De resultaten van de R. T. C. Eerste levensbehoeften worden niet duurder Albert van Dalsum in Alkmaar gehuldigd Benzineprijs verhoogd Jeruzalem internationaliseren blijft primaire eis Woensdag 2 November 1949 PAG. 5 Nota van minister Lieftinck Wereld thans veel kleiner dan een eeuw geleden Een treffend Jubileumspel Lustrumviering Marva Mgr. van Oorschot tot Bisschop gewijd Een plan voor de V.N.-assemblee Permanent Unie-secretariaat Kon. Marine zal terugtrekken Enkele diplomatieke vertegenwoordigers uit India, die een bezoek brengen aan Australië, werden te Canberra door de leider van de huidige Australische oppositie in het Parlement, Robert Cordon Menries, officieel ontvangen. Drs. Menries was minister-president voor Labour de liberalen in 1941 versloeg. Als voorlopige maatregel is niet alleen afgezien van de voorgeno men vermindering van de subsi dies, doch zal een zodanige ver hoging worden toegepast, dat voor een aantal essentiële artikelen de prijzen ongewijzigd kunnen blij ven. Hierbij is gedacht aan de prijzen van brood, melk, marga rine, varkensvlees en kolen en voor wat betreft grondstoffen aan veevoeder. Genomen over het komende halfjaar is hiermede een bedrag van naar schatting f 150 millioen gemoeid. De bedoeling hiervan is niet dat weer definitief zou wor den teruggekeerd tot het stelsel van omvangrijke subsidiëring, maar uitsluitend om te verhinde ren, dat thans een plotselinge prijs- en loonstijging zou optre den, die achteraf niet gerechtvaar digd zou blijken. Zodra aldus een enigszins dui delijk beeld zal zijn verkregen van de uiteindelijke invloed van de devaluatie op de kosten van le vensonderhoud, zullen karakter en omvang van eventueel nood zakelijke maatregelen nader wor den besproken. Aldus minister Lieftinck in een nota aan de Tweede Kamer om trent de invloed van de devaluatie op de Begrotingsramingen. Op lange termijn wordt van een even tuele wijziging in het binnenlands prijspeil eerder een verbetering van het begrotingsbeeld verwacht. De minister wijst op de ver plichtingen jegens het Internatio nale Monetaire Fonds en de Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling op de verplichte bij stortingen uit hoofde van mone taire accoorden op het koersver lies, geleden door de Nederlandse Bank uit hoofde van termiinaffai- res, die in 't kader van het voor rekening en risico van de Staat Z. H. DE PAUS SPREEKT: CASTELGANDOLFO (KVP). Z. H. de Paus heeft op Castelgan- dolfo een aantal leden van de Amerikaanse Senaat, die een reis in Italië maken in verband met vraagstukken van het Marshallplan, in audiëntie ontvangen. De H. Va der heeft deze Senaatsleden als volgt toegesproken: Vandaag moet men zich dikwijls herinneren, edelhoogachtbare leden van de Senaat der Verenigde Sta ten, dat de wereld veel kleiner is dan een eeuw of een generatie ge leden. De grote vorderingen van techniek en industrie en van het uitvindingsrvernuft van de mense lijke geest hebben om de aardbol banden gelegd, die de meest uit eenlopende landen binden, wier bevolking arbeidt, zich verblijdt, lief heeft en. lijdt en naar vrede en welvaar streeft". „En dit is waar. Maar het is niet minder waar en het is bemoedi gend dit feit aan te halen, dat dit gemeenschappelijk lijden, het ge meenschappelijk lot, dat vroeg of laat eenieders deel wordt, en dit zeer menselijk verlangen naar vrede zo al niet een zuiver vriend schap, dan toch het diep ge voel van wederkerig belang, van wederzijdse sympathie en gemeen schappelijke behoefte hebben ver sterkt. Het is een taak van wijze