NCO Nieuw EN GELD Hatta: Bij gewelddadige linkse oppositie vertrouwen wij op de kracht van de T.N.I. Strijd om een ambassade Avonturier brengt Justitie in een moeilijk parket Duitsland en Oostenrijk in de Raad van Europa? sil product K.V.P.- congres Indonesië blijft neutraal Trein sleurt luxe auto mee Chinese diplomaten raakten slaags in Parijs Minstens twee ton goud in Frankrijk binnengesmokkeld HET WEER IN OCTOBER a EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, \NHD\ Hatta verwacht nog vele moeilijkheden Zaterdag 5 November 1949 45e Jaargang No. 11710 1 Luistert morgen! „Slingeraars" liepen in de val Bende met een eigen luchtvloot Boze studenten Uitleveren of niet? Fabrieksbrand te Utrecht Kroniek en Kritiek CONSISTORIE op 12 December Reeds 1 gram kalk in een emmer leidingwater 1 vernietigt de werking van 16 gram zeep. Dit kan voorkomen worden met H E N C O, want H E N C O (gezuiverde was- en inweeksoda) maakt leidingwater zacht als regenwater. düs geld besparen. et inweken der was onzeker. „Ja, zie je, ik eh. meebrengen voor een vriend et. Dat was we) gemakkelijk ie markt te Zwolle. Maar ik Niks daarvan! Ik ben een is. Ik heb vandaag in Zwolle zitten vol geld. Ja ja, het is oeste markt. Je kent me toch an en ik sta al jarenlang te Ifde plaatsje. Wat zeg je daar nijnKleermaker Draed- j dat hoorde. ..Wel-sapperde- riep hij uit. „Een pak slaag ;er, die je bent!'' Woest hief op de weg gevonden tak ik zich een hoedje. Er scheen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief- per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TEN DERDE MALE houdt de Katholieke Volkspartij volgende week haar congres, Zaterdag 12 en Zondag 13 November a.s., te Utrecht. Het is, zo liet de Partij secretaris, dr. Albering, in een gesprek met de Katholieke Dag bladpers uitkomen, een demon stratie van de kracht van de Partij en een werkcongres. Er is veel animo voor: reeds zijn 1200 deelnemers onder dak gebracht, er worden er nog 300 a 400 verwacht. Zestienhonderd zal het maximum zijn. Dan is het Congres „uitverkocht". Partij voorzitter Andriessen houdt een rede, de Partij-secretaris rappor teert over de toestand van de Partij, er worden vijf secties ge houden, des avonds is er een korte rede van prof. dr. Gielen over de grondgedachte van het Congres, waarna een „politiek cabaret". Zondagmorgen spreekt de voor zitter van de Tweede Kamer fractie, prof. Romme. Er komen buitenlandse gasten uit Oosten rijk, Duitsland, België en Frank rijk. Na deze zakelijke mededelingen voor vandaag iets over de grond gedachte, waarop prof. Gielen tegenover de pers een toelichting gaf. Die grondgedachte is: de ver houding tussen mens en maat schappij. De verschillende aspec ten van die verhouding komen bijzonder tot uiting in de prae- adviezen van de vijf sectie-ver gaderingen; zij loopt als een gou den draad door die, reeds in druk verschenen voordrachten, die zeer interessant en lezenswaard zijn. Een der onderdelen is l'hon- neur aux dames! de positie van de vrouw in de maatschappij. Dit wordt ingeleid door het Tweede Kamerlid mejuffr. Agnes Nolte, die voor de ontwikkeling van het Vrouwenvraagstuk de aandacht vraagt van de politieke partijen. Prof. A. Albregts verdedigt in een op de persoonlijke verantwoorde lijkheid gericht prae-advies het particuliere ondernemers-initiatief maar „het economisch-sociaal be leid dient er, nationaal en inter nationaal, op gericht te zijn, om de functionering van de op de onderneming gebaseerde markt- huishouding te bevorderen bin nen een kader, dat haar dienst baar maakt aan de eisen van het algemeen welzijn". Een ander