NRRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 Nieuws- en weerberich- 1 ten, 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmu ziek, 9.40 Schoolradio, 10.00 Gramo foonmuziek, 10.15 Morgendienst, 10.45 Vocaal ensemble, 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 Lunchconcert, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Hoorn en piano, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Prome nade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek, 14.00 Bijbellezing, ^6.45 Orgelconcert, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Vocaal kwar tet, 17.50 Regeringsuitzending, 18.00 Gramofoonmuziek, 18.15 „De stem van de Christelijke Vakbeweging", 18.30 „Collegium Musicum Amstelo- damense", 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak", 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek voor de jeugd, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gev. programma. 21.00 Familiecompetitie. 21.35 Vervolg gevarieerd program ma. 22.05 Gramofoonmuziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gramo foonmuziek. 22.45 Avondoverden king,, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 meter. 322 m.: 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Weerberichten, 12.33 Voor de landbouw, 12.40 Gramofoonmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmu ziek, 14.0015.00 Muziekcursus voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek, 17.05 Nieuws, 17.15 Voor de kinde ren, 18.15 en 18.20 Gramofoonmu ziek, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Tenor en piano, 19.50 Radiofeuilleton, 20.00 Gemengd koor, 20.30 Verzoekprogr., 21,00 Klank beeld. 21.30 Gramofoonmuziek, 21.45 Actualiteiten, 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.27 Gramofoonmuziek, 22.50 Nieuws 22.5523 Gramofoonmuziek. 484 m.: 12.05 Omroeporkest, 13.15 14 0014.30 Gramofoonmuziek, 17.10 Lichte muziek, 18.30 Omroeporkest, 19.00 idem, 19.40 Gramofoonmuziek, 20!00 Hoorspel, 22.15 Gramofoonmu ziek, de Raad van Verzet was", zegt die kellner. Naar Moskou. Op 9 September 1944, een paar weken na de bevrijding van de Franse hoofdstad, verliet Bidault de Verzetsraad om minister van Buitenlandse Zaken te worden in de voorlopige regering van gene raal De Gaulle. Het was nog in de tijd, dat Charles de Gaulle en de Katholieke M.R.P. zeer nauw bij een waren,. Het was Bidault, die de generaal vergezelde op zijn reis naar Moskou, en zijn handteke ning prijkt nog onder de, sinds dien door de tijdsomstandigheden ontkrachte FransRussische Vriendschapspact. Bidault was het ook, die Frankrijk vertegen woordigde op de internation. bij eenkomsten te San Francisco, Londen en Parijs. Daar hij ook onder Gouin de man-van-de-Quai d'Orsay bleef, nam hij ook deel aan de conferentie der „Grote Vier" in die tijd. Bovendien was hij, van Juni tot November 1946, minister-president. In Juli 1948, tegelijk met de val van het toenmalige ministerie- Schuman, verdween hij voor een poosje van het politeke toneel. Hij maakte reizen door Frankrijk, zwom en viste in de riveren, maar keerde weldra terug op het to neel der openbaarheid: Hij werd leider van de M.R.P., alsmede voorzitter van de Commissie van Buitenlandse Zaken van de ont worpen Europese Assemblé. En nu is hij dan de man, die, na het ver geefse werk van Moch en Mayer, aangezocht is om de puzzle der Franse regeringscrisis op te los sen. Moeilijke opdracht! Een paar persoonlijke trekken, ter afwerking van dit geschreven portret, willen wij ef graag aan toevoegen. We leerden Georges Bidault kennen in 1946, toen hij de functies van minister-presi dent en minister van Buitenland se Zaken combineerde, en optrad op de „Conférence de la Paix" in het Palais du Luxembourg. Een