staatsmanskunst om al deze ge voelens steeds sterker te maken, te doen voortduren en te veredelen." „Wij mogen hieraan toevoegen en gij zult het met Ons eens zijn, dat dit doel niet bereikt zal zijn, alvo rens men nog een ander feit zal er kennen, namelijk, dat de enige basis voor deze wereldharmonie door de wezenlijke vereniging wordt gevormd, die reeds tussen alle men sen bestaat, wier God en Schepper hun enige, gemeenschappelijke Va der in de Hemel is, Die Zijn enig geboren Zoon gegeven heeft voor de verlossing van allen. Het is de zending van de Kerk de dag te verhaasten, waarop deze erkenning algemeen zal zijn. Onze gehele dag en al Onze dagen zijn gewijd aan de arbeid tot dat doeL De verwe zenlijking hiervan is een van de vele zegeningen van Boven, die II II gevoerde deviezenbedrijf werden afgesloten vóór de devaluatie. De geraamde cijfers dienaan gaande geven een verschil te zien van f 673.7 millioen. Tegenover deze verplichtingen noemt de minister als één der be langrijkste voordelige gevolgen de herwaarderingswinst op het goud en op het bezit in vreemde valuta van de Nederlandse Bank. De gewone dienst Nationale Schuld vergt ten bate van de Be groting 1949 f 29.4 millioen meer, de buitengewone dienst II (lang lopende credieten in buitenlands geld) f 2.4 millioen. Voor 1950 zijn .die additionele bedragen resp. f 73.7 incl. 49 millioen koersver lies op aflossing van vlottende buitenlandse schuld en f 13.2 mil lioen gevestigde schuld idem en f 8.5 millioen. DRS. BOS OP VRIJE VOETEN De secretaris van de voormalige Haagse burgemeester, drs. W. Bos, is uit de voorlopige hechtenis ont slagen. Dit ontslag is het gevolg van een beslissing in raadkamer van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. Men achtte ver der geen termen aanwezig om drs. Bos, die sinds half Mei van dit jaar in voorarrest zit, gevangen te houden. De beslissing is een gevolg van het verzoek van de gedetineerde om in vrijheid te worden gesteld. Het onderzoek is thans zo ver gevorderd, dat zeer binnenkort de datum van de te rechtzitting, waarin de deviezen- smokkel van drs. Bos en waar schijnlijk ook die van zijn mede plichtigen wordt behandeld, kan worden vastgesteld. Na de grote huldiging, die Albert van Dalsum Zaterdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam is ten deel gevallen, genoot Alkmaar de eer, Nederlands grote toneelkunstenaar als eerste plaats in het land in de vorm van een welgemeende en hartelijke huldiging, te eren en hem de eer te betuigen, die na een veertig jarige toneelloopbaan op dit hoge niveau, zeker niet onverdiend mag heten. Daarbij heeft het Alkmaarse toneelminnend publiek de speler mogen aanschouwen in een van zijn sterkste rollen, die zeker als afsluiting van der dergelijke peridode genoemd kan worden. Wat v. Dalsum op deze avond heeft gegeven, de vertolking van de prachtige figuur uit het spel van Eliot, die van de Aartsbisschop Thomas Becket van Canterbury, wiens leven zoveel analogie ver toont met het leven van Thomas Moore, en die \|.