aspect is „de plaats van de burger in zijn verhouding tot de gemeente". Die verhouding is, volgens het prae-advies van mr. dr R. Geuljans, een dyna mische. Het beginsel van de sub sidiariteit, van de aanvullende werkzaamheid dus, wil deze in leider zo opvatten, „dat de over heid een taak heeft, overal waar de concrete omstandigheden eigen activiteit van individuen of vrije instellingen te beperkt of prac- tisch onmogelijk maken; het han delend optreden van de overheid dient dan echter vooral gericht te zijn op het. opvoeren van de zelf werkzaamheid dier personen en instellingen door de vervulling van hun taak te vergemakkelijken en hun onderlinge bijstand en coördinatie te ondersteunen". Hiervan uitgaande bespreekt mr. Geuljans vervolgens een aantal practische problemen der ge meentepolitiek. Het, nog in druk te verschijnen, betoog van dr. Pompen over „Volksgezondheid en Overheid", gaat er o.a. van uit, dat de orga nisatie van de volksgezondheid in beginsel moet berusten op parti culier initiatief, dat vrije organi saties tot dit doel in het leven roept. De overheid moet met deze organisaties geregeld overleg ple gen, toezicht houden op de deug delijkheid van het werk en moet hen in staat stellen hun taak te volbrengen in een omvang als door het gemeenschapswelzijn wordt geëist. In dit prae-advies komt al dui delijker de waarde van de per soonlijke verantwoordelijkheid voor elk individu afzonderlijk, binnen het kader overigens van het algemeen welzijn, naar voren. Nog duidelijker spreekt de zin van dit individuele verantwoorde lijkheidsbesef in het breedvoerige prae-advies van drs. G. Veldkamp over Sociale Zekerheid en Per soonlijkheid. Onder sociale zekerheid moet z.i. verstaan worden, dat de in gemeenschap levende mens het recht heeft, „dat de hoogste aardse gemeenschap, de Staat, de voor waarden schept welke het hem mogelijk maken zich door eigen krachtsinspanning zekerheid van bestaan en daarmede vrijwaring tegen gebrek te verschaffen. Hier bij moet rekening worden gehou den met de eigen verantwoorde lijkheid der gemeenschap, de eigen verantwoordelijkheid van het in dividu, en de medeverantwoorde lijkheid van de individuen voor eikaar, van de individuen voor het streven van de overheid en van de overheid voor het streven der individuen. De sociale zeker heid moet dan ook steunen op een door overheid en individuen ge zamenlijk gedragen verantwoor delijkheid". Sociale zekerheid is overigens niet hetzelfde als sociale verzeke ringen. Ook het recht op arbeid, medezeggenschap in de onderne ming, een redelijk ontslagrecht en bezitsspreiding behoren essentieel tot de sociale zekerheid. Dit is slechts een kort greepje uit de veelheid der problemen, die drs. Veldkamp in zijn veel zijdig overladen? betoog aansnijdt. Wij komen hier zeker op terug. Het geeft een samen vatting van tal van actuele kwes ties en het mag zeker verheugend worden genoemd, dat het grootste Op een persconferentie heeft de leider van de Republikeinse delegatie ter R.T.C., Mohammed Hatta, gisteren gezegd, dat minister Stikker thans in Parijs de kwestie van de hervatting van de Marshall-hulp aan Indonesië bespreekt. Hij voegde hier aan toe niet bereid te zijn, hangende deze besprekingen in Parijs, hierover verdere mededelingen te doen. Hij sprak de hoop uit, dat de kwestie Nieuw Guinea in vriendschappelijke geest later zal worden opgelost. Hatta wees er op, dat de taak van de Indonesische regering in de naaste toekomst vooral op financieel gebied zeer zwaar zal zijn. De nieuwe regering dient in de eerste plaats te zorgen voor een sluitende begroting en ver volgens