THEE Nieuw HET NEDERLANDSE ELFTAL N GELD Het ontwerp Materiële Oorlogsschade door Tweede Kamer aanvaard Goederentrein in botsing met stilstaande olietrein „Lager niveau Amendement na amendement werd ingetrokken Vliegramp ARIS verademing! EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Lieftinck behaalt weer een grote overwinning Vrijdag 4 Novembe 1949 45e Jaargang No. 11709 Minister Lieftinck boekt succes Kard. Marmaggi overleden De wisselstand was verkeerd 1095 deserteurs voor de Krijgsraad Na de R.T.C. Minister-comité te Parijs bijeen boven het Kanaal Unie-statuut stemt overeen met de Grondwet Kroniek en Kritiek R 13-080 kluis vol familiegeheimen, onze aardse zorgen toe hij moet die oplossen. Er verwacht, dat hij alle imilieraadsels zal ontwar- ïvreden erfgenamen tevre- rust, een glas I TELEFOON 2585 de markt te Zwolle, dan ilde beurs voor de dag en n. Maar men móet Peter j de markt te Zwolle, wil geschenk in aanmerking nderwaardige lieden zijn, De Koddebeier keek zo werkelijk?" vroeg hij. n of onwaarheid te spre- zei de koddebeier bedoel ehik heb erg g Peter. Ehje moet de koddebeier vrien- zag, dat deze hard achter Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m aHe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VA IV HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 EN TOCH zullen we er aan moeten, zei de man, die een vu rig betoog had gehouden over onze slechte economische positie, onze onevenwichtige betalingsba lans en meer dergelijke dingen. Waar zullen we aan moeten gelo ven? Aan de onvermijdelijkheid van een lager levensniveau, een lager levenspeil. Op de duur zal misschien wel blijken, dat het in wezen geen lager peil is. Want gelet bijv. op bepaalde uitgaven, welke wij ons hebben aangewend en die wij tot de dagelijkse al thans geregelde dingen zijn gaan rekenen, zoals voor het drinken van alcohol, roken, snoepen, dure ontspanning en vermaak e.d., zou het wel eens kunnen zijn, dat ten finale van een werkelijke verla ging van het levens peil geen sprake behoefde te zijn. Menigeen zou evenzeer, misschien wel meer gelukkig zijn, als hij op dergelijke uitgaven bezuinigde en bespaarde. „En toch zullen we er aan moe ten". Maar wie zijn „we"? Het is misschien niet overbodig het daar even over te hebben. Wij, dat is dan het Nederlandse voik in al zijn geledingen, van hoog tot laag. Tot nog toe heeft de Marshall hulp ons op de been gehouden. Onbedoeld, maar psychologisch verklaarbaar, is deze in de prac- tijk beschouwd als een middel, om het nationale levenspeil te handhaven op het geleidelijk-aan weer verbeterde niveau. Dat was de bedoeling niet. Het doel was wel, ten eerste, te voor komen dat we zouden terugvallen tot een niveau van pauperisme, en ook daarom was het tweede verderiiggende doel, steün voor productieve uitgaven. In 1952 zul len we ons vooralsnog moeten be helpen zonder Marshall-hulp. (Als er nog wat komt zal dat zijn om de ergste nood te lenigen, niet om enigerlei luxe te beschermen.) Maar al was het dan niet de bedoeling, verklaarbaar was toch, dat het zo ging, omdat we na vijf jaar tot verarming waren ge komen en we ons van de jaren na de bevrijding op allerlei gebied zoveel hadden voorgesteld. Aan de schaarste-economie wilden we niet geloven, de schijnwelvaart zagen we liever niet en allerlei „hogere instanties" gaven nu niet bepaald altijd een bemoedigend voorbeeld. De harde werkelijkheid schudt ons nu wakker. Wij leven op te hoge voet, bruin kan het niet meer trekken, we moeten als staat, als natie, als volk-tezamen, de tering naar de nering zetten. Daarom behoeven we waar schuwingen als directeur Holtrop van de Nederlandse Bank onlangs gaf, niet met eenzijdige critiek te overladen. Wij, als volk-gezamen lijk, van hoog tot laag, zullen hard moeten werken, zo hard mo gelijk, harder als het moet en als het kan en we zullen, maar ook