-ijwel in dezelfde omstandigheden later valt in de strijd tussen Kerk en Staat, deed alle huldiging en eerbetoon op 't tweede plan stellen. Het stuk dat in England honder den malen gespeeld is, geeft enkele episoden weer uit de strijd tussen de Aartsbisschop en Koning Hen drik IX, êen strijd die eindigde met het martelaarschap va> Aartsbis schop Thomas. Eliot schildert in 't eerste bedrijf de toestand van het volk, beroofd van zijn bisschop, die vrijwillig in ballingschap is ge gaan, een volk, dat twijfelt en niet weet, welke weg te bewandelen. In strakke stijl, eenvoudig van vorm, geeft hét spel dit, door mid del van vrouwen, naar de trant der klassieke rijen, weer. Als de bis schop terugkeert naar Kantelberg, laat de schrijver hem in al zijn strijd en gewetensconflicten ver schijnen, waarbij de verleiding, om voor de koning te zwichten, en tot macht te komen, in een viertal fi guren wordt gesymboliseerd. Het hoogtepunt van het spel valt wel in de scène, het tussenspel, waarin de Aartsbisschop zijn Kerstpreek houdt en daarin zijn aanstaand martelaarschap laat doorscheme ren. In het slot-tafereel, de moord op de Aartsbisschop en de verant woording der daders, ligt eigenlijk de gehele gedachtengang van de schrijver samengevat. Hierin krijgt het spel als het ware een wending naar de actualiteit van alle eeuwen. De zucht van de Staat naar macht wordt hier als een bron van kwaad aan de kaak gesteld. Gave vertolking. Dit zware spel, zwaar voor de spelers, althans de hoofdpersoon, en tevens zwaar voor het publiek, werd op een bijzonder gave wijze door de jubilerende acteur vertolkt, daarin bijgestaan door vrijwel het gehele Amsterdams Toneel Gezel schap. De figuur van Thomas van Kantelberg kwam met overtuiging naar voren. Verdienstelijk spel ga ven de drie monniken te zien, door Jacques Snoek, Cas Baas en Egbert van Paridon uitgebeeld. Zij hadden echter de juiste sfeer rond deze Benedictijner-Monniken niet ge heel weten te benaderen. De vier verleiders, later de moordenaars, Johan Fiolet, Paul Huf, Louis van Gasteren en Ben Grounier kwamen met bijzonder reële typen voor 't voetlicht. In de vrouwen van Kan telberg met Jacqueline Rooyaards- Sandberg, Marie Hamel, Elise Hoo- mans, zuiver en gevoelig van dictie en Antoinette de Visser in de voor ste rijen, voerde de declamatie vaak de boventoon zodat de texten ietwat aan soepelheid leden. Het spel van Wim Vesseur, die een kleine rol had, was loffelijk. Een bijzondere vermelding menen wij, verdient het decor van deze jonge kracht, die met een enkele aandui ding, een pilaar, een venster, een boog, op een zeer suggestieve en tevens artistieke wijze de zaal een indruk van de kathedraal wist te geven. Het geheel bleek in alle op zichten een voorstelling, het jubi leum van van Dalsum waardig. L.S. Hartelijke huldiging Na afloop van de voorstelling was de burgemeester Mr. Wytema de eerste, die de jubilaris op het podium toesprak en hem, in tegen woordigheid van vele toneellief hebbers, w.o. wij opmerkten de dichter Roland Holst uit Bergen, de gemeente-secretaris Mr. R. Veendorp, wethouder A. J. M Leesberg, de vice-president van de Rechtbank, Mr. J. Krabbe en de Officier van Justitie, Mr. Meischke dankte voor alles wat hij in de af gelopen veertig jaar voor het to neel in Nederland heeft gepres teerd. Zijn persoon en zijn werk achtte burgemeester Wytema zeer hoog terwijl hij voorts zijn respect uitte voor de wijze waarop de ju bilaris zijn taak, het brengen van een gemeenschapskunst, volbrengt. Ook de fiere houding van de kun stenaar tijdens de bezetting werd door daze spreker in het licht ge steld. Voor dit alles, meende de burgemeester, was de natie van Dalsum dank verschuldigd. Met het aanbieden van een bloemenmand in de Alkmaarse kleuren besloot burgemeester Wytema zijn toe spraak. Mr. G. A. de Lange, sprekende namens de toneelliefhebbers, uit wier midden een comité was ge vormd ter huldiging, uitte zijn dankbaarheid en bewondering in een geestige speech, waarna hij niet alleen 'n kaasje, maar tevens een geschenk onder couvert aanbood. De directeur van