Nieuw Guinea blijft voor de B.F.O. een moeilijke kwestie Bonn voorlopige hoofdstad van West-Duitsland Een program van Truman voor nationale welvaart Communistische leiders onder borgtocht vrij ET GEHEIM VAN HET OUDE HUIS J J RADIO PAGINA 4 Vrijdag 4 November 1949 Sultan Ha mid spreekt een epiloog Geen bezorgdheid over het K.N.I.L Naar wij vernemen: Hecht schild tegen het communisme 260.000 dollar gestort Henriette Roland Holst-Stichting De Beurs cultuurwaarden brokkelden af Besprekingen over wapenleveranties Conferentie van de Grote Drie buitenlands overzicht Politieke moeilijk heden in Italië Familiebe Adverter NET ME MEISJE ONS NOOF lang: (Van onze redacteur) „De B.F.O.-delegatie gaat, wat de kwestie Nieuw Guinea be treft, met een enigszins ongerust hart naar Indonesië terug", aldus Sultan Hamid II Donderdagmiddag tijders een speciale persconferentie. De reden van deze bezorgdheid is, dat men naar Den Haag gekomen was met de opdracht vast te houden aan de incorporatie van Nieuw Guinea binnen de Indonesische staat. De B.F.O.-delegatie is echter gezwicht voor het argu ment, dat de Nederlandse partij bij een andere oplossing de Kamer nooit zou kunnen meekrijgen. „Wij zullen proberen het pleit thuis te winnen", verzekerde de Sultan met het hem eigen optimisme. De grote vrees van de Indone siërs is, dat Nieuw Guinea thans als verblijfplaats van Nederlan ders en andere volkselementen geïsoleerd zal worden van de RIS, waardoor automatisch de samen werking in de Unie moeilijk wordt Sultan Hamid was er echter ver zekerd van, dat de huidige Neder landse regering zulk een risico niet zou nemen, reden waarom hij dan ook hoopte, dat de stemmen, welke de regering-Drees thans een spoedige dood voorspelden, tevergeefs zouden klinken. Tot Sultan's hoop droeg bij het feit. dat de Ronde Tafel Conferentie internationaal zulk een succes ge worden was. Hiertoe had vooral de Unci veel bijgedragen; de he ren Cochran, Critchley en Herre- mans grepen nimmer in; zii wachtten tot dat er in een im passe op hen een beroep gedaan werd en zorgden dan voor een compromis, dat voor alle partijen aanvaardbaar was. Positie van het K.N.I.L. De bezorgdheid over het K.N. I.L. kon de Sultan niet delen. Bij de T.N.I, is men van zijn kant bang voor een suprematie van het K.N.I.L. Het komt er volgens Hamid II vooral Op aan, dat de soldaten vertrouwen hebben in de leiding. (Het verluidt dat de Sul tan zelf goede kans maakt om de opperste militaire leider te wor den - Red.) en men is dan ook reeds nu bezig met het oprichten van gemeenschappelijke commis sies. Hamid erkende, dat bii de verwezenlijking van de afspraken veel zal afhangen van de houding van Djokja. „Indien de huidige Republikeinse leiders in het zadel blijven, is een goede toekomst voor Indonesië en Nederland ver zekerd", was echter op dit punt de conclusie van de hoogste leider der B.F.O. De minderheden zullen in de toekomst de kans krijgen welke het accoord van de Ronde Tafel Conferentie hen biedt. Aldus kun nen zij in theorie een eigen negara vormen en zich dan buiten de RIS begeven. De Sultan was ech ter bereid om tien tegen één een weddenschap aan te gaan, dat de volkswil, zelfs in de Minahassa en op Ambon, anders zal beslis- PROGRAMMA HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 19.45—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Gramofoonmuziek; 7.33 Oog en al; 7.38 Gramofoon muziek; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 Oog en al; 8.23 Gra mofoonmuziek; 8.45 Orgelspel; 9.10 Gramofoonmuziek; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Pianoconcert; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelin- fen; 12.33 