bescheiden, elegante Fransman, die met grote soepelheid de inter nationale vergadering leidde, en in die tijd nog het was vóór hij het te Moskou voorgoed aan de stok kreeg met Molotov er steeds op uit was, het verzoenen de woord te spreken. Zijn stem klonk ietwat „dun" en nasaal, maar zijn redevoeringen, zijn stijl, blonken steeds uit door logica en helderheid. Een kleine „tic". In de wandelgangen bleef hij vriendelijk. Zelf oud-journalist, is hij voor de mannen van de pers gemakkelijk te genaken, hoewel hij aan interviews een broertje dood had en heeft. Wel dronk hij wel eens graag aan de bar een kop koffie met z'n vroegere colle ga's, en hij had dan de gewoonte om te doen of niet hij, doch de man van de krant, met wie hij koffie dronk, de bèst-ingelichte was. Wie met hem praatte, werd getroffen door het feit, dat Bi dault een kleine „tic" heeft: Hij pleegt nerveus met de schouders te trekken en herhaaldelijk, op een bijna schichtige manier, ach terom te kijken. Een oude kennis van hem verklaarde dat die „tic" stamt uit zijn leraarstijd: „Als onderwijzer was hij immers ge wend om vóóraan in de klas te ze telen en nooit iemand achtey zich te hebbenMisschien gaat die verklaring op. Wellicht echter is zij onjuist: het is best mogelijk dat Bidault de gewoonte van het nerveus achterom kijken bewaard heeft uit de tijd, dat hij, als voor zitter van de Raad van Verzet, door de Duitsers overal gezocht werd. PARIJS, (K.N.P.) De nieuwe aartsbisschop van Parijs, Mgr. Feltin, heeft tot zijn geestelijkheid en gelovigen zijn eerste herderlijke brief gericht, waarin hij richtlijnen aangeeft, waar door hij zich zal laten leiden bij de uitoefening van zijn herder lijk ambt. In het begin van zijn herderlijk schrijven onderstreept Mgr. Feltin het grote bekeringswerk, dat in Parijs nog verricht moet worden. Slechts 10 procent van de vijf millioen zielen, die het diocees Parijs telt, beleven nog hun geloof, terwijl de rest slechts bij bijzondere gelegenheden naar de kerk gaat. Aan de doorvoering van dit bekeringswerk, aldus gaat de brief verder, staan heden moderne apostolaatsmiddelen ter beschikking, die zo aan de bestaande verhoudingen zijn aangepast, dat zij direct kunnen worden gebruikt. De troepen van Mao Tse Tung, die hoofdzakelijk uit zeer jeugdige soldaten bestaan (circa 15 jaar), bevinden zich rond Hongkong. In de omgeving van de Britse wijk in Hongkong maken de jeugdige communisten op luidruchtige wijze propa ganda voor hun regime. In 1 V56 stichtte een kruisvaarder op Mount Carmel te Ayles- ford (Engeland) de Orde van de Carmelietenbroeders. De mon niken leefden daar rustig, totdat Hendrik VIII hen uit hun klooster verdreef. Thans zijn de monniken weer in hun oude klooster teruggekeerd, wat mogelijk werd gemaakt door de gift van 25.000 van de Carmelieten uit alle delen der wereld. Onder belangstelling van de dorpelingen passeren de monniken de oude brug van Aylesford op weg naar het klooster. De eed van trouw der priesters in Tsjecho-Slov/akije VATICAANSTAD, (KNP). Aangaande de toestemming, die het Tsjechische Episcopaat aan de priesters heeft verleend, om de eed van trouw aan de Republiek af te leggen en de honoraria van de staat te aanvaarden, hebben kerke lijke kringen in Vaticaanstad ver klaard, dat dit verlof inderdaad is verleend, „wanneer tenminste", zo merken zij op, „aan de eedsformule wordt toegevoegd": „In zoverre deze niet in strijd is met de godde lijke en kerkelijke wetten en de natuurlijke rechten van de mens". Wanneer de eed met deze *<stric- tie wordt afgelegd, dan brengt hij geen enkele verandering in de ver houding tussen Kerk en Staat, maar duidt hij slechts aan, dat de Kerk de Staat tegemoet wenst te komen, zolang deze tegemoetko