het Gulden Vlies, de heer W. Mocij, dankte de kunstenaar voor de vele goede voorstellingen, die hij in de zaal had gegeven en hoopte, dat, zoals voorheen, ook in de toekomst de grote toneelwerken, waarvoor in Alkmaar steeds veel belangstelling is, met van Dalsum naar Alkmaar mogen komen. De toneeldirecteur bood hierna een luxe doos sigaren aan de jubilaris aan. De jubilaris dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden en hun feestgaven, tevens dankte hij het publiek dat hij altijd ontvan kelijk en dankbaar had gezien en waarvan hem was gebleken, ook door deze massale opkomst, dat het groot toneel wist te waarderen. Hij hoopte in Alkmaar nog vele malen terug te keren, ondanks de mindere accomodatie van de zaal. Me een daverend applaus rea geerde het geheel uitverkochte huis op de woorden en het werk van de toneelartist, aan wiens jubileum Alkmaar nog lang een prettige her innering zal meedragen. Tengevolge van buitenlandse prijsverhogingen en van devalua tie" zijn per 1 November de aard olieproducten- in prijs verhoogd In de Staatscourant zijn onder meer de volgende verbruikers- prijzen opgenomen: autobenzine f 0.29 per liter, lichtpetroleum f 0.67f 0.69—f 0.71 per 4 liter (rayon-prijzen), tractorpetroleum f 14.75—f 15.35 per 100 liter (rayon-prijzen). Dunne stookolie (huisbrandolie II) f 11.05 per 100 liter, gasolie f 12.25 per 100 liter, minerale terpentijn f 28.60 per 100 liter. Speciale benzines wor den met f 5.50 per 100 liter ver hoogd. Het corps Marva heeft het eerste lustrum gevierd met o.a. een para de op 't plein van de oude Alexan der kazerne in Den Haag. De Staatssecr. van Marine, Schout bij nacht H. C. W. Moorman nam de parade af in tegenwoordigheid van de Opperbevelhebber der Zee strijdkrachten, vice-admiraal Jhr. v. Holthe, die o.m. 't woord voerde. Tal van Marine-autoriteiten woon den de plechtigheid bij. De com mandante van de Marva, mevr. van Slooten ontving ter gelegenheid van het lustrum een „oorkonde van verdienste", die werd uitgereikt namens de Minister van Defensie. Zondagmorgen is te Tilburg Mgr. A. C. A. van Oorschot van de Witte Paters door Mgr. W. Muts- aerts, Bisschop van 's Hertogen bosch, Mgr. E. W. J. Baeten, coad jutor van de Bisschop van Breda en Mgr. E. F. M. Pessers, Aposto lisch Vicaris van Diemer, tot Bis schop gewijd. Mgr. van Oorschot is titulair Bisschop van Cena en Apostolisch Vicaris van Mbeya (Engels-Af rika) De plechtige Bisschopswijding vond plaats in de parochiekerk van het H. Sacrament, waar een broer van de nieuwe bisschop pas toor is In de middag hield Mgr. van Oorschot een receptie, die o.a. werd bezocht door B. en W. van Tilburg en door verschillende hoogleraren van de Kath. Econo mische Hogeschool. Ongeveer 130 inwoners van Heeswijk, waar Mgr. van Oorschot is geboren, waren eveneens ter receptie aanwezig. GEHEIME INSTRUCTIES BUITGEMAAKT Nederlandse militairen hebben geheime instructies van een Indone sische guerillaeenheid in Oost-Java, Degabungan Pembela Proclemasi, buitgemaakt, waarin verklaard wordt, dat de V.S.I. een „mario- nettenstaat, gevormd door imperia listen en kapitalisten" zal zijn. Dr. P. J. Koets deelde heden aan verslaggevers mede, dat de organi satie door communisten geleid werd en een werkelijk gevaar voor de nieuwe staat betekende. BESTUUR FEDERATIE NED. JOURNALISTEN ADVISEERT UITTREDING Het bestuur der Federatie van Nederlandse Journalisten heeft aan de Federatieraad voorgesteld te be sluiten, dat de Federatie uit de L O.J. (International Organisation of Journalists zal treden. Ter