V BEN Voor de Politierechter HET ZIEN VAN SCHILDERIJEN r Rechi a Vrijdag 4 November 1949 Een vast gebruik heel l 1 liet 1 land De kol 1 e n men contant. ALKMAAR EN OMSTREKEN Eerste cursusavond Schola Publica v_. Een goede daad gevraagd SLECHT GENEES - VLEES"]f ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... Ledenvergadering K. V. P. Bijkantoor Noorderbank Marktberichten PAG 2 ALKMAAR. Voor de eerste cursusavond van de Schola Publica in dit seizoen, gehouden in het Vic tory-hotel. waarop het zien en ge nieten van schilderijen werd be sproken door de Utrechtse kunst criticus, de heer J. Jongenelen. was er een flinke belangstelling en de grote zaal was vrijwel geheel ge vuld, toen de heer Dominicus, de secretaris van de Schola. de bijeen komst opende en de cursisten en spreker een welkom toeriep. Hier bij herinnerde hjj aan een vorig be zoek van de heer Jongenelen, waar bij deze op voortreffelijke wijze een boeiend onderwerp voor de leerlin gen van het Lyceum had besproken. Ondanks het feit, dat de stof blijk baar vele jongeren niet kan boeien, was de opkomst verheugend. Een bijzonder woord van welkom richtte de inleider voorts nog tot mevrouw De Brouwer, die een collectie schil derijen voor deze avond had afge staan. Eigen nationale cultuur. De spreker, die direct zijn woor den door een reeks lantaarnplaatjes verduidelijkte, noemde de schilder kunst een uiting van cultuur, die ons eigen is. Iedereen heeft schilde rijen, maar het schilderij thuis zien wij toch met andere ogen dan dat in het museum. Aan het eerste zijn wij gewend, het laatste moeten wij leren zien zonder onze eigen smaak mee te laten spreken. Hier moet men de historische ontwikkeling in het oog houden. Schilderwerken moeten worden gezien in het tijdsbeeld, waarin ze werden vervaardigd. De menselijke geest ontwikkelt zich steeds en is Plotseling sterfgeval ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks half 5 zagen voorbijgan gers dat op de Geestersingel nabij de Bergerbrug de 60-jarige heer v. Vegten, wonende in de 2e Land- dwarsstraat plotseling in elkaar zakte. De heer v. Vegten is ver moedelijk ter plaatse overleden ten gevolge van een hartverlamming. Het stoffelijk overschot werd naar het St. Elisabeth ziekenhuis over gebracht, waarna de familie door de politie van het gebeurde in ken nis werd gesteld. Rijwiel aangetroffen ALKMAAR. - Door de politie werden 3 heren- en 1 damesrijwiel onbeheerd aangetroffen. De rijwie len zijn op het Bureau terug te be komen. U KUNT RUSTIG LUISTEREN NAAR DAT AARDIGE RADIO PROGRAMMA! U komt toch gemakkelijk klaar met de OCOLETTE HAND- en SLEDE- STOFZUIGER! Ja zeker! In de ka mers gebruikt U hem als slede en Op de trappen als handstofzuiger. En geweldig gemakkelijk als U de meubelen wilt schoonmaken. Onge- loofijk licht in gewicht, door de toepassing van de nieuwste vin dingen en een geweldige zuigkracht. En de prijs? 't Zal een aangename verrassing zijn als U naar GEBR. KAAL ALKMAAR Houttil 52, Tel. 4374 gaat. (Ingez. meded.) INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. P. J. A. Noorde loos en gezin, banketbakker, RK, van Den Helder naar Korenbloem straat 28; E. van den Berg en ge zin, kruidenier, NH, van Heerde naar Rochdalestraat 1; E. M. Abbo zonder. RK, van Maartensdijk (U) naar Jan van Scorelkade20; J. C. M. Hartman, verpleegster RK, van Soest naar van Everdingenstr. 18; V. F. R. Lübeck, zonder, RK, van Huizen naar Kennemerstraatweg 34; H. L. Smit-Meeldijk, zonder, NH, van Anna Paulowna naar Ber- gerweg 40; G. Okken, landarbeider Ldh, van Hoogeveen naar van der Woudestraat 35; N. Blaauw, ver pleegster, Geen, van Batavia naar Ritsevoort 37; A. T. van der Molen en dochter zonder, NH, van Bur- gprbrug naar Compagniestraat 20; A. C. van den Berg, boekhouder NH, van Rijswijk naar Comansstr. 31; A. W. Nierop-Bleijendaal, zon der RK, van Heer Hugowaard naar Herenstraat 10; G. Wagensveld- Folmer, zonder, Geen, van Arnhem naar Schermerweg 38; C. J. C. van Delft en gezin inkoper warenhuis, RK, van Amsterdam naar Irisstr. 3; H. J. Th. A. Muskens en gezin, waterbouwkundig ingenieur, RK, v. Arnhem naar Ruysdaelkade 14; C. N. Vrouwe en gezin, arbeider NS., RK, van Amsterdam naar Rochda lestraat 22; F. W. Wijnberg en ge zin, bedrijfsleider NH. van Amster dam naar Zeswielenstraat 7; A. J. van den Bos, db, RK, van Velsen naar Baansloot 38; J. Rozema win- kelbed. GerK, van Ten Boer naar Lindenlaan 65; C. W. van Zonne veld, zonder, Geen, van Curacao n. Costerstraat 5 J. F. van den Broek db, RK, van Wassenaar naar Ble- kerslaan 16a; H. Peereboom, mijn werker, RK, van Eygelshoven naar Koningsweg 31; M. S. Ursem, db, RK, van Oude Niedorp naar Ka naalkade 60a; T. Groen zonder NH van Zaandam naar Prinses Juliana- laan 14; M. H. van Aken, huish. NH, Koedijk naar Oudegracht 220a J. A. C. Belt en echtg. zonder RK. van Batavia naar Lyceumstraat 89 F. Bontes, zonder GerK, v. Utrecht naar Wolfpad 11; H. Jongen en eezin, kantoorbed. Geen van Hei- loo naar Stationsstraat 15; N. H. Hoytfnk, zonder GerK, van Am sterdam naar Macl. Pontstraat 4; E. Q. A. Querelle, eleetro-monteur RK, van Hoorn naar Waagplein 1; T. M. G. van den Berg-Janssen Smit, zonder RK, van 's Gravenha- ge naar Comansstraat 31; J. Spek snijder en gezin, stuurman BPM, Geen, v. 