een plan uit te voeren tot verhoging van de volkswel vaart. Hatta zei, dat de linkse oppo sitie in Indonesië zich niet bij de resultaten van de R.T.C. zal neer- Igegen. Deze oppositie zal onmid dellijk beginnen en zich na de overdracht van de souvereiniteït voortzetten. „Indien hierbij ge- weldmiddelen zouden worden ge bruikt, vertrouwen wij op de kracht van onze T.N.I.". Indonesië, aldus Hatta, wenst vriendschappelijke relaties aan te knopen met aile landen zonder uitzondering. Er is geen sprake van medewerken aan „blokvor ming" in Z.O. Azië, wel zal er samenwerking zijn. In dit opzicht In de nieuwe rubriek van de K.R.O.: „Katholiek Over leg", gesprekken over cul turele en maatschappelijke problemen, wordt morgen. Zondagavond, een uitzen ding verzorgd over het a.s. K.V.P.-congres te Utrecht. Aan dit gesprek nemen, onder leiding van de tweede secretaris der Partij, deel mej. Nolte, voorzitter An driessen, prof. Albregts en prof. Gielen. Wij bevelen gaarne aan, naar dit gesprek over de betekenis van dit congres te luisteren morgen. Zondagavond om kwart voor acht. deelt Indonesië de inzichten van Pandit Nehru. In de tegenstelling Rusland-Amerika wenst Indone sië neutraal te blijven. Hatta ver klaarde, dat, indien in gebieden als Australisch Nieuw Guinea, Brits Borneo, Portugees Timor e.a. bewegingen zouden ontstaan voor aansluiting bij Indonesië, deze niet van Indonesische zijde zou den worden tegengewerkt. CHAUFFEUR GEDOOD Op de onbewaakte overweg van de spoorlijn Geldermalsen's Her togenbosch onder Geldermalsen werd gisterenmiddag omstreeks half vier een luxe auto door een trein, die uit de richting Gelder malsen kwam, gegrepen en 300 me ter meegesleurd. De bestuurder, die na het onge val nog in de auto werd aangetrof fen, was de 52-jarige heer G. Schel lingerhout een bekende groente- exporteur uit Zwijndrecht. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis te Tiel is het slachtoffer overleden. Het wordt Dinsdag a.s. te Zwijndrecht ter aarde besteld. Volgens de Nederlandse Spoor wegen probeerde de heer S. nog op het laatste moment voor de nade rende electrische trein de spoor baan over te steken. De trein was om 15.13 uur uit Utrecht vertrokken met bestem ming' Den Bosch. Aanvankelijk waren beide sporen versperd, maar na een uur kon het treinverkeer weer normaal voortgang vinden. AFSCHEID INDONESISCHE DELEGATIES H .M. de Koningin heeft giste renmiddag ten paleize ontvangen de heer Anak Agung, minister president van Oost-Indonesië, en mevrouw. Later op de dag ontving de Koningin sultan Hamid n van Pontianak, Anderhalf uur lang trok een dichte rij belangstellenden en auto riteiten handdrukkend voorbij de leiders der beide Indonesische de legaties ter R.T.C. die een af scheidsreceptie hielden in het Kur- haus te Scheveningen. Aanwezig waren o.m, de minis ter-president, dr. Drees, de minis ters Joekes, Wijers, Lieftinck, In 't Veld, van Schaik, Gotzen en van Maarseveen. Op de Haarlemmerdijk te Am sterdam werd Donderdagavond de aandacht van een surveillerend agent en omwonenden getrokken door het hulpgeroep van een man, die op een bovenhuis een ruit had ingeslagen. Ook de politie-radio- auto werd gealarmeerd. In het huis werd een aantal mannen aangetrof fen, van wie het bij stukjes en beetjes duidelijk werd, dat het z.g. „slingeraars" waren. In het jargon worden lieden, die goederen willen kopen en dan onder bedreiging met de buit de benen nemen, als „slin geraars" aangeduid. Hier ging het om een partij van 200 gesmokkelde sigarettenaanstekers, waarbij de verkoper met een klapperpistool werd bedreigd. Er ontstond een