ming niet in strijd is met Haar goddelijke rechten. „In geen geval", wordt in dezelf de kringen verklaard, „kan men deze tegemoetkoming beschouwen als een soort bijval van de zijde der Kerk tot de onrechtvaardige wetten, die op 1 November a.s. in Tsjechoslowakije van kracht wor den." Radio Vaticana heeft in haar uit zending in de Tsjechische taal haar luisteraars er op gewezen, dat de komende dagen voor hen moeilijk heden zullen medebrengen. Zij spoorde de Katholieken in Tsjecho- Slowakije verder aan hun priesters in de strijd tegen de Marxistische ideologie met hun gebed te steunen. Aalmoezeniers met Zuiderkruis naar Indonesië Met de Zuiderkruis, die op 28 October 5.1. naar Indonesië is ver trokken, met aflossingstroepen, ging ook scheep majoor-aalmoeze nier L. A. M. Haver, kapitein-aal moezenier M. P. Francissen en de eerwaarde paters J. J. van Steen C.M. en R. D. Kloeg C.S.Cr, als hulpaalmoezenier. De uitrusting van al deze aalmoezeniers werd verzorgd door het Hoofdbureau Ka tholiek Thuisfront. Om enigszins in de hoognodige ontspanning van onze militairen in Indonesië te voorzien waren boven dien meegezonden:' 37 colli, waar onder filmapparaten, mobiele mili taire tehuizen, zangboeken, grote zending materiaal voor philately, boeken en illustraties. Het zo be langrijke en aantrekkelijke marine tehuis te Soerabaja werd verrijkt met een filmapparaat, glas- en aardewerk, geluidsinstallatie, elec- trische gramophoon met platen enz. enz. Rode Duiveis-Londen 00 BRUSSEL 1/11 (ANP) De wed strijd tussen de Rode Duivels en Londen eindigde in een gelijk spel, 0—0. (Van onze Parijse correspondent) Een athletisch gebouwde man van omstreeks vijf en veertig jaar daalde op Zaterdag 22 October uit het vliegtuig, dat hem zo juist van Zwitserland naar Orly, vlak bij Parijs, had vervoerd. Zijn gelaatskleur was bruin en verweerd, en zijn bewegingen waren soepel, als van iemand, die voortdurend in training is. Hij lachte met fonkelende ogen tegen degenen, die hem waren komen verwelkomen, en deelde handdrukken uit, die aan de betrokkenen het gevoel gaven, alsof zij hun hand even tussen een bankschroef geklemd hadden. Deze man droeg een priester gewaad, hij was kanunnik en missionaris. Men noemt hem pater Detry. In de binnenlanden van Thibet, daar waar zelden of nooit een blanke de voet heeft gezet, heeft hij het leven der inwoners vastgelegd op de filmband. Hij legde in die ongecultiveerde streken 3900 kilometer af. Drieduizend kilometer „nam" hij te voet en ruim de helft daarvan, om precies te zijn 1640 kilo meter, legde hij achter elkaar af. Daar deed hij vier maanden over, wat weinig is als men denkt aan de onbegaanbaarheid der wegen in dit gebied. Een der laatste boekaniers. Het was in 1947 dat pater Detry de kloosterroeping verkoos. Vóór die tijd had hij een bewogen le ven achter de rug. Hij had veel gestudeerd, geschiedenis, litera tuur en aardrijkskunde vooral, en voor het overige had hij bijzon der veel aan sport gedaan. Uit zijn boksersloopbaan hield hij het traditionele gebroken neusbeentje over, alsook die fameuze verteke ning der oorschelpen, welke men „bloemkooloren", zijnde boksers oren, pleegt te noemen. Hij is een Belg, en een jaar of vijf voor de oorlog was hij in de half zwaar gewicht klasse een gevreesde te genstander. Hij wist zich te plaat sen in de eindstrijd om de natio nale kampioenschappen van 1933. „Onze intellectueel", zo noemden hem de andere Belgische boksers. Voorts was hij 'n befaamde zwem mer, ook op kampioenswedstrij den, en voor hij missionaris en ontdekkingsreiziger werd, was hij achtereenvolgens officier bij de marine en luchtvaartpiloot. Kort om, deze bruingebrande kanunnik die te Orly het vliegtuig verliet, is een der laatste