's Gravenhage naar Ruys daelkade 19; J. N. Teijken, bank werker NS, GerK. van Haarlem n. Ranonkelstraat 18. veranderlijk, ook de uitingen van de menselijke geest, waartoe ook de kunst behoort, is dus veranderlijk. In de 14de eeuw kon men nog niet van een eigen Nederlandse schil derkunst spreken. Men werkte in West-Europese stijl. Het kenmer kende van de vroeg-midd Reeuwse kunst is de uitbeelding van het god delijke. De Vlaamse primitieven werden aan de hand van plaatjes van schil derijen van Jan van Eyck, Rogier van der Weyden, Hugo v. d. Goes, en Hans Memlick, uitvoerig bespro ken. waarbij de heer Jongenelen tot de kern van deze kunst doordrong. In deze periode is alles in het schil derij nog gericht op het religieuse, later komen er de meer wereldse motieven en bedoelingen in. In de zestiende eeuw, met een Lucas van Leyden, een Cornelisz. van Haar lem, Jacob van Oost/zaenen, die meer gaat portretteren, komt er een wen ding en in de zeventiende eeuw wordt het religieuse al meer losge laten, men schildert om het mooie werkstuk en niet meer om het reli gieuse motief. Dat liet spr. zien aan de hand van lantaarnplaatjes van werken van FrSns Hals, wiens werk zuiver op het picturale is ingesteld, een Jan Steen, Jan v. Goyen, Ruys- dael en Gabriel Metsu, die Het landschap, vroeger aan de religieuse voorstelling ondergeschikt, los schil dert. De bekoring van de primitieven ligt o.a. ook in het feit, dat zij de taferelen uit de Bijbel zo levensecht in hun eigen tijd wisten uit te beel den. Dan behandelde spr. nog Vermeer en in het kort Rembrandt, waarbij hij aantoonde, hoe in een drietal eeuwen de schilderkunst eigenlijk geheel van karakter was veranderd. Dit interessante betoog, door vele lichtbeelden verduidelijkt, heeft er inderdaad toe bijgedragen, voor ve len het zien van schilderijen tot een groter gehot te maken en wij ver wachten ook voor de volgende uit eenzettingen een grote belangstel ling. Deze cursus' was een goede greep. DE BILJARTCOMPETITIE ALKMAAR. Stand B-klasse (cadre) per 2 November Crb. brt. a.m. m.pt. g.p. Drie Ruiten 2355 337 6.98 16 5 Optimisten II 2106 304 6.92 16 5 Onder Ons 1702 286 5.95 14 4 Z.E.K.Z.? 2610 342 7.63 14 5 Optimisten I 2617 327 8.00 11 5 Stand C-klasse (libre) per 2 Nov.: Gebr. Valk 2791 753 3.70 35 6 Excelsior II 2979 744 4.00 28 6 Witte Huis 3390 747 4.53 27 6 Alcm. Victrix 2361 640 3.68 26 6 Optimisten 2385 805 2.96 25 6 Driesprong 2831 637 4.44 24 6 Z.E.K.Z.? 2411 699 3.44 22 6 Excelsior I 3206 642 4.99 18 6 Lindenhoek 2316 731 3.16 18 6 Drie Ruiten 2861 710 4.02 16 6 In de week van 6 t.m. 12 Nov. worden de volgende wedstrijden ge speeld: B-klasse (cadre): 12 Nov. Opti misten IOnder Ons; Optimisten II Z.E.K.Z.? C-klasse: 10 Nov.: Driesprong Z.E.K.Z.?, LindenhoekDrie Ruiten. 11 Nov.: Gebr. ValkExcelsior I, Excelsior IIAlc. Victrix, Optimis ten—Witte Huis. D-klasse: Groep I: 9 Nov. Excel siorWitte Huis, Drie RuitenOpti misten. 10 Nov.: Z.E.K.Z.?Onder Ons. D-klasse groep II: 9 Nov.: Drie sprongGekr. Valk, Waag—Linden hoek, Alcm. VictrixWitte Huis. E-klasse: Groep I: 7 Nov.: Oude PoorterDrie Ruiten; Witte Huis Driesprong, Alcm. V.Gekr. Valk. E-klasse: Groep II: 7 Nov.: Drie RuitenLindenhoek, Gekr. Valk Oude Poorter, DriesprongOpti misten. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. G. van Wierln- gen, zonder, van Oosterkolkstr. 5, naar Castricum; A. C. Hof, db, van Paul Krugerstraat 11 naar Eg- mond-Binnen; A. I. L. Hollaar zon der, van Dr. Schaepmanplein 16 naar Deinze (België); G. v. Maar- leveld, lasser, van Dr. Schaepman plein 12 naar Johannisburg (Zuid- Afrika)B. M. de Jong-Coender- man, zonder, van Hoofdstraat 19 naar Amsterdam; A. K. Schuil- Houwing, zonder, Blaeustraat 19 naar Amsterdam; H. Frederikse. zonder, van Nassaulaan 43 naar Hilversum; J. Janon, kapper van Geesterweg 15 naar Wageningen; L. G. van Dieren, 1.1.-verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Bus- sum; J. Muileboom, db. van Ver- dronkenoord 46 naar Harenkarspel; W. J. Werneke, kant. bed. van Ondegracht 124 naar Oudorp NH; J. Bom, journalist, van Akker- hoornbloemstraat 10 naar Amster dam; A. Schot, zonder van Hout havenstraat 29 naar Oudorp; J. G. Wilms, metaalbewerker, van Kv- 't Veerstraat 9 naar Amsterdam; H. Kamstra-Hovius, en gezin, zon der, van Huigbrouwerstraat 4 naar Pretoria; J. Pauling-Walser en Zn. zonder van Nicuwpoortslaan 36 n. Ashton; A. C, M. Rups-van Struijk, zonder, van Emmastraat 99 naar Zeist; C. E. M. van den Berg- Geels en kind, zonder van Kenne- merktraat w. 84 naar Bergen; A. N. Bruin, zonder van Pr. Hendrik straat 34 naar Amiëns (Frankrijk) J .Tiebie, bakker, van Dijkgraafstr. 