motive ring van dit voorstel wijst het Fe deratiebestuur er op, dat steeds duidelijker het streven van het te Praag gevestigde secretariaat en van de Oost-Europese leden tot uiting komt, om de I.O.J. te ge- •bruiken ten dienste van propaganda voor een bepaalde politieke over tuiging. Dit is onverenigbaar met het algemeen karakter van deze Internationale organisatie. Het September-nummer van »Be Speelwagen" opent met een tweetal nabeschouwingen van de jubileum viering van „Oud West-Friesland". H. M. v. d. Berg schrijft over de kerk van Schellinkhoui, terwijl C. Silver-Lunteren vertelt, hoe het op een gastdag van een boerenkermis 60 jaar geleden toe ging. Er is weer een vers van Y. Wegener Sleeswijk- van Balen Blanken over „West- Friesland". Kapelaan Voets verhaalt een merkwaardige geschiedenis uit Spierdijk. In het October-nummer verstrekt J. Stapel interessante gegevens over de originele Westfriesc bruiloft, zo als die een eeuw geleden nog ge vierd werd. Frans Mars wijdt een uitvoerig artikel aan de Natuur bescherming en Monumentenzorg in Noord-Nederland, terwijl R. P. Goettsch een reeks vervolig-artike- len opent over de Engels-Russische invasie van 1799 in Noord-Holland. Dr. G. Karsten behandelt een stukje philologie. Burg. Breebaart schrijft over de pas ingestelde Regionale Bouwplan-commissie voor West- Friesland. Beide opvoeringen zijn weer bij zonder fraai geïllustreerd en met tekeningen verlucht. Het uitvoerend comité van de liberale wereldunie, dat in Wies- baden besprekingen voerde, besloot, dat het liberaal wereld congres in 1950 in Duitsland bijeen zou komen. De voorzitter van het comité, Salvador de Madariaga, in gesprek met de vice- penningmeester Franz Bluechner, tijdens de bijeenkomst in Wiesbaden. NEW YORK, (K.N.P.). De Ver enigde Naties zullen tijdens de zittingen van de Algemene Ver gadering de voorstellen behan delen aangaande de vestiging van een permanent internatio naal bestuur van Jeruzalem. De Commissie van de Verenigde Na ties voor Palestina heeft als basis Aan de overeenkomsten, die hedenmiddag in de slotzitting van de R.T.C. zijn vastgesteld, ontlenen wij het volgende: „De Nederlands-Indonesische Unie verwezenlijkt de georgani seerde samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de R.I.S. op basis van vrijwilligheid en gelijkheid in status met gelijke rechten", aldus wordt het karakter der Unie om schreven. Het doel der Unie is de samenwerking der deelgenoten ter behartiging van gemeenschappelijke belangen. Aan het hoofd der Unie staat H. M. Koningin Juliana, en bij opvolging haar wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden. Het hoofd der Unie verwezenlijkt de idee van vrijwillige duurzame samen werking tussen de deelgenoten,. gers van de ene deelgenoot in het rechtsgebied van de andere deel genoot wordt bepaald: a. De nationaliteit van staats burgers van de ene deelgenoot zal geen bezwaar zijn voor bekleden van ambten in het rechtsgebied van de andere deelgenoot. b. Ten aanzien van de uitoefe ning van burgerlijke rechten en de werkzaamheid op maatschap pelijk terrein zal elk der deel genoten zich rekenschap geven van de speciale belangen van de staatsburgers en rechtspersonen van de andere deelgenoot en daar om geen noemenswaard onder scheid maken tussen de weder zijdse staatsburgers en rechtsper sonen. Buitenlandse betrekkingen In gevallen, waarin de deelge noten van mening zijn, dat het in beider belang is en zij dienover eenkomstig besluiten kan de con ferentie van ministers voorzien in instelling van gezamenlijke of ge