vechtpartij, maar de handelaar zag toch kans de politie te alarmeren. De pseudo-kopers zijn gearres teerd, maar de verkoper zag kans zich met de aanstekers uit de voe ten te maken! MGR. F. A. J. A. COIJAERTS t DEN HAAG (K.N.P.) Vrijdag avond is te St. Michiels Gestel plotseling overleden de hoogeerw. heer mgr. F. A. J. A. Goijaerts, re gent van het Klein-seminarie Beekvliet. Mgr. Goijaerts is in 1884 te Tilburg geboren, in 1909 pries ter gewijd en trad sinds 1927 op als regent van het Klein-seminarie van het Bosse Diocees. Hij was Proost van het Kathedraal Kapittel van Sint Jan, Geheim Kamerheer en Huisprelaat van Z, H. de Paus en officier in de orde van Oranje Nassau. Kort voor de oorlog werd West- Zeeuws Vlaanderen aangeslo ten aan het waterleidingnet van Oost-Zeeuws Vlaanderen. Hierdoor werd het noodzake lijk een installatie te bouwen om de druk te verhogen. In 1939 begon men met de bouw van een moderne watertoren te Oostburg. Gelijk met de terugtocht der Duitsers uit het „land van Cadzand" werd de fraaie toren opgeblazen. Thans wordt de Zeeuwse watertoren weer opgebouwd. De werk zaamheden vorderen al aardig. deel van de belangstelling naar de behandeling van dit onderwerp uitgaat. Bezien vanuit onze eigen be ginselen, die op dit belangwek kende Congres tot practische con clusies zullen leiden, zal de KVP in het actuele probleem van de verhouding mens-maatschappij de veilige richting aanwijzen, die wij ook op dit terrein zo dringend moeten kennen en waarderen! Verleden week werd bekend gemaakt, dat Nederland tien mil- lioen inwoners telt. Deze bevolkingsaanwas brengt voor ons kleine dichtbevolkte land grote problemen met zich mee. Reeds is een gedeelte van het IJselmeer ingepolderd, maar dit is nog lang niet voldoende. Op het ogenblik zijn landmeters bezig de plaats te bepalen, waar de dijk voor de Zuid-Oostelijke polders zal worden opgeworpen. Ook wordt bepaald, waar de stad van deze 96000 hectare grote polder zal komen te liggen. PARIJS, 4 Nov. (Reuter). Communistisch gezinde functio narissen van de Chinese ambas sade te Parjjs zijn er in geslaagd de eerste verdieping van het am bassadegebouw te bezetten. Toen zij zich hadden geïnstalleerd be gonnen zij de nationalistische functionarissen op de beneden verdieping uit te maken voor alles wat lelijk is, waarbij laatst genoemden zich hunnerzijds niet onbetuigd lieten. Buiten werd „krijgsraad" ge houden door een functionaris van het Franse ministerie van buiten landse zaken, de eerste ambas sade-secretaris en een politie autoriteit. In de tuinen van het gebouw hadden zich andere poli tiemannen opgesteld, die al ro kend wachtten op de verdere ont wikkeling van de toestand. De Chinese nationalistische am bassade-functionarissen hebben de Franse politie verzocht het ambassadegebouw te bezetten, teneinde gevechten om het bezit ervan tussen aanhangers en te genstanders van Mao Tse Toeng te voorkomen. De Franse politie- ACTIE TEGEN TANDHEEL KUNDIGE PRACTIJKEN De tandheelkundige studenten nemen stelling tegen een Rotter damse onderneming, die met Amerikaanse plastic-gebitten ad verteert. De studenten achten dit in strijd met de beroepsethiek en beschouwen ook de aanlokkelijke voorwaarden en beloften jegens de patiënten misleidend. Toch kan men de practijken van het tand heelkundig instituut niet verbie den, temeer niet omdat het perso neel uit bevoegde artsen en tand artsen bestaat. De studenten nemen hier ech ter geen genoegen mee. Woens dag j.l. hebben zij in Gouda en Utrecht de inlichtingen-spreek uren, welke de Rotterdamse onderneming gewoon is in diverse plaatsen van ons land te