38 naar Ursem; A. J. van Duin, piano-onderwijzeres, van Nassau laan 6 naar Amsterdam; W. Root- lieb, steno-typiste, van Nassaulaan 6 naar Amsterdam; A. van der Haag en kind, zonder, van Keizer straat 22 naar V.O.W.; J. A. Cam- bier van Nooten, lerares mod. talen v. Nassaulaan 6 naar Amsterdam; M. R. van de Jagt, Ambtenaresse. van Emmastraat 31 Hoorn; S. T. Broers, verpleegster, van Wilhel minalaan 11 naar 's Gravenhage J. H. Bolweg en gezin, fabr. arb. van Druivenlaan 3 naar Heiloo; C. P. Smit, kant. bed. van Geesterweg 18 naar Oudorp; J. H. G. van Ree- Middelhoff en kind', zonder van v. Everdingestraat 13 naar Buiten zorg; J. van Leeuwen en echtg. pi keur van Nieuwpoortslaan 13 naar Amsterdam. ONZE AGENDA BIOSCOPEN Victoria: Tragische Jacht, volw.; Cinema Americain: De moordenaars zijn onder ons, 18 jr.; Harmonie: Om streden aarde, 18 jr.; ABT: Zijn laatste rit. alle leeft. GULDEN VLIES: Covoto-abonnem.-voorst. 8 u. Korporaal Elizabeth door Comedia. VALK's LUNCHROOM 8 u.: Ver. v. Weer- en Sterre- kunde. Radiostraling der Zon. NACHTDIENST APOTH.: Apotheek Wanna", Ritse voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. ALKMAAR. 'n Verkenner doet elke dag een goede daad (als ie 't niet vergeet). Maar ook grote men sen mogen elke dag 'n goede daad doen; de gelegenheid daartoe is er altijd te over. Het bestuur van de St. Vincen- tiusvereniging verzocht onze be middeling voor het volgende geval: Een groot gezin: vader, moeder en acht kinderen, dat al te lang in 'n al te kleine woning heeft gewoond, kreeg dezer dagen een grote en nog wel nieuwe woning toegewe zen. Door plaatsgebrek en andere omstandigheden had dit gezin in de woning, die het nu eindelijk gaat verlaten geen huisraad; dit laatste woord dan opgevat in de meest ruime zin. Het arme, maar keurige gezin gaat nu naar de nieuwe woning, doch heeft niets, om deze woning van het meest no dige te voorzien, zoals bedden, ta fels, stoelen, kleden, gordijnen, de kens, lakens, ledikanten enz. enz. Er zijn altijd mensen, die huis raad te veel hebben en die iets van dat te veel op zolder zetten of in een ongebruikt vertrek. Met dat te veel kan men nu een ander geluk kig maken. Het gezin staat op het punt te verhuizen en zou erg ge lukkig gemaakt worden met bruik baar huisraad. Het is op verzoek van de St. Vincentiusvereniging, dat wij een beroep doen op onze lezers dit gezin te helpen. Wie hier 'n goede daad wil stellen, late ons dit even schriftelijk weten; wij zul len de brieven dan doorzenden aan de betrokken Vincentiaan. Alleen nog dit: spoedige hulp is dubbele hulp. Hef Hockey-programma ALKMAAR. Het programma voor Zondag a.s. van de A.M.H.C. luidt: Dames: AlkmaarGooi II, Alk maar IIRood Wit TV. Heren: Alkmaar IA'dam III, ZandvoortAlkmaar II, LarenAlk maar veteranen. R.K. A.F.C. Nieuws Holland—België. Wie nog mee wil met de bus, kosten f 4.20, kan zich nog opgeven. Ook niet AFC-ers kunnen mee. Haast u. Er zijn nog enkele plaatsen open. MOTORSPORT-ETALAGE BIJ Q ALKMAAR. In de Q-zaak, hoek Houttil-Langestraat, wordt gedu rende een tiental dagen een spe ciale motorsport-étalage ingericht, waarin aandacht wordt besteed aan de motor-kleding. Een bekende le deren motor-kledingfabriek, de In diana, die ook de kleding voor de renners op grote wedstrijden als de T. T. verzorgt, heeft hier een proe ve van haar product uitgestald, zodat men naast een volledige lede ren renners-uitrusting ook in klei nere werkstukken de fabricage van de motor-kleding kan volgen. Daar naast wordt er tentoongesteld de zilveren wisselbeker die de fabriek, na vijf jaar, ter beschikking heeft gesteld van degene, die de meeste keren winnaar der T. T. races wordt. Deze beker, die 50 cm hoog is en ruim 2500 gram zilver heeft gevergd, rust op een coromandel- houten voet en is gesierd met het fabrieksembleem, gevat in robijnen en goud. De beker .weegt ongeveer 7.5 kg en werd door de gebr. Rut gers in Den Haag gemaakt. De eta lage is verder nog aantrekkelijk gemaakt met motor-materiaal, fo to's van renners en een keur van lederen kleding. Klaproos-collecte uitgesteld ALKMAAR. De klaproos-col lecte die op 5 November in Alk maar zou worden gehouden is in verband met onvoorziene omstan digheden tot 3 December uitge steld. DRAVERIJEN TE ALKMAAR 94 paarden zullen Zondag 6 No vember in het sportpark aan de start verschijnen, om elkander te bekampen in zes langebaan drave rijen, waaronder een heat om de grote zilveren wisselbeker van de gemeente Alkmaar. Deze laatste course in 1949 wordt een