boekaniers in de twintigste eeuw. Man van actie. „Ik voel mij een gelukkig mens" zo zeide hij ons, toen we hem met enkele collega-journalisten een drachtig omsingeld hadden op het grasveld van Orly. „Zolang ik nog in staat ben om elke dag mijn rondjes te schaduwboksen, lange afstanden te wandelen en mijn baantjes te crawlen in een be hoorlijke tijd, hoop ik ook in mijn werk van missionaris het bestaan van de man-van-actie te kunnen leiden." Hij vertelde hierna, met een brede lach, iets van zijn werk in Thibet. Hij zwierf rond in Thibetaanse gebieden, die tot voor kort voor iedere blanke geslöten en op zijn minst gevaarlijk waren. Duizend jarige tradities bleven er in stand, bewaard door fanatieke leidslie den en op natuurlijke wijze be schermd door de ondoordring baarheid van het gebied. Zijn eigenlijke standplaats was de missiepost van Tsé-Jong, maar dank zij een goede relatie en ook dank zij een weldra gesloten per soonlijke vriendschap met de „La ma" Attantsé, vermocht hij de nog nauwelijks in kaart gebrachte streek van Loedoetie te bereizen. Lama Attantsé stond hem zelfs toe met zijn filmcamera de rituele dansen op te nemen, die bij de godsdienstige ceremonie van dit gebied behoren en soms op aan vallen van massale razernij gelij ken. Het was voor het eerst, dat deze dansen op de celluloidstrook werden vastgelegd. De bedoeling van pater Detry is thans om, toe gelicht door deze rolprenten, le zingen te houden in verschillende landen: In beginsel staan reeds Frankrijk, Zwitserland, Engeland, België, Zweden, Denemarken en Italië op het programma. Ook in Amerika heeft men belangstelling getoond. „Ik ontving al drie uit nodigingen uit de Verenigde Sta ten, en ik voel er veel voor," zei hij. Hij liet er op volgen: „Ik ben benieuwd, hoe men mijn films zal beoordelen. Het opnemen van do cumentaires is een moeilijk werk." Er stond een auto klaar, waarin de bokser-pater-filmer-ontdek- kingsreiziger zou vertrekken. Voor hij instapte, deelde hij weer die handdrukken uit, die op zo'n ta melijk onvergetelijke wijze aan een bankschroef deden denken. In de boksring zou hij waarschijn lijk nog een geducht partijtje kunnen weggeven. Voor hen die vielen Vanwege de Lourdesgebedenactie Secr. Bogaardenstraat 36, Maas tricht zal t/m 9 November a.s. iedere dag een H. Mis aan God wor den opgedragen, voor de zielerust van allen die tengevolge der acties in Indië hun leven lieten. De familileden worden aange spoord in hunne parochiekerk ge durende deze dagen de H. Mis bij te wonen en te Communiceren om Gods barmhartigheid over onze dierbaren af te bidden. In deze samenhang wijst Mgr. Feltin op de laatste drie herder lijke brieven van zijn voorganger, Kardinaal Suhard, welke tot grond slag kunnen dienen en een zekere en duidelijke weg aanwijzen. Mgr. Feltin belooft dan zijn volle steun aan de Katholieke Actie en aan de Katholieke intellectuelen, die als „mannen van de voorhoede" zeer waardevol apostolaatswerk verrichten. Aangaande de kwestie van de Katholieke scholen citeert de aartsbisschop een uitspraak van Z. H. de Paus Pius XII, dat de Kerk nooit afstand doet noch kan doen van Haar onderwijsplicht. Zij heeft de vrijheid der scholen in alle landen tegenover iedereen en onder alle omstandigheden verde digd en zal zich deze vrijheid niet laten ontnemen. Mgr. Feltin bena drukte, dat deze kwestie zeer ern stig en ingewikkeld is, maar sprak de hoop uit, dat de Katholieke ge zinnen eens in het vreugdevolle bezit zullen zijn van een statuut, dat hun vrijheid eerbiedigt zonder het op onrechtvaardige wijze finan cieel te belasten. Over de Christelijke gezinnen en de Christelijke verenigingen schrijft Mgr. Feltin, dat de Christelijke gezinnen uit hun dikwijls te groot isolement moeten