Gramofoonmuziek: 12.55 Calender; 13.00 Voor de strijd krachten; 13.30 Gramofoonmuziek; 14.00 Harmonieconcert; 14.30 Voor de jeugd; 15.00 Radio Philharmo- nisch orkest en soliste; 16.15 „Komt binnen'; 16.30 Gramofoon muziek; 16.45 Sport-discussie: 17.00 Jazzdiscussie; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Zang en piano; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Bijbellezing; 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land; 20.00 Nieuws; 20.05 Actuali teiten: 20.12 Vara-varia: 20.15 Dansmuziek; 20.45 Gevarieerd pro gramma; 21.45 Socialistisch com mentaar; 22.00 Sextet; 22.25 „On der de pannen", hoorspel; 22.45 Metropole orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistische jeugddemon- stratie voor de vrede; ca. 23.45 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 416 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Septet; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gra mofoonmuziek; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.00 Muziek voor de jeugd; 14.00 Zangschool; 14.20 Engelse les; 14.40 Amuse mentsorkest. In de pauze: Piano- en orgelspel; 15.30 Kroniek van letteren en kunsten; 16.05 Dans muziek; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Promenade-orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Septet; 19.50 „Jongeren pakken zelf aan", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 Gramo foonmuziek; 21.00 Gevarieerd pro gramma; 21.45 Spelregelwedstrijd: 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 „Wij luiden de Zondag in' 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. sen. Toekomstplannen? Eerst naar Pontianak om de zaak in eigen huis te klaren. Dan bijeenkomst in Batavia of Djokja om de laat ste hand te leggen aan de vorming van de RIS en dan na de souve- reiniteitsoverdracht aan de nieu we arbeid. Van Indonesische zijde zal men trachten de kwestie Nw Guinea in onderling overleg als punt 1 tot een oplossing te bren gen. Mogelijk met medewerking van een V.N.-instantic, waarin Hamid II (en naar zijn zeggen ook Hatta) weer graag de heren van de Unci zou zien opgenomen. HET BELGISCH ELFTAL GEWIJZIGD BRUSSEL, 3 Nov. (ANP) Aange zien een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de Berchem-speler de Herdt, die als linksbuiten stond opgesteld in het Belgisch elftal, dat Zondag 6 November a.s. te Rotter dam tegen Nederland speelt, wegens een blessure niet zal kunnen spelen, is de Belgische voorhoede voor de landenwedstrijd belangrijk gewij zigd. Fredde Chaves zal nu de linksbuitenplaats bezetten, terwijl van Vaerenberg (Anderlecht) links binnen zal spelen. De voorhoede ziet er thans, van rechts naar links, als volgt uit: Lembereohts (F.C. Me- chelen), Govard (F.C. Luik), Mer- mans (Anderlecht), van Vaerenberg (Anderlecht) en Chaves (Gantoise). zal de Bunschoterpolder onder water worden gezet om de mui zen, die reeds meer dan 50 procent van de oogst hebben verorberd, te vernietigen is het sinds 1 November j.l. mogelijk, per luchtpost gedrukte stukken, akten en pakjes naar Indonesië te zenden moesten Donderdag 300 Neder landers, die niet aan hun stem plicht hadden voldaan, voor de Haagse kantonrechter verschij nen. Er kwamen er slechts een 60-tal opdagen is Donderdagmiddag te Zaan dam de woonwagen van de fam. A. Rooke geheel door brand ver woest. De heer en mevr. Rooke waren van het voorjaar getrouwd en hadden, in verband met de woningnood, een woonwagen ge kocht. Een te heet geworden ka chelpijp is vermoedelijk de oor zaak van de brand zullen voor het einde van dit jaar zeven nieuwe gestroomlijnde electrische vierwagentreinen aan de Ned. Spoorwegen worden af geleverd