nonstop programma door de meeewerking van een aan tal Alkmaarse dames en heren onder leiding van de heer Burger, directeur van de Manege „Bosch- rand" te Heiloo. Tussen de drave rijnummer zullen zij demonstraties van goede ruitersport geven, o.a. een jachtrit met ren. Vanzelfsprekend is ook de tota- lisator aanwezig, terwijl de voet balwedstrijd HollandBelgië ook wordt uitgezonden. Teneinde met de afwerking van het programma op tijd gereed te zijn, beginnen de courses om half één. De bezoekers van het sport park kunnen dus voor a.s. Zondag een programma verwachten, als afsluiting van het seizoen, de Paardensportvereniging „Vooruit" waardig. SOCIALE RECHTEN EN PLICHTEN De sociale wetgeving is momen teel van een dusdanige omvang, de wettelijke bepalingen vaak Zo inge wikkeld, dat velen met deze mate rie nog vrijwel onbekend zijn. Een goede voorlichting op dit gebied voorziet derhalve in een behoefte. Met het oog hierop hebben de Ra den van Arbeid een Kleine Gids uitgegeven, waarin de voornaamste bepalingen op het gebied der so ciale verzekeringen zijn opgenomen. Het boekje is niet nieuw meer, al gedurende zestien jaar heeft het velen voorlichting verschaft. De nieuwe druk, waarin tal van nieuwe maatregelen uit de doeken worden gedaan en waarin aandacht wordt besteed aan velerlei problemen, die zich op het terrein der sociale ver zekering kunnen voordoen, zjjn er uitvoerig en overzichtelijk in be handeld. Zij, die over deze stof meer willen weten, kunnen het boekje aanvragen bij de Raad van Arbeid te Alkmaar of het bijkantoor te Zaan dam. TONEEL IN „WESTERLICHT" ALKMAAR. Drie avonden achtereen heeft het personeel van Huize „Westerlicht" met zeer veel succes een opvoering gegeven van het kluchtige toneelstuk „Sensatie in New York". De opvoeringen ge schiedden voor de ouden van dagen, het personeel en genodigden, die in een gezellige sfeer hebben genoten van het gebodene. Bij Jan Dogger was de regie van het stuk in goede handen. Ere-voorzitterschap ALKMAAR. - Door de Veren, van Veilig Verkeer Alkmaar en Omstreken is de burgemeester van Alkmaar Mr. Dr. H. J. Wytema benoemd tot ere-voorzitter. Populaire Alkmaarder heengegaan ALKMAAR. Alhier overleed op 72 jarigen leeftijd de gepensioneer de hoofdagent van politie, de heer Jan Ovefeem. De heer Overeem was van 1901 tot 1936 in dienst van de Alkmaarse politie. Uit onze jeugd herinneren wij ons agent en hoofdagent Overeem als een door tastend maar niettemin populair politieman, die allesbehalve een dienstklopper was maar die zich zo nodig geducht wist te doen gel den. De heer Overeem was in zijn tijd een goed-ouderwetse politie man en in de jaren van welver diende rust behoorde hij in de goede zin tot de nabije stadshis- torie. Zijn populaire figuur is niet meer. Hij ruste in vrede. De veehandel vrij ALKMAAR. „De veehandel is weer vrjj. Koopt dus Maandag uw slachtvee in Alkmaar". Onder dit motto wekt de Directie van het Marktwezen te Alkmaar de kopers op om hun inkopen van slachtvee op de Alkmaarse markt te doen. Of er reden is om over het feit van het loslaten vmr de distributie bepalingen feest te vieren, zal de toekomst moeten uitmaken. Alles zal er van afhangen of de aanvoer op de markten van slachtvee zo groot zal zijn dat de vanaf Maan dag geldende bepalingen gehand haafd kunnen blijven. Ook in vak kringen zijn daarover de meningen verdeeld. In elk geval is het een lofwaardig streven van de Directie van de Alkmaarse veemarkt om de kopers nu reeds op te wekken om hun inkopen van slachtvee vanaf Maandag a.s. weer op die markt te doen. Dezer dagen stond voor de Alk maarse politierechter, mr. Alblas, terecht de Bergenaar A. D. L. die er van beschuldigd werd in War- menhuizen een fruitautomaat te hebben laten staan en daardoor ge legenheid te hebben gegeven tot hazardspel. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde. De officier eiste f 150 of 1 maand, eenzelfde straf als is opgelegd aan degene die do automaat in Warmenhuizen ex ploiteerde. Mr. dr. C. Berkhouwer sprak in zijn pleidooi van een strafrechter lijke puzzle. Volgens hun zou de caféhouder uit Warmenhuizen, in wiens zaak de automaat stond, de gelegenheid hebben gegeven tot kansspel, en niet verdachte, die al leen maar in de winst had gedeeld omdat hij zijn automaat liet ge bruiken. Pleiter voerde aan, dat de auto maat van zijn cliënt in beslag ge nomen is en dat voor verdachte daaruit geldelijk nadeel is voortge vloeid. De politierechter verenigde zich met de eis van de officier en ver oordeelde L. tot f 150 of 1 maand met verbeurdverklaring van de automaat. G. G. die in de St. Willibrordus- stichting te Heiloo verblijft en die terecht moest staan wegens vernie ling, bleek volgens 'n psychiatrisch rapport volledig ontoerekeningsvat baar. De officier vroeg op grond daarvan ontslag