dan van hoog tot laag, soberder moeten leven. Meer productie, om de export te verhogen, en zodoen de te helpen aan verbetering van de betalingsbalans, en verminde ring van de consumptie, van het verbruik in eigen land dus. Dat laatste mag natuurlijk niet betekenen, dat het eigenlijke levenspeil wordt aangetast. Geen bezuiniging op de eerste, de nood zakelijke levensbehoeften en geen verlaging van sociale uitgaven, die de volkskracht aanranden. Men komt er echter ook niet met de bewering, dat de lonen de prijsstijgingen op de voet zullen moeten volgen. Een rechtvaardige verhouding tussen lonen en prijzen te behou den stelt met name de Regering op het ogenblik voor een zware taak, maar er mag gezegd wor den, dat zij de bewijzen levert, die taak te begrijpen. Of zij haar op de duur zal aankunnen, zal moeten worden afgewacht. De eerste maatregelen wijzen in de goede richting. Zij komt ten goe de aan zware belastingeisen, stel de meer artikelen vrij van omzet belasting, handhaaft (of ver hoogd weer) subsidies op levens middelen, streeft naar afschaffing van de veel-becritiseerde onder nemingsbelasting en tracht ern stig de gevolgen van de devalua tie op te vangen, om het Neder landse volk voor lastenverzwaring door prijsverhogingen zoveel mo gelijk te behoeden. En toch, aan een zekere verla ging van het levensniveau, in de juiste zin verstaan, zal ons volk als-geheel moeten geloven Het hoogtepunt in de voetbalsport is wel de ontmoeting tussen Nederland en België. Iedere keer stappen onze Zui derburen het veld op met een vastberaden uitdrukking op het gezicht, die de wil de Nederlanders te verslaan, verraadt. En steeds weer eindigt de sportieve strijd in een Nederlandse over winning, öf, zoals de laatste keer, in een gelijk spel. Het meest trieste voor de Belgen is, dat zij geenszins zwakker zijn dan het Nederlandse team; alleen Vrouwe Fortuna schijnt de Nederlandse Leeuw beter gezind te zijn dan de Belgische. Zoals bekend zal dan Zondag a.s. weer een ontmoeting plaats vinden tussen Nederland en België in het Feijenoordstadion te Rotterdam. Op deze foto ziet U het Feijenoordstadion mèt de portretten der mannen, die zullen trachten de Nederlandse kleuren hoog te houden. Het zijn v.l.n.r. de Vroet, Kraak, \an Bun, Schijvenaar, van Schijndel, Terlouw, Lenstra, Schaap, Roosenburg, Timmermans en Clavan. (Van onze parlementaire redacteur) „Dan stel ik voor om het wetsontwerp z.h.st. aan te nemen", een hamerklap van dr. Kortenhorst en daarmede kwam dan gisteravond, kwart voor zes, het einde van de strijd om de vergoeding van „Materiële Oorlogsschaden", een strijd, die de gemoederen jarenlang heeft bezig gehouden. Het was een nog onverwacht, bijna geluidloos einde. Deze middag had de Tweede Kamer er voor het laatst nog vijf uur aan besteed. Strijd verd er echter niet meer geleverd. Amendement na amendement werd ingetrokken; het was eigenlijk al van meet af aan duide lijk, dat de minister thans de grens van zijn tegemoetkomend heid had bereikt. Na het half milliard, dat hij bij het laatste overleg nog eens extra op tafel had gelegd, wilde hij nu niet verder .neer gaan. De meeste Kamerleden legden zich hierbij neer. De heer v. d. Feltz (C.H.) deed echter nog een poging om de integrale vergoe ding, die art. 8 voor huizen en bedrijfspanden, beneden een ver mogensgrens van f 20.000 geeft, tot grotere groepen uit te brei den. Eerstens wilde hij deze grens laten vervallen en voorts ook de maxima, f 5000 voor een woning en een bedrijfspand en f 8000 voor een combinatie, verdriedubbelen. De amendementen werden bij zitten en opstaan verworpen. Voor alleen enkele leden van de C.H., de St. Geref. en de heer Ritmees ter van de V.V.D. Ook de heer v. d. Heuvel (A.R.) had bij dit artikel nog een amendement. Het maximum voor een combinatie woning-bedrijfspand wilde hij op f 10.000 gebracht zien. De minister