hoorde Donderdag de 22-jarige steilwandrijder H. A. Kranen uit Hilversum, die vijf leren motor- jassen ter waarde van f 870. had gestolen uit het motorpaleis van Maltha te Rotterdam, ander half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen brengt momenteel een gezel schap van veertig expediteurs uit Oostenrijk een bezoek aan Rot terdam werden in het zomerseizoen ruim 16000 pinken uit Nederland en zelfs» uit België in de Noord- Oostpolder ingeschaard. Men is nu weer druk bezig met het uit- scharen Tijdens zijn reis door Canada bracht de premier van India, Pandit Nehru, een bezoek aan de beroemde Niagara waterval. Behalve dat de Niagara een machtig natuurschouwspel vormt, die de bezoeker door zijn grootheid imponeert, behoort hij tot een van Canada's belangrijkste energiebronnen. De West-Duitse „Bundestag" (Tweede Kamer) heeft Donder dag met 200 tegen 176 stemmen en 3 onthoudingen besloten Bonn als „voorlopige" hoofdstad van de West-Duitse Republiek te behou den. Met deze beslissing is een poli tieke strijd geëindigd, die als geen voorgaande de gemoederen in het nieuwe regeringscentrum heeft beroerd. De voorstanders van Frankfort als „voorlopige" hoofd stad waren in hoofdzaak socialis ten, die vooral financiële motie ven voor hun standpunt aanvoer den. omdat in Bonn nog veel acco- modatie voor regeringsbureaus Bezoldiging personeel Waterschappen De Minister van Binnenlandse Zaken heeft, overwegende, dat uit de kringen van belanghebbenden en der vakorganisaties bij herhaling gewezen wordt op de grote ver scheidenheid in de bezoldiging van het personeel in dienst van water schappen, veenschappen en veen- polders bij de vervulling van in omvang en hoedanigheid gelijk waardig te achten functies, alsmede op gevallen, waarin die bezoldiging dringend verbetering zou behoeven, een „commissie van advies inzake de bezoldiging van het gemeente en waterschapspersoneel" ingesteld en deze commissie ingedeeld in twee secties, te weten: a. de sectie bezoldiging van het gemeentepersoneel: b. de sectie bezoldiging van het personeel van waterschappen, veen- schappen en veenpolders. Tot voorzitter der commissie is benoemd mr. P. A. G. Ubink, voor zitter van de raad voor Rijksperso- neelsaangelegenhedên, en tot secre taris J. M. P. J. Verstegen, referen daris bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Te Wonosobo heeft de Nederlandse militaire bevelhebber het gezag overgedragen aan de T.N.I., waarna de Nederlandse troepen uit dit gebied terugtrokken. V.l.n.r. majoor Kardjono van de T.N.I., luitenant Core, K.L., overste Helmer, K.L., en de controleur van Wonosobo, de heer Reus. ir ST. PAUL (Minnesota) 4 Nov. (Reuter) In een rede ter gelegen heid van de viering van het eeuw feest der stichting van de staat Minnesota als een gebiedsdeel der V.S. heeft President Truman voor de Amerikanen een nationaal pro gram van tien punten ontvouwd, dat naar h(j zeide, „een hecht schild tegen het communisme" zou zijn. Truman verklaarde, dat het de plicht der regering was, krachtens de Amerikaanse constitutie, de al gemene welvaart van alle mensen en niet alleen van enkele bevoor rechten te bevorderen. De in het welvaartsprogram van President Truman vervatte tien punten luiden: 1) Boeren, evenals zakenlieden, behoren een billijke beloning te krijgen voor hun producten; 2) De arbeiders hebben recht op behoorlijke lonen en dienen oP voet moet worden geschapen. De finan ciële motieven van de socialisten zijn echter camouflage. Hun wer kelijke bedoeling was Frankfort tot hoofdstad te maken omdat het een socialistisch centrum is en de socialisten eventuele aspiraties van het Rijnland tot dominering in de federatie wilden dwarsbo men De zakenlieden van Bonn waren zéér verheugd over de be slissing ten gunste van hun stad. Ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van dr. Henriëtte Ro land Holst op 24 December a.s. is met toestemming van de jubila- resse een stichting In het leven geroepen, die zich op verzoek van de dichteres in dienst zal stellen van het werk onder de massa- jeugd van alle gezindten. De stichters verwachten, dat velen aan hun bewondering en waardering voor deze uitzonder lijke figuur uiting zullen willen geven, in de vorm van een finan ciële bijdrage tot aankoop van een gebouw met terreinen, dat in dienst van de jeugd zal worden gesteld onder de naam Henriëtte Roland Holst-stichting. Een comité van aanbeveling, waarin naast de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, ook de Belgische mi nister van staat dr. C. Huysmans heeft zitting genomen, telt verder nog een 150-tal vertegenwoordi gers van de meest uiteenlopende geestelijke en culturele schake ringen. Notaris E. Bennink Bolt, Kei zersgracht 622, Amsterdam (post giro 542151), is penningmeester der stichting. NEW YORK, (Reuter) Door het bestuur van het „Congres voor burgerrechten" een organisatie, waarvan door de Amerikaanse pro cureur-generaal is verklaard, dat zij ondergronds werkt is Donderdag een bedrag van 260.000 dollar ge stort. ais borgtocht voor de veroor deelde elf Amerikaanse communis tische leiders, die zich schuldig be vonden aan een samenzwering, welke een op gewelddadige wjjze omverwerpen van de Amerikaanse regering als wenselijk voorstelde. De veroordeelde communisten kun nen thans op vrije voeten worden gesteld. Het onder borgtocht op vrije voe ten stellen van de elf veroordeelde Amerikaanse communistische lei ders, is, in afwachting van hun voorkomen in hoger beroep, uitge steld, daar de procureur-generaal de vraag heeft opgeworpen of de boe ten van tien duizend dollar, waar toe de beklaagden individueel zijn veroordeeld, niet tegelijkertijd met de borgtocht moeten worden vol daan, voordat een op vrije voeten stellen kan plaats vinden. Aan het AMSTERDAM. 3 Nov.' Van de willige stemming voor Indone sische fondsen, die gisteren het marktbeeld volkomen overheer ste, was vandaag weitiig overge bleven. De opening was een on middellijke aansluiting op het slotpeil van gisteren, waarbij de dalende tendenz gehandhaafd bleef. Na de lagere opening ble ven de koersen vrij lang gehand haafd, doch tegen slot waren de verkooporders veruit in de meer derheid, zodat het koersniveau om half drie op het laagste punt van de dag beland was. Amster dam Rubber liep ruim drie pun ten terug tot 147V2, HVA moest zich een zelfde verlies getroosten, hetgeen eveneens geldt voor cer tificaten Deli Maatschappij. Een gunstige uitzondering vormden de Indonesische cultuurbanken. Ko loniale Bank noteerde drie punt ten tot 68, de Nederlands Indische Handelsbank behaalde twee pun ten winst. Van de industriële sec tor valt weinig opmerkelijks te melden. AKU's waren evenals gisteren een punt lager en Uni- sp suitBio ragoii )una uaa sjbasi Kondor, de aannemingsmaat schappij, die gisteren een emissie heeft aangekondigd, werden ver nomen op f 340 bieden, hetgeen zeer vast is te noemen, want de theoretische waarde was bii een laatste koers van 280 op f 295 berekend. De stemming op de scheep vaartmarkt was tegenovergesteld aan die van gisteren; de toen be haalde winsten gingen vandaag aan ook zo goed als verloren. Op de staatsfondsenmarkt was de stemming voor de guldens leningen prijshoudend; de dollar lening Nederland boekte, na een prijshoudende opening, op 91'/2 een nieuw laagterecord. De slot- orijs stelde zich