treden en deel moeten nemen aan het streven van de gezinsbewegingen. Dit is des te belangrijker, daar de huidige Fran se regering genegen is, het gezin als morele factor te erkennen. Tot de priesters richtte de aartsbis schop de oproep om de verschil lende Katholieke jeugdgroepen te stimuleren en voor hun geestelijke ondersteuning zorg te dragen. Aan het slot. van het herderlijk schrijven bracht de nieuwe aarts bisschop van Parijs zijn grote wens tot sociale vrede tot uitdrukking. Mgr. Feltin zegt dan: „Dit zijn de Apostolisch taken, die wij voor ons zien liggen. Wij zullen ze oplossen met de grote wens naar sociale vrede en ons daarbij boven en bui ten alle agitaties van de politieke partijen houden. Wij zullen altijd bereid zijn de keizer te geven wat de keizer toekomt, maar eisen ook dat deze aan God geeft wat aan God toekomt.Onze zending is' de eer en het behoud van de gods dienstige waarheden, die de grond slagen voor iedere sociale orde vor men. Wij zullen die zending vervul- In Roterdam bokste de Neder landse kampioen weltergewicht Job Roos tegen de van Noord-Afrika stammende Parijzenaar Areski Boi na. Boina moest wel toelaten, dat Roos hem met korte droege hoeken totaal afmatte, en dit wel in zulk een mate, dat hij in de achtste ron de weerloos en totaal uitgeput een gewillig slachtoffer werd en wijse lijk zijn hand tot overgave opstak. Weer bokswedstrijd met dodelijke afloop Wederom heeft zich, thans in de Italiaanse bokswereld, een ongeval met dodelijke afloop voorgedaan. Ditmaal is het de jeugdige Italiaan Rino Bettola, die na een wedstrijd naar het ziekenhuis van Saroma moest worden overgebracht, waar hij is overleden. ZWAGER VAN SUKARNO IN ARREST Het wekelijks nieuwspamflet van het republikeinse voorlichtingsbu reau te New York bericht de aan houding van familie van Sukarno in Blitar op 23 October. Toegevoegd wordt, dat „de arrestatie geleid werd op zeer ruwe wijze". „Alge meen is men van mening, dat de Nederlanders arrestaties van Indo nesische zijde wensen uit te lok ken", zo wordt gezegd. Naar aanleiding van de berichten inzake de arrestatie van familiele den van president Sukarno te Bli tar, zeide dr. Koets, dat bericht ont vangen was, dat de zwager van Su karno gearresteerd werd wegens poging tot aanzetten van staking. Voor zover hem bekend was, werd de betrokkene nog niet vrijgelaten. len en er voor zorgen, om tussen de mensen, de sociale klassen en or ganisaties een geest van eenheid te zaaien, die beantwoordt aan de eisen van de rechtvaardigheid en aan ons geboden van de naasten liefde. Wij willen werken met eer bied voor de waarheid, die niet verandert of vermindert, ook in respect voor de menselijke persoon voor zijn vrijheid en voor de ge nade, die de H. Geest in de mens bewerken kan, in zijn woorden, ge schriften, overtuiging of in zijn houding. Wij zullen hen met de liefde van Christus liefhebben, die altijd tot hulp bereid is." 200 GEVANGENEN UITGEBROKEN Maandag werd te Surabaja offici eel medegedeeld, dat Vrijdagnacht 200 gevangenen uit de gevangenis te Tuban zijn uitgebroken. 3 Nachtwa kers werden overrompeld en 8 be wakers werden door de uitbrekers meegenomen. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Het Belgisch elftal, dat Zondag 6 November te Rotterdam tegen Nederland speelt, is als volgt sa mengesteld: doel: Meert (Ander- lecht); achter: Aernaudts (Ber- chem) en Gillard (Standard); midden: van der Auwera (R.C. Mechelen)Carré (F.C. Luik) en Mees (Antwerp)voor: Lembe- rechts (F.C. Mechelen), - Govard (F.C. Luik); Mermans (Ander- Iecht), Freddy Chaves (Gantoise) en A. de Herdt (Berchem). Re serves zijn: Dhaenen (Tilleur), Vaillant (Anderlecht), Valet (An- derlecht) en Coppens (F.C. Me chelen). In