zei echter ook hier zeer beslist neen en toen trok de heer v. d. Heuvel zijn amendement maar in. De heer Droesen (K.V.P.) hield nog even vast aan zijn amende ment, dat een blijvende waarde vermindering van grond ruimer wilde tegemoet komen. De minis ter wees er op, dat hier reeds steun in natura wordt gegeven, zijnde de pogingen om de grond weer in de oude conditie te bren gen. Lukte dit niet, dan kreeg de betrokkene van het resterende deel nog 75 pet. vergoed. Bij aan vaarding van het amendement- Droesen zou hij de steun in natura moeten intrekken. De heer Droe sen koos toen maar eieren voor zijn geld; ook hij trok zijn amen dement in. Per K.L.M.-vliegtuig vertrok naar Rome dr. H. Niemer, missie arts op Flores. Dr. Niemer zal in Rome lezingen houden over zijn werkzaamheden op Flores en vandaar zal hij per K.L.M. naar zijn missie terugkeren. Dr. Niemer werd op Schiphol uit geleide gedaan door zijn moeder en zuster Duynstee uit Leiden. Tenslotte had de heer v. d. Feltz (C.H.) nog een amendement voor een extra tegemoetkoming voor Walcheren op zijn program staan. Hij beloofde echter al in eerste aanleg om het in te trek ken, wanneer de minister maar wilde beloven, dat Walcheren zijn speciale aandacht zou hebben. Minister Lieftinck beloofde daar op plechtig, dat zulks in zijn voor nemen lag. Voordat deze terzake zijnde amendementen aan de orde kwa men, had de Kamer twee uur besteed aan discussie over onder werpen, die met dit wetsontwerp tenslotte niet veel te maken had den. De heer v. d. Wetering (C.H.) wilde ook de Nederlandse oor logsslachtoffers in Indonesië on der de wet brengen, althans zij, die nu hier vertoefden. Zowel de minister als andere Kamerleden wezen er echter op, dat zo een grote onbillijkheid zou worden begaan. Waarom alleen zii, die toevallig hier waren? Ook waren de normen van deze wet in deze gevallen niet hanteerbaar. Wel was men het er over eens. dat ook hier iets gedaan zou moeten wor den. Een motie-Hoogcarspel, com., sprak deze wens duidelijk uit. Zij zal later behandeld worden. Een amendement-Hoogcarspel wilde Nederlanders, die in de oorlog geen juiste houding hadden aan genomen, van de wet uitsluiten. Dat is nog eens straffen, zei de Kamer en zij verwierp het amen dement met 7 tegen 78 stemmen. Voor Com., de heer v. d. Feltz (C.H.) en de heer Ritmeester (V.V.D.)Het einde kwam met de gebruikelijke felicitaties. Minister Lieftinck schudde ook hartelijk de handen van hen, die hem in de afgelopen maanden het vuur zo dicht aan de schenen hadden gelegd en millioenen meer had den gekregen dan oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen. VATICAANSTAD (Reuter) Francesco Kardinaal Marmaggi de 73-jarige prefect van de con gregatie van het Concilie, is he den te Vaticaanstad aan een hart aanval gestorven. Het aantal kar dinalen is thans nog 54. Paus Pius XII zal, naar men verwacht, de volgende maand het college van kardinalen weer vol tallig maken door 16 nieuwe kar dinalen te benoemen. IN 21 MAANDEN: Gevolg gevende aan de toe zegging, gedaan tijdens de behan deling van de interpellatie van het Tweede Kamerlid Vermeer over het vertrek van militairen uit Schoonhoven naar Indonesië, heeft de minister van oorlog thans in een brief aan de Tweede Ka mer de volgende gegevens over gelegd: Over 1948 bedraagt het totaal aantal der door de krijgsraad te velde wegens desertie berechte, voor Indonesië bestemde, militai ren 684. Hiervan werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar of meer 121; tot een gevangenisstraf van minder dan 3 jaar 503; vrij gesproken werden 7 na het von nis verklaarden zich alsnog bereid om naar Indonesië te vertrekken 53. Over het eerste, tweede en derde kwartaal van 1949 bedraagt het totaal aantal der door de krijgsraad te velde wegens deser tie berechte, voor Indonesië be stemde, militairen 411. Hiervan werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar of meer 160; tot een gevangenisstraf van minder dan 3 jaar 231; vrij gesproken werden 5; na het von nis verklaarden zich alsnog bereid om naar Indonesië te vertrekken 15. Totaal 1095. De Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben amnestie verleend aan alle politieke gevangenen en aan degenen, die wegens overtre dingen, voortvloeiende uit het conflict tussen Nederland en de Republiek, gevangen waren. Als gevolg van een verkeerde stand van de wissels is Donderdag middag, om even over vijf uur, op het spoortraject Coevorden-Grams- bergen een goederentrein in volle vaart, komende uit de richting Coe- vorden, in botsing gekomen met een olietrein van de B.P.M., die voor het station Gramsbergen bij de spoorwegovergang stond te wach ten op de goederentrein, die alleen ter hoogte van dit station kon pas seren. De twee locomotieven werden ge heel in elkaar gedrukt en de wagens ontspoorden en kwamen door el kaar te liggen. Enkele vielen de berm af en geraakten op het wei land naast het spoorwegtraject. In totaal ston ten, buiten de locomotie ven, zes wagons van de goederen trein en vier van de olietrein buiten de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De machinisten konden op tijd van de machines sprmgen en redden zo het leven. Door de grote ravage was de spoorwegovergang geblokkeerd en moest het wegverkeer worden om- TITO MAG VLIEGTUIGEN VAN HET WESTEN KOPEN Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Donder dagavond verklaard, dat de Britse en Amerikaanse regeringen heb ben besloten het verbod op de verkoop van vliegtuigen, vlieg tuigonderdelen en benzine aan Joego-Slavië op te heffen. geleid. Het spoorwegverkeer Coe- vordenZwolle was geheel ge stremd. Men nam maatregelen om al het verkeer heden weer normaal te doen zijn. DE RAAD VAN EUROPA Het comité van ministers van buitenlandse zaken van de Raad van Europa is Donderdag te Pa rijs bijeengekomen onder voor zitterschap van de Deense minis ter van buitenlandse zaken, Ras mussen. De ministers hebben besloten het advies van de permanente commissie van de Assemblee in te winnen alvorens beslissingen te nemen over de toelating van nieuwe loden. Deze permanente commissie bestaat uit vertegen woordigers van alle twaalf lan den, de voorzitter van de consul tatieve assemblee, Paul Henri Spaak, en de vier vice-voorzitters. De Assemblee verzocht indertijd de toelating van nieuwe leden als een dringende aangelegenheid te beschouwen. Het besluit van het comité be tekent, dat geen beslissing over een lidmaatschap van West-Duits- lanc( of van het Saargebied kan worden genomen vóór Maandag a.s., daar bedoelde commissie dan te Parijs vergadert. De begrafenis der vier slachtoffers van de noodlot tige brand te Medemblik. Hiernaast: de stoet staat enkele ogenblikken stil voor het woonhuis van de familie de Leeuw, alwaar zich j.l. Zondagmorgen het drama voltrok. Beneden: Burge meester Chr. Peters spreekt op de Algemene Begraaf plaats, waar de ter aarde- bestelling plaats vond, de grafrede uit in aanwezigheid van familie, autoriteiten en zeer vele belangstellenden. DARTMOUTH, 4 Nov. (Reuter) Twee vliegtuigen van de R.A.F. zijn heden bij nachtoefeningen boven het Kanaal neergestort. Het zijn een viermotorige Lancaster bommenwerper met een beman ning van zeven koppen en een Mosquito-gevechtsvliegtuig met een piloot en een navigator. Naar men meent zijn de toestellen bij de vuurtoren van Nab Tower in het water terecht gekomen. Het Zweedse schip „Patria" heeft medegedeeld het wrak van één der toestellen gevonden te hebben. Een reddingsboot is ge streken, om naar mogelijke over levenden te zoeken. Ook had men een rubberbootje gezien, waarin zich echter niemand bevond. Een Britse sloep is op de plaats van de ramp aangekomen en heeft, naar gemeld, het logboek van één der vliegtuigen gevonden. MR. VAN