houden, onmogelijk gemaakt door de be zoekers voor de deur op te van gen en hen te wijzen op de gel dende opvattingen in de medische en tandheelkundige wereld. Zij opereerden in ploegen van 30 man; wanordelijkheden vielen niet voor Het resultaat was, dat slechts een zeer klein aantal van de spreek uurbezoekers aan de inlichtingen toekwam. autoriteiten gaven evenwel te kennen geen diplomaten te kun nen evacueren, zonder een spe ciale, door het Franse ministerie van buitenlandse zaken afgege ven machtiging. Later werd overeengekomen dat de deuren van het gebouw der Chinese ambassade te Parijs gesloten zullen blijven, doch dat aan diplomaten van beide Chinese politieke richtingen zal worden toegestaan het gebouw tot tien uur 's avonds plaatselijke tijd te betreden. PARIJS, 4 Nov. (AFP). Na een onderzoek van verschillende weken is de Franse politie, in samenwerking met de Nederland se en Belgische er in geslaagd een einde te maken aan de activiteit van een internationale smokkel bende, die minstens twee ton goud in Frankrijk heeft binnen gesmokkeld. Zoals bekend is de rijkspolitie op Schiphol de eerste geweest die lucht kreeg van deze goudsmok kel. De goede en snelle resultaten van het daarna ingestelde onder zoek zijn volgens de Nederlandse politie-autoriteiten te danken aan de vruchtbare samenwerking met de politie-instanties der verschil lende bij het onderzoek betrokken landen De smokkelaars beschikten over een luchtvloot van 8 tweemotorige Beechcraft-toestellen. De bende leider, Frederic Ebel, werd op 23 October j.l. te Parijs gearresteerd. Donderdag werd een zijner mede plichtigen, de Parijse effecten makelaar Daniël Moreau, aange houden. Naar aanleiding van de arres tatie op Le Bourget op 23 Sept. j.l. van de heer Steinworth, ere- consul te Genève van een Zuid- Amerikaanse republiek, in wiens koffer 25 kg goud werd ontdekt, is een onderzoek ingesteld naar de herkomst en de bestemming van dit goud. De heer Steinworth Zal Willem Frederik Maatman, aan wie politieke delicten en diverse oplichtingen worden ten laste gelegd, door Nederland aan Frankrijk worden uitgeleverd, of zal de Bijzondere Rechtspleging in ons land hem ter verantwoor ding gaan roepen? De beslissing in deze zaak zal binnenkort door het departement van justitie wor den genomen. Op 6 October j.l. heeft 't Franse verzoek tot uitlevering reeds ge diend voor de rechtbank te Alk maar, waar het O.M. bij monde van mr. A. W. Holsteijn tot uit levering adviseerde. M. heeft in Alkmaar echter niet verteld, dat hij in de Germaanse S.S. heeft gediend, zodat het O.M. en de rechtbank niet wisten dat hij nog door de Bijz. Rechtspleging werd gezocht. Maatman werd in 1946 uit het kamp Rhijnauwen losgelaten, op voorwaarde dat hij de P.R.A. be hulpzaam zou zijn bij het opspo ren van weerwolf-organisaties en valse passencentrales. Hij benutte deze kans om zichzelf van valse papieren te voorzien, waarmee hij naar België uitweek. Daar maakte hij goede sier in het unfiorm van R.A.F.-officier. In Frankrijk gaf hij zich uit als zoon van de direc teur van de Karei I-fabrieken, in welke kwaliteit hij vooral Franse en Nederlandse R.K. geestelijken geld afhandig maakte. Ook een kliniek te Biarritz werd opgelicht. Maatman werd in 1948 door de Belgische politie aan Frankrijk uitgeleverd, ofschoon ook Neder land zijn uitlevering had gevraagd. Hij werd o.m. door de recherches van Amsterdam, Tilburg en Maas tricht gezocht, als verdacht van diefstal en oplichting. In Frankrijk ontsnapte deze avonturier uit een ziekenhuis, waarin hij tijdelijk was opgeno men. Hij vluchtte naar Nederland, waar hij kort daarop