op 91%. Prolon gatie 2% procent. hof van beroep is verzocht zijn oor deel hieromtrent te geven. Het Amerikaanse hof van beroep had Donderdag beslist, dat de com munistische leiders, hangende het hoger beroep, op borgtocht vrij ge laten dienen te worden. Als borg tocht werd vastgesteld 30.000 dollar voor vier der appellanten en 20.000 dollar voor de anderen. Het O.M. had 100.000 dollar en 75.000 dollar resp. verlangd. WASHINGTON, (Reuter). Amerika is met zijn acht Westeuro- pese geallieerde,, besprekingen be gonnen over de verdragen volgens welke de wapens en militaire goe deren ter waarde van een milliard dollar geleverd zullen worden. De gehele dag door brachten diploma ten van Frankrijk, Engeland, Noor wegen, Denemarken, Italië, België, Luxemburg en Nederland ach tereenvolgens bezoeken aan het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Ieder ontving een ontwerp van een door de V.S. voor gesteld verdrag. Everse speel! rechtsback Naar wij vernemen heeft de keu zecommissie van de K.N.V.B. een wijziging aangebracht in het Neder lands elftal, dat Zondag 6 Novem ber te Rotterdam tegen België speelt. Van Bun heeft last van een onwillige spier en daarom is hij vervangen door Everse van Neptu nus. Als reserve is thans toegevoegd Steenbergen van S.V.V. WASHINGTON, 4 Nov. (Reu ter). De ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Ame rika en Engeland onderhandelen thans over de mogelijkheid van een spoedige bijeenkomst te Par- rijs ter bespreking van de Duitse vraagstukken, zo heeft een func tionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken onthuld. De functionaris zeide, dat men de datum nog niet wist. De be sprekingen zouden een voortzet ting vormen van de onderhande lingen, die de ministers kort na de besprekingen over de dollar crisis in September voerden. ANTI-BRITSE PERS CAMPAGNE IN ITALIË Bevin en Graaf Sforza, de mi nisters van buitenlandse zaken van resp. Engeland en Italië, heb ben Donderdag te Parijs een onderhoud gehad op het Franse ministerie van buitenlandse za ken. De beide ministers zouden van gedachten hebben gewisseld over punten van verschil tussen Engeland en Italië, die de laatste tijd algemeen de indruk wekten, dat de betrekkingen tussen de beide landen waren verslechterd Bevin zou in een persoonlijk op gesteld memorandum zich in krachtige termen hebben uitge laten over de recente anti-Britse campagne in de Italiaanse pers. met name van Italiaanse staats lieden. Zaterdag debarkatie van de „Waterman" Het troepcnschip „Waterman" wordt hedenavond in de haven van Rotterdam verwacht. De ontsche ping van de opvarenden begint Za terdag 5 November a.s. des morgens te 9.00 uur. De debarkatie van de opvarenden van het s.s. „Empire Brent", dat eveneens met repatrierende troepen uit Indonesië op weg is naar Ne derland, geschiedt op Donderdag 10 November a.s. in de haven van Am sterdam. Na de éclatante overwinning 't vorige jaar Mei van de Kath. So ciale Partij in Italië, had de kath. leider de Gasparri een ruim vol doende meerderheid achter zich om zonder medewerking van eni ge andere groep ook, het bewind op zich te nemen. De Katholieke partij heeft dit toen opzettelijk niet gewild ten eerste om aan hiet nieuwe bewind een zo breed mo gelijke en daardoor ook een zo sterk mogelijke basis te geven en ten tweede om daarmee duide lijk te demonstreren, dat het nieu we bewind democratisch wenste te regeren en een zo groot moge lijk deel van de Italiaanse bevol king achter zich wilde hebben. De president van de Italiaanse re publiek Enaudi, kwam voort uit de liberale burgerlijke partij en ook de minister van Buitenlandse Zaken Sforza vertegenwoordigde deze