meenschappelijke vertegenwoordi ging in het internationale rechts verkeer. Vooropgesteld wordt, dat ieder der deelgenoten zijn eigen buitenlandse betrekkingen onder houdt en zijn eigen buitenlandse politiek bepaalt Zij zullen er ech ter naar streven hun buitenlands beleid zoveel mogelijk te coördi neren en dienaangaande overleg te plegen. De algemeen mense lijke rechten en vrijheden worden in een afzonderlijk bijvoegsel van het Unie-statuut in 19 punten om schreven. Militaire accoord. Algemene beginselen. Ieder der deelgenoten draagt volledige verantwoordelijkheid voor de defensie van zijn eigen grondgebied. Gemeenschappelijk getroffen regelingen worden door ieder der deelgenoten op zijn eigen rechtsgebied zelfstandig uit gevoerd. De samenwerking zal bestaan in het verlenen van steun, deelgenoot Voor de uitvoering van de doel stellingen der Unie houden de daartoe door elk der deelgenoten aangewezen ministers tweemaal per jaar en voorts zo dikwijls de deelgenoten zulks nodig achten, conferenties. De ministers ter con ferentie blijven verantwoordelijk aan de eigen organen der deel genoten. De deelgenoten zullen een goed contact en een geregelde samenwerking tussen de beide parlementen van de deelgenoten bewerkstelligen. Het eerste par lementaire contact zal plaats heb ben binnen 8 maanden na de tot standkoming van het voorlopig parlement van de R.I.S. De Unie beschikt voorts over een permanent secretariaat met twee secretarissen-generaal, be noemd door elk der deelgenoten. De ministers ter conferentie be sluiten bij eenparigheid van stem men. Besluiten genomen tot uit vaardiging van gemeenschappe lijke regelingen moeten door de wederzijdse parlementen worden goedgekeurd, waarna het hoofd der Unie constateert dat overeen stemming bestaat. Er is voorts een Unie-hof van arbitrage, dat rechtspreekt in naam van het hoofd der Unie. Regelingen omtrent de samen werking tussen de deelgenoten op het gebied der buitenlandse be- trekldngen, der financieel econo mische betrekkingen, der defen sie en der culturele betrekkingen worden gegeven in aan het statuut De R.I.S. is uitsluitend verant woordelijk voor de beveiliging ter zee van Indonesië. Voor de Kon. Marine als Nederlands apparaat, zal geen Nederlandse taak in In donesië bestaan, weshalve de Kon. Marine zal worden teruggetrok ken. De Nederlandse regering is bereid op verzoek van de regering van de R.I.S. steun te verlenen bij de uitoefening van de taken ter zee. Deze steun is van aflopend karakter. De Nederlandse regering is eveneens bereid op verzoek van de R.I.S. hulp te verlenen bij de opbouw van de Indonesische ma rine. De termijn van terugtrek king der Nederlandse zeestrijd- krachten wordt gesteld op één jaar, tenzij de regeringen in on derling overleg anders beslissen. De Nederlandse regering is bereid op de dag der souvereiniteitsover- dracht twee korvetten van de ma rine in eigendom over te dragen aan de R.I.S. Voorts is de rege ring bereid zo spoedig mogelijk na korvetten alsmede ander varend en vliegend materieel over te dra gen. Tenslotte is de Nederlandse regering bereid een jaar na de overdracht een torpedobootjager aan de R.I.S. over te dragen. De zakelijke voorwaarden waaronder deze overdrachten zullen geschie den zullen onderwerpen van na der overleg zijn. Surabaja zal ma rinebasis blijven. Deze basis om vat het land en watergebied be nevens zich daarop bevindende werven, kampen, havens, vlieg velden, etablissementen en instal laties. Deze basis staat onder ge zag van de R.I.S. De orde en vei ligheid wordt er