van rechtsvervoi- gilg en de politierechter verenigde zich in zijn uitspraak met die eis. Gevaarlijke omgang De muzikant S. uit Oudorp, die van zijn vrouw gescheiden leeft heeft kennis aan een 16-jarig Alk- maars meisje. Na een hooglopende ruzie met haar ouders in verband met haar omgang met S„ verliet dit meisje op 29 Juli de ouderlijke woning en begaf zich naar S.. die het meisje die nacht onderdak ver leende in zijn woning. Toen de va der van het meisje die overigens in de zaak een eigenaardige hou ding had aangenomen, door toe te staan dat verd. geregeld bij hem thuis kwam, hoewel hij wist wat voor een persoon het was bij S. informeerde of zijn dochter daar was, antwoordde S. ontkennend. De officier vond het een bijzon der ernstig feit. Het meisje dat na de geschiedenis ernstig door de rechter werd onderhouden, beloof de zich niet meer met S. in te la ten. Uit de informaties bleek ech ter het tegendeel, waarvoor de of ficier S. verantwoordelijk stelde. Het feit dat deze persoon gehuwd is en op immorele wijze dit meisje het hoofd op hol brengt, was voor mr. Holsteijn aanleiding om een voorwaardelijke gevangenisstraf van lange duur te eisen, daar hij dit de enige effectieve methode vond om het meisje te beschermen tegen de praktijken van S.. Boven dien vorderde hij een geldboete van flOO, te vervangen door 1 maand hechtenis. De politierechter von niste conform. als wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infectie ls dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U Akker's Kloosterbalsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem dte snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert, dat is Akker's Kloosterbalsem al 3 geslachten lang. Niet zonder reden zegt men dan ook algemeen„Akker's Kloosterbalsem - geen goud zo goed" (Advertentie) ALKMAAR. In 't Wapen van Heemskerk sprak gisteravond voor 'n 25-tal leden van de K.V.P., mr. J. Ch. Faure uit Den Haag^ over „de onderneming in deze tijd". Hij be sprak daarbij de devaluatie en het tekort op de betalingsbalans, dat vooral door intensieve inspanning van de groot-industrie zal moeten worden verminderd. Dit vraagt grote investeringen. Ook de kleinere en middenbedrij ven zullen echter hun bijdrage moeten leveren. Vervolgens besprak Mr. Faure de exportbevorderende maatregelen van de regering; de re gering stimuleert de export, doch het bedrijfsleven zal 't moeten doen, door samenwerking tussen de ver' schillende bedrijfstakken der indus trie. Aan het slot van zijn lezing be sprak Mr. Faure de medezeggen schap der werknemers en de winst deling, een en ander naar de richt lijnen van Q.A. De heer De Zeeuw, die als voor zitter de spreker had ingeleid, bracht hem dank, ook voor de be antwoording der vragen, die op zijn inleiding waren gevolgd. In zijn openingswoord uitte de voorzitter zijn teleurstelling over de slechte opkomst en do geringe belangistelling. De uitslag van de verkiezingen besprekend, betreurde spr. het, dat de 10e zetel niet be haald was, doch naar zijn mening lag die de volgende keer voor het grijpen. Aan deze leuze: op naar de 10e zetel verbond hij de leus: op naar de 5000 leden en hij spoorde de aanwezigen aan leden te werven en het vergaderingsbezoek te bevor deren. Tot afgevaardigden naar het partijcongres werden benoemd niej. Kamphuys en de heren Venneker en Goudsblom. Bij de rondvraag werd vanuit de vergadering die gemeenteraadsver kiezing ter sprake gebracht; het bestuur in gebreke gesteld wat be treft de candidaatstelling voor de Gemeenteraad en de voorbereiding der verkiezingen, terwijl ook de op merking werd gemaakt, dat er te weinig vergaderd werd. Aangedron gen werd op herziening van het re glement voor de gemeenteraadsver kiezing. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Jaco bus H., z. v. P. Th. B. Ris en G. Molenkamp; Marijtje d. v. J. v. d. Berg en A. Dekker; Maria J. d. v. P. Visser en H. M. W. Jansen; Jo hannes A. M. z. v. G. N. van Tol en C. M. de Boer. Gehuwd: Jean Poorter en Afra M. van Twuijver; Jan N. Rootlieb en Trijntje Kooij; Jacobus S. Boersen en Anna C. M. Bakker. Overleden; Jan Overeem, oud 72 jaar, weduwn. v. A. v. d. Meer. ALKMAAR. Geboren: Jan z. van J. Hollebeek en J. Bakkum. Ondertrouwd: Hendrik A. Roth, 37 jr. en Louise H. Franse, 28 jr.; Hendrik W. van den Brink, 25 jr. en Jansje G. Knaap, 26 jr.; Simon Wiedehoff, 32 jr. en Ptetertje Blok ker, 27 jr.; Johannes A. L. Smit- huis, 32 jr. en Louise Kluft, 33 jr.; Nicoiaas Wester, 33 jr. en Lam- berta M. Ros, 36 jaar; Cornells J. Constand, 25 jaar en Trijntje Leeg water, 28 jaar; Jan Helderman 33 jr. en Catharina M. Vrouwe, 27 jr. Gehuwd: Herman Migchelsen en Anna M. van Ammers, Overleden: Bertha Jonk, oud 65 jaar gehuwd met C. Winkel. Gemene oplichting ALKMAAR De vorige week werd hier ter stede een blinde