vergelijking met het Belgisch elftal, dat Zondag 2 October te Brussel met 3—0 van Zwitserland won, is slechts één wijziging voor de wedstrijd van 6 November aan gebracht, n.l. Govard, die op het ogenblik buitengewoon in vorm is, heeft de plaats ingenomen van Coppens. De laatste is nu bij de reserves opgenomen. Batavieren wonnen In een vriendschappelijke wed strijd won het elftal der Batavieren met 10 van de hockeyploeg van Antwerpen, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Racing-Arsenal 12 Een vriendschappelijke wedstrijd tussen de Racing Club de France en Arsenal eindigde in een 21 over winning der gasten, nadat de rust met een 10 voorsprong der Parij- zenaars was ingegaan. Racing Parijs-Antwerpen 7—1 De ijshoekey-ontmoeting tussen Racing Club de Paris en Antwer pen, welke wedstrijd voor de West Europa beker geldt, werd door de Parijzenaars gewonnen met 7—1. De tussen standen waren: 00, 41 en 3—0. Giel de Roode verliest Tijdens bokswedstrijden, die te Parijs, in het Paleis des Sports wer den gehouden, verloor onze landge noot Giel de Roode van de Franse middengewicht Humez op punten. De wedstrijd ging over 10 ronden. Trofeeën voor Kanaalzwemmers Te Folkestone is gisteren een ver eniging van kanaalzwemmers opge richt. Het gemeentebestuur van Fol kestone zal voortaan speciale tro feeën uitreiken aan hen die, hetzij individueel hetzij in estafettever- band, het kanaal zwemmend zijn overgestoken. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 38 J,Ja, dat ken ik", zei Karei, „en dat deed ik vroeger ook, als ik iets uit de koekjestrommel wilde gap pen." „Precies zo. Houtman hield zich daarom op een afstand, maar bleef op Trimbach letten en zag hem naar dat krantenstalletje gaan en een krant kopen. Natuurlijk zat daarin niets vreemds.iedereen kan een krant aan een stalletje kopen. Maar is het u nooit opge vallen, dat, als iemand een krant koopt, hij toch altijd voordat hij die in zijn zak steekt, die krant inkijkt, al is het alleen maar de grote koppen?" „Ja, dat doet, zou ik zeggen, iedereen. Het is een onwillekeu rige beweging, dunkt me." „Juist. Maar bij Trimbach was dat niet het geval. Hij nam de krant aan, betaalde en stak de krant in zijn zak, zonder er ook maar een oog in te slaan. Daarna keek hij nog eens rond, of niemand hem gezien had en ging haastig verder." „Ja, dat wel wel erg vreemd", beaamde Karei. „Wat voor 'n krant was het? Heeft hij dat soms ook gezien?" „Dat komt nog. Houtman kon niet zien, wat voor een krant het was, maar hij had wel het plekje gezien, waar die krant vandaan genomen werd. De venter had zo'n soort van rek, waarin de kranten stonden. Houtman ging er toen heen en keek naar de plaats, waar Trimbach de krant vandaan ge nomen had. Er stond er nog een en die kocht Houtman toen." „En....?" „Het was de Gazet van Antwer pen!" „De Gazet van Antwerpen? Ik meende van u gehoord te hebben, dat Trimbach beweerde uit de Oeral afkomstig te zijn, waar zijn vader indertijd een betrekking had. Wat moest hij dan met een Antwerpse krant uitvoeren?" „Dat was nu juist, wat ik me ook afgevraagd heb", zei Mast boom. „Gelukkig had Houtman die krant bewaard. Die was vrij wel zeker van dezelfde datum als de door Trimbach gekochte krant. Houtman heeft me gisteravond die krant gebracht." Karei nam de krant aan. „Hebt u 'm al nagekeken? Staat er soms iets in „Dat met Trimbach in verband gebracht kan worden? Neen, ik heb niets kunnen vinden. Maar ik dacht, dat u hem misschien wel graag zelf zoudt inzien." „Dank u. Ja graag. Mag ik 'm meenemen?" „Ga uw gang." „Antwerpen!" herhaalde Karei peinzend. „Kan het zijnU hebt u zeker nog niet met iemand daar in verbinding gesteld, wel?" „Toch wel", antwoordde Mast boom. „Ik heb terstond een signa