werd gear resteerd. Voor de Alkmaarse rechtbank heeft Maatman aangevoerd, dat hij zijn slachtoffers in Frankrijk reeds schadeloos heeft gesteld. Hij zou voorts niet vrijwillig in de S.S. zijn gegaan en bovendien als deserteur door de Duitsers tot 15 jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld. VERZEKERING DEKT DE SCHADE Twee motorspuiten van de met groot materiaal uitgerukte brand weer, die met tien stralen het vuur bestreed, konden niet verhinderen dat Donderdagavond het fabrieks gebouw van de NV Bergsche hout waren- en meubelfabriek totaal af brandde. De fabriek stond aan het Rotsoord langs de Vaartse Rijn te genover de Jutphaseweg, pal tegen het complex van de Utrechtse ma chinale stoelenfabriek. Het gelukte de brandweer, uitbreiding naar de ze laatste fabriek te voorkomen. De brand, die om negen uur op de begane grond van het drie ver diepingen hoge gebouw ontdekt werd, greep razend snel om zich heen en verspreidde een verzengen de hitte. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het be drijf was juist met nieuwe machi nes ingericht. De schade wordt door verzekering gedekt. beriep zich wederrechtelijk op de diplomatieke onschendbaarheid. Het vliegveld van Amsterdam was het smokkelknooppunt van de bende. Benevens goudsmokkel wordt Ebe) het bezit van door Duitsers gestolen effecten ten laste gelegd. Deze effecten zijn thans in een Londense bank geblokkeerd. Repatriërenden op de „Volendam" Op de „Volendam", die op 30 October j.l. met ruim 2000 man repatrierende troepen uit Tand jong Priok naar Nederland is ver trokken, bevinden zich de volgende onderdelen der 7 December divisie: 3-8 R.I., 3-10 R.I., de verbindings afdelingen der W.-F. en X-brigade, de eerste compagnie D.K.G., een detachement van het wapen der Kon. Marechaussee, alsmede het laatste gedeelte van de staf der 2e infanterie brigadegroep. Kadervorming (Sm.) Meer dan vijftig Kader- dagen heeft de Kath. Volkspartij op haar program staan. De meeste hebben al, districtsgewijs over net gehele land, plaats gehad. Zü hebben het begin gevormd van een systematische campagne voor vorming van het kader, welke voortgang zal vinden. Zii hebben echter ook iets anders geleerd. Een ondervinding, welke beves tigde, wat al eerder was ervaren, dat er aan de scholing en vor ming, ook van het kader, dus van plaatselijke en gewestelijke be stuursleden, nog veel ontbreekt. Een open oog hebbend voor de noodzaak en de mogelijkheden van verdere ontwikkeling op dit belangrijke punt, heeft het be stuur van de K.V.P., naar wij ver namen, in beginsel besloten tot permanente vorming en scholing van het Partij-kader over te gaan. Dit zal een vérstrekkend besluit blijken te zijn, dat nog nader zal worden uitgewerkt en door de Partijraad moet worden bekrach tigd. Men denkt zich deze instel ling naar het voorbeeld o.a. van het permanente Vormingscentrum van de K.A.B. Het Politieke Vor mingsinstituut zal gevestigd wor den op een centraal punt van het land. Er komen geregeld week ends en langduriger bijeenkom sten in de trant van „politieke weken", voor verschillende groe pen. Het betreft hier zonder twij fel een belangrijke stap tot ver steviging van het partij-apparaat, waarvan wij de verdere ontwik keling met belangstelling tege moet zien. ROME (K.N.P.)Naar wij van officiële zijde vernemen, zal op Zondag 12 December een con sistorie worden gehouden, waarin echter, in strijd met de geruchten daaromtrent, géén nieuwe kardi nalen zullen worden benoemd. Wel zullen worden aangewezen de Kardinaal-legaten voor het openen van de H. Deuren der drie Basilieken in verband met het H. Jaar. Dit