groep. Daarnaast sloot de Gasparri een coalitie met de rechtse socialistische groep van Sarragat, waarbij deze zelf het vice-voorzitterschap van de mi nisterraad kreeg en een drietal portefeuilles aan de socialisten werden afgestaan. Deze drieledige regering heeft tot nu toe belangrijk werk in Italië gedaan, zij kreeg het volle vertrouwen en de steun van de Westerse geallieerden en ook in Italië zelf werden verschillende ingrijpende democratische her vormingen, vooral bij het groot grondbezit, doorgevoerd. Het ge volg van dit gezonde democrati sche beleid is dan ook geweest, dat de communistische partij in Italië met ongeveer 50 proc. is teruggelopen. Het heeft dan ook niet weinig verbazing gewekt, dat plotseling het bericht uit Rome kwam, dat de socialistische partij van Sar ragat besloten had zich uit de re gering terug te trekken. Welke motieven daartoe heb ben geleid, is nog altijd niet be kend gemaakt, wij weten alleen, dat de Gasparri een poging deed, deze ongewenste breuk alsnog te herstellen, terwijl Sarragat een beroep heeft gedaan op de soci alistische internationale om in deze te bemiddelen. Deze nieuwe crisis schijnt het gevolg te zijn van een drijven van een groep in de socialistische par tij, welke de laatste jaren door tweespalt ernstig is ondermijnd en daardoor de moed en de kracht welke voor een regeringspartij die verantwoordelijkheid draagt, nu eenmaal onmisbaar is, meer en meer gaat ontberen. Het is hetzelfde verschijnsel, dat wij in tal van Europese landen bij de socialisten zien, die het geloof in de kracht van hun beginselen op de duur missen en daardoor ook het geduld van het rustige afwachten. De socialistische partij heeft na de oorlog de illussie gehad, dat van gelijkheid met hun werkgevers te onderhandelen; 3) Kleine handelscoöperaties die nen een redelijke kans op succes te h"bben en moeten niet door mono polies worden verstfkt; 4) De natuurlijke hulpbronnen moeten beschermd en ontwikkeld worden ten bate van allen en niet geëxploiteerd worden om wille van particuliere hebzucht; 5) Ouden van dagen en invaliden moeten een zodang inkomen heb ben, dat zij niet afhankelijk zijn van liefdadigheid; 6) Gezinnen moeten beschermd worden tegen verlies van inkom sten als gevolg van ongeluk, ziekte of werkloosheid; 7) De burgers dienen behoorlijk gehuisvest te zijn en hiervoor naar draagkracht te betalen. 8) Gelijke kansen op ontwikkeling voor alle jonge mensen; 9) Betere gezondheidszorg voor een ieder niet slechts voor enke len; 10) Alle Amerikanen dienen wet telijk gelijke rechten en mogelijkhe den te hebben en op voet van ge lijkheid deel te nemen aan het na tionale leven, vrij van vrees of discriminatie. „DE WAARHEID" VRIJGESPROKEN Inxake klacht van Dr. Beel De Amsterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan inzake de aanklacht van Dr. Beel tegen het dagblad „De Waarheid". Genoemd blad heeft destijds een artikel ge schreven dat dr. Beel beledigend vond voor zijn persoon. De recht bank achtte de opzet van de bele diging niet bewezen en sprak hc-' denochtend de hoofdredacteur vrij. De officier van Justitie zal waar schijnlijk hoger beroep aante kenen. zii de middenklasse wel zou kun nen meezuigen, maar nu zii er vaart, dat in de harde praktijk van de na-oorlogse jaren, het zo lang gekoesterde socialistische ideaal niet beantwoordt aan de re aliteit der feiten en de ontred derde na-oorlogse mensheid niet vatbaar is voor het morgenrood van het socialisme, nu ontstaat er in die kringen een zekere moede.