borstelmaker opgelicht voor wat borstelwerk. Gisteren werd de dader van deze laffe oplichting aangehouden. Het borstelwerk is in beslag genomen en proces ver baal is tegen de oplichter opge maakt, Daarna is de man heenge zonden. „Wat eeuwig leeft" ST. PANCRAS Zaterdag avond bracht de toneelvereniging „Tonegido" uit St. Pancras het toneelspel „Wat Eeuwig leeft" voor het voetlicht. De zaal was maar matig bezet. Het bedriif liet ons zien het leven van een kunst schilder met vrouw en twee kin deren. Doch kunstschilder de Laar miste iets. De belangstelling voor zijn werk, die hij verdiende, gaf zijn vrouw hem niet. De huishou ding en de zorg voor haar kinde ren eiste haar geheel op. Een an dere vrouw had wél die belang stelling, met alle gevolgen van dien. Uitstekend gaf de heer Beeld man, tevens regisseur, de rol van kunstschilder. Zijn ongedwongen houding en zijn vlotte manieren maakten dit stuk tot een succes. Wij hebben gezien, wat een kleine vereniging als deze kan presteren, over welk prima materiaal zij be schikt en wat een energie en doorzettingsvermogen er van deze vereniging uitgaat. Het is echter betreurenswaardig dat niet meer inwoners van St. Pancras blijk van waardering geven. Ook mej. de Wit, die de rol van vriendin van een zoon van de kunstschilder vervulde, wist de juiste toon te treffen. Al met al kunnen we opmerken dat Tonegido op een zeer geslaagd stuk mag terugzien. Het was een stuk met inhoud. EXTRA TREINEN NAAR NEDERLAND—BELGIË In verband met het te verwach ten druk reizigersvervoer op Zon dag 6 November a.s. ter gelegen heid van de interland voetbalwed strijd NederlandBelgië in het Feyenoord stadion te Rotterdam, is een aantal extra treinen inge legd. Vanaf Amsterdam c.s. ver trekken déze extra treinen te 10.57; 12.00 en 12.30 uur. BERGEN. In het gebouw, waar voorheen steeds de Coöp. Boeren leenbank was gevestigd, werd gis termiddag in tegenwoordigheid van directie, commissarissen en cliën- tele het bijkantoor van De Noor derbank te Alkmaar geopend. Ook burgemeester dr W. Huygens gaf hierbij blijk van belangstelling. De directeur, mr. W. van Dijk heette de genodigden welkom en herinnerde aan de overname van de Coöp. Boerenleenbank door de Noorderbank; spr. verheugde zich over de goede outillage, waarover het thans geopende bijkantoor be schikt en wenste de heer S. Keij- zer, die de leiding van dit bijkan toor heeft, hiermee geluk. Na een uiteenzetting over de functie van de bank in het tegenwoordige staatsbestel uitte mr. van Dijk de wens, dat het bijkantoor de band tussen bank en relaties mocht ver stevigen en nieuwe relaties zou aantrekken Burgemeester Huygens verheugde zich over de stichting van het bij kantoor, dat in een vooruitgaande plaats als Bergen zeker reden van bestaan heeft. Het gemeentebestuur was dankbaar, dat door de stichting van dit bijkantoor 'n goede service in de gemeente geboden kan wor den en bood namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen aan. De heer D. v. Dijk sprak namens de Raad van Commissarissen en herdacht het werk van de heren N. Punt en H. Blank, beide z.g., des tijds aan de Coöp. Boerenleenbank verricht. Spr. herinnerde er aan, hoe na de sanering het karakter van de leenbank veranderde en de behoefte aan een handelsbank zich deed gevoelen. Zo werd de boeren leenbank door De Noorderbank overgenomen en gaarne heette spr. de heer Keijzer welkom in het nieuwe bijkantoor. Spr. hoopte, dat de Noorderbank, die velen in staat had gesteld hun zaken tot bloei te brengen, ook mocht bijdragen tot meerdere bloei van Bergen. Hierna werden verversingen aan geboden. R.K. Handbalclub D.I.O. BERGEN. Zondag 6 Nov. a. S. spelen onze beide elftallen uit. De senioren gaan naar Alkmaar om AOG te bekampen. We vertrek ken vanaf Miltenburg om 1.45 uur. Aanvang van de wedstrijd 2.30 uur. De junioren, die om 2 uur tegen Zeevogels moeten spelen, vertrek ken om 1.15 uur vanaf het Sluisje. Allen Zondag 't beste handje voor! TENTOONSTELLING EN VLAAMSE KERMIS CASTRICUM. De tentoonstel ling van de Kath. Jeugdbeweging St. Wilffriedgroep in het Jeugdhuis aan de Overtoom, is een groot suc ces geworden. Het werk van de welpen waarvoor een afzonderlijke zaal was ingericht, verdient alle lof. Het complete welpen-hol was op zich zelf een pracht stuk werk Voorts een nabootsing van een wel penkamp w.o. een boerderij met slaapgelegenheden enz. De tentoonstelling van de ver kenners was nog groter van om vang. Een keurig ingericht verken nerskamp, waarvan de tenten ver licht waren, deed aan als een sprookje. De stand van de Jan Ho- berg-groep trok veel belangstelling. Het gilde had fraaie werkstukjes ten toon gesteld. Een tegenslag was dat de grote tent waarin de z.g. Vlaamse kermis zou worden ondergebracht, door de storm uit elkaar was gerukt, waar door de attracties in de burcht moes ten worden ondergebracht. De be langstelling was echter zo groot, dat velen teleurgesteld moesten worden bij gebrek aan ruimte. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Eindelijk mochten we dan de dag beleven waarop de veemarkt geheel van haar banden was be vrijd. Gisteren hadden de slagers de vlaggen uitgestoken wegens de opheffing van de vleesdistributie; vandaag waren zij in massa naar Sehagen getogen om voor 't eerst sedert jaren het koebeest te kopen waar zij zelf intresse voor hadden. Voor velen was het min of meer onwennig. Sterker, de jonge sla gers hebben dit nog nooit bij de hand gehad, en vermoedelijk zal er zo hier en daar wel een met schade wijzer moeten worden. Maar niet alleen de slagers uit Sehagen en onmiddellijke omgeving maakten vandaag hun glorieuse entrée want ze werden op de voet gevolgd door een groot aantal Amsterdamse en Haarlemse vleesgrossiers. En deze mannen zijn voor geen ge ruchtje vervaard. Ze kochten a.h.w. alles wat maar los en vast was, zelfs drachtige vaarzen, mits er maar winst in te zien is. De bijzon der levendige vetmarkt leverde 'n notering die gemiddeld 5 ct. hoger was dan van de centrale en drukte gelijktijdig de prijzen voor de gel de koeien-met-wat-vlees met 10 tot 25 gulden omhoog. Dat de handel in verse koeien en tijdbeeestjes zich ook enigzins herstelde, al gaat het uiteraard langzaam, moet ech ter meer geweten worden aan het vrjj goede herfstweer, dan aan het losbreken van de vleeslawine. De beste tbe-vrije verse koeien brach ten ten hoogste f 750.op, dito drachtige koeien tot f 650.— en eerste kalfvaarzen tot f 475.(en niet tot f 575.zoals het markt bericht aangaf). Gelde vaarzen werden practisch zonder uitzonde ring door de slagers afgenomen. Maar dit was allerminst het geval met de vette schapen. Deze dieren, en soms ook overhouders, gingen vrijwel zonder uitzondering naar de deze week voor het laatst fun gerende centrale. Het is op het ogenblik nog een beetje tasten en zoeken, dus er is uiteraard nog geen pijl op te trekken hoe het de eerstvolgende weken met de scha pen zal gaan.. Op de biggenmarkt bleef alles op het vorige week be reikte niveau staan. In de paar densector viel geen enkele trans actie waar te nemen, zodat het zelfs niet mogelijk is om een note ring te geven. De pluimveemarkt daarentegen vertoonde enige ver betering, vooral konijnen bleken iets meer gevraagd en waren daar door ook enige kwartjes duurder. Voor de aangeboden eenden bleek het echter onmogelijk een serieuse gegadigde te intresseren. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden, voorname lijk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige wind. Van nacht en morgenochtend opnieuw op vele plaatsen nachtvorst, voor namelijk in het Zuidoosten van het land. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. DE BRUID VAN 150 JAAR GELEDEN kreeg bij al haar cadeaux tevens als symbool een klein spiegeltje. Dit vertelde en verplichtte haar daar dagelijks minstens éénmaal in te kijken. Waarom? Omdat men ook toen al wist, dat alleen een goedverzorgde vrouw haar gemael kon behaegen. In 1949 weet elke vrouw dat toch wel zonder het sym bolisch spiegeltje. Nu loopt zij even bij ROOS aan, 'n kleine aan koop is voldoende om het bleke of vermoeide gelaat te doen verdwij nen om plaats te maken voor JEUGD en SCHOONHEID en haar gemael vindt in haar zijn jonge bruid weerom. (Ingez. meded.) Geheime Britse militaire conferentie te Singapore SINGAPORE (Reuter). Een geheime Britse conferentie, waar aan 22 militairen en Aziatische experts deelnemen, is thans te Singapore begonnen. Men ver wacht, dat de conferentie een be langrijke invloed zal hebben op de Britse politiek voor het Verre Oosten. In gewoonlijk welinge lichte kringen meent men, dat de ontwikkeling in Zuid-China en de Indo-Chinese grens aan een nauw lettend onderzoek onderworpen zal worden. CR ATI E VERLEEND AAN D. BAKKER Bij K. B. is gratie verleend aan D. F. R. Bakker, die door het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden ter dood was veroordeeld. Het von nis is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Bakker was commandant van de Landwacht in Friesland en voorts lid van de S.S. en de Waffen S.S. Hij is persoonlijk verantwoordelijk voor arrestatie van illegale werkers in Friesland en medeplichtig aan één moordgeval. Provinciale weg Haarlem ZaanstreekPurmerend open Naar de A.N.W.B. mededeelt is een nieuw gedeelte van de pro vinciale weg Haarlem—Zaan streekPurmerend voor het ver keer opengesteld. Het betreft hier het wegvak, gelegen tussen de Oostelijke ringdijk van de Wijde Wormer en de Nekkerstraat bij Purmerend. Langs dit weggedeel te is tevens 'n vrijliggend rijwiel pad ter breedte van 2.50 m. aan gelegd. Voor het verkeer van en naar de Zaanstreek betekent dit een aanzienlijke verbetering en verkorting van de route. „Danza" voert „Die lustige Witwe" op Op Zaterdag 5 November zal de Alkmaarse Operette vereniging Danza in het Gulden Vlies een uitvoering geven van de operette „Die Lustige Witwe". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie die heden in ons blad voorkomt K.F.C.-keuring ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater: Zijn laatste rit, alle leeft.; Cinema Americain: De moordenaars zijn onder ons, 18 jr.; Harmonie: Om streden aarde, 18 jr.; Victoria; Tragische Jacht, Volw. Doktersdiensten Zondag 6 Nov. Rayon West-Friesland (West) Dr. Bloem te Spierdijk, telef. K 2296 204; Dr. Boeckhorst te Wognum, telef. K 2297 215; Dr. Ferwerda te Twisk, telef. 8. KAASMARKT ALKMAAR 824 kg, 1 stapel boerenkaas, handel vlug, prijs bleef onbekend. GROOTEBROEK, 3 Nov. 1949. 11.000 kg. bieten I 7.10—7.30; 1300 kg. andijvie 1011; 5000 kg. witte kool 46.10; 5000 kg. Gele kool 6.108; 3100 kg. groene kool 16.90—17.80; 10.000 kg. uien 18.50 —19.20; grof 17.80—18.20; driel 16—16.10; nep 15.70—16.20; 3300 kg. peen II 8.609.30; ni 6.70 9.10; 65.000 stuks bloemkool I 67 —81; II 57—63; I afw. 40—53; II afw. 18—21; stek 14—21. AVENHORN, 3 Nov. 1949. 65.700 kg. witte kool 46.40; 34.800 kg. rode kool 5.50—12.60; 1500 kg. gele kool 5.20—9.20; 1600 kg. groene kool 12.5018; 1600 kg. Chinese kool 8.1011.30; 3500 kg. uien, grof 20.1020.80; gewone 19.40—19.90; 35.800 kg. bieten I 6—7.80; II 4—4.40; 350 kg. witlof I 68; n 54; UI 38; 52300 kg. peen II 10.30—11.70; III 9.60—11.90; TV g 2Q9 80 N. SCHARWOUDE, 3 Nov. Be velanders 6.507.30; libertas 6.60; peen II 10,10—11.10; peen III 3.60— 11.20; uien 17.7019.10; drielingen 14; rode kool 5.509.50; groene k. 16.8020.80; witte kool 55.20; suc ces witte 66,30; slabonen 74; an dijvie 6.40—12.70. WARMENHUIZEN. 3 Nov. uien 10.2010.80; grove 15.20; stekuien 12,50; peen II 10.6010,80; peen III 8.709.20; eerstelingen grove 6; ro de kool 5.5010.10; witte kool 5 5.30; succes witte 6.30. WARMENHUIZEN, 4 Nov. 1300 kg andijvie 7.50—7.70, 2600 kg gele kool 9.90, 1600 kg groene kool 9.90 15.70, 17000 kg rode kool 5.50 10.90, 51000 kg witte kool 55.70, succes witte 6.406.80, 3300 kg aardappelen, bevelanders 6.90. LANGEDIJK, 4 Nov. 10000 kg uien 19.60—21.90, grove 19.90—20.90, 6.9012. 140.000 kg witte kool 5— driel. 14.70, 16000 kg peen II 10 11.40, III 910.60, 15000 kg andijvie 5,90, succes witte 67.50, 32000 kg groene kool 7.90—15.30, 13000 kg gele kool 5—10.60, 27000 kg rode kool 5.50—11.20. OF MEN L wil erkenne diepste groi dan wat het van het fees noemt de w wij staan i samenlevinf hele wereld der die van van verdee! kant zijn re onze Neder! kerstend en kelijk verb; kant vertoo christelijk d pijnlijke ve: Men kan treuren, ma eenmaal nie heeft daar i mee te hou doende wer] om deze sta vaarden ter blind fanatis nen de gre land bestaai pen met elk ging en leve op passende is niet andei zeker als eei schappen va volkskarakte al heeft mei de lange dm ten te verwe er hier en d te kort. Als Katho deze verdeeli betreurensw; zonde onmog wille van zit ting is geen van separatii scheiding ni scheiding. V religieus ine alle godsdie: die toch het elke mens ra Hjk zouden tot de mens Zijn eigen Zi welke wijze wil worden, te bepalen e is het uitslui Zelf. Wij wet lieke kerk d Christus is, - de enige wa: is een onvoor strenge eis v opzicht kan cisme geen len: het is ni verbiddeliike ginsel dat o Openbaring Men zou dit matische „c kunnen noem Daarmee is dat de groep bevolkings-ve staan, door oi veel mogelijk blijven en da gevonden zou deze scheidin maal zijn, te strengheid v; onze katholie bezwaar te nuchtere real feitelijke ver! Nederlandse i tholieke bevc derland niet geen gevoel eerbiediging gingen dan de in zichzelf ve zijn. Juist de basis steunen; als een van di schouwd wor en samenwer Hik te bevord Wordt binni zen het goed opvattingen d dan moeten o aanvaard w< voortvloeien, altijd gemakk zekere moed als er zich ge doen die men wenste. Juist stuit men va; bij mensen di< wat onverdra; katholieken li Een bepaalc katholieke lev vat het geheü uitingen, ook lijke. Tussen haar beleving breekbaar vei lijke eenheid, de gehele mei geen versplint keling, geen Daarom zijn tot de hunne i haar volgen, met hart en staat en gere nodige tact en te maken well het verband beschouwing ook maatschaj is. Daarover k der uiteraard oordeel vorme zeer delicate luistert. Niet en oor voldo om al de nua de invloed die schouwing op bied uitgaan. Hebben wij tholieken het onze eigen k schouwing te wij dit zelfde dersdenkende dan valt het o dat wij onze a terdaad kunne hebben op k: ons eigen on< jeugdbeweginf en charitatieve eigen politiek eigen pers, or roep en ande lingen. Dat dit hekjes-zetterii;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2