zullen zijn kardinaal Tisserant, voor de St. Paul buiten de Muren, kardinaal Micara, voor de Sint Jan Lateranen en kardi naal Verde voor de St. Maria de Meerdere. Zoals men weet, zal Z.H. de Paus zelf de plechtige opening van de H. Deur van de Sint Pieter verrichten. (Van onze weerkundige medewerker) Werpen we zo eens een terugblik op de maand October, dan blijkt ons allereerst, dat deze maand een warmte-overschot heeft opgeleverd. De gemiddelde temperatuur te De Bilt be draagt in October normaal 9,6 graden. Deze keer lag hij bijna 2 graden hoger, nl. 11,4 graden. Nog groter verschil valt waar te nemen tussen de gemiddelde dagelijkse maximum tempe ratuur normaal en die van de afgelopen maand, waarin het 2,5 te hoog is. Het is wel interessant om te zien, dat dit gemid delde maximum overdag gedurende de laatste 88 jaren bijna een record geweest is. Het wordt alleen door dat van October 1921 overtroffen. De hoogste temperatuur in De Bilt waarge nomen bedroeg 22,1 graden. Ook in het Noorden is niet te klagen over gebrek aan warmte, want we slaan De Bilt zelfs met 0,2 graden, daar Eelde de 16de October een temperatuur registreerde van 22,3 graden. Wind was er in de eerste helft maar weinig, als gevolg van de hogedrukgebieden, die de weertoestand in Rusland beïnvloedden, maar in de tweede helft werden we verrast door een paar herfststormen, waar van vooral die op 26 October valt te vermelden. Ook in het Noorden heeft het toen behoorlijk gewaaid. Eelde registreerde een windstoot van 102 km per uur. De zeelui voor onze kust hebben er dan ook over mee kunnen praten. De regen in October viel zeer onregelmatig. Zo viel er in Den Helder 78 mm boven normaal en in Brabant 30 mm beneden normaal (resp. 80 en 70 mm). Wat onweersbuien betreft, deze werden het meest in het N.W. deel van ons land waargenomen en wel op 11 dagen (tegen 8 normaal). Al heeft October dan in de laatste week zijn goede indruk een beetje afbreuk gedaan, toch is het een maand geweest waarover we tevreden mogen zijn, althans wat het weer betreft. PARIJS, 4 Nov. (Reuter). Na de bijeenkomst van Vrijdag avond van het comité van Euro pese ministers is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Het comité heeft zich uitgespro ken voor zo spoedig mogelijke toevoeging van Duitsland aan de Raad van Europa". Alvorens een definitief besluit te nemen, wordt de mening ge vraagd van de commissie van de algemene vergadering over de toelating van de federale Duitse Republiek als toegevoegd lid van de Raad van Europa. Ten aanzien van de eventuele toelating van het Saargebied be sloot het comité, aldus het com muniqué, de mening te vragen van de hiervoor aangewezen com missie, alvorens een definitief besluit te nemen. Ten aanzien van de aanbevelin gen op economisch gebied van de algemene vergadering zegt het communiqué, dat het comité be sloot de raad van de O.E.E.S. te verzoeken een studie te maken van de preambule en de in deel één van de aanbeveling vervatte voorstellen gericht op vrijma king van de inter-Europese han del en aan het comité van ministers mededeling te doen van eventuele opmerkingen. De ministers waren het er over eens, dat Oostenrijk in de toe komst tot de Raad toegelaten diende te worden. Men achtte het echter onverstandig te trachten Oostenrijk toe te laten voor het afsluiten van een vredesverdrag en het terugtrekken van de be zettingstroepen. Men sprak de hoop uit, dat zulks niet te lang op zich zou laten wachten. Alle twaalf minis ters spraken zich uit voor steun aan West-Duitsland als toegevoegd lid. t;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1