MAARSEVEEN: „Naar mijn mening zijn de be palingen van het Unie-statuut met de Grondwet in overeenstem ming, ook ten aanzien van wat in het Unie-statuut over het Hoofd der Unie is gezegd", aldus be toogde minister van Maarseveen tegenover een speciale correspon dent van het A.N.P. De Unie, al dus de minister, is wat men ge meenlijk aanduidt als een lichte Unie. Een zware Unie zou door de Indonesische delegaties ge voeld zijn als een knellende band. Zij zouden daardoor de indruk gekregen hebben, dat Nederland door de Unie zou willen terugver- krijgen wat het door de souverei- niteitsoverdracht zou willen over dragen. TOESPRAAK VAN STAATSSECRETARIS VAN OORLOC TOT MILITAIREN Z. Exc. de staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema An drea heeft zich, in zijn kwaliteit van voorzitter van de militaire commissie in de Nederlandse de legatie ter R.T.C. met een persoon lijk woord gericht tot de militai ren in Indonesië en Nederland. De staatssecretaris sprak daarin de verwachting uit, dat de beslissin gen met begrip zouden worden ontvangen en de bevelen prompt zouden worden opgevolgd, hoe wel hij liet blijken, dat dit veel van de betrokkenen zou vragen. „Een terugtrekken was het doel van Uw aanwezigheid overzee", aldus de staatssecretaris. Z. E. be sloot zijn toespraak met de woor den: „Ziet niet terug naar wat is geschied en laat u niet leiden door haat en wrok, maar gelooft in de kracht van u zelf". Burgemeesters (Sm.) In de kringen der socia listen is men boos over de benoe ming van een christelijk-historisch man tot burgemeester van Den Haag. „Den Haag is geen christe- lijk-historische stad". Het had een P.v.d.A.-man moeten zijn. Is Den Haag dan een socialistische stad? Weineen. Den Haag is bovendien geen stad als de andere, zelfs niet als de andere grote steden. Den Haag is de residentie en die stelt ook haar eisen, afgezien van be paalde politieke verhoudingen. Bovendien heeft Amsterdam al een P.v.d.A.-burgemeester en als we het wel weten, komt eerlang Rotterdam vrij, waar burgemees ter Oud zetelt, die eens tot de P.v.d.A. behoorde. Helemaal niet onmogelijk, dat in deze toekom stige vacature de benoeming van 'n P.v.d.A.-burgemeester gerecht vaardigd zal zijn. Als nu Den Haag ook al een burgemeester uit de Partij van de Arbeid-kring zou hebben gehad, dan zou dus zeer wel de mogelijkheid hebben kun nen bestaan, dat de drie grote steden van Nederland een socia listische burgemeester zouden hebben. En dan was het niet meer de vraag, of Den Haag een chris- telijke_ of een socialistische stad zou zijn, maar of Nederland een socialistisch land zou ziin. En dat is het niet. En daarom was de eis, dat Den Haag een socialistische burgemeester moest hebben, niet redelijk. NIEUWE ZONDAGSWET OP KOMST ER KOMEN MEER STAATSSECRETARISSEN De regering deelt in haar Me morie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1950 mede, dat het met vertegenwoor digers van de kerken gepleegd overleg over het ontwerp tot vaststelling van een nieuwe Zon dagswet zijn einde nadert. De regering hoopt het ontwerp bin nen niet te lange tijd bij de Kamer aanhangig te kunnen maken. In het ontwerp zal er naar worden gestreefd een juiste afbakening te vinden tussen het belang van de Zondagsrust en dat van een ge paste ontspanning op die dag. Tevens wordt opgemerkt, dat op de duur meer staatssecretarissen zullen worden benoemd; concrete plannen bestaan er echter nog niet. Het ligt in de bedoeling bij zondere credietfaciliteiten in bet leven te roepen, om tegemoet te komen aan de moeilijke liquida- tiepositie van de middenstand. Bij de belastingheffing wordt vastgehouden aan het beginsel van de progressiviteit. Een wets ontwerp huurverhoging bereikt binnenkort de Kamer; deze huur verhoging zal voor alle onroerend goed gelden. (Eigen foto's)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1