- loosheid en een drang, terug te treden in de achterban van een onvruchtbare oppositie. Die in elk geval nog weer herinnert aan de mooie dagen van weleer, toen men het ideaal, wars van alle compromissen, vrij kon uitdragen. Het is deze mislukking en te leurstelling, die zovelen onder de socialisten weer doet terug ver langen naar de mooie dagen van vroeger, toen men alleen maar op positie was en geen regeringsver antwoordelijkheid droeg. Een duidelijk symptoom zagen wij er van in België, toen de so cialistische partij, na enige jaren regeringsverantwoordelijkheid bij de stembus een nederlaag leed. Daarna zagen we hetzelfde ver schijnsel in W.-Duitsland en ook in Frankrijk, waar de eenmaal op permachtige socialistische partij is verschrompeld tot een weinig talrijke groep, wordt steeds de eis sterker: „terugkeer naar de oude vleespotten van de oppositie". Ook in Nederland horen we hier in de laatste tijd steeds sterkere geluiden in deze richting. Dat echter na de toetsing van de socialistische idealen aan de practijk en de daarop gevolgde desillusie, die mooie oude tijd niet meer kan terugkeren en een nieuwe ontgoocheling zal bren gen aan de massa, schijnt tot ve len nog niet door te dringen. Hoe dit zij, in dit opzicht is de angst voor de verdere regerings verantwoordelijkheid der socialis ten in» Italië, momenteel niet be paald een nieuw verschijnsel. Dat echter met deze benepen partij-politiek aan de werkelijke democratie en de grote volksbe langen grote schade wordt toege bracht, schijnen vele socialisten nog niet te begrijpen. Gelukkig, dat een ziin zware verantwoordelijkheid voelend so cialistisch leider als de Italiaan Sarragat. dit wel inziet. Dit is bij alles nog een lichtzijde. Hij heeft nu de socialistische in ternationale te hulp geroepen om zijn partij-gangers de ogen te openen, hoe verkeerd en gevaar lijk hun sentiments-politick is. Het zou van grote waarde zijn. in dien de Internationale socialisti sche partij hier de moed zou heb ben, een krachtig waarschuwend geluid te laten horen. J. H. FEUILLETON OORSPRONKELIJK VERHAAL VAN HERM. ANTONSEN 40 Hier, houd jij die doos even vast, dan ga ik eens kijken, of de oude Kerstens rie men voor ons heeft Emmy liep naar het nuisje toe en riep Karei even later. Hij trof haar aan in gezelschap van een oude, tanige man met een grijs baardje. Hij droeg een Brabantse boerenpet en klompen. „Karei, dit is onze vriend Ker stensen dit is mijnheer Vro- mans, Jean. Hij werkt op de fa briek van mijnheer Kusters en is gewoonweg een uitvinder eerste klas." „Let maar niet op wat ze zegt, Kerstens", zei Karei, de hem aan geboden eeltige hand vattend. „Heb je twee stel riemen voor ons. En kunnen we die roeiboot ge bruiken?" „Jawel, meneer", antwoordde de oude man met een grijnslachje, dat zijn mond bijna tot zijn oren open spleet. Het is de beste, die hier is. Lekt bijna niet." „Dat is 'n voortreffelijke eigen schap. Maar als ie nou wel gaat lekken, wat dan?" Kerstens klom in de boot en raapte een roestig groentenblikje van de bodem op. „Kijk, dan gaat u hozen. Maar laat dat blik vooral niet overboord vallen, want ik heb hier geen ander en met je handen hozen, nou dat is lastig werk. Daarvoor dringt het water te vlug in de boot." „Ja", zei Karei, naar het water tussen de planken op de bodem kijkend. „Ja, dat is wel mogelijk." Emmy lachte hem uit. „Laat je toch niet voor de gek houden, Karei! Hij zegt het alleen om je te plagen. Die boot is niet lek, al staat er een beetje water op de bodem. Dat hindert hele maal niet. Kom, laten we er maar instappen!" Karei greep het touw waaraan de boot vastlag en trok hem daar mee onder het afdak vandaan. Kerstens bracht twee paar riemen. Karei stapte in de boot en nam de riemen aan. Het beetje water op de bodem viel mee en het steeg niet verder, hoewel Karei erin