gehandhaafd door de beheerder van de basis, die hierin verantwoordelijk is aan de minister van defensie van de R.I.S. (Wordt vervolgd). MR. C. L. W. FOCK Secretaris-generaal van „Algemene Zaken" Bij Kon. Besluit is mr. C. L. W. Fock, raad-adviseur in Algemene Dienst bij het Departement van Algemene Zaken met ingang van 1 November j.l. benoemd tot se cretaris-generaal van dat Depar- de overdracht een verder tweetal tement. - - igehechte overeenkomsten. Over Wij voor U en voor al Uw dierba- de uitoefening van staatkundige i wanneer de andere ,ien van God afsmeken". en andere rechten door. staatsbur- I hierom vraagt. In de telefoon-centrale van Port Moresby (Australisch Papoea) worden papoea's door Australische telefonistes in de geheimen van het vak ingewijd. Broederlijk zit blank en bruin zij aan zij voor de schakelborden, totdat de papoea's alleen het werk kunnen verrichten. Deze opleiding is een onderdeel van het programma van het Australisch bestuur over Papoea's en Nieuw Guinea (UNO mandaat gebied)om deze gebieden onafhankelijk te maken van arbeidskrachten van buitenaf. Onlangs werden rs^tn££ zou' voU^ig^verant! Papoea s en Nieuw Guinea onder een enkel bestuur gebracht. I woordelijk zijn voor de H. Plaat. voor de discussie een ontwerp in gediend dat handelt over Jeruza lem en over de onmiddellijke om geving van de H. Stad. De Com missie is van mening, dat de sta tus van Jeruzalem geregeld zal kunnen worden zelfs wanneer het Palestijnse probleem in zijn geheel niet wordt opgelost. Jeruzalem als Heilige Stad neemt vanzelfsprekend een geheel andere plaats in dan de kwestie van geheel Palestina. En als Hei lige Stad voor drie verschillende godsdiensten is Jeruzalem wel zeer uniek onder de steden der wereld. De stad is het voorwerp van be langstelling van drie godsdiensten die ieder internationaal zijn. Dit maakt Jeruzalem direct tot iets meer dan alleen maar een stad van een bepaald land. Het gaat ook de godsdiensten aan, waarvan de volgelingen over de gehele we reld wonen. In deze betekenis be hoort Jeruzalem aan de gehele wereld toe. Daarom is ook het denkbeeld om Jeruzalem tot een internationale stad te verklaren van alle zijden krachtig gesteund. Dit zou elke mogelijkheid tot schending van de H. Plaatsen uit schakelen en vrije toegang verze keren voor allen, die daar ter be devaart willen gaan. Al behoort Jeruzalem voor een groot deel aan de gehele wereld, de stad blijft eveneens deel uit maken van Palestina en deelt dientengevolge in alle moeilijkhe den van het Palestijnse probleem. Zowel de Joden als de Arabieren eisen de stad op en het ene deel van Jeruzalem is door de Joden en het andere deel door de Arabieren bezet. Alleen de wapenstilstand, die door de Commissie van de Ver. Naties werd bewerkstelligd, ver hindert hen met geweld te probe ren de gehele stad in handen te krijgen. Beide groepen beweren, dat Jeruzalem hun rechtens toe komt. De staat Israël verklaarde, „dat Israël nooit zou toestaan te worden gescheiden van Jeruzalem en dat Jeruzalem nimmer zal op houden deel uit te maken van Is raël." De Arabieren voelen meer voor een internationaal bestuur van de H. Stad. ofschoon zij hun aanspraken blijven handhaven. Zij wensen het probleem van Je ruzalem echter niet te scheiden van de gehele Palestijnse kwestie. In het ontwerp-statuut voor de internationalisatie van Jeruzalem erkent de Commissie van de Ver. Naties voor Palestina deze aan spraken en poogt deze verschillen met elkaar in overeenstemming te brengen. Het voornaamste punt in het plan van de Commissie is