lement aan de Antwerpse politie gestuurd. Ik heb erbij geschreven, dat we hem niet wegens een of an dere misdaad zoeken, dat hij niet op de vlucht is voor de justitie. want ik wil het risico niet lopen, dat hij ten onrechte gearresteerd wordt. Ik heb alleen gevraagd, of ze me soms zijn verblijfplaats kon den mededelen. Als ze ons bericht zenden, kunnen we altijd wel een smoesje vinden al was het maar dat iemand naar hem zoekt en bij ons inlichtingen heeft gevraagd en als we Trimbach dan gevonden hebben, is de man, die naar hem vroeg, op zijn beurt verdwenen." Karei haalde een pakje sigaret- te te voorschijn en bood er Mast boom een aan. „En wat gebeurt er, als u weet, waar hij ergens zit?" vroeg hij. „Om te beginnen niets", ant woordde Mastboom lachend. „Mis schien ben ik, net als u, alleen maar een beetje nieuwsgierig, waar hij heengegaan is, toen hij hier wegtrok. Misschien ga ik zelf eens naar Antwerpen om met hem te praten." „Over een bepaald onderwerp?" „Och, misschien dat ik hem vraag, of hij soms een zekere per soon kent, wiens voornaam Koos is en die bekend kan zijn met een man met een eigenaardig hese stem, die een zeker nummer aan de weg naar Tilburg heeft opge beld in de gemeente Goirle." (Wordt vervolgd) Enkele diplomatie bezoek brengen a leider van de huid Robert Cordon Me minister-president Als voorlopige ma; alleen afgezien van men vermindering dies, doch zal een i hoging worden toegej een aantal essentiële prijzen ongewijzigd ven. Hierbij is ged prijzen van brood, i rine, varkensvlees voor wat betreft groi veevoeder. Genomen over h halfjaar is hiermede van naar schatting f gemoeid. De bedoelii niet dat weer definii den teruggekeerd tc van omvangrijke maar uitsluitend om ren, dat thans eei prijs- en loonstijgin. den, die achteraf niet digd zou blijken. Zodra aldus een e delijk beeld zal zijn v de uiteindelijke invl devaluatie op de kc vensonderhoud, zuil en omvang van eve zakelijke maatregelei den besproken. Aldus minister Lie nota aan de Tweede trent de invloed van op de Begrotingsrs lange termijn wordt tuele wijziging in hel prijspeil eerder een van het begrotingsbei De minister wijst plichtingen jegens hi nale Monetaire Fond; nationale Bank voo: Ontwikkeling op de stortingen uit hoofd taire accoorden op 1 lies, geleden door de Bank uit hoofde van res, die in 't kader rekening en risico i Z. H. DE PAUS CASTELGANDOLFI Z. H. de Paus heeft i dolfo een aantal led Amerikaanse Senaat, in Italië maken in vraagstukken van het in audiëntie ontvangei der heeft deze Sene volgt toegesproken: „Vandaag moet men herinneren, edelhoogai van de Senaat der V ten, dat de wereld vi dan een eeuw of een leden. De grote vore techniek en industrie uitvindingsvernuft vai lijke geest hebben or banden gelegd, die d eenlopende landen l bevolking arbeidt, zi lief heeft en lijdt en r welvaar streeft". „En dit is waar. Ma minder waar en het gend dit feit aan te 1 gemeenschappelijk liji meenschappelijk lot, laat eenieders deel zeer menselijk verl vrede zo al niet een z schap, dan toch hi voel van wederkerig wederzijdse sympathie schappelijke behoefte sterkt. Het is een ta; staatsmanskunst om voelens steeds sterker doen voortduren en te „Wij mogen hieraan gij zult het met Ons i dit doel niet bereikt 5 rens men nog een andi kennen, namelijk, da basis voor deze we door de wezenlijke ven gevormd, die reeds tus sen bestaat, wier God hun enige, gemeensch; der in de Hemel is, I geboren Zoon gegevei de verlossing van alle zending van de Kerk verhaasten, waarop de algemeen zal zijn. Ons en al Onze dagen zijl de arbeid tot dat doe zenlijking hiervan is i vele zegeningen van Wij voe>r U en voor a eren van God afsmekei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4