stond. „Neem dat blik toch maar voor alle veiligheid mee, meneer. Je kunt nooit weten, hè?" grinnikte Kerstens en Karei nam het van hem aan en stopte het ergens on der het bankje van de voorplecht. Daarna stak hij zijn hand uit en hielp Emmy aan boord. Ze ging op het achterbakje zitten en legde een der riemen in het dolletje. „Ik kan anders wel alleen roei en", zei Karei. „Ik roei ook niet. Ik wil die riem alleen maar als roer gebruiken, dan raak je niet uit de goede koers. Ik heb nu juist niet al te veel vertrouwen in jouw roeikunst. Nou, dag Kerstens! We zijn voor donker zeker terug." „Wees maar voorzichtig voor de zeeslang!" riep de oude man hun na. „Die laat zich nog al eens zien om deze tijd van het jaar. Krijgt het voorjaar in z'n kop Mochten jullie hem zien, spring dan over boord, dan doet ie de boot geen kwaad." „Wat 'n grapjas", zei Karei, ter wijl hij met forse slagen het meer tje oproeide. „Verhuurt hij nog andere boten? „In de zomer gaat dat nogal. En heeft hij daarvan wat te doen?" Hij heeft er verderop nog een paar liggen. Vader is nogal bevriend met hem en daar boffen we mee. Hij wil van ons nooit geld aan nemen en dan stuurt vader hem maar wat bloemen, waar hij erg blij mee is. Hij woont op z'n een tje in dat huisje. Naar men zegt is hij in de laatste twintig jaar nooit verder dan de grens en Lage Mierde geweest." Ze voeren naar de overkant, in de richting van de grens. Karei trok regelmatig aan zijn riemen en Emmy hield met haar roeispaan de boot in de goede koers. „Roei nou niet te hard, Karei, anders heb je geen adem meer over, voordat we aan de andere kant zijn. En dan zou ik het moe ten overnemen. Je moet je krach ten wat sparen." „Gebrek aan vertrouwen?" zei Karei, even hijgend. „Dat is de kwaal van de jonge generatie.... gebrek aan vertrouwen. Ik kan het best de hele dag op die manier volhouden." (Wordt vervolgd) DANKBET Aan alle famil ren en vriend* onze hartelijke de bewijzen v stelling bij or jarig Huweljjl dervonden. G. SCH( N. SCHC Heiloo, 4 Nov. Kooimeerlaan Voor de grote ling en het me het overlijden dierbare man, grootvader C. N. KOC brengen wij weg onze harte G. KOOPM en kinderei Alkmaar, Nov. Lindegracht 43 Hiermede bet onze hartelijke clientèle en bek de vele blijken langstelling en aangaande de en het 65 jar: der kapperszaal jarig bestaan d* zaak. J. v. d. VE G. v. d. VI .S Alkmaar, Novei Verdronkenoord DANKBET! Aan allen, in aan de Weleer\ Hjken, Eerw. 2 mille, vriender langs tellenden mün welgemee voor de hartelij zen van deeln betoond bij het seling overlijder dierbare echtg der kinderen moeder. J. Th. Venhuizen, 4 November 19* Terstond gevn voor dag of dag Goed kunnende Kinderherst-oorc ter Duin, Egir Zee. Terstond gevr.: DEK voor het i van de kool, bij Stlpriaan, Veenh. Heerhugowaard. Gevr.: R.K. MEI de huishouding met 3 kinderen Geest, Laat 86, Biedt zich aan WERKSTER. 19 als hulp voor St. drukte. Br. 16855, bureau vï Biedt zich aan R.K. MEISJE vc gen per week. no. 16800, bur. v: Biedt zich aai R.K. HUISHOU leeftijd 30 jaar. 1 Brieven onder i bur. van dit blac v- d. en n. in A'dam-C. Flinl goede kost, veel 145.086, Bolrek, I Plein 1, Amsterö GRONINGEN FRIESLAND DRENTE IN DEZ PROVINC de hulsvrli alle RJK, Verschijnt In twei Groningen-! Friesland Loese m.m,-Prijs oplage 20 cent - tarieven. GRONINGEN: Gel Maarten, Poststr te! 25116; LEEUV Tuinen 7. telefo< SNFETK- Geü F len 4. tel 2589 straatbeze: Colombovulli CLOSETBORS': SCHOENBORS' prima haar BAZARBAKKE zwaar gegalv THERMOSFLE! van HAARDENLAK per busje vulemmers reeds vanaf GASPOKEN het ideale a om uw kac haard aan te Geen hout, ge Slech

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4