de erkenning, dat het internationaal karakter van Jeruzalem primair is. In overeenstemming daarme de stelt de Commissie dan ook voor, dat de H. Stad als een in ternationaal gebied onder toe zicht van de Verenigde Naties wordt gebracht. Het toezicht zou moeten worden uitgeoefend door een gevolmach tigde zou geen inwoner mogen zijn van de Arabische of Joodse zone van Jeruzalem, noch van Is raël noch van een Arabische sen en voor de vrije toegang daar toe. Voor dit doel zou hij moeten beschikken over 'n troepenmacht. Zijn voornaamste functie zou dan zijn de veiligheid en de vrijheid van de H. Plaatsen in Jeruzalem te handhaven, zonder onder scheid wat betreft nationaliteit of godsdienst". Terwijl de Commissie dus vast houdt aan het godsdienstige en internationale karakter van Jeru zalem, voorziet zij in haar ont werp in zekere mate tevens in zelf bestuur van de Arabieren en de Joden. Zij stelt voor de stad in een Arabische en Joodse zone te verdelen. Iedere zone zou haar eigen bestuur mogen bezitten met medezeggenschap over alle aan gelegenheden behalve de zaken, die onmiddellijk tot de compe tentie van de gevolmachtigde der Verenigde Naties behoren. Op de ze wijze zou iedere zone althans een beperkte autoriteit bezitten over de plaatselijke aangelegen heden. Het bestuur van de open bare diensten voor het gehele ge bied zou in handen worden ge legd van een Algemene Raad, be staande uit vijf leden van de Ara bische en vijf leden van de Joodse zone en vier leden, daartoe aan gewezen door de gevolmachtigde, die deze Raad presideert. Conflicten tussen de verschil lende besturen zouden moeten worden voorgelegd aan een inter nationale rechtbank van drie per sonen, aangewezen door de Alge mene Vergadering. Deze recht bank zou dan de hoogste gerech telijke instantie worden van-het gehele gebied van Jeruzalem. Ci viele rechtzaken en gewone straf zaken, die betrekking hebben op inwoners van een van de beide zones, worden behandeld door een gemengde rechtbank. Deze recht bank zou zijn samengesteld uit drie rechters, een Arabier, een Jood en een neutraal persoon. Tegen de beslissingen van deze rechtbank zou beroep kunnen worden aangetekend bij de inter nationale rechtbank. 20 JAAR VOOR S.D.-HANDLANGER GRONINGEN. De Officier van Justitie bij de Groninger Bijz. Strafkamer eiste tegen de 42 jarige J. M. Faber, 20 jaar gev. straj en levenslange ontzetting. Verd. Faber heeft als S.D. hand langer vele illegale werkers ver raden en is schuldig aan de dood van diverse personen. De officier van Justitie noemde verdachte een profiteur, omdat hjj zijn verraderspraktijken voor zijn plezier uitoefende zonder contra prestatie van de S.D. Marktbericht PURMEREND, 1 Nov. 5000 kip eieren 1317, 3000 eendeeieren 11. Veemarkt: runderen totaal 975 st.: 375 vette koeien, levering. 354 gelde koeien 575800, kalm; 146 melk koeien 340600, stug; 60 pinken 350 475, kalm; 18 stieren 400575, stug; 22 graskalveren 140235, ma tig; vette varkensvbgkqvbgkqvbgk tig; 145 nucht. kalveren, levering; 53 vette varkens, idem, 17 fokzeugen 225350, stug; 523 biggen 2350. stug; 851 schapen en lammeren: schapen 5880. goed, lammeren 40 62, goed; 53 bokken en geiten 10 50, stug; 47 paarden en veulens; paarden 350600, stug; veulens 160 240, stug; totaal 2664 dieren. Pluimveemarkt; 6700 oude kippen en hanen (witte en rode) 22.25 p. kg; 600 blauwe 22.25; 1100 hen nen 5.508 p. st.; 400 jonge hanen (w. en r.) 2.252.50 p. kg; 800 een den 1.503 p. st.; 700 konijnen 0.50 7, 100 ganzen 79.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5